Foto van Menten in Duits uniform vals' Een spaarder kan in principe drie kanten op: Een kleine kopieerder heeft wei eens een schokkende ervaring. RANK XEROX Bezoek aan Menten was niet toegestaan Kamer in het nauw Congres Ban de bom of niet? Het fractie-lek Het andere lek Niet vastzetten. Vastzettenen er toch aan kunnen komen. ^7% Echt vastzetten. De Amro Bank is er voor alle spaarders. ».G 11 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENT Redactie: Ferry Mingelen. Bijdragen: Theo Koelé en Gerard van der Wulp. Kleine kopieerapparaten hebben een hard leven want mensen doen soms gekke dingen. Daarom moet u een goed, solide apparaat nemen.Van een betrouwbare firma. Een Kleintje Xerox! Die spuwen in duizenden bedrij ven braaf hun kopietjes dag in - dag uit. Op gewoon papier. En mocht er iets misgaan dan verhelpt Rank Xerox dat. Dubbele zekerheid dus: betrouwbaarheid plus eerste hulp. Bel voor informatie: 020-172966. Kleintje Xerox - Altijd goed. or Leo Kleyn ISTERDAM Bij de voortzetting van het proces tegen Pieter Menten heeft de 54-jarige arts ria Sickesz uit Wassenaar aan het slot van de gisteren gehouden zitting een zowel naar inhoud naar vorm opzienbarende verklaring afgelegd. Als getuige door verdediger mr. L. van ijningen opgeroepen, liet zij de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank weten een op een foto afgebeelde geüniformeerde man ten onrechte voor Menten wordt gehouden. Zij deze mededeling vergezeld gaan van de beschuldiging dat tegen Menten een „hetze" wordt voerd. yrouw Sickesz. die zich arts voor inuele therapie noemt, heeft de b die Menten in uniform zou voor alen. vergeleken met een recente 0 van hem. Daarbij is zij tot de iclusie gekomen dat de in een lts uniform geklede man. vooral pt op de vorm en de grootte van (ns neus. Menten niet kan zijn ar haar mening is de vergelijking echtvaardigd. omdat een neus. fiers dan lippen en kin. in de loop 1 de jaren niet verandert en en zijn verdediger hebben gezegd dat de onderhavige die in 1941 is gemaakt, een 'valling is. Volgens mevrouw Sic- is de daarop afgebeelde man g lang geen 42 jaar. de leeftijd die «ten toen had bereikt. Ook zou ten. gezien andere foto's uit die niet zo slank zijn geweest. getuige zei zich eigener beweging de verdediger van Menten ge- d te hebben, uit verontwaardi- over een gang van zaken die ens haar de persvrijheid in ge- brengt. Zonder diens naam te (men. keerde zij zich daarmee te- I Hans Knoop, die bij zijn bezoek I de Oekraïne, het spoor van Men- volgend, de door haar aan de (k gestelde foto aan de plaatselij- bevolking heeft voorgelegd. Vol ts haar had het Knoop onmiddel- duidelijk kunnen zijn dat de ft op die foto niet Menten voor- Ide. Zelfs een kind, zo zei ze, kon zien. I officier van justitie, mr. A. F. J. Habermehl, vond die bewering t al te stellig. Hij wees erop dat t goede vriendin van Menten hem die foto had herkend. De „uitval tr de pers" noemde hij „hoogst lechtvaardig". flens haar getuigenverklaring be- hde mevrouw Sickesz zich van cassetterecorder, die haar woor- registreerden. De officier wees president, mr. J. A. Schröder. dat het gebruik van zo'n appa- niet is toegestaan, waarop de ige werd verzocht de recorder •n werking te stellen. Mevrouw ;esz zei daarvan gebruik ge- akt te hebben, omdat zij vreesde t haar verklaring een „pershetze" I kunnen ontketenen, nten kreeg, zij het minder open- L gisteren ook enige steun van de bendeskundigen C. van Brakel, (bonden aan het Gerechtelijk la boratorium in Rijswijk, en K. B. K. Görlitz, die op verzoek van de verde diging was opgeroepen. Beiden had den een onderzoek ingesteld naar de patroonhulzen, die in de massagra ven in Podhorodce en Urycz zijn gevonden. Hun bevindingen deden afbreuk aan de verklaringen van Mi chael Hauptman. de tegenwoordig in Stockholm wonende ingenieur die als een van de belangrijkste ge tuigen charge in het proces tegen Menten wordt beschouwd De beide getuigen-deskundigen me nen op grond van hun onderzoek dat bij de massa-executies in Podhorod ce en Urycz gebruik is gemaakt van een machinepistool, ook wel pistool mitrailleur genoemd. Uit verklarin gen van Hauptman valt af te leiden dat met machinegeweren is gescho ten. Hauptman zou hebben gezien dat op een tafeltje, op ongeveer 25 meter afstand van het graf, een of twee machinegeweren waren ge