'Kans op toekomst' voor Indianen in Nicaraqua Symbiose werkt samen met zendtijd Suriname "Tm I I9 Grote truc van Ted de Braak Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR Vanavond presenteert de NCRV de eerste Ted Show in het nieuwe seizoen Denkt u daarover niet te gering Op grond van voorgaande metingen is het wel zeker dat ongeveer vier miljoen kijkers bij de buis zullen zitten Het aantal kan met de volgende programma's zelfs oplopen want het spel is gestroomlijnd Er zit veel meer vaart in en Ted de Braak heeft een grotere bewegingsvrijheid gekregen Hij kan beter dan voorheen laten Zien wat hij waard is als ..entertainer'de man dus. die de tent moet vermaken Op video heb ik dezer dagen een aantal flitsen van de premiere kunnen bekijken Het is al gauw te merken dat de show van de voor dit werk veel te ruime Groningse Evenementenhal is verhuisd naar het knusse theater De Lievekamp in Oss Dit bevordert het contact tussen artiesten en publiek De 3 door Ton Hydra Asterix en de grote oversteek afstanden zijn kleiner en de sfeer zit er dus vlugger in Een tweede ..versnelling" is bereikt door het aantal handlangers van de vrijgezelle deelneemsters te verminderen en de quiz in te korten. Ook door een paar vondsten erin te stoppen, is men er in geslaagd veel van de vorig jaar gesignaleerd oubolligheid uit dit onderdeel weg te nemen Dat Fred Benavente dit seizoen de regisseur is. zullen kijkers met enig theaterinstinct aan verschillende details kunnen merken Het show-element en sommige verrassende wendingen doen denken aan effecten die Farce Majeure populair maakten. Naast een optreden van Belgische doedelzakblazers en zwaarddanseressen vermelden de programmabladen dat Wllly Caron zal meewerken. Vlak voor de opname echter werd de zanger ziek. Dat gaf paniek en problemen, want Caron zou een serenade voorzingen en spelen en de deelnemers zouden hem dan in romantisch kostuum en met luit moeten nadoen Op het laatste moment werd Joep Bruggelaar uit Waalre bereid gevonden om Carons plaats in te nemen. Uiteraard kent de invallende zanger Mozarts opera Don Giovanni. Maar, bij een onvoorbereid optreden kan Je natuurlijk gemakkelijk je tekst kwijtraken. Als je goed kijkt, kan men zien waar het geheugensteuntje voor Joep Bruggelaar is aangebracht. Nu heb ik nog niet verteld wat ik het klapstuk van de gemoderniseerde Ted Show vind. Dat is Ted de Braak zelf als Chinese goochelaar en zijn ..glote tluc" met het doorgezaagde weesmeisje. Op deze manier hebt u de truc nog nooit zien uitvoeren. Regisseur Benavente laat met binnenpret de camera glijden langs de gezichten van de toeschouwers, die opperste verbazing en niet-begrijpen uitdrukken. Geen wonder, want de kist wordt in drie stukken gezaagd en het hoofd van dat lieve wicht verplaatst zich van het ene blok naar het andere Ted de Braak die in dit nummer op zijn best is. wrikt een lachsalvo uit de zaal als hij laat zien hoe de grote truc in elkaar zit. Vanavond komt de tweede aflevering van de gevisualiseerde Dik Voormekaar Show op de buis. Ik luisterde hoogst zelden naar André van Duins radio-optreden onder die zelfde titel. Misschien komt daardoor de met poppen gespeelde televisieserie op mij anders over dan op vaste luisteraars naar de populaire radiostrip. Ik heb een stel van die enthousiastelingen gesproken en daaruit valt te concluderen dat het niet zonder risico is om iets dat via het gehoor tot de verbeelding is gaan spreken, nu in poppen gestalte te geven. Waarschijnlijk zal de botsing tussen oor en oog verminderen wanneer André van Duin en Ferry de Groot van sportverslaggevers willen leren dat je voor de radio anders moet praten en ook een ander tempo dient aan te houden dan bij een televisiereportage. Dan kan het ook voor de radiofans leuk worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Kans op toekomst" is de titel van een in opdracht van Simavi gemaakte film over het mede door deze organisatie gesteunde medische werk onder de Miskuito India nen in Nicaragua. ADVERTENTIE De Miskuito Indianen wonen in een gebied langs de Rio Coco, gelegen aan de Atlantische kust van Nicara gua. De levensomstandigheden van de bewoners van deze streek zijn bijzonder slecht. Een kwart van de bevolking heeft open t.b c., en naar schatting tachtig procent is drager van deze ziekte De kindersterfte be draagt dertien procent. De film wil laten zien dat ondanks de goede bedoelingen en de financiële inzet ontwikkelingshulp vaak maar beperkte resultaten oplevert en moet opboksen tegen moeilijk te veranderen leefpatronen, die scha delijk zijn voor de gezondheid van de bevolking. De voorzitter van de Simavi. de oud- zendingsarts P de Groot zei dat de film bedoeld is voor plaatselijke co- mités die zich bezig houden met ontwikkelingswerk. De film kan die nen om de gesprekken over de ont wikkelingshulp op gang te brengen. Het project in Nicaragua, waar de hulpverlening al dateert van de ja ren dërtig en waar Simavi sedert 1968 bij betrokken is. is voor de film uitgekozen omdat dit een voorbeeld was van goede samenwerking tussen de missie, de zending van de Her nhutters. de plaatselijke en de natio nale overheid. De film. die gemaakt ls door Richter en Kijser van de Max Appelboom filmprodukties. geeft een goed beeld van het karakter van de hulp van Simavi. afkorting voor de 52 jaar oude stichting „Steun in medische aangelegenheden voor inheemsen". De hulp betreft echter niet alleen de medische voorzieningen maar is in gebed in een breder kader van medi sche voorlichting en opleiding. De film, die een uur duurt is ter bezichtiging aan te vragen bij Sima vi. Spruit en Boschstr. Haarlem. WASSENAAR Het Kamerkoor „Quod Libet" o.l.v. Ad. de Groot gaat enkele concerten in Parijs ver zorgen. Op zaterdag 15 oktober en zondag 16 oktober werkt het mee aan diensten in de „Sacré Coeur" resp. de ..Notre Dame Vooraf gaand hieraan wordt een kort con cert gegeven. Op zondagavond geeft het koor dan. met medewerking van de organist Ben van Oosten een concert in de ..Temple des Billet- tes". Op deze concerten zullen wer ken worden uitgevoerd van o&. Monteverdi. Palestrina, Schütz, Ver di. Grieg, Strategier en Toebosch. LAREN De ongeveer honderdvijf tig zigeuners die dinsdagavond de koude polder in Almere onvluchtten en een beschutting zochten op de dagcamping „Westerheide" in Laren zullen voorlopig niet worden verwij derd. De zigeuners moesten op last van Landdrost Lammers Almere ver laten, omdat deze het verblijf in de polder een gevaar voor de gezondheid achtte. De Duric-familie hoopt de winter in Laren door te mogen brengen. UTRECHT (ANP) - De stichting Symbiose, die zendtijd ter beschik king stelt aan actiegroepen, heeft in het kader van haar streven om C- omroep te worden, een overeen komst gesloten met het comité Zendtijd Surinamers. Dit comité ijvert voor radio- en televisiepro gramma's voor de Surinaamse ge meenschap in Nederland. In maart van dit jaar heeft minister Van Doom (CRM) de zendmachti ging van Symbiose ingetrokken. Be stuur en medewerkers, die tegen dit besluit een beroepsprocedure heb ben aangespannen bij de Raad van State, besloten daarna om C-omroep te worden. Volgens Symbiose-coördinator Gab Toby hebben inmiddels vele organi saties toegezegd, dat ze zich zullen inzetten voor het werven van leden. Het comité zendtijd Surinamers heeft al eerder bezwaren laten horen tegen NOS-programma's voor Suri namers. Het vindt die te negatief en te weinig gericht op in Suriname en Nederland noodzakelijke politieke ontwikkelingen om remigratie van Surinamers te bevorderen. Na de VARA-quiz 2 voor 12 (19.30) volgt