Medezeggenschap in kleinere bedrijven strijdpunt binnen SER Stap op goede weg Vooruitgang bedreigt samenleving Formatie u SUPERTRAMP concert gemist? IUILFISK Folkerts spant kort geding aan De n komt er weer bij Schrapzetten helpt geen haai; als Nilfisk zuigt! W T Werkgevers willen geen, bonden wel wettelijke regeling Bejaarde vrouw komt om het leven Premier verdedigt adviezen WRR Rij 25 km méér per volle tank. Mobil MrbilEI de olie die benzine bespaart. Veel zigeuners melden zich bij Regeringsnota over problemen Molukkers Rita koop dan hun laatste LP EVEN IN THE QUIETEST MOMENTS Alphen aan de Rijn Prof. Goudzwaard op congres van SSR-reünisten: ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Vooruitlopend op de lezersbijdragen, die wij in dit hoekje hopen te gaan publiceren, wil len wij u één reactie niet onthouden: „U schrijft over de plannen, die uw redactie heelt voor de toekomst, maar u bent te bescheiden, mede-lezer Postma. Er zijn im mers in het algelopen jaar al heel wat goede dingen in Trouw verwezenlijkt? Mag ik er een paar noemen: de kerkpagina, die ons dag-in-dag-uit volledig op de hoogte houdt van wat er op dit zo uitermate belangrijke terrein des levens speelt, de Podiumpagina, waarmee niet zo lang geleden de vrijdag krant werd verrijkt, de nog tamelijk nieuwe rubrieken als de „consumentenrubriek de „eethoek", de „grammofoonplatenhoek", de „kinderboekenrubriek", de vaak zeer goed ogende zaterdagpagina's van de laatste maanden op binnen- en buitenlands gebied. Ook stel ik de maandelijkse bladzij „Signale ment" op hoge prijs. En ik zou die graag wat vaker in de krant zien." Dit is een stuk van een waarderende brief, die wij ontvingen. Wat het laatste betreft: uitbreiding en verbetering van de krant is mogelijk, ligt in de lijn van onze verdere plannen om van Trouw de complete krant te maken, die voor het hele gezin een gewaar deerde (zij het niet kritiekloos aanvaarde) huisvriend is. Na zoveel waardering durven we heel even onbescheiden te worden: Valt het u ook op, dat er zo vaak uit Trouw geciteerd wordt. In diverse radio- en televi sie-uitzendingen worden stukken uit Trouw met name en met ere genoemd. Dat zegt iets over de kwaliteit. En om hierover nog even door te gaan: nogal eens wordt door uitgevers aan ons om toe stemming gevraagd om in leerboeken artike len uit Trouw te mogen overnemen. Die toe stemming geven we uiteraard graag, mits de bron wordt vermeld. Terug nu naar onze wervingsactie. Die liep ook in de voorbije week goed. We hadden van onze lezers-leden niet anders verwacht Het is weliswaar nog niet zo, dat we al aan de tien procent „doeners" zijn. die wij ln ons verhaaltje van twee weken beleden noemden en die ons dan 15.000 nieuwe abonnees zou den aanbrengen. Nee, zover is het nog niet. Maar we hebben goede hoop, dat we toch ln de komende weken nog vele honderden nieu we lezers zullen mogen verwelkomen. Zo zetten we een stap op de goede weg. Voor u een nog betere krant als beloning voor uw moeite. Met vriendelijke groet. Naschrift: Zoals we al eerder schreven: lezers, die ln maximaal 500 woorden hun bijdrage aan de lezerswerving willen geven, zijn meer dan welkom. De beste tien belonen we met een royale boekenbon. Publicatie in de krant zal volgen. O. Postma, directeur Van onze soc.