Hendrik Nicolaas Werkman m W A et recht op elfbeschikking n de RMS Bisschoppen niet voor eenzijdigheid Een ere-bestuurder van de CPN onteerd Hardhandig herstel van communistische eenheid JAG 14 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET 13 •n betrekkelijk klein bericht in krant werd op 30 september jedeeld dat in het Stedelijk ;um te Amsterdam tot 6 rember een tentoonstelling is te lichtigen van ..druksels" en iruiksdrukwerk van de Groningse lograaf-graficus-schilder H. N. rkman itomlijnde plannen om het delijk daarvoor te bezoeken had igenlijk niet. omdat ik het meeste Werkman wel gezien had en ook overeen serie fraai-uitgevoerde rodukties beschik. Ondertussen ik nu twee keer geweest en tot de dekking gekomen datje het werk het echt" niet vaak genoeg kunt n bekijken. Vóór de zesde tember zal ik zeker nog eens gaan. tans laat ik me niet ontnemen. lijkt, denkt u. een beetje op igenverering. maar in een blad als dit zal ik die weg niet aan p was Werkman een zeer fndere persoonlijkheid. Hij werd 2 in het dorp Leens geboren en bouwde in de stad Groningen een drukkerij op. waar meer dan twintig mensen hun brood verdienden. Aan het begin van de jaren twintig kan men dat een tamelijk groot bedrijf noemen. In 1923 gaat de zaak door verschillende omstandigheden op de fles, waarna hij een drukkersbedrijfje begint op de zolder van een pakhuis op de Lage der A. eveneens in Groningen. Achteraf beschrijft hij deze ingrijpende verandering in zijn leven als een zekere bevrijding van burgerlijke conventies. In zijn vrije tijd tekende en schilderde hij altijd al zo behoorde hij tot de bekende Groningse schildersvereniging „De - Ploeg" maar door zijn „bevrijding" heeft hij daarvoor nu veel meer gelegenheid. ..Het is een drukkend gevoel mijn heele leven lang geweest om als „patroon" anderen voor mij te moeten laten werken", schrijft hij aanzijn vriend dominee F. R. A(ugust) Henkels. Die brief begint hij met de opmerking, dat het enige waar naar hij altijd heeft verlangd en zal blijven verlangen is „te mogen werken naar mijn eigen zin en niet van honger te moeten sterven". r J. W. E. Riemens door Koos van Weringh Op zijn pakhuiszolder gaat hij volstrekt zijn eigen gang. Slechts weinigen weten wat daar allemaal gebeurt. Hij experimenteert met van alles en nog wat. Van de aankondigingen van exposities van „De Ploeg" of voorstellingen van het studenten toneelgezelschap „Neemt ons zooals we zijn" maakt hij ware typografische meesterwerken. De uitgave van het tijdschrift The Next Call volgend jaar een facsimile-uitgave van de negen verschenen nummers wordt door hem verzorgd. Hij speelt met letters en cijfers op kalenderbladen en vervaardigt originele geboortekaartjes voor vrienden. In het Stedelijk is veel van dit werk te zien. Voor wie van mooie typografie houdt, onverwacht van vormgeving, is daarvoor alleen al een bezoek aan het Amsterdamse museum meer dan de moeite waard. Maar daarnaast zijn er nog de „druksels", die wonderlijke benaming voor Werkmans nog wonderlijker scheppingen. Met veel geduld en oefening heeft hij een aantal nieuwe technieken ontwikkeld, waarbij gebruik gemaakt wordt van stempels. inktrollen en schablones. De resultaten, die hij daarmee bereikt zijn verrassend en de tentoonstelling toont die gelukkig overvloedig. Voor twee van die werkstukken. Aduarderdiep en Steenfabriek, beide in schitterende kleurennuances uitgevoerd, stond een wat oudere man in diepe aandacht verzonken. Toen iemand zich naast hem vervoegde, keek hij eerst enigszins verstoord terzijde en zei toen: „Kijkt u ook maar rustig, ik heb hier zeker een half uur gestaan". Misschien overdreef hij dat wel wat, maar een feit is dat het werk van de Groningse drukker zoveel oproept, dat de periode die Je nodig hebt om het te verwerken aanzienlijk langer duurt dan een half uur. Ik vermoed dat die