^Strijd om Spelen verandert snel Amerika krijgt meer clubs Voldoende werk, te weinig banen voor sportleiders Verkeerde schema's voor toptennissers ees Kerdel ziet nog voldoende kansen voor aangepaste Olympiades van huidige omvang Ruim 13 miljoen toeschouwers in afgelopen seizoen Vosmaer naar MVV Braun „positief' Vakvereniging hard nodig -ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 27 door Johan Woldendorp )EN HAAG 8 De Olympische wetten schrijven al meer dan tachtig jaar voor, dat de organisatie an de Spelen alleen maar aan een stad kan worden opgedragen. Het ziet er naar uit, dat dat de angste tijd heeft geduurd. Het is zeer aannemelijk, dat het Olympische parlement binnenkort vellicht volgend jaar al. wanneer in Athene bepaald wordt wie de Spelen van 1984 binnen zijn »oorten krijgt de regels op dat punt ingrijpend gaat wijzigen. De interesse van de grote steden p deze aardbol is om begrijpeleijke redenen sterk tanende. Zoals de zaken er nu voorstaan, kan et Internationaal Olympische Comité in de Griekse hoofdstad uit slechts één kandidaat kiezen": Los Angeles, de metropool, die door de Verenigde Staten naar voren is geschoven. 1 at in voorgaande jaren nog als een erbitterde concurrentiestrijd op in- ernationaal niveau gold, werd nu edevalueerd tot een robbertje vgch- ?n tussen twee steden uit één land. lew York en Los Angeles probeer- en elkaar in een niets ontziende trijd de loef af te stèken. Terwijl ew York zijn kandidatuur trachtte e verdedigen door te wijzen op het reëren van éen royale hoeveelheid erkgelegenheid. beriep Los Ange- s zich op de aanwezigheid van de lit 1932 daterende Olympische ac- Dmmodaties (die slechts in beperk- mate gerenoveerd moeten wor- en) en de ervaring op het gebied an het organisaeren van wereldspe- n. Dat laatste sprak trouwens ook, laar dat is persoonlijk. Nederlands ieuwste IOC-lid, Cees Kerdel. aan. erdel kreeg dus wat dat betreft zijn in. Hij hoopt zijn zin ook te krijgen, anneer zijn visie over de organisa- irische toekomst van de Olympi- :he Spelen ter sprake komt. Het zit in. Te meer, daar tal van collega's an de Hagenaar wel oren naar dit lan hebben. Kerdel: „Tot dusver jn er geen duidelijke aanwijzingen, at er buiten New York en Los Ange- s serieuze kandidaten zijn. Dat nd ik een vrij zorgelijke zaak. Ik wil lijn ogen niet sluiten voor het op- oeren van de kosten (Montreal 1976 ergde meer dan drie miljard gulden red.). Het wordt steeds duurder, er emen steeds meer mensen deel en 1 komen iedere keer nieuwe sporten ij. An de andere kant waren de jfers van München 1972 minder imber dan aanvankelijk werd ver acht. Het grote Olympische stadi- [i wordt zeer intensief gebruikt, ter ijl de verbetering van de infrastruc tuur voor een groot gedeelte een Mvend karakter heeft." "Tcch", vervolgt hij „wordt de orga- ^satie voor een stad alleen een on- aalbare zaak. Daarom is er een ieuwe gedachte aan het ontstaan, |e in het kort hier op neer komt. De rganisatie wordt in het vervolg aan in land opgedragen. Dat land kiest in bepaalde stad als het centrum van het hele gebeuren. In die stad moeten ten minste de openings- en de sluitingsceremonie en alle finales plaats vinden. Voor zover dat sport- technische haalbaar is, uiteraard. De overige wedstrijden worden in een straal van zestig kiometer rond die stad gehouden. Ga je moedwillig die grens overschrijden, dan wordt de spreiding te groot. Dan blijft de sa menhang niet bewaard. Er is ook gesuggereerd om veel meer dan zes tien dagen voor de Spelen uit te trekken. Dan kan niet. In dat geval krijg je een verzameling wereldkam pioenschappen, terwijl het aantrek kelijke van de Olympische Spelen juist de contacten met andere sport mensen