Marxisme en dialoog op synode Raad van kerken aanvaardt program voor Zuid-Afrika Niet het atheïsme maar de onverschilligheid f Vergaderingen nog niet openbaar Evangelisatie centra gaan samenwerken MEP begint geding tegen parlementsleden Verder gesprek over levensstijl VANDAAG 4 Voorbijgangers Kerken sturen bri naar Brezjnew VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LUNTEREN - De gerefor meerde synode heeft gisteren het werk besproken dat op de grens ligt tussen zending en werelddiaconaat. Onder dit werk valt de commissie ont wikkelingssamenwerking en de arbeid man-vrouw-kerk Het werk vindt plaats onder verant woordelijkheid van een beleidsraad. een gemeenschappelijke beheers vorm van de deputaten voor de zen ding en de deputaten voor het we relddiaconaat De raad staat onder voorzitterschap van de Amsterdam se hoogleraar D C Mulder Vooral de commissie ontwikkelingssamenwer king KOS gaf aanleiding tot een discussie, die overigens in alle vrede werd gevoerd De aftredende secre taris van de KOS dr Henk Koetsier, die voor het laatst in deze hoedanig heid in de synode optrad, zei wegens het niveau van de discussie een goe de herinnering aan het contact met de synode te bewaren. Dat niveau van de discussie is in vroeger jaren wel eens anders geweest De KOS bemoeit zich met samenle- vingsvragen en dat roept vaak weer standen op. Ds. A. Corporaal uit Zeist twijfelde eraan of de armen wel de echte kansarmen Zijn en hij schoof de rijken als de ware bena deelden naar voren, omdat dezen zo weinig kans maken op het betreden van het koninkrijk Oods. Hij citeer de met instemming uit de ontslag brief van Dr Koetsier dat het ge wenst is de KOS te laten uitgroeien tot een raad voor samenlevingsvra- gen Dat hebben wij nodig in onze kerken, vond ds Corporaal. De KOS bemoeit zich met vragen zoals oorlog en vrede, racisme, discri minatie en milieu. Dat gaf ds D N. Borgers uit Den Ham de opmerking in. dat er wel verwarrend veel instan ties in de gereformeerde kerken met dit soort zaken bezig zijn. Bovendien vroeg hij zich af waarom er wel gead verteerd wordt tegen de invoer van Chileens fruit in ons land terwijl men zwijgt wanneer onze regering auto's uit Rusland in gebruik wil nemen. Over dat laatste zei dr Koetsier dat Oost-Europa niet onder beslag van de KOS valt en dat hier de Europa commissie haar licht over moet laten schijnen. Ds. Borgers had het ook over ae „sterk marxistische instelling" die hij waarnam bij de de veldwerkers van de JJcvos (Interkerkelijke com missie voor ontwikkelingssamen werking). die mede onder KOS val len. Deputaat dr J. Verdonck gaf ten antwoord dat de kritiek die onder meer binnen de kring van de Ikvos- veldwerkers bestaat jegens het ka pitalisme. niet betekent dat de men sen van kerk en ontwikkelingssa menwerking precies weten hoe het precies anders moet. Dr Verdonck wees op de derde wereld waar het kapitalisme zoveel harder is dan in ons land. In Colombia vergrijpt het kapitalisme zich volgens een recent VU-rapport aan de mens door hen de vernieling in te jagen. De ideolo gie van het kapitalisme is nog onvol doende ontmaskerd, merkte dr Ver donck op. Dr Koetsier zei dat je onderscheid moet maken tussen de maatschappij-analyse, de ideologi sche basis en dè methodiek van het marxisme. Wanneer men iets denkt op te steken van de maatschappij analyse van sommige marxisten, be tekent dat nog niet dat men alles van het marxisme zonder kritiek overneemt. De rijken Prof. Mulder reageerde op de opmer king van ds. Corporaal over de kans arme rijken door uiteen te zetten dat juist het evengeiie duidelijk maakt dat Jezus steeds de kant van de arme en gebrokene kiest. Is er dan geen kans voor de rijke? vroeg prof. Mulder. Jawel, hij kan aan Oods rechterzijde komen, als hij zich wat van de arme heeft aange trokken. Ook prof. Mulder ging In op de kritiek op het kapitalisme die binnen