I 'Ik durf nu eindelijk voor mezelf op te komen' u £1 I m I De tekening van een lezer i1 j DICHTBIJ i fc VERD ES Commentaar Verantwoordelijkheid Werkloosheid bracht man tot wanhoop Natuur lo(n)kt jp naar volen en markendam opiumkoersen ouders en pop miss op truck 70 jaar echtpaar IDAG 14 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet :ring en politieke partijen heb- opnieuw een beroep gedaan op vakbeweging en met name op V en CNV om in het arbeids- aardenbeleid een terughou- ide opstelling te kiezen. Dat is ,er gezien de financieringsproble- n in de collectieve sector en de •lemen waarmee het bedrijfsle- kampt. een bittere noodzaak, ider nu te willen beweren dat V en CNV regering en parle- pffyit op de wenken bedient, kan de ~"iuding van de vakbeweging tot nu e niet anders dan als loyaal wor- n gekenschetst. De vakbeweging bereid voor het volgend jaar de llijn te accepteren en zélfs voor niet onaanzienlijk deel van haar n de minlijn. nover deze bereidheid staan •liswaar een aantal „immateriële »-ten" zoals bij voorbeeld het zeer L ^erbarstige probleem van de ver- Hing van winst in werk. maar glo- J genomen kan niet worden ge- ;d dat de Nederlandse vakbewe- ig ongevoelig zou zijn voor de economische problemen, lar regering en bedrjfsleven en ;cnlijk wij allemaal mee kam de uitslag van het komende l^noverleg nu wel of niet econo- sch verantwoord zal zijn: van de faerhandelingspartijen kan niet Irden gezegd dat zij openlijk een haling van de stakingsperikelen n dit voorjaar nastreven, ich valt de manier de vakbewe- ig haar leden ertoe probeert de wegen om op basis van vrijwillig- td de broekriem wat aan te halen, nnelijk niet bij iedereen even id. •Joi ^It de werkgevers de opstelling van vakbeweging enigszins wantrou- bekijken. zal niemand verba- i. Juist voor de naar adem hap- ide Nederlandse ondernemingen in er in het komende overleg te belangen op het spel. Dc beweging wil immers nie? alleen idhaving van de koopkracht van doorsnee werknemer: zij wil ook greep, van haar leden op de rneming versterken. Nu er :n geld is om dit soort eisen de :p op de relatie winst-werk is er van af te kopen, zal het rleg er niet gemakkelijker op g voordat de schermutselingen jscn werkgevers en vakbeweging cd cn wel zijn begonnen, heeft nu ook dc Raad voor overleg van mid delbaar en hoger personeel van zich laten horen. De raad is zeer boos over het voorstel van FNV en CNV om over het inkomen boven de 50.000 respectievelijk 60.000 gulden per jaar geen of geen volledige prijscompensatie te betalen. Ietwat opgewonden laat de raad weten dat FNV cn CNV geen enkel begrip tonen voor het feit dat het volko men verloren gaan van iedere rela tie tussen inkomen enerzijds en in spanning. verantwoordelijkheid cn verzwarende omstandigheden van dc arbeid anderzijds, niet alleen onbillijk is. maar bovendien een sterk demotiverend effect heeft. De raad heeft het dan over de plannen van FNV en CNV. die. zoals gezegd, ruwweg voorzien in de handhaving van de koopkracht van dc inkomensgroepen die 28.000 gulden per jaar verdienen, die de aantasting van dc middengroepen pogen te beperken en die eerst boven de halve ton financieel pijn gaan doen. Pas de inkomensgroe pen boven dc KN).