-econ, redactie DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging in de Sociaal- Economische Raad lijken het niet eens te zullen worden over de medezeggenschap van werknemers in kleinere bedrij ven (minder dan 100 perso neelsleden). Een commissie uit beide partijen heeft een volle dig verdeeld ontwerpadvies ge brouwen. Over twee weken zal .de voltallige SER zich hierover buigen. Bedrijven met meer dan 100 mensen in dienst, zijn verplicht een onderne mingsraad te hebben. Een nieuwe Wet op de Ondernemingsraden staat op stapel. Er zijn sluitende afspra ken over gemaakt in de kabinetsfor- maite Een open kwesüe is echter IAOVERTERTIE) KINDERBESCHERMING: WIE IS DE KAPITEIN? Op de Raad voor de Kinderbescherming, bijgenaamd „de kinderdief", wordt veel kritiek geleverd. Wat is er mis? Er bestaat onduidelijkheid, om een belangnjk punt te noemen, over de vraag wie de baas is. De minister van justitie draagt verantwoordelijkheid, maar de Raad ook. Er zijn, kortom, twee kapiteins op één schip en dat gaat nooit goed Verder deze maand in VU-magaztm onder meer Leraren knjgen les via radio en tv Honderd jaar geleden: sleutelen aan de Kinderwet Moluks geschiedschrijver gerehabiliteerd VU-magazIne. een opinieblad waar studie achtej zit te verzenden in open enveloppe zonder postzegel aan: VRIJE UNIVERSITEIT Antwoordnummer 1771 Amsterdam Naam Adres Woonplaats Geeft zich op als abonnee op het VU -magazine voor de prijs v ón 20. - per laar Voor betahng wordi uw acceptgirokaart afgewacht Datum Handtekening hoe de medezeggenschap in de klei nere bedrijven moet worden gere geld. In de formatie-akkoorden van PvdA, CDA, D'66 is hierover al afgesproken dat aan werknemers in kleinere be drijven in beginsel een gelijkwaar dig recht op medezeggenschap dient te worden toegekend zoals werk nemers in grotere bedrijven hebben op grond van de Wet Ondernemings raden. Verder zegt het akkoord dat het nieuwe kabinet hierover definitieve besluiten zal nemen, aan de hand van het gevraagde SER-advies. De PvdA had ook al willen vastleggen dat er in elk geval een wettelijke regeling zou moeten komen, dus een soort aanvullende Wet op de Onder nemingsraden in kleine bedrijven. In het formatie-akkoord is dit punt ech ter niet opgenomen. DRACHTEN (ANP De 78-jarige mevrouw E. Braam-Kroes uit Gorre- dijk is gistermiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in Donkerbroek. De auto waarin zij meereed botste op een kruising te gen een andere wagen. Haar echtge noot, die de auto bestuurde, raakte zwaar gewond. Nu blijkt dat juist dit punt werkge vers en vakbeweging in de SER vol ledig verdeeld houdt. FNV en CNV in de SER-commissie bepleiten uitbrei ding van de gewone Wet op de On dernemingsraden tot bedrijven van af 25 werknemers. Deze bedrijven zouden dan verplicht worden een gewone ondernemingsraad in te stellen. Wel zouden werkgevers en vakbon den per bedrijfstak en via de cao desgewenst een afwijkende regeling moeten kunnen afspreken. Maar waar dat niet gebeurt, zou de gewone wet moeten gelden. Vertegenwoordiging Ook voor de kleinste bedrijven, tot 25 personeelsleden, willen FNV en CNV een wettelijke regeling voor de medezeggenschap. De regeling zou moeten inhouden dat de onderne mer een personeelsvertegenwoordi ging moet laten kiezen als de meer derheid van het personeel of vakbon den met leden in het bedrijf daarom vragen. Als zo'n personeelsvertegenwoordi ging er niet is. zou de ondernemer minstens periodiek een personeels vergadering moeten beleggen om het personeel te informeren en te raadplegen over belangrijke plan nen, en om met het personeel de algemene gang van zaken van de onderneming te bespreken. De werkgevers in de SER-commissie zijn echter tegen al dit soort wettelij ke voorschriften. Zij vinden dat de SER zelf wel een verordening kan maken voor de medezeggenschap in bedrijven tot 100 