Verhoor broer van Menten stelt verdediging teleur SPA COUVEUSE-KINDEREN KUNNEN FEMINISTE IN CDA. CHARTRES IN OPSPRAAK. ENGELSE ROMAN KRIJGT INJECTIE. BRITTEN ETEN HET REST. SIMONE WEIL LEEFT WEER. EN WAT DOET DE ^^^■ORDT DIKKER EN KLEINER! DE TlJD VERSCHIJNT ALS MAGAZINE. deTijd Rijksrecherche in gebreke gesteld Spa Reine Gezondheidsrisico epichloorhydrine Veel bijval voor politievrouwen Landschapstichting wil zeldzaam beekdal aankopen Bejaarde vrouw dertig mille afhandig gemaakt DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Leo Kleyn verwijt dat hijzelf naar Cannes had moeten gaan, van de hand: als rech ter, zei hij, heeft hij buiten zijn ar rondissement, laat staan in het bui tenland. geen bevoegdheid. AMSTERDAM Het verhoor van Dirk Menten. de 76-jarige broer van Pieter Menten. door een Franse politie-inspecteur en de Nederlandse rijksrecherche in zijn woonplaats Cannes is voor verdediger mr. L. van Heijningen op een bittere teleurstelling uitgelopen, zoals hij de bijzondere Vreugdevuren strafkamer van de Amsterdamse rechtbank gisteren liet weten. De raadsman van Pieter Menten doelde daarbij weliswaar op de gang van zaken bij het verhoor, waarbij hij aanwezig was. maar i ook de inhoud van de verklaring van Dirk Menten moet hem weinig reden tot vreugde hebben gegeven. Voordat de rijksrechercheurs G. G. J. Peters en D. Pasterkamp naar de Franse Rivièra afreisden, was in Ne derland de indruk gewekt dat Dirk Menten in de zaak tegen zijn broer zo ongeveer het verlossende woord zou kunnen spreken. De moeilijkheid was alleen dat hij niet wilde optre den als getuige ln de zaak tegen zijn broer, met wie hij naar zijn zeggen vanwege allerlei geldkwesties op ge spannen voet staat. De rechter-com- missaris in de zaak-Menten mr. H. J. W. van Duuren, deed in juli via de telefoon nog een vertwijfelde poging de halsstarrige broer ertoe te bewe gen zijn opwachting bij de Amster damse strafkamer te maken, maar Dirk Menten bleek niet te ver murwen. Wel wilde hij in zijn woonplaats de politie te woord staan, waarop de rijksrechercheurs hem op 21 sep tember een getuigenverklaring lie ten afleggen. Maar tot een spoedige invrijheidstelling van zijn broer konden de volgens Peters wijdlopi ge ontboezemingen van Dirk Men ten niet bijdragen. Ook voor rech- ter-commissaris Van Duuren moet dat teleurstellend zijn geweest, want naar de gisteren als getuige gehoorde verslaggever van De Tele graaf Henk de Mari meedeelde, had hij al bij voorbaat de veronderstel ling uitgesproken dat Dirk Menten op korte termijn voor broer Pieter de weg naar de vrijheid zou kunnen effenen. Executies Dirk Menten liet in Cannes opteke nen dat hij in het najaar van 1941 en in het voorjaar van 1942 tijdens be zoeken aan Polen van de plaatselij ke bevolking niets had gehoord over de rol die zijn broer in de zomer van 1941 bij massa-executies in de Pool se dorpen Podhorodce en Urycz ge speeld zou hebben. Er was naar zijn zeggen zelfs in het geheel niet over executies gesproken. Het verlossen de woord sprak hij daarmee met, ADVERTENTIE Nalriumarm bronwater zoider koolzuur want zoals hij ook zeil memoreerde, was hij niet in Polen op de dagen waarop die executies gehouden zou den zijn. Verder zei Dirk Menten nog dat hij zich niet kon herinneren in 1941 zijn broer in Brussel ontmoet te hebben. Pieter Menten heeft dat beweerd om zichzelf een alibi te verschaffen. Ook het argument van Pieter Menten dat hij door de bevolking mogelijk met zijn broer verwisseld is. werd de grond ingeboord: volgens Dirk Men ten leek Pieter, dikker en kleiner, niet op hem. Wel bevestigde Dirk Menten de ver klaring van zijn broer dat hij veel meer contact met de bevolking had dan Pieter, die naar zijn zeggen „hooghartig van aard" en „niet erg aangenaam in de omgang" was. Ook ondersteunde hij de bewering van zijn broer dat hij Lieber Krumholz nooit heeft gekend. Lieber Krum holz heeft als Chaviv Kanaan de stoot tot de vervolging van Pieter Menten toegegeven. Als getuige heeft hij verklaard Pieter Menten als jongen goed gekend te hebben. Ontslag Uitstekend geschikt voor natriumarmdieet ..Toen onze koot lek sloeg, keb ik hem foch wel heel £ven gekne- N". Simp- lins chef van Peters, op diens ontslag aangedrongen. Van Heijningen is van mening dat hij tijdens de langdurige ondervra ging van