PvdA en CDA moeten uit de egelstelling komen tekening van een lezer QESI* VEEDER Commentaar Vraag en antwoord (1) Proberen om conflict heen te trekken en elders winst te halen. Vraag en antwoord (2) Na troonrede: Vertrouwen in kabinet verminderd „Salarisverhoging ministers nodig" Nod rule o|3 -jedergfa't - itrukfcuur Echtgenoten sollicitanten krijgen ook test ouders van nu tien jaar voorverkoop stuur een brief ZATERDAG 6 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 Een intrigerende vraag bij de beoor deling van de deze week opgetreden politieke stagnatie is: wat bezielt de PvdA (lees: Den Uyl en Van Thijn) om wel bezwaar te maken tegen een heroptreden van Van Agt in een kabinet, dat is samengesteld uit ze ven ministers van de PvdA (waaron der de premier), zeven ministers van het CDA en twee van D'66, terwijl dat bezwaar kennelijk helemaal niet geldt als er sprake is van een formu le 8-7-1? Erger nog de PvdA blijkt in het laatste geval zelfs niet alleen geen enkel bezwaar meer tegen de heer Van Agt te koesteren, maar ook de aanwezigheid van de heren Andries- sen en Kruisinga in dat uiterst selec te gezelschap te willen gedogen; twee mensen, die in PvdA-ogen toch al nooit hebben willen deugen, maar kennelijk ook nog dagelijks hun po litieke schuld vermeren. Wie zich enig nadenken getroost, hoeft niet bij de heren Den Uyl en Van Thijn aan te kloppen voor het antwoord. In het geval van de for- miJIe 8-7-1 is de PvdA in benarde omstandigheden (stel je voor, dat die ene D'66-er toch niet zo'n be proefde progressief blijkt te zijn en in een bepaald geval de zijde van de CDA-ers kiest) zeker van de meer derheid, omdat de premier bij het staken van de stemmen een doors laggevende stem heeft. In die samenstelling mag wat het socialistische part betreft iedere niet-partijgenoot net zoveel particu liere stokpaardjes berijden als hij wil, als hij maar weet dat de minis ter-president de valbijl beheert. Hij kan elk ogenblik de discussie beëin digen en de rijen van de meerder heid automatisch doen sluiten. Kort en goed: in die constellatie zijn in Pvd A-ogen zelfs de heren Van Agt, Andriessen en Kruisinga te prui men, omdat je toch niet langer met hen hoeft te praten of naar hen hoeft te luisteren dan je zelf goed dunkt. Bij de zeven-zeven-twee formule ligt dat anders. In dat geval name lijk is het niet uitgesloten dat de PvdA wordt overstemd en heeft de premier niets aan ^ijn doorslagge vende .stem. door Ferry Mingelen Uit deze overwegingen kunnen twee conclusies worden getrokken. Ten eerste: de PvdA heeft blijkbaar toch minder vertrouwen in zijn bondge noot D'66 dan de beschouwers mo gelijk hebben afgeleid uit de hard nekkigheid, waarmee D'66 door de PvdA van het begin af bij de forma tie is betrokken. Ten tweede: Den Uyl wil zijn tactiek uit het eerste kabinet (plooien, over reden, zielen masseren) in het twee de kabinet verruilen voor een veel direktere tactiek één waarin de diplomatie vervangen is door macht. Een voorproefje van wat ons in het tweede kabinet Den Uyl te wachten kan staan, hebben wij de afgelopen dagen bij de kabinetsformatie mee- 1 gemaakt. Dat lijkt een veeg teken j roor de toekomst van dat tweede fcabinet-Den Uyl en op wat langere termijn "voor de politieke krachts verhoudingen in ons land, waarin 4 naar het zich laat aanzien de partij en steeds vanuit een minderheids positie moeten opereren (of anders met aanzienlijke minderheden re kening dienen te houden). Wij hebben gisteren in deze kolom reeds blijk gegeven van beducht heid voor de ijzige sfeer in dat tweede kabinet-Den Uyl en gepleit voor de benoeming van een buiten staander als informateur om een nieuw begin te maken. Het zou misschien niet zo gek zijn als die informateur het tot een van zijn eersté taken zou rekenen een zetel verdeling te maken, die op een oneven aantal ministers uitkomt, zodat in het tweede kabinet-Den Uyl de doorslaggevende stem van de minister-president een minder belangrijke factor wordt. De formu le 7-7-1 moet dan reëel worden