Prinses Beatrix laat riorgen de metro rijden Uitbreiding metro toch nog in studie METRO Waar eens stoomtreinen tjoekten, suist nu de Metro ondergronds. u e Bijlmermeer is een bevoorrecht deel van Amsterdam Amsterdamse buurtbewoners maken zich zorgen 3ai lOERDAG 13 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET 13 METRO -or „yi r/ /V lp Ox G* -£V C? [STERDAM Een groot aantal autoriteiten zal zich morgen- itend in het ondergrondse metrostation Weesperplein verza len rondom prinses Beatrix en prins Claus. De kroonprinses het gereedgekomen deel van de stadspoorlijn in gebruikstel- door het inschakelen van de spanning op de stroomrails, irdoor twee metrotreinen het station zullen binnenlopen en applaus van twaalfhonderd genodigden zal opklinken. lister Westerterp. burgemeester tak en de burgemeesters van de fctgemeenten Ouder-Amstel en tanen. die de metro over de vloer ken. zullen als doopvaders het ird voeren. Daarna zal het gezel- tap zich in drie treinen begeven t de officiële openingsrit. met f muziek en vrolijkheid onder- Zo worden er in Duivendrecht ken losgelaten. Op het station fcndrecht zullen kinderen een rt metrorups vormen. Terug on- [het Weesperplein. wordt de kan- 1 in de vorm van een aperitief Igeboden. Men zal het glas heffen Amsterdams nieuwste aanwinst. Be namens de Amsterdamse be- bsbevolking, die per dag een half [oen uren besteedt aan woon- jkverkeer en waarvan een deel nu jrtaan met de helft toekan. sterdam krijgt, als een spectacu- [geschenk. de gelegenheid met de bmische boreling kennis te ma- want overmorgen is de metro lis toegankelijk voor het publiek. 110.30 tot 16 uur. Het zal stellig fm lopen en niet alleen Amster- pers zullen voor dit metro-uitje langstelling tonen. Op zondag p alles normaal, vermoedelijk [t ninder druk. I dele wordt een streep gezet on- I een langdurig verleden, dat wat inenmakerij betreft overeen- ist vertoont met Amsterdams |ngen tot een nieuw stadhuis te len Een halve eeuw geleden I er al aan Amstel en IJ gepie- over de mogelijkheid van een •grondse railverbinding. hs der minutèn [opstellen van minuten is een [verbreid gezelschapsspel in het jdstedelijke verkeer (autorijden) met de ganzenpas vertrouwd is. rovoorstanders en verwacht |lt. dat dit aantal met de produk- metrokilometers snel zal tien wijzen op ongekende tijd- ten voor de dichtslibbende stad. jnetro „speelt" met weinige mi- De rit van het Weesperplein t Holendrecht. een afstand van jilometer. vergt dertien minuten. s van dit historische plein naar Station Gaasperplas. 9.1 kilome- Iwordt in vijftien minuten afge- De destijds in gebruikgenomen iortijdig bewierookte sneltram, die een afstand van 9,6 kilo- r overbrugt, komt tot een rijtijd 132 tot 39 minuten. De metro is feruit de snelste „schicht" in het ibeeld. Maar wel een dure. want passagier en volgend jaar 1 het er twintig miljoen zijn Ij de overheid 2,40. En dit tegen "jchtergrond van een exploitatie- t volgend jaar van 47 mil- II gulden. Ook al zullen er in de Jomst ruim veertig miljoen reizi- I per jaar zijn. dan zal er toch wel jeloos „gemetrood" moeten wor- J willen de totale aanlegkosten |rond een miljard gulden eruit Maar een troost is. dat het ich garant heeft gesteld voor de jiitatietekorten. Vandaar dat directeur ir J. M. Ossewaarde (veranderd een montere peetva- s gebleven. metrofeest van vrijdag zal zich Itwijfeld herhalen, wanneer het llijke traject van het Weesper- J naar het Centraal Station, ge- I is. Dat zal in de loop