Voor de Catalanen ligt Madrid ver weg Nieuw. Renault 20TS. De twee liter met inhoud. Somber vooruitzicht voor hoger opgeleiden 1 Wroemm._De Renault 20TS.ll Auto's met I.Q. Bezoek Koningin Automobilist omgekomen DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet door Herman Ametink Het zal nog wel heel wat Jaren duren voordat er gesproken kan worden van de Verenigde Staten van Spanje. Maar de recente toekenning van regio nale autonomie aan Catalonié en de besprekingen tussen de Basken en de regering in Ma drid wijzen in ieder geval al wel In de richting van een (ederali- satie van het Spaanse konink rijk Etnd vorige maand vaardigde de re gering in Madrid een decreet uit waarbij de Oeneralidad, de zelfstan dige regering van Catalonië hersteld werd. Het decreet gebruikte uitdruk kelijk het woord „herstel" Door het gebruik van dat woord werd een di recte verbinding gelegd met de zelf standigheid die Catalonié In vroeger Jaren had genoten Voor de Catala nen betekende dit woord een openlij ke afkeuring door de regering in Ma drid van de poliUek van generaal Franco, die Catalonié in 1938 de zelf standigheid ontnomen had en alle uitingen van Catalaanse cultuur ver boden had. Republiek Tot tn de achttiende eeuw vormde Catalonié een zelfstandig gebied In 1714 werd de hoofdstad van dit ge bied. Barcelona veroverd door de Castlliaanse koning Philips V. waar mee een einde kwam aan een Jaren lange zelfstandigheid. Twee eeuwen konden echter de verschillen tussen Catalonié en CastiUé niet doen ver vagen en tot grote vreugde van de bewoners werd in 1931 een zelfstan dige Catalaanse republiek uitgeroe pen binnen het kader van een Spaanse staat. Over de mate van onafhankelijkheid werden tussen Barcelona en Madrid besprekingen gevoerd van april 1931 tot september 1932. Het resultaat daarvan was dat de Catalanen eigen bestuur, politie, scholen, publieke werken, recht spraak en belastingen mochten hebben. Erg lang hebben de Catalanen niet van hun zelfstandigheid kunnen ge nieten. De regiopwerd niet alleen verscheurd door ernstige Interne te genstellingen tussen verschillende soorten communisten en anarchis ten. maar werd bovendien het slach toffer van de door generaal Franco ontketende burgeroorlog. Na de overwinning van de falangisten werd Catalonié door Madrid politiek en cultureel geheel gelijkgeschakeld. De Catalaanse taal waarin veel Fran se invloeden te bespeuren zijn en andere uitingen van Catalaans nati onalisme. zoals de geel-rood ge streepte vlag. werden verboden. Na de dood van Franco rees in Ma drid weldra het besef dat de centra listische bakens in Catalonië snel verzet zouden moeten worden om te voorkomen dat het oplevende natio nalisme. dat zich uitleefde in massa le demonstraties in de straten van Barcelona, uit de hand zou lopen. Vlak voor de verkiezingen van Juni van dit jaar bracht premier Suarez een kort bezoek aan Catalonië waar bij hij inspeelde op het verlangen naar regionale autonomie voor dit gebied De verkiezingen waren koud twee weken achter de rug of premier Suarez nodigde de in ballingschap levende president van de Generall- dad naar Madrid uit. Josep Tarradel- las. die al jaren in zijn woning bij Parijs wachtte op zijn terugkeer als Catalaans president in Barcelona. President De Catalaanse politici waren wat overdonderd door deze actie van de regering. Zij hadden weliswaar se dert 1968 Tarradellas als symbool van de Catalaanse eenheid weer naar voren geschoven, maar nie mand had gedacht dat hij. zonder de Catalanen erin te kennen, op eigen houtje met de regering onderhande lingen zou gaan voeren. De Cata laanse oppositie kon haar leider niet dan zonder groot gezichtsverlies la ten vallen en zo kon Tarradellas. die met groot eerbetoon