ieuwe leiders Jemen vast in zadel NAVO eens over militair nut van neutronenbom Italië praat weer over abortus ïidira Gandhi werkt aan haar terugkeer lemonstraties voor rrijlating Bhoetto leganda bedreigt iuurland Kenia fesprek met generaal Zia geweigerd Piloten lopen over naar Noord-Korea iin boos door laster Libanezen demonstreren Arrestaties in Zuid-Afrika Plannen voor een EEG-Jeugdorkest Parijen willen referendum voorkomen Zweden wil geen geld van armen Croissant blijft in hechtenis plaagde Indiase regering hielp een handje ERDAG 13 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet JEIROET (AFP. UPI. Reuter) De nieuwe leiders van jrd-Jemen hebben paratroe- en en gepantserde voertuigen strategische punten in de ridstad Sana's gestatio- erd. De nieuwe leiders heb- en aangekondigd de moord president Ibrahiem al Ham- te zullen wreken. door de staat gecontroleerde ra- o maakte slechts bekend dat presi- |nt al Hamdi en diens broer luite- int kolonel Abdallah Mohammed Hamdi door 'criminele handen" den vermoord. Over de daders ;den geen nadere bijzonderheden rstrekt. Over de telefoon zeiden ngelichte kringen in de Noordje- lenitische hoofdstad dat de nieuwe leiders absolute geheimhouding in acht namen wat betreft de bijzon derheden van de aanslag. Het Iraak- se persbureau INA wist echter van uit Sana's te berichten dat een derde Noordjemenitische leider bij de aan slag was omgekomen. Het zou hier bij gaan om de bevelhebber van de strijdkrachten en zwager van presi dent al Hamdi. luitenant kolonel Ali Kannas. Volgens INA werden de drie leiders om middernacht in de nacht van dinsdag op woensdag vermoord. Ge pantserde wagens zouden toen het radiostation en het hoofdkwartier van de strijdkrachten hebben omsin geld waaruit zou kunnen worden af geleid dat er een plan bestond waar bij de strijdkrachten betrokken wa ren. Diplomatieke kringen in de Li banese hoofdstad Beiroet menen dat de aanslag verband houdt met een stammenopstand van afgelopen zo mer in het noorden van het land. Radio Sana's maakte gisteren be kend dat Noord-Jemen voortaan ge regeerd zou worden door een presi dentiële raad onder leiding van luite nant kolonel Achmed Hoessein al Ghasjmi. Al Ghasjmi is lid van de stam die afgelopen zomer in opstand kwam. Tot de presidentiële raad be horen verder eerste minister Abdoel Aziz Abdoelghani en majoor Abdoel- lah Alim, bevelhebber van de para troepen. President al Hamdi zal vandaag in de hoofdstad worden begraven. In het land is een rouwperiode van 40 dagen afgekondigd. Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten heb ben een rouwperiode van een week ingesteld. Saoedi Arabië heeft de Noordjemenieten opgeroepen om zich achter hun leiders te scharen. In Noord-Jemen zendt de radio over eenkomstig de moslemse gewoonte gedurende de nationale rouw strofen van de koran uit In een door de radio uitgezonden verklaring deed de presidentiële raad een beroep op de bevolking „zich achter hem te scharen en de binnenlandse veiligheid te bewaren. Buitenlandse diplomaten werden gisteren op het ministerie van bui tenlandse zaken ontbonden waar zij te horen kregen dat de buitenlandse politiek van het land niet gewijzigd zou worden. Meer nieuws over Noord-Jemen staat op pagina 14. ROME (UPI, AP) De belangrijkste NAVO-landen zijn het eens over het militaire nut van de neutronenbom. Hun probleem ls nu de publieke opinie in Europa zover te krijgen dat ze het omstre den nieuwe wapen zal accepteren. Ibrahim -Al-Hamdi KORE (Reuter) Tientallen mensen gingen gisteren in de kistaanse stad Lahore de straat op om voor de vrijlating van Id-premier Bhoetto te demonstreren. Bhoetto