Zeel misverstanden over te kat als huisdier TVpistte) dt.schroedervd.kDlk Scholencomplex Rijswijk geopend Trouw KORT Verdachte heeft niets te maken met schietpartijen ELKE OCHTEND OPNIEUW administratief medewerkster {terdag 8 oktober 1977 TROUW/KWARTET H 13 ichte band tussen mens en kat is er niet vaak et begrip „huisdier" is rekbaar: de een verstaat er alle dieren onder foaar de mens nut van heeft die hij daarom fokt of kweekt, de ander alleen die dieren die in huis gehouden kunnen worden, aronder ook tal van wilde soorten, die zich min of meer aanpassen aan een leven in rangenschap. Ik zelf ben geneigd uitsluitend hond en kat als echte huisdieren te beschouwen, arbij je zelfs de kat om zijn onafhankelijkheid van de mens nog kunt laten afvallen. ior Henk van Halm werkelijke band tussen mens en zie je niet vaak. Prof. dr Konrad enz zegt dat die pas echt bestaat een kat buiten de tuin de mense- ;e huisgenoot herkent, begroet en p^staat hem op zijn wandelingen te gezellen. Bekend genoeg is de ling dat de kat een huis bewoont de mens als medebewoner duldt, veel gevallen is dat misschien wel Maar ondanks de vele kattenboe- die op de markt zijn, bestaan er heel wat misverstanden over dit ;dier. amezen vals? i nu wat mensen over siamezen te vertellen: die zijn arrogant, lin en vals. Niets is minder zoals Stephe Bruin schrijft in over siamezen" en wat ik vrij- Jl geheel kan beamen als huisge- eigenaar is een te stringente itdrukking in dit verband van Jee siamezen. H< siamees is uiterst waakzaam en cjjl extroverter in al haar uitingen icti' de meeste huiskatten van ande rassen. Hij „praat" erg veel met fnsen die hij kent en weet zijn ■Voelingen door vele geluiden ken- ar te maken. De siamees is in staat n zeer nauwe relatie met de mens te gaan, soms op haast hondach- F wijze. Hij vertoont vaak honde- PUrag zoals het apporteren van egeltjes, het „aanslaan" bij onraad als er wordt aangebeld, het tege- let hollen van mensen die wezen- iets voor hem betekenen. Het rdnekkige idee dat siamezen vals uden zijn, kan zijn oorsprong vin- in die waakzaamheid, in het hhoudende en soms dringende ge- -ag van het dier waardoor hij het ins nodig vindt op de schouder van ^nsen te springen. hen beet maakte mee dat een van mijn ïnezen mijn jongste kind verde- de: ik stoeide met mijn zoon van vier, die dat op een gegeven ment niet leuk meer vond en be te krijsen. Tegelijkertijd voelde een zachte beet in mijn been, niet der dan wanneer iemand flink jpt, eh meteen erna in mijn ande been. Ik ben een huisgenoot, nog met een sterke persoonlijke nd met juist dit dier. Ik moet er aan denken wat er gebeurd zou ,als ik een vreemde was geweest. enCh handelde het dier niet anders _a een hond in een dergelijke situa- Er komen valse siamezen voor, 'olg van het fokken op uiterlijk en It op karakter, wat het lot^is van li populaire huisdierrassen. Maar r7i werkelijk goede siamees, met j stamboom waarin geen voorou- tweemaal voorkomt, is juist een nbeeld van vriendelijkheid, aan- dkelijkheid en betrouwbaarheid. zeker ten opzichte van eigen «genoten, zelfs bij voor het dier ^derlijk gedrag, nooit zal krabben doorbijten. En hautain? Siamezen ^ren op het roepen van hun naam, wat van de meeste andere katten niet gezegd kan worden. Niet nuttig Ik heb een voorliefde voor siamezen juist door al die eigenschappen. Waarbij ik dan ook weer niet mag generaliseren, want ongetwijfeld zijn er ook katten van ander ras, die siamezengedrag vertonen. Ik ken er zo wel een paar. Toch zijn er velen die er net zo over denken als ik. Van alle zuivere katterassen is de sia mees in ons land het meest geliefd. En voor al die liefhebbers biedt „Al les over siamezen" tal van momen ten van herkenning, maar ook veel praktische tips over dit fraaie katte- ras. En wie ooit gecharmeerd