in Madrid ont vangen was door koning Juan Car los. premier Suarez en minister van binnenlandse zaken Martin Villa, gaan fungeren als verbindingsscha kel tussen Madrid en Barcelona. Het door de regering in Madrid uit gevaardigde decreet voor de zelf standigheid van Catalonië. dat bin nenkort gevolgd zal worden door de benoeming van de 78-jarige Tarra dellas tot president van de Generali- dad. luidt een nog beperkte autono mie in. De regeling moet wel beperkt zijn omdat de huidige wetgeving verdergaande maatregelen nog niet toestaat. Daarvoor is het wachten op de nieuwe grondwet, waarover de Cortes zich momenteel beraadt, een beraad dat nog wel vele maanden zo niet Jaren zal gaan duren Parlement Vervolg van pagina 1 De onderwerpen van de middagver gadering waren in feite dezelfde als die van de vergadering der Europese commissie de betrekkingen met landen buiten Europees verband en de uitbreiding met Griekenland Spanje en Portugal van de ge meenschap Van die uitbreiding is Nederland zoals bekend een voor stander. Die uitbreiding roept veel vragen op. Wat gebeurt er met het werk loosheidscijfer in geheel Europa? Hoe lost men de verschillen op tus sen noordelijke en mediterrane landbouw"» Is de vrije Europese markt bestand tegen de druk, die door die uitbreiding op de markt wordt uitgeoefend0 Welke conse quenties heeft uitbreiding van de Europese gemeenschap aangaande ontwikkelingsverschillen Waarbij de Koningin in de discussie onmid dellijk inging op het thema ontwik kelingshulp Interessant was in belde vergaderin gen de rechtstreekse verkiezing van het Europese parlement, waarvan het de bedoeling is dat die volgend jaar wordt gehouden Pikant is in dit verband de bnef. welke de Britse premier Callahan kort geleden zond naar het nationale comité van zijn eigen Labour-partiJ met daarin zijn stelling dat het niet gewenst is. het Europese parlement zoveel macht te geven als sommigen wel zouden willen. Prins Bernhard ging vooral in op de vraag hoe het Europese volk moet worden voorbereid op deze verkie zingen en hoe de bevolking van le der land daarin op een behoorlijke manier aan het woord kan komen. die Frankrijk hadden bezet aan Franco was uitgeleverd, zit nog diep bij de Catalanen. Veertig Jaar Fran- quisme hebben aan dit gevoel niet zoveel veranderd, ondanks de toe vloed van Spanjaarden uit andere delen van het land naar de industri eën die in Barcelona en omgeving voor veel werkgelegenheid zorgdea Links Het herstel van de voorlopige Oene ralidad vergroot de kans dat in Ca talonië een linkse regionale regering tot stand komt. Socialisten en com munisten zijn hier veruit in de meer derheid. Veruit de meesten van hen dragen een echt sociaal-democra tisch stempel zodat er in Madrid geen anfest hoeft te bestaan voor hernieuwde tegenstellingen tussen verschillende varianten socialisten, zoals in de jaren dertig. Voorlopig lijkt de vreugde over het herstel van de zelfstandigheid alle tegenstellin gen in Catalonië nog te verdoezelen. Werkgevers en werknemers, socia listen en conservatieve nationalis ten verheugen er zich evenzeer over. De grote gemeenschappelijke dan sen. 's zondagsmorgens op het plein voor de kathedraal van Barcelona, waaraan Jong en oud meedoen, vor men een tastbaar bewijs van die eensgezindheid. Josep Tarradellas tijdens het bézoek dat hij eind juni bracht aan premier Suarez. DEN HAAG (ANP) Gezien de verslechterde economische situatie is de werkgelegenheid voor hoger opgeleiden ongun stiger dan in 1975 door staats secretaris Klein voorspeld werd. Als we naar 1980 en meer nog naar 1990 kijken, zijn er door een overaanbod van hoger opgeleiden grote problemen te verwachten. Deze mening verkondigt de Commis sie van advies voor de arbeidsvoor