de gereformeerde kerken soms gehoord wordt Hij vroeg de synodeleden: „Staat concurrentie en strijd van allen tegen allen niet ver af van hetgeen wij als christen dom zien?" Dialoog Prof. Mulder trad gistermiddag ook op als voorzitter van het centrale orgaan voor de zending. Naar aanlei ding van zijn deelneming als voor zitter van de consultatie over dia loog en aanhangers van andere godsdiensten die de wereldraad van kerken dit jaar in Shengmai in Thai land organiseerde, kreeg hij enkele vragen te beantwoorden over het gevaar van syncretisme, (vermen ging van elementen van andere godsdiensten), dat de dialoog be dreigt. Hij zei dat ook ons christen dom in Nederland door syncretisme wordt bedreigd. „Welke vreemde elementen zitten er immers in onze beleving van het christendom?" Prof. Mulder pleitte voor respect voor mensen die een andere gods dienst hebben. Dat hoeft niet te betekenen dat wij ervan uitgaan dat alle religies gelijkwaardig zijn maar wel dat alle mensen gelijkwaardig zijn, omdat zij naar ons inzicht naar Gods evenbeeld geschapen zijn. Toch blijft er enig wantrouwen be staan tegen de dialoog. Op dit feit wees ds. Borgers. Ds. E. Hoogerwerf, uit Vlissingen, die voorzitter was van de commissie die het verslag van de zending namens de synode had beoordeeld, zei daarop, dat veel wantrouwen voorkomt uit artikelen in kerkbodes geschreven door scri benten die niet op de hoogte zijn van wat prof. Mulder en anderen die actief zijn in het gesprek met andere godsdiensten, te berde brengen. AMERSFOORT De raad van kerken heeft zich in grote trekken akkoord verklaard met de aanbevelingen, die de Nederlandse delegatie naar het beraad van Driebergen samen met Zuidafrikaanse collega's heeft gedaan ten aanzien van de rol van de kerken inzake economische pressie op Zuid- Afrika. Dit beraad van Westeuropese en Noordamerikaanse kerken werd in mei van dit jaar in Driebergen ge houden. De Nederlandse delegatie heeft de aanbevelingen overgeno men uit het rapport van het beraad De raad van kerken aanvaardde het gehele rapport als werkdocument voor de komende penode en zal het als zodanig aan de ledenkerken aan bieden. DRIEBERGEN/LEUSDEN - Het evangelisatiecentrum van de gere formeerde kerken te Leusden en de afdeling evangelisatorisch werk van de hervormde stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen stellen zich voor nauw te gaan samenwerken. De beide centra willen bij hun dienstverlening aan de kerken el kaar vooral aanvullen. Zij denken aan samenwerking op het gebied van bezinning, advisering en toerus ting De beide instituten hopen, dat er ook met andere organen en dien sten van beide kerken een goed sa menspel zal gaan ontstaan en dat een verbreding van de interkerkelij ke samenwerking in de toekomst mogelijk zal zijn. De behoefte aan samenwerking werd sterk bevorderd door de toene ming van de bereidheid tot interker kelijke samenwerking op het plaat selijk vlak en de omstandigheid, dat beide instanties al geregeld met el kaar te maken hadden en tot de ontdekking kwamen, dat men een zelfde visie heeft op wat evangelisa tie vandaag is of zou moeten zijn. Trnslotte. zo wordt gezegd in een folder, du- ter gelegenheid van de samenwerking wordt verspreid, is er Mn ontwikkeling gaande waarbij de kerken steeds meer worden tot een randverschijnsel in de samenleving. Enerzijds raken mensen van het evangelie vervreemd, anderzijds blijkt de betekenis van het evange lie zowel voor het pesoonlijke als het politieke en sociale leven verrassend vaak een punt van gesprek. Een bundeling van krachten is daarom uiterst gewenst HR GEREF KERKEN Inirrdc op 19 okt te s Gravendeel: kand. C. J. v.d Boogert uit Apel doorn GEREF .GEMEENTEN Beroepen te Groningen A. Moerker ken te Nieuw-Beijerland Bedankt voor Hoogvliet J C West- strate te St. Catharines (Can Afscheid op 18 okt van Boskoop A. Bar ber te Oostkapelle