is." Hoewel deze maatregel een lasten verlichtend effect sorteert, blijft de stelling, dat het organiseren van Olympische Spelen alleen maar door rijke landen mogelijk is en dus een elitair karakter draagt, moeiteloos overeind. En dat, terwijl de Olympi sche beweging de wereld bij elkaar wil brengen, zonder dat ze daarvoor iedere keer naar „volwassen" landen moet uitwijken. Cees Kerdel: „Dat is een reële vraag. Wij besteden veel aandacht aan dat onderwerp, ook al omdat wij onze doelstellingen zo veel mogelijk na willen komen. Er zijn suggesties gedaan om de Spelen door een aantal minder rijke landen te laten houden. In dat verband zijn de Benelux en de driehoek Frank- rijk-Zuid-Duitsland-Zwitserland ge noemd. Ik acht het onwaarschijnlijk, dat een dergelijk plan uitgevoerd kan worden. Zo'n stuk innige samen werking is moeilijk te realiseren, om dat de internationale samenwerking op economisch terrein kijk maar naar de EEG al erg moeizaam verloopt." Toch ligt er op papier een nieuw terrein braak voor het IOC. Zij het. dat de te bebouwen akkers waarschijnlijk alleen misoogsten af leveren: prestige-gerichte ontwikke lingslanden en dictaturen. Demo cratisch ingestelde regeerders vra gen zich terecht af of de glorie en de propagandistische waarde van een gigantisch evenement als de Olym pische Spelen wel afgewenteld mo gen worden op de belasting betalen de burgers. Cees Kerdel: „Aan de ene kant staat de werkgelegenheid, aan de andere zijde het kostenaspect. Dat moeten we niet met oogkleppen op bekij ken. De Spelen van München heb ben erg veel geld gekost, maar daar staat tegenover dat de inkomsten uit recettes en tv-rechten niet gering waren. Al besef ik terdege dat het voordeel van de economische groei vorig jaar in Montreal overscha duwd werd door een geweldige ex plosie op het gebied van de lonen in de bouwvak." Armoede „Wat de ontwikkelingslanden be treft", meent Kerdel, „Mexico kwam in 1968 toch mooi in de schijnwerper van de wereld te staan. Natuurlijk wordt er in zo'n geval gewezen op de armoede, die in het land heerst. Dat is waar. Iemand heeft eens gezegd het is niet mijn mening dat je beter Olympische Spelen kunt hou den dan militaire parades. Te vaak zijn de mensen hier geneigd om alles door hun eigen bril te bekijken. In minder rijke landen is de belangstel ling voor de Olympische Spelen gro ter dan in naties, die er al zijn. Dat moet je ook in overweging nemen. Kijk maar naar de Afrikaanse lan den. Iedere jonge staat wil een eigen luchtlijn, een eigen vlag en een nati onaal Olympisch Comité." Toch on derkent ook Kerdel, dat er een es sentieel verschil bestaat tussen de wil van een volk (zoals in West- Europa en de VS het geval is) en de denkbeelden van machtswelluste lingen als dictators triest genoeg zijn. Niet alleen Jong Afrika hunkert naar Olympische erkenning (Kerdel: „Voor mij het bewijs, dat de Spelen nog steeds levend zijn"), ook com- CEES KERDEL: „Iedere jonge staat wil een eigen luchtlijn, een eigen vlag en een nationaal Olympisch Comité". munistisch China wil aansluiting bij de rest van de wereld. Ten koste van Taiwan (nationalistisch China), dat wel. Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, voorziet op korte termijn nog geen oplossing voor dit wurgen de probleem. „Het zal nog wel lange tijd duren, voordat Chinese atleten mee zullen doen aan de Olympische Spelen", meldde de Ier na zijn recen te bezoek aan Peking. Volksrepubliek Cees Kerdel, de eerste Nederlander zonder titel of adelijk bloed die zit ting heeft in het IOC, praat over de kwestie China alsof hij een egel met blote handen vast pakt. „Het is ont zettend moeilijk", bekent hij. „De volksrepubliek China heeft zich principieel