Pleidooi voor beperking van centraal eindexamen Ziekenhuizen zijn over twintig jaar te klein SUPERTRAMP De vooruitgang bepleit en bestreden Democratisering van bijzonder onderwijs nog omstreden Bij staking niet met bond onderhandelen concert gemist Formatie 'Personeel en besturen oneens Sloper gedood bij schietpartij [Drs Hartman, van lerarengenootschap Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. ;r«|Maatschappij Geneeskunst: 8000 bedden nodig "Eisenberg voor ielastingverlaging ran 200 gulden koop don hun laatste LP EVEN IN THE QUIETEST MOMENTS fe! Nieuwe onrust bij KSH leidt wellicht tot nieuwe acties Congres van SSR-reünisten over toekomstverwachtingen 'KBSSS*" '&55> North Sea Ferries 4- BAANDAG 10 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet i Van onze onderwijsredactie iEDE De democratisering van het bijzonder onderwijs is iog altijd een omstreden punt ussen de personeelsorganisa- ,ie PCO en de schoolbesturen an het protestants christelijk inderwijs. Dit bleek zaterdag axijdens een vergadering van de besturenraad PCO in Ede. Secretaris D. G. bijl van de perso neelsorganisatie betoogde dat het dringend noodzakelijk is dat er en kele stringente bepalingen in de wet worden opgenomen, bijvoorbeeld ten aanzien van de oudercommissie en de samenstelling van de school besturen. ..Vijftig jaar praktijk heeft uitgewezen dat het bijzonder onder wijs op dit gebied tekort geschoten is", zo betoogde de heer Bijl. Hij toonde zich dan ook tevreden met de door minister Van Kemenade voor gestelde maatregel, om het perso neel medezeggenschap te geven in de samenstelling van het schoolbe stuur Directeur W. J. Deetman van de be sturenorganisatie was het hier vol strekt mee oneens. Volgens hem ver zet de grondwet zich tegen een wet telijk opgelegde democratisering. „Dat behoort tot de eigen bevoegd heid van het bijzonder onderwijs", zei hij. „Uitsluitend de ouders moe ten de bevoegdheid hebben om be stuursleden aan te wijzen, want zij zijn uiteindelijk verantwoordelijk voor de opvoeding van hun kin deren." Deetman pleitte overigens wel voor meer openheid aan weerszijden. „Het komt nogal eens voor dat de kanalen, waarlangs de communica tie tussen personeel en bestuur ver lopen. danig verstopt zijn. Er moet meer openbaarheid komen binnen de schoolgemeenschap Meningsver schillen komen dan wel eerder boven tafel, maar daar moeten we niet bang voor zijn. Het is wel noodzake lijk dat er op een gegeven moment een beslissing genomen wordt in een dergelijk conflict, daarom is er een geschillenregeling nodig." Om de invloed van de ouders op het schoolgebeuren te vergroten, stelde Deetman nog voor om de ledenver gadering van de schoolvereniging meer inhoud te geven „Ik heb wei eens de indruk dat veel schoolbestu ren beducht zijn voor de ledenverga dering. Daarom stellen ze soms met die zaken aan de orde die belangrijk zijn voor het gebeuren in de school De ledenvergadering moet veel meer bij het beleid worden betrokken", zei hij DEN HAAG (ANPi - Bij een schiet partij in Den Haag is gistermorgen een 23-jarige sloper om het leven gekomen. Samen met een 24-jarige kassenbouwer uit Den Haag was hij het huis binnengedrongen van een autohandelaar Daarbij werd de deur geforceerd Toen het tweetal het huis binnenkwam loste de auto handelaar een aantal schoten De sloper werd in hals en borst ge troffen en overleed aan de opgelo pen verwondingen De kassenbou wer werd in de rug getroffen van onze onderwijsredactie LAGE VUURSCHE Door beperking van het centrale eindexamen zouden scholen meer ruimte krijgen voor een eigen inbreng in het leerplan. Op die manier zouden bijzondere scholen beter hun fcigen karakter tot uitdrukking kunnen brengen. 