(KM) gulden zullen er volgens de vakbewegingsplan nen pakweg twee procent in koopkracht op achteruitgaan. Dat ..offer" wordt gevraagd omdat „de verdelende rechtvaardigheid vereist dat wc de zwaarste lasten van een matigingsbeleid daar laten dragen". De „politiek" heeft de vakbewe ging daarbij aan haar kant. In het sociaal-economisch akkoord bij de regeringsformatie hebben CDA. PvdA en D'66 zich vastgelegd op de uitspraak „dat verkleining van de inkomensverschillen is geboden, met name door duidelijke beperkin gen aan de bovenkant van de inko mensverdeling". De raad voor overleg van middel baar en hoger personeel meent nu in een blind groepsbelang te kunnen schrijven dat de traditionele vakbe weging rustig doorgaat met „haar meedogenloze hetze tegen inko mens van iedereen, die ook maar iets boven de middelmaat uit steekt." Zonder te willen zeggen dat de vakbeweging het laatste woord zou moeten hebben over de inkomenspolitiek, raakt dat verwijt natuurlijk kant noch wal. Het toont hoogstens aan. dat de raad voor overleg van middelbaar en hoger personeel aan de middelmaat van de traditionele vakbeweging nog lang niet toe is. DEN BOSCH Dat hij werk loos werd, was de druppel die de emmer deed overlopen bij Rinus, een 44-jarige bankwer ker uit Den Bosch. Daarvoor voelde hij zich ook al jaren niet erg goed, maar hij sleepte zich toch door zijn leven en zijn werk heen. Maar toen hij in januari van dit jaar werkloos werd, ging hij door de knieën. Tegen zijn hulsarts, die hem al jaren lang regelmatig op zijn spreekuur zag met allerlei nerveuze klachten en die hem dan maar weer flinke hoe veelheden valium en librium gaf. zei hij. „Help me deze keer toch eens echt, want al die pillen en zenuwart sen, die maar met een half oor naar me luisteren en me dan ook weer pillen voorschrijven, hebben me al leen maar beroerder gemaakt. Er moet nu echt iets gebeuren, anders ga ik er onderdoor." Rinus was in die tijd doodnerveus, erg angstig, hij sliep slecht en was erg gespannen. Geen angsten voor bepaalde dingen, maar angstig om verder te moeten leven zonder enig perspectief: geen werk, geen woning, geen partner. In die tijd kreeg hij een auto-ongleuk: vermoeidheid, te veel drank en kalmerïngspillen waren daar waarschijnlijk de oorzaak van. „Toen ik na dat ongeluk tot mezelf kwam en merkte dat me niets over komen was, was ik helemaal niet blij. Ik had het toen niet erg gevonden, als ik omgekomen was. En dat ge voel maakte me toch bang, hoe be roerd ik er ook aan toe was. Ik vond het een rot idee, dat ik zo rustig over dingen als doodgaan en zelfmoord kon nadenken en me er zelfs toe aangetrokken voelde. Tegen de dok ter zei ik later: „Of dat ongeluk nu echt een ongeluk was op opzet, ik weet het niet". De huisarts gaf me een verwijsbrief voor het algemeen maatschappelijk werk, waar ik maar eens moest gaan praten. Later, toen ik weer bij hem was, heb ik gezegd: „Die maatschappelijk werker is het beste dat je me ooit hebt aangera den. Dat zijn nu de eerste mensen aan wie ik echt wat heb, die me een stuk op weg hebben geholpen." Rinus is afkomstig uit een Brabants rooms-katholiek gezin. Vergeleken bij zijn broer en twee zusters was hij altijd het buitenbeentje. „Ik heb al tijd gevoeld, dat ze thuis niet van me hielden, vooral mijn moeder niet. Haar handen zaten nogal los aan haar lijf en is was degene die daar van altijd de dupe was. Ik heb wat slaag gehad toen ik klein was; niet voor te stellen. En heus niet alleen maar wat klappen met de hand, maar ook met de broodplank of een stuk ijzer. Ja. mijn ouders waren driftige mensen, hè en het waren slechte tijden, toen ik jong was: veel werkloosheid en bijna geen geld. Ik kan me wel indenken, dat ze het moeilijk hadden en propvol zorgen zaten, maar die pakken slaag kan ik toch nog steeds niet verkroppen. Nooit kon ik wat goed doen. Dat zijn dingen die Je bijblijven, ook al ben je volwassen. Toen ik veertien was moest ik gaan werken." „Op m'n negentiende ben ik geëmi greerd naar Nieuw-Zeeland, weg van mijn familie, die niet van me hield en toch alles fout vond wat ik deed. Ik heb daar bij de spoorwegen gewerkt. Negen jaar later ben ik teruggeko men naar Holland, een