teruggetrokken, maar is nu in een periode beland, dat het meer contact met de wereld wil zoe ken. Het is een goede zaak. dat het grootste land van de wereld met de omvangrijkste bevolking die inte resse toont. Om de volksrepubliek China ten koste van Taiwan tot het IOC toe te laten, is voor ons een moeilijke zaak. Taiwan is altijd een goed lid geweest, maar wil hoe dan ook de naam „republiek China" handhaven. Dat schept een gevaar lijk precedent. Wat vandaag Taiwan is. kan morgen hoe dwaas het ook klinkt Nederland zijn. Nogmaals, het valt toe te juichen, dat de volks republiek China er bij wil horen. Taiwan is natuurlijk niet het eigen lijke China. Ze zou ook onder haar eigen naam mee kunnen doen. Het beste is een politieke oplossing voor dit probleem. Want dan is het op Olympisch niveau ook geen hals zaak meer." NEW YORK De NASL, de Noordamerikaanse voetbalorga nisatie, zal komende week stap pen gaan ondernemen om het to taal aantal deelnemende clubs op 24 te brengen. De NASL heeft een uiterst succesvol seizoen achter de rug met een totaal aantal toe schouwers van 13,5 miljoen. Op dit moment zijn er negentien teams in de NASL vertegenwoor digd. Vanaf komende dinsdag zijn de leiders of beter gezegd, de eigena ren van de negentien clubs op hun jaarvergadering in New York bijeen. Gesproken zal dan worden over het voorstel om nog vijf ste den een licentie voor NASL voet- jbal te geven. Er zijn in totaal jtwintig verzoeken om een licentie binnengekomen. Daaruit zullen waarschijnlijk Boston, Philadel phia, Denver, Anaheim en Oak land gekozen worden. Het team uit Denver, de Caribous of Colora do, zal in ieder geval volgend sei- oen in de NASL spelen omdat dit team vorig jaar al een licentie afjjcreeg maar toen verkoos eerst bij het begin van het seizoen 1978 te starten. ter- agPp de vergadering zal ook gespro ken worden over reglements wijzigingen en de organisatie van 'óó^e ^na^e om de nationale titel (de "occer bowl 1978) in het Giants Stadion in New Yersey waar plaats is voor ruim 76.000 toe- Schouwers. ..Think big" geldt in alle onderde len van het Amerikaanse voetbal In opkomst. Met name de televi- a^ie-organisaties zullen dat gaan jafJnerken Gebleken is dat de bui- ve|enlandse sterren een grote aan trekkingskracht hebben gekre gen op het Amerikaanse publiek. Afgelopen seizoen werd door de nder TVS zeven maal een wed- ijd over 100 stations uitgezon- Daarbij waren drie wedstrij- n uit de play-offs, het finale- irnooi van de competitie. Voor tomend seizoen denkt men aan linstens tien wedstrijden recht- eeks op de televisie. 4' I China ét voetbalelftal van de Volksre- lubliek China is een tournee door Verenigde Staten begonnen iet een gelijk spel tegen het nati- male elftal van de Verenigde Sta- 1-1. Ho Chia gaf China in de HELMUT SCHON geen experiment twintigste minuut de leiding. In de vijfenzestigste minuut zorgde Dom Groege voor de gelijkmaker. China bezoekt de Verenigde Sta ten nadat enkele weken geleden de New York Cosmos twee wed- trijden in China speelden. In elf dagen tijd zullen de Chinezen in totaal vijf wedstrijden spelen. Voor 16 oktober staat nog eens een wedstrijd tegen het Ameri kaanse nationale elftal op het programma. Het eerste duel werd in Washington gespeeld, het twee de zal afgewerkt worden in San Francisco. West-Duitsland Voetbalwereldkampioen West- Duitsland zal pas een week voor het begin van het wereldkam pioenschap voetbal naar Argenti nië vertrekken. Volgens de medi sche begeleiders van de ploeg is er geen reden om eerder naar Zuid- Amerika af te reizen. Volgens die begeleiders wijken de klimatolo gische omstandigheden in Argen tinië. zo zei de perschef van de Westduitse voetbalbond gisteren in