Getuige: Menten praatte ^moorden op Joden goed Drie uur bewogen geschiedenis [VPRO-uitzending 'de Opkomst' historisch document Praten met patiënt voor de arts een moeilijke opgave We moeten een pas terug met onze sociale wetten ■^Verhaal over Poolse nationaliteit „krijgslist" hf mi jmv* éskmhi pp h -jt jgm m Menten verliest kort geding tegen staat Dalende interesse voor opleidingen onderwijskrachten Congres Maatschappij Geneeskunst U mis- ATERDAG 8 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet t. door Leo Kleyn 10 AMSTERDAM Volgende e- week of de week daarop hoort f de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank een in de DDR wonende getui- d ge die volgens de officier van justitie, mr. A. F. J. C. Haber- - 'knehl, kan verklaren dat hij Pieter Menten heeft zien schie ten tijdens de massa-executie In Podhorodce op 7 juli 1941. Kort na de executie zou Men ten zijn optreden tegenover dp7p getuige gerechtvaardigd hebben. tf)e officier, die dit gisteren meedeel de. heeft deze 68-jarige getuige. Wil- Jielm Müller, een vragenlijst ter be antwoording toegezonden. Müller is opgespoord via een instantie in West-Duitsland, waar zijn zoon woont. Zijn beschuldiging aan het n adres van Menten is neergelegd in iQ een verklaring die hij in Oost-Duits- e, land heeft afgelegd en die de Neder- (i'j landse zaakgelastigde daar aan de m officier van justitie heeft doen toe- er komen, m x Wilhelm Müller is in Podhorodce ge boren en heeft daar tot 1943 ge woond. De poging van Menten de door hem gepleegde moorden goed te praten, zou op een ruzie met Mül ler zijn uitgelopen. Al eerder hebben enkele getuigen verklaard Menten te hebben zien schieten, maar uit de verklaring van Müller kan worden afgeleid dat Menten dat destijds ook zelf heeft erkend. Verrassing Op de zeventiende zittingsdag zorg de Menten zelf voor een andere ver rassing. Na steeds te hebben be weerd dat hij tijdens de oorlog de Poolse nationaliteit bezat, liet hij 'gisteren plotseling weten dat daar van geen sprake is. en dat hij altijd Nederlander is geweest. Hij had. zo zei hij ter verklaring, bij wijze van ..krijgslist" op dit punt onwaarheid gesproken. Menten zou met zijn Poolse nationa liteit hebben geschermd om te ver hinderen dat hij aan Polen zou wor den uitgeleverd. Hij zou deze omweg hebben gekozen om de rechtbank ertoe te prikkelen uit te spreken dat hij geen Pool, maar Nederlander is. Liv Ullmann Veranderen Het hart- veroverend openhartige levensverhaal jaflF' «al van de ster uit Scènes Wm- nimf M uit een mm huwelijk' 188 blz., 24,50 meulenhoff ajnsterdam De rechtbank heeft ook vastgelegd dat zij er. zij het ..vooralsnog", van uitgaat dat Menten de Nederlandse nationaliteit bezat. Deze kwestie is van belang met het oog op de bevoegdheid van een Ne derlandse rechtbank een vonnis over Menten te 'tellen. Met een be roep op zijn Poolse nationaliteit heeft Menten die rechtsmacht steeds betwist en trachtte hij in de cember 1976 uitwijzing door Zwit serland. waar hij werd aangehou den. te voorkomen. Poolse landdag Door toedoen van Menten en zijn verdediger, mr. L. van Heijningen,, had de ochtendzitting gisteren een bijzonder rumoerig verloop. Tot tweemaal toe stond de president, mr. J. A. Schröeder. op het punt Menten uit de rechtszaal te verwij deren. Geërgerd riep hij uit: „Zo'n Poolse landdag hebben we hier nog nooit meegemaakt." Inhakend op de woensdag voorgele zen verklaringen van de opgehan gen Duitse generaal dr. Eberhard Schöngarth, betoogde Menten dat het tegen hem gevoerde proces wel als beëindigd kon worden be schouwd. Schöngarth, zo redeneer de hij, had hem van alle schuld vrijgepleit. Na tot zwijgen te zijn gebracht, roer de Menten zich opnieuw bij de voor lezing van een verklaring waarin wordt gesuggereerd dat Menten in de oorlog betrokken is geweest bij de moord op 131 joden, opmerkelijk genoeg precies het aantal dat in het massagraf in Urycz is gevonden. Raadsman Van Heijningen vond dat al te toevallig, en Menten sloeg om zich heen met de opmerkingen over „psychopatenstreken" van de getuige. De verdediger van Menten haalde