Geen verzet Labour meer tegen Europa 'Rode Leger beraamt nieuwe bliksemacties' r \w Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening. Moskou levert Ethiopië via Libië wapens Dissidente IRA-leider vermoord Pleidooien voor hervorming landbouwbeleid Oostenrijk beperkt de bestedingen GIRO 26655 Carter bezoekt achterbuurten van New York VS ondertekenen akkoorden VN Volgens Meesterbrein Moerano: Carter Hof in Karlsruhe wijst kritiek op „isoleringswet" af Twee Letten uit Belgrado gezet Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. [o] DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet BRIGHTON (Reuter, DPA, UPI) De Britse Labour Partij zal de Europese Gemeenschap voortaan constructief benaderen en niet meer aansturen op terugtrekking van Groot-Brittannië uit de Gemeenschap. Het partijcongres van Labour accep teerde gisteren met overweldigende meerderheid een voorstel van pre mier Callaghan om zich voortaan positief op te stellen tegenover de EG. Zelfs de meest fervente tegen stander van Europa binnen het par tijbestuur van Labour, Michael Foot, stemde openlijk in met het voorstel. Het congres wees een voorstel af een nieuw referendum over het Britse EG-lidmaatschap te houden. Foot verklaarde wel dat van de vier voornaamste punten die de tegen standers van de EG binnenkort be sproken willen zien tussen regering en partijbestuur de hervorming van het EG-landbouwbeleid het eerst aan de orde moet komen. Andere punten waarop Labourleden met be zwaren kwamen zijn de handhaving van de bevoegdheden van de natio nale parlementen, bescherming van het Britse economische, industriële WENEN (Reuter. ANP) Bonds kanselier Kreisky van Oostenrijk heeft de volksvertegenwoordiging gisteren een plan voorgelegd waar mee het tekort op de handel met het buitenland en de binnenlandse be stedingen aan banden moeten wor den gelegd. De Oostenrijkse schil ling zal niet worden gedevalueerd, ondanks de speculatie tegen deze munt die Oostenrijk al drie kwart miljard gulden heeft gekost. en regionale beleid en de Europese energiepolitiek. De hervorming van het landbouwbeleid zou zodanig moeten zijn dat invoer van goedkope voedingsmiddelen uit derde landen mogelijk wordt. De standpuntbepaling van Labour kwam na een uitdrukkelijke verkla ring van premier Callaghan dat de toekomst van Groot-Brittannië in Europa ligt Ford Op economisch terrein is de Britse ADVERTENTIE BEVRIJDINGSFONDS KOMITEE kZUIDELIJKj lAFRIKAl „Ondersteun de Bevrijdlngsstrijd in Zuid-Afrika Steun nu het ANC" OA COSTASTR. 83 AMSTERDAM premier, die het partijcongres van Labour deze week voorhield dat de loonstijgingen niet de tien procent te boven zouden mogen gaan, voor een moeilijk dilemma gesteld door de aankondiging van Ford dat dit be drijf de lonen met 9,5 tot 12,5 procent zal laten stijgen. Deze eisen zijn ver worpen door de vakbonden omdat ze die stijging te laag vinden, terwijl premier Callaghan de onderneming wettelijk wil binden aan een maxi male loonstijging van 10 procent op straffe v%n een flinke boete. Calla ghan zou hevig aarzelen omdat in grijpen zou kunnen verhinderen dat Ford een aangekondigde nieuwe fa briek in Engeland gaat bouwen, die weer voor vele Britse arbeiders werk gelegenheid zou betekenen. Aan de andere kant is Ford trendsetter voor de loonstijgingen bij andere automo bielfabrieken en dat is al even ge vaarlijk voor de Britse economie. Grote beroering ontstond er gisteren op het partijcongres van Labour over de vraag naar het bestaanrecht van het hogerhuis. Eén van de oud ste leden van de partij, Lord Shin- well, deed een hartstochtelijk beroep op de congresleden zich niet in te laten met constitutionele kwesties, nu alle energie nodig is om de vol gende verkiezingen te winnen, maar het mocht niet baten: de afgevaar digden namen een voorstel aan, waarin zij de regering vragen voor stellen te doen voor het afschaffen van het hogerhuis, waarin edellieden dankzij hun adellijke titel zitting hebben. CAIRO (Reuter, UPI) De ha ven van het Libische Benghazi is ruim een week gesloten ge weest in verband met grote Russische wapenleveranties voor het Ethiopische leger. Dit werd gisteren door drie Arabi sche bladen in Cairo in vrijwel gelijkluidende artikelen be kend gemaakt De bladen, Al Achram, Al Achbar en Al Gomhoeria, schreven dat de wa pens. waaronder raketten en luchtaf- weermaterieel, in het diepste geheim werden gelost. Ze werden