Aan de sectie internationale zaken en de werkgroep raciale vragen van de raad zal worden gevraagd, de aan bevelingen aan te passen aan de Nederlandse situatie met het oog op effectieve actie. Zij betreffen bankle ningen aan Zuid-Afrika en investe ringen in Zuidafrikaanse bedrijven, boycot van Zuidafrikaanse produk- ten. emigratie en toerisme naar Zuid-Afrika Voorts wordt in de aan bevelingen gesproken over de steun aan Zuidafrikaanse vakverenigin gen. de fiscale maatregelen die geno men zouden kunnen worden om pro fijt van handelsverkeer met Zuid- Afrika onmogelijk te maken, het op zeggen van het cultureel akkoord, de rol van de EEG en de bijdragen die de kerken zouden kunnen leveren aan onderwijs en vorming van Zui dafrikanen. die buiten hun land moeten leven Representatief In de discussie over deze aanbevelin gen werd gevraagd, of de raad zich wel representatief mag achten met betrekking tot wat er in de kerken over Zuid-Afrika wordt gedacht. De hervormde synodepraeses ds. G. Spilt merkte daarbij op, dat de gene rale synode van de hervormde kerk het beleid van deze kerk ten aanzien van Zuid-Afrika nog onlangs had goedgekeurd met 54 tegen 9 stem men. Hij meende dan ook. dat de hervormde stem in de raad represen tatief is voor de hervormde kerk. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westbiaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAOLEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Gevraagd werd. hoe de aanbevelin gen zich verhouden tot het onlangs verschenen rapport van een commis sie van de Zuidafrikaanse raad van kerken, waarin absolute stopzetting van leningen en investeringen niet als het juiste middel wordt gezien om de situatie in Zuid-Afrika op te lossen. De voorkeur werd daarin ge geven aan politieke druk. Van de zijde van de werkgroep, die het be raad van Driebergen in mei voorbe reidde. werd gesteld, dat het rapport van de Zuidafrikaanse kerken niet tegenstrijdig is aan de aanbevelin gen. „Men moet er bij de beoordeling van het rapport rekening mee hou den. dat de kerken in Zuid-Afrika in feite geen vrijheid van spreken heb ben," aldus deze werkgroep Energiebesparing De raad van kerken heeft ook beslo ten. zijn sectie voor sociale vragen, vooral de werkgroep nieuwe levens stijl daarvan, te vragen een program ma te ontwikkelen voor gerichte energiebesparing, als onderdeel van het in praktijk brengen van een an dere manier .van leven. De raad be sloot hiertoe naar aanleiding van een verzoek van de hervormde kerk om de resultaten van de discussie over kernenergie, zoals deze In de juni- synode van de hervormde kerk plaatshad, te ondersteunen. Door tijdgebrek kwam de raad niet toe aan een bespreking van alle voorstel len, die de hervormde kerk aan de raad had voorgelegd. AMERSFOORT De raad van kerken heeft nog geen be slissing genomen over een voorstel, om voortaan in het openbaar te gaan vergaderen. Wel is besloten, dat voortaan de agenda van de vergaderin gen en nadere informatie daar over tijdig zullen worden gepu bliceerd. Tot nu toe is het zo. dat de raadsver gaderingen besloten zijn. Achteraf wordt dan een perscommuniqué verstrekt. Een belangrijk punt in de discussie over openstelling was, dat niet alle agendapunten geschikt zijn voor openbare behandeling. De raad zou dan dus vergaderingen van ver schillend karakter moeten kennen. Prof. dr. J. van Goudoever (remon strant) vond voor deze zienswijze veel instemming. Ds. G. Spilt (hervormd) toonde zich bepaald niet gelukkig met het voor stel. Hij bleek niet erg tevreden met de wijze, waarop synodevergaderin gen in de pers worden verslagen en vreesde, dat dit ook bij de raadsver gaderingen het geval zou zijn. Wel gaf hij toe, dat de openbaarheid meer publiciteit oplevert. Verder vreesde hij, dat er een sterk vertra gende werking op het functioneren van de raad zou uitgaan, omdat de afgevaardigden