stommiteit van de eerste orde, maar ja, ik heb het gedaan. Mijn moeder schreef me in die tijd brieven, waarin ze steeds maar op mijn gemoed werkte, ze schreef dat ze me zo miste en dat er nu genoeg werk in Holland was. zo dat ik best kon terugkomen. Vrese lijk vond ik die brieven, op den duur durfde ik ze gewoon niet meer open te maken en te lezen. Ik verscheurde ze ongelezen. Ik begon toen zwaar te drinken, misschien ook wel vanwege die brieven. En opeens, zomaar, nam ik de beslissing, dat ik terug zou gaan. Goed, ik was er niet best aan toe op dat moment: veel te veel drank en een erg ongeregeld leven, maar of dat terugkomen nu zo'n suc ces is geweest? Ik geloof het niet, ik heb in ieder geval spijt als haren op mijn hoofd, dat ik niet in Nieuw- Zeeland gebleven ben, want veel goeds heb ik hier sindsdien niet mee gemaakt." Terug Als Rinus een tijdje terug is in Ne derland, komt hij in contact met een gescheiden vrouw met vier kinde ren. Twaalf Jaar heeft hij met haar een verhouding. Wanneer deze is af gelopen Rinus is dan al over de veertig wil hij weg uit Holland om een beetje tot zichzelf te komen. Hij gaat twee jaar als pendelaar in Duitsland werken. Daarna, weer te rug in Nederland, komt hij moeilijk meer aan de slag. alleen nog af en toe via een uitzendbureau. Sinds hij terug is in Nederland, woont Rinus weer thuis bij zijn 73- jarige moeder, met wie hij nog steeds niet kan opschieten. Hij heeft veel verwijten tegen haar. maar durft ze niet te uiten „omdat je zo'n oud mens toch eigenlijk maar in vrede moet laten leven." Daarom gaat Rinus maar vaak het huis uit: fietsen als het mooi weer is. wat fotograferen en eens naar het café. „Mijn moeder beoordeelt nog altijd alles negatief wat ik doe. Als ik ergens solliciteer, zegt ze „dat zal wel weer niks worden". Als er een keertje iemand voor mij op bezoek komt thuis, neemt zij onmiddellijk het gesprek over en zit ik er voor pietrsnot bij. Ik moet het huis na tuurlijk uit. maar waar vind ik. zon der werk. zomaar een eigen huisje of flat? Want op een kamer bij een hospita wil ik niet meer. Ik ben geen 44 jaar geworden om weer op een kamertje te gaan zitten. Ik wil nu eindelijk wel eens iets voor mezelf, daar heb ik nu toch wel recht op. lijkt me." „Mijn moeder vindt het ook maar onzin, dat ik in behandeling ben bij een maatschappelijk werker en dat ik in een groepstherapie gezeten heb. Op de een of andere manier is ze dat te weten gekomen; zelf heb ik het niet verteld, ik kijk wel uit. Ze zegt: „Wat schiet Je daar nu mee op. met al dat praten met die vreemde mensen, die Je niet eens kennen." Maar met haar kon ik nooit praten en je moet toch ergens Je moeilijk heden kwijt kunnen. En het is gek. maar het lijkt wel of familieleden het nooit kunnen zetten, dat Je der gelijke hulp krijgt. Ze vinden dat Je maar met hén moet praten, ook al maken ze geheel geen aanstalten om eens bij Je te komen, ze hebben het allemaal veel te druk met hun eigen zaakjes. Mijn moeder vindt het bo vendien vreemd, dat een mens über haupt aan zich laat sleutelen op psychisch gebied, ze gaat van het standpunt uit: .zo ben je geboren en daar moet je maar mee leven'. „Doorzetten" „Maar hoe erg mijn familie ook te gen deze behandeling is, ik zal door zetten. hier houden ze me niet vanaf, want ik heb het broodnodig. Ik heb van die groepstherapie vooral op gestoken dat een mens moet leren praten, dat hij voor zichzelf moet durven opkomen en dat hij zich vooral niet moet schamen voor zijn problemen. „Wanneer je daar voor het eerst zit. kijk Je de zaak een beetje aan. Men sen. die makkelijker durven te pra ten. beginnen dan al met hun ver haal en een van de eerste dingen die je merkt, is dat al