zich de woede van de president op de hals met de verzuchting dat de betrokken verklaring maar beter verscheurd kon worden. Zijn cliënt nam hem in bescherming met de pmerking: ..Meneer de president, als' u dergelijke onzin naar uw hoofd geslingerd kreeg, zou u precies zo reageren." Het proces tegen Menten, dat maan dag wordt voortgezet, zal in decem ber beëindigd worden. Op 2 novem ber houdt de officier van justitie zijn requisitoir, waarna op 16 november het woord aan de verdfediger is. Menten zal op 30 november het laat ste woord krijgen. DEN HAAG (ANP) - Pieter Menten wordt niet in vrijheid gesteld. De president van de Haagse rechtbank, mr J. H. Blaauw, heeft gisteren de daartoe in kort geding gestelde eis afgewezen. Menten had dit geding tegen de staat der Nederlanden aan gespannen. omdat hij vond dat hij ten onrechte werd vastgehouden. Zijn verdediger, mr L van Heijnin gen. voerde vorige week aan dat hij opnieuw wordt beschuldigd van fei ten waarover de rechter in 1949 al heeft geoordeeld, en dat zo'n dubbe le berechting in strijd is met de Nederlandse rechtsregels. Daar naast verweet de raadsman de justi tie onrechtmatig handelen. De president stelde in zijn uitspraak dat een rechter in kort geding niet kan ingrijpen in de loop van een strafproces (dat in dit geval op het ogenblik in Amsterdam wordt ge voerd). Hij is ook niet van mening dat hier van onrechtmatig handelen sprake Is. Iemand die van oorlogs misdaden wordt verdacht, aldus de president, moet, zij het fair en be hoorlijk. berecht worden. Ook de eis van Menten dat inzage wordt gegeven in alle overheids stukken uit de jaren 1949-1952 die op zijn zaak betrekking hebben, werd afgewezen. De president vindt deze eis te algemeen en te vaag, en ook te laat (tijdens de zitting) naar voren gebracht. Overigens acht hij het denkbaar dat de inzage van be paalde voor de verdediging onmis bare stukken eventueel in kort ge ding wordt afgedwongen Menten moet ook de proceskosten, ten bedrage van 750 gulden, betalen. Voordat gisteren het proces- Menten werd voortgezet, werd het omvangrijke dossier de rechtszaal binnengereden. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De sombere voor spellingen over werkloosheid in het kleuter- en lager onderwijs hebben een duidelijk effect gehad op de aanmelding van nieuwe studenten. Bij opleidingsscholen voor kleuter leidsters daalde het aantal eerste jaarsstudenten met bijna tien pro cent tot ruim drieduizend. Bij peda gogische academies daalde het aan tal eerstejaars met negen procent tot ruim negenduizend. De daling in de belangstelling voor opleidingsscholen is opmerkelijk omdat tot dit jaar de dreigende werkloosheid geen invloed leek te hebben op de belangstelling. Hoe wel na 1980 duizenden kleuterleid sters en onderwijzers werkloos zul len zijn. bleef de toeloop bij oplei dingsscholen op hetzelfde niveau. Hier en daar groeide het aantal stu denten zelfs, alle waarschuwingen van de minister ten spijt. De Tweede Kamer sprak vorig jaar in een motie uit dat de toelating tot opleidingsscholen niet beperkt mocht worden. Nu blijkt dat de wal het schip begint te keren en jonge mensen zelf hun conclusies trekken uit de alarmerende cijfers over de toekomstige werkloosheid. door Peter van den Berg Zoals het toen was zal het nooit meer worden," heeft Joop den Uyl eens verzucht tijdens een öijeenkomst in 1973. Of hij toen een vooruitziende blik heeft gehad, valt nu nog moeilijk te zeggen. ITast staat in ieder geval wel dat bovenstaande uitspraak één van de ondertitels is van het VPRO- narathon-televisieprogrmaa „De Opkomst", een drie uur durende documentaire over de periode 1948-1978, die morgenavond via Nederland 2 zal worden uitgezonden. De makers van „De Opkomst", Henk Hofland, Hans Verhagen en Hans Keiler zeggen dat het programma gaat over ..een droom die overwaai de". Ze betitelen de jaren zeventig als een „kilte na een hoogseizoen; ren logisch gevolg van de werking ran eb en vloed." M Wie hieruit de conclusie trekt dat .de Opkomst" een dorre opsomming ran een bewogen periode in onze geschiedenis is, een pure