plaatst. Van Brakel en Görlitz konden zich niet goed voorstellen dat een machi nepistool op een driepoot op een tafel werd gezet. Van Brakel teken de daarbij nog aan dat de patroon hulzen uit het machinepistool, als dat op 25 meter afstand van een kuil had gestaan, nooit in die kuil te recht zouden zijn gekomen, maar hoogstens een afstand van drie me ter overbrugd zouden hebben. Ook de verklaring van Hauptman en anderen dat slachtoffers met een nekschot zijn gedood, kwam op los se schroeven te staan. Van Brakel achtte het moeilijk om met een pis toolmitrailleur, zoals toen gebruikt moet zijn, iemand een nekschot te geven. Ook Görlitz, die als KNIL- officier heeft deelgenomen aan de politionele acties in Indië en daar betrokken is geweest bij wat op exe cuties leek, trok de nekschoten in twijfel. Verder vond hij het onwaar schijnlijk dat de omstanders waren blijven toekijken bij de executies, zoals getuigen verklaard hebben. Ze zouden, zei hij, bij het oorverdovend geluid van de schoten, zijn wegge doken. Volgens Van Brakel zijn in de mas sagraven geen hulzen van machine geweerkogels gevonden, en bestaan er geen machinegeweren die met pistoolpatroonhulzen schieten. Ook twijfelde deze deskundige (evenals Görlitz) eraan dat de munitie werd vervoerd in kisten, zoals een aantal getuigen heeft verklaard. Op een vraag van de officier antwoordde hij dat het mogelijk is geweest dat de gesignaleerde kisten gevulde hou ders met patronen hebben bevat. Campagne i Duits uniform gestoken man op deze foto stelt volgens een lige in het tegen hem gevoerde proces niet Pieter Menten Een verklaring van de 52-jarige ambtenaar van de buitenlandse dienst A. B. M. Norbart. sinds kort consul-generaal in Hamburg, kon met enige goede wil, waaraan het bij Menten niet bleek te ontbreken, eveneens in het voordeel van de verdediging worden uitgelegd. Deze getuige a décharge, tot voor kort verbonden aan de Nederlandse am bassade in Moskou, erkende dat in de Sowjet-Unie een campagne ten nadele van Menten was gevoerd. Daaraan verbond Menten onmiddel lijk de conclusie dat de uit dat land afkomstige getuigen geen waar heidsgetrouwe verklaringen over hem konden afleggen, omdat ze daarmee zouden zijn ingegaan tegen het officieel door de regering ingeno men standpunt. Overigens zei Norbart zich niet te kunnen herinneren dat hij tijdens het bezoek van de justitiële delega tie aan Rusland had opgemerkt dat alleen Russische getuigen die ten nadele van Menten verklaringen hadden afgelegd, aanwezig mochten zijn bij de opening van het massa graf in Podhorodce. Ook ontkende hij bij die gelegenheid gezegd te hebben dat de advocaat van Menten bij die opening aanwezig had moe ten zijn. De raadsman van Menten kwam gis teren nog even terug op de verras sende verklaring die zijn cliënt vrij dag over zijn nationaliteit heeft af gelegd. Onder verwijzing naar de oorlogsmisdadiger L., die na zijn veroordeling van cassatie heeft af gezien, suggereerde hij dat Menten nu zegt Nederlander te zijn om te voorkomen dat hij mogelijk aan Po len zal worden uitgeleverd. Het proces zal morgen worden voortgezet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tegen de gegeven instructies in heeft Pieter Menten tijdens zijn proces een aantal dagen bezoek van zijn vtouw Meta mogen ontvangen. Dit heeft minister De Gaay Fort man van justitie gisteren geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Kosto en Mol- leman (beiden PvdA) en Geurtsen (WD). In augustus vroeg mevrouw Menten de officier van justitie in Amster dam om in de middagpauze tijdens de procesdagen haar man te mogen bezoeken, net als dat donderdags altijd mocht in het penitentiair zie kenhuis in Scheveningen. Voor één keer op 25 augustus, heeft zij de toestemming toen ook gekregen, waarbij, aldus de minister, de ge bruikelijke veiligheidsvoorschriften ook in acht werden genomen. Zo was er een parketwachter aanwezig en was direct contact tussen de ech telieden verboden. Per abuis maakte het bewakings personeel hieruit op. dat Menten iedere procesdag bezoek mocht krij gen. Op dinsdag 30 augustus nam Meta Menten zelfs een dochter van Mentens broer Dirk mee op bezoek en tevens mocht hier een persfoto graaf bij zijn. Voor de nog komende zittingen zal er nu streng op toegezien worden dat aan de instructies de hand ge houden wordt, aldus de