een uitzending van Koning Klant, waarin: een on derzoek naar diepvrieskisten, de praktijken van de „thuis werk-koning" Mathias Gies- berts en tenslotte: de liefdadig heidsartikelen en de strijkstok. Ned. 1/20.10 Fred Benavente Is de regis seur van de vernieuwde Ted- show, waarvan de NRCV de eer ste aflevering op het scherm brengt. Ned. 2/20.25 Over de herverdeling van in komens gaat de nieuwe NOS- rubriek Formule 3 plus. Het pu bliek mag reageren op het be toog van drie gastsprekers. Ned. 1/22.05 Hier en Nu brengt achter grondinformatie. Ned. 2/22.20 Muziek rondom de Franse re volutie is te beluisteren in het KRO-programma. Hilv. 4/12.00 Janny de Jong stelde een programma samen over boekor- gels, die populair „pierement" worden genoemd. Hilv. 2/21.55 Radio vandaag HILVERSUM I i29S m rn FM-kanalrni NCRV TIK) Nieuwe 7 02 Hel levende Woord medidaiie 7 OH 1S1 Te Dcum Lauda- mus gewijde muziek 7 30 Nieuws 7 41 Hier en nu 7 55 Vandaag donderdag, gevari- cvrd progr.imma 8 24 Werkwoord 8 30 Nieuws 8 3A Gymnastiek voor de huis vrouw 8 46 iS) Wie weel waar Willem Wever wounl' 8 45 iSi Onder de hoogtezon. 10 30 Nieuws. 10 33 (Si In zilver programma voor ouderen 12 00 (Si De Kilima Hawaï un» Show 12 15 Boer rn tuinder 12 26 Mededelingen voor land- cn tuinbouw 12.30 Nieuws 12 41 Hier en nu 12 55 <Si Middag- pau/edicn.%1 13 15 tSi NCRV Globaal (15 30 Nieuwsi 17 30 Nieuws 17 32 Hier en Nu. 181X1 De kerk vandaag 18 10 F P Uitzen ding van het GPV 18 30 Nieuws 18 41 (S) De wereld zingt Gods lof 19 35 (S) Leger des Heilskwartier 19 50 NGRV-Leerhuis. bij bellezing 20 00 (S) Draaischijf. 2120 Een. twee. uit de maat. programma over onder wijs rn opvoeding 21 40 Vrede Met alle geweld1 gesprek 22 00 Rondom het Woord. 22 25 Zojuist verschenen 22 30 Nieuws 22 40 Politiek weekoverzicht 22 50 (S) Van onze correspondenten 23 00 (S) Klank- snoer klassieke muziek 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (482 m en FM-kanalen» AVRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 AVRO-klok grammofoonplaten. 8 00 Nieuws. 8 II Radiojournaal 1 8.50 Mor genwijding NOS 9 00 Ik haal het nooit, documentaire 9 35 Waterstonden AVRO: 9 40 Schoolradio 10 00 Radio Lawaaipape- gaai 10.10 Arbeidsvitaminen (gr I (II 00 Nieuws. II 03-11 05 Radiojournaal 1130 Rondom twaalf een uur allerlei 12.15 Sport- panorama 13 00 Nieuws. 1311 Radiojour naal 13.25 Beursberichten. 13.30 'n Middag je AVRO: muziek, informatie en service. (16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal 17.00 13-Speciaal. jeugdprogramma. OVER HEIDSVOORLICHTING 17 40 Den Haag aan de lijn NOS 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws AVRO 18 11 Radiojournaal IKON 18.30 Kleur informatie en commen taar over zaken van kerk en samenleving. AVRO 19.00 Aspecten kunstrubriek. 20.00 Nieuws 20.05 (S) Internationaal Kamermu ziekfestival Amsterdam. 21 55 (S) Muziek per boek: programma over draaiorgels en kermisorgels. 22 30 (S) Jazz-Spectrum NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Actualiteitenoverzicht Radio-TV; 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag. 23.52 Even op adem komen. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen TROS 7.02 (S) Met Peter gaat het beter. 9 03 (S) De Hugo van Gelderen Show. 11.03 (S) TV vandaag NEDERLANOI 11 00 NOS/NOT Schot** 14 00 Schoo—Cw 1815 TECEAC Eenhwdm 18 45 NOS. Fabe«i«*fcran< 18.55 Journaal 19.04 VARA V'ouweoptaneel 1930 2voor 12 20 .10 Korvng klant 20 40 Lord Pater Witnsey 21.35 NOS Journaal 21.50 Oan Haag vandaag 22.05 Formule 3 plus. informatieve sene 22.50 Journaal NEOERLANOII 18.45 NOS: Paspoort informatie voor 18 55 Journaal 19.04 NCRV: Padcfcngton. lekenMmsene 19.10 Tom en da Samenzweerders, tv-seo 19.35 De Dik Voormekaar show 20.00 NOS: Journaal 20.25 NCRV: De Ted Show 21.30 Oe familie Bellamy