'Waarom zou een prinses haar emoties niet tonen?' SUPERTRAMP 'Gewestelijk arbeidsbureau onzorgvuldig 9 kunstgebitten Werknemers eisen onderzoek naar chemische stoffen concert gemist Koopkracht centrale eis FNV Irene tot tranen toe bewogen in NCRV-programma IP^Rennies ^moetje altijd Jbij je hebben. Huiduitslag bij personeel van kazerne Uw macaroni is verkikkerd op wijting op fn Italiaans. "Auto door ruit: ^voor kapitaal aan kleding weg koop don hun laatste LP EVEN IN THE 1 QUIETEST MOMENTS 'ffl Ook kinderboek van Jongeling als „geschenk" Jongeren Advies Centrum in rapport: eerst m'n §oudKuüSe opeten Rita 1 vH INSOAG It OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Fred Lammere HILVERSUM De NCRV heeft gisteravond een curieus stukje televlslehlstorle geschreven toen Jan van Hillo ln zijn programma „De tijd stond even stil" aan een tot tranen toe ontroerde prinses Irene zijn zakdoek aanbood. Niet eerder is het voorgekomen dat een lid van de koninklijke familie zo levensecht naar bulten trad. Uiteraard heeft de NCRV zich afgevraagd, wat sommigen na de uitzending waarschijnlijk eveneens hebben gedaan, of Je een huilende prinses op de televisie kunt brengen. De beslissing is aan prinses Irene zelf overgelaten. Haar reactie was, zo vertelde Jan van Hillo mij maan dag, dat er wat haar betreft niet geknipt hoefde te worden. „Sorry, dat het is gebeurd. Ik heb u heel wat overlast bezorgd, maar ik vind dat het heel decent is opgenomen. Het is uw programma, u moet maar zien wat u er mee doet. Voor mij hoeft er niets uit. Waarom zou een prinses geen emoties mogen tonen?" Huwelijk Die emotionele reactie kwam na dat de prinses samen met haar man en Jan van Hillo voor het oog van de camera naar oude bioscoopjour naals en een film van haar huwe lijksinzegening in Rome had zitten kijken herinneringen die haar ook al hadden aangegrepen en in de studio een oud liedje van Wim Kan uit de rumoerige weken rond haar huwelijk weerklonk: „De vader zegt: Waar ga je heen? De dochter zegt: Naar Spanje De vader zegt: Zo maar alleen voor studie, of trekt een man je? De dochter zegt: Ik weet het niet, misschien De vader zegt: Je moet maar zien" I Jan van Hillo: „Wij hebben dat liedje op het laatste moment inge voegd. Regisseur Leen Timp werd er door Frans Halsema op attent gemaakt dat Wim Kan destijds een liedje van Annie M. O. Schmidt had bewerkt en dat in het Rotter damse Luxor theater had gezon gen. We hebben stad en land afge zocht, maar er was geen opname van. Wim Kan was evenals zijn manager met vakantie. We hebben Wim Kan toen maar een briefje geschreven. Dat was het enige dat we op dat moment konden doen. Een paar dagen voordat het prinse lijk paar naar de NOS-studio zou komen voor een laatste opname, belde Wim Kan me dat hij thuis was en meteen druk aan het zoeken was gegaan naar het bewuste lied je. In zijn archief had hij een privé- bandopname gevonden waarop het voor kwam. Die mochten we ge bruiken. De opname was echter van een niet al te beste kwaliteit. Er zat erg veel ruis in. Omdat Wim Kan hoewel daar eerst nog over is gedacht geen gelegenheid had het liedje opnieuw te zingen heb ben we zijn oude opname technisch laten opvijzelen totdat die bruik baar was voor een televisie-uitzen ding." Stroom valt uit Zo hoorde prinses Irene voor het eerst Wim Kan otter de meest bewo gen periode in haar leven zingen: De vader zegt: Wat komt er nou? De dochter zegt: Rome! De vader zegt: Nu al zo gauw? Ik kan daarnaar niet komen! De dochter zegt: Je kan het zien De vader zegt: Jawel misschien Zo staan ze zwijgend bij elkaar De dochter zegt Nou dan ga ik Irene en Caret Hugo: onbevangen sfeer. En even later is 2ij de bruid Hij gaat het zien: de stroom valt uit. Wim Kan doelde daarbij op de ka- bèlstoring die het de koninklijke familie onmogelijk maakte de tele visie-uitzending van het huwelijk, die ze ten huize van de moeder van prins Bernhard op kasteel Warmelo