van de kerken eerst hun besturen zullen willen raadple gen, alvorens in een openbare verga dering een verklaring af te leggen. Dr. A. H. van den Heuvel (hervormd) was een absoluut voorstander. Hij meende, dat een veel eerlijker dis cussie zou ontstaan, omdat de leden van de raad dan direct rekening houden met eigen kerk en eigen publiek. Hij was van mening, dat ook een onjuiste berichtgeving tot heilzame discussies in de kerken kan lelden. De voorzitter van de sectie publici teit van de raad, dr. A. van der Meiden, verwachtte van openbaar heid zeker vertraging, maar dit zou als gevolg kunnen hebben, dat de kwaliteit van de beslissingen van de raad zal stijgen en ook de kerken zelf meer bij het werk van de raad betrokken zullen worden. DEN HAAG Op de Nederlandse Antillen heeft de Arubaanse partij M.E.P. eq*i kort geding aangespan nen tegen de dertien parlementsle den, die het plan hebben de nieuwe (maar nog niet opgetreden) rege ring-Rozendal te steunen. De M. E. P. wil dat de rechter deze parlementsleden verbiedt hun func tie uit te oefenen, omdat naar ae mening van de M. E. P. deze dertien in een ten onrechte bijeengeroepen vergadering van het parlement zijn beëdigd. De vijf leden van de M. E. P. die in het parlement gekozen zijn, hebben geweigerd zich te laten beëdigen. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft besloten, in een ko mende synodeweek verder te praten over een nieuwe levensstijl. In een eerste bespreking bleek de synode onder de indruk van de maatschap pelijke problemen, die aan de orde gesteld werden in een gespreksnota van de werkgroep nieuwe levensstijl van de raad van kerken. Zij het met enige angst en een groot gevoel van machteloosheid. Een nieuwe levensstijl kiezen ls niet eenvoudig. Er zullen stappen terug gezet moeten worden. „Eindelijk heb je het zo ver gébracht, dat je Je alle comfort kan veroorloven, en dan mag het weer niet," zoals ds C. M. Boerma uit Huizen zei. Een van de problemen, die aan de orde werden gesteld, was de bio- industrie. Ds P. Verschoor uit Oss zei, dat bij een vleesfabriek in zijn woonplaats wel vijfduizend varkens per dag „gekild" worden. Waarna ouderling SJ. Westra uit Amsterdam weer opmerkte, dat het werkloos heid zou betekenen, wanneer dit niet zou gebeuren. De oplossing voor het ene probleem levert weer een ander probleem. Zo blijft men in een kringetje draaien. Ds. Boerma noemde de discussie een goede persoonlijke bespreking, waar zowel de werkgroep als de le den van de synode veel van hebben opgestoken. Er bestaat nog wel een verschil van benadering van bepaal de problemen. Er is verschil in be stedingsniveau. sociaal niveau en maatschappelijke achtergrond. Met dat alles zal men rekening moeten houden, wanneer men aan de basis gaat werken. Voor de oorlog beschouwden velen binnen de kerk in Duitsland het bolsjewisme als een straf van God. Toen de kerk in Oost-Duitsland na 1945 plotseling zelf onder het marxisme-leninisme kwam te leven, dat zich bovendien in 1948 tot een staat verzelfstandigde, raakte de kerk haar grondhouding niet kwijt. Het marxisme-leninisme is een gesloten ideologie, die onder meer atheïsme in zijn vaandel voert. staat te vereenzelvigen. Het systeem wordt dogmatisch toegepast en laat niet de terugkoppeling toe, waar door de westerse democratie in alle woelingen zijn betekenis heeft we ten te houden. Ook van de mensen, die zich in het kader van de Bekennende Kirche in de oorlog tegen het nationaal socia lisme teweer hadden gesteld, bleven er veel in deze afweerhouding staan, toen Hitier vervangen werd door Pieck en Ulbncht. ZIJ konden de communistische machtsovername eenvoudig niet als bevrijding erva ren. omdat deze bevrijding in hun ogen samenviel met de uitdaging door hel atheïsme van de marxistea Of het atheïsme echter de ware kern is van de moeilijkheden die de kerk in de DDR ondervindt, is nog maar de