Berlijn, nauwelijks af van die in Europa. Om zich voor te bereiden op dat toernooi werkt de Duitse ploeg overigens vandaag in West-Ber- iijn een vriendschappelijke inter land tegen Italië af. Helemaal ex perimenteel is dat elftal niet, want bondscoach Helmut Schön durfde het bijvoorbeeld nog niet aan om het talent Tenhagen op te stellen in plaats van de ervaren Kaltz. In feite heeft hij in vergelij king met het team dat vorige maand in Helsinki van Finland won (0-1) twee wijzigingen aange bracht. Rummenigge vervangt de geblesseerde Abramczik en Flohe neemt de taak van Hölzenbein over. Rusland Het Russisch nationale elftal dat woensdag tot een 0-0 resultaat tegen Nederland kwam, speelt vandaag in Parijs een vriend schappelijke interland tegen het Franse team. Voor de Franse na tionale ploeg een belangrijk duel, want op 16 november speelt Frankrijk thuis tegen Bulgarije voor groep vijf van de voorronden voor het wereldkampioenschap. Zowel Frankrijk als Bulgarije heeft nog alle kans op een plaats in Argentinië. Trainer Michel Hidalgo verwacht dat hij tegen de Russen volledige klaarheid zal verkrijgen over de kracht van het tamelijk jonge Franse team. Hidalgo. .Voor ons is dit een belangrijke wedstrijd, ook al telt het resultaat voor geen enkele competitie. Rusland heeft een goed elftal en we moeten win nen om te laten zien dat we tegen Bulgarije een goede kans hebben.' Loting De UEFA zal op 4 november in Zürich de loting verrichten voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup. In dit toernooi wordt een ropde meer gespeeld dan in de toernooien om Europa Cup I en II. Ook maakte de UEFA officieel een aantal wijzigingen voor de tweede ronde bekend. KB Kopenhagen speelt de eerste wedstrijd tegen Dinamo Tbilisi (Rusland) op eigen terrein, in te genstelling tot de uitslag van de loting. Ook Torino (Italië speelt nu eerst thuis tegen Dinamo Za greb uit Joegoslavië. Eerder al was bekend gemaakt dat AZ'67 eerst thuis tegen Barce lona zal spelen, evenals FC Zürich dat begint met een duel in Zwit serland tegen het Duitse Ein- tracht Frankfurt Van onze sportredactie ALKMAAR Bobby Vosmaer, vleugelspits van AZ'67, zal de rest van de voetbalcompetitie verder uit komen voor de Maastrichtse eredivi sieclub MW. Vosmaer die lang ge blesseerd is geweest slaagde er dit seizoen niet in een vaste plaats in de hoofdmacht van AZ'67 te verwer ven. Daarom vroeg hij de leiding van de club om tijdelijk uitgeleend te mogen worden aan een andere vereniging. Belangstelling was er voor het nu al jarenlange talent Vosmaer in overvloed. AZ'67 wilde hem begin deze week niet laten gaan, maar na hernieuwde besprekingen heeft Vos maer toch zijn keuze gemaakt uit een lange rij kandidaten: NAC, Fey- enoord, FC Den Haag, Volendam, Haarlem, Telstar en MW. Het con tract tussen MVV en Vosmaer loopt tot het einde van het huidige seizoen. Morgen zal hij voor de Maastrichtse ploeg debuteren in het bekerduel in Almelo tegen Heracles BOLOGNA De wereldkampioen achtervolging bij de profs, de West duitser Gregor Braun, is in de Tour Demilie in Italië „positief" bevon den. Braun, die zich had moeten melden op de doping-controle het lot had hem daarvoor aangewezen verscheen niet. Na de koers was hij ogenblikkelijk naar zijn hotel gegaan. Toen de ploegmaat van Bernard Thevenet op zijn fout werd geattendeerd was het te laat om nog naar de doping controle te gaan. Hoewel ploegleider Robert Nave een vinnig protest liet horen hij was niet geïnformeerd, zei Naye is de kans groot dat Braun een schorsing boven het hoofd hangt. SITTARD Hoe schrijnend de actuele werkloosheidscijfers ook zijn, in geen enkele bedrijfstak lo pen zoveel werkzoekenden rond als in de wereld van de