KOLBERTS MET FLAIR BUP&CÜ Moord noord-Jemen wakkert onrust rond Rode Zee aan Maarssen breekt de tent af van een 'dakloze' familie Bonden durven vaak verantwoording voor beslissing niet aan Uit brieven van lezers Metaalvoorzitter A. Prins: 19.' Peek&Cloppenburg DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET P 14 - RH door James Dorsey In de hoofdsteden van de Arabische Rode Zee-staten maakt men zich zorgen over de nog onbekende politieke koers die het na de moord op de Noordjemenitische president Ibrahiem al Hamdi en diens broer gevormde driemanschap in het land zal gaan volgen. Immers, het bewind van al Hamdi speelde een belangrijke diplomatieke en stabiliserende rol in de zo woelige situatie in de Hoom van Afrika en de Perzische Golf. Al Hamdi speelde vooral een belang rijke rol in de contacten tussen het aartsconservatieve Saoedi-Arabië en de marxistisch-leninistische regimes van Zuid-Jemen en Somalië In au gustus maakte de president van Noord-Jemen in een vraaggesprek bovendien bekend dat Noordjemini- Usche diplomaten tussen Khartoem ?n Mogadisjoe heen en terug reisden n een bemiddelingspoging in het conflict tussen Soedan en Somalië In de gegeven situatie gaf Saoedi- Arabië. dat van oudsher nauwe be trekkingen onderhield met de mach tige opstandige Aschib en Bakil- stammen in het noorden van het kleine weostijn landje, de voorkeur aan de 34-jarige dynamische al Ham di Immers, stabiliteit in Noord-Je men werd in Riad belangrijk geacht, gezien de ..Israëlische pogingen om het gebied van de Rode Zee te infil treren het trage verloop van het vredesproces in het Midden-Oosten, de tegenstellingen in de Arabische wereld, de ontwikkelingen in de Hoorn van Afrika en de explosieve situatie binnen de Organisatie van Olie-exporterende Landen (OPEC». Dat al Hamdi een factor van stabili teit was bleek onder meer ook uit zijn toenadering tot Zuid-Jemen. Nog deze week zou hij de eerste Noordjemenitische leider worden, die een bezoek aan Zuid-Jemen zou brengen. Al Hamdi was ervan over tuigd dat hernieuwde eenheid tussen de beide Jemens een haalbare kaart was. Stammen Binnenslands kreeg al Hamdi het echter moeilijk te verduren met de stammen in het noorden. Deze kwa men afgelopen zomer in opstand en bezetten Khamir. honderd kilometer ten noorden van de hoofdstad Sanaa en het dorpje Sadaa dat op een af stand van zestig kilomter van de grens met Saoedi-Arabië ligt. De op stand werd gesteund door de stam men. die zich onder leiding van sjeik Abdoellah al Ahmar verenigd had den. Al Ahmar. Saoedie-Arabiës be langrijkste contactpersoon bij de stammen in het noorder was voorzit ter van het parlement dat door al Hamdi in 1975 naar huis werd ge stuurd. Nadat al Hamdi in 1974 tijdens een onbloedige staatsgreep aan de macht was gekomen boekte hij zijn eerste succes door zijn leiderschap aan de stammen in het noorden op te dringen. Omdat al Hamdi al Ahmar echter niet geheel vertrouwde poog de hij de sjeik van zijn machtsbasis te beroven door het parlement, waar in vooral volgelingen van al Ahmar zaten te ontbinden. Met dit besluit haalde de Noordjemenitische presi dent zich opnieuw de gram van de noordelijke stammen op z'n hals. Met steun van de Saoedi's werd een actiecomité opgericht dat zich tot taak stelde te ijveren voor respecte ring van de sjari's, de wetten van de islam, in het land. herinvoering van de aan het einde van de burgeroorlog opgestelde grondwet en beperking van de persoonlijke macht van al Hamdi. Door middel van dit actieco mité hoopte Saoedi-Arabië haar overheersing van Noord-Jemen te kunnen handhaven. De Saoedi's speelden een handig spel. Zij onder hielden nauwe betrekkingen met al Hamdi zowel als met z'n tegenstan ders. Aanslag Londen Begin dit jaar stuurde Riad Abdoel lah Hajiri, een als extreem-rechts te boek staande rechter en oud-premier van