'n. )eze suggestie (meer dan dat was iet nog niet) deed drs R. Hartman, loorzitter van de christelijke sectie -an het Nederlands Genootschap ran Leraren.(NGL). zaterdag op de laarvergadering in Lage Vuursche. 1 per leergebied zou de overhèid lechts minimum-eisen moeten stel en en de scholen zouden dan eigen Onderdelen in het examen kunnen inderbrengen. Dat kan nu ook reeds het zogenaamde „school-onder- oek" maar dit staat toch al in het eken van het afsluitende centraal chriftelijk eindexamen. Iets meer rmslag is welkom, meende drs lartman. be dreiging met harde acties door rt et Nederlands Genootschap van .eraren bleek het bestuur van de hristelijke sectie enigszins in verle- enheid gebracht te hebben. Wij wil- ;n meer tijd voor overleg in eigen ring, zie drs Hartman. De christelij- e sectie wil in dergelijke gevallen ok kunnen praten met de christelij- besturenbond en met andere hristelijke personeelsorganisaties. Medezeggenschap Drs Hartman drong aan op een spoe- lige regeling voor de medezeggen schap van leraren. Nu de minister van sociale zaken de toepassing van de wet op de ondernemingsraden twee jaar heeft opgeschort, heeft het bijzonder onderwijs tijd om een ei gen regeling te ontwerpen. „Een test case voor het bijzonder onderwijs", zei drs Hartman. Prof. dr P. Roest uit Leiden hield vervolgens een lezing over „de ver antwoordelijke school", een nieuw begrip in het onderwijsdebat, waar mee wordt teruggegrepen op het be grip „verantwoordelijke samenle ving", zoals dat is ontwikkeld door de Wereldraad van Kerken. Hij bij zondere van de mens is zijn verant woordelijkheid, aldus prof. Roest. Mens zijn betekent: verantwoorde lijk zijn tegenover God, tegenover andere mensen, tegenover de natuur en tegenover jezelf. Selectie-instituut Scholen hebben de taak kinderen op te voeden tot verantwoordelijke mensen. Die opdracht lijkt een bee tje in de knel te komen in de school van vandaag. De school wordt be schuldigd van massaliteit en conser vatisme, van geslotenheid en hard heid. In plaats van elk kind in staat te stellen zijn eigen verantwoorde lijkheid waar te maken lijkt de school soms meer op een selectie instituut in dienst van de samenle ving Deze crisis van het schoolwezen blijft niet beperkt tot bijzondere scholen, maar raakt heel het onder wijs. Misschien kan het idee van „de verantwoordelijke school" uitkomst bieden. Dat mag er niet toe leiden dat kinderen door een overmaat van tolerantie te vroeg verantwoordelijk worden gesteld en zo in feite (ADVERTENTIE) De zangeres achter de piano. Pia Beck was één van de tientallen artiesten en politici die zaterdg de Miami Mightmare in het Amsterdamse Concertgebouw tot een financieel succes hebben gemaakt. De tweeduizend aanwezigen hadden er toegangsbewijzen tot 120 gulden voor over om een fonds van ongeveer 100.000 gulden te vormen voor een advertentie in het kerstnummer van het Ameri kaanse blad Time als protest tegen de aantasting van de burgerrechten van homofielen in de VS. «oio Erwin Verhei jen) Vervolg van pagina 1 Opvallend was dit weekeinde, dat CDA-leider Van Agt zaterdagavond zeer nadrukkelijk nog steeds de ach terdeur openhield naar de VVD. voor het geval het met de PvdA en D'66 na deze hernieuwde poging spaak mocht lopen. Het feit dat Van Agt dit dreigement keihard voor de televisie uitsprak, zette andermaal „Ifelachclijk kwaad bloed in PvdA-kringen. moeten worden belast met de vor ming van een kabinet op basis van het bereikte regeerakkoord Dat zo n kabinet op een meerderheid in het parlement moet steunen, staat niet in het formele PvdA-advic.s daarentegen wel in dat van het CDA. Van Agt zei zaterdag al dat de CDA-fractie er niet over piekert in welke omstandigheid dan ook een links minderheidskabinet te gedogen aan hun lot worden overgelaten De WIK onthult