.0 Kunstenaarsfederatie in financiële moeilijkheden J! Duits-Nederlandse blokfluitdagen 'Bestuur van gemeente Wierden onzorgvuldig' HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! KUNST NMB Eigenaars zomerhuisjes vrezen strop FAMILIEBERICHTEN Joop Waasdorp zestig Expositie pauselijk schilderijenbezit ISDAG 11 OKTOBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet 11 (ADVERTENTIE) fan een onzer verslaggevers jwOLLE/WIERDEN De eigenaars van 95 eenvoudige zomer- luisjes op de camping Hoge Hexel te Wierden (bij Almelo) jebben er gistermiddag tijdens een hoorzitting op het provincie- wis te Zwolle met klem bij GS op aangedrongen te verhinderen fat op dit terrein een 92-tal vakantiebungalows worden ge- ouwd. Wanneer het bouwplan voor de vakantiebungalows ioorgaat, dan heeft dat als consequentie dat hün zomerhuisjes 'Botte bijl' tioeten worden afgebroken. Met elkaar zouden ze dan een strop lebben van zo'n negen ton, aldus de eigenaars. algemeen weinig gesitueerde men sen, die geld moesten opnemen en vaak slechts met moeite aan hun verplichtingen konden voldoen. Zij investeerden er bedragen in die va reerden van 5000 gulden tot 25.000 gulden. Ie advocaat van de belangenvereni- ttng Hoge Hexel, mr J. van der Hel, fcrweet de gemeente Wierden dat het het betreffende bestemmings- tlan „wordt gehandeld in strijd met ie algemene beginselen van behoor- |jk bestuur". Het vertrouwen, waar- (p in redelijkheid kon worden afge- pan, is volgens Van der Hel be- fchaamd. Nog in 1975 en zelfs in 1976 heeft de gemeente bouwvergun- ingen afgegeven. Kort daarna werd het bestemmingsplan, op ^rond waarvan de zomerhuisjes dienen te worden gesloopt, vastgesteld (inmid dels is het GS gedeeltelijk goedge keurd en werd het bij beslissing van de Kroon onherroepelijk). Een jaar of vijf geleden begon de eigenaresse van de camping Hoge Hexel, mevrouw M. J. C. Eijkelen- kamp-De Bruin, de zomerhuisjes af te stoten. De kopers waren over het Volgens de secretaris van de belan genvereniging. de heer J. G. van der Linden uit Koog aan de Zaan. wordt er met de botte bijl gewerkt. Er zijn mensen bij, die er krom voor hebben gelegen om een van de zomerhuisjes te kopen. Sommigen dachten een deel van hun oude dag er door te brengen. Niet alleen de eigenaars van de huisjes worden gedupeerd, maar doordat ze ook aan anderen werden verhuurd dat was mini maal vier weken per seizoen ver plicht worden nu per Jaar meer 2L a.: .i&Hicir paguta 12 I Heden nam God tot Zich onze oudste zuster, schoonzuster en tante Anna Tjiskje Kalsbeek in de ouderdom van 86 jaar. Zij heeft geleefd uit Gods genade Oegstgeest: G. C. Kalsbeek-Coene Den Haag: G. Kalsbeek-van Zijll Langhout Amerongen: H. Kalsbeek E. Kalsbeek-Jetses Katwijk: L. Kalsbeek M. J. Kalsbeek-van Tuijl Woerden: G. de Goederen C. A. de Goederen-van Hees neven en nichten Katwijk aan Zee. 9 oktober 1977. j Ziekenhuis „Overduin". Corr.adres: Piet Heinlaan 23, Katwijk aan den Rijn. Geen bloemen I De rouwdienst zal gehouden worden woensdag 12 oitober a.s. des nam. 12.00 uur in de Dorpskerk, Kcrklaan te Katwijk aan den Rijn, waarna de teraardebestelling omstreeks 12.30 uur op de alge mene begraafplaats aldaar zal plaatsvinden. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in het Dorpshuis. Kerklaan te Katwijk aan den Rijn. In plaats van kaarten. „Wij verwachten naar zijn belofte nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waar gerechtigheid woont" 2 Petrus 3 13 In Christus ontslapen Wieke Bakker op de leeftijd van bijna 96 jaar. Sedert 1945 weduwe van Dr. S. Eringa Amsterdam: P. Eringa D. I. Eringa Assen: P. S. Eringa H. M. Eringa-Müller Wassenaar: R. Leenstra-Eringa S. Leenstra B. Begemann-Bakker Q H. Begemann Kleinkinderen Achterkleinkinderen Rotterdam, 8 oktober 1977. Huize „Borgsate". Correspondentie-adres: Groot Hoefijzerlaan 41. Wassenaar. Ie In heerlijkheid opgenomen, mijn lieve vrouw, onze zeer zorgzame moeder en grootmoeder Jannigje de Jong-Veenendaal Zij overleed op de leeftijd van 72 jaar tijdens haar vakantie bij haar kinderen in Canada. Heerde: A. de Jong Breukelen: F. C. van den Berg-de Jong J. A. van den Berg Heerhugowaard: C. T. de Jong-de Jong M. de Jong Barsingerhom: A. C. Griep-de Jong J. Griep Embrun (Canada): C. J. van Vlaanderen-de Jong J. W. van Vlaanderen Ottawa (Canada): H. A. de Jong J. Snippe en kleinkinderen l,35Wcerde, 7 oktober 1977 ^urst Brittlaan 27 -De begrafenis zal heden dinsdag 11 oktober om 15 00 uur plaatsvinden op de begraafplaats Engel- nanskamp aan de Elburgerweg te Heerde Voorafgaande aan deze begrafenis vindt een rouwdienst plaats in de Gereformeerde Kerk aan de Kanaalstraat te Heerde. Aanvang van de dienst om 13.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in het rouwcentrum Eperweg 1 te leerde. Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren. Romeinen 14 vers 8. In de gezegende ouderdom van 95 jaar nam God nog onverwacht tot Zich onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster, be huwdzuster en tante Johanna de Vries weduwe van Gosen Nicolaas Roodhart Middenmeer, C. J. G. Blankvoort-Roodhart J. Blankvoort Amsterdam, P. W. Heidenrijk-Roodhart M. J. Heidenrijk Halfweg, H. M. N Roodhart G. B. Roodhart-van Asperen Amsterdam, J. V. Roodhart E. Roodhart-Klanke Amsterdam, H. G. Roodhart A. Roodhart-Nultenboek Nieuwe Niedorp, G. M. Molin-Roodhart S. H. Molm Amsterdam. C. H. Roodhart C. J. Roodhart-Slemroer Amsterdam, G. J. Roodhart Amstelveen, F. J. Roodhart W. M. Roodhart-Klomp kleinkinderen, achterkleinkinderen en verdere familie Amsterdam. 10 oktober 1977 Rusthuis „De Kimme", Beemsterstraat 546 Condoleantie-adres: H. M. N. Roodhart, Dillenburg 19, Halfweg De overledene is overgebracht naar het Uitvaart centrum Zuid, Prinses Irenestraat 91 (tussen Par- nassusweg en Amstelveenseweg), bezoek donder dagavond van 7-8 uur. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden vrij dag 14 oktober te 13 uur op de Nieuwe Oosterbe graafplaats aan de Kruislaan. Vertrek van het Uitvaartcentrum Zuid te 12.15 uur. Geen bloemen. „Mijn genade is U genoeg." Op 8 oktober 1977 nam de Here tot Zich onze zuster, schoonzuster en tante Jacoba van Egmond op de leeftijd van 72 jaar. Zij stelde haar stoffelijk lichaam ter beschikking van de medische weten schap Handmolen 73, Molen wijk Amsterdam-N Namens de familie S. van Egmond Handweg 115 Amstelv ;n-Z. Enige, algemene kennis geving Dan ga ik op tot Uw altaren, tot U, o bron van zaligheid. Psalm 43 4 Na een blijmoedig leven is, na een kortstondige ziekte, onverwacht van ons heengegaan, onze lie ve zorgzame moeder, schoonmoeder, grootmoe der, zuster, schoonzuster en tante Anneke van der Wees van der Flier op de leeftijd van 60 jaar. A. C. van der Wees B. van der Wees-Kanbier Miriam en verdere familie. Rijswijk, 8 oktober 1977 Prinses Ireneplantsoen 90 Correspondentie-adres: Diepenbrockstraat 141, Delft. Geen bezoek aan huis5— geen toespraken. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Honor Pogtremus, Emmastraat 11 te Rijswijk. Gelegenheid tot het tekenen van het condoléance register dagelijks van 16.30-17.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden woensdag 12 oktober om 12 uur m de Licht der Wereldkerk, Steenvoordelaan 364-366 te Rijswijk, waarna om circa 13.