Spaanse militairen voor onafhankelijke Sahara UIT DE WEEKBLADEN Cao-perikelen Energie Belgrado Weer Jood Krachtige taal VVD zwenkt naar PvdA Duits Dagboek Gezin in discussie DDR ontkent doden bij demonstratie WieVcdU -,s\ee& Vfi«c^eSrcC,nd 1.25 ELSEVIERS WEEKBLAD Frente Polisario bezocht Madrid Noemeiri wil strijdbijl begraven *5* Peek&Cloppenburg DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET De Groene Dr Groene gaat uitvoerig in op de verdeeldheid in de gelederen«van de FNV. een verdeeldheid die schuil gaat onder een vaag eisenpakket. Onder de kop ..de moeizame grens verlegging tussen loonafspraken en werkgelegenheidsbeleid" tast Frans Leijnse naar de achtergronden van de cao-besprekingen In De Groene ook een portret van de werkende ongehuwde vrouw, die vaak met haar long op de schoenen in de buurt van haar pensioenleef tijd aankomt, maar de laatste stap pen nauwelijks kan doen wegens uitputting. De ongehuwde werken de vrouw heeft dan ook werkdagen om u tegen te zeggen, want als ze thuiskomt van haar werk staat let terlijk niets voor haar klaar en kan ze aan de slag in eigen huishouden, voor eigen pot en eigen garderobe, nog afgezien van extra werk dat voortvloeit uit de verzorging van vader, moeder of broer Ze komt op die manier tot extreem lange werk dagen. tn tegenstelling tot de man nen. die het zich dikwijls kunnen permitteren het wat kalmer aan te doen. Het blad gaat in op het bezoek dat Zuidafnkaanse topleiders van het African National Congres aan Ne derland brachten, en plaatst een be schouwing van de Utrechtse advo caat Dolf Hartkamp over de vorige week tn West-Duitsland in werking getreden wet. waarmee gevangnen zonder verdere verdediging geïso leerd kunnen worden opgesloten De Haagse Post PvdA-CDA". over de ..ongekende hetze tegen Van Agt" en over een „Groot brevet van onvermogen voor deelnemers aan het formatiegebeu- ren En Wiegel zegt: ..Ik heb geen vuile handen, maar ze jeuken wel." Accent weet verder te melden dat als het CNV pleit voor belasting maatregelen op het particuliere au torijden. dit verlangen uit een zeer bepaalde hoek komt: „Het zijn de sociale milieustokpaardjes van de Partij van de Arbeid die zij (de vakorganisaties! berijden." Het blad gaat verder in op het In- koopbeleid van de rijksoverheid, die via het Rijks Inkoopbureau Russi sche auto's (Lada'si koopt voor Ne derlandse ambtenaren. Voorts in Accent een reportage over vijftig jaar Biovalcantie-oord. en een reportage over Wanneperveen. waar de eigenaar van een Jachtwerf een eindeloze strijd met ambtelijke in stanties voert om bij zijn bedrijf een jachthaven te kunnen verwezen lijken. Accent brengt ook het verhaal van een Oegandese student die ander half jaar gevangene van Amin was. en een schokkend relaas over zijn ervaringen levert. Op de omslag van het blad tenslot te ..Kabinetsdeformatie". Men ziet op de plaat de Ridderzaal in puin zakken, althans, dat moet het voor stellen. De Nieuwe Linie: De Haagse Post gaat in op de geloof waardigheid van een overheid die aandringt op energiebesparing, maar die dreigt het er bil te laten zitten als het om de nieuwe stad Almere gaat Terwijl daar met stadsverwarming toch een bespa ring van tachtig procent op het ener gieverbruik kan worden bereikt En als het in het nieuwe Almere niet lukt. waar moet het dan wel lukken? Vandaar dat met de strijd die over Almere wordt uitgevochten ook de geloofwaardigheid van het ministe rie van economische zaken op het spel staat. HP doet deze week erg veel aan cultuur Daar is eerst het door wrochte verhaal van Jan Brokken over „de terugkeer van Eddy du Perron". Uitgevers zien er weer brood in. Onder meer staat de volle dige publikatie van zijn brieven in tien delen voor de deur Verder geeft het blad ter gelegenheid van de kin derboekenweek acht extra pagina's over het kinderboek. Voorts een gesprek met Hugo Claus, die in de tijd van drie weken de dialogen schreef van „Het huls van Labdakus" (op basis van de Oedi- pus-mythe) dat deze week in Rotter dam in première gaat. Claus meent dat niet de nadruk moet worden gelegd op die drie weken HIJ herin nert aan de Japanse schilder Hoku- sai, die „op zijn tachtigste