aandachtige bezoeker het Aduarderdiep gekend heeft zoals Werkman het in 1943 waamam en dat hij in het Stedelijk trachtte een periode van meer dan dertig Jaar te overbruggen. Sommige beelden raak je nooit meer kwijt. Dat geldt zeer in het bijzonder voor de Chassidische legenden. Door dominee Henkels was Werkman opmerkzaam gemaakt op deze door de joodse wijsgeer Martin Buber verzamelde en uitgegeven legenden over het leven en lijden van de joden in Oost-Europa. Bij twintig van die verhalen, die Werkman, zoals uitzijn brieven blijkt, zeer hebben aangegrepen, maakt hij illustraties. De tijd waarin dat gebeurde was de oorlog. Voor „De Blauwe Schuit" had hij reeds verschillende publikaties uitgegeven, waarin de geestelijke weerstand tegen de Duitse bezetter werd aangemoedigd. De Chassidische legenden, waarvan de eerste serie in het Stedelijk is te zien. vormen daarin een absoluut hoogtepunt. Moeilijk valt te zeggen waarom dit werk zo'n diepe indruk achterlaat. De druksels ademen een sfeer van dat het er allemaal hopeloos voorstaat In deze wereld, maar dat het toch de moeite waard is de moed er een beetje in te houden. In de Brieven van H. N. Werkman, in 1968 uitgegeven door de Arbeiderspers te Amsterdam, kan de ontwikkeling van de kunstenaar en zijn legenden op de voet worden gevolgd. In maart 1945 wordt hij door de Sicherheitsdienst gearresteerd en op 10 april, slechts enkele dagen voor de bevrijding van Groningen, zonder enige vorm van proces in de buurt van Bakkeveen doodgeschoten. Over wat er na de oorlog zou gaan gebeuren maakte hij zich weinig illusies. De broederschap zag hij, zoals ergens in zijn brieven staat, nog niet naderbij komen. Het zal moeilijk zijn, meent hij, eerzuchten geldzucht bulten de deur te houden. Of deze wat sombere Instellingen tegenover het wereldgebeuren gerechtvaardigd is moet de lezer maar zelf beoordelen. In elk geval moet u niet verzuimen een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van het tot nadenken stemmende werk van Hendrik Nicolaas Werkman. eel en heers, was een van de it toegepaste en succesvolle regels van het kolonialisme- rialisme. Als dan ook de te- tanders van de dekolonisatie iutie van na 1945. dus van het me zelfbeschikkingsrecht van Europese kolonies, vaak de tste voorstanders blijken te van het interne of zelfs van het rne zelfbeschikkingsrecht van van deze vrijgekomen kolo- 1 dan is het begrijpelijk dat dat talistische standpunt door zeer je delen van de gedekoloniseer- fcereld met verbitterd wantrou- fwordt bekeken. Dat komt in de tot uitdrukking. s de in principe goede zaak van decentralisme. souvereiniteit in n kring of subsidariteitsbegin- in de praktijk voorlopig een jnteerbare. want verdachte, gemaakt door diegenen die ?deralisme van buiten en van n hebben willen opleggen ter el of gedeeltelijke continue- van hun (neo) kolonialistische ed of in ieder geval de schijn van niet hebben weten te ver in. ralisme is tientallen jaren in koloniserende wereld ervaren en gevaar voor de nationale eid. die immers macht maakt, strijd tegen de koloniale over heerser. Al naarmate die strijd min der gewelddadig en langdurig was. is de federatieve opbouw van de nieuwe staatsstructuur meer en sneller acceptabel. Wat in India mogelijk was. was dat in Indonesië niet. omdat Nederland in het beste geval paternalistisch wilde opleg gen wat goed was voor Indonesië inplaats van dat aan de vrije krach ten over te laten. Opkomen voor een federatieve staatsstructuur is zeker niet moge lijk door hen die hand- en span diensten hebben verleend aan het kolonialisme of het herstel daar van, zoals de Ambonese KNIL-mili- tairen, of door Nederland waarvan de meerderheid accoord is gegaan met een koloniale oorlog. Als er al behoefte is aan autonomie voor de Zuid-Molukken (hetgeen zeker niet vaststaat door de agitatie die door 4000 oud KNIL-militairen