van 1981 len eerst dén kan de metro-oost- pp weg gaan naar haar volwas- leid eten [^wie nog niet helemaal op de is van de huidige situatie, (verduidelijking: De lijn gaat nu fronds van het Weesperplein lak voor het Amstelstation, Izij zich nestelt tussen de sporen |de NS (de lijn Amsterdam- tht). Na de stations Amstel. ierweg en Duivendrecht splitst «aanvak zich De doorgaande ilijke tak buigt na dc stations pidvliet, Bijlmer. Bullewijk en Irecht af onder de NS-sporen in oostelijke richting. (In het iel Gaasperdam liggen nog de 5 Reigerbos en Gein.) Aan de [lijke tak. die onder het door- e NS- en metrospoor doorgaat, h voor de afbuiging in zuidelijke Ing. de stations Venserpolder en n-Zuid Deze lijn eindigt via AUons Verrijn Stuartweg. Gan zenhoef en Kraaiennest bij het stati on Gaasperplas. Het Amstelstation en het Bijlmermeerstation zijn zowel halteplaatsen voor de metro als voor de Nederlandse Spoorwegen De oostlijn heeft totaal twintig stations, waarvan er vijf ondergronds en vijf tien bovengronds liggen. Voor trein- fans maar ook voor hen die gewoon willen weten hoe of hun metrogedrag dient te zijn. deze gegevens: De metro rijdt met treinstellen van twee wagens, van elk achttien meter lengte, wanneer bijvoorbeeld voor de Floriade van straks in de Bijlmer massaal vervoer gewenst wordt. In een tweewagenstel zijn honderd zitplaatsen en tweehonderd staanplaatsen. Tijdens de spitsuren kunnen bij koppeling van vier eenheden 1200 personen worden vervoerd. De capaciteit buiten de spitstijden varieert van 600 tot 900 passagiers per rit. De metrowagens zijn drie meter breed en rijden met een gemiddelde snelheid van 35 kilo meter per uur. maar kunnen een maximumsnelheid van zeventig ki lometer halen. Sneller kan niet. om dat de halte-afstanden ongeveer achthonderd meter zijn. Men kan net als bij de Amsterdamse tram de deuren zelf openen: er is een druk knopsysteem. Het schokvrij optrek ken en afremmen betekent dat het publiek voor „verrassingen" wordt gespaard. Rijden met de metro is ook gezond, want elke 45 seconden wordt de lucht in de rijtuigen ver- door Jan Roelfs ■verst. Computertechnieken en tele visiebewaking maken de hoofdste delijke metro mede tot de modernste van West-Europa. Fiets en auto Bij alle bovengrondse stations en op de stations Weesperplein en (straks) Waterlooplein zijn fietsenstallingen, in de omgeving van de Bijlmersta tions zijn of komen afhankelijk van rijkssubsidie parkeerterrei nen voor auto's. Amsterdam heeft in het jongste verleden het „park and ride-system" pogen te introduceren, (de auto parkeren in gebieden aan de stadsrand en dan verder met het openbaar vervoer), teneinde de druk, vooral op de binnenstad, te vermin deren. Die mogelijkheden zijn tot dusverre niet met applaus begroet omdat de automobilist liever zelf het kruip-door-sluip-door-spel beoefent, dan dit met het GVB méé te spelen, de nog weinige vrije trambanen ten spijt. Belangwekkend is in hoeverre dit systeem nu via de metro er wel in komt. Amsterdam en zijn metro Kruising Rhijnspoorpltin/ Ruijschslraal 1895 (foto Gemeente Archief-Amsterdam). Amsterdam bouwt aan zijn toekomst. Vooral ondergronds werken wij nog hard aan het laatste traject Binnen Bantammerstraat Centraal Station. Het grootste deel - van de Bijlmermeer tot het Weesperpleinstation - is klaar. Hiervan realiseerde AMCO het ondergrondse traject tussen het Amstel- en Weesperplein station. Een feestelijke gebeurtenis die onder andere dankzij het nevenstaande