volgde, te zien. Nadat hij de laatste regels had gezongen („Want doch-, ters zijn zoals de maan. Wel mooi, maar ver van ons vandaan. Wie ze niet heeft weet zo goed en zo pre cies hoe alles moet. Maar wie ze wel heeft zegt van haar: ach het is mijn dochter en laat nou maar") moes ten de camera's twintig minuten worden uitgeschakeld om prinses Irene gelegenheid te geven.zich op nieuw te laten schminken. Toen de opname verder ging merkte de prinses op: „Ik zal pappie waar schuwen. Ik hoop niet dat u nog meer van dergelijke verrassingen voor mij in petto hebt." Jan van Hillo kon haar wat dat betreft ge ruststellen. Vermogen Wat er gisteravond aan tv-opna- men van het prinselijk paar is ge toond is volgens Van Hillo een vijf de deel van alles wat Is opgenomen. „Sommige zaken waren al meteen door de tijd achterhaald en dus onbruikbaar. Zo vroeg ik de prinses op de ochtend van de dag dat wij in Llgnières filmden bij voorbeeld waar zij en haar man van leefden. Het antwoord van de prinses was dat dit een privé-zaak was en dat niemand daar iets mee te maken had. Later bedacht zij zich en zei ze toch wel antwoord op die vraag te willen geven omdat zij begreep dat velen in Nederland zich dat afvra gen. „Stelt u mij die vraag daarom vanmiddag nog maar eens," aldus de prinses. Dat heb ik gedaan en ze vertelde toen dat zij en Carel Hugo zo gelukkig zijn te beschikken over een groot vermogen. Ze heeft dat er niet bijgezegd maar dat is natuur lijk dat geld van opoe," meent Jan van Hillo. Overigens ontstond het program ma in een onbevangen sfeer. „Van het begin af aan heb ik gezegd: we maken dat programma samen. De vragen zijn niet van tevoren door genomen om het spontaan te laten zijn. Alleen is de afspraak gemaakt dat ik de prinses niet zou vragen naar de reacties van haar ouders op de gebeurtenissen in 1964. In het paleis heeft zich destijds heel wat afgespeeld en als journalist vraag Je daar natuurlijk meteen naar. Daarover mag de prinses echter niet praten. Daar heb ik begrip voor, maar ik vertel het maar want (foto Dirk Ketting). anders gaan ze me weer verwijten d*t ik dat ben vergeten." Democratie Even later zegt Jan van Hillo: „Dat hele Carlistische gedoe spreekt mij ook niet zo aan. Ik heb me daarin trouwens niet verdiept omdat ik politiek niet geïnteresseerd ben. Wat mij wel aanspreekt is dat Irene en Carel Hugo zich zo inzetten voor deze zaak. Mensen die een ideaal nastreven boeien mij altijd of het nu Carlisten zijn of Molukkers of wie dan ook. Prinses Irene heeft niet gekozen voor de weg van de minste weerstand. De inzet van haar en haar man is niet gebaseerd op eigen belang om er beter of rijker van te worden. ZIJ hebben geen aspiraties meer voor de Spaanse troon. Wat zij willen is de democratie in Spanje terugbren gen." Dat zal ook duidelijk naar voren komen in het boek dat Carel Hugo de afgelopen Jaren heeft ge schreven en waarover hij gister avond vertelde. Na de Spaanse edi tie, die deze week uitkomt bij de uitgever Grijobal in Barcelona, volgt in het voorjaar bij Stsengholt in Bussum de bewerkte Nederland se editie van „Op weg naar socialis me in medezeggenschap." Een En gelse, Duitse en Franse vertaling van dit ruim 300 pagina's tellende boek is eveneens in voorbereiding. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De werknemers in de Kromhoutkizerne in Utrecht (de centrale militaire werkplaats) willen van het ministerie van defensie opheldering over de chemische stoffen waarmee ln enkele bedrijfsonderdelen wordt gewerkt. Al enkele jaren heb ben een aantal personeelsleden last van uitslag aan handen, gezicht en benen, terwijl ook de kleding en het schoeisel worden aangetast.. De dienstcommissie heeft gisteren ln een brief aan de commandant van de centrale werkplaats, kolonel ir J. van der Linde, laten weten het overleg in de commissie op te schorten. De dienstcommissie meent dat de ge bruikte stoffen schadelijk zijn voor de gezondheid