Noord-Jemen om tussen al Ham di en al Ahmar te bemiddelen. De bewerkstelligde verzoening was ech- MAARSSEN (ANP) Onder toezicht van tien rijkspolitie agenten hebben gemeentewer kers van Maarssen gisteren de tent afgebroken waarin de fa milie Van Norden (vader, moe der en zes kinderen) sinds maandag bivakkeerde. De Van Nordens hadden de tent opge zet op een grasveld tussen flats uit protest tegen hun uitzetting door de gemeente Maarssen uit hun boerderij. De rijkspolitie heeft de tent in beslag genomen. De familie woonde in een gemeente boerderij op een plaats waar Maars sen een uitbreiding van een indu strieterrein heeft gepland Maarssen had de familie een eengezinswoning aangeboden als vervangende woon ruimte. maar die werd niet aan vaard, omdat hij volgens de familie te klein was. Bovendien zouden va der en oudste zoon Van Norden dan geen ruimte hebben om hun nering, het opknappen van oude en antieke auto's, te blijven uitoefenen De heer Van Norden zei dat hij blijft volharden in zijn verzet tegen de gemeente ..Desnoods blijf ik met drie truien aan en een deken om. de hele nacht op straat zitten." Hij vindt het moeilijk te begrijpen, dat de huisraad uit zijn oude woning, waaraan hij veel had opgeknapt, is opgeslagen in een lege boerderij, die als opslagruimte dient voor de ge meente Maarssen. Niet geschikt Volgens wethouder van huisvesting G. G. Broeke, is deze opslagruimte niet geschikt voor bewoning. Hij vindt het niet verantwoord de fami lie daarin onder te brengen. Van Nor den ziet er echter helemaal niet te genop ook deze boerderij zelf op te knappen. Volgens de wethouder heeft de familie daar geen geld voor. omdat zij van een bijstandsuitkering leeft. De familie Van Norden wordt al ja ren terzijde gestaan door een maat schappelijk werker van het Leger des Heils. Hij vindt het belangrijk dat de familie over genoeg woon ruimte beschikt. De familieleden hebben onderling een zeer sterke re latie en kennen een ander sociaal verkeer dan vele andere gezinnen, aldus de maatschappelijk werker. Wethouder Broeke heeft het niet zo begrepen op de maatschappelijk werker ..De man stookt het gezin alleen maar op tegen de gemeente." UTRECHT (ANP) „Het ont breekt de vakbeweging nogal eens aan de bereidheid, om ver antwoordelijkheid voor een be slissing te dragen. Zeker als de gevolgen daarvan bij hun leden slecht vallen." Dit zei voorzit ter A. Prins van de metaal werkgeversorganisatie FME. gisteren in Utrecht op een lunchbijeenkomst van het de partement Utrecht van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij concludeerde, dat vakbondsbe stuurders bij onderhandelingen on voldoende volmacht hebben, waar door marges in het overleg ontbre ken om spijkers met koppen te slaan Hij noemde het ook mogelijk, dat vakbondsvertegenwoordigers niet genoeg gezag of overwicht heb ben om de juistheid van hun stand punten uit het overleg bij hun ach terban over te brengen De heer Prins zei het standpunt van de vak beweging. dat meer winst ook meer werk moet opleveren, een verkeerde en kortzichtige redenering te vinden. Volgens hem is het in eerste instan tie noodzakelijk financiële ruimte te gebruiken voor versteviging van de concurrenUepositie van de onderne ming Een betere concurrentieposi tie levert immers ook arbeidsplaat sen op. aldus Prins. De FME-voorzitter stond stil bij het voornemen van de industriebonden bij de FNV om uit alle vormen van overleg te stappen. Dit plan vloeit voort uit de ernstige kritiek van de industriebonden op gang van zaken bij de Beleidscommissie Scheeps bouw. die de sanering van scheeps- nieuwbouw begeleidt. Volgens Prins komt die kritiek er op neer. dat on dernemers arbeidsplaatsen kwijt willen in die sectoren waarvan ze denken dat er onvoldoende is te ver dienen. Hij voegde hier zelf aan toe. dat structureel verliesgevende on derdelen