vraag Mensen als Gollwitzer, de Westberlijnse emeritus hoogleraar in de theologie, menen dat het atheïs me niet per se hoort bij het marxis me Het is een variabele, denken sommigen in zijn kielzog, ook in de DDR. Alleen weten de marxisten dat zelf niet De kern van het marxisme ligt in de visie op de economie, zeg gen Gollwitzer en zijn vrienden en zij vragen zich af wat een christenmens tegen een produktiesysteem zou kunnen hebben, waarbij de produk- tiefactor kapitaal in gemeenschaps handen wordt overgebracht. Het evangelie zou zelfs wel eens voorkeur kunnen hebben voor een systeem, waar het pnvé-eigendom niet meer zo'n rol speelt. Onder dit soort christenen waren er velen, die enthousiast waren, toen in Tsjechoslowakije een communisme lof in hun jargon socialisme) met een menselijk gezicht leek te ont staan En groot was hun verdriet, toen deze open variant van het marxisme door de Russen om zeep gebracht werd Prof Hromadka, die zijn leven in dienst gesteld had van dit humane marxisme, ging zelfs dood aan deze teleurstelling. Toch is deze hoop niet vervlogen. Sysiphus In de DDR leeft er ook nog iets van. Een theoloog die ik ontmoette en (Jie regelmatig gesprekken met marxis ten voert, vergeleek zichzelf met Sy siphus Maar hij noemde zijn werk met onbegonnen. Als je leelt vanuit het geloof in dood en opstanding, kun Je uit de verwachting leven, dat het je eens toch gegeven zal worden, zei hij- Zijn er dan gemeenschappelijke punten die marxisten en christenen in de concrete situatie van de DDR verbinden? In de gesprekken, die tussen deze mensen worden gevoerd, merkt men steeds vaker dat chris tendom en marxisme beide voor de uitdaging staan van een nieuwe ide ologie. die van de onverschilligheid. Een samenhang van grondhoudin gen en inzichten, die niet zo makke lijk te benoemen zijn En misschien zijn marxisten minder goed uitge rust om deze strijd aan te binden dan christenen En omdat het verschijnsel van de onverschilligheid niet beperkt blijft tot de DDR. kunnen mensen in an dere rijke industriestaten er ook wat van opsteken, wanneer Oostduitsers zich over het fenomeen buigen. Het democratisch centralisme is een een dimensionaal systeem, dat van boven naar beneden werkt Boven wordt voorgeprogrammeerd wat aan de basis moet gebeuren op het gebied van planning, produktie. on derwijs en sport Deze regerings structuur is een erfdeel van Lenin, die er in 1917 mee voor de dag kwam en dat in het na-revolutionaire Rus land misschien onvermijdelijk was. Maar het is niet duidelijk, waarom dit systeem ook in de jaren zeventig in een welvarende industriestaat als de DDR nodig is Het doodt eigen initiatief en levensvreugde Het gaat het meedenken tegen het maakt het de mensen moeilijk, zich met de Historisch Lenin heeft zichzelf opgevat als een persoonlijkheid met een plaats in een bepaalde historische context. Hij zag zichzelf niet als een soort kerkvader, die later verafgod diende te worden en die slaafs behoorde te worden nagevolgd. Wanneer hij in zijn situatie meende dat economi sche vooruitgang gekoppeld was aan de groei van het socialisme, was dat niet een waarheid die de mensen tot in der eeuwigheid letterlijk hoef den na te volgen. Toch probeert men dat in de DDR. De eindigheid van de hulpbronnen, de belasting van het milieu en het bevolkingsvraagstuk zijn proble men die in alle industrielanden aan de horizon zijn verschenen. De Club van Rome heeft niet alleen voor het Westen vastgesteld dat voortgaande economische groei een illusie is en dat we moeten zoeken naar een an der soort groei. Dat geldt ook voor de DDR en wetenschapsmensen in dat land hebben het begrepen. De officiële leer blijft echter vasthou den aan de voortgaande groei, ook al wordt in vaktijdschriften al lang uiteengezet, dat deze weg dood loopt. In plaats van economische expansie moet er gezonnen worden op menselijke expansie, maar