Die Entführung aus dem Serail: prachtige zang 11 1 Spaanse communisten willen positie versterken bij vakbond Nieuw maandblad voor koken, kopen,wonen, léven ^jj| Hoger personeel tegen plannen spinnerij-groep Herstel van Hormoononderzoekers krijgen Nobelprijs Constructie van zes grote flats in opspraak fjBeeldhouwers- s tekeningen ^Paper for space ÉL* nWÊ In IJmuiden geen kalksalpeter meer Onderzoek na dood patiënt bij operatie Hembrug duurt twee maanden VRUDAG 14 OKTOBER 1977 KUNST Trouw/KwartetPS8RHi9 door Adr. Hager SCHEVENINGEN Zonder te kunnen spreken van een to- puitvoering is de nieuwe pre sentatie van Mozarts opera ,Die Entführung aus dem Se rail" zeker het aanzien en het aanhoren waard. Daartoe biedt de Nederlandse Operastichting royaal de gelegenheid. Woensdagavond ging de „première" in het Circustheater, hierna komt de opera in Groningen (14 oktober), in Amsterdam (17,19,23 en 26 oktober), in Rotterdam (21 oktober), in Til- lurg (29 oktober), in Nijmegen (3 november), in Utrecht (5 november) in in Breda (12 november). Om deze ^opvoeringen te kunnen verwezenlij- 2i ken wees men twee dirigenten aan: ief-dirigent Hans Vonk (12, 14, 19, ,23 oktober en 12 november) en 5 6?jLucas Vis, de overige data. T5.0 Die Entführung gaat in de uit april 1970 daterende enscenering van Jan 11 Bouws, waarvan in 1973 een reprise werd gegeven in gereviseerde decors nan Nico Out. Tijdens de pauze kon nen in de „wandelgangen" nogal _DEN HAAG In opdracht van het 9ministerie van CRM is door een 'i werkgroep bestaande uit Paul Hef- 'I ting, Cornelis Rogge en Gijs van i Tuyl (Bureau beeldend kunst bui- i tenland) een collectie beeldhouwers- i tekeningen samengesteld met als ti- tel „Paper for space". De twaalf deelnemende kunstenaars i zijn Douwe Jan Bakker, Arie Berku- lin, Johan Claassen, Krijn Glezen, David van de Kop, Theo Kuypers, Ïan Maaskant, Jan van Munster, omelis Rogge, Ray Staakman, Pe- J ter Struycken en Carel Visser. Bij de keuze heeft de werkgroep zich :t beperkt tot beeldhouwers, maar. izij uitgegaan van kunstenaars die iedimensionaal werken. De teke ningen hebben alle een relatie met uitgevoerde sculpturen, objecten, omgevingen, of zijgaan zelf als ruim telijke dingen werken. V i .Paper for space" is bestemd voor I nusea in het buitenland, waar de Nederlandse sculptuur nog betrek- celijk onbekend is. Voordat deze col lectie gaat rondreizen zal ze getoond i vorden in het Stedelijk Museum in ^nsterdam (21 oktober tot en met *7 november). wat verschillende meningen opteke nen. Van de zijde van de Mozart- fanatici opmerkingen over de tempi, kritiek op de stemmen, kritiek op de keuze van de stemmen en dergelijke. Aan de andere kant een meer posi tieve benadering van bezoekers die gevoelig waren voor de humoristi sche aanpak en vonden dat er toch maar prachtig werd gezongen. Geen tederheid De waarheid ligt wel zo'n beetje in het midden. Dirigent Hans Vonk nam over de gehele linie de tempi licht, doch vergat daarbij niet om rustpunten aan te brengen. Teder heid kende deze benadering niet of nauwelijks, en dat is jammer. Het Radiokamerorkest speelde over het algemeen correct. De première, ze ven jaar geleden, werd gekenmerkt door tal van flauwiteiten in de regie. Die waren nu gelukkig achterwege gelaten; banaal was deze visie geen moment. En wie maakt uit wat in zo'n opera nu de echte humor is in de regie? De decors waren simpel, men kan zich het landgoed van een Bassa vorstelijker voorstellen. Doch het heen- en weersjouwen door Neder land in elf voorstellingen maakt dat men praktisch gedacht heeft. Accep tabel is deze eenvoud weL Solisten Een hoofdstuk apart: de solisten. Sonja Poot is niet de meest ideale Constanze, maar die moet men in de vocale wereld dan ook met een kaarsje zoeken. In het eerste bedrijf was zij zwak, alles bleef geconcen treerd op de aria „Martem aller Ai- ten", in het derde bedrijf wist zij de spanning vast te houden. Zij heeft haar rol uitstekend begrepen en in genoemde aria leverde zij een knap pe prestatie. Blondchen werd gezon gen en vooral gespeeld door de En gelse sopraan Elizabeth Gate. Zij heeft in de hoogte een wat scherpe stem, maar haar coloraturen.zitten" prima en spelen kan zij met glans. Alexander Oliver was als Pedrillo haar humorvolle tegenspeler, die ook bepaald goed voor de dag kwam. Minder zeker van zijn zaak was Ry- land Davies als Belmonte, in het eerste bedrijf was hij niet altijd vol doende, en hij bleek niet gezegend met veel speelkwaliteiten. Harem- opzichter Osmin wordt op Ideale wij ze gebracht door Hubert Waber; dit is zijn glansrol. In alle opzichten geslaagd, en voor mij de ster van deze voorstelling. Met waardering zij de spreekrol van Alexis von Hage- meister genoemd. Nu de première er op zit en men de dikwijls hoorbare gevolgen van nervositeit te boven zal zijn, valt te verwachten dat die Ent- fürung het in den lande wel zal doen. 1ïff wbH Na aanvaring Ryland Davies als Belmonte eni Sonja Poot als Blondchen in' Mozarts „Die Entführung aus dem Serail".«- UTRECHT De Vereniging van Hoger Personeel (VHP) in de textielindustrie maakt bezwaren tegen de gang van zaken rond de vorming van een zogenaamde Spinnerij Nederland. Dit is een groep van zeven Twentse textielspinnerijen. De bezwaren betref fen zowel de concentratie op zichzelf als het feit, dat het hoger personeel niet wordt betrokken bij het overleg daarover. „De verwachting, dat onder het hoger personeel in verhouding tot het overige personeel twee keer zoveel ontslagen zullen vallen, maakt dit laatste tot een onverteerbare zaak," aldus de VHP. Volgens de VHP streeft de Spinnerij Nederland naar grootschalige starre produktie-eenheden, terwijl in grote delen van het bedrijfsleven de roep om kleinschaligheid steeds duidelij ker klinkt. De VHP meent, dat vast staat dat de Nederlandse spinnerijen thans zowel wat betreft de outillage als wat betreft de produktiviteit on der gunstige omstandigheden pro duceren. „Wat stelt men zich eigenlijk voor van een samenwerking in een organi satie waarvan het vooraf vast staat, dat minstens één op elke drie werk nemers zal worden ontslagen," aldus de Vereniging van Hoger Personeel. Zij wijst daarnaast op de haar in- STOCKHOLM (Reuter, UPI) - De Nobelprijs voor geneeskunde gaat naar drie Amerikanen voor hun on derzoek naar in de hersenen afge scheiden hormonen. De in Frankrijk geboren Roger Guillemin (53) en de uit Polen afkomstige Andrew Schal- ly (50) krijgen gezamenlijk de ene helft van de prijs, de andere helft is voor Rosalyn Yalow (56). Met haar inmiddels overleden colle ga Solomon Berson werkte dr. Yalow in de periode 1956-'60 een methode uit om de hoeveelheid van het hor moon insuline in het bloed te meten. Zij ontdekte dat, in tegenstelling tot de toen heersende opvatting, inspui ting van insuline bij bijvoorbeeld suikerpatiënten aanleiding gaf tot de vorming van antistoffen tegen insuline in het bloed. Deze stoffen vormen een specifieke verbinding met het hormoon. Door ze te binden aan insuline met een radio-actief merkteken en te meten hoeveel van het gemerkte insuline uit de combi natie wordt verdrongen dooi* insuli ne uit het te onderzoeken monster, kan de hoeveelheid worden bepaald. Deze combinatie van specifieke re actie en gevoelige meetmethode maakte het mogelijk, de onvoorstel baar kleine concentraties te meten waarmee het hormoon in het bloed tussen duizenden andere stoffen in voorkomt. Deze en aanverwante technieken bleken voor het meten van verschillende hormonen en an dere stoffen bruikbaar. Daarmee werd een terrein van medisch-biolo- gisch onderzoek toegankelijk dat tot dan toe bijna een gesloten boek was geweest. Het schiep onder andere de