geschiede- iaisles met feiten, oorzaken en gevol gen. heeft het mis. Slechts tien pro- cent van het filmmateriaal bestaat "~Uit historisch archiefbeeld. De rest Devat voornamelijk vraaggesprek ken met 'mensen, die het maakten ;n meemaakten.' ians Verhagen, ondermeer bekend door zijn bijdragen aan het „Gat van Nederland", ging op zoek naar verge ten en nog bekende mensen. We zien een oud Nieuw-Guinea strijder, de ouders van een gesneuvelde soldaat, Mies Bouwman, die in haar jeugd ook een ondeugende meid schijnt te zijn geweest. De schrijver-dichter Remco Campert, de „lichten" uit de jaren zestig Hans van Mierlo en Han Lammers en André van der Louw. De jongens die tegen de gezapige saaiheid waren: anti-rookmagiër Ro bert Jasper Grootveld, onomstote lijk verbonden met de geschiedenis van het Lieverdje op het Spui in Amsterdam. Rob Stolk. Hans Tuyn- man en de politiecommissarissen uit die periode: Jagerman en Koppejan. De laatste maakte nog geschiende- nis door demonstranten in een leger wagen af te voeren tot aan de rand van de stad en hen vandaaruit naar huis te laten lopen. Allen vertellen een verhaal; hun eigen verhaal zoals iedereen bij het zien van oude fotoal bums zijn eigen belevenissen op nieuw meemaakt. Geschiedenisgolf In totaal vijfendertig uur film over deze bewogen Jaren werd door Hans Keiler teruggebracht tot een „mini mum" van drie uur. Op zichzelf nog een hele zit, maar degene die de moeite wil nemen deze geschiedenis- golf over zich heen te laten komen zal weldra merken getroffen te wor den door de vele herkenningspunten In het programma. Met archiefmate riaal en werk van amateurfilmers heeft Hans Keiler een waar beeld van de jaren vijftig kunnnen schet sen. „De jaren van de grote gemeen schappelijke sluier" zoals hij het in een commentaar noemt. Beelden van een oer degelijke Hol landse huiskamer uit die tijd. Jas sen aan de kapstok, kaplaarzen er onder, vader met de krant, de staan de schemerlamp en de Keulse pot op de schoorsteenmantel. De tijd, waarin iedereen met zijn hoofd in de radio zat om naar de hoorspelen van Paul Vlaanderen te luisteren, de tijd van Nat King Cole en de Ramblers. De tijd waarin je als je 's avonds dorst had naar de kraan werd gewe zen, „want die was geduldig." Generatieconflict Alles leek door te gaan zoals het altijd daarvoor was gegaan, totdat er plots iets veranderde. De nozems, tegen het eind van de jaren vijftig actief op hun knetterende brom mers. werden „de jeugd van tegen woordig." Het generatieconflict was geboren. „De Opkomst" registreert dit haarscherp. Alles kwam daarna in de. zoals Grootveld het in de documentaire zegt „escalatie van de slingerbeweging". Het lieverdje, al snel het toonbeeld van de verslaafde consument van morgen genoemd, werd later het symbool van de jeugd. De Nato-taptoe in Amster dam, waar geprotesteerd werd tegen het beleid in Portugal; de ongeken de nationale opwinding tijdens „open het dorp." de rellen tijdens een optreden van De Rolling Stones in het deftige Kurhaus en de paniek die uitbrak na de scène „beeldreli gie" in „Zo is het." Het ging zo snel doordat de tv het functioneren van de democratie in de huiskamer bracht. Totdat de totale opschud ding plaatsvond tijdens de woelige juni-dagen in 1966, met het daarop volgende „eb" van de bloemenkin- ders en de love in en dan weer de vloed van de anti-Vietnam demon straties en de Maagdenhuisbezet ting. Het werd een totaalveizet te gen het valse beeld dat in de jaren daarvoor was geschapen. Emotioneel verslag Door de vele overgangen in de ge sprekken met de bekende en de minder bekende Nederlanders is „De Opkomst" wel een zeer lange, maar zeker geen vervelende docu mentaire geworden Henk Hofland over het ontstaan van het idee „Het is eigenlijk een logisch gevolg ge worden op onze eerdere uitzendin gen die de periode van 1938-1948 behandelden Het is de geschiedenis van het gevoel, een soort emotioneel verslag. De geschiedenis van de ja ren zestig wortelt in de jaren vijftig, alles heeft met elkaar te maken In twintig jaar heeft de schooljeugd een enorme verandering meege maakt; mensen zijn