Luchtambulancedienst haalt zieke reizigers uit het buitenland op Geref. Synode buigt zich over Let hokken" Viertal in arrest Nog problemen met gezinsbegeleiding Loze bewering? Ga NMB-girosparen. DaVnheel ^voordeliger! Felle brand legt vier meubelfabrieken in as Nu ook organisatie in Nederland eerst m'n §eudKiidi§e opeten Daag ons eens uit! een ei hoort erbij. Derdegraads leraren krijgen salarisverhoging Schade ongeveer, zestien miljoen gulden Informatie Spa Orange Nieuwe vorm van hulpverlening in zwakzinnigenzorg Congres in Noord wijk DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In navolging van de tien jaar geleden in Amerika opgerichte lucht-am- bulancedienst SOS en de se dert vijf jaar vanuit Zwitser land opererende dochteronder neming, heeft nu ook Neder land een organisatie, die zich toelegt op het repatriëren door de lucht van reizigers, die in het buitenland gewond of ziek geworden zijn. SOS-Air Ambulance, zoals de orga nisatie heet, werkt in nauwe samen werking met de Zwitserse organisa tie en richt zich vooral op het be drijfsleven. met name op de wegver- voersbedrijven en de bedrijven met jrote vestigingen in het buitenland, 't in tegenstelling tot de repatrië- igsdienst van de ANWB. die met voor vakantiegangers werkt, tehalve over de vliegtuigen van de iwitserse organisatie heeft de Ne- lerlandse organisatie de beschik- ig over de zestien toestellen grote van de Rotterdamse Business Air Service. Hoewel deze vliegtuigen in de eerste plaats zijn bestemd voor het uitvoeren van zakenvluchten. kunnen zij binnen een half uur wor den omgebouwd tot een ambulance vliegtuig. Arts gaat mee Op elke vlucht gaat een arts mee. In principe een van de vijftien artsen van de Zwitserse organisatie, maar ook een aantal Nederlandse zieken huizen heeft zich bereid verklaard artsen ter beschikking te stellen. Initiatiefnemer van de Nederlandse luchtambulance is de makelaar in assurantiën J. Schouten, die tot voor kort werkte voor de International Road Transportation Union (IRU) een organisatie van beroepsvervoer ders voor het verlenen van medische hulp aan in het buitenland gestran de chauffeurs. SOS Air Ambulance, die behalve in Nederland ook in heel Noord-Europa gaat opereren, ver zorgt in tegenstelling tot bijvoor beeld de Duitse organisatie Jet Dok tor het gehele vervoer. Dus niet al leen van vliegveld naar vliegveld, maar van de plaats van het ongeval ret Landelijk Centrum voor Huwe- ijkscontacten is een samenwer kingsverband van de roomskatholie- re kerk. de hervormde kerk, het hu manistisch verbond en de gerefor- neerde kerken. Het centrum heeft Jan de gereformeerde raad voor sa- ge- Taagd wat de gereformeerden zou ten denken van een bemiddeling joor ongehuwd samenwonen. Er is valaarop een commissie gevormd die ich over de vraag heeft gebogen, 'eze commissie vindt dat het Lan- elijk Centrum niet haar bemidde- ag moet weigeren in geval een hu- elijk voorlopig uitblijft. ferbijsterd W. A. Boer uit Meerkerk zei dat veel moeite heeft met het zgn. Kokken". Hij wees erop dat seksue- gemeenschap vóór het huwelijk >or de kerkorde als zondig en in rijd met de bijbel wordt afgewezen. (ADVERTENTIE) Ook ds. D. H. Borgers uit Den Ham sprak zich fel uit tegen samenwonen. Hij zei zelfs verbijsterd te zijn. Wat moet de zielzorger zeggen, die het hokken veroordeeld, terwijl andere gereformeerden via het Landelijk Centrum meewerken aan relatiebe middeling zonder dat er een huwe lijk volgt? Ds. Borgers zei dat de gereformeerden dan hun band met het Landelijk Centrum moeten ver breken of althans de verantwoorde lijkheid voor dit type relatiebemid deling openlijk moeten afwijzen. Boter op 't hoofd Ds. D. van der Meulen uit Wassenaar wees daarentegen op de nood waarin sommige mensen verkeren, die niet tot een huwelijk durven komen of die nooit gevraagd zijn. Hij vond het afwijzen van een duurzame relatie zonder een formeel huwelijk maar kleinburgerlijk. „Komt dat omdat wij