moet terecht pan wegens moord. De demonstranten lokten arrestaties uit pdat zij met hun actie tegen de regels van de noodtoestand in t land handelden. TOKIO (UPI. Reuter) Twee Zuid- koreaanse piloten zijn overgelopen naar Noord-Korea. Dit heeft de Noordkoreaanse radio gisteren ge meld. De radio meldde niet of de piloten bij hun vlucht gebruik maakten van een of twee vliegtui gen. Volgens de Zuidkoreaanse le- zing ging het om een ongewapend vliegtuig voor koeriersdoeleinden dat door een navigatiefout over de grens was gevlogen. Een woordvorder zei dat het (Ameri kaanse) hoofdkwartier van de Ver enigde Naties. Noord-Korea onmid dellijk van de gemaakte fout op de hoogte heeft gesteld. Zuid-Korea doet een beroep op Noord-Korea om het vliegtuig en de bemanning terug te sturen. ittien demonstranten werden igehouden. Bhoetto's proces was dagen geleden begonnen. Sa- met vier militairen wordt hij schuldigd van een aanslag op het [en van Achmed Raza Kasoeri in b?4. Kasoeri staat bekend als een ïnstander van het voormalige be- rid van Bhoetto. afvaardiging van de Pakistaan- Volkspartij van premier Bhoetto >rde gisteren deel te nemen aan vergadering met de huidige Pa- tanse leider generaal Zia ul Hak. 1 partij eist eveneens de vrijlating Bhoetto. Generaal Zia wilde met Volkspartij praten over de politie- (situatie nu hij de verkiezingen die jende week hadden moeten jatsvinden heeft uitgesteld. Van- zal generaal Zia de situatie •eken met de Pakistaanse oppo sitiepartijen verenigd in de Nationa le Alliantie. De Pakistaanse Volkspartij heeft een aantal voorwaarden gesteld aan een gesprek met generaal Zia. Zij wil dat haar afvaardiging onder leiding zal staan van Bhoetto of dat de par tij in staat wordt gesteld om zich door Bhoetto te laten adviseren. Bo vendien wil de partij dat alle gearres teerde partijfunctionarissen op vrije voeten worden gesteld en dat er on middellijk verkiezingen in het land worden gehouden. Deze voorwaar den zijn generaal Zia in een brief medegedeeld. Binnen de leiding van de volkspartij ontstond er een hevi ge discussie naar aanleiding van de brief. Onder leiding van de echtgeno te van Bhoetto verzette een minder heid zich tegen elk contact met het militaire bewind zolang de oud-pre mier wordt vastgehouden. ÜROBI (UPI, AP) President Idi Amin van Oeganda heeft eV buurland bedreigd met militaire actie als dat land niet jlgioudt met de „kwaadaardige propaganda" tegen Amins regi- In een lange uitzending van de Oegandese radio werd zelfs raagd van een „laatste waarschuwing" voor Kenia, tei Een delegatie uit Zuid-Libanon onder leiding van de bevelhebber van de rechtse Libanezen in dat gebied, majoor Sa'ad Hadad (midden) heeft gisteren in Israël besprekingen gevoerd met de bevelhebber van de Israeijlische strijdkrachten in het noorden van Israël. Hij eiste dat Israël stappen zou ondernemen om schendingen van de wapenstilstand in Zuid-Libanon door de Palestijnen te voorkomen. Gisteren demonstreerden 300 christelijke Libanezen uit het grensgebied met Israël aan de grens voor een terugkeer van de Israëlische troepen naar Zuid- Libanon. Zij droegen spandoeken met zich mee waarop te lezen viel „Israël, laat ons niet in de steek". Dit bleek uit uitlatingen van Ameri kaanse functionarissen na afloop van een tweedaagse bijeenkomst van de zogenaamde „Nucleaire Plan- ninggroep" van de NAVO in de Itali aanse stad Bari. Deze planninggroep bepaalt de nucleaire strategie van de NAVO. De Verenigde Staten, West- Duitsland, Engeland en Italië zijn permanent lid. Er zijn tijdens de bijeenkomst in Bari geen militaire bezwaren geuit tegen de neutronen bom. De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown zei: „Er be staat algemene overeenstemming over het militaire nut en de afschrik kende werking van deze wapens. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri- kaanse politie heeft 401 zwarten ge arresteerd na ongeregeldheden in New Brighton bij Port Elizabeth. Dit is gisteren door de politie in de Kaapprovincie meegedeeld. Hij zei dat de arrestaties dinsdagavond wa ren verricht na een bijeenkomst van ongeveer 700 zwarte jongeren in een kerkgebouw in het zwarte woonge bied. DEN HAAG Premiers van de ne gen landen van de EEG hebben on der voorzitterschap van de muzikale oud-premier van Engeland, Edward Heath, een plan ontwikkeld om tot oprichting te komen van een EEG- Jeugdorkest. De organisatie van dat orkest berust bij The International Festival of Youth Orchestras. Elk EEG-land is gevraagd 25 tot 30 kandidaten in de leeftijd van 14 tot 20 jaar voor dit orkest aan te wijzen. Voor Nederland vinden de audities plaats op woensdag 9 november in de aula van het Utrechts Concerva- torium, voor een commissie onder voorzitterschap van Johan van den Boogert, directeur van het Conser vatorium. Na de auditie in Utrecht volgt eind november een laatste se lectie in Amsterdam door de leiding van het EEG-orkest. Men kan zich opgeven bij de afdeling Muziek en Danskunst van het ministerie van CRM, Steenvoordelaan 370, Rijs wijk. Maar de publieke ongerustheid die er over bestaat vereist nader over leg." De Amerikanen beschouwen de door hen ontwikkelde neutronen bom als een welkome versterking van het wapenarsenaal in Europa. In Bari bleek dat zij ook vastbesloten zijn de neutronenbom in Europa op geslagen te krijgen. In de meeste Westeuropese landen bestaat echter grote bezwaren tegen dit wapen. Granaat Minister Brown zei gisteren dat die bezwaren ongegrond zijn en berus ten op „gebrek aan begrip" van de aard van het wapen. Joseph Luns. de secretaris-generaal van de NAVO. viel hem daarin bij. Luns legde uit dat de neutronenbom eigenlijk al leen maar een granaat is voor de artillerie. Dat met de komst van de bom de kans op gebruik van atoom wapens dichterbij komt bestreed hij. Inmiddels hebben de Amerikanen de kans dat de neutronenbom toch naar Europa komt wat vergroot. Zij hebben er de afgelopen dagen in Bari op gehamerd dat voor een be sluit hierover geen unanieme over eenstemming binnen de nucleaire planninggroep van de NAVO nodig ls. „Een aanzienlijke mate van over eenstemming." is volgens minister Brown voldoende. Dat kan beteke nen dat de VS het op een akkoordje gooit met één of twee landen, waar dan de bommen worden opgeslagen. Verzet in andere landen kan dan gemakkelijk worden omzeild. g^ens radio-Oeganda overweegt lident Amin de mogelijkheid Ke- op te leiden en te bewapenen ni" in hun eigen land te strijden n !n de regering van president lo Keniatta. Amin heeft Kenia tn beschuldigd dat het een verza- plaats is van Oegandese ballin- In de radio-uitzending werd Ke- kl< aangeduid als het „grootste Ptostation ter wereld voor het om en van kwaadaardige propagan- egen Oeganda en om de naam te besmeuren". Leden 'et<ie Oègandese defensieraad had- sp Amin daarom aangeraden dras se maatregelen te nemen tegen „Maar bij bleef kalm", aldus Daar werd aan toe gevoegd rs Amin wel in staat is het Kenia -lelijk moeilijk" te maken. „Ke- Ekan daar niets aan doen omdat het twintig jaar achter ligt op de groeiende militaire macht van Oe ganda." De uitzendig van radio-Oeganda te gen Kenia was de oorlogszuchtigste in haar soort sinds de zomer van 1976. Kenia haalde toen de woede van Amin op de hals door luchtfacili- teiten te