overwogen. Dat zal de sfeer in het hele land ten goede komen. De euforie van de PvdA over de verkiezingsuitslag heeft nu wel lang genoeg geduurd. DEN HAAG Het zullen voor de VVD toch wel moeilijke da gen zijn. Popelend om zelf te gaan regeren, moeten de libera len onmachtig toezien hoe PvdA, CDA en D'66 hun moei zame tocht naar het tweede kabinet-Den Uyl voortzetten. Want ondanks alle persoonlij ke frustraties en zakelijke te genstellingen in het formatie kamp. is de kans dat de VVD een voet tussen de deur krijgt, nog even gering als op 26 mei. Even gering namelijk als het aantal van 77 Kamerzetels van CDA en WD samen is om in de Kamer een stabiele meerder heid en dus een betrouwbare stut onder het kabinet te vormen. Als wielrenners in de Tour de Fran ce, die zwetend en steunend, met vallen en opstaan hun strijd leveren in het Franse hooggebergte met slechts één ding voor ogen, het berei ken van de top, zo koppig houden PvdA en CDA nog steeds vast aan hun doel: samen een parlementair kabinet te vormen. Dat zo'n kabinet er moet komen is het enige harde gegeven in deze formatie. Een gege ven dat is aangedragen door de kie zers die een PvdA-CDA combinatie als enige, met 102 van de 150 Kamer zetels (met D'66 110 zetels), een werk bare meerderheid in het parlement gaven. in militaire kring al lang verlaten zijn. Dat is de tactiek van ingraven, je achter blokkades verschuilen, el kaar zwaar onder vuur nemen, veel tijd verliezen en weinig winst beha len. In modernere tactieken is de truc ingebouwd om dit soort zwaar verdedigde stellingen heen te trek ken teneinde elders de winst binnen te halen. Dat is nu precies de situatie die de komende dagen zou kunnen ontstaan. Wat is het geval. Na tactisch voort reffelijk opereren in deze formatie maakte de PvdA de afgelopen week de grote blunder. Onuitgesproken, maar toch niet mis te verstaan laat men merken dat vooral de mogelijk heid dat Van Agt weer op justitie komt het zo moeilijk voor de PvdA maakt justitie aan het CDA toe te vertrouwen. Een CDA-er op justitie vervult de PvdA sowieso al met weerzin, maar het idee dat Van Agt daar terugkeert stuit kennelijk op onoverwinbare afkeer. Nu is het in een formatie helemaal niet vreemd als een partij bezwaren uit tegen een ministerkandidaat uit de andere partij, zeker als die kandidaat, zoals Van Agt, een duidelijk eigen visie op het te voeren beleid heeft, maar als het om de politieke voorman van die partij gaat wordt de zaak aanzien lijk moeilijker. delijk dat hij in het kabinet op justi tie moet komen en handhaaft de weigering over iets anders dan een gelijk aantal zetels als de PvdA te praten. De PvdA reageert op zijn beurt met een blokkade voor die 7-7- 2 formule en de zaak zit muurvast. „Er is om de zetelverdeling en de bezetting van justitie een uiterst ge lokaliseerd conflict ontstaan." bena drukte Den Uyl gisteren op zijn persconferentie. Tactisch gezien kun je zo'n conflict op twee manie ren oplossen: je kunt het proberen uit te vechten en dat kan veel tijd gaan kosten zonder garantie voor succes, maar wel met de zekerheid dat de onderlinge verhoudingen steeds slechter zullen worden. Ofwel je probeert om het conflict heen te trekken om elders de winst binnen te halen. De kans dat die mogelijkheid de komende dagen een belangrijke rol gaat spelen lijkt volop aanwezig. Den Uyl gaf gisteren toe dat er in de laatste onderhandelingsfase ge dacht is aan de volgende mogelijk heid: de PvdA accepteért de door het CDA geëiste 7-7-2 formule. Van Agt ziet ondanks de uitspraak van de CDA-fractie af van justitie en gaat naar binnenlandse zaken. Jus titie wordt door een andere, in per soon beter bij de PvdA aanvaardba re CDA-er bezet. Op die manier ont staat een gemengd winst- en verlies- beeld voor de partijen, waarbij de PvdA toch wel het meest zou moe ten inleveren. Maar ziet. het kabinet bestaat uit meer posten dan alleen justitie en de macht is niet alleen afhankelijk van de vraag of men 'n zeteltje meer heeft in het kabinet. De winst kan elders worden