vertrouwelijk rapport werkgevers school moet oefeningen tot verant woordelijkheid bieden en zo een groei naar volwassenheid mogelijk maken. Sociaal-ethiek Volgens prof. Roest moet de sociaal- ethische vorming een belangrijker plaats krijgen op onze scholen. Nu de invloed van de kerk en van het gezin minder lijken te worden, is de taak van de school zwaarder. Men mag deze sociaal-ethische vorming niet beperken tot vakken als godsdienst en maatschappijleer, maar moet het hele leerplan ermee doordrenken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Zolang er sprake is van stakingsdreiging of van een staking, moet er niet onderhandeld worden met vakorgani saties. Als de werkgevers aan dit beginsel vasthouden, nood zaakt zulks de vakorganisaties in feite de stakingskassen te sluiten. s£jan een onzer verslaggevers i LEEUWARDEN Nederland zal over een jaar of twintig een goede 8000 ziekenhuisbedden méér >Y|odig hebben dan er nu zijn. Deze met name voor staatssecretaris Hendriks vervelende Voorspelling (hij streeft actief naar afslanking op dit gebied) werd zaterdag gedaan op het wetenschappelijk congres van de Maatschappij Geneeskunst, de overkoepelende artsenorganisa- He, over „Verouderend Nederland". Dit staat in een vertrouwelijk rap port dat de gezamenlijke werkge versorganisaties hebben samenge steld naar aanleiding van de stakin gen in februari jl. De industriebond NVV publiceert delen van dat rap port in het blad WIK. De bovengenoemde stellingname noemt de bond „verbijsterend". Niet onderhandelen bij een staking noemt men „volkomen dwaas" om dat de werkgevers voorbij zouden gaan aan de democratische tradities binnen de vakbeweging. „De werk gevers schijnen nog steeds niet te snappen dat vakorganisaties demo cratische verenigingen zijn, waarin de leden beslissen, ook over het beëindigen van een staking", aldus WIK Het blad publiceert ook enkele aan bevelingen van de werkgeversorga nisaties aan hun leden, zoals onder meer: zorgen dat voorzieningen zijn getroffen om de produktie te kunnen voortzetten; belangrijke documen ten uit het gebouw brengen; ervoor zorgen dat een adres beschikbaar is van waaruit zonodig gewerkt kan worden als de toegang tot het bedrijf is gesloten. Volgens WIK blijkt ook nog uit het rapport, dat de werkgevers unaniem hadden besloten dit voorjaar niet tot korte gedingen over te gaan, als het tot stakingen zou komen. n eie voorspelling was niet waterdicht h L twintig jaar is erg lang maar de lasis is vrij stevig. De leeftijdsop- viouw van de bevolking kan door het efentraal bureau statistiek (drs J. J. trfen Oosterwijk Bruyn) redelijk voor let jaar 2000 vooruitberekend wor- vden. Het aandeel 0-19 jarigen loopt zferug van 34 naar 25 procent, het tercentage mensen van 65 jaar en r uder loopt op van elf naar dertien. let vooral bij de ouderen een rela- h(ef sterke toename: het percentage Qchtig-plussers loopt op van twee ipfear bijna vier. ip deze gegevens projecteerde dr D. 2joogendoorn de ziektecijfers per tijdsgroep zoals die nu bij de Richting medische registratie be- jjhikbaar zijn. Het is bekend dat ggidere mensen meer medische zorg (Stpdig hebben. Had onze bevolking er^n nu al de leeftijdsopbouw van het ^ar tweeduizend, dan zouden de zie kenhuizen toe kunnen met de helft jan het huidige aantal kinderbed en. maar ze zouden anderhalf maal I ^veel bedden voor de behandeling in bejaarden nodig zijn. Ook de zouden vijftig pro- n ,'nt meer patiënten moeten aan- pjinnen. e ^roudering is een proces dat in ze- onze soc.