ziening van academici en hoger lei dinggevend personeel. De commissie heeft een informatieve nota geschre ven ten behoeve van de Raad voor de arbeidsmarkt. De commissie ver wacht dat er wrijvingen zullen optre den tussen vraag naar en aanbod van hoger opgeleiden. Een van de wrijfpunten zal zijn het steeds hoge re opleidingsniveau en het gebrek aan mogelijkheden om op dat ni veau werk te vinden voor de afgestu deerden Een ander probleem is dat er overschotten zullen ontstaan op specifieke gebieden. Om meer inzicht te krijgen in de mogelijkheden voor part time arbeid op middelbaar en hoger niveau acht de commissie het van belang dat de resultaten van de experimenten op dit terrein spoedig ter beschikking komen. De regering heeft die experi menten aangekondigd in het kader van het extra stimujeringsprogramt ma van november 1975. Ondanks het „teveel" aan hoger op geleiden blijkt er toch ook een niet tf bevredigen behoefte aan hoger opge leiden te bestaan. De commissie be pleit opsporing van de oorzaken vat deze wrijving tussen vraag en aan bod. Er zou onder andere kunne* worden nagegaan of. en zo ja in wel: ke mate. het ontbreken van de nodi ge sociale vaardigheden daarbij eer rol speelt. Een zeker optimisme heeft de Com missie over die gebieden waar doof een steeds verdergaande ontwikke ling nog veel intellect nodig is. Hier bij wordt gedacht aan de gezond heidszorg. de energievoorziening, mi lieuzaken. internationale veilighei# en technische vooruitgang in het be drijfsleven. LEEUWARDEN (ANP) - De 40-jari ge Sietse Taekema uit Bergum is bij een ongeval met zijn auto in Ees trum in Friesland omgekomen. De man reed gisternacht met zijn auté tegen een boom. waarna de auto in brand vloog. Het slachtoffer raakte in het wrak bekneld en kwam in def vlammen om. ADVERTENTIE Het decreet vooreiet in de benoe ming van een president en een door hem te benoemen uitvoerende raad. te vergelijken met een ministerraad. Deze raad zal worden gevormd door vijf vertegenwoordigers van de voor naamste politieke stromingen in Ca talonië, de gouverneurs van de vier Catalaanse provincies en zeven vak ministers. die ook politiek represen tatief moeten zijn. Voorts wordt er een commissie gevormd die zal be staan uit evenveel vertegenwoordi gers van Catalonië en Madrid, die zullen proberen uit te vinden welke bevoegdheden aan de Generalidad kunnen worden overgedragen. De Catalaanse parlementariërs in de Cortes zullen voorlopig als toezicht houders op de Generalidad funge ren in afwachting van directe ver kiezingen voor een Catalaans parle ment. Aan de regeling is de bepaling toegevoegd dat de regering in Ma drid maatregelen van de Generali dad die strijden met de veiligheid van de staat kan opschorten. De maatregelen betekenen voor de Catalanen het begin van een verlich ting van de overheersing door Ma drid die zij door de eeuwen heen steeds als een last hebben ervaren. Catalonië is economisch welvarend in verhouding tot de rest van Spanje en de Catalanen hebben het gevoel dat het geld dat zij verdienen via de belastingen wordt afgedragen aan Madrid, waar de rest van Spanje bezig is met potverteren. De geweld dadige onderdrukking van het na tionale bewustzijn door generaal Franco, culminerend in de executie van de tweede president van de Ge neralidad Luis Companis in Barce lona. nadat deze door de Duitsers Voor wat betreft de contacten met derde landen ging het in hoofdzaak om Europese ontwikkelingshulp en de manier waarop deze moet worden gericht. De Europese gemeenschap heeft contacten met Afrikaanse. Ca ribische en Pacific-landen. echter niet met landen als India en Paki stan Een gecompliceerd onderwerp, omdat men meteen terecht komt in allerlei ingewikkelde vertakkingen naar