De tuin van An Rutgers van der Loeff-Basenau f— Sosonko's magere resultaat M r$m m m b^b mmm ffl De veel-eisende vader Dambond zou veel meer leden kunnen hebben m I ai h 19 BI A A B Wflfl ■R B A Niet piekeren maar puzzelen 608e Opgave voor de ladderwedstrijd I g - *£'#11 K I m ILJLffiM - ii i m I9A9 ■ftl BB Q B* - -A_ Cg ■lil Sm a l 90 9 9Al A9 9 BAGS 9 9 BB ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 25 „Moet je zien hoe die ajuga zich heeft uitgebreid in deze natte zomer. Er was niets! Hij is helemaal van daar komen oversprin gen. tientallen meters verder weg." An Rutgers van der Loeff-Basenau wijst op een plek van ruim een vierkante meter, bedekt met het glanzende, paarsbruine blad van Ajuga reptans, het kruipend zenegroen, dat de plaats inneemt van het schildersverdriet, vorig jaar door de droogte op enige restjes na afgestorven. Om ons heen ruist de regen, want de bui, die al de hele morgen dreigde, duurt te lang om die binnen uit te zitten. Ik ben trouwens veel te nieuwsgie rig naar de tuin van An Rutgers van der Loeff, schrijfster van in hoofdzaak jeugdboeken die haar laatste werk*) aan die tuin wijdde. In 'Mijn tuin - klein erfgoed" be schrijft zij kleurrijk het dagelijks wel en wee dat elke tuinbezitter kent, maar ook de herinneringen uit haar jeugd die met deze tuin vervlochten zijn. Want deze tuin is oud, zestig jaar geleden aangelegd door haar vader op arme Gooise grond vlakbij de toenmalige Zui derzeekust, verlaten akkerland met stug gras, akkerwinde, haze- pootjes en .grasklokjes. Van die. arme grond is nog iets over: een stuk wild terrein, een wei van blon de grassen, waartussen de gele bloemen van de grasparasiet hen gel. met donkergroene bremstrui ken. spichtige lijsterbessen, al herfstig verkleurende krenten- boompjes en er hoog bovenuit jon ge eiken. Voor het overige is de tuin een toonbeeld van weelderigheid en ruimte, een tuin ook die in vrij wel alles verschilt van de mijne. Grote gazons omringen een vredig wit, houten huis, 'Pax', door vader Basenau in de weekends gebouwd. Brede borders met veel verschillen de houtgewassen eromheen, een wielvormige kruidentuirt, rozen- poortjes. een ganzenweitje We lopen eerst langs de berm van de aangrenzende weg, waar onder Japanse esdoorn, berberis, haze laar. forsythia, Amerikaanse ribes, mahonia en een al zestigjarige Spaanse aak gele en gevlekte dove- netel kruipen over een goudgroen, in de regen glanzend mostapijt, waar vingerhoedskruid en dagkoe koeksbloem naar believen mogen groeien en waar ik een hoog opge schoten plant in volle bloei van de stinkende ballote ontdek, een prachtige paarse lipbloem, die een aardiger naam verdient. Bijzondere combinatie Achter deze haag is een brede bor der met bodembedekkers als het zenegroen. een heel laag over de grond kruipende jeneverbes die wordt bedreigd door een, zich krachtig uitbreidende pachysan- An Rutgers van der Loeff- Basenau: „Zo'n tuin laat je nooit met rust, er moet zoveel worden gedaan dra („Ik heb die pachysandra hier nooit geplant: wél daar. uit onze vorige tuin meegenomen, een klein plukje, maar het heeft zich zo ge weldig uitgebreid het is wel een bijzondere combinatie geworden dat blauwgroen van die juniperus en dat heldere groen van de pachy sandra") en een grote plek met acaena of stekelnootje vol rood ge- stekelde vruchtjes, waartussen vol komen misplaatst een oostindische kers („Vanzelf gekomen, maar ik kan het niet over mijn hart verkrij gen, als hij nu bloeit, om hem weg te halen"). Jonge vingerhoedsplantjes sprei den hun rozetjes uit tussen het kruipgoed, waar ook de moeras droogbloem zich genesteld heeft en de