kwartet specialisten in caissonbouw en diepwand- constructies kon worden gerealiseerd Metrostation Wibautstraat. BAM Bataafse Aanneming Mij. B.V. te Den Haag. Aannemingsmaatschappij Hillen Sc Roosen B.V. te Amsterdam. Philipp Holzmann Aktiengesellschaft te Düsseldorf. Hollands Aannemersbedrijf Zanen VmtoepN.V. te Den Haag. Amsterdamse Metro Combinatie. I Oosterdokskade 31, Postbus 1846, ff Amsterdam.Tel. 020 - 26 24 U. De metro doorsnijdt de Bijlmerstad Miljoenen kunst De metro telt kunstwerken én kunst werken: werken van waterbouwkun de en van versierkunst, ontmoeten elkaar op de baanvakken. Amster dam heeft nog nimmer vertoond drie miljoen van zijn armoede afgezonderd voor artistiek vertoon op de perronruimten en in buisdelen. Het is overwegend progressief getint en is ondergronds en bovengronds aangebracht. Het nog niet afgebouwde station Spaklerweg zal vlot bezoek aan de Bijlmer-bajes (nog in aanbouw) mo gelijk maken. AMSTERDAM Hoewel de gemeenteraad twee jaar geleden heeft besloten dat Amsterdam niet meer dan één metrolijn zou bouwen, lijkt de studie naar andere lijnen door te gaan. Gemeentedes kundigen borduren voort op het metronet, dat in 1968 door de raad was aangenomen, maar dat in 1975 is ingetrokken. De hoofdstedelijke regio gaat met het stadsspoor leren leven, een zeer vermoedelijke eerste en laatste lijn. want het zit er niet in, dat er een metronet komt. Hoofdstukken als het ontstaan, de ontwikkeling, de uitvoering, de techniek, het materi eel en de exploitatie, de vormgeving en de veiligheid, de kunst en de archeologie zijn vrijwel afgesloten. De metro kan gaan rijden dank zij de medewerking en zorg van de 260 werkenden, die de metrodienst vor men, onder wie de 96 bestuurders. Merkwaardig is, dat men niet alle wagenvoerders uit het eigen bedrijf heeft kunnen aantrekken, hooguit vijftig. Heel wat jonge buschauffeurs en trambestuurders houden er ken nelijk niet van in een cabine, zonder contact met het publiek, onder het Amsterdamse oppervlak te verke ren. Bij dit alles is het groeiende Bijlmergebied in een bevoorrechte positie geraakt. Hoewel wethouder C. H. de Cloe (Publieke Werken en Stadsontwik keling) onlangs nog verklaarde dat het hier slechts om verkennende stu dies zou gaan, maken buurtbewo ners zich zorgen om de toekomst plannen van de gemeente. Ouke Bijlsma en Klaas Bakker, be woners van de Nieuwmarktbuurt die het beleid van de gemeente al jaren nauwlettend in de gaten houden, zijn ervan overtuigd dat op de ver schillende diensten gewerkt wordt aan andere metrolijnen. Bijlsma: „De ambtenaren voeren hun eigen politiek, ze doen waar ze zin in hebben. De wethouders zijn niet capabel genoeg om voldoende tegenwicht te vormen." Klaas Bak ker: „De gemeentepolitiek is. om als ze de kans krijgen, meer metrolijnen aan te leggen. Alle aansluitingen op de huidige Oostlijn, moeten het ima ge van het metrovervoer opvijzelen. Een poging om alsnog te proberen te bewijzen dat de metro een goed ver voermiddel is." Buurtbewoners uit de Pijp zeggen dat het tracé van de oorspronkelijke Noord-Zuid-lijn in hun wijken al zichtbaar is. Er vallen, door sloop en leegstand, gaten in de wijk, die precies op de route van deze lijn zouden liggen. Studie lekte uit Onlangs nog lekte een studie uit van een aantal ambtenaren van Publieke Werken. Daarin werden de mogelijk heden bekeken voor een eindpunt van de Schlphollijn op het Leidse- plein. Paradiso en vier naburige vil la's zouden gesloopt moeten worden, om