-econ. redactie oeEN HAAG Minister Duisenberg »n(nanciën) mikt op een verlaging ch|n de loon- en inkomstenbelasting In rond 200 netto voor alle belas- ^sjigbetalers. De minister zei dit za- rdag voor de VARA-radio. De las- iverlichting wordt het belangrijk onderdeel van het program waar It demissionaire kabinet aan trkt om de kwakkelende economie stimuleren. Minister Duisenberg (nadrukte dat de maatregelen tij- Hijk zullen moeten zijn. „We moe- li niet de moeilijkheden voor later gaan vergroten Duisenberg niet de indruk dat het kabinet afstappen van het plan om per 1 luari de prijzen voor gas en olie te hogen, door deze te schuiven on- het BTW-tarief van achttien pro il. in plaats van het huidige lage l|rjjef van vier procent Duisenberg *mde het „onvermijdelijk' dat de [j.s van het aardgas geleidelijk aan lt gebracht op het niveau van de .nationale olieprijs .Andere ja h zullen geen verdere gasprijsver- feng te zien geven kere zin al bij de geboorte begint, en daarom verdiepte een gespeciali seerde middagzitting zich in de „af wijkende" reacties op geneesmidde len die zowel bij jonge kinderen als bij bejaarden optreden ten opzichte van de standaard-volwassene. Vol gens dr L. Offerhaus van de hoofdin spectie geneesmiddelen van het mi nisterie van volksgezondheid wor den bejaarde patiënten te veel en te vaak met geneesmiddelen in te hoge doses behandeld. Medicijnen wor den door de ouder wordende lever en nieren minder snel afgebroken en uitgescheiden, en op sommige mid delen reageert het lichaam boven dien anders. Ook verpleeghuisdirec teur H. W. ter Haar waarschuwde tegen een „leeftijdloze" toepassing van de geneeskunde. Derde fase Psycholoog drs C. J. J. Tempelman constateerde in de ontwikkelings psychologie een gelukkig toenemen de belangstelling vpor de „derde le vensfase" (vanaf het vijftigste le vensjaar). hoewel er nog geen samen hangende theorie is. Hij meende dat het in voldoende mate (kunnen) ver tonen van activiteiten met alle daar bij behorende aspecten sociale relaties, positief beeld van zichzelf hebben, lichamelijk functioneren één van de belangrijkste voorwaar den vormt voor het proces van „ge slaagd ouder worden". PvdA-fractieleider Van Thijn zei za terdag na zijn bezoek aan de Konin gin dat, indien samenwerking tus sen PvdA, CDA en D'66 er uiteinde lijk niet inzit, er andere oplossingen moeten worden gezocht, waarbij hij denkt aan een PvdA-minderheids- kabinet dat door de formatiepart ners zou worden gedoogd. De forme le inhoud van zijn advies aan de Koningin geeft daar ook ruimte voor: „Den Uyl zou volgens de PvdA Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Nieuwe onrust die is ontstaan nadat de raad van be stuur van de Koninklijke Scholten Honig (KSH) heeft geweigerd finan ciële gegevens te verstrekken, zal de komende week wellicht leiden tot stakings- of andere acties. De geko zen leden van de centrale onderne mingsraad (COR), gesteund door de bedrijfskaderleden, hebben geëist dat de financiële gegevens van elke KSH-vestiging afzonderlijk vanmid dag nog op tafel komen. Vanmorgen worden er bij de fa- briekspoorten in onder meer Koog aan de Zaan en de Groningse vesti gingen pamfletten uitgedeeld aan de werknemers om hen de situatie uit te leggen. De raad van bestuur heeft het verstrekken van de gege vens geweigerd zolang het in moei lijkheden verkerende bedrijf nog in onderhandeling is over samenwer king met andere, met name de aard appelzetmeelfabriek AVEBE. Pas als er concrete resultaten zijn. wil men die gegevens wel verstrekken De raad van bestuur zegt bevreesd te zijn dat gegevens uit de centrale ondernemingsraad zullen uitlekken, waardoor de onderhandelingsposi tie van KSH zou worden benadeeld De COR-leden vrezen echter dat de werknemers straks voor voldongen feiten worden gesteld en dat de fi nanciële middelen dan al in handen zullen zijn van banken en ook wordt een kapitaalvlucht naar het buiten land, waar KSH ook belangen heeft, gevreesd Van Thijn wees de mogelijkheid van