binnen gehaald. in zware ministersposten binnen de sociaal-economische drie hoek, de buitenlandsector, de grote vakdepartementen. De mogelijkhe den die er liggen, zijn, zo benadruk ten Veringa en Den Uyl. niet serieus besproken Heldere uitspraak Zoals gezegd. Den Uyl speelde in die laatste fase met de geschetste moge lijkheid. Formeel is dat voorstel ech ter niet op tafel gekomen, omdat duidelijk was dat op dat moment de PvdA-fractie, maar ook de CDA- Opoffering Slagwapen Verdere beroepen op die verkiezings- uitpsraak, alsof die automatisch tot zetelverdelingen zou leiden van 8-7-1 of 7-7-2 zijn onderhandelings-tech- nisch interessant maar hebben geen absolute geldigheid. Het zijn argu menten die als slagwapen gehan teerd worden in een harde strijd om de macht in het nieuwe kabinet. Wie er moeite mee heeft dat partijen tot het uiterste vechten voor een extra zetel of een bepaalde ministerspost mag bedenken dat de stem die hij aan een van die partij gegeven heeft, toch niet bedoeld was om de macht gladjes aan de tegenpartij over te dragen. Dat neemt niet weg dat de betrok ken fracties momenteel beland zijn in een onvruchtbaar stellingenge vecht volgens tactische inzichten die In ieder geval, Van Agt ruikt de tegen zijn persoon gerichte gevoe lens en offert zich op. ziet af van een ministerspost, verdwijnt liever het bos in. Grote verbazing aan de on derhandelingstafel, CDA-informa- teur Veringa protesteert. Van Agt houdt vol dat hij het serieus bedoelt en de PvdA-onderhandelaars zien ten slotte een mogelijkheid de 7 (PvdA), 7 (CDA), 2 (D'66) formule in eigen kring op die manier aanvaard te krijgen. „Het aanbod van Van Agt honoreert op zichzelf niet de claim die de PvdA op justitie heeft, maar het verbetert de onderhandelings mogelijkheden wel." zei Van Thijn. En daarmee ging het fout. De PvdA had nu openlijk in de onderhande lingen toegegeven dat het met name om de persoon van Van Agt ging. De reactie van de CDA-fractie was voorspelbaar. Grote woede op de PvdA gekoppeld aan het besef dat een CDA-lijsttrekker zich niet zo maar kan en behoort weg te cijferen. De fractie blokkeert Van Agts terug keer in de vrije natuur, maakt dui DEN HAAG (ANP) - Het ver trouwen van de Nederlandse bevolking in het (demissionai re) kabinet is na troonrede en miljoenennota verminderd. Dit concludeert het NIPO uit een grote publiekssteekproef (1059 interviews, afgenomen binnen een week na de derde dinsdag van september). Op de vraag of „troonrede en miljoenennota meer of minder vertrouwen hebben gegeven in het kabinet" antwoordde 64 procent „geen wijziging", 22 procent „minder vertrouwen", twee procent „meer vertrou wen" en twqalf procent „geen mening." De vermindering van het vertrouwen deed zich on der alle ondervraagden voor, echter het meest onder WD- stemmers (38 procent), maar ook bij de CD A-stemmers (26 procent) en de D'66 stemmers (21 procent). Van de PvdA- stemmers zei twaalf procent minder vertrouwen te hebben en vijf procent meer ver trouwen. Gevraagd naar hun oordeel over de werkloosheid, zei 61 procent na troonrede en mil joenennota grotere werkloos heid te verwachten. In 1976 was dat percentage 43 procent Vermindering van de werk loosheid als gevolg van de aan gekondigde plannen verwacht acht procent (in 1976 zestien procent), terwijl 26 procent meent dat er geen verschil zal zijn (in 1976 35 procent». Ook over de economische situ atie zijn de ondervraagden somber. fractie, dwars was gaan liggen. De CDA-fractie omdat Van Agt dan toch weer niet op justitie zou komen (hijzelf was al bereid binnenlandse zaken te aanvaarden), de PvdA-frac tie omdat men een gelijk aantal zetels met het CDA moest slikken plus een CDA-er op justitie. Dit laat ste heeft CDA-informateur Veringa gisteren een stuk gemakkelijker voor de PvdA gemaakt met zijn glasheldere uitspraak dat volgens het gesloten abortusaccoord de on dertekening van een eenmaal door het parlement aangenomen abor tuswetsontwerp niet meer geblok keerd kan worden door de CDA- ministers. wat die