citroenmelisse is komen over waaien vanuit de kruidentuin. Ake lei staat er naast een kleine cory- lopsis, die lelijk in de verdrukking komt van een enorme laurierkers. die ook de rododendrons verdringt. „Het is nog steeds een raadsel voor me: kijk, deze grote hier en die kleine die je dé£r ziet staan, die waren allebei even klein toen ik ze hier zette. Dus deze is als een krankzinnige gaan groeien en die wou helemaal niet; toen heb ik 'm een andere plaats gegeven, maar het blijft een verschil als tussen dag en nacht." Een ouderwetse roos vol heel kleine botteltjes sluit aan op het wit ge schilderde tuinhekje en vormt sa men met een treurberk een innig boogje, waaronderdoor je naar het huis kijkt. Een brede strook hout gewassen met veel coniferen vormt de afscheiding met de buurtuin, waaruit het „tie-tuutie- tuu van een ondanks de regen opgewekte koolmees klinkt. Een bruine hazelaar en een gele liguster vormen een aangenaam contrast met de coniferen en donkere buxus. Eronder groeit een uitheem se duizendknoop, met bloemplui- men bleker van tint dan de aartjes van Polygonum superbum, die wat Het karrespoor door het wilde terrein voert langs krenteboompjes, brem en vogelkers. verderop een grote plek onder een oude Japanse kers donkerroze kleurt. Gevlekte dovenetel staat er ook. hoog uitgeschoten en zonder de kenmerkende zilverwitte streep, die de plant eigenlijk zijn charme geeft. Veel werk Een oude malus moet worden vrij- gesnoeid („als ik er even tijd voor héb, er moet zoveel worden ge daan") van de al te opdringerige kardinaalsmuts. die best groeien wil, maar dit jaar nagenoeg geen vruchtjes toont. Zo zijn er meer tegenvallers. De oude appelbomen naast de ganzenwei bloeiden dit jaar niet. Door hun leeftijd („Som mige dateren nog uit mijn kinder tijd") zijn die appelbomen wel mooi van vorm. Een is heel hoekig ge groeid, als een soort dubbele elle boog. Een wit bloeiende roos ern aast wil An erin laten groeien, want dan volgen op dezelfde plaats ap pelbloesems en rozen elkaar op. „Ze beloven in de catalogus de hele zomer door. maar dat lukt dan niet." Ja, kwekers verstaan onder 'doorbloeiend' iets heel anders dan wat de koper eruit afleidt. Er vlak naast staat een gele roos met blad dat aan dat van het duin roosje herinnert. Gele chrysantjes in volle bloei, een enkel stengeltje met donkerblauwe bloemen van de wilde ridderspoor en veel laag groen van Geranium platypetalum, een dankbare bloeier die nu aan het einde van zijn Latijn is. maar veel langer in volle glorie staat dan de verwante beemdooievaarsbek in mijn tuin. die ook nog snel uit elkaar waait. Hier bij de ganzenwei, waar de dagkoekoeksbloem zich gul heeft uitgezaaid, mogen klein springzaad, kleine ooievaarsbek eo draadereprijs. Het zijn allemaal on versneden onkruiden voor wie een mooi gazon op prijs stelt, en vooral die draadereprijs, in het begin wel mooi blauw in volle voorzomerse bloei, is rampzalig voor een gras veld. Hij verstikt alles met zijn draaddunne kruipende stengeltjes. Geen stuk van deze tuin lijkt op het andere: bij de haag die de aan gelegde tuin scheidt van het wilde terrein, staan grote groepen roze. paarsblauwe en witte floxen naast een jong, donker paarsbruin prui keboompje. „De pruiken kunnen me niks schelen, maar ik vind de kleur van het blad zo prachtig, he." Pas ontloken herfsttijlozen verle vendigen een grote plek onder de gele kornoelje met prachtig paars. Kleurige plekken genoeg nog in dit deel van de tuin, waar de blauwe monnikskap en kleine oranjegele afrikaantjes doorbloeien en waar nu juist de Japanse of herfstane- monen met heel grote roze bloemen pralen op meer dan