van een onderneming in derdaad moeten verdwijnen, willen niet alle betrokkenen later met veel verder strekkende gevolgen worden geconfronteerd. ter alleen van tijdelijke aard Onder financiële druk van Saoedi-Arabié waren de noordelijke stammen met de verzoening akkoord gegaan. Toen op 10 april Hajiri, diens vrouw en een functionaris van de Noordjemeniti sche ambassade in Groot-Brittannië in de straten van het rustige Londen- se West End door onbekenden wer den vermoord was dat de druppel die vooral Ahmar de emmer deed overlo pen. Bevelvoerend over veertigdui zend man ontketende de sjeik eind juli een opstand die zeer snel door al Hamdi's strijdkrachten werd onder drukt. In het kader van de op de opstand volgende besprekingen met sjeik al Ahmar beloofde de Noordje menitische president op korte ter mijn in het land verkiezingen te or ganiseren. Wie president al Hamdi en z'n broer heeft vermoord is niet bekend De situatie in Noord-Jemen lijkt inmid dels tot rust te zijn gekomen. Op het eerste gezicht lijken de militaire aan hangers van al Hamdi de situatie in het land onder controle te hebben. Het zal moeten blijken of zij inder daad ook het beleid van hun ver moorde leider zullen voortzetten. Gemakkelijk zullen zij het in ieder geval niet krijgen. Niet alleen de situatie in de Hoorn van Afrika, de Perzische Golf en het Midden-Oos ten blijft explosief, ook de noordelij- te stammen zullen zich niet zomaar aij hun nederlaag van afgelopen zo mer neerleggen. Bataks Met grote belangstelling heb ik in Trouw van 7 oktober het stuk van de heer D. v.d. Meulen, oud-Indlsch- bestuursambtenaar „De Bataks als voorbeeld voor de Zuidmolukkers" gelezen. Zelf was ik werkzaam op Sumatra's oostkust van 1926-1940. Ik heb daar ervaren hoe vruchtbaar het werk was. dat de Rijnse zending onder de Toba-Bataks heeft ver richt. Naast de evangelieverkondi ging werd er zodanig onderwijs ge geven. dat er vakbekwame mensen op velerlei gebied werden gevormd. Geen wonder dus. dat er onder dit intelligente christen-volk veel over tuigde nationalisten waren. In de Republiek Indonesia hebben zij van meet af aan belangrijke functies bekleed. Heemskerk A. Krijgsman Zetelverdeling (1) Aan wie de schuld van de maanden lange kabinetscrisis? Aan de chris telijke splinterpartijtjes. Reken maar na. SGP 177038 stemmen GPV 79455 RKPN 33349 Ref.P. 51959 341801 stemmen verloren CDA 2653416 2995217 tegenover PvdA 2962868 32349 verschil in het nadeel van PvdA. Hadden de splinterpartijtjes niet verbonden kunnen worden met CDA? Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zi|n. De redactie behcudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting o( metplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw,. Postbus. 859. Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de scfrnver vermeld Hardenberg H. van Faassen Zetelverdeling (2) CDA 49 zetels plus D'66 8 zetels 57 zetels. PvdA 53 zetels. Zo gezien is 7- 7-1 met Den Uyl als premier dik betaald, want dan is de verhouding in feite 77.-7-1. Maar de PvdA is doodsbenauwd dat zijn „progressie ve" partner D'66 op de wippositie komt te zitten! Angst voor de schijn- liberale ideeën van Jan Terlouw? Logisch dat de PvdA de absolute machtspositie 8-7-1 als ultimatum stelt. In de praktijk van de bijwa genfunctie van D'66 zou de zetelver houding dan 9-7 zijn, hetgeen ook bij 7-7-2 hét geval is. Zeer gevaarlijk voor het CDA. niet zonder gevaar voor de PvdA. Voorburg J. Keijzer Verkiezingsonderzoek In het Vara-Nipo onderzoek werden resultaten van opinieonderzoeken van september jl. vergeleken met de resultaten van de verkiezingen van 25 mei jl. Dit is mijns inziens in strijd met alle regels van statistiek. Steekproeven van september die nen te worden vergeleken met steek proeven van mei en niet met de resultaten van de verkiezingen zelf. Als dat gebeurd