die anderen met ongeveer dezelfde moeUijkheden te kamepen hebben als JIJ. En dat ter wijl je dacht dat jij wel de enige zou zijn met zulke gekke gedachten, zul ke grote angsten en zo'n tegenzin in het leven. Je hoort dan dat al die mensen zich eenzaam voelen, moei lijkheden hebben met hun ouders of hun partner, dat ze op hun werk niet uit de verf komen, omdat ze nooit eens van zich af durven te bijten: In wezen zit Je daar allemaal over de zelfde dingen te praten. Dat geeft je al een groot gevoel van opluchting: je bent dus niet gek. Je bent niet de enige, die zijn moeder haat maar ook zichzelf. Een serie over hulpver lening in de geestelijke gezondheidszorg door Cisca Dresselhuys en Kees de Leeuw Nog verder „In mijn groep zaten ongeveer acht mannen en vrouwen van 25 tot 45 Jaar. Elke week kwamen we een keer bij elkaar. Na afloop van die groepstherapie heb ik individuele gesprekken met een maatschappe lijk werkster gehad. Dat beviel me ook prima, misschien nog wel beter dan die groep. Mijn behandeling is nog niet klaar, dat voel ik. maar hoe ik precies verder wil. weet ik nog niet: weer in een groep of alleen. Wat ik wel weet is, dat ik nog verder wil. ik wil zo graag wat rustiger worden, 'wat minder bang voor het leven en de wereld om me heen. „Ik gebruik nu al een tijdje geen pillen meer; fijn is dat. Met het sla pen gaat het nog niet erg best. Soms slaap ik een uur of vijf per nacht, maar soms veel minder of helemaal niet. Ik maak me daar nu niet zo dik meer over. ik steek het licht aan en ga wat lezen of naar de radio luiste ren. Steeds maar om en om draaien in Je bed en Jezelf dwingen te slapen. Rinus is in behandeling bij een bu reau van het algemeen maatschappe lijk werk in Den Bosch. Hij is hier terecht gekomen na verwijling door de huisarts. De behandeling is gratis. Het algemeen maatschappelijk werk in Den Bosch wordt helemaal betaald door het ministerie van CRM en de gemeente. waardoor behandeling hier altijd kosteloos is. werkt ook niet. Ik hoop dat het met dat slapen ook wat beter zal gaan. wanneer ik rustiger word. Af en toe heb ik momenten dat ik me heel rustig voel. een halfuurtje of zo. Heerlijk is dat. dan denk ik: 'voelde ik me maar altijd zo'. Maar vasthou den kan ik die momenten niet. ze komen vanzelf en verdwijnen ook weer en dan komen de spanningen weer terug. „Als ik zo terugkijk op mijn leven dan denk ik: wat heb ik nou hele maal bereikt, ik ben al op de helft van mijn leven of erover. Rijk wor den zal ik nooit, dat hoeft ook niet. maar ik zou toch nog wel graag een baan vinden, waarin ik mezelf nut tig kan maken voor anderen. Daar door zal ik ook zeker tevredener worden. Ik knok er hard voor om nog wat te bereiken in mijn leven Dank zij die behandeling durf ik al veel beter voor mezelf op te komen, wanneer ik naar het arbeids- of het huisvestingsbureau ga. Ik durf nu iets voor mezelf te vragen, zonder dat ik bang word en denk: Wat doe Je hier eigenlijk, je verdient immers niks. Heel belangrijk zijn voor mij een vaste baan en een eigen huls. Ik heb het gevoel dat ik een stuk zou opknappen wanneer het me zou luk ken deze twee dingen te bereiken Ik zal ervoor blijven knokken, zoals ik ook gevochten heb om eindelijk goed geholpen te worden. En dat is me toch ook gelukt?" Dit is het laatste artikel van een serie van vijf. De vier voorgaande stonden in de krant van 1, S 7 en 12 oktober. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 059. Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten Is er een boekenbon. we hopen dat de nieuwe het wel doet HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Gisteren was het de mooiste dag van deze herfst tot nu toe. Het was echt zo'n zonnige najaars- achtige-warme dag om de isoba ren de isobaren te laten. Een kaartenwurm is ook niet al les. en de benen te nemen de natuur in. Doel van mijn uit vlucht was: een plekje bulten bereik van het verkeerslawaai en de uitlaatgassen, afgelegen dus en het liefst met reminiscen ties aan hoe het vroeger geweest isniet al te veel verkaveld maar met wilde begroeiingen en langs een slingerend riviertje. Zulke plekjes worden schaars, maar Friesland heeft ze nog: in dit geval liep het uit op de Linde, een riviertje niet ver van Wolve- ga, Noordwolde en De Hoeve. Langs die gekanaliseerde Linde, maar met als overblijfsels ette lijke meanders, loopt een smal fietspad, dat ook erg goed als voetpad functioneert. Je treft langs de kant van de Linde sportvissers, die klagen dat de vis wel zuigt maar niet buigt („se wil'n niet biet'n." Dit is geen Fries maar Stellingwerfs). Je ziet in de landerijen sporadisch een paar landarbeiders die hun jasje bij het mooie weer ook al op schouders meedragen, een boer die nog wat nagras binnen haalt en ze ontbreken ook hier niet de glazig-verdwaasd kijkende zwartbonters. Temidden van zo'n natuurdecor geniet Je van het mooie weer pas goed, veel meer dan tussen de stadsmuren maar ook meer dan in de kom van een middelgroot dorp zoals Schorredijk is. Op de heenreis was de lucht wat kop pig als op een warme, wat onsta biele achtermiddag in augustus, maar de stapelwolken lekten niet dit keer. Wel kwam je uit de zon onder zo'n wolk tijdelijk iet wat in een andere wereld: het voelde er Iets killer aan en het zicht verminderde in een nevel achtige heiigheid. Jk kreeg de indruk te doen te hebben met een „lift up" van overgebleven mistvelden uit de ochtend. Een belangrijke bijdrage voor het welslagen van zo'n puike ok toberdag pleegt de wind te leve ren door.afwezig te zijn. Gis termiddag ontbrak ie bij tijden geheel en al maar leefde af en toe toch een beetje op naar een of twee Beaufort (duidelijk aan het gezicht te voelen en te zien aan het plotseling neigende riet: het was Immers een tikkeltje onstabiel) maar dan wel uit uit eenlopende hoeken. Ook dat geldt als een teken van mooi weer. Bekend is: ook de wind draait met de zon mee, morgen weer een mooie dag. Nog een teken van de vredigheid en lief heid van de natuur: het afplat ten van de stapelwolkjes later in de middag door een warm pla fond in de wat hogere lagen, dat de kijkers verrast met tv-beel- den uit „verre" landen. Een verkwikte terugkeer is er na zo'n wandeling met als iets min der welkome geste een legioen uiterst kleine vliesvleugelige. bijna doorzichtige mugjes op de autovoorruit (tijdens het parke ren er gekomen), die heus waar bij mij toch even de vraag deden rijzen: zou er dan toch nog een regentje gevallen zijn? Nazomer in optima forma, niet alleen vandaag, ook morgen en wellicht het hele weekeinde. Wie weet bereikt het kwik nog wel de twintig graden, Ukkel voorziet 22 graden maximaal. Het hoge- drukgebied boven het continent behoeft echt geen 1040-er te zijn (tussen 1020 en 1030 ihag ook) om de oceaandepressies op veili ge afstand te houden en de kleu rige beelden In de natuur vast te houden. Een welgemeend advies aan iedereen: trek er eens op uit. als de tijd het toelaat. HOOOWATER Zaterdag 15 oktober Vlis- slngen 3 04-15-24. Haringvlletslulzen 3 25- 15.44. Rotterdam 5.22-17.29. Schevenlngen 4 19-16 34. IJ mul den 4.53-17 12. Den Hel der 9.32-21.57. Harllngen 1128. DeUxljl 113-13 27 Amsterdam 1. bew. 16 De Bilt L bew 16 Deelen 1. bew 15 Eelde 1 b*w 15 Eindhoven 1. bew 17 Den Helder xw bew. 15 Rotterdam 1. bew 16 Twente xw bew. 15 Vllssingen onbew 16 Zd Limburg xw bew. 15 Aberdeen half bew 13 Athene xw bew 20 Barcelona onbew 21 Berlijn