Dirk Menten veel te weinig gelegenheid tot het stellen van vra gen heeft gehad. Maar volgens Pe ters had Dirk Menten geen zin meer gehad de vragen van Van Heijnin gen te beantwoorden. Pieter Menten sprak gisteren het vermoeden uit dat de vrouw van zijn broer daar wel achter zou zitten: „Hij is seksueel horig aan zijn vrouw". De verklaring van Dirk Menten week op onderdelen ook af van wat hij verslaggever De Mari tijdens een interview zou hebben toevertrouwd. Op de uitlatingen van Dirk Menten tegenover De Mari baseerde Van Duuren zijn vertrouwen de sleutel tot de vrijlating van Pieter Menten in zijn bezit te hebben. Van Duuren, als getuige gehoord, ontkende dat hij zich tegenover de Telegraaf-ver- slaggever zo optimistisch had uitge laten. Wel bevestigde hij met behulp van De Mari telefonisch met Dirk Men ten in contact te zijn getreden. Hij wees het door sommige gemaakte De verklaring van Dirk Menten dat in Polen niet werd gesproken over executies die in de zomer van 1941 zouden zijn gehouden, vond steun in een brief die een 63-jarige Poolse vrouw aan de president van de straf kamer heeft geschreven. De vrouw. Irena Senderowicz, is Inmiddels in Polen gehoord. De vrouw, naar eigen zeggen oor logsslachtoffer en „proefkonijn uit Ravensbrück", schrijft in haar brief dat zij in het najaar van 1941 Pieter Menten heeft ontmoet, maar dat zij over hem geen kwaad woord heeft gehoord. Zij zou er getuige van zijn geweest dat de boeren in de streek waar Menten woonde, vreugdevuren hadden ontstoken om hem bij zijn terugkeer op zijn landgoed te ver welkomen. Tijdens de ochtendzitting las de pre sident een aantal in 1946 door dr. Eberhard Schöngarth afgelegde ver klaringen voor. Kort voordat hij in Hamburg door de Engelsen zou wor den opgehangen, werd Schöngarth. in de oorlog Befehlshaber der Si- cherheitspolizei und des SD, naar Nederland gebracht om gehoord te worden in een tegen Menten aan hangig gemaakte zaak. Volgens die verklaringen van Schöngarth had hij Menten als tolk en deskundige op het gebied van Rechter-commissaris mr. H. W. J. van Duuren kunstvoorwerpen aan zijn staf toe gevoegd. Menten was een van dezes tolken die Schöngarth nodig had, toen zijn commando in juni 1941 naar Rusland oprukte Volgens Schöngarth was Menten als tolk ge kleed in een Duits uniform en verge zelde hij de troepen als Hauptschar- führer. Bij zijn verhoren heeft Schöngarth uitdrukkelijk verklaard dat Menten geen lid van de SS. van de Sicher- heitspolizei of enige andere Duitse organisatie was. maar wel „Deutsch- freundlich." Ook blijkt uit zijn ver klaringen dat Menten in juni 1941 met zijn Einsatzkommando naar Lemberg trok. Collaboratie In 1946 is over Menten ook een ver klaring afgelegd door de advocaat Alexander Liefschütz. die na de oor log door de Amerikanen werd belast met de opsporing van nazi-misdadi gers in Bremen. Liefschütz was na een onderzoek tot de conclusie ge komen dat Menten als gevangene aan de staf van Schöngarth was toegevoegd en daarom niet van col laboratie met de Duiters beschul digd kon worden. De raadsman van De president van de strafka mer, mr. J. A. Schröeder. Menten prees de verklaring van Liefschütz als scherpzinnig aan. maar de officier van Justitie, mr. A F J G. Habermehl. merkte op dat die niet door andere verklaringen wordt gesteund. Ook het bijzonder gerechtshof in Amsterdam is inzake de collaboratie van Menten tot een andere conclusie gekomen. Na overleg met de officier en de raadsman werd gisteren besloten de vroegere raadsheer-commissaris in dat hof, mr. Rohling, de gewezen commissaris van politie Van IJzen- doorn en de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W C. Hassoldt. niet meer als getuigen te horen. Bij het begin van de zitting vroeg Van Heijningen verschoond te blij ven van al te scherpe aanvallen van de officier van justitie, omdat die voor hem niet zonder gevaar zouden zijn. De raadsman zei na beschuldi gingen van de officier bedreigd te worden door „labiele elementen" die hem onder meer dreigen te zullen doodschieten. „Ik ben daarvan wel niet onder de indruk," zo zei Van Heijningen. „maar ik wil wel graag mijn taak afmaken." Het proces zal morgen worden voortgezet Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Volgens voorlopige onderzoekresultaten zou epichloor hydrine. onder