verlenen aan de Israëlische troepen die een gekaapt vliegtuig in Oeganda ontzetten. Amin begon daarop aanspraken te maken op Ke- niaans grondgebied. Om te bewijzen dat de Verenigde Staten een aanval op Kenia niet zo maar zouden dul den werden er in die dagen Ameri kaanse vlooteenheden naar de wate ren voor Kenia gestuurd. Oeganda moet in staat zijn Kenia aan te kun nen. Het beschikt over een groter en beter toegerust leger. ROME (Reuter, AFP) De Ita liaanse politieke partijen zijn gisteren opnieuw onderhande lingen begonnen over een nieu we abortuswet. Ze staan daar bij onder de druk van een drei gend referendum over dit on derwerp. De abortuswetgeving is in Italië al jarenlang een explosief onderwerp in de politiek. Formeel is iedere abor tus in Italië verboden volgens een wet uit de tijd van Mussolini waarin onderbreking van de zwangerschap als „misdaad tegen het ras" wordt omschreven. Pogingen om een meer liberale regeling te krijgen zijn altijd op zwaar verzet van de rooms-katho- lieke kerk gestuit. Eerder dit Jaar was het bijna gelukt, maar de nieu we wet bleef steken in de Senaat op één stem. De Italiaanse politieke partijen moe ten zich nu wel opnieuw met abortus bezig houden omdat het tot een volksstemming over het gevoelige punt dreigt te zullen komen. De Ra dicale Partij heeft ruim 700.000 handtekeningen gekregen onder een verzoek voor zo'n referendum. Een half miljoen handtekeningen is al genoeg. De enige mogelijkheid van de regering om zo'n referendum te voorkomen is de betreffende wet als nog te wijzigen. Gevreesd wordt dat een algemeen publiek debat over een deze gevoelige zaak de emoties zal opzwepen en ernstige spanningen zal veroorzaken tussen de politieke partijen. Daarbij gaat het vooral om de verhouding tussen de christen democraten en de communisten. De christen-democraten zijn onder in vloed van de kerk tegen een liberale abortuswetgeving, de communisten kunnen het zich vanwege hun kie zers niet veroorloven tegen abortus te zijn. Een confrontatie op dit punt zou erg schadelijk kunnen zijn voor de samenwerking die er tussen chris ten-democraten en communisten met veel moeite tot stand is geko men op sociaal-economische terrein. Daarom is er de twee grootste poli tieke partijen veel aangelegen een abortusregeling te treffen zonder de publieke deining rondom een refe rendum. De zaak is gisteren bespro ken in de parlementaire commissies voor gezondheid en wetgeving. NEW YORK (UPI) - De armste lan den die schulden hebben aan Zweden hoeven dit niet af te lossen Zweden is van plan om de armsten onder zijn schuldenaren algemene kwijting te ge ven. Dit is gisteren in de economische commissie van de Verenigde Naties bekendgemaakt door de Zweedse mi nister Ola Ulstein. „Wij nemen deze maatregel in de hoop dat andere lan den met dergelijke beslissingen zullen volgen," aldus de minister. Het royale gebaar kost Zweden ongeveer een half miljard gulden. De maatregel moet nog door het Zweedse parlement wor den goedgekeurd. PARIJS (AFP) - Het hof van be roep in Parijs heeft woensdag be paald dat de Duitse advocaat Klaus Croissant, verdediger van leden van de Baader-Meinhof-groep, in hech tenis blijft. De verdediging van Croissant had invrijheidstelling ge vraagd tot 24 oktober zal worden beslist over het Duitse verzoek tot uitlevering. Croissant week destijds uit naar Frankrijk om in Duitsland aan ar restatie te ontkomen. IMalionaalen internal ionaal a klief Christelijk f IVJ J Nationaal Vakverbond ÜlffOH. Rjvtllu" l. Pottbut 247S,Tei 0JO-44I04I rla»- e% Johan ten Hove een half jaar is in India de nieuwe Janata-regering onder leiding van premier Morarji