een meter lan ge stelen naast de grijsvilten rozet ten van de prikneus. Een wilde bos- rank met nog een paar crème tros jes kan zijn gang gaan tegen het voormalige atelier, nu het werk- huisje van de echtgenoot. „Daar ben ik erg blij mee, met die bos- rank, straks met al die baarden." Er zijn inderdaad weinig planten die een decembertuin zo'n sfeer ge ven als deze wilde clematis, als het kille winterlicht speelt met het grijswitte dons van de vruchten kluwens. Dan kan inmiddels ook de winterjasmijn, die de ateliermuur broederlijk met de bosrank deelt, zijn gele sterretjes geopend hebben. Kruidentuintje en heideveldje Wijnruit, bernagie, pimpernel, pe permunt, citroenkruid, melisse geuren in de kruidentuin, die om zoomd is met een strook Geranium endressil, een 's zomers met talloze puperrode, violet geaderde bloe men bloeiende ooievaarsbek. Het decoratieve blauwgrijze blad van de manshoge pluimpapaver (ma- cleaya) en de geel bloeiende gul denroede erachter lichten op tegen de donkere fijnsparren van het bos dat de achtergrond vormt. „Ik heb nog altijd hoop dat de citroenme lisse tenslotte in het gras terecht komt. Dat heb ik in Italië ook wel gezien. Als je daar op het gras gaat liggen, ruik Je het. O, het is zo iets heerlijks." Achter een strook uitgebloeid kat tekruid liggen de uitwaaierende vakken in het wiel van klinkertjes, beplant met peterselie, zuring, bo- nekruid, salie, dille, kervel en bies look. Citroen- en gewqne tijm groei en niet in de kruidentuin, maar aan de rand van het heideveldje met winter- en nog bloeiende struikhei en donkere conifeertjes, een rood bruine berberis erachter. Een pronkstuk is de boomheide. een breed uitgestoelde struik, die je op het eerste gezicht voor een conifeer zou houden. Gevoelig voor vorst als deze Zuideuropese heidesoort is, zie je meest maar armetierige exemplaren. met geschonden stammen en magere toefjes bebla- derde takken bovenin. Een veld van roze sedum ernaast trekt met zonnig weer ontelbaar veel vlin- Het oude liedje Johannes Goeden- gek wilde Brechtje. Brechtje wilde Kees Kwaadenslim. Brechtje's va der. wilde niet wat het tweetal wou. Moeder hielp het paar en vader Kees bezweek schijnbaar. Want hij stelde voorwaarden! „Je weet. Johannes, dat ik een schaapskooi van 8 bij 8 vierkante meter en een kudde van 32 witte en 32 zwarte schapen heb Met lijnen heb ik de kooi in 64 hokjes verdeeld. Nu moet jij de schappen dan 1 meter <50 stuks) zó langs de randen van de hokjes neerzetten dat de kooi door die schapen in een stuk van 32 hok jes en een stuk van 32 hokjes wordt verdeeld." Brechtje en Johannes stróólden. Dat moest niet moeilijk zijn! Maar vader Kees was nog niet klaar „Als je dat gedaan hebt moet je zo min mogelijk schapen verwijderen onder voorwaarde dat er twee twee gelijke stukken (elk van 32 hokjes) onstaan en het aantal daardoor ver anderende hokjes zo klein mogelijk is. Ik zal je een voorbeeld geven In de linkerfiguur heb ik 16 schappen. 4 ede A 4 c d f j Srhaaphcladen zeult Johannes eerst de schapen uit de kooi onder Brechtje f haar blijde glimlach en vader Kees' norse blikken Door éèn schap (c5-d5) te verwijde ren en drie schappen te verzetten (c6-d6 naar d5-d6, c5-c6 naar bl-b2, en cl-c2 naar b2-c2) is een verande ring in slechts twee hokjes tot stand gekomen (hokje c5-c6-d6-d5 is ver dwenen en hokje bl-b2-c2-cl is erbij gekomen Dat zie je in de rechterh- guur.Als je nu elke dag één verande ring. uitgaande van je 50 schappen aanbrengt en dit op de beste wijze doet, dan mag je als je aantal schap pen tot het minimum is gedaald (dat zijn er acht), Brechtje de jouwe noe men. Maar als Je je