tv-serie 22.20 Hwrennu 23.00 Ander Nwuws Vandaag 23-15 NOS: Journaal 152: „Organiek schijnt de zaak nu voor elkaar te zijn." mompelde de korporaal. Met een voor korporaals ongewone snelheid rende hij naar zijn post en bracht hij zijn krachtige stuk luchtafweergeschut in stelling. „Laden! Instellen! Hoek berekenen! Drukpunt nemen! VUUURRRÜ" brulde hij, want hij wist precies hoe het allemaal hoorde. Even later barstte uit de sinistere vuurmond dan ook een lawaai als een oordeel los. ROEM-BOEM-BOEM gierden de granaten op hun doel af. terwijl dikke rookwolken opbolden om het geschut. „Help! Ze schieten op ons!" bruid# Hendrik Haverzak. „Dat loopt nóóit goed af!" Met angstige ogen zag hij de eerste granaat ko men aanvliegen en hij steunde ..Da dat ding boort een g gat in de bubbel en dan valt Haverzak er uit! Dan ben ik nóg verder van huis!" Toen trof de luchtdoelgra naat Hendrik doorzichtige omhulsel en het zag er werkelijk een ogenblik je naar uit, dat het ontplofbare voor- fco werp zich zonder enige moeite d door de bubbel zou boren. De b stulpte namelijk gevaarlijk binnen, maar gelukkig bleejooi gauw. dat hij uit bomvrij matéovi was opgebouwd. Zo kwam hewe de granaat weer net zo hard th.. kaatste ais hij gekomen was terugreis naar de aarde loeiend vaarddeGERED!" ju Mn Hendrik Haverzak en het klaJopc angstzweet brak hem uit red dank zij de toverbubb FERD'NAND "~~rr\ /TK^ -Ar, Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Boter, kaas en Prijzen. 14.03 (S) Polderpop- parade 16.03 (S) Europarade. NOS: 18.03 De vacaturebank. 18 10 (S) NOS-maal. TROS 19.02 (S) Poster 20 20 (S) Soul Show. 22.02 (S) Sesjun jazz en blues live 23 02 (S) Close up. 0 02 (S) De Hugo van Gelderen show. 1.02-7.00 (S) De Nachtwacht HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO: 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Badinerie 9 00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woorden voorbij. 9.10 (S) Klassieke pianomuziek 10.00 (S) Radio Kamerorkest met soliste moderne en hedendaagse mu ziek. 11.15 (S) Klassieke kamermuziek. 12.00 (S) Rondomde Revolutie-1848 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Humdrum and Bullaba- loo. voordracht. 14.30 (S) Collage van alle daags en zeldzaam. 15 30 (S) Voor God en goden ceremoniele, rituele en magische muziek. 16.00-17.00 (S) Bij voorkeur: ver- zoekprogramma. - 112 Ook op de Benedenste Vallei ging het goed; de Frans-Canadese Bris- sot was een uitstekende boer en zijn maat en zwager Jumbo Bellcham- ber een nog betere verkoper. De meisjes Potter waren onherkenbaar geworden; brave huismoeders met bijna preutse opvattingen. Zij spra ken vol minachting over meisjes als Prudence Pitts, die ongeveer het zelfde deed wat zij altijd hadden gedaan: met alle jongens meegaan. Prudences moeder Gloria was bui ten zichzelf toen zij dit hoorde, maar haar man lachte haar uit: „Trek je toch niets aan van die Potters, ieder een kent ze toch en trouwens, ze hebben nog gelijk ook". Aangezien Henry de baas in huis was. sinds hij in 1917 Gloria op haar nummer had gezet voor haar uitbarsting van pa triottisme. moest Gloria zich daar bij neerleggen. Henry's zoon, de nu zesentwintigjarige David was één van de weinigen, die het dal trouw bleef als boer en die zelfs de afkeer van zijn vader van machines van harte deelde. Paul zei wel eens, dat De Kluis de meest ouderwetse boer derij uit het gehele Graafschap was, maar in zijn hart was hij zeer gesteld op Henry Pitts. Dat was trouwens vrijwel iedereen in het dal. al spot ten zij dan soms met zijn paarden- tractie. Op De Vier Winden maakte Harold Eveleigh zijn belofte waar, dat hij boeren als zijn levenswerk zou be schouwen. Het was er weer helemaal als van ouds; zijn vrouw Connie leer de snel het boerenwerk van haar schoonmoeder Marian en