was, had het er. wat de trend betreft, iets anders uitge zien. Het CDA was dan zeker op zijn minst constant gebleven. Het is op merkelijk dat zelfs het NOS-jour- naal, hoe alert ook in andere zaken, deze fout gewoon heeft overgeno men. Want het is natuurlijk een fout. Wij kunnen tenminste niet aannemen dat een objectieve vere niging als de Vara bewust ian mis leiding heeft willen doen. Sliedrecht J. H. Bade Neo-christenen (4) Mgr. Gijsen gebruikt de gelijkenis van het huis op een rots, die Jezus geeft aan het eind van de Bergrede zeggende: „Wie deze Mijne woorden hoort en ze doet is als een wijs man die zijn huis, enz voor de titel van zijn brochure over zijn opvattin gen inzake geloof en kerk. In die Bergrede en in de gelijkenissen en gebeurtenissen waarin Jezus meer dan zestigmaal het Koninkrijk Gods verklaart en uitlegt, spreekt Jezus niet over het geloof „in de gekruisigde en verrezen Christus" maar over het geloof in het Konink rijk Gods en Zijn gerechtigheid dat wij voor alles moeten zoeken. Daar naar grijpen de „neo-christenen" en „de menselijkheids theologen". Amsterdam J. W. Riemens Geen visum (4) In haar brief van 5 oktober verwijt mevrouw Visscher-Dekker. de syno de van de Hervormde Kerk. een blind idealisme ten aanzien van Zuid-Afrika. Uit de laatste zin maak ik haar eigen gedrevenheid op; na melijk een allesverblindende com munisten angst, waardoor ze de toe stand van de onderdrukte zwarte bevolking, niet kan en wil zien. Een zwarte bevolking die tijden lang door een kolonialistisch westen is onderdrukt en uitgebuit, hetgeen door de regering Vorster wordt voortgezet. (apartheidssysteem, contractarbeid). Tegenwoordig acht het westen deze onderdrukking min der geoorloofd, maar het komt niet verder dan woorden. Concrete hulp door middel van daden blijft uit (ik doel op vreedzame middelen als boycots e.d.). Is het een wonder dat de communistische wereld moge lijkheden ziet om bij de zwarte be volking, die zich in een uitzichtloze situatie bevindt, haar ideeën! treren door middel van steuf ning? Laten we eindelijk i zwarte bevolking helpen rechtmatig streven, namelijk! waardigheid, opdat in een da tisch Zuid-Afrika recht en vrf kunnen heersen. Groningen Bert We$ Aardgasprijs Men schijnt minister Lubbers t willen begrijpen. Deze wil di van het aardgas verhogen. onJI noodzakelijke besparingen d stand te brengen. Over het kan men van mening vers»„ maar de noodzaak van het di voor ieder duidelijk moeten1 In plaats van na te gaan, of ergens op het gebruik van g S1 worden bezuinigd, wordt er r gesproken over een prijscorn tie voor de verhoogde aardgi Zo gaat het hele effect van d< regel te loor. Welke vakbond, ke kerk. neemt het initiatief leden een andere instelli geven? Kampen B V Atoomloos gebaar j; De grens van het toelaatbare i bewapening is van oudsher ba i in de wet der 10 geboden „g*f niet doodslaan". Jezus trek grens zelfs door in: „die zijn bijo haat is reeds een doodslagere laatste bedoelt dus de geesl gesteldheid van de ene mens f ander. Betrokken op de toqi' van 1977 tussen de volkeren ling, betekent de idee van exisfl door een afschrikkingsmidd I zichzelf reeds een overschpf van de grens van het toelaa Verwijderen is een zaak van gpi lijke hervorming om dan ra het gehele wapensysteem te mantelen. Voorbeeld: dat ka derland zijn, als we willen w Apostel Paulus ons aanbc s „doe aan de wapenrusting Go< e bescherming van de grote drie zen. door ons gehele volk geesr weerbaar te maken. Ommen J. Mei -> rv ill j Sportkolbert van zuiver scheerwol. Ontwerp T"Y. L l! lid I Slank gesneden blazer, 2-rij. Zuiver Dick Holthaus. Met sportieve 1QQ ~TT~e^^> scheerwol. Ontworpen doorQlQ stolpplooizakken.In groen ruitje. Dick Holthaus. In marine ^ly," Dress-hemd met gestruktureerde streepjes. |90

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 22