van het personeel. Wanneer de samenstelling bekend wordt gemaakt van de stoffen die met name op de afdeling chemische reiniging worden gebruikt, kan blij ken of deze stoffen Inderdaad ge vaarlijk zijn. Ook wil de dienstcom missie opheldering over een aantal vaten met waarschijnlijk gevaarlijke afvalstoffen, die reeds geruime tijd op het terrein zijn opgeslagen. De afvalstoffen zijn afkomstig uit de centrale werkplaats. De actie van de dienstcommissie wordt gesteund door de samenwer kende bonden van overheidsperso neel (de ABVA, Kabel, en NCBO en de Arka). Volgens de heer B. Wierin- ga, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel (NCBO) loopt de situatie ln de Kromhoutkazerne de spuigaten uit en wordt het hoog tijd dat de over heid gaat voldoen aan de voorschrif ten die zijzelf stelt ter beveiliging van werknemers. De dienstcommis sie vraagt al zes jaar Informatie aan defensie, maar heeft nog steeds geen antwoord gekregen. Dat eerst nu tot actie wordt overgegaan, is volgens de heer Wieringa toe te schrijven aan het feit dat ambtenaren (en zeker bij defensie) niet zo gauw naar bulten treden. In de onderdelen waar zich de pro blemen voordoen, werkt ongeveer 50 man burgerpersoneel. Op de chemi sche afdeling worden onderdelen ge reinigd in vloeistofbaden waarvan de samenstelling de nodige twijfels laat. Van een aantal personeelsle den met huiduitslag en exceem is het bloed onderzocht waama echter mondeling werd meegedeeld dat er „niets aan de hand is". Ook heeft de rijksgeneeskundige dienst, naar her haald aandringen van de dienstcom missie een onderzoek Ingesteld. Deze dienst heeft zich volgens de ambtenarenbond niet duidelijk uit gesproken. Het moet volgens de rijksgeneeskundige dienst „niet uit gesloten worden geacht" dat in de betrokken werkruimte giftige stof fen aanwezig zijn. In de werkruimte is wel een afzuigin stallatie aanwezig, maar deze moet (zo heeft ook de arbeidsinspectie aangeraden) worden verbeterd Dit is nog niet gebeurd. Verder acht de dienstcommissie ook een aantal an dere werksituaties slecht, met name ln de plaatwerkerij waar het te stof fig en lawaaiig is. In november van het vorig jaar wendden de samen werkende ambtenarenbonden zich met deze klachten tot defensie, maar er is nog geen antwoord ont vangen. Dit voorjaar heeft het CNV een brief aan de ministers van defensie en sociale zaken geschreven, waarin da bond erop wijst dat zowel burgers als militairen in militaire werkplaat sen het recht hebben op veilige en gezonde werkomstandigheden. Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Renrties bij je hebt. Brandend maagzuur? - Opgeblazen gevoel? S_ y y Dmk op de maag? Kennies helpen direkt. Vervolg van pagina 1 stel aan de leden om de prijscom pensatie voor de inkomensgroepen boven de 50.000 gulden te binden aan een maximum zouden al een nivellerend effect hebben. Vanaf de doorsnee werknemer, die er volgens de vakbondsplannen niet en volgens de regering wel op achteruit mag gaan, treedt er een geleidelijke da ling van de koopkracht op, naarma te het Inkomen hoger wordt. Inko mens van meer dan 100.000 gulden zullen er ongeveer twee procent in koopkracht op achteruit gaan. Arbeidstijd Een voor het gehele bedrijfsleven tegelijkertijd doorgevoerde, arbeidstijdverkorting, gericht op het scheppen van arbeidsplaatsen, heeft volgens de FNV gevolgen die vooralsnog niet kunnen worden overzien. In de ontwerp-nota van de federatie komen daarom geen voor stellen voor aan de leden om een deel van de prijscompensatie te be steden aan allerlei vormen van ar beidstijdverkorting. Beslissingen daarover zullen door de leden in de bedrijfstakken zelf moeten worden genomen. De FNV wil wel beginnen met het ontwerpen van een stelsel van vrij willige vervroegde pensioenering voor 63- en 64-Jarigen in alle bedrijf stakken. Uitgangspunt moet daar bij zijn dat de pensioenuitkering tot het 65-ste levensjaar slechts in be perkte