van de kleine luyden afstam men?" Hij herinnerde er echter aan dat onder de gereformeerde vaderen ook veel adeldom was en hij vroeg de synode zich te realiseren dat de gere formeerden boter op hun hoofd heb ben en dat zij deze zaak teer moeten behandelen. Schijnheilig ADVERTENTIE Dat het welzijn van uw medewerkers beter wordt bevorderd door Nilfisk schoonmaakmachines? /- tot het ziekenhuis in Nederland, of, wanneer het een buitenlander be treft, naar een ziekenhuis in diens eigen land. Voor het inzetten van een vliegtuig gelden voor de ambulance dienst drie criteria: de hulpvragende moet in het buitenland ziek zijn ge worden. de ziekte moet acuut zijn en de ziekte moet ziekenhuisopname tot gevolg hebben. Twee tarieven Voor het lidmaatschap gelden twee tarieven: de zakenman die minder dan negentig dagen per jaar in het Het ambulance-vliegtuig van de SOS. buitenland verblijft, kost het 165 gulden, voor hen die langer buiten lands zijn 220 gulden. Mogelijkheden voor het bedrijfsleven om werkne mers collectief te verzekeren zijn er ook. Volgens directeur Schouten voorziet de organisatie in een be hoefte omdat de normale reisverze keringen doorgaans niet voldoende zijn om transporten vanuit verre oor den te bekostigen. In principe kent (ADVERTENTIE) "\fcwrt. doen,- Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Hoe sta je als gereformeerde tegenover de braktijk van het ongehuwd samenwonen zoals dat tegenwoordig (veel gebeurt? Deze kwestie kwam gisteren in de gereformeerde jgynode aan de orde, toen haar gevraagd werd haar mening te geven over de mogelijkheid dat het Landelijk Centrum voor puwelijkscontacten zal gaan bemiddelen bij het zoeken van een tner voor het ongehuwd samenwonen. De tweeling van prinses Irene en prins Carel Hugo, prins Jaima en prinses Margarita, vieren vandaag hun vijfde verjaardag. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Keme- nade (onderwijs) heeft besloten, dë salarissen van twintigduizend der degraads leraren te verhogen. Da tum van ingang is 1 augustus 1977. Dit besluit is gekomen, nadat gister avond vier van de vijf ambtenaren- centrales zich akkoord hebben ver klaard met het voorstel van de be- wtndsman. De vijfde ambtenaren Ontkenning centrale het Ambtenaren Cen- trum stemde tegen. In deze laat ste organisatie is het Nederlands Genootschap van Leraren vertegen woordigd. Vervolg.van pagina 1 dingstekenen. een grote hoeveelheid blanco papieren en formulieren met stempels van een Nederlandse ge meente. radio-telefonische appara tuur, portofoons, glassnijders, injec tiespuiten, een injectiepistool, fles sen met chemicaliën, lenzen voor televisiecamera's, pruiken, hand schoenen, mondbeschermers, bivak mutsen, chemische handboeken aangaande springstof en een boek over de RAF. Al dat materiaal is afkomstig van diefstal en inbraken in bedrijven, politiebureaus en een gemeentehuis. Alles was netjes ver pakt in dozen en plastic tassen. Verder werden gevonden volledige eveneens gestolen kaartsyste men van enige bedrijven en plannen met gedetailleerde tekeningen aan gaande brandstichting door middel van brandbommen bij drie vooraan staande Nederlanders, die verleden jaar zijn uitgevoerd. Mr De Jong wilde niet zeggen om welke drie mensen het ging. Het ministerie van justitie spreekt verder nog van ac tieplannen, maar volgens mr De Jong zijn er tot nu toe in de omvang rijke hoeveelheid in beslag genomen papier nog geen plannen voor ko mende acties of gijzelingen ge vonden. „Aangaande de politieke inzichten van betrokkenen of hun plannen voor de toekomst kan ik slechts meedelen dat het parket zich uit sluitend mag bemoeien met de fei ten die er zijn geweest," aldus mr De Jong. „Contacten met de RAF en of met West-Duitsland zijn tot nu toe niet aangetoond." Manschappen van de Rotterdamse en Capelse politie hadden zich vrij dagavond. toen men het tijdstip gunstig oordeelde om in te grijpen. strategisch in de omgeving van de garagebox