gediplomeerde sportleiders. Liefst 859c van de af gestudeerde ClOS'ers is gedoemd vervangende arbeid te verrichten. De laatste groep, die daar kopzor gen over schijnt te hebben, is het regiment afgestudeerden zelf. Schouderophalend berust het in zijn lot. Sterker, slechts weinigen stonden te juichen, toen het minis terie van CRM en de vakbonden de mouwen opstroopten om het grote, braak liggende terrein vruchtbaar te maken. Veel ClOS'ers. ook leidende figu ren, blijven zich hardnekkig achter die schijnfacade verschuilen. Zo beschouwt de directeur van het CIOS in Arnhem de politiek nog steeds als een ongewenste vreem deling. Zijn collega van het insti tuut in Oveneen gaat evenzeer aan de werkelijkheid voorbij, om dat hij de stelling poneert, dat er van een vlucht naar het vormings werk, het onderwijs en andere op leidingscentra absoluut geen spra ke is. Verkerke: „Die mensen heb ben bewust voor die richting geko zen. Het is onjuist om te zeggen, dat de ClOS'er zielig is, omdat er geen brood op de plank ligt. Het omgekeerde is waar: de sportwe reld valt te beklagen, omdat zij niet in staat is vakbekwame sportlei ders aan te trekken." Drs. Jan van Gorssel, medewerker van het ministerie van CRM, is het met de visie van de ClOS-directeur niet eens. „Laten we er geen doek jes om winden", zegt hij. „Je gaat toch naar het CIOS om later in de sport werkzaam te kunnen zijn? Het is gewoon een noodsprong naar het onderwijs geweest." Een beperkt aantal afgestu deerden aan het CIOS heeft dat zelf ook ingezien. Drie sportleiders van het Sittardse instituut hebben onlangs een werkgroep gevormd en proberen, varend onder de vlag van de Nederlandse Katholieke Sport federatie, dat lichaam uit te laten dijen tot een heuse belangengroe pering. Zij was het ook, die on langs in Sittard een themadag over het sporttechnisch kaderbeleid or ganiseerde. De rode draad, die door de studie dag liep, is gauw te ontrafelen. De arbeidssituatie wordt steeds slech ter, terwijl er geen vakbond is om de handschoen op te rapen. Maar op het moment dat het water tot de lippen stijgt, is de redding nabij. Het ministerie van CRM wil vol gend jaar de rijen bij de werkne mers in de sport sluiten en vervol gens de nu nog nauwelijks levens vatbare relatie werknemers-werk gevers tot een hechte twee-eenheid smeden. Een zeer ambitieus plan. waarvan het te hopen is, dat sprookjesachtige toekomstbeelden de werkelijkheid niet zullen ver dringen. Jan van Gorssel n zijn toespraak tot de ClOS-reünisten: „Er zijn mensen, die zeggen: „Waarom moet er nu zonodig een sterke be langengroep komen? Uiteindelijk sudderen de meeste achterbannen op een laag pitje. Zelfs in de erken de vakbeweging zie je slechts enke le woordvoerders op de zeepkist, terwijl de leden van de vakvereni gingen thuis op grote afstand de strijd op de barricade volgen." Die situatie hebben we nu ook 28 jaar bij de sportleiders gehad. Het eni ge verschil met de vakbeweging is, dat zij zich sinds 100 jaar heeft waar gemaakt en dat het CNV en de FNV een plaats in de landelijke besluitvorming hebben veroverd. Als je eenmaal een plekje hebt. loopt een heleboel van/elf. De sportleiders hebben echter hele maal geen plekje. Ze zijn daar. waar de metaaldraaiers en de boek binders tachtig jaar geleden Voor de oplossing van dit probleem heeft CRM zegge en schrijve 889.000 gulden uitgetrokken. Met de anderhalf miljoen, die de toto en de lotto beschikbaar hebben ge steld. is er een aanzienlijk bedrag vrij gemaakt om de koe bij de ho rens te vatten. De ClOS'ers blijven echter barricaden opwerpen: de misplaatste romantiek die als een sluier voor het beroep sportleider hangt en zodoende de keiharde werkelijkheid verdoezelt, de ver