Desai óojhet bewind. En zij heeft het niet gemakkelijk. Het noorden van India is de afgelopen maanden 'sterd door enorme overstromingen, de prijzen van de degelijkse levensbehoeften zijn niet in id te houden, de paria's klagen over toenemende onderdrukking door de landheren en in de a-partij zelf gaan geruchten over scheuringen en wordt er kritiek geleverd op het doen en van de eigen ministers. f het belangrijkste probleem de regering is momenteel me- i-é( Indira Gandhi, de oud-pre- s (die door dezelfde Janata-partij dir dit jaar aan de kant werd t van dit jaar werd de India- ingrespartij, die sinds de onaf- ijkheid aan het bewind was est, bij algemene verkiezingen etterend verslagen. De Indiërs ondubbelzinnig weten niets te voor de dictatuur die me- Gandhi in juni 1975 had inge- „De grootste democratie ter |d" werd hersteld en het Indiase koos voor brood en vrijheid 1 zo zegt George Fernandes, de i/e minister voor communicatie. dat brood moet er dan wel „Van vrijheid alleen kun je hiet leven" zo klagen vele In- Sin de armste lagen van de sa lving, die de regering verwijten piets waar te maken van de zingsbeloften 'Isch reveil Jute 'teel stijgen de prijzen gemid- let bijna twee procent per en zijn de directe levensbe hoeften sinds de noodtoestand onge veer de helft duurder geworden. De 81-jarige premier Desai, zelf een devote en zeer ascetisch levende hin doe tracht een soort hindoeïstisch ethisch reveil door te voeren. Hij is van plan het alcohol-gebruik volko men aan banden te leggen en verder een strikt verbod uit te vaardigen voor het slachten van India's heilige koeien. Een loffelijk streven mis schien, maar een verbod op alcohol houdende dranken in India houdt wel in dat ongeveer een miljoen men sen hun werk, en dus hun dagelijks brood verliezen. Verder scheelt het de regering ongeveer anderhalf mil jard gulden aan belastingopbreng sten. In verschillende staten ls het verbod al ingevoerd en daar bloeien de illegale stokerijen. Het bocht dat daar gebrouwen wordt veroorzaakt naar schatting drieduizend doden per jaér. Een verbod op het slachten van rundvee zou vooral de ongeveer 70 miljoen moslems in India treffen. Voor hen is rundvlees een belangrijk voedingsmiddel. Bovendien moet voor nieuwe gewelddadige onlusten tussen hindoes en moslems ge vreesd worden als Desai Inderdaad zijn zin krijgt. Desai is het wel dege lijk van plan. Hij heeft laten weten er zelfs een breuk in de regering voor over te hebben. India zou er ook een belangrijk exportartikel naar de moslem-landen in het Midden-Oos ten mee verliezen. Narajan Gevoelige kritiek op de regering werd geleverd door de leerling van de legendarische Mahatraa Gandhi, de nu al even roemruchte leider van verschillende bewegingen tegen de corruptie in India, Jaja PrakasJ Na rajan. Deze oude voorvechter van de Indiase paria's stond aan de wieg van de Janata-partij. Zijn prestige en onkreukbaarheid hebben een grote bijdrage geleverd aan de ver kiezingsoverwinning van de Janata- partij. Ook was het Jaja Parakasj die zijn gewicht in de schaal wierp toen er grote onenigheid ontstond tussen de huidige premier Desai en Jagjivan Ram, die nu minister van defensie ls, maar op het premier schap gehoopt had. Jaja Prakasj heeft er voor gezorgd dat Ram, die kon rekenen op de steun van de miljoenen onaanraakbaren, omdat hij zelf één van hen ls, er het bijltje niet bij neergelegd heeft Mevrouw Gandhi tijdens haar arrestatie Jaja Prakasj, in de Indiase volks mond J. P. geheten, is teleurgesteld. Hij had gehoopt dat de verschillen de partijen die samen de regering vormen hun onderlinge twisten zou den vergeten en gezamenlijk