opgesteld Het begon met R G. G.36 jaar. die. toen hifde garage uitkwam werd ingerekend met in zijn handen een tas met ge stolen politie-uniformen. Hij wilde in een auto stappen. Uit deze auto werden A. H. J. O. en C. W. gehaald, beiden 25 jaar. Later werd mejuf frouw A. A. M. v. d. B., 23 jaar. in haar woning aangehouden. Het eni ge wat het verhoor opleverde was een ontkenning van alle diefstallen en het feit dat alle vier verdachten Rotterdammers zijn. Over de herkomst van de inhoud van de garage en de bedoeling die men met al die gestolen goederen had bleef men zwijgen. Zelfs de be roepen van de aangehoudenen wer den niet bekend. Een tweede auto, die gelijk met de eerste was aange komen. ging er vandoor met een onbekend aantal inzittenden. „Spij tig, dat die wagen is ontsnapt." gaf mr De Jong toe. die het echter wel waarschijnlijk achtte dat men een van de leidende figuren te pakken heeft in de vorm van de 36-jarige G. Alle vier aangehoudenen hebben een onbetekenend strafregister, waarop slechts enkele kleine over tredingen, zoals verkeersovertredin gen, zijn vermeld. Er is bij de arres tatie geen geweld gebruikt. Mr De Jong: „de Rotterdamse en Capelse politiemensen hebben heel zorgvul dig gewerkt, daarvoor heb ik alle waardering De aard van de gevon den chemicaliën is nog niet bekend, zij worden in het gerechtelijk labo ratorium onderzocht. Alle raadslie den van de vier arrestanten zijn le den van het Rotterdamse advoca- tencollectief. „Dat is toeval." vol gens mr De Jong „dat kwam alleen, doordat de verdachten advocaten moesten worden toegewezen terwijl deze jonge advocaten in het week end juist piketdienst hadden." ADVERTENTIE Prof. dr. J. Plomp uit Kampen stelde vast dat elke dominee van nabij mensen kent die samenwonen. Soms komt het na enige jaren toch tot een formeel huwelijk. Prof. Plomp vindt het schijnheilig dat in zo'n huwe lijksinzegening gedaan wordt alsof alles op die dag pas begint. En hij stelde de synode voor deze belangrij ke kwestie te bespreken en het over leg niet over te laten aan de stichting Landelijke Gereformeerde Raad voor Samenlevingsaangelegenheden (GSA). De synode besloot daarop zo mogelijk nog in deze zitting de kwes tie van het ongehuwd samenwonen in bespreking te nemen. 1% extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagëlijks opvraagbaar tril f 5.000,- per maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen. moeiteloos via de brievenbus. ~j inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. g Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder (Llü het unieke jubileumboekwerk l^li WlfcJ Feesten in Nederland. nederlandsche mcoenstandsbank SOS Au- Ambulance wat de afstand betreft geen enekel beperking. „We opereren over de hele wereld. Zelfs tot midden in de Afrikaanse oerwou den. Dezer dagen vervoerde onze Zwitserse zusterorganisatie nog een zieke uit Lagos. Normaal zou zo n operatie zo'n dertig- tot veertigdui zend gulden kosten. In dit geval niets omdat alle kosten gedekt wor den door de verzekering." Van een onzer verslaggevers CULEMBORG In de Culem- borgse meubelindustrie, zo'n twintig fabrieken, is gisteren in de vroege morgenuren een flink gat geslagen door een fel le brand Vier meubelfabrieken werden in de as gelegd, evenals een medaille-fabriek Een zes de fabriek, een verwarmingsbe- drijf, liep ernstige waterschade op. De totale schade wordt op een bedrag van een kleine zes tien miljoen gulden geraamd Een surveillerende politiepatrouille nam gisterochtend om vier uur brand waar bij De Jongh's Meubelin dustrie. De vlammen sloegen uit de fabriek. In de onmiddellijke nabij heid van het bedrijf liggen verschil lende andere fabrieken, waarvoor zich de situatie ook ernstig liet aanzien. Om die reden werd meteen groot alarm gegeven. Behalve de brand weer van Culemborg zelf waren even later de korpsen van Geldermalsen en Beusichem aanwezig. Ongeveer zestig man pakten de brand aan Door de