en hun kinderen in Nederland bedrijven, zogenaamd namens de drie miljoen Zuidmolukkers in Indonesië) dan is Nederland wel het laatste land „om zich daarvoor sterk te maken inter nationaal" zoals de Groningse hoogleraar H. Baudet wil. Het pa ternalisme viert nog hoogtij maar nu van extreem violent links. De heer Riemens is o.a. oud-secreta ris van de Vereniging Nederland- Indonesië. Van Riel roept Hare Majesteit op het matje Is langzamerhand een hele leg- ^1 geworden. Het interkerkelijk tsberaad (IKV) had als thema Vredesweek dit jaar geko- .Help de kernwapens de wereld m te beginnen uit Nederland." tn ander trok de aandacht van de rooms-katholieke oud-minis- fhmelzer. Op de achterkant van edeskrant vond hij de vermel- at in het IKV een aantal kerk- (schappen officieel samenwer- Uaaronder de Rooms-Katholie- rk. Pag. 3 van de Vredeskrant e hel inmiddels bekend gewor- lanifest tegen de kernwapens, oet resulteren in een verzoek Nederlandse regering aan de ikaanse regering haar kernwa- weg te halen van Nederlands ;ebied. namens oud-premier De Jong gezamenlijk overleg met oud- Ier mevrouw Klompé wendde tr Schmelzer zich 22 september brief tot de aartsbisschop van kardinaal Willebrands. wij, op grond van naar wij enig inzicht in de internati- «ll* i del onale verhoudingen, een dergelijk initiatief op zich als hoogst gevaar lijk en verwerpelijk beschouwen, is minder belangrijk", zo stond er in dit schrijven. Vervolgens gaf de stel ler aan wat naar zijn oordeel dan wel van betekenis was: ,,de duidelijke indruk is (nu) ontstaan dat DE Rooms-Katholieke Kerk in Neder land deze politieke stellingname tot de hare heeft gemaakt. Niet alleen bij onszelf maar bij vele anderen blijkt daarover grote verontrusting te bestaan; zeker ook bij vele ge loofsgenoten die in de krijgsmacht dienen en. terecht gevoelig voor het morele gezag van hun Kerk, hun beroeps-motivatie ernstig in het ge ding zien gebracht." Schmelzer c.s. drongen er bij de kardinaal op aan voor het publiek duidelijk te maken óf DE kerken inderdaad de verant woordelijkheid voor het IKV-initia- tief dragen. Na overleg op zijn beurt met bisschop Ernst van Breda, die voor zitter is van Pax Christi Nederland, antwoordde kardinaal Willebrands in een brief van 28 september. Daar in stelde de aartsbisschop o.m. dat de r.k. kerk weliswaar officieel sa menwerkt in het IKV, maar dat dit niet wegneemt dat deze instelling toch ruime mate van autonomie be zit wat betreft initiatief en actie. Een instelling als het IKV kan niet zon der meer verondersteld worden te handelen in naam van de r.k. kerk. Ook bisschop Ernst heeft het thema van de Vredeskrant alleen aanvaard ,,ter discussie" en geenszins als de enige of juiste uitkomst van een beraad om de vrede te bevorderen. men, aldus de kardinaal, de stel- ingname van de r.k. kerk in Neder- Wil door H. J. Neuman land leren kennen, dat moet men de bisschoppelijke verklaring over be wapeningswedloop en ontwapening van 13 januari 1976 opslaan, in het bijzonder nr. 5. Volgen we de uitnodiging van de Utrechtse aartsbisschop op, dan vin den we onder het genoemde punt 5 een uiteenzetting over „Verschei denheid van opvattingen". Drie stro mingen worden beschreven: er zijn er die van oordeel zijn dat de christe nen geroepen zijn tot geweldloos heid, anderen hebben onoverkome lijke gewetensbezwaren tegen het hanteren van of het dreigen met de moderne wapens van massale ver nietiging. en tenslotte is er nog een derde groep. Deze derde groep bestaat uit men sen „die de moderne bewapening om haar massale vernietigings kracht op morele gronden afwijzen, maar eveneens op morele gronden menen dat deze niet van vandaag op morgen eenzijdig kan worden afge schaft; want daardoor zouden de oor logskansen worden vergroot, de vrij heid bedreigd en de mogelijkheden voor nieuw onrecht vrij baan ge geven." Het