personeelsleden. Dus zonder een wettelijke grondslag. Voor bedrijven met minder dan 25 werknemers is helemaal geen rege ling nodig, vinden de werkgevers. Het overleg in deze bedrijfjes kent vele vormen. Iedere formalisering daarvan door middel van een alge mene regeling werkt verstarrend en is niet zinvol aldus het werkge- versstandpunt in -het ontwerp-ad- vies. Ook overeenstemming Opvallend is dat werkgevers en vak beweging in het ontwerp met volle dig gescheiden standpunten zijn ge komen, die met slechts enkele inlei dende passages aan elkaar zijn ge schreven. Toch zijn er meerdere punten van overeenstemming, en komen zelfs bepaalde passages letterlijk voor in zowel het standpunt van de werkge vers als dat van de werknemers. Zo is er overeenstemming dat het recht op medezeggenschap van werknemers niet kan afhangen van de omvang van het bedrijf. Normaal in de procedure van de SER is dat in een commissie, die een ontwerp-advies voorbereidt, discus sie plaatsvindt om zover als mogelijk een gemeenschappelijk standpunt te formuleren. Uit het ontwerp zou kunnen worden afgeleid dat een der gelijke discussie ditmaal niet heeft plaatsgehad, en dat de afzonderlijke standpunten haastig aaneen zijn geplakt. Toch is het advies al in 1971, door de toenmalige minister Roolvink, ge vraagd aan de SER, en is de voorbe reidingscommissie spoedig daarna officieel ingesteld. Het ontwerpad vies zelf doet geen mededelingen over de gevolgde procedure. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Premier Den Uyl bestrijdt, dat de ideeën van de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid over het oppeppen van investeringen niet rijmen met de ideeën van het kabinet. Volgens de raad moet de overheid bij steun aan Investerende bedrijven niet al te veel nadruk leggen op extra arbeids plaatsen. Met de steun moet vooral gestreefd worden naar een winstge vende Industrie, die geld oplevert om daarbuiten bijvoorbeeld in onderwijs en welzijnszorg nieuw werk te scheppen. De wet investeringsrekening, die de regering heeft ontworpen, gaat er ondermeer van uit dat een inves teerder op meer geld van de over heid kan rekenen naarmate er meer arbeidsplaatsen mee gemoeid zijn. Dit volgens het zogeheten arbeids plaatsencriterium. Naar de mening van Den Uyl wil de wetenschappelij ke raad slechts, dat het criterium niet al te strak wordt toegepast. Vervolg van pagina 1 Economische Raad en lid van de CHU, veel opgeld. Voor zijn eventue le socialistische partner wordt in CDA-kring gedacht aan namen als die van dr Samkalden, voormalig burgemeester van Amsterdam. Over het advies van D'66-voorman Terlouw is weinig duidelijk, maar in x ieder geval gaat het uit van de ln D'66-kring toenemende overtuiging dat binnenkort het stadium zal wor den bereikt dat PvdA en CDA el kaar psychologisch van regeringssa menwerking dreigen uit te sluiten. WD-fractieleider Wiegel zal, naar verluidt, de Koningin opnieuw sug gereren nu de weg te openen naar de samenstelling van een nationaal ka binet, waarin alle grote partijen sa men de moeilijkheden van dit mo ment te lijf kunnen gaan. „Onervarenheid" De informateurs Den Uyl en Veringa vermeden gisteren zorgvuldig aan te duiden in welke richting zij een op lossing zagen. Zij constateerden wel dat bij alle betrokken partijen de wil om door te gaan sterk aanwezig is. Volgens Veringa heeft voortgaand overleg nu alle kans van slagen om dat verschillende mogelijkheden voor zetelverdeling werkelijk se rieus zijn uitgediept. De partijen bo den geen echte openingen', aldus Veringa. Hij vond de informatieperi ode toch