voor waarden voor de speurtochten van Guillemin en Schally naar hormo nen die door de hypothalamus, een onderdeel van de hersenen, worden afgescheiden en die elders weer de produktie van andere hormonen re gelen. Het belangrijkste was volgens de jury misschien wel somatostatine, dat de produktie van groeihormoon in de hypofyse remt. Ook werd een substantie gevonden die de hypofyse stimuleert tot het afgeven van een hormoon dat de werking van de schildklier regelt. Door het werk van Guillemin en Schally krijgen we volgens prof. Rolf Luft begrip van een deel van de verbinding tussen lichaam en geest, „bijvoorbeeld hoe psychische toe standen als depressie het hormoon- evenwicht kunnen beïnvloeden". Hij zag de gedeelde bekroning ook als een soort opvoedkundige maatregel: „Ik hoop dat het ze bij elkaar brengt". Tot nog toe zaten Guillemin in het Salk instituut in San Diego, Californië, en Schally in het Vetera- nenhospitaal in New Orleans, koorts achtig aan precies dezelfde proble men te werken, elk in de hoop net iets eerder te zijn dan de ander. IJMUIDEN MEKOG in IJmui den, onderdeel van de Unie van Kunstmestfabrieken, is van plan de produktie van kalksalpeter in IJmuiden uiterlijk 1 juli 1978 te sta ken. De teruggang van de afzetmo gelijkheden en de slechte opbrengstprjzen maken een voort zetting ongewenst. De produktie van kalksalpeter zal geheel worden geconcentreerd bij UKF in Geleen. Een adviesaanvraag over de sluiting is bij de betreffende ondernemings raad ingediend. Het personeel en de bonden zijn van de plannen op de hoogte gesteld. ALKMAAR (ANP) De hoofdoffi cier van justitie in het arrondisse ment Alkmaar, mr J. J. Abspoel, heeft een gerechtelijk vooronder zoek gevorderd inzake de dood van een 22-jarige man op de operatieta fel van het Sint Elisabeth-zieken- huis in Alkmaar. Het onderzoek van de rechter-com- missaris moet duidelijk maken of bij de dood van de heer J. J. Schuite maker op 26 Juli sprake is geweest van „zodanig ernstige nalatigheden, dat strafvervolging gewettigd zou kunnen zijn," aldus mr Abspoel. De vervolging zou zich dan uitstrek ken over „een of meer leden van het team dat de narcose heeft voorbe reid, ingeleid en gecontroleerd," al dus Abspoel. De heer Schuitemaker overleed als gevolg van hartstilstand tijdens een middenooroperatie, die werd uitge voerd door een in Alkmaar gevestig de keel-, neus- en oorarts. Zowel bij de behandelende specialisten als bij de directie van het ziekenhuis ont stond onmiddellijk ernstige twijfel of de doodsoorzaak natuurlijk was. Ook de officier van Justitie liet des tijds weten dat hij van mening was dat „er iets uit de hand was ge lopen." Deze officier, mr L. A. Punt, lichtte nu toe dat er geen sprake is van één duidelijke fout, zoals het aansluiten van een verkeerde gasfles, maar dat het gaat om een keten van handelin gen die tot het ongeluk hebben ge leid. „Het gerechtelijk vooronder zoek zal duidelijk moeten maken of er fouten zijn gemaakt van een zo danige omvang, dat er kan worden gesproken van dood dpor schuld," zo zei mr Abspoel. ziens nadelige gevolgen van één mammoetspinnerij in Twente. De gezonde binnenlandse concurrentie zal wegvallen, afnemers zullen af schrikken omdat zij niet gebonden willen zijn aan één monopoliespinne rij en veel kennis zal verloren gaan. Verder vraagt het hoger personeel zich af hoe het staat met een sociaal plan voor werknemers, die op straat komen te staan. Hoewel de Spinnerij Nederland al op 1 januari van het volgend jaar van start moet gaan. wordt daarover op dit moment nog in alle talen gezwegen, aldus de ver eniging. Het hoger personeel meent, dat slechts één vorm van overheidssteun doelmatig en geschikt is. namelijk die, „welke met beteugeling van on eerlijke concurrentie de zelfstandig heid van de onderneming onverlet laat." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Hembrug over het Noordzeekanaal is gistermorgen ernstig beschadigd, nadat het Duitse vrachtschip Bavaria (11.000 ton) in de mist een pijler had geramd. Hier bij werd een steenmassa van zeven kubieke meter weggeslagen, alsme de een gedeelte van de ophanging van de spoorbrug. Een uur na de aanvaring was het spoor Amster dam-Zaandam weer voor treinver voer gereed. Het spoor in de tegen overgestelde richting kon niet provi sorisch worden hersteld. De reparatie zal volgens de NS zeker acht negen weken vergen. In deze periode zal het herstelde baanvak slechts twee in plaats van de gebrui kelijke vier intercity-diensten Am sterdam-Zaandam verwerken. Ande re diensten worden omgeleid. Zo moeten de reizigers van Alkmaar naar Amsterdam overstappen op de lijn Hoorn-Amsterdam. Volgens de NS moet over het algemeen met een reisvertraging van een kwartier reke ning worden gehouden. flats aan de hand is. Voorlopig is hij niet bereid om over gevaar te spre ken. „Conclusies zijn nog niet te trekken", zegt hij. „Wat in die ene woning is geconstateerd is niet zo best maar er zal eerst moeten wor den bekeken in wat voor omvang fouten zijn gemaakt of knoeiwerk ia afgeleverd en of veiligheidsnormen zijn overschreden. Wat een negatief resultaat van het onderzoek voor ge volgen zal hebben is ook niet te overzien. Als er iets aan de hand is dat alsnog verholpen kan worden dan is duidelijk dat we met ons ver beteringsplan van zes miljoen gul den weinig meer beginnen. Dit plan was gemaakt om veelvuldige en uit eenlopende klachten van de bewo ners op te vangen." De Stichting heeft inmiddels bij het gemeentebestuur van Tilburg de vraag op tafel gelegd wie voor een eventueel debakel met deze flats aansprakelijk is te stellen. De bouw is uitgevoerd door de IDC, de Inter nationale Bouw Compagnie te Best. In eerste instantie moet antwoord gegeven worden op de vraag of de gemeente Tilburg publiekrechtelijk verantwoordelijk is vanwege de taak die haar bouwpolitie heeft ten aan zien van de naleving van veiligheids voorschriften en privaatrechterlijk, omdat zij opdrachtgeefster is ge weest en de bouw door haar. cq de dienst voor openbare werken is bege leid. De rond duizend mensen die de flats bewonen hebben daar geen boodschap aan. Zij zijn nogal ge schrokken en vragen zich alleen maar af hoe deze nog aan alle kanten onzekere geschiedenis voor hen in het reine zal worden gebracht. TILBURG Bouw- en wo ningtoezicht in Tilburg gaat met medewerking van TNO een onderzoek instellen naar de constructieve staat van zes flats, waarin 288 woningwetwo ningen, aan de Bellini- en de Vivaldistraat. Deze in systeem bouw opgetrokken en inmid dels tien Jaar oude flats kun nen als gevolg van mogelijker wijs bij de bouw overschreden normen tot dusver geborgen gebleven feilen vertonen die de veiligheid bedreigen. Uit een in één woning genomen steekproef is gebleken dat bepaalde constructiedetails ondeugdelijk zijn. De Stichting Verenigde Bouwcorpo raties, die de woningen exploiteert, had met het oog op een op zes mil joen gulden begroot verbeterings plan het bouwkundig adviesbureau Veuger te Tilburg opdracht gegeven enkele constructieve zaken te bere kenen. Dit bureau rapporteerde al ras dat wat de stichting van plan was niet zou kunnen worden uitgevoerd, omdat de totale constructie van de flats van dien aard was dat daaraan geen belasting zou kunnen worden toegevoegd. Het bureau stelde nadat het dit ontdekt had nog enkele on derzoeken in. Het legde in een wo ning de constructie bloot en stelde vast dat die op deze plaats in elk geval niet deugde. De directeur van de stichting de heer C. Janssen heeft onmiddellijk stap pen ondernomen om een compleet beeld te krijgen van wat er met de Dteran een medewerker fakbondsverkiezingen is een fenomeen dat wij in Nederland niet kennen. In Spanje gaan acht ïiljoen werknemers vóór half november in hun bedrijf een bedrijfsraad kiezen en deze verkiezin gen worden algemeen beschouwd als een tweede ronde in het proces van democratisering, ze een einde maken aan de heerschappij van de oude syndicaten. 