haar schoonzusje Deborah. Harold zelf deed zijn werk met hart en ziel. Het deed Paul goed. dat De Vier Winden er weer helemaal bovenop kwam en toen Harolds zoon Norman geboren werd. week hij af van zijn besluit geen enkel petekind meer te aan vaarden. Mary Craddock was echt bevriend geraakt met Connie en Whlz leerde de jonge boerin paardrijden. Paul had nooit één ogenblik van zijn snelle besluit Ha rold een kans te geven. Op de houtzaagmolen overleed in 1932 Dandy Tlmberlake. Zijn huwe lijk met Pansy Potter was goed ge weest en de kinderen van Walt Pas- coe hadden in hem een goede stief vader gehad. Walters oudste zoon Tim zette het bedrijf van zijn stief vader voort, daarbij geholpen door zijn jongste broer. Pansy Timberla- ke verhuisde na de dood van haar man naar het huisje, waar Hazel een tijdlang had gewoond, maar zij maakte er geen geheim van. dat zij van plan was nog eens te trouwen. Tegen Claire zei zij, dat Dandy zelf haar dat had aangeraden: hij had geweten, dat zij geen type was om zonder man door het leven te gaan. Zij kocht van het geld van Dandy's levenverzekering nieuwe kleren en knapte zichzelf helemaal op. Toen werd zij bar-meisje in De Raaf. De eigenaar van De Raaf moest als ge volg van Pansy's hoge hakken welis waar elk half jaar het linoleum ver nieuwen, maar dat had hij er graag voor over. want zij was al heel gauw de grote attractie van zijn café, dat zwaar achteruit was gegaan. De oor zaak van die achteruitgang lag in het feit, dat Codsall het pand, toen hij het had gekocht in Tudor-stijl had laten verbouwen. Dat was door de mensen uit het dal allerminst gewaardeerd, maar nu nam iedereen dat op de koop toe, want Pansy was een te grote attractie. Onder de oude klanten die weer terugkwa men, was ook Alf Willis de Wagen maker. die aan de Somme blind was geworden. Sinds kort was hij we duwnaar. Alf was nog altijd baar dat hij in zijn jeugd ee had geleerd, dat hij ook toi blind was kon blijven uitoe Hij had bovendien een invalii spensioen. Willis kon Pansy' charmes niet zien. maar zijn t en zijn reuk waren heel schi omdat hij blind was had Pani delijden met hem. Zij gaf he vaste plaatsje op een plek. wi telkens langs moest, als zij ai bediende. Zij stootte hem dai] even aan, hetgeen hij met een glimlach beantwoordde. De al boden hem zelfs schertsen^ voor zijn speciale plaatsje, door aangemoedigd en mis ook door het feit. dat Pans! bood hem 's avonds thuis 11 gen. zodat zij dochter Bessi vader niet zou hoeven af te vroeg Alf al heel gauw oq hand. Pansy nam het aanzoi der enige aarzeling aan. t haar broer Smut de opmerkt lokte: „Dat is de enige red weest-waarom zij dat baantjl Raaf heeft aangenomen". Z( dertig weken nar hun hl schonk Pansy het leven ai zoon van tien pond; twee mj »«-• te voren had zij haar vijftigi jaardag gevierd. Zij zelf stra^^_ trots; het was haar zesde 1 had drie mannen gehad en j drie had zij kinderen gekreg enige, waarover zij een beetj] rats zat. was haar baantje; baas geen ander in haar pljjl men? Wordt i Even puzzelen Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. duw. 2. organische ver binding, 3. priem, 4. geurigheid, 5. dichter, 6. vertrouwelijk. 7. soort kers, 8. boom. 9. bestelling. 10. vochtig. Bij juiste invulling vormen de begin letters de naam van een neteldier. Oplossing vorige puzzel: Hor.: 2 haaks, 6. pa. 8. op, 10. ora. 11 Rai. 12. mas. 14 intern. 16. arak, 17. test. 18. aal. 19. soes. 21. Aken. 23. ore. 25 Orel. 26. dreg. 27 leider. 29 TEE. 30. els. 31 net. 33. kn. 34. Ee. 35. memel. Vert. 1 tomaat. 3. Ao. 4. Ari, 5. kanton, 6. part. 7. Ain, 9. para. 11. ressort. 13. salaris. 15. tee, 19. Selene. 20. regent. 22. ked. 24. reek. 27. lee. 23. rem. 32. te. 1 2 W 3 4 U u 5 r o 6 et ia 7 Ie ill 8 Me lis 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4