mate zou mogen achterblij ven bij het laatst verdiende inko men. De pensioenopbouw zou ge woon door moeten gaan. Daarnaast bepleit de federatie de overgang van de vier naar de vijfploegendienst, verlenging van de vakantie tot 25 dagen, en de invoering van educa tief verlof. In zijn toelichting op de ontwerp- nota herhaalde Kok dat er met de FNV niet valt te praten over een verdere aantasting van de automati sche prijscompensatie. Behalve de prijscompensatie zijn er toch al aan vullende maatregelen o.a. het be lastingvoordeeltje van 200 gulden nodig om de koopkracht van de doorsnee werknemer te handhaven. De FNV-voorzitter liet ook door schemeren dat de federatie het standpunt van de werkgevers oer de arbeidsplaatsenovereenkomst zwaar zal laten wegen. „Als de werk gevers niet bereid zijn de destijds in het Haagse Protocol gemaakte af- sprakenn over devertaling van winst in werk na te komen, dan zullen er wellicht weer moeilijkhe den komen zoals bij de stakingen in het begin van dit jaar," aldus Kok. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ?i(jPrins Constantijn, de jongste* zoon van pryises Beatrix en prins Claus, viert vandaag zijn achtste verjaardag. OSS (ANP) Onbekenden hebben j's nachts een etalageruit van het "■kledingmagazijn C. en A. ln Oss gekraakt. Met een auto reden ze dwars door de ruit heen. en verdwe nen met ongeveer honderd Jasjes, at ter waarde van 30.000 gulden. De uiruit was 4500 gulden waard. Op deze lelwijze zijn ln de afgelopen weken in ildOost-Brabant meerdere diefstallen vt(gep!eegd. In vrijwel alle gevallen irtvormden Juweliers en kledingzaken nan kleinere gemeenten het doel. Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree... Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan Toscaanse makreel of makreel in 't groen Gebakken schelvisfilet met gember of wijting op z'n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Hawaii Gekookte schelvisrolletjes met peterseliesaus of gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. /ajfc Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag. 'vjjv GOUDA (ANP) Naast het boekje „Wie Je droomt ben je zelf" van de CPNB (Commissie collectieve pro paganda van het Nederlandse Boek) zal tijdens de kinderboekenweek (19 tot en met 29 oktober) ook het boek je „Het gouden sieraad" als speciaal geschenk worden aangeboden. Het boekje werd geschreven door de kin derboekenauteur Piet Prins (pseu doniem voor P. Jongeling) op initia tief van de werkgroep christelijk boekenweekgeschenk in Gouda. Dfe werkgroep kwam dit voorjaar ook voor de gewone boekenweek met een eigen geschenk. ZIJ vond toen dat ln het CPNB-geschenk werd gevloekt en sommige gToepen uit de samenleving op oneerlijke wijze op de kon-el werden genomen. Na de boekenweek had de werk groep een gesprek met de CPNB, waarbij volgens haar duidelijk werd dat de club op geen enkele wijze aan haar bezwaren tegemoet wilde komen. De werkgroep besloot daarom haar activiteiten voort te zetten, zodat ook de christelijke boekhandels op landelijke actlea ala boekenweek en kinderboekenweek kunnen Inhaken. ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven Niemand, die een kunstgebit heed, bel ADVERTENTIE isjet vers gebraden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure - 't ligt bi) de vleeswaren Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Een Jongen die met dieren wil werken komt terecht bij een slachthuis. Het Jongeren Advies Centrum ln Dordrecht noemt dit, ln een gisteren uitgegeven rapport, een klassiek voorbeeld van de onzorgvuldige wijze van bemiddelen door het gewestelijk arbeidsbureau. Het rapport bevat de resultaten van een met medewerking van de afdeling onderzoeksassistentie van de sociale faculteit van de Erasmus universiteit onder 255 werklozen ingesteld onderzoek. vindt het JAC de methode groepen werkzoekenden naar één vacature te sturen, om aan de hand van het sollicita tiegedrag