vergist is je kans voorgoed voorbij." En dat was dat dan. Gelukkig zei vader Kees niet, wanneer Johannes moet beginnen En dus verzoekt hij onze lezers, hem te helpen met zijn moeilijkheden. De oplossing brengt u maximaal 12 punten op, bestemd voor onze door lopende ladderwedstrijd. Deze pun ten worden op uw persoonlijke kaart ingevuld Bij meermalen inzenden stijgt uw puntentotaal (de punten ders, die het nu vanzelfsprekend laten afweten. Een houtduif koert in het sparre- bos en een winterkoninkje ratelt in de ondergroei. De ganzen verdwij nen gakkerend tussen de brem struiken. als we via het rozenpoor- tje, dat ik ogenblikkelijk herken van een van An Rutgers" schilde ringen in haar boek. het wilde ter rein betreden. Eromheen bouwde An Rutgers wallen, waarin zij ei genhandig verwerkte wat aan afval te vinden en aan te slepen was: puin, oud roest, bromfietswrakken, ledikanten, stronken, takken, alle tuinafval vormen de basis van wat in luttele jaren tijd een dicht met vingerhoedskruid en dagkoekoeks bloem begroeide afscheiding is ge worden. Het is onbegrijpelijk dat die weel derige wallen, hier en daar bedekt met prachtig mos, een Jaar geleden nog kaal waren, een wirwar van wortelstaketsels, blinkend blik en roestig ijzer. Hop klimt op in een stuk gaas dat de oude scheiding is met de buurtuin, look-zonder-look en judaspenningen groeien er door heen, robertskruid staat er naast hertsmunt en toont zijn laatste roze geraniumbloempjes, hennep- netel bekroont een hoop dor eike blad. De wallen vormen een frap pant contrast met de geordende tuin, die An Rutgers nooit met rust laat. Aan de wallen komt geen mensenhand meer te pas. De tuin van An Rutgers van der Loeff, oude opvattingen en nieuwe naast el kaar. Maar zijn die wilde wallen wel zo modern? Veluwse boeren maak ten ze eeuwenlang van getrokken stobben. An Rutgers van der Loeff: Mijn tuin klein erfgoed. Ultg. Ploegs- ma, Amsterdam. 150 bli„ 26,90. Eigenaardig is. dat het ledental van de KNDB door de verovering van de wereldtitel door Sijbrands en later Wiersma praktisch niet is toegeno men. Hiertegenover staat, dat de match Spasski-Fisher in het IJsland se Reykjavik, waarbij geen Neder landse deelnemer betrokken was, de schaakbond een flink aantal nieuwe leden opleverde. Ons land behoort in de damwereld tot de toonaangeven de landen wat betreft de organisatie en ook de speelkracht van de topspe- lers, terwijl dit bij onze schakende collega's beslist minder het geval is. Natuurlijk Timman, Ree. Donner. Sosonko en Böhm zijn bijzonder sterke schakers, maar internationaal gezien komen ze niet voor in de Top Tien. terwijl de dammers Wiersma. Clerc en Jansen daar beslist wel toe horen. Het feit, dat het ledental van de KNDB praktisch gelijk is geble ven bewijst min of meer. dat de prestatie van een of meer topspelers niet van invloed behoeft te zijn op het ledental! Toch ben ik er van overtuigd, dat deze prestaties wel degelijk mee kunnen werken bij een vergroting van het ledental. Maar dan zullen er door de KNDB ook de nodige activi teiten moeten worden ontplooid, die gericht zijn op de niet in clubver band dammende mensen. Ik denk b.v. aan het georganiseerd school- dammen (misschien moet er nog eens een methode voor de basis school worden geschreven). Elke plaatselijke club heeft wel een paar enthousiaste leden, die graag een uurtje van hun vrije tijd willen be steden aan de opvang van de jeugd. Waarom houden de clubs niet eens een jeugdledenwerfactie op de lage re scholen in hun woonplaats? In mijn eigen woonplaats, Frane- ker, heeft een van de leden van de plaatselijke damclub de stoute schoenen aangetrokken. Hij