panden nat te houden, kon voorkomen* worden dat een aantal andere bedrijfsgebouwen op het in dustrieterrein vlam vatten. Mede doordat er een stevige bries waaide, kon niet worden voorkomen dat het vuur toch oversloeg naar een drietal andere meubelfabrieken Ook het grootste deel van de Medail le-fabriek Stol B V werd verwoest. Enige van deze fabrieken waren in ëën hal gevestigd. Daarin bevond zich eveneens een verwarmingsbe- Vervolg van pagina 1 In CHU-kring is enige onrust ont staan over de koers die de voormalig CHU-fractievoorzitter Kruisinga in de formatie volgt. Men meent dat hij zich bij het gevecht om de zetelver deling wat al te eenzijdig heeft ge richt op het verwerven van de minis terspost van buitenlandse zaken voor de CHU-groepering binnen het CDA. Kruisinga zelf is de eerst CH- kandidaat voor een ministerszetel De voorzitter van de CHU, baron Van Verschuer, wil zich niet vereen zelvigen met de kritische stroming binnen de CHU. maar toont er wel begrip voor „Ik vind dat als je als minister beschikbaar bent. je jezelf niet eenzijdig moet richten op ëen post. Kruisinga heeft zelf een duide lijk voorkeur voor de portefeuille van buitenlandse zaken, maar hij is voor meerdere portefeuilles inzet baar." aldus baron Van Verschuer. die overigens met de mededeling „ik ben voor het ministerschap niet be schikbaar" berichten tegenspreekt als zou hij de kandidaat zijn voor een eventuele tweede CHU-zetel in het kabinet. Dat is het eerste kamer lid mr K. de Vries. Ook de kritische reactie vanuit het CHU-deel van de CDA-Kamerfrac- tie op de beslissing van de koningin om geen CHU-man. maar de AR-ex- minister Verdam als CDA-informa- teur aan te wijzen, werd in CHU- kring veroordeeld. „Onverstandig. Van Hulst en later ook Kruisinga hebben niet namens de CHU gespro ken. in ieder geval niet namens de unievooreitter." aldus CH-voorzitter Van Verschuer, die zich van de kriti sche uitlatingen distantieert. Dat deed gisteren ook min of meer CDA- leider Van Agt. „Ik ben in de onder handelingen al over zoveel obsta kels heen gestapt, er kunnen er nog wel een paar bij." De eveneens kritische reactie uit CDA-kring tegen de benoeming van PvdA-man Vrolijk tot informateur, ondervond bij Vrolijk zelf geen be grip. Dinsdag werd in het CH-deel van de CDA-Kamerfractie gesteld dat juist de benoeming van Vrolijk een mis-taxatie was van de gevoe lens die in CHU-kring leven, omdat „Vrolijk afkomstig is uit een CHU- geslacht". Vrolijk gisteren: „Ko misch, zo niet wat triest. Mijn goede vader, die zes jaar geleden overleed, heeft inderdaad voor de oorlog wel CHU gestemd, daar wil ik het maar bij laten." drijf dat veel waterschade opliep Enkele van de vier afgebrande meu belfabrieken. waarin totaal een 75 mensen werken, zullen voorlopig plat liggen. De Jongh's Meubelindu strie. waar de brand is begonnen, lijkt deels door te blijven draaien, onder meer in enkele noodgebou wen Ook voor de Medaillefabriek is een tijdelijke oplossing gevonden De politie van Culemborg heeft nog geen idee wat de oorzaak van de brand kan zijn geweest Voor zover gisteren te bekijken was. is er geen reden te denken aan brandstichting De brandweerinspectie is inmiddels met een onderzoek begonnën Gis termorgen tegen achten werd het sein „brand meester" gegeven Nijmegen Een uitslaande brand heeft in Nijme gen een meubelzaak bijna totaal ver woest De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, ge volgd door uitslaande brand De meubelzaak was gevestigf in een voormalige kerk De inventaris, bankstellen en ander meubilair is in vlammen opgegaan Volgens voorlo pige schattingen bedraagt de schade drie miljoen gulden. Een van de to rens van de kerk stortte in. ook een vleugel werd verwoest. De naburige pastorie en het klooster liepen wa terschade op. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend (ADVERTENTIE) met Spa bronwater bereid Drink de natuur ,,En straks hebben ze ruzie over het afwassen Van een onzer verslaggevers UTRECHT Binnen de zwakzinnigenzorg ontwikkelt zich de laatste tijd een nieuwe vorm van hulpverlening: de gezinsbegeleiding. Hieronder verstaat men het begeleiden van gezinnen, waarin een kind met een geestelijke handicap opgroeit en dat wordt bijgestaan met medische en psycho-sociale hulp en informatie over allerlei voorzieningen. Het gaat om door het gezin zelf gewenste hulp. Zo'n honderd ouders en hulp verleners zullen vandaag en morgen samen in Noordwij- kerhout praten over gezins begeleiding en wat daar alle maal aan vast zit. Het is voor het eerst dat in een dergelijke opzet een congres, dat onder meer wordt georganiseerd door de federatie van ouder verenigingen en de stichting nationaal orgaan zwakzinni genzorg (NOZi. wordt gehou den. De organisatoren noe men dit een uniek gebeuren, maar betreuren het wel dat er slechts enkele huisartsen ko men. terwijl veel ouders juist teleurgesteld blijken over de begeleiding die zij van hun huisarts hebben gehad. Achter het streven naar ge zinsbegeleiding ligt een nieu we visie op de zwakzinnigen zorg. Tot nu toe. zo wordt geredeneerd, is men in deze zorg voornamelijk bezig met het „behandelen" van de zwakzinnigheid en het aan pakken van de belemmerin gen. die het kind ondervindt van zijn handicap. In het nieuwe denken meent men dat de aandacht moet wor den gericht op de gehele om geving waarbinnen de zwak zinnige leeft Hij heeft recht op zijn eigen geaardheid, evengoed als de mensen met wie hij samenleeft. Voorwaarden De zwakzinnigenzorg moet dan ook actief bevorderen dat er voorwaarden worden geschapen, waaronder leefge meenschappen met zwakzin nigen zo goed mogelijk in de samenleving kunnen be staan. Zonder iets af te doen aan andere leefvormen wordt als de meest voor de hand liggende en ook belangrijkste gemeenschap het gezin ge noemd. De gezinsleden zijn op een natuurlijke wijze bij 4 elkaar betrokken. Daarom moet de hulpverlening zich in de eerste plaats richten op het begeleiden, het instand houden en stimuleren van de relaties binnen het gezin met een zwakzinnig kind Er is hulp nodig, omdat ouders en andere gezinsleden veelal niet beschikken over de ken nis en vaardigheden die no dig zijn om een kind met een geestelijke handicap op te voeden. Het kost meer tijd en inspanning en vergt meer pe dagogische kennis dan het opvoeden van andere „nor male" kinderen. Dit beperkt het gezin in zijn mogelijkhe den om deel te nemen aan het maatschappelijk verkeer en vormt een grote belasting. Naast dit alles ontbreekt het ouders en gezinsleden aan in formatie over de oorzaak van de handicap, wat aanleiding kan geven tot niet terechte schuldgevoelens en verwij ten, terwijl men ook in het duister tast wat betreft de toekomst van het kind. Span ningen in het gezin kunnen hiervan het gevolg zijn. Ou ders. broers en zussen moe ten ook op de hoogte zijn van de mate waarin de handicap erfelijk is Kinderschoenen Er doen zich echter nogal wat problemen voor bij deze nieu we vorm van hulpverlenen in de zwakzinnigenzorg. De ge zinsbegeleiding staat nog in de kinderschoenen. De on derkenning van de geestelij ke handicap is in veel geval len moeilijk Vaak krijgt men de diagnose pas na een aan tal jaren en na talloze bezoe ken aan deskundigen Ver wachtingen over de toekomst van het kind zijn zelden met zekerheid te geven. Verder zijn de werkers in wat dan de eerste-lijn-hulp heet, onvol doende in staat de gezinnen te begeleiden. Zoals gezegd wordt met name de huisarts in dit verband genoemd De behoeften van de gezinnen lopen niet gelijk met de taak opdracht en -opvattingen die de hulpverleners hebben Daarbij komt nog dat het ge zin niet eerder met de zwak zinnigenzorg te maken heeft gehad en er nauwelijks moge lijkheden zijn om praktische hulp thuis, te geven door be roepskrachten Over al deze knelpunten zal twee dagen in Noord wij kerhout worden ge sproken

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3