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats Eikelenburg aan de Eikelenburglaan 7 te Rijswijk. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. dan vierduizend mensen verjaagd. Hyperluxueuze bungalows tot meer dan honderdduizend gulden per stuk komen nu voor de zomerhuis jes in de plaats Men zegt dat die worden verhuurd voor zo n zeven honderd gulden per week. „Maar." aldus de heer Van der Linden „dat geloof ik zelfs niet. Het zullen wel tweede woningen worden." In Zwolle werd gistermiddag een hoorzitting gehouden. Deze was niet verplicht omdat het een zogeheten uitwerkingsplan ex artikel 11 van de wet op de Ruimtelijke Ordening be trof. GS boden die gelegenheid ech ter vanwege de emoties die door deze zaak zijn losgemaakt. Mr Van der Hel wees er als raadsman van de belangenvereniging op dat deze ver schillende bezwaren heeft. In de eer ste plaats is het vertrouwen be schaamd doordat kort voordat er een heel nieuw plan kwam nog bouwvergunningen zijn uitgegeven. Verder vindt men het onjuist dat in de destijds ingestelde werkgroep ook Weelinks' Bouwbedrijf te Om men bleek te zitten, die de camping kocht en dus als partij kan worden beschouwd. Ten slotte is er nauwe lijks verwachting dat de eigenaars op grond van artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (Plan- schade) vergoeding zullen ontvan gen; in 1976 zijn bij voorbeeld van de 97 aanvragen er door de Kroon 88 afgewezen. Waardig Wethouder J. Buitenweg wees erop dat de camping steeds meer afzakte. .Wierden wil graag recreanten ont vangen maar dan wel op waardige wijze. De eigenares heeft geen finan ciën om de zaak op te knappen, dat is het punt. Vele huisjes voldoen zelfs niet aan minimum-eisen. Er komst straks veel meer comfort." Reactie van de huidige bewoners: „Daar hebben wij wat aan". GS van Overijssel zullen uiterlijk 25 novem ber uitspraak doen. >-•*- Spaarwinstbiljct f\/ Premicspaarbiljct Nrt/rt/ met vaste looptijd. J /a fn met variabele /r* Rentetot Ar/U looptijd. Rente tot JL/\j Het Spaarwinstbiijet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 7V<%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiliet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermiin rente u ontvangt f 873.44 2 jaar 7 f 1.000,- (4.367,19 2 jaar 7 (5.000,- f 638.99 6 jaar V/4% f 1.000.- f 3.194,97 6 jaar V/4% (5.000.- spaar- hoo(dsom waardoor totaal* termim 5 N> basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.102.50 f 30.- 1.132.50 6'/?% 3 jaar f 1.157.63 f 65.- 1.222.6) 7 4 jaar f 1.215.51 110.- 1.325.51 7' 4% 5 jaar f 1.276.28 f 160.- 1.436.28 7v,% NEDEnjWDSCHE heOENSTANOSBAMI De NMB denkt met u mee. Nu al zoh 30 jaar. De percentages vermeld onder ..toia.il rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot max.f 800,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden. door Jac. Lelsz EDE De Duits-Nederlandse blokfluitdagen, die jaarlijks plaatsvinden, beurtelings te Ede en Münster, zijn al weer aan hun eerste lustrum toe, In verband hiermee zullen de blokfluit dagen, die van 20 t/m 23 oktober in Ede worden gehouden, waar destijds ook het initiatief is genomen, een extra accentje krijgen. Het doel van de blokfluitdagen Is vooral jonge amateur-blokfluitspe- Iers uit de twee landen in staat te stellen muzikale ervaringen uit te wisselen en belangstellenden gele genheid te geven met nieuwe, mis schien niet vermoede kanten van de blokfluitmuziek kennis te maken. „Voor het doorsneepubliek lijkt het of er tussen de grote Frans BrÜggen en de toeterende kindertjes niets ligt op het gebied van de blokfluit, maar er is nog een heel veld tussen, en daar richten wij ons op," aldus Chris Maasland, directeur van de