minister. De Tweede Kamer vergadert de eerstkomende weken niet. Bij een gebrek aan een volwaardig kabinet als gesprekspartner valt er dom weg niets meer te vergaderen. Nu het kabinet al weer 203 dagen de missionair is, zijn alle dringende ofwel niet omstreden zaken, die er te bedenken waren, afgehandeld. De volksvertegenwoordiging is nu drooggelegd, onvoorziene ontwik kelingen voorbehouden. Het voortdurende oponthoud in de normale werkzaamheden, veroor zaakt door de slepende kabinets formatie, betekent zo langzamer hand wel dat het land ln organisa torische moeilijkheden dreigt te komen. De begrotingen, die het oude kabinet had ingediend en die de Kamer met de nieuwe bewinds lieden dit najaar had willen bespre ken, komen volledig in de knel. En daarmee ook 's lands uitgaven. Vol gens de wet moeten alle departe menten namelijk voor het eind van het eerste kwartaal volgend Jaar machtiging voor hun uitgaven krij gen van de volksvertegenwoordi ging, anders komen de normale uit gaven in het nauw. In dat eerste kwartaal zijn er al problemen met posten die door inflatie hoger wor den en met nieuwe uitgaven, om dat men zonder goedgekeurde be groting globaal niet meer dan het vorig jaar in dezelfde periode mag uitgeven. Om deze rampspoed te voorkomen wordt er nu in de Kamer en op de departementen koortsachtig naar een oplossing gezocht, waarbij ge dacht wordt aan de procedure die de Eerste Kamer altijd volgt. De Tweede Kamer zou alle begrotin gen dit jaar nog snel moeten goed keuren en pas volgend jaar met de nieuwe ministers een echt beleids debat moeten houden. In de loop van november zou het normale al- femene politieke en financiële de- at over de begroting met het nieu we kabinet kunnen worden gehou den, gecombineerd met de rege ringsverklaring, de week daarop gevolgd door de formele behande ling van de afzonderlijke begrotin gen, waarbij alleen over wijzigings voorstellen kort gedebatteerd zou worden. Op die manier kunnen de departementen toch nog op tijd een goedgekeurde begroting bin nen hebben. Als de kabinetsformatie weer aan zienlijk langer zou gaan duren, stort ook dit kaartenhuisje in elkaar. De PvdA houdt eind deze week een driedaags congres over een nieuw beginselprogram. Nu de PvdA-af- gevaardigden toch bijeen zijn, zal ook de actuele politiek, de formatie daar worden besproken. Dat kan nog spannend worden. In de moei lijke onderhandelingssituatie tus sen PvdA en CDA, kan een harde congres-uitspraak van veel invloed zijn. Dat is er ook de reden van dat momenteel op het Binnenhof de volgende politieke wijsheid geldt: willen PvdA en CDA nog zaken doen, dan zal dat voor donderdag, het begin van het congres, zo enigs zins mogelijk, moeten gebeuren. Voor de rest wordt het congres in Pvd A-gelederen als „natuurlijk heel belangrijk, maar toch niet zo erg interessant", betiteld. Enkele Jaren geleden, nog onder het partij voorzitterschap van de huidige burgemeester van Rotterdam. Van der Louw, begon in de PvdA een discussie over de vraag of er geen nieuw beginselprogramma moest komen. Van der Louw voelde er weinig voor, „we hebben wel wat beters te doen." zei hij, maar het is er nu toch van gekomen. Het oude, uit 1959 daterende program, was een belijdenis voor het economisch vooruitgangsgeloof, en die tijd zijn we toch voorbij, vond men in brede PvdA-kring. Het nieuwe beginselprogramma ge tuigt dan ook meer van het pessi misme van de zeventiger jaren, de eindigheid van economische groei, grondstoffenvoorraden, mate waarin het milieu beiast kan wor den. Nieuwe inzichten over demo cratisering en feminisme hebben hun weg gevonden in de vele pagi na's beginselen, waarop honderden wijzigingsvoorstellen zijn inge diend. „De bijbél is gelukkig niet amendeerbaar", verzuchtte een CDA-er dankbaar, nadat hij van het omvangrijke PvdA-stuk kennis had genomen Niet alleen over de kabinetsforma tie, maar ook over de neutronen bom (dat nieuwe Amerikaanse ding dat mensen doodt en huizen laat staan, simpel gezegd) vinden mo menteel moeizame besprekingen tussen PvdA en CDA plaats. Op 7 november houdt de Kamer een hoorzitting over de bom. De PvdA- buitenland secretaris Harry van den Bergh heeft het initiatief geno men de zaterdag voor de hoorzit ting een brede ban de bom manifes tatie te houden op hoog niveau. We willen geen geblèr, maar een aantal goede sprekers