heel snel iets maakte en toen van iemand te horen kreeg dat hij toch niet zo snel een kunstwerk kon maken. Waarop de schilder antwoordde dat hij er zestig Jaar over had gedaan om het zo snel te kunnen." Welnu, zegt Claus. „In die positie bevind ik me nu ook Tenslotte in HP ook een kritische analyse van het nieuwe beginselprogramma dat de socialisten deze week gaan vast stellen De Ti|d De Tijd brengt een uitvoerig portret van de biochemicus prof. Hans Bloe mendal. voorzanger in de synagoge, schilder, schrijver en vooral ortho doxe Jood Hij zegt „Als ik nog eens geboren werd en dan kon kiezen, zou ik ondanks alle bedreigingen weer Jood willen wezen Het idee van het zuivere monotheïsme is zo n gewel dige ervaring, en zo essentieel in het Jodendom, dat je dat nooit wilt missen." Het blad schrijft verder over de rooms kerkelijke meningsverschil len. tot uitdrukking komend in een verdeeld college van bisschoppen: Gijsen en Simonis contra de andere bisschoppen Maar De Tijd is niet pessimistisch, neigt er integendeel toe te menen dat die polarisatie meer interessant is dan betreurens waardig Verder in De Tijd een verhaal over de godsdienstigheid in Zuid-Afnka. Ook daar een trits: „God. Zuid-Afri- ka en het Afrikaner volk zijn een onverbrekelijke drieëenheid. en wie zich daar tegen verzet is geen poli tieke querulant, maar een gewone ketter." Omdat de salarissen van leraren al wekenlang in de publiciteit zijn. geeft De Tijd ook een „portret van een leraar" Geplaagde mensen ken nelijk in een slijtend beroep, want ..men beweert dat leraren twee maanden van hun pensioen ge nieten" Tenslotte een vraaggesprek met En geland* jongste minister, de 39-jari- ge David Owen, minister van bin nenlandse zaken, die beweert nog eens premier te willen worden Accent Arrent hanteert de kneepjes van de massa-Journalistiek Het geheim daarvan schuilt gelijk bekend in krachtige adjectieven Accent schrijft over de „lachwekkend aan doende kabinetsformatie." over de „compleet verziekte verhouding Politiek commentator Anton Con- standse komt in De Nieuwe Linie tot de conclusie dat er niet veel terecht is gekomen van het Helsinki-ak- koord. Dat komt volgens Constand- se niet alleen doordat de Oosteuro- pese staten het niet zo nauw met de mensenrechten nemen: „Als kern bommen en dodelijke stralen be schouwd worden als garanties voor mensenrechten (van welke kant ook) dan leven we in een goed gek kenhuis". Volgens hem is het Wes- teh op de toetsingsconferentie in Belgrado door de mand gevallen, door het weer in het leven roepen van de koude oorlog. Nico Raem notuleerde een lange dis cussie tussen professor De Froe en het PSP-Kamerlid Van der Lek over de vraag of het socialisme is uitge doofd. Noes Solisa en Theo Thenu, twee Zuidmolukse Jongeren, hebben geen spijt dat het contact met de Nederlandse overheid is verbroken: „Op het ogenblik richten we onze aandacht teveel op de buitenwereld; we moeten in onze eigen samenle ving aan het werk. Aan de op pervlakte zit het RMS-ideaal; het geeft status. Je daarmee bezig te houden. Maar wat dieper zit pak je daarmee niet aan: discriminatie en. werkloosheid, woonproblemen, soci aal-culturele problemen". Verder in De Nieuwe Linie een ver slag van de twee manifestaties te gen Anita Bryant, een pagina-lange bespreking van een boek over de weduwe van Mao en een Interview met de schrijver Hans Vervoort. Vrij Nederland De WD moet over twee Jaar met de PvdA kunnen gaan regeren. De libe ralen zien het niet meer zitten In een verbond met het CDA, maar hebben besloten voorzichtig om geloof waardig te blijven de PvdA het hof te gaan maken. Dat onthult Fei- ke Salverda op de voorpagina van Vrij Nederland. Hans Smits be schrijft de machtsstrijd binnen het CDA en meent dat Van Agt alleen maar „tijdelijk zetbaas" van het CDA is om de innerlijke tegenstel lingen te bedekken en om het „bloed onder de nagels van Den Uyl van daan te halen". Binnen de PvdA onderkent hij een afstand nemen van Den Uyl van Van Thijn, die zich als een beter onderhandelaar zou ontpoppen. Het weekblad brengt een opmerkelijk interview met Ton Planken van de tv-rubriek Den Haag Vandaag. Ton beschuldigt de parlementaire