zuiling (Van Gorssel: ..Het gaot niet om een RK. Christelijke of neutrale koprol of voorzet; het gaat om brood op de plank en daarmee om goede leiding bij sport") en free-lance werkzaamheden die met zwart geld worden betaald. Jan van Gorssel: „Het zwarte geld moet er uit. Dat kan alleen maar. wanneer de verenigingen de socia le lasten vergoed krijgen. Welke instanties moeten dat doen? Dat kan hel rijk zijn. maar hel kan ook aan de provincie en de gemeente worden opgedragen." Zoals be kend voert de Utrechtse wethouder Cees Pot momenteel een belang wekkend experiment uit. De ge meente Utrecht subsidieert 20r<r van het salaris van iedere sportlei der. die bij een vereniging is aan gesloten. Er druppelen evenwel zo weinig bijstandsformulieren bin nen, dat mag worden aangenomen, dat de handel in het zwarte geld nog welig tiert. Die ervaringen werden ook opgedaan door functio narissen van de twee stichtingen technische sportleiding. die ons land (in de provincie Groningen en in de stad Utrecht) kent. Spoint. de roepnaam van de stich ting. is een CRM-experiment, dal met ingang van volgend jaar een vaste plaats in de wereld van de arbeidsbemiddeling voor sportlei ders krijgt. De twee Spoint-bu- reaus betalen de sociale lusten van de trainers en zorgen er bovendien voor, dat er zoveel mogelijk leiders aan een ..echte" baan worden ge holpen. Alleen: Spoint wordt ge weerd bij zwart betalende ama- teurclubs. En dat. terwijl een pas afgestudeerde ClOS'er een aan vangssalaris heeft, dat tussen de 2200 en de 2500 bruto per maand schommelt. De kreet „vijf voor twaalf" is een vergrijsd cliché. Toch is hij hier wel degelijk opzijn plaats. Binnen kort valt er in het vormingswerk geen kruimel brood meer voor ClOS'ers te verdienen. Voetbal specialisten bezaten vroeger auto matisch het B-diploma. Momenteel is de KNVB minder toegeeflijk en moet er op het sportcentrum in Zeist hard worden geblokt om de volledige trainersbevoegdheid te bemachtigen. De ClOS-studenten. die wel in de „echte" sportwereld terecht zijn gekomen ongeveer vijftien procent dus drijven in veel gevallen een sportschool. De politiek en de vakbeweging hebben nu een voorzet gegeven, waarmee iedere willekeurige pupillenvoet- baller iets goeds kan doen. Van Gorssel: „Zelfs de langzaamst den kende in de ClOS-familic moet nu toch wel door hebben, dat er iets anders moet gebeuren." Van onze sportredactie AMSTERDAM De eerste drie dagen van het World Star Tennis-toemooi in Nederland kunnen niet bepaald een sportief succes worden genoemd. In de eerste plaats bleken de tennissers zeil niet van plan tot het uiterste te gaan. daarnaast ontbrak er ook veel aan de ambiance omdat het toernooi bij het grote publiek niet is aangeslagen. PROGRAMMA KNVB Bek.r Eerste ronde: Heden: SC Camb.-Den Bosch (19.30) IJ'mcerv.-Heerenv. (15.00) DOVO-V'dam, zat. (15.00) FSC-De Graafschap (20.00) Morgen: PEC Zwolle-Eindhovcn Wageningcn-SC Amersfoort FC Groningcn-EDO SVV-Limburgia Heracles-MVV Veendam-Helmond Sport Willem ll-DWV Excclsior-Rheden FC Dordrecht-BVV FC V'dingen-Enschedese B. Toch is de kans dat de hele onderne ming uitdraait op een financiële de bacle voor de organisatoren Roffel en Steur erg klein. De sponsorende bank en de televisie hebben zo diep in de buidel getast, dat in totaal iets meer dan 20.000 toeschouwers nodig zijn om de zaak gezond te houden. Dat toeschouwerscljfer ligt laag als men kijkt naar de hoofdprijs die morgenmiddag in Rotterdam zal worden uitgereikt: 100.000 gulden. Men kan het de spelers vanwege hun vrij gekozen status van beroepsspe ler wel aanwrijven dat ze het op de eerste dagen hebben laten afweten, evenzeer kan men dan op het speel schema wijzen dat de organisatoren