die hun standpunt met argumenten toelichten, aldus Van den Bergh. Hij heeft ook het CDA uitgenodigd in de organisatie zitting te nemen. De WD niet, want die is toch niet tegen de bom. Hoe dat bij het CDA ligt, is niet duidelijk. De buitenland-specialis ten zijn verdeeld, de fractie heeft nog geen oordeel. Daarom ziet de fractie ook weinig in de manifesta tie, temeer daar men het ongebrui kelijk vindt een standpunt naar buiten te brengen vlak voor een hoorzigging die juist bedoeld is het eigen standpunt met de meningen van buiten te verrijken. Het CDA- bestuur echter is minder negatief, men vreest dat niet kleur bekennen in deze zaak de partij schade zal doen en ziet kans het CDA-gezicht weer eens naar buiten te tonen. Op verzoek van het bestuur onder handelt het nieuwe kamerlid Gual- there van Wezel momenteel met de PvdA over de CDA-deelname. Zijn eerste eis, meegegeven door het be stuur is dat de manifestatie van naam moet veranderen. Geen ma nifestatie „tegen de bom", maar over „de gevaren van de bom", een subtiel onderscheid dat de ruimte open laat eventueel, de gevaren er kennende. toch later voor invoe ring van het projectiel te zijn. Ver der moet hij een CDA-kopstuk zien te vinden dat het woord op de ma nifestatie wil voeren, een zware jon gen. die mogelijk naast kardinaal Allrink moet optreden. Hoe die besprekingen zullen aflo pen is nog onbekend, maar Van Wezel voelt zich nu al door fractie en partijbestuur aardig in de tang genomen. En dat terwijl hijzelf geen twijfels heeft over de bom: „Alweer zo'n nieuw wapen, wat moet je ermee. Je lokt alleen maar uit dat de Russen weer iets mooiers bedenken. Straks krijg je nog een bom die je tanden eruit blaast, maar je haren laat zitten. Een dui delijk nee. wat mij betreft," aldus Van Wezel. In de CDA-fractie is men er nog steeds niet achter hoe het de afge lopen zomermaanden mogelijk is geweest dat er meermalen in dag bladen letterlijk uit strikt geheime fractie-notulen werd geciteerd. Speuracties onder leiding van frac tie-secretaris en waakhond Kleis- terlee leverden tot nu toe niets con creets op. Noch bij de fractieleden, noch bij het personeel kon een schuldige voor het uitlekken van de fractienotulen worden ge vonden. Daarom zocht men het maar in andere maatregelen: afgelopen zo mer werden deuren van de hande- llngenkamer van de Tweede Ka mer. waar de CDA-fractie toen ver gaderde. geheel geluiddlcht ge maakt. om eventueel afluisterende journalisten in ieder geval dat stie keme werk onmogelijk te maken Voor het in eigen kring houden van de notulen was dat natuurlijk een zeer overbodige maatregel: uit de krantencitaten bleek duidelijk dat de notulen letterlijk waren geci teerd. en niet het exact besprokene in de besloten fractievergade ringen De afgelopen weken is nu een nieu we activiteit ontwikkeld. Men zoekt nu de lacune weer waar die naar alle waarschijnlijkheid ook zit: in de eigen gelederen. Op de deur van de personeelskamer van de CDA-fractie een deur die veel vuldig door alle CDA-ers gepas seerd wordt wordt nu via een voor deze gelegenheid van het mi nisterie van defensie betrokken af fiche. een beroep gedaan op het geweten: een anoniem persoon, die met geheime informatie de tele foon pakt. wordt toegeroepen: „Be zint eer gij begint". Overigens wordt er natuurlijk niet alleen uit de CDA-fractie „gelekt". Zo kwam deze week een interne nota van minister Pronk over de ontwikkel ingshulp naar buiten Ontwikkelingshulp is een van de weinige terreinen waar het, zoals men in PvdA-kring durft toe te geven, goed samenwerken is met het CDA. In beide partijen staat het handhaven van de hulp-om vang. ook in moeilijke tijden, bo venaan de wensenlijst. In de nota van Pronk wordt echter benadrukt dat ontwikkelingshulp bij het CDA totaal in verkeerde handen zou zijn. Dat heeft, zei een woordvoer der, niets ie maken met het feit dat Pronk zelf minister op die post wil blijven Het is maar dat je het weet Het affiche dat de CDA-fractie tot het „betere" opwekt. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENT (ADVERTENTIE) Ofwel sparen en snel aan jé spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er, toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u I of 2'\» opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot go/

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9