bezocht alle scholen en vroeg het onderwij zend personeel, of zij het damspel niet eens onder de aandacht van de kinderen wilden brengen. Dit initia tief zou in veel meer plaatsen moe ten worden nagevolgd. In Franeker wil men nu voor de clubavond van de senioren, die om acht uur begint, van half zeven tot acht uur de jeugd de beginselen van het dammen bijbren gen. De bedoeling is, dat de avond wordt verdeeld in drie kwartier „damles" en drie kwartier jeugdcom- petitie. Deze opzet ziet er erg gezond uit, en ik wens de Franeker damclub dan ook veel succes. Verder zou de bond misschien eens een huis-aan-huisactie moeten orga niseren, waarin de mensen wordt ge wezen op het belang van een nuttige en verrijkende vrijetijdsbesteding en de rol die het dammen daarin kan spelen. Zo zijn er nog veel meer mo gelijkheden. U weet hoogstwaarschijnlijk wel. dat ik dit jaar uitkom voor d.c. Lent, de vereniging van o.a. Harm Wiers ma. Natuurlijk is mijn relatie met Harm debet geweest aan mijn beslis sing dit seizoen de Lentse kleuren te verdedigen, in plaats van de Friese vlag van Huizum. De sfeer op de club van Lent is erg goed en het bevalt mij dan ook uitstekend. U weet mis- DAMMEN schien niet. dat Lent ook een erg leuk clubblad heeft, maar onder staand fragment zal U beslist wak ker schudden! zwart wit Naar aanleiding van deze stand reageert Chris Roelleven op de ru briek. Training door Frans Herme- link Volgens Hermelink kan wit hier de winst forceren, maar Roelleven heeft een werkelijk schitterende weerlegging gevonden 1. 28-23 18x28 2. 32x23 25-30 <op 11- 17 volgt 23-19 en 27-21) 3. 27-22 18 x 27 4. 31x22. Wit dreigt nu schijfwinst te nemen door 33-28 24*33; 38 29 en schijf 30 gaat verloren voor zwart. Op 20-25, 29*20 15x24 volgt 33-29 24x33. 39*28. Op 12-17. 33-28 24*33; 38 29 20-24, 29 20 15 24, 40-34 enz Zwart kan zich echter op een schitte rende manier redden door 4. 16- 21 5 33-28 24 - 33 6 38 - 29 30-34 7. 39*30 12-18 8 23x3 13-18! 9 22*4 21 27 10. 4*31 20-25! 11. 3*20 25*41 12 36*47 26*50! Remise! In hetzelfde nummer van OR KAAN toont Leo Aliar ons een aan tal boelende fragmenten, waaronder de volgende forcing Zwart H T® #i j® O O J 1 f O JOI Q O Oplossing 1. 37-32 27-31 2. 49-43 31-36 3. 47-41 36x47 4. 39-34 47x49 5. 32-28 49x20 6. 28x10 15x4 7. 25x1! Frank Drost Vader Kees' voorbeeld van de moeilijke opdracht aan Johannes. Het gaat om Brechtje haar Land! Het magere resultaat van Genna So sonko in het internationale schaak toernooi te Tilburg was eigenlijk te wijten aan zijn drie partijen tegen zijn voormalige landgenoten. Niet dat hij van de Russen Karpof. Smis lof en Balasjof verloor, nee, veel be langrijker was het dat hij niet van ze won. want tot drie maal toe stond hij glad gewonnen en telkens liet hij de partij weer in remise verzanden. Door deze tegenslagen was Sosonko kennelijk niet meer in staat zich tegen de andere deelnemers te con centreren en zo werd hij door Hort en Gligoric verslagen; tegen de laatste ging het zelfs op een wat knullige manier. Het begon er mee. toen Sosonko die de opening vaak op een uiterst hel dere manier behandelt, in de tweede ronde wereldkampioen Karpof vol komen overspeelde Wit: Sosonko Zwart: Karpof 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. g3 dS 4. Lg2 dc4x 5. Ptt a6 6. (W> Pc6 7. c3 Pbl 8. Pe5 c5 9. e3 Pbd5 10. dc5x Dc5x 12. b3 b5 13. Pa5 Dc7 14. b4 Lb7 15. e4 Pb6 16. Lf4 e5 17. Pb7x Tc8 18. De2 Pfd7 19. PcS ef4x. SCHAKEN Th6 28 Tadl Td« Veel sterker is echter nog 26. De2! en zwart heeft, wel haast geen zet meer. omdat zwart dan nauwelijks kan rokeren: 26. ...04) 27. Tadl Pdb6 28. Pd4. waarna 28 Pa3x 