er ook over denken Een redelijke oplossing is dus nog steeds mogelijk, maar het zal ook afhangen van de persoon (of perso nen» die de Koningin aanwijst om het vuiltje op te knappen. Het is begrijpelijk dat het CDA momen teel de buik vol heeft van Den Uyl. Toch zal alleen Den Uyl of een even zwaar door de PvdA gewaardeerde heer in staat zijn de PvdA de zetel verdeling van 7 (PvdA), 7 (CDA) en 2 of 1 (voor D'66) te doen aanvaarden. DEN HAAG Van januari 1973 tot augustus 1977 zijn de ministersala rissen 29f'< achtergebleven bij de ontwikkeling van de andere lonen, en ten opzichte van de prijsontwik keling in die periode gingen de mi nisters er zelfs 25^ reëel op achte ruit. Dit zei premier Den Uyl gister avond op zijn wekelijkse persconfe rentie na afloop van de minister raad De premier reageerde hiermee op kritiek die in het land te horen is over de aangegeven verhoging van de ministersalarissen in de cijfers van de miljoenennota, die een sala risverhoging van circa 16.000. - per jaar te zien gaven ten opzichte van de vorige begroting Deze begro tingscijfers hebben echter geen en kele betekenis ten aanzien van het beleid, aldus de premier, doch zijn alleen van rekenkundige aard. „Het zijn slechts prognoses die echter met beleidsbeslissingen over verho gingen van het ministersalaris niets te maken hebben. Het nieuwe kabi net is straks vrij om zelf zijn eigen beleid te bepalen op dit gebied." aldus Den Uyl. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Temperatuur in vorrh Wie is gisteren niet tevreden ge weest over het weer. Het was 's middags in het grootste deel van het land compleet nazomer. In het oosten liep de temperatuur tot 20 9 22 graden op. Ook het noordoosten lag ditmaal uitste kend in de race. de kwikstanden van die orde van grootte. Het maximum van Gorredijk was 21.4 graden celsius. Dergelijke waarden liggen ver boven het gemiddelde dat in deze tijd van het jaar circa 15 graden be draagt. Vorig jaar kon er ook een twintigje af. op mijn station tenminste toen 21.1 op de elfde. Maastricht 24 graden twee da gen eerder. Het Friese warmte- record voor oktober over de laatste bijna veertig jaar is 25 graden op 3 oktober 1959, lande lijk ligt dit in Limburg op 29 tot 30 graden bereikt in 1921. (Ook nog in de tweede decade). Op 27 september 1937 reikte Maas tricht nog tot 26.2 graden C. Het opvangcentrum voor actie ve en minder actieve oceaande pressies blijft het gebied van de Golf van Biskaje. Dat is voor ons voordelig omdat de wind daardoor dit weekeinde blijft waaien uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest en het zacht blijft, denkelijk ook nog wel maandag en dinsdag. Maar zulke sprekende waarden als vrijdagmiddag zullen er niet overal meer voorkomen, meer tussen 15 en'20 graden. Tot gisterenavond waren de zwaarste regens uitgestort over Frankrijk met name tiet zuid oosten: Clermond Ferrand 46 millimeter in twaalf uur. maar kleine storingen zwierven wel uit naar het noorden. Zij zullen in de lage landen het weer in minder bestendige zin beïnvloe den, in de ene regio meer dan in de andere Met die vochtigheid op middelbaar niveau lijkt de kans op enkele avondlijke on weersbuien groter dan overdag, maar ook in de ochtend kan het hier en daar wel tot regen ko men. Daartussendoor blijft ech ter de zon zich af en toe verto nen. Het lijkt mij, dat'het zater dag en zondag hier en daar in ons gebied ook wel wat kan don deren en het daar dan meer re gen valt dan in de gebieden er om heen. Het zwakke frontje dat gister middag van het zuidwesten uit het land binnentrok gaf aanlei ding tot het levendigste gesprek in de uitvoerige NOS-radio-uit- zending over de activiteit van de weeramateurs. De amateur in Dongen ging in de clinch met de weerkamer van de KNMI, waar bij hij door zich te krampachtig vast te klampen aan de term „licht bewolkt" op punten ver slagen werd. Harry Geurts be wees de juiste man te zijn voor project Dl (beoordeling Biltse verwachtingen in de regio's), want hij hield terecht het been stijf