IKV-initiatief, zoals tot uitdruk king gebracht in de Vredeskrant van dit jaar, kenmerkt zich bij uitstek door eenzijdigheid. Het feit dat kar dinaal Willebrands uitdrukkelijk na liet zijn „imprimatur" te hechten aan het thema van de Vredeskrant houdt op zichzelf reeds een aanwij zing in dat de bisschoppen van Ne derland zichzelf rekenen tot deze derde groep, die morele gronden aanvoert zowel om de kernwapens af te wijzen ais om een onverhoedse en unilaterale afschaffing van die wa pens voor onjuist te houden. Vorige week zaterdag sprak drs B. ter Veer, de nieuwe voorzitter van het IKV, op een ledenvergadering van Pax Christi. Hij was het niet eens met de correspondentie tussen oud-minister Schmelzer en kardi naal Willebrands, al wordt uit pers verslagen niet duidelijk, wat hem het meest verdriette: de vraag van Schmelzer of het antwoord van de aartsbisschop. „Zo kan de gevaarlij ke indruk ontstaan dat het vooral te doen is om de vraag welke positie leiders van de kerk in een vraagstuk innemen. Maar het is er natuurlijk om te doen tot welke gewetensbe slissingen iedere gelovige persoon lijk komt," zo moet de IKV-voorzit- ter hebben gezegd. Nu hoeft men op de juistheid of onjuistheid van deze stelling van Ter Veer niet in te gaan ik ben persoonlijk geneigd haar juist te achten om toch te vermoeden dat de spreker haar niet zou hebben geponeerd, indien hij van oordeel was dat van de bisschoppen warme steun voor de omstreden leuze van het IKV viel te verwachten. De kriti sche toon die hij blijkbaar aansloeg duidde op onzekerheid over zijn rug dekking. Die onzekerheid is maar al te ver klaarbaar. Niet alleen weigerden de bisschoppen het thema van de Vre desweek te onderschrijven, ze be waarden zelfs hun neutraliteit niet. Mr. J. L. Heldring had het in zijn rubriek „Dezer dagen" in het NRC- Handelsblad van 11 oktober jl. dan ook bij het verkeerde eind, toen hij meende dat de r.k. bisschoppencon ferentie ten aanzien van de eenzij digheid verwijdering van kernwa pens uit Nederland geen standpunt had ingenomen. In de brief van kar dinaal Willebrands stond ook alleen: geen standpunt „dat afwijkt van de verklaring van 13 januari 1976," en dat is, zoals ik daarnet al heb aange toond, iets heel anders. En mocht er nog een restje twijfel zijn, dan is dat weggenomen door kardinaal Alfrink, notabene de in ternationaal voorzitter van Pax Christi. In de ochtenduitzending van 7 oktober jl. van de actualiteiten rubriek van de KRO-radio, „Echo", zei hij over het thema van de Vredes week letterlijk: „Om te komen tot' het eerste, dus 'alle atoomwapens de wereld uit', waarover ieder het eens is, meen ik dat het middel enige' vraagtekens oproept. Ik weet ook niet of dat een weg is en de juiste weg is. Kijk, de vraag is namelijk déze: wanneer Nederland begint met atoomwapens uit het land te doen, dan heeft dat op het hele wereldbe stel naar mijn gevoel geen enkele invloed. Men zou misschien moeten hopen, of men hoopt degenen die de leuze lanceren dat veel landen dit voorbeeld zouden volgen. Ik twij fel eraan dat dat gebeuren zal. Maar als het wel gebeuren zal, dan zit er natuurlijk het hele grote risico aan vast dat men dat eenzijdig doet; men wil niet wachten totdat de tegenpar tij het ook zal doen. Men verzwakt het evenwicht in de wereld. En het verzwakken van het evenwicht, hoe slecht dat systeem ook is, is, dacht ik, nog slechter dan het systeem zelf. Het hele systeem moet weg." Misschien interesseert het de katho lieke gelovige geen snars hoe de bisschoppen van Nederland over het probleem van de eenzijdige ontwa pening denken. Maar wil hij het wel weten, dan luidt het antwoord: ze zijn er tegen. door Wouter Gortzak Het erelid van het CPN-be- stuur, grijze eminentie De Groot, heeft koek van eigen deeg gekregen. Op hardhan dige manier is de laatste we ken in het dagblad De Waar heid de vloer met