3e syndicaten regelden de arbeids- ferhoudingen tijdens de periode van leneraal Franco. Zowel werkgevers lis werknemers waren er verplicht ld van. Democratische vakbonden, loals in Nederland, die opkomen 'oor de rechten van de werknemers |n die vrijwillig zijn, waren vanaf ;936 in Spanje verboden. Pas eind (pril van dit jaar werden de demo cratische vakbonden, die een hard- lekkige strijd hadden geleverd te- jen de Franco-dictatuur, gelegali- (eerd. Ds^e twee belangrijkste vakbonden in et verzet tegen de vakbondsonvrij- eid waren vanaf het begin van de isa iren zestig Comisiones Obreras en GinlSO. Comisiones Obreras. Arbei- "Sjers-Commissies, ontstonden aan hankelijk spontaan. Bij gebrek aan vakbonden vormden werknemers commissies op hun sideling of in hun bedrijf. Op deze mier werden acties gevoerd en sta- ïgen georganiseerd. De Comisio- s Obreras vormden langzamer- ,^and een clandestiene vakbondsbe- 89 eging. Het was de tactiek van Co- ]A lisiones Obreras om zoveel moge lijk gebruik te maken van de weinige vrijheden die het systeem hun bood. Zo veroverde Comisiones Obreras zoveel mogelijk posten binnen de verticale vakbond, om van binnen uit druk te kunnen uitoefenen. Ook werd vaak gewerkt via de toegestane katholieke arbeidersverenigingen. Deze tactiek verhinderde niet dat de belangrijkste organisatoren en lei ders van Comisiones Obreras vaak gearresteerd werden. De meesten brachten jaren door in de gevan genis. Communistisch In 1964 stapte een groep die tot dan binnen Comisiones had gewerkt, de USO, Syndicale Arbeiders Organisa tie, die zijn wortels had in de katho lieke arbeidersverenigingen, uit de Comisiones Obreras. Hun kritiek was dat de Comisiones Obreras te afhankelijk zouden zijn van de Com munistische Partij van Spanje en andere communistische groepen. De USO legde de nadruk op de onafhan kelijkheid van de vakbond ten op zichte van de politieke partijen. De USO definieerde zichzelf als socialis tisch en als voorstander van arbei derszelfbestuur. Inmiddels is Comisiones Obreras uitgegroeid tot de grootste vakbond van Spanje, met 1,3 miljoen leden. Er is een toevloed van nieuwe leden die het vakbondskader nauwelijks verwerken kan. Nog geen half jaar geleden, bij de legalisatie van de vakbonden, bezat Comisiones Obre ras nog maar 268.000 leden. Met de USO is het niet zo hard gelopen. Ze heeft nu ongeveer 200.000 leden. De oorzaak daarvan is de opkomst van de UGT, de Alge mene Arbeiders Unie. De UGT is nauw verbonden met de PSOE, de Socialistische Arbeiders Partij. Le den van de PSOE die in loondienst zijn, zijn verplicht lid van de UGT. Leden van de PSOE mogen niet lid zijn van een andere vakbond. Hoe wel de UGT tot voor twee Jaar wei nig betekende, is ze geweldig opge komen na de verkiezingswinst van de PSOE Daar komt bij dat de UGT een zogenaamde „klassieke" vak bond is. Voor 1936 was de UGT een van de twee grote vakbonden (de andere grote vakbond was destijds de CNT). Opvallend is, dat ondanks 40 jaai afwezigheid van vakbondsvrijheid, de letters UGT zijn blijven voortle ven bij veel mensen. Oudere arbei ders melden zich aan en tonen hun vergeelde lidmaatschapskaart uit de jaren dertig. Mensen van middel bare leeftijd melden zich aan en vertellen hoe ze zich herinneren dat ze als kind meegenomen werden naar de „Volkshuizen", centra van cultuur en debat van de PSOE en de UGT. Een deel van de U80 is nu voorstander van fusie met de UGT. De UGT, die nu al meer dan een miljoen leden telt, zou zo de grootste vakbond van het land kunnen wor den. Een ander deel van de USO blijft echter