'Onderzoek in zaak tegen Menten te oppervlakkig' Apothekers: minder commercieel werken Esso doet wat Extra. Even naarEsso en u heeft geen kind meer aan uw kroost. U hebt de vakantieplannen, Amro Reizen heeft de gidsen: Volksraadpleging in Gelders kerkdorp Voorlopig tegen Hongaar geen strafvervolging wegens oorlogsmisdaden Verdediger stelt rechtbank voor naar Polen te gaan uit ingegooid van rgemeesterswoning Grote toename van aantal alleenstaanden GS van Gelderland voor actief beleid op personeelsgebied Bij welke gemeente moet Balgoij? LJdonoe DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Leo Kleyn AMSTERDAM Hoewel de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank zich al sinds april in het openbaar met de strafzaak tegen Pieter Menten bezighoudt, is diens verdediger, mr. L. van Heijnln- jen, van mening dat voor het proces te weinig tijd wordt uit getrokken. Hij vindt dat deze uiterst complexe zaak' nog rgafeondiger behandeld dient te i m rorden. 'Het gaat veel te snel et? in te oppervlakkig', hield hij 'el„ [isteren de rechtbank voor. i in )e raadsman liet zijn verzuchting s ei (ergezeld gaan van het voorstel aan i 'deF rechtbank naar Polen te reizen, den eneinde op de plaats van het mis- Pc ln|! waarvan zijn cliënt wordt ver- Hen lacht, bewijsmateriaal te verzame- voo len. Daarbij merkte hij op dat in West-Duitsland, waar rechtbanken dat wel plegen te doen, bij processen als tegen Menten geen waarde meer wordt gehecht aan getuigenverkla ringen, maar slechts aan resultaten van archiefonderzoek. Zijn cliënt voegde daaraan toe: 'De tijd is de grootste waarheidsverkrachter'. Van Heijnlngen deed deze suggestie, nadat de Poolse officier van justitie W. Szulc had laten weten dat in Polen gehoorde getuigen er niet toe worden gedwongen valse verklarin gen af te leggen. Szulc, zelf in het proces-Menten in mei al als getuige gehoord, merkte dit op, omdat Men ten en zijn verdediger zich meerma len in die zin hebben uitgelaten. De president, mr. J. A. Schröder, sprak van 'aantijgingen', en toen Van Heij- ningen bezwaar maakte tegen dat woord, hield hij het er maar op dat er in elk geval wel 'onaardige dingen' over de gang van zaken in Polen waren gezegd. Overigens maakte op zijn beurt de president bezwaar tegen het verwijt van de verdediger dat de zaak tegen Menten te oppervlakkig wordt be handeld. Van Heijningen verduide lijkte daarop dat zijn kritiek geen betrekking had op het onderzoek ter terechtzitting, maar op het vooron derzoek. Bij dat vooronderzoek is een groot aantal getuigen, onder andere uit Polen en de Sowjet-Unie, gehoord, maar Menten en zijn verdediger ha meren voortdurend op hun onbe trouwbaarheid. Zij stellen zich op het standpunt dat inwoners van de Oostbloklanden niet kunnen verkla ren wat ze willen, maar slechts dur ven zeggen wat de autoriteiten (die Menten zouden willen zien „han gen") welgevallig is. Voordat Szulc gisteren het woord kreeg, riep Menten weer uit gehoord te hebben dat in Parijs wonende Polen geen contact meer met hun familieleden mochten onderhouden, nadat ze als getuigen in een proces in West-Duitsland waren opgetre- De verdediger van Menten, mr. L. van Heijningen (uiterst links), wordt tijdens een koffiepauze jomringd door journalisten. fan een onzer verslaggevers i [OORN De Nederlandse apothekers willen graag een minder imerciële opzet van hun werk. Dat betoogde de voorzitter van organisatie (KNMP), drs J. L. M. Nieuwenhuis, gisteren op de :mene vergadering. an de ziekenfondsen krijgt de apo- heker al een vast bedrag per inge- chreven patiënt, onafhankelijk van e hoeveelheid afgeleverde genees- liddelen. Voor de particuliere sec- or had het bestuur van de KNMP en paar jaar geleden al geprobeerd, ieder geval te komen tot een vast onorarium per aflevering, dus onaf- ankelij k van de prijs van het ge- eesmiddel zoals die door importeur fabrikant is vastgesteld. Dat was )or toedoen van zowel de industrie s de overheid mislukt, aldus de :er Nieuwenhuis. „Ze vonden het iet juist dat daardoor goedkopere ïneesmiddelen duurder