vanaf het militaire vliegveld van Benina via een luchtbrug óver Niger en Kame roen, verder naar Ethiopië vervoerd. Volgens de drie bladen doet de Libi sche sterke man, kolonel Moeammar DUBLIN (Reuter, AP) Een onbekende man heeft gisteren in de Ierse hoofdstad Dublin de voorzitter van de Ierse repu blikeinse socialistische partij, Seamus Costello, om het leven gebracht. De moord vond plaats omstreeks het middag uur door een man die vier ko gels op Costello afvuurde toen deze uit zijn auto stapte. Costello was voorzitter van een af splitsing van de IRA, het Ierse Re publikeinse Leger. Zijn partij, de IRSP, brak in 1974 met de IRA omdat zij teleurgesteld was over het feit dat de IRA in Noord-Ierland een bestand was overeengekomen met de Britse regering. Leden van beide groeperingen zijn regelmatig het doelwit geweest van gewapende acties, ontvoeringen en andere aanvallen. In de afgelopen twee jaar is Costello al twee maal aan een moordaanslag ontsnapt. Costello stond op de zwarte lijst van de IRA sinds leden van zijn partij in 1975 Billy Mcmlllen, de officiële be velhebber van de IRA in Belfast doodschoten. In Dublin werd gisteren het vermoe den uitgesproken dat het wel eens zou kunnen komen tot een herleving van de strijd tussen beide partijen. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse president Jimmy Carter1 heeft gisteren onverwacht een be zoek gebracht aan de krottenwijken van New York. Het bezoek van de president wekte grote verbazing bij de bewoners die de president om banen en geld vroegen. Aanvanke lijk reed de president in een kogel vrije limousine door de wijken die bewoond worden door zwarten en Puertoricanen. Later stapte hij uit om in gezelschap van de burgemees ter van New York, Beame, de gevol gen in ogenschouw te nemen van de plunderingen die zich enige tijd ge leden voordeden toen de elektrici teit uitviel. De president heeft de laatste tijd regelmatig het verwijt te horen ge kregen dat hij te weinig doet voor de Amerikaanse zwarten en de armen in de steden. De woordvoerder van de president ontkende overigens dat het bezoek beschouwd moest wor den als een reactie op die kritiek. Khaddaffi, alles om de Ethiopische leider Luitenant-kolonel Mingistoe Haile Mariam, te helpen, uit vrees dat de stad Harar in de Ogaden- woestijn in handen valt van het Westsomalische bevrijdingsfront. Khaddaffi zou hierbij onder voortdu rende druk staan van de nieuwe Sowjet-Russische ambassadeur in Tripoli. „Als Harrar valt zal dat een schok zijn voor Khaddaffi omdat het recht streeks zal inwerken op zijn politieke status thuis en in de Arabische we reld". zo zeggen de drie bladen. Intussen hebben de leiders van de opstandelingen, het Westsomalische bevrijdingsfront, bekend gemaakt dat Ethiopische vliegtuigen in de stad Jijiga, die onlangs door het front veroverd werd, een ziekenhuis gebombardeerd hebben. Daarbij zouden zes personen zijn gedood en negen gewond. Volgens het front, dat een en ander via radio-Mogadisjoe bekend maakte, behoorden zowel patiënten als verplegend personeel tot de slachtoffers. Seamus Costello Er werd dan ook ernstig gerekend met ttergeldingsaanvallen. De IRA deelde gisteren inderhaast mee dat zij niet verantwoordelijk wenst te worden gesteld voor de aanslag. De uitvoerende raad van de Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. sprak zijn afkeuring uit over de moord alsmede over alle interne strubbelingen binnen de republi keinse beweging. NEW YORK (AP) De Amerikaan se president Carter heeft gisteren twee verdragen ondertekend van de Verenigde Naties, waarin de deelne mende landen zich verplichten hun burgers fundamentele rechten en vrijheden toe te staan, zoals die om schreven zijn in de universele ver klaring van de rechten van de mens. Een tweede akkoord verplicht de ondertekenaars hun burgers het recht op sociale zekerheid, vrijheid van vakbond, redelijke levensstan daard. opleiding en deelname aan het culturele leven te garanderen. Beide akkoorden waaraan twintig jaar gewerkt is, zijn al door zestig landen ondertekend. w k De jongste acties van het Rode Leger hebben in de Japanse regering voor de nodige deining gezorgd. Op de foto bespreken de Japanse premier Takeo Foekoeda (links) en zijn inmiddels afgetreden minister van justitie Hajime Foekoeda de afloop van de geijzeling. TOKIO (Reuter. UPI) Het Japanse Rode Leger beraamt nieuwe bliksemacties tegen het „wereldimperialisme" waarbij Japan zelf en Israël de belangrijkste doelwitten zullen zijn. De vijftien miljoen gulden, die de vijf kapers van de Japanse regering kregen in ruil voor de vrijlatihg van een groot aantal gijzelaars uit het vliegtuig van de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL, zullen deze acties moeten financieren. Dit zegt ene „Moerano", die zich de leider van het Rode Leger noemt in een vraaggesprek dat het Japanse persbureau Kyodo in een hoofdstad in het Midden-Oosten met hem had. De man. die ook zei het meester brein achter de laatste kapingsac tie van het Rode Leger te zijn, liet weten dat het Rode Leger van plan is „de monarchie en het Japanse imperialisme te vernietigen, de Amerikaanse strijdkrachten uit Ja pan te verdrijven en een Volksrepu bliek Japan te stichten." De onge veer dertigjarige Moerano zie: „Wij zullen in Japan en in het buiten land wanneer wij willen en waar wij willen, bliksemacties uitvoeren." Veel van de acties van het Rode Leger hebben zich afgespeeld bui ten Japan en soms in samenwer king met Palestijnse guerrillastrij ders. Over dit laatste zei Moerano dat het Rode Leger zich in de toe komst minder afhankelijk zou ma ken van de Palestijnse revolutie en zich meer zou concentreren op „ge wapend optreden" in Japan zelf. Volgens hem begonnen de voorbe reidingen voor de jongste kaping al in 1976. Alles zou volgens plan ver lopen zijn, behalve een vertraging .van twee dagen bij het vertrek uit Dacca, aldus Moerano volgens Kyodo. Inmiddels doet de Japanse rege ring alle moeite ervoor te zorgen dat de vijftien miljoen gulden, als ze niet teruggestuurd worden naar Japan, in ieder geval niet aange wend worden voor nieuwe acties. Japan hoopt stevig dat Algerije de leden van het Rode Leger, als ze dan toch niet uitgeleverd worden, voorlopig in eigen land houdt en maatregelen neemt om te voorko men dat er verkeerde dingen ge beuren met het losgeld. De Alge rijnse ambassadeur in Tokio heeft hierop „niet onwelwillend" gerea geerd. Ongerustheid In Japan, en niet alleen daar heeft men alle redenen de toekomst met ongerustheid tegemoet te zien na de harde uitspraken van de leider van het Rode Leger. De korte histo rie van deze organisatie, en twee andere extremistische Japanse groepen waaruit het Leger zijn re kruten betrekt, laat aan duidelijk heid niets te wensen over. Sinds 1969 hebben de drie groepen 49 bekende moorden, vier succes volle vliegtuigkapingen en de be zettingen van de Amerikaanse en Zweedse ambassade in Maleisië en de Franse ambassade in Den Haag voor hun rekening genomen. Ook hebben leden van het Rode Leger een bomaanslag uitgevoerd op een olieraffinaderij in Singapore, waar na zij er in slaagden hun vrijheid af te dwingen door een volle veerboot te kapen en de passagiers in gijze ling te nemen. In Japan zijn bij bomaanslagen van de organisaties acht mensen omgekomen en hon derden anderen gewond geraakt. De drie organisaties, het Japanse Rode Leger, het Verenigde Rode Leger en het Oostaziatische anti- Japanse gewapende Frint (de beide laatste opereerden uitsluitend in Japan zelf) zijn aan het eind van de jaren zestig ontstaan tijdens de on rust onder de studenten van de Japanse universiteiten. Gedurende deze periode ging er overigens een internationale golf van revolutio nair elan over de wereld die echter momenteel vrijwel overal is uitge woed of zelfs in haar tegendeel is verkeerd. De Japanse politie meent dat het Rode Leger en de belde andere clubs nooit meer dan ongeveer 150 leden hebben geteld. Zelfs nu wordt het aantal actieve guerrilla's op niet meer dan 20 geschat. Het Rode Leger zelf is in het Mid den-Oosten opgericht door drie of vier Japanse studenten die fanatie ke aanhangers waren geworden van de extreme groeperingen bin nen het Palestijnse verzet. Zij ver lieten Japan in het begin van de jaren zeventig. Een vooraanstaand lid van Tsoenejosji Okoedaira, die in mei 1972 door de Israëlische poli tie werd doodgeschoten, toen hij samen met twee anderen een over val uitvoerde op het Israëlische vliegveld Lod. Bij deze actie kwa men 26 mensen om het leven. Discipline De leden van de beide andere orga nisaties hebben zich in Japan voor namelijk bezig gehouden met aan slagen tegen grote ondernemingen. Zij financierden hun acties met gel den die via bankovervallen werden verkregen. Verschillende leden werden door de Japanse politie op gepakt, maar moesten