Journalistiek in het algemeen te bezwijken onder tijds druk. routine en gebrek aan mensen. Hierdoor ontstaat „hang naar de- taillisme en miereneukerij" en „meedraaien in het circus". Ton Planken citeert Den Uyl. die eens glimlachend zei dat .Jullie de voor naamste crisis ln dit kabinet toch hebben gemist." Van Amerongen sprak met Albertz, Gollwitzer en Niemöller. de zogenaamde sympa thisanten in de Bondsrepubliek van de RAF Collwitzer: „De huidige an- ti-terroristenwet gaat in menig op zicht te ver. Toen ik in 1937 door de Gestapo werd gearresteerd, werd Ik, hoe dan ook. in de gelegenheid ge steld de volgende dag met mijn ad vocaat te sprekea" In Vrij Neder land verder onder meer een gesprek met ex-minister Kyemba van Oe ganda en een portret van wijlen Sid ney van Den Bergh in het kleurka tern. Elseviers Magazine. Ook Elseviers Magazine schenkt veel aandacht aan de kabinetsfor matie. Dr F A Hoogendijk heeft overigens weinig moed op een har monisch tweede kabinet-Den Uyl: „Zo het er nog mocht komen, zal het een rammelende ploeg zijn die on derling al een loopgravenoorlog is begonnen voordat de eerste verga den ng in het Catshuis is gehouden." Michel van der Plas is naar de Bonds republiek getogen om daar een „Duits Dagboek" bij te houden Hij heeft de sfeer vastgelegd van een samenleving die zich „tot op z'n minst ondoordachte" reacties op het terrorisme heeft laten provoce ren. Een tekenende uitspraak van een Duits journalist: „De man in de straat zegt: Kijk wat we in dertig Jaar „anstandig" hebben opge bouwd. en nu behalve dat we nog op ons lazer kunnen krijgen van de buurlanden hebben we het ook nog bij onze eigen jeugd verkoren." Om dat de vroegere Duitse revolutionair RudW Dutschke genoemd wordt als toekomstig docent in Groningen, meende EM een portret van hem te moeten brengen, waarvan de con clusie is dat „Rote Rudie is ge temd." Het trekt de aandacht dat Philip Mok van EM erin is geslaagd een interview met Mosje Dajan te hebben. Dajan: „Ik geloof dat wij nooit een betere tijd hebben beleefd om vrede te krijgen." Hervormd Nederland Hervormd Nederland brengt een op merkelijk en boeiend interview met Herman Bianchi. hoogleraar in de criminologie aan de VU. waarin deze opmerkt dat het kleine kerngezin het christendom geen goed heeft gedaan Bianchi: „Dat zogenaamde christelijke gezin stamt pas uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Door te zeggen. dat het kleine gezin van christelijke origine als zodanig beschermd zou moeten worden pleeg je geweld tegen ande ren die niet in gezinsverband wo nen." Bas de Gaay Fortman schrijft over de formatie en stelt vast dat de huidige formatie-ellende pas duide lijk maakt hoe groot het succes van Burger en Ruppert was in 1972/'73. Prof. Paul Sporken. hoogleraar in de medische ethiek, zegt in een inter view dat het volk zich „verantwoor delijk moet gaan voelen voor op het gebied van de eugenese", voor de gezondheidstoestand van het nage slacht. De theoloog prof. Schille- beeckx komt in HN aan het woord over de „historische Jezus" en de open brief aan het CDA over abor tus. Het blad is een nieuwe rubriek begonnen op de achterpagina: „Her vormt (met een t) Nederland." Ken nelijk is het de bedoeling hieraan een badinerende vorm te geven. BERLIJN (UPI. Reuter) - Het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren ontkend dat twee politieagenten en een Jon ge man zaterdag bij demonstraties om het leven zouden zijn gekomen. e*crW^cêt en vele andere onderwerpen van deze week. Kort en bondig geschreven informatie over bedrijfsleven en maatschappij. EW Van een medewerker MADRID Verleden maand bracht een delegatie van het Frente Polisario. de bevrij dingsbeweging van de westelij ke Sahara een bezoek aan het voormalige koloniale moeder land Spanje. De Saharanen kwamen met de linkse partijen in Spanje praten aan de voor avond van een discussie over de Sahara-kwestie in de Cortes, •het Spaanse parlement. In 1975 trok Spanje zich uit de weste lijke Sahara terug. Voorafgaand hieraan had Spanje een geheim ak koord met Marokko en Mauretanië gesloten waarbij overeen werd geko men dat de Sahara tussen deze beide landen verdeeld zou