xw bew 14 Bordeaux onbew 21 Brussel half bew. 17 Frankfort 1 bew 13 GenSve onbew 14 Helsinki regen 9 Innsbruck onbew 17 Klagenfurt onbew 18 Kopenhagen 1. bew 13 Lissabon onbew 25 Locarno onbew 17 Londen half bew 16 Luxemburg onbew 14 Madrid onbew 21 Malaga xw bew 21 Mallorca half bew 21 MUnchen geh bew Nice onbew 21 Oslo L bew l« Parijs Rome 1 bew 21 Split half bew. 23 Stockholm 1 bew 12 Wenen xw bew. 15 Zürtch 1 bew 13 Casablanca xw bew. 24 Istanbul xw bew. 15 Tunis 1 bew 22 donder redactie van Loes Smit ^eeft u ook informatie buiten |mPsterdam?" „Jazeker, wij ge- top inlichtingen over heel Neder- (Zld". „Kunt u me dan zeggen l&r ik een leuk hotelletje in s fcemburg kan vinden?" jcjh van de opmerkelijke vragen up# toeristen, waarvan de informa- ^es van de Amsterdamse VVV er jaar heel wat te beantwoorden Igen Soms. zegt de VVV. zijn het 'e gekke vragen („ergens tussen Ife bruggen moeten hier honden- zijn. waar is dat?"» dat zelfs het antwoord schuldig moeten en Maar met enige moeite dat meestal toch wel. Zo vroeg g jaar een bezoeker of hij gs de E 35" kon zwemmen Dat b. in het Veluwemeer En ook de t vreemd gestelde vraag van een •erikaan was wel op te lossen: can I get to Volen and Mar- Mam?" Zo langzamerhand we- de informatrices wel wat een te bedoelt als hij een „kunstka mer" komt vragen: geen kalen der met reprodukties van onze gro te kunstenaars, maar een papiertje met de uitgaansagenda van de Am sterdamse bioscopen, theaters en muziekzalen. Maar degene die schriftelijk om „een timetable van Bennebroek" vroeg, moest teleur gesteld worden; zoiets bestaat nou eenmaal niet. Heel wat vreemdelingen heeft Am sterdam vorig jaar weer binnen zijn poorten gehad. En nu weten we best dat ook andere steden in Ne derland buitenlands bezoek ont vangen en aardige dingen meema ken. maar als je de opsommingen in het jaarverslag-1976 van Amster dam leest, raak je toch wel diep onder de indruk. Dat er mensen uit alle windstreken in onze hoofdstad willen logeren (tot uit Japan. IJs land. Canada, de VS, Nieuw-Zee land en Afrika toe), fiat. Die zullen ook wel eens. al dan niet door bed dengebrek in Amsterdam gedwon gen. in andere steden terechtko men. Nee. het gaat meer om bezoe kers uit allerlei landen die komen voor hun kranten, tijdschriften, voor filmopnamen, voor radiouit zendingen en t.v.-films, mensen die zonder de medewerking van Am sterdam niet (denken te) Runnen slagen in hun opdracht. We zullen ons tot twee voorbeelden beper ken: voor de tweede keer werd in de hoofdstad een serie van zes afleve ringen opgenomen voor de t.v- speurdersverhalen „Inspector Van der Valk" de eerste was inmid dels zo'n succes dat die naar 24 landen verkocht is en de BBC maakte hier twee afleveringen van „De Hammonds". Hammond-direc teur Paul Merrony maakte later voor de radio lovende opmerkingen over de Amsterdamse VW. die be middeld had bij het zoeken van een grachtenhuis, waar de Amsterdam se compagnon van de Hammonds „woonde". De VW-gastvrouwen verzorgden in dat ene Jaar 150 ontvangsten en rondleidingen voor belangrijke gasten uit onder meer Berlijn, Chi cago, New York. Zürich, Oslo, Cara cas, Saarbrücken. Sydney. Dallas, Los Angeles, Londen en Tokio en als altijd was er weer veel vraag haar foto's van Amsterdam Een topper blijft de Dam met paleis en monument. Veel belangstelling is er ook voor het Lieverdje, het Am sterdamse straatjongetje dat op het Spui op zijn voetstuk „in het echt" te zien is. De VW verkoopt daar miniatuur-exemplaren van die erg in trek zijn. Vorig Jaar wer den er 165 polyester lieverdjes vei®' kocht en de duurdere, bronzen uit voering wordt steeds vaker als rela tiegeschenk gebruikt. Ondanks alle slechtigheden die over