meer toegepast bij de fabricage van sommige kunsthar sen. bij de mens kanker kunnen veroorzaken. Volgens de Arbeidsin spectie zijn er geen aanwijzingen dat dit risico al optreedt wanneer werknemers zijn blootgesteld aan minder dan twintig milligram per kubieke meter lucht, de norm die tot nog toe geldt op grond van de be kende giftige eigenschappen. Epi chloorhydrine. een kleurloze vloei stof. is ln te grote hoeveelheden schadelijk voor zenuwstelsel en lon gen. Voor het werken er mee golden daarom al bijzondere voorschriften. Voorzichtigheidshalve zal voortaan. zoals bij andere stoffen die vermoe delijk kanker kunnen veroorzaken, gestreefd moeten worden naar een zo gering mogelijke blootstelling, al dus het ministerie van sociale za ken. De Arbeidsinspectie zal een on derzoek instellen naar de conse quenties van deze aanwijzingen voor de situatie in Nederland Van onze correspondent EINDHOVEN - Er blijkt grote be langstelling te bestaan voor de actie voor betere beveiliging van de Ne derlandse politieagent De actie groep van Eindhovense politievrou wen heeft al een kleine duizend handtekeningen ontvangen van mensen die de actie willen steunen. Onder meer ln Oss en Sas van Gent hebben zich burgercomités ge vormd. die plaatselijk handtekenin gen willen gaan verzamelen. Het ac tiecomité is van plan de handteke ningen volgende week te overhandi gen aan een vertegenwoordiger van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Handtekeningen kunnen deze week nog worden opgestuurd naar postbus 1320 in Eindhoven. Volgens Van Heijningen is het aan de twee Nederlandse rechercheurs te wijten dat het verhoor van Dirk Menten zo weinig heeft opgeleverd. De raadsman heeft daarover zijn beklag gedaan in een brief aan de president van de strafkamer, mr. J. A. Schröeder. en verder bij de procu reur-generaal in Amsterdam, de ADVERTENTIE EINDHOVEN (ANP) - De stich ting het Noordbrabants landschap hoopt dit jaar nog haar bezittingen uit te breiden met een deel van het landgoed heerlijkheid Heeze en Leende Het natuurmonument de Stabrechtse heide zou daardoor aanzienlijk worden vergroot. Met de aankoop is vier tot vijf miljoen gul den gemoeid. De overheid is bereid de provinci ale organisatie voor natuurbehoud bij te springen, maar er blijft een gat van twee miljoen. De stichting heeft daarom een beroep gedaan op het wereld natuur fonds (WNF) zo moge lijk tot een bedrag van twee miljoen gulden bijstand te verlenen. Het fonds heeft de aanvraag op de pro- jectenlijst van de actie „geef om de natuur" geplaatst, die naar men hoopt ongeveer vijftig miljoen gul den zal opbrengen. Slechts de Dwin- gelose heide (in Drenthe) wint het naar oppervlakte van het grote hei degebied dat ten zuiden van Eind hoven ligt. De minister Is gevraagd in verband met de grote natuurlijke rijkdom en het cultuurhistorisch be lang, aan het geheel de bestemming „groot natuurreservaat" te geven. In dit reservaat zullen daardoor alle terreinen als natuurgebied „in vei ligheid" zijn gebracht. ROTTERDAM (ANP) De politie heeft de 36-jarige vrouw M. L. V. v.d. T. uit Heerjansdam aangehouden. Zij wordt ervan verdacht een 82- jarige vrou& uit het verzorgingste huis J Meertenshuis in Rotterdam dertigduizend gulden afhandig te hebben gemaakt. De vrouw had haar slachtoffer met haar praatjes over veilige opberging in een kluis zover weten te krijgen, dat de oude vrouw 30.000 gulden van haar spaar rekening overmaakte op een bank rekening. De verdachte heeft de helft van het geld opgemaakt. De laatste stap is gezet. De Tijd is nu ook in uiterlijk een volwassen opinieblad. En we moeten vaststcllen.dat de metamorfose van dagblad naar weekblad vlot is verlopen, Deze week verschijnt de Tijd in het handige en zeer overzichtelijke magazine formaat. Deze weck komt de Tijd in kleur. Deze week ook belicht de Tijd onder meer het wel en wee van couveuse-kinderen in Nederland (P. van der Eijk), de restauratic-katastrofe in Chartres (prof. dr. F. van der Meer) en de verscliillen tussen het Engelse eten, de Franse verwennerij en het Hollandse volstoppen in de ogen van de zeer Britse acteur Robert Morley (Philip Mechanicus). Deze week moet u de Tijd naast de magazines zoeken. Abonnementen.- 020 - 23 3984, dog en nacht, ook in het weekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9