de werkwilligheid te kunnen testen. Uit het feit dat ruim de helft van het aantal verwijzingen door de betrokkenen werd en wordt ervaren, concludeert men dat met de wensen van de werk zoekenden ln veel gevallen ln het geheel geen rekening wordt gehouden. Dit is ongeveer tien procent van het aantal geregistreerde werkzoekenden ln de regio Dordrecht. Het JAC acht de uitkomsten van dit onder zoek echter niet slechts van regionale betekenis, maar re presentatief voor vrijwel alle arbeidsbureaus. Het JAC noemt ze schrijnend in tegen stelling tot de reclamebood schappen die van deze Instel lingen zelf uitgaan. De knel punten blijken vooral bij de Inschrijving, de verwijzingen en de oordeelsvorming door de bemiddelaars te liggen. Ruim tien procent van het aantal ondervraagden bleek direct bij de inschrijving al moeilijkheden gehad te heb ben, omdat geweigerd werd hen ln een door hen zelf opge geven beroep in te schrijven. Er werd bovendien een zo slechte voorlichting gegeven dat het recht op uitkering ln gevaar kwam. Bijna vlJfUen procent van de verwijzingen vond plaats naar banen die al bezet waren. In nog eens tien procent van de gevallen werd verwezen naar een betrek king waarvan van te voren al vast stond dat men die toch niet kon krijgen. Kwalijk Dreiging BIJ ruim 27 procent van het aantal ondervraagden werd na verloop van tijd gedreigd dat ze moeilijkheden zouden krijgen, wanneer ze niet snel genoeg aan de slag zouden komen. Dreiging, aldus het rapport, lijkt een onderdeel van het bemiddelingsproces te zijn. Overigens werd een derde van het aantal dreige menten ook ten uitvoer ge bracht. Het JAC legt ook de vinger op het verwijzen van bepaalde categorieën werklo zen naar de sociale werkvoor ziening. Men Is voorts weinig te spreken over de herscho lingsmogelijkheden waarvan veel te weinig gebruik wordt gemaakt. Uit dit alles blijkt dat het arbeidsbureau niet de neutrale rol speelt die het zegt te vervullen. Jan van Nieuwenhoven van het JAC en WU Foppe van de Erasmus-unlversltelt hebben gisteren een toelichting gege ven op het rapport. 21e wezen daarbij onder meer op het individuele funcUoneren van de -bemiddelaar die veelal voor het systeem en niet voor de mens kiezen. ZIJ zien ech ter de gesignaleerde knelpun ten toch eerder als een gevolg van het funcUoneren van het arbeidsbureau als beheer- slngsinstrument. Experiment Voorop staat daarbij dat het aanbod moet worden aange past aan de vraag. Dit ligt overigens besloten ln de wij ze waarop in het kapitalisti sche stelsel de produkUe van goederen en diensten is geor ganiseerd. Het scheppen of afbouwen van arbeidsplaat sen ls daarin niet het werk van allen maar van naar ho gere winsten strevende indi viduele bezitters. Tot slot wordt ln het rapport het project „Arbeidsbureau nieuwe sUJl" besproken, waarmee op vier plaatsen ln het land is geëxperimen teerd. Daaruit blijkt dat ook de overheid het functioneren van de arbeidsbureaus verbe terd wil zien. BIJ alle ondui delijkheid over dit project blijkt Intussen wel dat ook hierin weinig terecht komt van de in rapporten en nota's dik onderstreepte gelijk waardigheid van werkzoe kers en werkgevers. In de prakrijk blijkt de machtspo- slUe van laaststgenoemde ca tegorie onaangetast. Het JAC vindt druk van de vak bonden, de bljstandsbond en actiegroepen noodzakelijk -om de arbeidsbureaus om te turnen tot Instellingen die staan voor de belangen van dc mensen in plaats van die van het systeem. Niemand. die een kunstgebit heeft, behoeft meer op eon kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat iljn kunstgebit loeechiet of verschuift. Meek een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig DentoOx- wrikbaar op lijn plaats. Oenlofla geelt U een gevoel van zekerheid. Probeer het nog van daag. Bi) apotheken en drogisterijen rrm1 m i "iï. ?,,e" U lk UJken •I ik haar wakker kan krijfea".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3