hem aange veegd. Het moet voor de be jaarde partijleider een even verrassende ontwikkeling zijn als voor menig waarnemer. Aan welke grillen deze vestzak-dic tator zich ook in zijn partij te bui ten ging, steeds vond hij een meer derheid van de CNP-leidlng bereid hem bij zijn zig-zagkoersen te vol gen. Wie het waagde hem de voet dwars te zetten werd, zoals het sta linistisch jargon dat wil, naar de mestvaalt der historie verwezen. Deze keer echter lijkt het hem niet te lukken de CPN opnieuw naar zijn hand te zetten. Een frontale aanval op de huidige, elkaar wan trouwende CPN-top, is door dit ge zelschap eendrachtig afgeslagen. Dit is althans de conclusie die men kan trekken uit de lange serie arti kelen die sedert begin augustus in De Waarheid verscheen, als bijdra ge tot wat een „diepgaand onder zoek naar de oorzaken van de ver kiezingsnederlaag" werd genoemd. Aanvankelijk schrijft de CPN-top de zware verkiezingsnederlaag van mei jl. geheel toe aan de gijzelingen in Assen en Bovensmilde, die de ware politieke verhoudingen in ons land vervalst zouden hebben. Deze voorstelling van zaken schokt nog al wat nieuwe CPN-leden, van wie velen deze partij de rug toekeren. De CPN-leiding, die de verklaring zelf ook wel wat aan de schriele kant vindt, belooft een openhartige discussie naar alle oorzaken. Eén van de eerste die van zijn hart geen moordkuil maakt is Paul de Groot In een artikel in De Waarheid noemt hij de leiding van zijn partij zo fout dat zij niet in staat geacht mag worden een nieuw CPN-con- gres inhoudelijk voor te bereiden. Zij heeft erin toegestemd dat oude partij kaders werden weggewerkt De arbeiders zijn in de CPN op de achtergrond geraakt. Hun plaatsen werden ingenomen door ideolo gisch slecht geschoolde werkenden in de dienstensector. De CPN heeft, aldus De Groot, nieuwe statuten nodig. En passant deelt hij mee dat het door hem gelelde wetenschappelijke CPN- bureau, het IPSO, deze nieuwe sta tuten al heeft samengesteld. Enzo voorts. Koppen rollen Als dit artikel eenmaal is gepu bliceerd is het duidelijk dat er kop pen zullen rollen. De vraag is slechts van wie. De één geeft ka merlid Marcus Bakker de meeste kans, aan wie makkelijk kan wor den verweten te veel tijd aan het parlementaire werk besteed te heb ben. Een ander noemt Joop Wolff, hoofdredacteur van „De Waar heid", verdediger van een anti-Rus sische lijn en populair bij de nieu we leden uit intellectuele en artis tieke kringen. Menigeen neemt aan dat CPN-voorzitter Hoekstra de zij de zal kiezen van De Groot. Zijn kwaliteiten worden niet hoog aan geslagen en hij is altijd beschouwd als De Groots' geleide raket. De Groninger Fré Meis, in de CPN-top het arbeideristisch element bij uit stek. zal, zo wordt verondersteld, wel stijgen in de hiërarchie. Maar het loopt allemaal anders. Hoekstra neemt nadrukkelijk af stand van zijn peetvader. Marcus Bakker en Joop Wolff trekken met Hoekstra één lijn. Fré Meis kiest dan eieren voor zijn geld en sluit zich bij de anderen aan. Ook de overige bestuurders kiezen positie tegen De Groot (slechts van Rinus Haks wordt niets meer vernomen). Zo wordt de eenheid in de CPN-top gewaarborgd zij het niet onder, maar tegen De Groot Openhartige discussie Een „openhartige" discussie is aan gekondigd. Inclusief alle menings verschillen. Een hele revolutie in de CPN. In die partij is het immers, per definitie, altijd koek en ei. Een partijdiscussie dient niet om de verschillen van mening te etaleren, maar om die eenheid te bewijzen. De partij is één met zijn leiding, de enkeling die dwarsligt, wordt geste nigd. Zo zou het gegaan zijn als men De Groot zijn zin had gedaan, zo gaat het ook nu met De Groot als zondebok. Niet hij gooit dit keer de stenen, hij krijgt ze op zijn kop. Dat is de enige verandering. Wie de talloze discussiebijdragen in „De Waarheid" (de „openbare" discussie, want