het houden van nieuwe verkiezingen als „belachelijk" van de hand Zijn partijgenoot, minister Duisenberg van financiën daarentegen, sprak daar in de Rooie Haan wel serieus over. Volgens hem moet, als Den Uyl opnieuw niet in het formeren van een kabinet zou slagen, de Koningin het zittende demissionaire kabinet ontslag weigeren. Dat kabinet zou dan. na enkele belangrijke beslissin gen op vooral financieel en sociaal economisch terrein te hebben afge handeld. nieuwe verkiezingen kun nen uitschrijven, die dan komend voorjaar zouden kunnen worden ge houden De enige fractievoorzitter die zater dag door de Koningin werd gehoord en niet bij de formatie betrokken is. VVD-leider Wiegel, adviseerde op nieuw tot vorming van een natio naal kabinet van PvdA. CDA. D'66 en VVD. Hij sprak van een „keihard ingekankerd wantrouwen" tussen de formatiepartners, dat een lijmpo ging onmogelijk maakt. Hij weet de impasse vooral aan de PvdA. „die onlogisch heeft geopereerd en kei hard op de man heeft gespeeld" Van het CDA vond Wiegel dat het „buitengewoon zwak" heeft onder handeld. NIPO-enquête Over wat eventueel nieuwe verkie zingen wellicht tot resultaat zouden kunnen hebben, werd in VARA's Rooie Haan zaterdag een aandui ding gegeven. Een NIPO-enquête le verde op dat er weinig spectaculaire verschuivingen zouden zijn. De PvdA zou 1 kamerzetel winnen en op 54 komen, het CDA zou er 1 verliezen en 48 zetels gaan bezetten D'66 zou met één zetel winst op negen komen De VVD krijgt de grootste winst met drie zetels naar 31 kamervertegenwoordigers De PPR zou nu van drie naar eén zetel terugvallen, en DS'70 en de Boeren partij zouden geheel uit de Kamer verdwijnen De andere partijen zou den gelijk blijven (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Christelijke toekomstverwachtingen en de vooruitgang vormde het thema van een tweedaags congres dat de reünistenorganisatie van de SSR afgelopen vrijdag en zaterdag hield in de Blije Werelt in Lunteren. De stelling van prof. dr. B. Goudzwaard dat onze sa menleving gekenmerkt wordt door een materialis tisch gekleurd vooruitgangs geloof werd aangevochten door mr. G. A. Wagner, presi dent-commissaris van de Shell. Naar zijn oordeel leeft de mens vandaag zeker niet uitsluitend voor meer inko men en meer vrije tijd. Er is niet alleen materialisme, maar er wordt steeds meer gedaan en er kan steeds meer voor de mens gedaan worden, ook buiten de directe liefda digheid om. Mr. Wagner waarschuwde voor een negatieve waarde ring van de economische vooruitgang Als we praten over economische groei, dan moeten we ook denken aan de mensen die achtergeble ven zijn in de wereld Voorts wees hij op de positieve kan ten van de economische en technologische vooruitgang Die heeft de mens namelijk bevrijd van veel wat hem tot voor enige jaren kwelde. Ook het economisch systeem, het sociaal-kapitalisme. ge steund door een parlementai re democratie, heeft veel goeds gebracht. Daarbij wees Wagner op wat de afgelopen tien jaar bereikt is op het gebied van de bescherming van het milieu. Mr. Wagner pleitte voor een flexibel en open sociaal en politiek sys teem dat correcties toelaat en dat tevens voorkomt dat te veel macht in handen van weinigen komt. Door de tra gedie van de nationale staat wordt een echte spreiding van de macht haast ondenk baar, aldus Wagner. Sociaal Mr. Wagner zei niet te gelo ven dat grondstoffen op kor te termijn zullen opraken, zo als de berekening van de Club van Rome willen sugge reren Grondstoffen zijn in principe wel in een eindige hoeveelheid aanwezig, maar lang voordat die grenzen be reikt zijn, worden de sociale grenzen van de groei al be reikt De mens moet zich er meer Van bewust worden dat wat de een consumeert de ander met kan gebruiken: hij moet