zouden orden, ofschoon de duurdere aan- enlijk in prijs zouden dalen." jn verhaal was onder andere ge- cht tegen het deze zomer versche- tn rapport „Winst op recept" van Wiardi Beckmanstichting, het we nschappelijk bureau van de Partij m de Arbeid. Tot verontwaardiging racht hem de vaststelling daarin at overconsumptie van geneesmld- L' in in het (financiële) belang van apotheker is. Wij laten juist gere ld een waarschuwend geluid horen j overmatig gebruik van genees- iddelen, aldus Nieuwenhuis. Hij ide het rapport „een klap in het icht van al diegenen die in het rieden en ook nu nog hebben mee werkt aan grote besparingen." 10NINGEN (ANP) - Eergister- :ht is een steen gegooid door een it van de ambtswoning van de emeester van Groningen aan de tplaan. Aan de steen zat een tje, waarin de „Joods-Palestijn beweging ter bestrijding van het Müsme" protesteert tegen de Ogenomen officiële ontvangst n een gezelschap uit Tel Aviv op t stadhuis. Een tweede steen met n dergelijk briefje is in de tuin van burgemeester gevonden. 1 het ogenblik is een gezelschap Tel Aviv, onder wie burgemees- Shlomo Lahad van de stad, de 't van de culturele vereniging tonineen-Tel Aviv. ^gemeester H. G. Buiter van Gro- Agen heeft pas gisterochtend ge- :rkt, dat een steen door een ruit n zijn huis was gegooid. De °ods-PalestiJnse beweging" is bij Politie niet bekend. Anderzijds wilde de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Phar- macie toch ook enkele vakgenoten tot de orde roepen die in de breedte een al te commerciële opstelling zoe ken. Hij herinnerde aan het stand punt van de KNMP dat een apothe ker eigenaar behoort te zijn van de apotheek die hij beheert en van niet meer dan die ene. De maatschappij had al enkele malen geprobeerd, col lega's „die er op uit zijn, hun verove ringsdrang uit te leven" door het opzetten van een soort apotheken- concern. er op te wijzen dat dat in strijd is met het vestigingsbeleid van hun organisatie. Als deze drang zich blijft voordoen, zou de KNMP probe ren, wegen te vinden om daaraan een halt toe te roepen. Drs Nieuwenhuis legde verder de na druk op de „vermaatschappelijking" van de apotheek: „De apotheker komt uit zijn laboratorium naar vo ren en staat achter zijn assistente om de hulpzoekende of weetgierige patiënt van dienst te zijn." De taak van de apotheker wordt steeds meer omvattend. Daarom dient de „twee de apotheker" volgens de heer Nieu wenhuis een steeds meer voorko mende medewerker te worden. Er is dan een betere werkverdeling moge lijk, de waarneming bij vakanties en dergelijke hoeft geen probleem meer te zijn. en er komen meer plaatsings mogelijkheden voor afstuderende apothekers. Voor dit laatste probleem lijken de apothekers dus een geruislozer op lossing na te streven dan de Lande lijke huisartsenvereniging, die streeft naar praktijkverkleining bij gelijkblijvende honorering. „Kelderstukken" Het proces tegen Menten zal morgen worden voortgezet. Ter sprake ko men dan onder meer de papieren die in de kelder van de vroegere woning van Menten in Krakau zijn aange troffen, door de president als „kel derstukken" aangeduid. Al bij het begin van het proces heeft Menten laten weten dat hem van „nagela ten" papieren niets bekend is, en dat „de vervalsingscentrale van Pili- chowsky" (het Poolse bureau dat zich bezighoudt met onderzoek naar nazi-misdaden) hierin de hand moet hebben. 's Middags zal de hoofdredacteur van het weekblad Accent, Hans Knoop, door de rechtbank worden gehoord. Hij is als getuige door de verdediging opgeroepen. den. „Die mensen leven allemaal in doodsangst", wist hij. Alibi Uit angst voor haar in Polen wonen de familieleden had in elk geval een in Den Haag wonende Poolse vrouw de rechtbank verzocht haar als ge tuige in het proces-Menten achter gesloten deuren te horen. Dit ver zoek werd ingewilligd. Nadat de deuren weer geopend wa ren, zei de president dat „de Poolse dame", zoals hij haar noemde, had verklaard dat zij tot 1942 in Lem- berg had gewoond, en van haar va der en anderen had gehoord dat Menten in de oorlog joden