ook vaak weer vrijgelaten worden door gijze lingsacties van de organisaties. De interne discipline is bijzonder sterk, volgens de Japanse politie zijn in het verleden minstens der tien leden van het Verenigde Rode Leger door eigen mensen geëxecu teerd wegens Inbreuken op de dis cipline. Japanse politiefunctionarissen achten de steun die radicale rege ringen in het Midden-Oosten en Azië aan de groepen verlenen één van de belangrijkste factoren van het blijven bestaan van het Rode Leger. Zonder deze steun, zo wordt gezegd, zou het voor de guerrilla's veel moeilijker zijn om na hun ac ties een geschikte schuilplaats te vinden. Als voorbeeld wordt dan Libië wel genoemd dat tot twee maal toe soldaten van het Rode Leger heeft opgenomen en weer vrij heeft gelaten, zodat zij nieuwe acties konden ondernemen. Vervolg van pagina 1 wat moeilijkheden te overwinnen zijn. In ieder geval heeft de overeen stemming tussen Carter en Dajan een belangrijk deel van de ongerust heid weggenomen bij de Israëlische regering die was ontstaan na de ge meenschappelijke Amerikaans- Russische verklaring van afgelopen zaterdag. Ter ondersteuning van dit gevoel merkte de woordvoerder van het Witte Huis op dat de Verenigde Staten Israël verzekerd hebben van hun voortgezette steun. De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO gaf gisteren als haar oordeel dat president Carter kennelijk is ge zwicht voor de druk van de Israëli sche lobby in zijn land en daardoor zijn eerdere verklaringen over het Midden-Oosten heeft tegengespro' ken. Volgens de PLO is de tussen Carter en Dajan bestaande overeen stemming een duidelijke stap terug op de weg naar een vreedzame op lossing van het conflict in het Midden-Oosten. Resolutie Arabische delegaties in de Verenig de Naties bereidden gisteren een re solutie voor de Veiligheidsraad voor om nu eens uit te vinden hoe ver president Carter bereid is te gaan na zijn eerder afgelegde verklaring over de wettige rechten van het Pales tijnse volk. De Arabische staten wil len graag precies weten hoever Car ter bereid is te gaan. Door de PLO is in het verleden al herhaaldelijk aan gedrongen op een resolutie van de Veiligheidsraad waarin de rechten van het Palestijnse volk uitdrukke lijk worden vermeld. BONN (Reuter. AFP) Een aantal Westberlijnse advocaten, onder wie Otto Schily en Hans-Christian Stroebele. die optreden als verdedi gers van extremisten, hebben giste ren een krachtig protest laten horen tegen de nieuwe wet in de Bondsre publiek die een aantal van hun cliënten volledig afsnijdt van de bui tenwereld en zelfs contacten met hun familieleden en verdedigers on mogelijk maakt. Volgens de advoca ten getuigen de maatregelen van „totale willekeur" en druisen ze in tegen de universele verklaring van de rechten van de mens. Het hoogste gerechtshof in West- Dultsland heeft inmiddels gewei gerd in te gaan op dergelijke protes ten. Het federale constitutionele hof te Karlsruhe bepaalde dat het recht van verdachten om door hun advo caten te worden opgezocht van min der belang is dan het potentiële ge vaar van het terrorisme voor de maatschappij. Intussen heeft een vertegenwoordi ger van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO het bericht legen- gesproken als zouden Palestijnse functionarissen met succes een be middelingsrol gespeeld hebben tus sen de Westduitse overheid en de ontvoerders van werkgeversvoorzit ter Hanns-Martin 8chleyer. BELGRADO (Reuter. UPI) - Twee in ballingschap levende Letten die naar de Joegoslavische hoofdstad waren gekomen om aandacht te vra gen voor het lot van hun landgeno ten in de 8owJet-Unle. zijn gisteren aangehouden. Zij zullen waarschijn lijk het land worden uitgezet. De twee Letten, van wie er één in Ame rika en één in Zweden woont, wilden aan de delegaties op de toetsings conferentie documenten overhandi gen waarin de schendingen van de mensenrechten door de Sowjet-Unie worden aangetoond. Tijdens de voorbereidingen voor de conferentie zijn zeker al twintig mensen Joego slavië uitgezet. ADVERTENTIE Via ccn Amro Privérekening kun je je salaris ontvangen. En kun je bij elke Amro Bank contant geld opnemen wanneer je ccn portable radio wilt kopen. En via ccn Amro ftivcrckcning kun je het abonnement van jc favoriete weekblad betalen. En via die Amro lYivcrckcning kun jc ook de contributie van jc voetbalclub laten betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7