er was ook een min of meer geheime, in de CPN zelf) leest, heeft dat misschien niet eens onmiddellijk in de gaten. Nog nooit eerder werden in „De Waarheid" zoveel ingezonden stukken afge drukt. In verschillende van deze bijdragen werden kritische kantte keningen gemaakt bij aspecten van de partijpolitiek. Maar wie de hele verzameling grondig door leest, komt tot de conclusie dat vrijwel iedere bijdrage de positie van de zittende leiding versterkt. De CPN, zeggen „nieuwe vrijgestel den" en arbeiders, moet een leiding hebben, en dèt is het gezelschap dat deze partij thans aanvoert. De opstelling van deze leiding is in hoofdlijnen juist: „Van Agt eruit, de CPN erin" is een goede leuze, maar te laat aangeheven, of. de politiek jegens de vakbeweging is goed, maar onvoldoende conse quent uitgevoerd. Nu laten de richtlijnen voor het afdrukken van bijdragen ook geen openlijk debat toe. „De discussie", zei Henk Hoek stra in een toespraak, „moet tot een conclusie leiden, positief zijn gericht, mag niet gebruikt worden om verwarring te stichten of leu gens te verspreiden." Wat „Posi tief' is, „verwarring sticht" of „leu gens" zijn bepaalt uiteraard het zittende partijbestuur. Dat op deze manier veel onder tafel verdwijnt, wordt inmiddels ook in de CPN beseft. Hoekstra heeft het trou wens in zijn rede zelf gesteld: bij dragen van De Grootraanhangers werden uit de discussie geweerd met het argument dat ze leugens bevatten. Interessanter dan alle ar tikelen in „De Waarheid" is in dit verband daarom een bijdrage van een CPN-lid in het weekblad „De Groene Amsterdammer", die inder daad openhartig en zinnig is. Het schijnt dat op CPN-afdelingsverga- deringen dergelijke geluiden wel vaker vernomen worden. Tot de CPN-bladen dringen ze echter vooralsnog niet door. De huidige CPN-koers Binnenkort valt de publikatie te verwachten van de „discussie- grondslag" voor het eerstkomende CPN-congres. Daarin zal de partij- koers voor de eerstkomende perio de worden vastgesteld. Gelet op de ontwikkelingen in de afgelopen maanden zijn er weinig verrassin gen te verwachten. Hoewel Paul de Groot nog wel pogingen zal doen de partijlijn in zijn richting om te bui gen. lijkt succes uitgesloten. Aan een scheuring zal de bejaarde De Groot zich wel niet meer wagen, al weet je het natuurlijk nooit. Men zal doorgaan te proberen intel lectuelen en kunstenaars („de nieu we vrijgestelden") in de CPN een belangrijke plaats te geven. De „oude kaders" raken verder op de achtergrond, al zal de CPN zich ervoor inspannen haar Invloed bij de arbeiders te versterken. CPN- leden zullen vaker in conflict raken met de „officiële" vakbeweging, door hun pogingen tot het organi seren van actlecomite's van „vak bewegingsleden en ongeorganiseer den" op bedrijfsniveau, soms tegen de officiële lijn van de vakbonden in. Bovendien zal de CPN zich meer als een buitenparlementaire arbei derspartij dan als een „bestuurderspartij" gaan gedra gen. ook als dat problemen gaat opleveren in de plaatsen waar de CPN aan het bestuur deelneemt. CPN-wethouders zullen geen ver antwoordelijkheid meer nemen voor tariefsverhogingen en andere impopulaire maatregelen. Dat leidt onvermijdelijk tot conflicten in ge meentebesturen. Iedere mogelijkhëid tot het voeren van actie zal worden aangegrepen. Dit is de afgelopen maanden na drukkelijk gebleken, bijvoorbeeld in de CPN-actie tegen de neutro nenbom. Wie actie voert, heeft geen tijd voor hinderlijke discussies Een één thema zal in alle CPN- actlviteiten worden opgevoerd: de strijd tegen de PvdA of te wel tegen „het reformisme". Want als de CPN geen stemmen op de PvdA her overt, heeft ze geheel geen uitzicht op herstel van haar kiezersaan- hang. Drs. W. Gortzak is directeur van de Wlardi Beekmanstichting hel we tenschappelijk bureau van de PvdA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13