de hoofdstad verteld worden, vinden buitenlanders Amsterdam en de Amsterdammers dus nog altijd echt leuk. Was hier een chauvinist aan het woord? Inderdaad. De „China Mail" bestaat allang niet meer, maar toch kunnen we navertellen, wat er op 17 juni 1897 op de voorpagina van die krant stond: de dagkoersen van twaalf soorten opium. In die tijd gebruik te Engeland Hong Kong waar de China Mail verscheen als door voerhaven voor ladingen opium, die op het Chinese vasteland ver kocht werden. Alles heel officieel, want die handel in verdovende middelen was toen volkomen le gaal, en ook op de vermelding van de opiumkoersen had niemand iets aan te merken. De China Mail is opgedoken in een gedenksteen In Hongkong. Tachtig Jaar geleden was daar een bus inge metseld die nu tevoorschijn ls ge haald. Behalve vijf zilveren mun ten uit het eind van de vorige eeuw zaten er zes verschillende dagbla den in. waaronder de China Mail. Die krant bevatte ook het verslag van een rechtszaak: een riksjatrek ker werd veroordeeld tot een boete, omdat hij geweigerd had een dikke Engelsman voort te zeulen. Riksja- trekkers waren meestal broodma gere mannetjes, maar desondanks had de rechtbank geen enkel be grip kunnen opbrengen voor het verweer van de riksjam an, dat de Brit meer dan negentig kilo woog en te zwaar voor hem was. De bele digde Engelsman die de klacht had ingediend, kreeg gelijk, zoals dat wel vaker bU de heersende klasse voorkomt. De meeste ouders lijden aan een pop-achterstand, constateert Jan Fillekers in de NCRV-gids. Daarom komt hij met dit voorstel: „Waar om niet een tele visiecursus popmu ziek voor ouders met een pop-ach terstand? De meeste ouders weten immers van toeten noch blazen! Er zijn erbij die Cliff Richard nog niet van Kees Deenik kunnen onder scheiden. Zou de pop geen brug kunnen slaan over de genera tiekloof? A bridge over troubled water? Vragen die met een ondub belzinnig JA beantwoord kunnen worden. Eens is se tot schoonheidskoningin uitgeroepen, en nog mag de Britse June Butler er wezen. Maar ie beeft wel een beroep gekozen waarin je je een miss maar moeilijk kunt voor stellen: vrachtwagenchauffeur. Met haar 28 jaar heeft ze het in haar vak intussen tot een van Engelands meest gevraagde chauffeurs ge bracht en het komende weekeinde mag ze haar land dan ook met acht mannelijke collega's op de Europese kampioenschappen vrachtwagen- besturen in Zwitserland vertegen woordigen. Toch weer een soort mits-verkiezing dus. hoewel June ditmaal wegens haar kwaliteiten als vakvrouw is uitverkoren. Dat gebeurt niet zo vaak: een echt paar dat zeventig Jaar getrouwd is. Het echtpaar Geelen-Krooshoop in het Overijsselse Delden is een van die weinige Nederlandse echtparen die op zo'n lange huwelijkstijd kun nen terugzien. Deze week is het feest gevierd, In Delden, want daar zijn zowel de heer als mevrouw Geelen geboren en getogen. Vanaf hun trouwdag tot 13 februari 1975 hebben ze zelf» op hetzelfde adres in 8tad-Delden gewoond. Op die dertiende februari werd mevrouw Oeelen opgenomen In een verpleeg huis en verhuisde de bruidegom naar het verzorgingshuis. In tegen stelling tot zijn echtgenote is de nét 94 Jaar geworden heer Oeelen nog erg vitaal; hij kan bijvoorbeeld de krant niet missen, geen dag In het verzorgingshuis is het feest in de familiekring gevierd, maar dan toch nog met de vier kinderen (drie kinderen van het echtpaar zijn al overleden), vijftien klein- en der tien achterkleinkinderen, en ook bestuur, directie en personeel van het verzorgings- en verpleeghuis waren er natuurlijk bij. In het ver pleeghuis, waar de 89-Jarige bruid woont, was er 's avonds een re ceptie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5