geen verloren tijd. „De fracties zijn nu teruggeworpen op hun eigen verantwoordelijkheid". Den Uyl benadrukte dat ln feite het plaatje van het nieuwe kabinet al redelijk vast stond en het conflict rond de zetelverdeling en justitie een belangrijke maar uiterst geloca- liseerde zaak is. „Ten aanzien van het kabinet als geheel waren we al ver gevorderd", zei hij. Den Uyl meende dat het niet ongewoon is dat de zetelverdeling meer fases no dig heeft om een akkoord te berei ken. Het feit dat Terlouw hieruit afleidde dat PvdA en CDA elkaar wellicht psychologisch van samen werking uitsluiten, weet hij dan ook aan de onervarenheid van Terlouw in de politiek. ADVERTENTIE DEN HAAG Reeds 350 van de 450 illegaal ln ons land verblijvende zi geuners hebben zich bij de vreemde lingendienst in diverse gemeenten van ons land aangemeld om in aan merking te komen voor verblijfsver gunning. Voordat de zigeuners die vergunning ook krijgen moet het eerst vaststaan, dat er voor hen ge schikte standplaatsen te vinden zijn. Nieuwe .illegale" zigeuners mo gen vanaf nu ons land niet meer in en als ze er toch inkomen worden ze weer naar de grens teruggeleid, al dus premier Den Uyl gisteren na afloop van de ministerraad. AMSTERDAM Tegen een 24-Jari- ge Amsterdamse politieagent is pro ces-verbaal opgemaakt wegens mis bruik van zijn functie. De agent wordt ervan verdacht dat hij in zijn vrije tijd van de diensten van prosti tuees gebruik maakte waarbij hij zich legitimeerde als politieman. Tijdens het inmiddels afgeronde on derzoek naar deze beschuldigingen is de verdachte buiten functie gesteld. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Westduitser Knut Folkerts heeft een kort geding aan gespannen tegen de officier van Jus titie in Utrecht, mr. T. van Dijk. en de staat der Nederlanden. Mr. P. H. Bakker Schut, de advocaat van Fol kerts. vraagt de president van de rechtbank aan de officier van Justi tie en de staat op te leggen zijn cliënt naar het huis van bewaring over te brengen. Folkerts brengt zijn voorarrest ln de marechausseeka zerne door en dat is volgens Bakker Schut in strijd met de wet De Westduitser, die lid zou zijn van de Rote Armee Fraktion (RAF), schoot op 22 september in Utrecht een politieman dood om zich aan aanhouding te onttrekken. Mr. Bak ker Schut heeft vrijdag het kort geding, dat dinsdag 11 oktober voor de president van de rechtbank in Utrecht zal dienen, aangekondigd. Hij herhaalde zijn stelling dat vol gens de wet een voorlopige hechte nis alleen kan worden ondergaan ln huizen van bewaring, die zijn aange wezen door de minister van Justitie. Folkerts bevindt zich nu zodanig afgezonderd in een cel aldus de advocaat dat zintuigelijke waar neming in het geheel ni£t. of nauwe lijks. mogelijk Is. Dit kan leiden tot verstoring van de geestelijke en li chamelijke gezondheid. De schietpartij aan de Nederlands- Duitse grens bij Babberich (in de buurt van Zevenaar) heeft (waar schijnlijk) niets te maken met acti viteiten van de RAF Donderdag avond laat werd geschoten op een auto met Duits kenteken De- be stuurder reed in op een douanier, waarop de douaniers op de auto vuurden. De bestuurder werd op Ne derlands gebied aangehouden. Het was de 24-Jarige J.B. uit Amster dam, die bij enkele grensposten van uit Duitsland toegang was gewei gerd omdat hij in een auto met Duits kenteken reed. Vermoedelijk waren zijn papieren niet in orde. Toen de man er toch ln was geslaagd Nederland binnen te komen en voor een routine-controle werd aange houden, is hij waarschijnlijk in pa niek geraakt. De Amsterdammer werd