zich bezinnen op die sociale grenzen van de groei. In een reactie op de woorden van mr. Wagner zei prof. Goudzwaard diens opvatting te delen dat de politiek-maat- schappelijke orde bestand is tegen de problemen van van daag. Hij vond het echter wel de vraag of de sociaal-econo mische orde bestand zou blij ken tegen deze problemen Ook vroeg hij zich af of de huidige problemen inder daad slechts tijdelijke moei lijkheden zijn en of in de praktijk de wal het schip wel zal keren, zoals Wagner stel de. Goudzwaard wees op een recente uitspraak van FNV- vooreitter Wim Kok. die in een interview stelde dat al leen een heel nieuwe oplos sing of een oorlog nog een uitweg uit de huidige proble matiek zou kunnen bieden „Van de heb" Ook mevrouw Klompé zei in haar rede over vooruitgangs geloof en onze christelijke le venspraktijk minder optimis tisch dan Wagner te zijn Ze gaf Wagner toe dat groei van inzicht inderdaad een stuk vooruitgang betekent, maar constateerde niettemin dat Mr G. A. Wagner we leven in een maatschappij waann we allemaal „van de heb" zijn. Er is veel verschra ling, afgunst en eenzaamheid en telkens weer botst men op onwil om met de vreemdeling en de gehandicapte om te gaan Bovendien wordt een christen steeds geconfron teerd met een verscheurde si tuatie Er worden pleidooien gevoerd voor een soberder li ven, maar de regering dnngt nu aan op een vergroting van de consumptie, omdat an ders nog meer mensen werk loos worden Evenals Goudzwaard drong mevrouw Klompé aan op een mentaliteitsverandering, een herbezinning op de levens stijl. Ze drong er bij de aan wezigen, voor het merendeel academici, op aan dat juist zij er een begin mee moesten maken en niet moesten kij ken naar de mensen die door de economische groei nu net een veer van hun lippen kun nen blazen. Het begint met de wijziging van het gedrags patroon in de kleine groep Concrete informatie is daar voor nodig. En bovendien is het uitoefenen v*>n invloed onontkoomh"-., wil men echt verandériKgen In de maatschappij aanbrengen. Vreemdeling De hervormde theoloog dr W. Aalders bepleitte in zijn toespraak over vooruitgangs geloof en ons geloof het vreemdelingschap van de christen in deze wereld Het geloof overschrijdt de gren zen van het ethische en is niet cultuurgebonden. De christen moet zich beschou wen als een culturele gastar beider in deze wereld, wiens burgerschap niet van deze wereld is Voorts bepleitte hij aandacht voor het paradoxa ie. het wonder van Gods be moeiems met de wereld. God houdt deze wereld op een voor ons vaak onverklaarba re manier in de hand. Dat geloof maakt de mens min der overmoedig én minder verkrampt, aldus dr. Aalders Hij maakte onderscheid tus sen bovenkerk en onderkerk De onderkerk beschouwde hij als de eigenlijke dynami sche kracht die. onder de the ologie van het kruis, een lou terende invloed heeft op dat deel van de kerk dat zich inlaat met de macht en zich daardoor vaak corrumpeert en compromitteert aan de cultuur, Tijdens de tweede dag van het congres werd een rapport aangeboden over de verhou ding tussen de verschillende SSR-studentenverenigingen in het land en de reünistenor ganisatie. Geconcludeerd werd dat een aantal studen tenverenigingen het speci fiek reformatorische karak ter waren kwijt geraakt en soms bovendien een meer al gemene jongerenvereniging waren geworden Het rap port, dat een uitvoerig over zicht geeft van werkwijze en doelstelling van die vereni gingen. geeft ook een over zirht van enkele andere vere nigingen die wat hun geeste lijke bagage betrelt nauwer aansluiten bij de reünistenor ganisatie An'woordrw 800.tr iff"* 3000 WB Rotterdam ...Mam, het was beier geweest, als u ons geen. pruimen had laten halen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3