die is volgens de geldende leer ongewenst en onmogelijk als gevolg van de strategische positie van de DDR. In andere landen van Oost-Europa, zoals Polen en Hongarije, kan de gemeenschappelijke politiek van de landen van het Warschau-pact nog wel een bescheiden experiment in de richting van humanisering of zelfs liberalisering tolereren, maar dat kan in de DDR niet. Hierdoor komt elk uitzicht op de toekomst op de tocht te staan. En waar geen toekomstverwachting meer bestaat, komt onverschilligheid. Geen alternatief Die onverschilligheid uit zich in een onder brede lagen verspreid verlan gen naar verandering, zonder dat de mensen weten hoe. Zij mopperen, zonder over alternatieven na te den ken. Men komt tot wanhoopsdaden of tot een zinloze verheerlijking van Sommige marxistische intellectuelen maken zich zorgen over de toekomst van de DDR. Rudolf Bahro werd na zijn arrestatie naar de Bondsrepubliek „afgeschoven". het Westen, dat men slechts via de televisie kent. Veel mensen denken niet na over hoe de afloop van het systeem zal zijn. Men leeft bij de dag. „Als het met de poen maar in orde is en verder is het allemaal schijt", zoals een Berlijnse arbeider mij beeldend meedeelde. In deze si tuatie is men bereid te staken voor „gewichtige" zaken als de kwaliteit van de koffie, zoals vorige maand is gebeurd. De reactie van velen is een terug tocht binnen het privé-leven met een televisie, een auto en een buiten huis. Men verburgerlijkt en richt zich steeds meer op het eigen gewin, ook al leeft men in een land waar juist dit euvel heet te zijn afge schaft. Dit privé-kapitalisme wordt bevorderd door het beloningssys teem. In plaats van beloningen naar behoefte, geldt in de DDR beloning naar prestatie. En de prestatie wordt opgedreven door premie-sys temen, extra-beloningen en over werk. De lonen worden daardoor ho ger voor wie royale arbeidspresta ties levert en deze mensen kunnen zich van alles aan luxe kopen. Zo ontstaat een burgerlijke klasse, die het land juist wilde afschaffen. Hier mee komen ook burgerlijke denk vormen terug. Er worden echter voortdurend ethische appels aan de burger gericht en ook in het school systeem worden de leerlingen steeds met ethische noties benaderd. Het gevolg is dat men zich aan de ethiek voegt, waar dat onvermijdelijk is. maar zich er aan onttrekt waar dat kan. MEDITATIE In 't algemeen is veler reactie ople' meditatie-golf die in bepaalde sectoren van onze cultuur aanda#11 vraagt deze. niets voor ons lel Hollanders! Meestal wordt daar® het bijvoegelijk naamwoord jtt „nuchter" aan toegevoegd. Wij z1l$( zo nuchter en daarom is dat stil zitten en wachten in de hoop datL wat komt niets voor ons. Voor Hollanders zijn er alleen de dingefV die je kunt tasten. Of kunt bespreken. We hebben 't er dan o| al heel gauw over dat het be-mediteerde bespreekbaar moe worden gemaakt. Het moet v< vertaald. Enfin, u kent al die begrippen wel. Toch kan dat watL Hollanders betreft nog best eens meevallen. Ze zitten tenslotte ool^ m et hele horden ln alle stilte en zwijgzaamheid te vissen. Maar dal bedoel ik niet helemaal. Ik denk q wij ook best kunnen mediteren, i rdL .v zullen ook best een niet al te omslachtige meditatie-techniek kunnen aanleren. Ik zou niet wet waarom niet. Hollanders hebben traditie, b.v. in het aanhoren van U religieuze toespraken als preken etc., die er niet om liegt. Ze zijn ba_ bereid om over de diepere dingen] van het leven na te denken. En waarom zouden ze dat dan ook nl in de eenzaamheid kunnen doen?| heb 't idee dat er heel wat mensen zijn die dat al weer een tijdje doen j en zich daar wel bij voelen. Je hoe! ten slotte niet al die typisch ooste^ gedachten erachter mee door te slikken, 't Is net als bij Marx. Van^, Marx valt heel wat te leren, maar dat betekent helemaal niet dat Ji een Marx-gelovige moet worden als iemand het mij vraagt, moet dat vooral niet. En zo moet je ookj geen meditatie-gelovige worden. Meditatie kan iemands aandacht| voor andere zaken dan die hij el) dag tegenkomt opwekken of versterken. Möar hij zal toch nooi mogen vergeten dat het wel degel om die dingen die hij dagelijks oi zich heen ziet gaat. 