vrijdag naar Zevenaar overge bracht voor een onderzoek. De poli tie wilde vrijdagavond geen enkele mededeling doen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een nota over de problematiek van de Zuldmoluk- kers in ons land zal naar alle waar schijnlijkheid nog ln oktober aan de Tweede Kamer overgelegd worden Dit deelde premier Den Uyl gister avond mee na afloop van de minis terraad. Momenteel wordt er erg hard aan de nota gewerkt, onder meer in contact met de commissie- Kobben. aldus de premier „Dit moet een meisje voorstellen. Bent u dan ei|eulijk niet erf blij met (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers alpien AAN DEN RIJN De Nederlandse Spoorwegen hebben een póging om de spelling van de Nederlandse taal incidenteel op een heel klein onderdeel wat te moderniseren, verloren. Op vier naamborden in het stati on van Alphen aan den Rijn was sinds kort de „n" weggelaten zo dat er stond: Alphen aan de Rijn. Dat ging een aantal Alphenaren (begrijpelijk: een plaatsnaam ver ander je toch niet zómaar) te ver. zij lieten bij de NS van hun onge noegen blijken en eisten eerher stel voor de n. De spoorwegen, blijkbaar niet belust op een herle ving van de strijd over „de" of „den" (die behoort sinds de spel- ling-Marchant wel tot het verle den) beloofden beterschap en cor rectie: binnenkort zal er weer Alp hen aan den Rijn staan. Op het gemeentehuis van Alphen aan den Rijn weet men van de kwestie wel af, maar men ontkent dat er namens de gemeente offi cieel geprotesteerd zou zijn. Men is op het raadshuis kennelijk wel gewend aan vragen of de „n" al of niet in de gemeentenaam thuis hoort: men begint tijdens een te lefoongesprekje met nadruk te verzekeren dat het den moet zijn. Men vindt ook dat andere instan ties zich er vaak maar gemakke lijk van af maken door de moei lijkheid te omzeilen enAlphen a/ d Rijn" te schrijven. (ADVERTENTIE) Ongeëvenaarde schoonmaakkracht. Eén van de véle redenen om Nilfisk in huis te halen. De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b.v.- Diemen.Tel. 020-99 43 01, toestel 'lf3T Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Ombuiging van de ontwikkelingsgang van economie en techniek in onze samenleving is aleen mogelijk als in de cultuur van die samenleving de bereidheid groeit daarvoor reële economische offers te brengen. Een verande ring in het bestuursmechanisme van onze samenleving is voor een dergelijke wending onvoldoende. «II Dit concludeerde prof. dr. B Goudzwaard gisteren in een rede over christelijke toe komstverwachtingen en maatschappelijke ordes, die hij hield op een congres van SSR-reünisten in Lunteren. Goudzwaard constateerde dat samenlevingstypen vaak beoordeeld worden op basis van het besturingssysteem. Men plaatst dan twee typen tegenover elkaar: het com munisme als het systeem met gemeenschapseigendom van de produktiemiddelen be stuurd door middel van een centraal plan en het kapita lisme als samenleving die ge baseerd is op particuliere ei gendom van de produktie middelen, waarbij de beslis singen gecoördineerd worden door de markt. Dergelijke omschrijvingen verliezen de culturele dimensie van sa menlevingstypen uit het oog. Maatschappelijke ordes zijn niet alleen uitdrukking van bepaalde bestuurssystemen maar veel meer nog een uit drukking van een bepaalde cultuur. Niet statisch De geijkte beschrijvingen van maatschappelijke syste men suggereren dat deze sys temen statisch zijn. Maar maatschappelijke stelsels veranderen door een eigen motoriek. Zo vraagt het Sow- jet stelsel in de praktijk om liberalisering en het