een eventuele metroverbinding met het station Weesperplein van de Oostlijn aan te kunnen leggen. Ofte wel: om de oorspronkelijke Westlijn, via de Singelgracht, van 1968 te kun nen bouwen. In de oorspronkelijke metroplannen zou het Weesperplein een belangrijk kruisstation worden. Onder het hui dige station is al een tweede station gebouwd, waar nu geen passagiers komen. Als ooit nog eens de Westlijn gebouwd wordt is het station ten minste al gereed. Weinig keerruimte De metrotreinen hebben bij de eind halte, bij het Centraal Station een beperkte keerruimte. Dit zal in de toekomst in de dienstregeling ver tragingen mee kunnen brengen. Maar het kon niet anders: de ruimte achter dit metrostation moest gere serveerd blijven voor een eventueel metrokruisstation, volgens het oude net. In de zomer van 1975, dus nadat de raad had besloten alleen de Oostlijn af te bouwen, verscheen een andere studie, opnieuw van Publieke Wer ken. Daarin werd de „schildmetho- de" onderzocht. Dankzij deze nieuwe ontwikkeling, zou volgens de des kundigen een metrolijn aangelegd kunnen worden, zonder dat er bo vengronds veel gesloopt en gebroken moet worden. Alleen de stations kunnen niet op deze wijze geconstru eerd worden, maar moeten via de bekende alzinkmethode in de grond wegzakken. In de studie is de Noord- Zuidlijn als object voor het toepas sen van de „schildmethode" genomen. Het Bouwbureau van de metro be staat niet meer. We praten nu over de Afdeling Metro. De grote dienst Bedrijfsvoering houdt zich bezig met de exploitatie van de Oostlijn. Daar naast is er nog een kleine stafafde ling. Waar houdt deze zich mee bezig? Parate kennis Woordvoerder van de Afdeling Me tro, Hans du Bois: „Het stafbureau is bezig de kennis die vergaard is pa- Volgens het rijk is de koek op raat te houden, ook om andere tra- cé's in zoverre te bestuderen, dat als er nieuwe ontwikkelingen zouden zijn, wij meteen een la open kunnen trekken en de gegevens -op tafel leg gen. Als bijvoorbeeld de gemeente raad zegt: als wij die lijn willen heb ben, hoeveel zou dat kosten en hoe lang zou dat duren? „Daar heb je toch een paar mensen, een stafbu reau, voor nodig. Je moet proberen de kennis, die opgedaan is, te reser veren." „De hoop leeft dat wij de verbinding met de Schlphollijn tot stand mogen Railtraditie van Amsterdam- Oost 1843 De Rhijnspoorweg-Maat- schappij gaf het toen nieuwe en overwegend maagdelijke Amsterdam-Oost zijn eerste moderne verkeersdimensie: het Rhijnspoorwegstation. dat later het Weesperpoortstation heette. Een kopstation dat er bijna een eeuw heeft gestaan (afbraak 1939-1940). De naam geving Rhijnspoorplein herin nert aan dat verleden. De spoorverbinding van Amster- dam-C.S. via het Muiderpoort- station en via een boog langs de Oosterparkbuurt naar het Weesperplein heeft generaties lang gefunctioneerd. Van het Rhijnspoorstation was er een directe verbinding met Utrecht. 1881: De Goolsche stoomtram kreeg vergunning door de Wa tergraafsmeer te rijden, begin punt: Weesperpoortstation. In de beginjaren tachtig werd deze stoomtrelnlijn doorge trokken, via Muiderberg naar Huizen en Laren. Deze lijn is er tot 1939 geweest. Bijnaam: „De Goolse Moordenaar"; autobussen namen de dienst verlening over. 1939: De straatverbinding tus sen Weesperplein en Amstel station is de Wibautstraat. de Duitse bezetter voerde de naam Weesperpoortstraat in. een naamswijziging, die bij de bevrijding ongedaan werd ge maakt. Grootscheepse ge daanteverwisseling in dit