in gewetenscon flicten geraakt, de geloofsdiscipline is vervaagd, de trouw aan de hiërar chie is wat minder geworden." Hans Keller die ruim twee maanden in een montagebunker met het kar wei bezig was „We kunnen nooit de pretentie hebben volledig te zijn. Dat lukt over zo'n lange periode nooit. Daarbij komt dat we er eigen* lijk nog midden in zitten.' Er zit nu nog zoveel onder de vloer en boven het plafond dat je onmogelijk een analyse kunt geven „De Opkomst" is dan ook geen verklaring maar een vertoning. Een zaak als terrorisme is nergeas aan het licht gekomen Toch zijn we er In de jaren zeventig mee geconfronteerd Er zitten ech ter in het programma voldoende haakjes waaraan iedereen genoeg heeft om het zijne aan op te hangen." Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Voor het meer actief betrekken van de patiënt bij de zorg voor zijn gezondheid is informatie en communicatie nodig. Dat is voor de arts een moeilijke opgaaf, maar er zal toch meer tijd en zorg aan moeten worden besteed, zei dr. H. W. A. Sanders gistermiddag bij de opening van het congres van de Maatschappij Geneeskunst, de overkoepelende artsenorganisatie. Het is gebruikelijk dat de voorzit ter van de maatschappij in zijn congresrede een aantal persoon lijke opvattingen naar voren brengt Informatie van de patient is moeilijk, aldus dr. Sanders, om dat de geneeskunde met zyn inge wikkelde jargon, met zijn onze kerheden en twijfels tijdens een momentopname, zich niet goed leent voor een simpele uitleg of voor een bondige voorstelling van zaken in verstaanbare taal. Maar zo'n gesprek is wel een van de meest voor de hand liggende gele genheden voof gezondheidsvoor lichting „en waarschijnlijk een van de weinige echte kansen om te bevorderen dat patiënten en bevolking een meer reëel beeld krijgen van mogelijkheden en be perkingen van de huidige genees kunde". Dr. Sanders wees erop dat het succes van bepaalde behandelin gen in grote mate afhankelijk is van het inzicht dat de paUënt heeft gekregen en van de verant woordelijkheid die hem ls toebe deeld Hij bedoelde zijn advies niet in absolute zin. Voor een ac centverlegging van de verhouding in de richting van de mededeelza me (maar niet alles wetende) dok ter naast de actieve en zich mon dig gedragende paUënt. ..zijn niet alle artsen, niet alle patiënten en niet alle situaties geschikt". Dr Sanders had het verder over die ziekten die de arts niet kan genezen en waarbij hij alleen kan helpen. De mogelijkheden van de geneeskunde met name ten aanzien van hart- en vaatziekten, chronische aandoeningen, geeste lijke stoornissen en bepaalde vor men van kanker zijn beperkt. Voor veel ziekten bestaat geen behandeling van de oorzaak en is alleen bestrijding van de sympto men mogelijk, bij andere kan geen volledige genezing zonder restverschijnselen worden be reikt. of gaat een noodzakelijk geachte therapie met complica ties gepaard. Eigenwaarde „Toch moeten juist deze zieken kunnen rekenen op de persoonlij ke aandacht en zorg van een arts van hun keuze", aldus dr. San ders. „Die begeleiding dient zich niet te beperken tot verzorging in de lichamelijke en waar nodig toedekking in de emotionele sfeer", zij moet zich vooral richten op de instandhouding van het ge voel van eigenwaarde, tegen het terugvallen van de paUënt tot een hulpbehoevend afhankelijk we zen. De paUënt moet welbewust partner worden gemaakt bij be slissingen omtrent de kwaliteit van zijn leven, de onderdrukking van zijn klachten en de bestrij ding van de verschijnselen van zijn kwaal. „Soms", aldus dr. Sanders, „zal daarbij weerstand moeten wor den geboden aan het historisch bepaalde verlangen van patiënt en arts om behandeld te worden respecUevelijk te behandelen, en aan de voor westerlingen besmet telijke veronderstelling dat enige actie beter ls dan helemaal geen „Want tot een dergelijk handelen zonder goede medische reden en zonder een redelijke verhouding tussen middel en doel is de arts niet gerechtigd. Hij overschrijdt dan de aan de medische hulpver lening te stellen eisen." Ook op een ander terrein waar schuwde dr Sanders