en Polen had geholpen. Volgens de getuige had zij nooit gehoord dat Menten aan executies had deelgenomen. Het verzoek van een andere getuige décharge achter gesloten deuren gehoord te worden, werd door de rechtbank afgewezen. De president kwam hem wel enigszins tegemoet door zijn naam niet te noemen, een gebaar dat door Menten, die dat wel deed, teniet werd gedaan. De betrokkene, een half-jood, zei dat hij in de oorlog gedwongen was geweest bij een Duitse Dienststelle te werken, en zodoende betrokken was geweest bij de distributie van levensmiddelenkaarten. Als getui- ge-deskundige mocht hij zich inla ten met de vraag of een door Menten overgelegd document, van belang voor diens alibi, al dan niet vervalst is. Het ging om een zogeheten Bedarfs- bescheinigung, een soort distribu tiekaart, waarvan Menten een foto- copie aan de rijksrecherche had overhandigd. Als dit bewijsstuk niet vervalst is, blijkt daaruit dat Men ten op 27 augustus 1941, toen de massa-executie in Urycz werd ge houden, in Berlijn was. Op grond van zijn ervaringen tij dens zijn tewerkstelling in Duits land zei de getuige dat de argwaan die dit document bij de rechtbank had gewekt, niet terecht was. Ter verklaring van het „stumperig ge schrijf" op de kaart, waarover de president was gevallen, voerde hij aan dat papieren als deze veelal door invaliden en buitenlanders werden ingevuld. De heer A. J. van der Leeuw, weten schappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, die het hele proces als getuige-deskundige bijwoont, is wel van mening dat het hier om een vervalsing gaat. Aan de hand van een onderzoek waarbij hij ook ande re Bedarfsbescheinigungen heeft betrokken, is hij tot de conclusie gekomen dat het alibi van Menten ondeugdelijk is. Dat Esso wat Extra doet merkt u bij elke tankbeurt. Er is nu o.a. een gratis kleurboekje met tekeningen om in te kleuren en veiligheidstips om te onthouden. Voor de kinderen, kompleet met kleurwedstrijd en mooie prijzen. Dus als u tankt bij Esso, neem dan dat boekje mee. Geef het uw kroost en u hebt geen kind meer aan ze! U krijgt het bij Esso verkooppunten met affiche "Esso doet wat Extra" (zo lang de voorraad strekt). Van onze parlementsredactie DEN HAAG In tien jaar tijd nam het aantal op zichzelf wonende al leenstaanden in ons land met meer dan tachtig procent toe. Dit blijkt uit het eindverslag van een interdepartementale werkgroep alleenstaanden en een voorpubllka- tie van de vakgroep sociologie van de landbouwhogeschool te Wage- ningen. Veel van die alleenstaanden, zo blijkt, verkeren in een moeilijke positie. Hun opleidingsniveau is veelal laag en velen van hen zijn voor hun dagelijks levensonderhoud aangewezen op een sociale uitke ring. Meer dan de helft van de al leenstaanden is te vinden in de grote steden. Van 1960 tot 1971, de onderzoekperi- ode, steeg het aantal alleenstaanden van 373.000 tot 681.000. Hun aandeel in het totale aantal Nederlandse huishoudens steeg daarmee van 12 tot 17 procent. Voegt men daar de alleenstaanden die niet alleen wo nen maar in instellingen en tehuizen zitten aan toe, dan bleek in 1971 één op de vijftien Nederlanders tot deze groep te behoren: 5,7 procent der mannen en 9,4 procent van de vrou wen. Aan de sterke groei droeg on der andere de grote immigratie van alleenstaande buitenlandse werknemers bij. ARNHEM Gedeputeerden van Gelderland willen mannen en vrou wen gelijke kansen geven als het gaat om het werven van personeel voor de provincie. Zij staan in dit opzicht een actief beleid voor. Dat hebben GS laten weten in hun aanvullend voorstel op de nota per soneelsbeleid. Zij wijzen er ook op dat ze het vervullen van deelbetrek kingen, zowel voor mannen als vrou wen. waar mogelijk willen activeren. ARNHEM (ANP) De inwoners van het Gelderse kerkdorp Balgoij (nu deel uitmakend van de gemeente Overasselt) mogen op 2 november naar de stembus. Ze hoeven dan niet te stemmen op kandidaten voor een of ander bestuurscolle ge maar moeten een antwoord geven op de vraag bij welke gemeente hun dorp in de toekomst zal moeten