Edese Muziekschool. Chris Maasland heeft het gevoel dat het gemiddelde peil van de blokfluitmuziek de laatste jaren omhoog is gegaan en dat de manifestaties in Ede en Münster daartoe een bijdrage hebben gele verd. Het voor 1977 samengestelde pro gramma bevat vijf concerten. Leer lingen en docenten van de Edese Muziekschool verzorgen het ope ningsconcert. De prijswinnaars van drié in voorgaande Jaren gehouden concoursen een Leidse groep geven een jubileumconcert. Dan is er een concert door de Zwitserse blok- fluitist Hans Martin Linde, die bege leid wordt door Konrad Ragossnlg, lult/gitaar. Een nieuw Nederlands gezelschap „Kapoen" neemt even- eens een concert voor zijn rekening. Voor het slotconcert komt „The Lon den Early Music Group" uit Enge land over. Blokfluitspelers tot 26 Jaar kunnen meedoen aan het gebruikelijke con cours, en wel In drie categorieën: 1. blokfluitkoor of gemengd ensemble; 2. blokfluitduo, -trio. -kwartet of -kwintet; 3. kamermuziek met blok» fluiten en andere instrumenten. Een zeven man sterke internationale jury met als voorzitter Chris Maasland zal de resultaten beoordelen. De blokfluitist en blokfluitpedagoog Hans Martin Linde houdt voor Jonge blokfluitspelers, gevorderden en mu ziekleraren een referaat over „Arti culatie op de blokfluit, een stilistisch overzicht". Hij zal verder een inter pretatieleergang verzorgen, waar voor een beperkt aantal personen uit de professionele sfeer en uit die van de liefhebbers heeft kunnen inschrij ven, terwijl een groter aantal men sen als toehoorder er getuige van kan zijn. Ten slotte zijn er enkele samenspel-uurtjes op uiteenlopend niveau en een drietal wat genoemd wordt workshops. Nadat de eerste-wlsselprijs een gestileerd blokfluitspelertje drie keer achtereen en daarmee voorgoed in Nederlandse handen terecht kwam, ging vorig Jaar de nieuwe trofee naar een Duits duo dat ook ditmaal erbij hoopt te zijn. Ook voor de blokfluitdagen 1977 is de belang stelling weer groot, zowel uit Duits- land ala uit Nederland. Na de voor rondes zijn zo n 200 muzikanten overgebleven, met elkaar een kleine 30 groepen vormend. Nieuw begin voor schoolkinderen in Bovensmilde BOVENSMILDE - De ktnde- ren van de openbare lagere school in Bovensmilde die in mei van dit jaar enkele dagen gegijzeld werden door Zuldmo- lukse plaatsgenoten, zijn giste ren voor het eerst weer in hun eigen dorp naar school ge weest. Sinds de gijzelingsactie, waarbij hun school werd ver nield, gingen ze tijdelijk naar een school in Assen. Gisteren kwam daar een einde aan toen de kinderen hun nieuwe school aan de Meidoornstraat in ge bruik namen. Het schoolhoofd Eef van der Vliet, die samen met nog drie andere leerkrach ten. enkele weken lang in de oude school gegijzeld werd ge houden. sprak gisteren van een „nieuw begin". De kinderen krijgen voorlopig nog les vol gens een aangepast pro gramma. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de sympathieke schrijver Joop Waasdorp is dit deel tje vervaardigd. Het bevat een uit voerig relaas, door Wierema uit Waasdorps mond opgetekend en uitgebreid met fragmenten uit ande re interviews, van Waasdorps leven. Wie Waasdorps manier van vertellen kent, weet dat zo'n tekst de moeite loont. De slotwoorden luiden: „Als ik 65 ben, zal ik vermoedelijk geen letter meer op papier zetten. Ik wan kel naar mijn AOW toe. Misschien zal ik iemand die in een boek over een schip iets niet goed zegt, in een briefje laten weten, dat zeg je toch niet goed, vriend! Maar anders zal ik me niet meer druk maken." Wel blijft Waasdorp, denk ik, elk jaar zijn zeilsloep „De Albatros" uit de winterberging halen. Hoe dat dit Jaar