toen iemand poogde voort ijdig iets van de uitkomsten van hem los te weken. Overigens hadden de weerama teurs vergeten tijdig iets bekend te maken over dit programma Ongetwijfeld zou het op deze plaats aangekondigd zijn. Nog eenmaal de natte sneeuw van vorige week zaterdag, die zoals bekend in Friesland en Noord-Holland viel bij een tem peratuur aan de grond van 8 tot 9 graden boven 0 Afgelopen zo mer waren door KNMI-mede- werkers de in Leeuwarden in de vroege ochtend door meerdere personen waargenomen sneeuw vlokjes bij een temperatuur van circa 10 graden „nauwelijks mo gelijk" geacht (zie Weerspiegel nummer 8. augustus 1977). Nu, bij 8 tot 9 graden, werd door één van hen gezegd, dat het wel mo gelijk was. Hier blijkt uit, dat er bij toestanden met krachtige buien, gepaard gaande met zeer sterke koude valwinden, lokaal, net wel lokaal, meer kan plaats grijpen, dan uit de wijdmazig instrumenteel gemeten boven lucht theoretisch mogelijk lijkt. Voor B Zwart alle reden voor een vervolgartikeltje in Weer spiegel dunkt mij. HOOGWATER zondag 9 oktober Vllssln- gen 11 19-2350. Hartngvlletsluizen I14I-. Rotterdam l 06-13.19. Scheveningen 0 07- 12 39. IJmutden 049-13.18, Den Helder 3.54-17.04. Harllngen 6.13-1932 Delfzijl 8.40-21.35 HOOOWATER maandag 10 oktober Vlis- Mngen 1213-. Haringvlletsluizen 0 01-13.07. Rotterdam 2 03-14 08 Scheve ningen 0 59-13 26, lJmulden 1.38-14 03. Den Helder 5 14-18 18. Harllngen 7 26-20 30. Delfzijl 9 44 22 31 Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Sollicitanten naar de functie van landbouw- attaché op een ambassade moeten ook hun echtgenoten laten testen door de rijks- psychologische dienst. Dat blijkt uit een advertentie in het personeelsblad van het mi nisterie van landbouw Daarin staat: „Ook de echtgenote wordt daarbij (bij de sollicita tieprocedure - red.) bekeken Samen met haar man wordt zij door de RPD getest op sociale en contactuele eigenschappen, want zij speelt een belangrijke rol in het functioneren van haar man. vooral op het terrein van de representatie." Het PvdA-Kamerlid mevrouw De Boois heeft minister Van der Stee (landbouw» schriftelij ke vragen over de advertentie gesteld. Moeten eventuele vrouwelijke sollicitanten hun man meenemen voor een test, zo vraagt mevrouw De Boois zich af. Het is haar evenmin duidelijk, of ongehuwden een kans maken landbouwattaché te worden. ..Marcus ligt bloot op een dekentje, hij trappelt met zijn beentjes, speelt met zijn vingers. Moeder zit ernaar te kijken. Marcus krijgt een grote teen te pakken. Even kan hij hem vast houden, dan ontglipt hij hem weer. Moeder moet lachen. Marcus' handjes voelen over zijn borst, zijn buik. Dan heeft hij opeens iets heel zachts, iets ivat beweegt in zijn handen. Hij trekt er een beetje aan en het ding wordt groot. Plotseling is daar moeders hand. Zacht maar beslist duwt zij zijn handje weg van het ding. Dat gebeurt daarna nog vaker. En langzamerhand gaat het bij Mar cus dagen: ik heb iets aan mijn lijfje waar je niet aan mag komen. Eén schoolvoorbeeld van hoe niet opgevoed moet worden. Hel wordt aangehaald in het jubileumnum mer vanOuders van nu", een blad dat in de tien jaar dat het bestaat zegt honderdduizenden ouders van jonge kinderen steun gegeven te hebben bij het opvoeden van hun kroost. Bovenstaand fragment is een deel van een artikel over ..de seksuele opvoeding vanaf het pril le begin." De handelwijze van de zachte maar besliste moeder wordt resoluut afgekeurd: „Een kind moet de mogelijkheden hebben zijn lijfje te verkennen. En alle delen van dat lijfje moeten een naam hebben. Seksualiteit, liefde, teder heid is iets van de hele mens. niet alleen van die paar geslachtsken merken van het lichaam. Wie deze geslachtszones losmaakt van de rest van het lichaam, en taboe ver klaart. maakt een mens verdeeld in zichzelf." Klare en wakkere taal in een blad waarvan de hoofdredacteur Rita Kohnstamn. psycholoog is. ..Ou ders van Nu" schrijft over huis-. tuin-, en keukensituaties in de op voeding. toegespitst op de