is ge raakt van hun bijna wilde gratie, maar niet durft vanwege hun onver diende reputatie, vindt er een gerust stelling in en een uitmuntende hand leiding de schrijfster fokt zelf al acht jaar siamezen voor verzor ging. fok. omgang, erfelijkheid en tentoonstellingsstandaard voor alle kleurslagen. De huiskat is geen nuttig dier, vol gens de Denen Clausen en Ipsen. Dat zal best, waar nog maar weinig mensen een kat zullen aanschaffen om van de muizen af te komen. Gebruikshonden zijn er ook niet veel meer: negenennegentig procent van alle honden is er alleen voor het pure plezier van hun baas en niet om zijn schapen te hoeden, dieven te vangen of have en goed te bescher men, al zeggen velen hem ook voor dat laatste te hebben aangeschaft. In de Moussault-natuurgids „Nutti ge dieren in Kleur" geven Clausen en Ipsen in tekst en Otto Frello in goede afbeeldingen een overzicht van allerlei dieren die de mens ten eigen voordele tot huisdier heeft ge maakt. Het gaat dus om vee: paar den, ezels, muildieren, runderen, rendieren, varkens, schapen, geiten, konijnen en kleine pelsdieren, en pluimvee als kippen, kalkoenen, eenden en ganzen. Ik zie de natuur minnaar er niet zo gauw mee op stap gaan, maar wel het nut voor het onderwijs. Niet alle rassen zijn afge beeld, wel de meest typerende, en de tekst geeft daarover zowel algemene als speciale informatie. Duiven als hobby Ook duiven behoren niet tot de nut tige dieren, sinds de PTT ondanks steeds hogere tarieven efficiënter en goedkoper berichten overbrengt. Duiven houden is een hobby, die misschien al meer dan viereneenhalf duizend jaar geleden begon met het fokken voor de tafel. De Romeinen gebruikten de duif als koerier en vóór hen deden dat wellicht de Per zen, Assyriërs, Egyptenaren en Feni- ciërs. Tijdens het beleg van Parijs in 1871 werden mensen, vergezeld van duiven, met heteluchtballons over en voorbij de vijandelijke linies ge bracht, waarna de duiven uit soms ver verwijderde plaatsen berichten naar de belegerde stad terugbrach ten. Dit opzienbarende gebruik van postduiven gaf de stoot tot de nog steeds populaire duivensport. Het is allemaal te lezen in „Elseviers duivengids" nu wél een boek dat alle rassen omvat, al zijn ze niet alle afgebeeld. Zo mis ik een tekening van het Oudhollandse meeuwtje, de oudste Europese meeuw, een karak teristiek duiveras dat voor de oorlog bijna uitgestorven was, maar daar na snel aan populariteit won en nu weer vrij algemeen op tentoonstel lingen vertegenwoordigd is. Het is een jeugdsentiment van me. De gids geeft korte bondige karakte ristieken van alle 179 rassen en praktische raad voor alles wat bij het duiven houden om de hoek komt kijken, zoals de huisvesting, de ver zorging, het broedgedrag enzovoort. De afbeeldingen van Johan Lentink, een in ons land en België bekend duiventekenaar, geven de stan daard weer, het ideaal waaraan dui ven moeten beantwoorden als hun eigenaar hoge ogen op een tentoon stelling wil gooien. Dat fokken voor tentoonstellingen is een liefhebberij apart, maar zonder dat is naar mijn smaak het hebben van een paar mooie duiven rondom het huis al leuk genoeg. De gids geeft elk wat wils, de echte fokker zowel als de geïnteresseerde in oude en uitheem se rassen. Geen kom a.u.b. Voor wie werkelijk geen ruimte heeft voor een echt huisdier, maar toch iets levends wil, dat niet voort durend aandacht nodig heeft, is er nog altijd de goudvis. Denk nu niet dat met de kom, het water, het droogvoer, wat plantjes en de vis alles wel verteld is wat erover te zeggen valt! De mening dat de goud vis zeer weinig verzorging eist, is zo ingeburgerd dat men nauwelijks op het idee komt hoe je hem moet verzorgen. Het begint al met het onderkomen, waar negen van de tien mensen een glazen kom voor nemen. Dat is een „moordkuil", zo als Flauaus in „De Goudvis" zegt, die wel uitnemend past op een klein rond tafeltje, maar in verhouding met de hoeveelheid water die hij bevat, zo'n kleine waterspiegel heeft dat de gasuitwisseling ernstig wordt belemmerd en er een voortdurend zuurstoftekort heerst. Bovendien stoort het holle binnenoppervlak van een goudviskom de zijlijnoriën tatie van de vis in zo'n mate dat deze zich er nooit geheel aan kan aanpas sen. Doe uw goudvis een plezier en koop een aquarium. En dit boek waarin alles over goudvissen: hoe je ze het best kunt houden en zelfs kweken en hoe hun onderkomen, of het nu een aquarium of een tuinvlj- ver is, beplant moet worden. Stephe Bruin: Alles over siamezen. Uitg. Elsevier, Amsterdam/Brussel. 144 blz. 14,90. Hjalmar Clausen en E. J. Ipsen: Nut tige dieren in kleur. Uitg. Moussault, Baarn. 184 blz. 21,50. Andrew McNeillie: Elseviers duiven- gids. Uitg. Elsevier, Amsterdam/ Brussel. 160 blz. 24,50. G. Flauaus: De goudvis. Uitg. Thie- me, Zutphen. 64 blz. 8,90. C. HARTMAN Het hoofd van de Oranje-Nassauschool in Alphen aan den Rijn, de Heer C. Hartman, herdenkt dinsdag 11 oktober zijn 40- jarig ambtsjubileum. Woensdag 12 oktober wordt hem vanaf 20 uur een receptie aangeboden in de Opstan- dingskerk, Prinses Marijkestxaat 69. LEZINGEN In de maanden ok tober en november wordt aan de Leidse Universiteit (Academiege bouw, Rapenburg 73, steeds om 19.30 uur) een reeks van zes lezingen gehouden onder de titel „In de scha duw van Duitsland". Prof. dr H. W. von der Duck, hoogleraar in de ge schiedenis van de 20ste eeuw in Utrecht, opent de cyclus op 11 en 18 oktober met „Dultslands positie in Europa". In de weken ema (steeds op dinsdag) wordt er gesproken over „Analyse van de interne ontwikke lingen in het huidige West-Duits- land". „De economische positie van de bonddrepubliek in West-Europa en de wereldeconomie". „De inter nationale politieke positie van West- Duitsland" en „De Duitse cultuur na 1945". CAROLINE VAN HEMERT - De alt Caroline van Hemert concerteert zondag 9 oktober om 15 uur met de organist Jan Schmitz in de Harte- brugkerk aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Er worden werken uitge voerd van Bach, Hftndel, Franck en Mendelssohn. INDIASE MUZIEK Ustad Mu- nir Khan (sarangi) en Ustad Zamir Ahmed Khan (tabla) spelen zondag 9 oktober om 20 uur Indiase muziek in de Sufi-kerk, Anna Paulowna- straat 78 in Den Haag. NATUURWANDELING De Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie organiseert zondag 9 oktober om 14 uur een natuurwandeling in de „Pan van Persijn", ingang Wassenaarse- weg tussen Wassenaar en Katwijk bij het Marinekamp. PLANTENKASCONCERT Leerlingen van de Haagse Stedelij ke Muziekschool geven zondag 9 ok tober het eerste van een serie „Plan tenkasconcerten" In de tropische tuin van het recreatiecentrum „De Houtzagerij". De jeugdige musici spelen vanaf 14 uur op accordeon, blokfluit, elektronisch orgel en viool. ORIËNTATIE Maandag 10 ok tober begint het gespreksgroepen- werk Oriëntatie met gesprekken over persoonlijke en actuele onder werpen: in groepjes van 10 tot 15 personen op minimaal vijf avonden. De onderwerpen zijn onder meer het contact en de communicatie met elkaar, op weg naar een nieuwe le vensstijl de plaats van de arbeid in je leven en in de maatschappij, de letterkunde van nu, geloven met el kaar en de Zen-meditatie. De eerste bijeenkomst is op Da Costakade 44 in Den Haag. Meer informatie bij mevrouw I. Kievit-Vorst (tel. 070- 663508) of de coördinator A. Grim berg, (tel. 070-392282). CDA-DEN HAAG Prof dr. J. W van Hulst (lid Eerste Kamer voor de CHU) en drs. M W. J. M. Peynen- burg (lid Tweede Kamer voor het CDA) spreken maandag 10 oktober om 20 uur in hotel Bel Air, Johan de Wittlaan 30 in Den Haag op een openbare vergadering van