toeging fotografeerde Bas Lub berhuizen voor dit boekje. De serie toont Waasdorp in actie met zijn geliefde schip. In de aflevering is voorts de amu sante tekst „Buitenveldert in 27 punten" herdrukt, daterend uit 1966. Aardig, én treurig, om te verge lijken met de huidige toestand. Het boekje besluit met een welis waar voorlopig genoemde, maar toch buitengewoon volledig aan doende bibliografie van en over Joop Waasdorp, vervaardigd door C. J. Aarts. De schrijver van „Het naakte leven" en „Welkom in zee!" is met dit pretentieloze uitgaafje passend vereerd. Voor de derde Jaargang van De En gelbewaarder staan monografietjes van Mary Doma en van C. C. S. Crone op het program, benevens de roman „Nummer elf" van P. A. Daum en een portret van Mina Kru- seman en documenten, door Rob Nleuwenhuys. Niet gek. Joop Waasdorp zestig jaar. Kwartaal schrift 8, De Engelbewaarder, Am sterdam, 1977. 88 bladz. Abonnement J 25 voor 4 nummers, los nummer 7,50 (Postgiro 2298961, t.n.v. T. Wie rema, Amsterdam). VATIKAANSTAD In het Vati- kaan is een tentoonstelling geopend van schilderijen die paus Paulus ter gelegenheid van zijn 80ste verjaar dag cadeau heeft gekregen. Er zijn werken bij van Van Gogh, Matisse, Chagall, Dall, Max Ernst, en Manzu. Bij elkaar heeft de paus ongeveer 200 schilderijen, beeldhouwwerken en tekeningen gekregen. Alle kunst werken zijn gebaseerd op religieuze motieven, variërend van dood en verrijzenis van Christls tot gebeur tenissen uit de levens der heiligen. Het initiatief tot deze grootscheepse schenking is volgens de paus uitge gaan van een groep vrienden die tachtig kunstenaars hebben ge vraagd werken af te staan voor 's pausen verjaardag. Naar verluidt liet de paus bij de eerste bezichtiging zaterdag door schemeren dat hij met sommige kunstwerken nogal moeite had. In welk opzicht werd er niet bij vermeld. AMSTERDAM De Federatie van Kunstenaarsverenigingen, het ontmoetingspunt voor 13 beroepsorganisaties-met ongeveer tienduizend leden, ls met een actie begonnen voor financiële ondersteuning van haar activiteiten. Er zullen enkele duizenden mensen die bij de kunst en het kunstbeleid zijn betrokken worden aangeschreven voor een bijdragen In een te vormen steun fonds. De federatie verkeert in een niet rooskleurige financiële situatie. Een groot deel van de personeelslasten van het federatiebureau worden door het ministerie CRM betaald. De overige inkomsten komen van de contributies van de aangesloten ver enigingen, die echter zelf met finan ciële moeilijkheden kampen. Bovendien ls er een intern conflict met de Kunstenaars Organisatie NW. De KONVV wil stemmenverde ling In de federatieraad op basis van ledenaantallen in plaats van één stem per organisatie. Doordat op de laatstgehouden vergadering geen compromis kon worden bereikt, wordt verwacht dat de KNOW uit de federatie zal treden. Het federa tiebestuur is van mening dat een uittreden van de KONW de steun fondsactie des te meer nodig zal maken. De federatie ls, zo wordt in een circu laire die de actie begeleidt gezegd, onder meer „door uitbreiding van de huisdrukkerij met daaraan ver bonden ongunstige bedrijfsresulta ten en gebrek aan bestuurlijke organisatie in de rode cijfers geko men" en wordt daardoor ln haar fei telijke taakstelling belemmerd, „mo gelijk zelfs in haar voortbestaan be dreigd." Bijdragen aan het steunfonds voor deze, uit het kunstenaarsverzet tij dens de tweede wereldoorlog voort gekomen, organisatie kan men stor ten op postgirorekening 3310066 tn.v. Penningmeester FederaUe van Kunstenaarsverenigingen. onder vermelding van „Fonds FederaUe."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11