praktijk van alle dag. maar gedragen door de nieuwste psychologische en pe dagogische inzichten." In het jubileumnummer van „Ou ders van Nu" staat onder meer een artikel over sprookjes. Welke ver halen voor welke kinderen, wat is beter voorlezen of vertellen wel of niet voor het slapen gaan en wat leert het kind ervan, zijn vragen die centraal staan. Speelgoed voor jongens of meisjes of geen onder scheid maken; ook een onderwerp waarover te discussieren is. Ver der een artikel over gescheiden ouders en hun kinderen, een onder werp waarover binnenkort ook een congres gehouden zal worden. Over de rubriek Man-Vrouw ver telt een van de lezeressen: „Er wor den hele reële problemen in aange dragen, heel herkenbaar. Vroeger las je dat je onmiddellijk innig gelukkig werd als je kind geboren was. maar in Ouders van Nu" wordt tenminste erkend dat je niet vanzelf gelukkig wordt." Bij het jubileumnummer krijgen alle abonnees en kopers gratis het boekje „Uw kind van nul tot tien." een boekje over de mijlpalen in de ontwikkeling van het kind van nul lot tien jaar in vogelvlucht Hoewel dierendag alweer voorbij is, lijkt deze vertoning nog wel een eer volle vermelding waard. Deze poes kreeg een aantal doodgeboren jon gen. Rond dezelfde tijd kreeg een Treinen is in. De rijksuniversiteit van Groningen is van plan om bij de Nederlandse Spoorwegen maar liefst 5000 treinkaartjes te kopen. De Universiteit doet dat voor zich zelf en de medewerkers om zo de declaratiekosten te drukken De cgclmoedcr jongen, die zij echter niet kon voeden omdat ze werd over reden door een auto. De poes accep teerde de jonge egeltjes, die het blijkbaar best met haar zien zitten. Spoorwegen geven namelijk bij een grote alname een forse reductie: een dagkaart eerste klas op alle trajecten die normaal achtenveer tig gulden kost. komt na de reduc tie op nog maar zevenentwintig. Ook de prijs van een dagkaart tweede klas is aardig terugge bracht van tweeëndertig naar acht- TTen gulden vijftig. De universiteit denkt jaarlijks door deze zelfver koop aan de medewerkers onge veer zestigduizend gulden te be sparen. Vorig jaar kreeg de univer siteit iedere maand declaraties bin nen voor 270 eerste klas dagkaar ten en voor 180 dagkaarten tweede klas. Een handige vorm van voor verkoop. Dat je in een aantal Zuidameri- kaanse landen je leven niet zeker bent. is maar al te bekend Nu weer ontving Amnesty International be richt van een ontvoering in Chili. Het gaat om Jorge Rene Palma, die op 7 september is gearresteerd en sinds die dag spoorloos verdwenen. Veel is er niet over hem bekend; maar omdat hij een vooraanstaand lid is van de „Agrupación de famili- ares de detenidos desparecidos" een comitë van familieleden van verdwenen gevangenen ziet het er niet hoopvol voor hem uit en valt zelfs het ergste te vrezen. Brieven beleefd als altijd waaruit de Chileense autoriteiten kunnnen op maken dat de verdwijning van de heer Palma ook ver buiten Chili bekend is. zouden hem misschien kunnen helpen In zo n brief zou ongerustheid moeten doorklinken over zijn arrestatie Er zou in geïn formeerd kunnen worden naar de feiten waarvan Jorge Rene Palma beschuldigd is en naar de plek waar hij gevangen gehouden wordt. En we zeggen het nog maar eens wie moeite heeft met het opstellen van zo'n brief m het Spaans of in het Engels dat is helemaal niet zó onvoorstelbaar kan voor ander halve gulden de brochure „Uw brief helpt een politieke gevangene" aanvragen bij Amnesty Internatio nal. postbus 6262. Amsterdam. Daarin staan uitstekende voor beeldbrieven in verschillende talen. Adressen waar brieven voor Jorge Palma heen gestuurd kunnen wor den: S E. Oeneral Augusto Pino chet Ugarte Ediflcio Diego Por- tales Santiago. Chile; S. E Sr. Jose M. Eyzaguirre Echeveverria, Presidente de la Corte Suprema Plaza Mont Varas Santiago. Chi le; eventueel ook (gewoon in het Nederlands) naar de ambassadeur in ons land: Z. E. de heer Jose Miguel Barros Franco, Javastraat 11, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5