het CDA over actuele politieke gebeurte nissen. PSORIASIS De Psoriasis Pa tiëntenvereniging Den Haag en Om streken organiseert maandag 10 ok tober om 20 uur in het wijkcentrum Mariahoeve, Ivoorhorst 155 te Den Haag een forumbijeenkomst over „psoriasis", de ongeneeslijke niet- besmettelijke, wel erfelijke huid aandoening. Meer informatie op 070- 941750 of 860964. VROUWENBOND De Gerefor meerde Vrouwenbond, afdeling Zuid-Hoiland-noord, houdt dinsdag 11 oktober om 10.15 uur in de Open Hof-kerk in Katwijk aan den Rijn de jaarlijkse provinciale dag. Prof. dr H. Berkhof uit Oegstgeest, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit in Lei den en voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, houdt een in leiding over het thema van de dag: „Bevrijding van de vrouw in bijbels licht". Voor meer informatie tel. 071- 890651. SCHILDERSWIJK Van 11 tot 23 oktober wordt in de bibliotheek/ artoteek Schilderswijk aan de Den- neweg 14a in Den Haag een tentoon stelling gehouden van handwerken, gemaakt door Schilderswijk-bewo ners. Ook wordt een overzicht gege ven van de activiteiten, die er op handwerkgebied in de wijk zijn. TURFMARKTBRUG Dinsdag 11 oktober wordt om 20 uur in de koffiekamer van het Leidse stadhuis een informatieve avond gehouden over de sloop van de Turfmarktbrug en de bouw van een nieuwe brug. Ambtenaren van de Dienst Ge meentewerken geven informatie over de werkzaamheden en over ver- keermaatregelen; er zal een overleg groep gevormd worden met winke liers en bewoners om gemakkelijker contact te onderhouden met de uit voerders van het werk. Carter: Goedkeuring Panamakanaalverdrag is twijfelachtig WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse president Carter heeft giste ren verklaard dat ratificering van het verdrag over het Panamakanaal door het Amerikaanse Congres „twijfelachtig is". Carter waar schuwde echter dat een „foute voor stelling van zaken" gegeven zou worden Hierbij doelde hij vermoe delijk op een telegram van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken dat naar de pers was uitge lekt. Ook het uiferiijk van het scholencomplex aan de Broekslootkade heeft een verjonging ondergaan. Gisteren werd het complex officieel geopend. Kleuter- en basisonderwijs in vernieuwde omgeving Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De Vereniging tot oprichting en instand houding van Scholen met de Bijbel te Rijswijk heeft gisteren na een ingrijpende renovatie het scholencomplex aan de Broekslootkade te Rijswijk in gebruik genomen. Halverwege 1974 werden voor de eerste maal besprekin gen gevoerd over restauratie van de Koningin Juliana- kleuterschool en de Koningin Wilhelminasehool voor basisonderwijs. De Rijswijkse vereniging wenste bij re novatie uit te gaan van de integratie tussen kleuter- en basisonderwijs. Daarnaast stond een verbetering en ver groting van df lesruimten en sanitaire voorzieningen hoog op de verlanglijst. In het gerenoveerde scholencomplex moesten bovendien een gemeenschapsruimte, een docu mentatiecentrum en studienisscn komen. De plannen passeerden de Rijswijkse raad die eind 1976 een bedrag van ruim twee miljoen gulden beschikbaar stelde. De school werd vervolgens in september ontruimd en tijdelijk ondergebracht in container-lokalen aan de Cromvlietkade, waarna met de renovatiewerkzaamheden begonnen kon worden. Half augustus van dit jaar werd ook het kleuterschoolgedeelte opgeleverd, zodat het nieu we schooljaar in een opgeknapte omgeving begonnen kon worden. Ook aan de buitenzijde is te zien dal de beide scholen opgeknapt zijn: de gevels zijn gereinigd en het houtwerk opnieuw beschilderd. Daarnaast zijn door ver nieuwing van de raamkozijnen van alle lesruimten de borstweringhoogten verlaagd. Bij de renovatie van de scholen is rekening gehouden