deel van Amsterdam-Oost. 1677: Ingebruikneming van het fonkelnieuwe, ondergrond se Weesperpoortstation en de verzonken stadsspoorverbin- ding vanaf deze historische plaats naar het Amstelstation en vandaar naar de Bijlmer meer als onderdeel van de vooralsnog onvoltooide metro- oostlijn. brengen. Een tweede stap is. dat. als wij die verbinding tot aan Amster dam-Zuid hebben. Amstelveen dan zou zeggen: komen jullie alsjeblieft ook hierheen, over de Beneluxbaan. Dan zou je vanuit Amsterdam-Zuid ook naar de Oostlijn en dus ook naar de binnenstad kunnen. Want tegen die tijd is de verbinding met het Centraal Station ook klaar. „Als Noord er dan ook nog bij zou komen, wat ook een wens van het gemeentebestuur is. dan heb je toch alweer wat goede verbindingen gere aliseerd." Reserve Zoals gezegd, besloot de Amster damse gemeenteraad in maart 1975, dat het oorspronkelijke metronet, zoals dat in 1968 was aangenomen, niet zou worden uitgevoerd. Alleen de Oostlijn mocht worden afge bouwd. Bij dit besluit was eén reser ve ingebouwd: de mogelijkheid voor een aftakking naar Amstelveen en naar Noord, richting Purmerend, bleef open. Maar aangezien de benodigde finan ciën voor deze takken van de over heid moeten komen, kan Amster dam niet zelf beslissen. Omdat NS-treinen in de toekomst via de Hemspoortunnel al Purmer end zullen aandoen, lijkt een metro lijn in Noord overbodig. Wat betreft de verbinding van de Oostlijn met de Schiphollijn: Wes terterp heeft vorig jaar gezegd dat deze lijn, zijns inziens te duur zou worden. De regering lijkt de voor keur te geven aan de Nederlandse Spoorwegen, die via de Ringspoor- baan al de Schlphollijn en de Oost lijn zullen kruisen. Het Amsterdamse gemeentebestuur wijst erop dat de reeds aanwezige ringdijk om de hoofdstad breed ge noeg is voor een metrolijn naast de spoorrails. Ook op de te bouwen brug over de Amstel zou voldoende ruimte zijn. De verbinding met de Schiphollijn zou, in de ogen van de gemeente, de Oostlijn meer moge lijkheden geven. Reizigers uit de richting Den Haag en Schiphol zou den bij het station Amsterdam-Zuid (Minervalaan) overstappen en door de Amsterdamse metro naar de bin nenstad vervoerd kunnen worden. Geen geld Maar volgens het rijk ls de koek écht op. Minister Westerterp heeft al en kele malen ondubbelzinnig ver klaard geen geld meer in nieuwe metrolijnen voor de hoofdstad te wil len stoppen: ook voor de door de gemeente gewenste aftakkingen van de Oostlijn. De metro ls te duur voor de regering, die kampt met grote tekorten op het openbaar vervoer. Alleen al de jaar lijkse exploitatie-tekorten van de Oostlijn worden geschat op twintig tot dertig miljoen, op het huidige prijspeil. In Den Haag vraagt men zich daarnaast al of een metro wel zo'n goed middel van vervoer ls. De daling in de schattingen over het aantal passagiers, dat de Oostlijn zal vervoeren (maximaal 18.000 In plaats van de eerder genoemde 30.000 passagiers per dag), maakt Den Haag nog somberder Ouke Bijlsma en Klaas Bakker zijn momenteel druk in de weer met een tweetal boeken: een over de recente geschiedenis var* de Nieuwmarkt; een ander zal vooral de Juridische aspecten van de metroperikelen on der de loep nemen. Bijlsma: „Het ls eigenlijk tragisch, straks maakt de Nederlandse Spoorwegen vla de Ringdijk een hele mooie ruit om de hoofdstad heen en dan hangt de Oostlijn daar als een wormvormig aanhangsel bij. Iets wat de NS zelf ook al zegt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13