zijn collega's len de patiënten) tegen te ver gaan. Hij bestreed de veronder stelling dat bij het bestaan van onduidelijke klachten altijd de aanwezigheid van een ziekte moet worden aangenomen „totdat door uitputtend en veelal langdurig onderzoek het tegendeel is bewe zen". Die opvatting draagt vol gens hem bij aan de versnelde toename van het aantal burgers dat aan een „nlet-ziekte" blijkt te lijden. „In dit verband dient in onze kringen de informele ge dragsregel ter discussie te worden gesteld, dat het erger zou zijn. een zieke gezond te verklaren dan een gezonde ziek. Er zal meer tijd moeten worden besteed", aldus dr. Sanders, „aan het verwerken en analyseren van de medische gegevens die voor een bepaald geval van betekenis zijn. dan aan het verzamelen van zo veel moge lijk gegevens, respectievelijk aan het toepassen van al datgene wat medisch mogelijk is". Daarmee had hij een aardig stuk huiswerk meegegeven aan de con gresdeelnemers. die zich vandaag tijdens het wetenschappelijke ge deelte gaan verdiepen in alle ge volgen van veroudering voor de gezondheidszorg en haar beoefe naren. Simpkins „Persoonlijk word ik altijd banger van wat er in het jour naal te zien is O O O l fe67 J. M. G Kuin (GAK) tegen één loondervingswet ZEIST „Het gaat niet aan om zoals nogal eens gebeurt de uit de hand gelopen kosten van de sociale verzekering te wijten aan een gebrek aan overheidsinvloed op die verzekering. Eén van de belangrijkste oorzaken is de buitengewoon en achteraf gezien onverantwoord ruime opzet geweest van een wet als de WAO." Dit zei de heer J M. G. Kuin. stafme dewerker van het gemeenschappe lijk Administratiekantoor (OAK) vrijdag tijdens de tweedaagse stu diedagen van de BVA. Vereniging van werknemers in het bank- en ver zekeringsbedrijf en administratieve kantoren Ongeveer 200 kaderleden van de BVA waren bijeen om te spreken over de ontwikkelingen rond de sociale verzekering „De belangrijkse dure sociale wetten zijn tot stand gekomen in de jaren zestig, toen we dachten dat aan de welvaart geen einde zou komen. Nu staan wij voor de harde taak om een pas op de plaats en zelfs om een pas terug te maken aldus de heer Kuin. Hij merkte op fel tegen de plannen van de regering te zijn om één loon dervingswet ln te voeren, die het onderscheid tussen ziekte, werkloos held en arbeidsongeschiktheid wil laten vervallen. Volgens de heer Kuin kenmerken de sociale verzeke ringen zich door een anonieme bena dering en een enorme massaliteit De overheid neemt volgens hem een tweeslachUg standpunt in. Aan de ene kant kiest Zij voor een nog on persoonlijke sociale verzekering door één loondervtngsverzekering te propageren en aan de andere kant wil zij de uitvoering van de wetten De heer Kuin stelde, dat teveel men sen die ln feite geheel of gedeeltelijk werkloos zijn in de W A O. zijn on dergebracht Daarbij wordt dan veelal vergeten, dat de betrokkene door een invaliditeltsverklaring een „getekende" is geworden en zo goed als geen kans meer heeft ln het ar beidsproces terug te keren „Neen", aldus de heer Kuin. „we moeten niet naar één wet maar juist terug naar het uitgangspunt en de wetten en hun uitvoering zuiver maken Hij merkte voorts op dat zö'n eenheids- wet duur is. Eén wet zou ook beteke nen één benadering en controle van uitkeringsgerechUgden. terwijl Juist een fundamenteel onderscheid in be nadering nodig is. bijv bij de bege leiding naar werk. De heer Kuin zag het plan voor één loondervtngsverze kering als een afleidingsmanoeuvre en als een teken van onmacht om de werkelijke problemen. n.I. dat we echt fout zitten, te ontlopen, resp. op te lossen. In dit verband zei hij, dat als men vla de sociale verzekering de barrières tussen werken en nlet-wer- ken steeds verder slecht, men ver oordeeld wordt tot het betalen van een ongelooflijk hoge rekening. „En daar zijn we dan ook volop mee bezig Hij hekelde het feit. dat we wel 50 miljard per Jaar uitgeven aan sociale zekerheid, maar geen erkend wetenschappelijk bureau hebben om de hele sociale verzekering te begeleiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9