volhouden aan de auto nomie van de vakbond ten opzichte van de partijen. Hen staat een vak bond voor ogen zoals de Franse CFDT: voor een zelfbesturend socia lisme, met grote nadruk op demo cratie in het bedrijf. Het is niet on mogelijk dat het USO-gedeelte dat tegenstander is van een fusie USO- UGT, terechtkomt bij Comisiones Obreras en de CNT. Klassiek De CNT (Nationale Confederatie van de Arbeid) is ook een „klassie ke" vakbond. De CNT had bij het begin van de burgeroorlog meer dan een miljoen leden. Nu hebben ze in korte tijd 150 duizend leden weten te organiseren. De CNT is anarcho- syndicalistlsch. Dit houdt in dat de CNT tegen politieke partijen is: de Eind 1976 vond in Spanje de eerste grote staking plaats in ruim veertig Jaar. verandering van de maatschappij moet bewerkstelligd worden aan de basis, door de vakbonden. De CNT streeft naar een libertair-communis- me, dat is een systeem zonder kapi talisme en zonder staatsmacht. On der de democratische vakbonden is de CNT de enige uitgesproken anti- marxistische en anti-parlementaire vakbond. De CNT verzet zich tegen de komende vakbondsverkiezingen Bedrijfsraden betekenen voorde CNT kleine parlementjes met nieu we autoriteiten in het bedrijf. Deze bedrijfsraden zijn volgens de CNT een hindernis voor de door haar voorgestelde „directe democratie" en „directe actie". Om dit overzicht compleet te maken moeten ook de „eenheidsvakbon den" SU en CSUT genoemd worden. Deze twee afsplitsingen van Comisi ones Obreras zijn samen goed voor ongeveer een half miljoen leden. De „eenheidsvakbonden" hebben ban den met marxistisch-leninistische partijen. Grote strijd De grote strijd echter bij de vak bondsverkiezingen zal gaan tussen Comisiones Obreras en UGT. Deze strijd heeft naast een grote beteke nis voor de manier waarop vakbon den moeten opereren in het bedrijf een enorme politieke dimensie. Twee opvattingen staan tegenover elkaar. Comisiones wil zoveel moge lijk macht toekennen aan de te kie zen Bedrijfsraad. De UGT daarente gen wil zoveel mogelijk de vakbond versterken binnen het bedrijf. De UGT stelt daarom voor de komende vakbondsverkiezingen een systeem voor met gesloten lijsten. De werk nemers stemmen dan Comisiones, UGT, USO. CSUT. SU of een andere lijst. Comisiones Obreras is voor stander van open lijsten. Dit bete kent dat de werknemers op een aan tal kandidaten kunnen stemmen in wie ze vertrouwen hebben, ongeacht de vakbond. Voor Comisiones Obreras is de Be drijfsraad. de algemene vergadering in het bedrijf of de afdeling gehoord, het orgaan dat met de werkgever moet onderhandelen. Op deze ma nier kan het eeuwige probleem van de nietrleden omzeild worden, iedere werknemer is dan immers bij de problematiek betrokken. Voor de UGT zijn het juist de vakbonden die moeten onderhandelen en voor alge mene vergaderingen zijn de UQT- ers huiverig, vanwege het gevaar van manipulatie. Machtsfactor Het politieke belang van de vak bondsverkiezingen moet niet onder schat worden. Bij de afgelopen par lementsverkiezingen is de PSOE de grootste partij van het land geble ken. De communisten bleven met hun 10% ver achter bij de meer dan 30% van de socialisten. Op vak- bondsgebied zouden de zaken ech ter wel eens anders kunnen liggen De invloed van de Communistische Partij in Comisiones Obreras is groot, zonder dat overigens dezelfde relatie partij-vakbond, als tussen PSOE en UGT. bestaat. De vakbon den zijn een belangrijke machtsfac tor in Spanje. Binnen het halve jaar dat de vakbonden officieel toege staan zijn, hebben ze meer dan 40% van de loontrekkenden weten te or ganiseren. Een overwinning van Co misiones Obreras in de bedrijven zou indirect betekenen dat de com munistische invloed op de Spaanse politiek belangrijk toeneemt. Koop nu IIP in do supermarkt jM

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19