't Gaat echt oi de aarde en de mensen op de aai Waar medidatoren dat vergeten gaan ze in de fout en verwordt hi meditatie tot een vorm van egoisi fi De laatste tijd valt het de linkse intellectuelen steeds moeilijker lij delijk toe te zien, hoe hun land ach teruit gaat. Hun alarm wordt door het regime echter allerminst ln dank afgenomen. Zij draaien de cel in of worden naar de Bondsrepubliek „af geschoven". Een marxistische rege ring, die haar beste linkse intellectu elen naar het buitenland verkoopt moet wel in moeilijkheden verkeren. Ik denk dat de crisis, waar de DDR in verkeert, nogal ernstig is. Nodig is een versoepeling van het systeem, zodat de mensen er een beetje enthousiast voor Worden. Na de teleurstellende ervaring met Tsjechoslowakije en de harde afwij zing van het Eurocommunisme door de regeerders in Moskou, is er echter weinig kijk op verbetering, zolang de DDR althans haar strategische positie als wal tegen de Navo-landen houdt. Mensen die graag zouden wil len dat het wat leuker zou worden in de DDR. hopen daarom dat hun land niet langer zo belangrijk blijft voor de verdediging van Oost-Euro pa. Zij hopen op de ontspanning in Europa, die misschien ooit nog eens een vrucht zal zijn van de conferen tie in Helsinki. En diegenen in het Westen, die het jammer vinden dat het de Oostduitsers zo beroerd gaat. moeten zich maar eens afvragen, welke bijdrage zijzelf aan de ont spanning in Europa leveren Dit is het vierde en laatste artikel van een serie. De eerste drie stonden in onze krant van 11. 12 en 13 oktober. beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: (toez.i Verboom te Waddinxveen. Aangenomen naar Kerkdriel: L. F. Sterk te Austerlitz. n Afscheid op 16 okt. van Albla/^ dam: J. J. Trouw wegens emeriti1 van Ossendrecht-Hoogerheide &l vens als pred. van de geref. k wijk Hoogerheide te Bergen j( Zoom); E. Saraber wetens enf taat; Waddinxveen: J. van den H vel wegens emeritaat; van Odo£ mevr. C. I. R. Glas wegens enfl< taat. rs Bevestiging te Oegstgeest (secriA resse van de raad van de zendk. onderhouden van contacten mep) kerken in Indonesië en contad, met vrouwengroepen in Nederlat mevr. T. de Nie kand. te RijsV (ZH.) 1 Ie Emeritaat verleend per 12 oktdli 1977 aan J. W. Schokkingïr Cadzand. cl ALG.DOOPS.SOC. Ui Afscheid van Hoofddorp: mevr. I. T. v.d. Zee ber. te Giethoorn. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Klazienaveenl Schenk te Heeg. GEREF.KERKEN VRIJG. Aangenomen de benoeming luchtmachtpredikant in v»« dienst te Den Haag: S. A. v.d. Vee Wapenveld. Intrede te Zutphen: W. Scherft Marum en Kornhorn. LUNTEREN Er is een conc brief van de gezamenlijke Nei landse kerken gereed, gericht president Brezjnew van de Sow Unie, waarin de vrijlating van politieke gevangenen wordt bep De bedoeling is dat Nederlan kerken, die hieraan mee willen d i elk afzonderlijk een brief van del» de inhoud naar Moskou gaan sti Aanleiding vormt de binnenkol Rusland te herdenken oktoberif j lutie van 60 jaar geleden. Die brief kwam ter sprake inj gereformeerde synode bij de be deling van diaconale zaken. Pra ds. C. Mak deelde mee. volgt week met ds. G. Spilt, zijn hervi de collega en mgr. Ernst vat rooms-katholieke kerk een be te hebben, waarin de definii tekst zal worden vastgesteld A opmerkingen uit de synode zijn, dan wil ik die daar graai brengen, lichtte hij toe. Enkele van die opmerkingen wt instemming met het initiatief; afschrift sturen aan en zo mog voor overleg met de Russische ken; ook aandacht vragen voor tergeblevenen, zoals ouders en deren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2