met een revolutionair élan aan de slag zouden gaan. Dat is niet gebeurd. J. P., zelf een sober levend man, ergert zich vooral aan de overdadige le venswijze van sommige ministers. J. P. zit niet in de regering en wordt vrijwel nooit meer om advies ge vraagd. Hij heeft zich nu weer inge zet als advocaat voor India's armste boeren, die volgens de kranten in toenemende mate onderdrukt wor den door de rijke landheren. Indira Gandhi Het hoeft geen betoog dat oud-pre mier Indira Gandhi het verlies aan populariteit van de regering Desai. de teleurstelling van J. P. en de interne moeilijkheden in de Janata- partij met welgevallen aanziet. Na haar verkiezingsnederlaag ver dween zij naar de achtergrond. Haar ontredderde Congrespartij wenste haar niet langer als voorzitter en- koos oud-minister van binnenlandse zaken Brahmananda Reddy als ver vanger. Het leek erop dat mevrouw Gandhi zich samen met haar zoon Sanjay definitief uit de politiek had teruggetrokken. Maar sinds de zo mer is zij weer op pad, „gaat tot het volk" en heeft ook binnen de Con grespartij al weer een stevige aan hang. ZIJ heeft plotseling, onbedoel de, hulp gekregen van één van haar grootste vijanden, de huidige minis ter van binnenlandse zaken in de Janata-regering, Charan Singh. In haar toespraken tijdens haar cam pagne hekelde zij de regering en tartte de verschillende ministers met uitspraken dat zij te bang wa ren officiële beschuldiglnen tegen haar te uiten. Minister Charan Singh trapte erin en liet haar In een veel te haastige en onvoorbereide actie aanhouden. Mevrouw Gandhi was er wel degelijk op voorbereid. Tijdens de arrestatie, die zij drie uur wist te rekken, trommelden mede werkers vele duizenden aanhangers op die fel protesteerden. Haar triomf was volkomen toen zij de volgende dag al werd vrijgelaten, omdat de rechter in New Delhi het inderhaast bijeengezochte bewijsmateriaal te gen haar niet voldoende achtte. Ook van haar vrijlating wist ze een volksoploop te maken. Als de grote martelares van de nieuwe regenng reist ze momenteel door heel India en trekt duizenden toehoorders, die blijkbaar al lang vergeten zijn dat er tijdens de noodtoestand onder haar bewind meer dan honderdduizend mensen om politieke redenen de ge vangenis ingingen en dat velen van hen werden gemarteld. Boter Haar ster binnen de Congrespartij ls sterk rijzende en haar aanhangers willen dat zij het leiderschap van de partij weer op zich neemt. Mogelijk wordt zij volgend Jaar Januari al weer herkozen tot voorzitter. De Congreslelding heeft Inmiddels het Indiase volk opgeroepen te proteste ren tegen de behandeling van me vrouw Gandhi door de Janata-rege ring, en de leider van de Congres- fractie in het parlement J. B. Cha- wan vroeg het parlement waar „In dia naar toe moet als de oppositie zo wordt behandeld". De boter moet wel langs hun wangen druipen. Heb ben deze Congresleiders ooit ge vraagd waar het in India naar toe moest toen mevrouw Oandhl de op positie massaal achter de tralies zet te en ze daar hield zonder enige vorm van proces. Mevrouw Gandhi heeft een slag ge wonnen en ze werkt nu haar goed voorbereide plan voor haar politieke terugkeer verder uit. ZIJ probeert nu zoveel mogelijk steun te krijgen on der het Indiase volk. Die steun zal ze in de toekomst hard nodig hebben, want de regering laat het er niet bij zitten. Weinig waarnemers twijfelen eraan dat een goed en gedegen opge zet gerechtelijk onderzoek naar de praktijken van de ex-premier tij dens de noodtoestand genoeg hard bewijsmateriaal zal opleveren om haar wegens corruptie te veroor delen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7