horen: bij de aangrenzende gemeente Wychen of bij een nieuwe gemeente die zal ontstaan door de samenvoeging van Overasselt en Heumen. houden, waarbij men zich over het algemeen akkoord verklaarde met een samenvoeging van Heu men en Overasselt. Alleen in het kerkdorp Balgoij (525 inwoners, bijna 350 stemgerechtigden) ble ven vragen bestaan. Vanuit dat dorp was de wens kenbaar ge maakt om een meer gedegen raadpleging van de bevolking. Sommige inwoners willen liever aansluiting bij Wijchen. Daarmee maken de Inwoners van Balgoij geschiedenis, niet alleen door de opzet van de inspraakpro cedure, maar ook doordat de be trokken gemeentebesturen en de provincie de uitslag van deze volksraadplegihg van doorslagge vende betekenis zullen achten bij de uiteindelijke bepaling van hun standpunt. De volksraadpleging wordt georganiseerd door de ge meente Overasselt in nauwe sa menwerking met de provincie Gelderland en de naburige ge meenten Wychen en Heumen. In het land van Maas en Waal en in het Rijk van Nijmegen zijn enige projecten lopende die ge richt zijn op vergroting van ge meenten. Een van die projecten betreft Heumen en Overasselt, waartoe de kerkdorpen Heumen, Malden, Overasselt, Nederasselt en Balgoij behoren. Eind 1976- begin 1977 is er al een inspraak procedure voor de bevolking ge- Bij de volksraadpleging van 2 no vember zijn wel enige spelregels gesteld, onder meer om te voorko men dat bij een eventueel zeer geringe deelneming een kleine minderheid de doorslag zou kun nen geven. Daarom is gesteld dat de uitslag doorslaggevend is als het daaruit blijkende meerder heidsstandpunt ten minste wordt gedragen door 35 procent plus één stem van de Balgoijse stem gerechtigden. UTRECHT (ANP) De Amsterdamse procureur-generaal mr. J. F. Hartsuiker heeft voorlopig besloten geen strafvervolging in te stellen tegen de van oorlogsmisdaden beschuldigde Hongaar dr. Z. P. (62). pvrtnibifdt. Mr. Hartsuiker heeft laten weten, dat hij de stukken heeft bestudeerd die hij via de rijksrecherche van dr. Simon Wiesenthal heeft ontvangen en dat hij daarin geen aanleiding ziet om tot vervolging over te gaan. Dr. P. werkt sinds ongeveer 1960 bij de spoorwegen. Hij is op het ogenblik controleur bij de afdeling inkoop van N8. Toen Simon Wiesenthal hem er vorige maand van beschul digde, een gevlucht oorlogsmisdadi ger te zijn, is hij op non-acitef ge steld. Hij heeft zijn werk inmiddels hervat. Volgens Wiesenthal zou P. in de tweede wereldoorlog commandant zijn geweest van een Joods getto in de Hongaarse stad Papa en als zoda nig verantwoordelijk voor een aantal transporten naar het concentratie kamp Auschwitz. P. is daarvoor in 1951 door een militaire rechtbank in Hongarije tot acht Jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij vluchtte tij dens de opstand van 1956 naar Ne derland. Zelf heeft P. vorige maand ver klaard, dat het proces van 1951 een schijnproces was en dat hij door de geheime politie lichamelijk en gees telijk zo was gemarteld, dat hij de feiten toegaf. In werkelijkheid zou hij als commandant van een com pagnie in Papa gelegerde gendarmes niets met het Joodse getto of de transporten naar Auschwitz te ma ken hebben gehad. Hij beschouwt zich als een politiek vluchteling om dat hij anti-communist is. In 1963 heeft hij hier het Nederlands staats burgerschap aangevraagd Het is hem niet verleend. De reden daar voor is volgens P. nooit meegedeeld. Simpkins Wat u ook wilt, de vakantie gidsen van Amro Reizen brengen u overal naar toe. Via elke vorm van vervoer. En wie vragen heeft, laat ze gewoon door de reisadviseurs van Amro beantwoorden. En wie gekozen heeft, gaat bij Amro boeken. En als het tijd wordt om de koffers te pakken, verzorgt diezelfde Amro ook nog reischeques, buitenlands geld en ver zekeringen. Kortom, wie met vakantie plannen voor deze winter rondloopt, stapt snel even binnen bij een van de 515 banken met dit vignet: (Ook als u geen Amro-clicnt bent) ..AU je jc af en toe eens be woog, tou zoiets niet ge beuren."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9