met de discussie die momenteel gaande is over de basisschool. Er kan op een goede manier gewerkt worden aan de integratie tussen kleuter- en lager onderwijs. Met die samenwerking wns al een voorzichtig begin gemnnkt voor de renovatie, maar in het nieuwe gebouw zijn dc mogelijk heden aanmerkelijk vergroot. Dc opening van de scholen wordt vandaag van 10.00-17.30 uur omlijst met de nodige festiviteiten in en rond het complex. Hagenaars aangehouden na mishandeling DEN HAAG (ANP) - Twee Hage- naars zijn door de politie aangehou den op verdenking van mishande ling van een 36-jarige in Den Haag wonende Turk. Het slachtoffer was woensdagavond, zonder dat ook maar iemand een hand uitstak om hem te helpen, door vier man in elkaar geslagen en beroofd van een bedrag van vierhonderd gulden. De man zag na de gebeurtenis kans naar een politiebureau te strompe len om aangifte te doen. Bij onder zoek in een ziekenhuis bleek dat hij een gebroken schouder, een gebro ken neus, twee dichtgeslagen ogen en lichtere verwondingen over het hele lichaam had opgelopen. Drie Hagenaars na brand in ziekenhuis DEN HAAG (ANPI Na een brand op de eerste en tweede etage in een pand aan de Eerste Braamstraat in Den Haag zijn drie mannen naar het ziekenhuis vervoerd. Een 18-Jarige man werd met verschijnselen van rookvergiftiging en brandwonden naar een Haags Ziekenhuis ver voerd, evenals een 29-jarige man die brandwonden opgelopen had. Een 49-jarige bewoner raakte zo ernstig gewond dat hij naar het Brandwon dencentrum in Beverwijk werd ver voerd. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een ontploffende gasfles. De beide etages zijn geheel verloren. Op de twee verdiepingen woonden zes volwassenen en negen kinderen. DEN HAAG (ANP) - De 21-jarige Frans S.. enkele dagen geleden in Kerkrade aangehouden verdacht van medeplichtigheid aan de schiet partijen van de Rote Armee Frak- tion (RAF) in Den Haag en Utrecht, is gisteren vrijgelaten. S. heeft vier dagen in verzekerde bewaring geze ten; in die periode zijn zijn verkla ringen nagetrokken, waarbij is ge bleken dat de verdenking niet lan ger stand kon houden HIJ is niet voorgeleid aan de rechtercommis saris. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie zei dat „niets van medeplichtigheid" was geble ken. Winkelen begint op de advertentie pagina's van FEDERATIE VAN NEDERLANDSE ORGANISATIES VOOR HET PERSONEN VERVOER "F.N.O.P." Op ons kantoor komt binnenkort een plaats vrij voor een in de functie van assistente van een secretares- Haar taak zal o.a. bestaan uit het verrichten van eenvoudig typewerk en de bediening van de telefoon. Wij zoeken hiervoor een meisje van 17 18 jaar met tenminste MEAO-opleiding en bij voorkeur enige type-ervaring. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan: "F.N.O.P.", Joh. v. Oldenbarneveltlaan 11, den Haag t.a.v. de heer G.J. de Graaff Tel.: 551400. W XMI V WI II «MVIV«WW w VI vi Instituut voor psycho sociale dienstverlening Voor onze afdeling Algemeen Beheer vragen wij een (eventueel parttime) vanaf ca. 21 jaar. Vereist zijn een typediploma en typevaardigheid alsmede enige jaren voort gezet onderwijs. Goede beheersing van de Neder landse taal strekt tot aanbeveling. Kandidaten dienen verder bereid te zijn de telefonist te vervangen en ten behoeve van onze Centrale Administratie de boekhoudmachine te bedienen. Voor laatstgenoemde werkzaamheden kan ook parttime een afzonderlijke kracht worden geplaatst. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door de afdeling Personeelszaken (070-687470 tst. 30). Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Algemeen Directeur van de Vereniging, Volen damlaan 1140, Postbus 8930 te 's-Gravenhage. iedereen leest de krant altijd en overal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13