de noord-zuid-dialoog, de inter nationale organen betreffende ener gievoorziening en allerlei andere in stanties en lichamen. Waarbij komt dat. officieel geheel buiten de Euro pese gemeenschap om. de landen van Europa voorzichtig pogen te ko men tot een gemeenschappelijke Europese politiek. Ten slotte bracht de heer Vredeling. de Nederlandse vice-cooreitter van de Europese commissie, de jeugd werkloosheid ter tafel, een onder werp. dat koningin en prins beiden zeer ter harte ging Het kwam in de ochtend vergadering zelfs tot een aanzet van voorstellen, die zo moge lijk nog deze maand in Straatsburg in de raad van ministers voor sociale zaken ter sprake komen: Europese samenwerking van sociale diensten, maatregelen ter begeleiding, stimu lering van schepping van arbeids plaatsen. mogelijkheden voor verde re opleiding na plaatsing in het be drijfsleven De discussie werd zo le vendig. dat, zeer tot verdriet van de Koningin, die graag verder aan het debat wilde deelnemen, het tijd schema in het gedrang dreigde te geraken Tegen half zes in de avond vertrok ken de hoge gasten naar Melsbroea voor de terugreis. inhoud. Wordl verkregen door het totaalconcept van een automobiel op zijn forsere 110 pk-krachtbron af te stemmen. Het extra aan vennogen en souplesse van de krachtige twee liter motor is door Renault gebruikt om tevens een automobiel te bouwen die niet alleen op het gebied van veiligheid en comfort maar ook aan wezenlijke ruimte ongebruikelijk veel te bieden heeft. Zodat het begrip „inhoud" wat de Renault 20 TS betreft zowel letterlijk als figuurlijk genomen mag worden. inhoud. De voorwielen worden aangedreven dooreen speciaal gekonstruccrde lichtmetalen viercilinder met bovenliggende nokkenassen en zclfaktivcrcnde ventilator. Die ook bij relatie! lage toerentallen een hoog koppel levertwat de trekkracht zeer ten goede komt en een opmerkelijke soepelheid veroorzaakt. Toch zuinig: Bij 90konstant 8,1 liter per 100 km (verbruiksgegevens naar DIN-nomi). inhoud. Wat de Renault 20 TS betreft mag u dat onder meer vertalen in stuurbekrachtiging, elektrisch bediende ramen, elektromagnetische deurvergrendeling, hoofdsteunen èn gelaagd glas. een zeer compleet dashboard, een kaartlecslamp, een kwartsklok en een 6-cijfcrigc kilometerteller (geruststellende gedachte voor alle volgende eigenaren). Bovendien zijnde halogccn koplampen van binnenuit verstelbaar, wat veiligheid en stuurcomfort nog eens zeer ten goede komt. De Renault 20 TS is een auto met inhoud, ccn auto met alles erop en eraan. Renault 20 TS v a f23 950.-ind. BTW. Renault beveelt Elf oliën aan. inhoud. Ruim voldoende voor 5 volwassenen met een behoorlijke hoeveel heid bagage. Alles en iedereen heeft dan zijn eigen deur. want daarv an heeft de Renault 20 TS er vijf De adrterstc zitplaatsen kunnen bovendien naar voren worden geklapt, waardoor zeer veel extra ruimte ontstaat die u naar behoefte kunt gebruiken voor extra bagage of stukken van ongebruikelijke afmetingen Toch is de lengte van de Renault 20 TS zeer iiandzaam gebleven: vier meter en 52 centimeter inhoud. De Renault 20TS Iweeliler is sterk. Robuust Hei Zijn weggedrag is unbcrispclijk. Door /i|ii stuurbekrachtiging stuurt hi| licht maar precies en is hij niet een pink te parkeren Duurde onallumkcli|kc wteloplunging en grote u leiuitslag is hi| onge voelig voor oneffenheden Veiligheid bi| kreukel- zinks voor en achter heeft Renault IkI niet gelaten De Renault 20 TS bicul besef kt niingnHidom Brede dncpunls nilgoreJels zijn standaard, de stoelen /i|n dubbel aan de vloer verankerd. IX' bekrachtigde remmen hebben de incest ideale combo ut ie schijven voor. grote trumincls achter loch Ken K Uns

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8