in elkaar hebben gezet en dat een speler in staat stelt om in de laatste drie wedstrijden toch een greep naar de eerste prijs te doen. Wat daar aan vooraf ging op andere buitenplaat sen is niet van belang. Meer dan een kwalificatietoernooi zonder ernstige gevolgen was het niet. De enige die er eigenlijk nog iets van maakte was de Roemeense clown Ilie Nastase Hij is dol op geld. maar begreep, in tegenstelling tot de meeste van zijn collega's, toch ook dat hij is ingehuurd om voor ver maak voor het publiek te zorgen. Andere spelers gooiden er de eerste dagen soms wat al te nadrukkelijk met hun pet naar. Zonder plaat- singstoernooi wisten zij immers ook wel dat de beste spelers van dit toer nooi Vltas Gerulaitis en Ilie Nastase zijn. Zo kwam het uit ook. met de toeschouwers als slachtoffer De eindstanden van de voofwedstrljden waren froep I; I Vi'tas GerulaiUs 2 Tom Okker 3 Mark Cox. 4 BUI Scanion TEHERAN De als eerste geplaat ste Argentijn Guillermo Vilas heeft in de derde ronde van het Grand Prix-tennlstoemooi van Teheran zijn „leermeester", de Roemeen Ion Tlriac, in twee sets uitgeschakeld: 6- 4 6-4 Ook de Spanjaard Manuel Orantes kwam een ronde verder. Hij versloeg zijn landgenoot Javier Soier met 6-4. 6-2 De belangrijkst* uitslagen van de derde ronde zijn Guillermo Vilas lArgi Ion Tlrtae iRoei 6-4 6-4. Manuel Orantes «Spai-Javler 8oler «8pa> 6-4 e-2. Wojtek Fibak iPolsDlck Crealy Ausi 4-2 9 3. Eddir Dibba «VstiOene Mayer iVsti S3 frl Busier MolUam «Obri-Jiri Hrebec iTijet 1-6 7 6 TAFELTENNIS Volgende week donder dag speelt hel Nederlands team in Alkmaar tegen Frankrijk voor de Europese competi tie Het Nederlands team Is samengesteld uit Bettlne Vriesekoop. Judy Williams Bert van der Helm. Ren* Hljne en Nico van Slobbe ATLETIEK - De eerste wereldkampioen schappen atletiek zullen hoogstwaarschijn lijk voor het eerst in 1983 worden gehouden De uiteindelijke beslissing zal worden geno men op het lAAF-congTes dat oktober 1978 In Puerto Rtco wordt gehouden Deze princi pe beslissing weed genomen Ujdens het con gres dat de IAAT in Dusseldorf heelt gehad Eveneens zaJ over twee haar weer getreden worden om de wereldbeker voor ploegen Plaat* en datum zijn nog niet bekend, maar volgens IAAF voorzitter Ad Paulen zijn Los Angeles en Montreal de steden die daarvoor in aanmerking komen op 3 november zal in het Spaanse BeviUa daarover gestemd wordan VOETBAL Voor het Nederlands amateur filial dal op 19 oktober legen Frankrijk speel 1 zijn de volgende spelers geselecteerd Menncga iACVi. Splertngs (BVVi Steegs iEHCi, Mcijerink. Van Pelt. Roowien «allen Emmcni. Wttteveen «Nunspeeti Wisse iRKCi. Versteynen «RKTWi. Van Dam en Van Uden «belden TOPi. Woll «WHC«. Nijv sen en Verdonschoi «belde WilhemmaOg. Henk en Juan de Oraal iIJsselmecrvogcl.v AUTOSPORT - Wereldkampioen Niki Lau da zal niet deelnemen aan de laatste twee Grand Prix van dit se Doen omdat hij ver bolgen u over het ontslag van zijn mecani cien Coughi bij Ferrari Lauda zal volgend jaar ook tn een andere auto njden BOKSEN - BIJ de weds In jd Ken Norton Jimmy Young, op 5 november in Las Vegas zal Frank Sinatra optreden aU ringcommen tator voor de Amenkaanse Ulevuiemauisc hpplj ABC WIELRENNEN - Klaus Peter Thaler iWDUi en Andre Oevers zullen volgend sel- ïone rijden voor de ploeg van Peter Post VOLLEYBAL - VC Oeldrop gaal de compe titie In met een nieuwe sponsor De Lampe nier. een Eindhoven* bedrijf in geraniums zoals de naam al zegt Als tegenprestatie krijgt Oeldrop jaarlijks 21 000 gulden HANDBAL In de competitie om de Euro pa Cup /aalhandbal heeft Sitlardia in Sr raing «Belgiei met 19-18 iruat 9 5. van de ploeg Serming gewonnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27