worden. In ruil hiervoor kreeg Spanje een reeks van rechten op het gebied van de visserij en de mijnbouw. Dat de linkse democratische partij en in Spanje het akkoord van Ma drid als een schande ervaren is niet verbazingwekkend. Veel opvallender is dat de delegatie van het Frente Polisario tijdens haar bezoek aan Madrid goede contacten wist te leg gen met de Spaanse generale staf en kringen van Spaanse baniers en in dustriëlen. Uit de gesprekken tussen het Frente Polisario en de Spaanse generale staf vloeide een door de militairen opgestelde „informatieve nota" voort, gericht aan de Spaanse rege ring. In deze nota adviseert de gene rale staf. die voornamelijk uit uiterst rechtse militairen is samengesteld, de regering om een beleid te volgen dat gericht is op de stichting van een onafhankelijke Saharaanse repu bliek in de westelijke Sahara. De generale staf. waarin ook vertegen woordigers van de militaire inlich tingendiensten zitting hebben, zegt haar standpunt te baseren op de militaire situatie in het betrokken gebied. Polisario voert immers al twee Jaar lang een guerrillaoorlog tegen Ma rokko en Mauretanië waarbij het zware klappen heeft weten uit te delen. De houding van de generale staf is niet zo verbazingwekkend wanneer men bedenkt dat kolonel Rodriguez de Viguri, de laatste be velhebber van de Spaanse troepen in de Sahara in interviews de afgelopen week onthulde dat wijlen generaal Franco voorstander was van een on afhankelijke Sahara. Franse invloed Hierbij komt dat Marokko en Maure tanië zich niet aan de bepalingen van het akkoord van Madrid hou den. In ruil voor verdeling van de Sahara beloofden zij onder meer rechten op het gebied van de visserij. Het geheime akkoord van Madrid zegt hierover: „Wat betreft de vis vangst erkennen Marokko en Maure tanië het recht van achthonderd Spaanse boten om te vissen in de wateren van de Sahara, gedurende twintig Jaar. behalve dat vanaf het zesde jaar een jaarlijkse pachtsom betaald moet worden". In de prak tijk blijkt echter dat Marokko en Mauretanië regelmatig Spaanse vis sersboten die in de Saharaanse wate ren vissen opbrengen wat tot irrita tie bij de Spaanse generale staf heeft geleid. Hierbij komt dat de generale staf. in tegenstelling tot het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken en defensie, de Franse invloed in Noord-Afrike graag wil indammen. Deze invloed is nog bijzonder groot in Marokko. Mauretanië en Algerije. De contacten die het Frente Polisa rio in Madrid wist te leggen wijzen erop dat men in Spanje met een uiteindelijke overwinning van het Frente Polisario rekent. Dit ondanks het feit dat men in Afrika al geruime tijd er niet in slaagt om een speciale topconferentie over deze kwestie bij een te roepen. Tot een dergelijke conferentie was al verleden Jaar op de topconferentie van de Orgai tie van Afrikaanse Eenheid in M; tius besloten. Dat dit op de S jaarden weinig indruk maakt uit het feit dat de Polisario-dele ook door de Financiële Club in drid werd ontvangen. Van deze zijn vooraanstaande bankiers, i dustriëlen op het gebied van de serij en de mijnbouw lid. Tijden besprekingen met het Frente Po rio zouden al concrete modellen economische samenwerking voo toekomst zijn besproken. KHARTOEM (UPI) Prei Noemeiri van Soedan heeft klaard de geschillen met andei rikaanse en Arabische leiders 1 len beëindigen en een nieuwe p te willen openen „gebasseerd o de en verzoening" Zonder h( naam te noemen doelde Noem( de Ethiopische leider Mengist de- Libische leider Kaddaffi. meiri die steun verleent aan d treese afscheidingsbeweging nieuwde zijn aanbod om tuss( guerrillastrijders en de Ethipi regering te bemiddelen. Noe beschuldigde Ethiopië en de So Unie van plannen om het noc van Somalië binnen te vallen. NIEUWS INT KORT Suède lumberjack met bontkraag. Lekker warm 1^Q_ gevoerd. In o.a. grijs en camel. Mt. 36 t/m 44. IrtLA Moderne pet Lumberjack van konijnebont |*7Q_ Suède jack met bontkraag en opgestikte zakken. g/jJk In o.a. zwart grijs en camel. Mt 38 t/m 44. 1 y," Gebreide muts. C90 1890 In grijs. Mt 36 t/m 42. Grofgebreide sjaal s.V.a.^9Q BUP&CÜ 00 p

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8