29. Pb5x er heel onprettig uitziet. In plaats daarvan ruilde Sosonko iri deze stelling die geëigend is om op aanval te spelen, de dames 27. Pg5 De6x 28. Pe6x Kf7 29. Tfel Lf6 30. Tadl (Ook onnauw keurig, maar plotseling staan de zwarte stukken actiever dan de wit te) 30. Pdb6 31. Pac7 Pa3x 32. Pd5 Pac4 33. Pb6x Pb6x 34. Td6 Tcb8 35, Pc7 ThdH 36. Pb5x Lc7 37. Td8x Td8x 38. Pa7 Lb4x 39. Pc6 en remise Ook oud-wereldkampioen Smislof ontsnapte op een dergelijke manier. Hoewel Sosonko niet echt In tijd nood was. gaf hij één zet voor het afbreken de winst uit handen De positie was als volgt: partijen tegen de Russen een doem op het spel van 8osonko lag. want tegen Balasjof kon hij in één zet de dame winnen Sosonko raakte de pion aan, waarmee hij de dame zou hebben gevangen, maar hij schoof maar één vakje op. in plaats van twee. Balasjof zal niet begrepen heb ben wat hij zag. Hij wilde al opgeven Wit: Sosonko Zwart: Balasjof I. d4 Pf6 2. c4 c5 3. dS g€ 4. Pc3 Lf7 5. e4 d6 6. Pf3 0-0 7. Le2 e6 8 0-0 Ti-8 9. Lf4 edSx 10. cd5x Pa6 II. Dd2 Pc7 12. Tfcl Lf5 13. H3 Pe4 14. Pc4x Lo4x 15. Pg5 h6 16. Pe4x Te lx 17. Ld3 Telxt 18. Telx gS 19. Lg3 Df6 20 W! Pa6 21 b5 Pc7 22 Te4 b6 23. De2 Kf8 24. Dg4 Td8 25. Kh2 Pe8 26. Te3 Dd4 27. DfS L*5 28 Te5x! deSx 29. Le5x Dh4 gaan nimmer verloren) totdat geen der andere ladderatleten een hoger totaal heeft en dan wint u de ladder- prijs. Wilt u voor dit probleem een waarde ringscijfer (1 als laagste en 10 als hoogste waardering) geven? Oplos singen binnen bij Mr. G. van Vorden, postbus 58. Eerbeek uiterlijk 5 no vember. Op briefkaart of briefom slag: „Niet Piekeren maar Puzzelen 608" zetten. In uw schrijven uw volle dige naam en adres vermelden Uw oplossingen, maar ook uw opmerkin gen zijn hartelijk welkom. Vragen beantwoord ik gaarne als u een ze geltje van 55 cent insluit. PUZZELAARSBIJEENKOMST Belangstellenden, ook niet-abon- nees kunnen zich bij de heer M, Vader, door storting van 10 - op diens gironummer 595494, te Leider dorp aanmelden De bijeenkomst, ai- tijd even gezellig en soms nóg gezelli ger wordt gehouden op zaterdag 19 november in Utrecht Ik kan u het bijwonen bijzonder aanbevelen' mr. G. van Vorden Met veel kunst en vliegwerk heeft Karpof na zijn passieve openingsbe handeling een directe ondergang we ten te voorkomen. Maar nu raakt hij een pion kwijt, terwijl zijn stelling hopeloos blijft. 20. Pa6x Dc5 21. Pd2 fg3x 22. hg3x Lc7 23. Pf3 DhS 24. c5 Pd 25. e€ fe6x 26. Dr6x DI7 Nu dacht iedereen dat wit kon win nen met 26. Dg4. maar dan heeft zwart nog zoiets als 26.h5 27 Dd4 A tempo speelde Sosonko 39. H5 en moest na het verrassende 39. Lc3! in remise berusten. Veel sterker was eerst 39. Lc2 Tal en dan pas 40 h5 geweest Wit heeft alles keurig gedekt, terwijl zwart slechts sombere alternatieven heeft Het slaan op h5 brengt een nieuwe ver zwakking met zich mee en 40 f5. kan bijvoorbeeld al beantwoord wor den met 41 La4t Ke7 42 Lg5 of 41 Kc7 47. Lf4 en wit wint Tenslotte leek het wel of er in de Hier kan wit met eenvoudig 30. g4' een hele dame winnen, want de drei ging Lg3 is dan onpareerbaar. Zwart kan dan nog proberen 30 Td6. waarop wit even wacht en eerst 31 Kg2 speelt Op onmiddellijk 31 Lg3 kan dan volgen 31. Tf6. Maar Sosonko pakte de g-plon en schoof hem op naar g3, waarna Bala sjof remise bijeen wist te grabbelen met 30. g3 DH5 31. g4 (nu ineeas wel) 31I)g6 32 DO I>g8 33 d6 Tdttx 31 Ld6x PdGx 35. Üf6 Pc8 36. Dh6x» f6 37 h4 gh4x 38. Dh4x* f6 39. Dg3 PH6 40 De3» Kd7 41 IKl Kc7 42. Kg3 Uc6 43. fS fg5x 41 Dg5x» DfS 45 ÜfCx Kf6x en wit komt er niet meer door MAX PAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25