kapita listische stelsel om een toene mend regulerend ingrijpen van de overheid ter bescher ming van milieu, werkgele genheid, de zwakken. Pas wanneer samenlevings vormen gezien worden als een uiting van een bepaalde cultuur, wordt het mogelijk een relatie te leggen tussen deze samenlevingsvormen en de christelijke toekomstver wachting. Van onze samenle vingsvormen kan gezegd worden dat ze op een of ande re manier op utopieën zijn afgesteld. Bij de communisti sche samenlevingsorde is die utopie zeer uitgesproken aanwezig in de klassenloze heilsstaat. Maar ook aan de westerse samenleving ligt de droom ten grondslag van een toekomstige door mensen handen realiseerbare wereld van geluk en voorspoed. De hefboom naar de toekomst wordt in beide stelsels ge vormd door ons technisch vermogen en onze economi sche prestaties. De commu nistische en kapitalistische utopieën verschillen van in houd. maar beide willen hun droom verwerkelijken door wetenschappelijke, economi sche en technische vooruit gang Schrikbeeld Het voortbestaan van de sa menleving is afhankelijk van ■5 Prof. dr. B. Goudzwaard: wending van de cultuur nodig... deze vooruitgang geworden. Zodra de vooruitgang stokt treedt massale werkloosheid op. Zonder technische door braken loopt de noodzakelij ke produktiviteitsstijging ge vaar. die nodig is om ons aan steeds hogere inkomens te helpen, die weer nodig zijn om de enorme collectieve uit gaven op peil te houden. Maar de vooruitgang wordt ook steeds meer een pro bleem door oprakende grond stoffen, een bedorven milieu, het opgeschroefde levens tempo en verkilling van de arbeidsomstandigheden. De utopie als aanlokkelijk toe komstbeeld blijkt tot een schrikbeeld te zijn geworden De wapentechnologie, die ons de vrede zou moeten ver zekeren, is de meest afschu welijke vorm van een derge lijk schrikbeeld. De enige manier om wangedrochten van deze vooruitgang als de neutronenbom het hoofd te bieden is. hoe riskant dat ook is. eenzijdige stappen zoals een verklaring dat we deze wapens niet als eerste zullen gebruiken. Ontsluiting Onze werkelijkheid wordt be paald door het dictaat van de utopische mogelijkheden en tegelijkertijd de groeiende huiver daarvoor, zo zei Goud zwaard. Naast de utopie plaatste hij de eschatologie, een christelijke toekomstver wachting van de laatste din gen. Christelijke eschatolo gie houdt niet in een zich biddend uit de wereld terug trekken. maar leven vanuit Gods toekomst, vanuit een verantwoordelijkheid voor de komende Heer en minder naar onze eigen toekomst, die we krampachtig denken te moeten waarmaken. Sleutelwoord voor de maat schappelijke orde wordt dan het woord ontsluiting, het doorbreken van de loden last die de utopieën ons op de nek leggen. Concreet houdt de ontsluiting het bewustzijn in dat we leven ln een gescha pen wereld die rebelleert te gen grenzeloze technische en economische vooruitgang. Deze processen moeten weer gebracht worden onder de tucht van het rentmeester schap, dat zich verzet tegen roofbouw en het steeds maar opjagen van de consumptie. Het betekent dat de techniek weer onder de discipline van de menselijke verantwoorde lijkheid gebracht wordt. Ont sluiting is niet het streven naar een perfecte samenle ving maar een beleving van de menselijke verantwoorde lijkheid. Daarvoor is een wending van de cultuur nodig. Mr. O A. Wagner, oud presl- dentrdlrecteur van de Shell sprak vanuit zijn maatschap- pelljk-economische ervaring met moderne ondernemin gen over het thema ..werken in de maatschappij

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3