Academies als nakomertjes De tekening van een 1 lezer Commentaar Goed begin in de bouw (1) Emancipatie protestanten stopte bij kunst en cultuur Goed begin in de bouw (2) Levenskansen zijn aanwezig Schietopleiding politie beter eerst m'n §cud1üuü$e opeten Voorspellen van weer boeiend rroWTTt FEEDER de schouwvenster-radio-avond uitgemeten WEEKILLUSTRATIE VOOR HET CHRISTELUK GEZIN wie was wie illustraties Internationaal 6 oktober DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De organisatie van werkgevers in de bouw gaat haar leden, de bouwbe drijven. oproepen meer jongeren als leerling-werknemers in dienst te ne men. De ondernemers moeten dan deze jongeren garanderen dat zij niet tijdens hun opleiding al weer ontslagen zullen worden wanneer het bedrijf onverhoopt onvoldoende orders zou weten te bemachtigen. Zonodig zouden deze jonge werkne mers ondergebracht moeten worden bij een collegabouwbedrijf, om daar tenminste de opleidingsperiode te kunnen afmaken. Dit initiatief van de organisatie van bouwwerkgevérs verdient veel waar dering. Het is triest dat aannemers in en rondom Rotterdam bouwvak- liedcn gaan werven in Engeland, terwijl er bij Nederlandse arbeids- bureau's zo'n 25.000 werklozen met als beroep ..bouwvakker" staan in geschreven. Nog triester is het dat acties tot bij- en omscholing van deze werklozen tot dat soort bouw vakker waarnaar kennelijk grote vraag is. niet van de grond komen. Zo n vijf. zes jaar geleden, toen de activiteiten in de bouw een na-oor- logs hoogtepunt beleefden, werden werknemers in de bouw aangeno men die niet over veel geschoold heid en vakbekwaamheden beschik ten. In de seriebouw van toen was dat misschien ook niet altijd zo no dig. En de vraag naar personeel was anders niet op te vullen. Daardoor zijn er echter nu vele werkloze bouwvakkers die eigenlijk meer on geschoolden dan bouwvaklieden zijn. Er mag dan ook niet geconclu deerd worden dat zij. gezien de grote vraag naar personeel in de bouw op dit moment, onvoldoende werkwillig zouden zijn. door Bert de Jong Een opleiding van christelijke kunstenaars zou al lang bij of als sub-faculteit van de Vrije Universiteit hebben moeten bestaan. Dat had zeker in de lijn van de emancipatie van het protestants- christelijke volksdeel gelegen. Onverteerbaar is wel dat het blijk baar maar niet wil lukken althans zoveel van deze werklozen bij te scholen, dat zij als bijdetijdse vak lieden kunnen voorzien in de be hoefte aan vakbekwaam personeel in de bouw. De verontrustende be richten over kwalijke koppelbaas praktijken in de bouw in het Rijn mondgebied. en de werving van bouwvaklieden in het buitenland, vormen eigenlijk een blamage voor het beleid van regering ministerie van sociale zaken met name en sociale partners (vakbeweging, werkgevers) in de strijd tegen de nu al vier jaar lang steeds verder oplo pende werkloosheid. De animo onder werklozen om zich te laten bij- of omscholen laat te wensen over. en goede scholingsmo gelijkheden zijn er te weinig. De motivatie van werklozen zou stellig ook vergroot worden, wanneer hen zoveel mogelijk zekerheid kan wor den geboden dat zij in hun nieuwe vak een nieuwe arbeidstoekomst kunnen opbouwen. Het gevoel bin nen de kortste keren in het nieuwe vak opnieuw op straat te kunnen komen staan, zal zeker remmend werken op deze werklozen. Juist vanuit dit gezichtspunt is het initiatief van de bouwwerkgevers een goed begin. Zij willen bereiken dat leerling-werknemers tenminste voor de duur van hun opleiding behoud van werk wordt gegaran deerd. Maar meer dan een begin is het niet. Ook ouderen die zich om scholen, zou werk gegarandeerd moeten worden voor tenminste een jaar of vijf. Een dergelijke verplich ting zouden werkgevers gezamenlijk op zich moeten nemen tegenover werklozen die zich laten omscholen.^ De werkgevers zeggen steeds dat zij, zeker bij het huidige economische tij. dergelijke garanties niet kunnen geven. Voorzitter Van Eijkelenburg van de bouwwerkgevers heeft nu echter ook gezegd dat er tot 1980 gegarandeerd voldoende werk zal zijn in de bouw voor nieuwkomende vaklieden. Tegen deze achtergrond moet er. als de werkgevers per sec tor hun handen ineen slaan, toch iets te organiseren zijn om ongeschoolde werklozen voor een aantal jaren zekerheid van werk in het nieuwe vak te bieden. Maar de Vrije Universiteit verzuim de in de leemte van de cultarele en kunstzinnige vorming van haar ach terban te voorzien en het gehele bouwwerk, dat de oprichters voor ogen moet hebben gestaan, te vol tooien. Kennelijk door gebrek aan belangstelling. Op het terrein van kunst en cultuur stopte de emanci patie. Toch heeft het nooit lekker gezeten, dat het zo belangrijke deel van het leven. d£ft door kunst en cultuur wordt ingenomen, werd verwaar loosd. Toen de jaren vijftig nog niets op dit terrein hadden opgeleverd, ontstond de Stichting christelijk cul tureel studiecentrum (CCS). Oprich ter was onder meer de onlangs over leden prof. dr H. Rookmaaker. Het doel van de CCS was heel concreet: de oprichting van een christelijke academie voor beeldende kunst en een academie voor expressie in woord en gebaar. In een toespraak tot cursisten van de CCS zei dr C. Rijnsdorp in 1974, dat het CCS een-nakomertje is in het gezin van de Kuyperiaanse ideolo gie. Nu staatssecretaris K. de Jong Ozn van onderwijs het groene licht heeft gegeven voor de vestiging van de twee academies in Kampen moet blijken of dit nakomertje levensvat baar is. Prognose Aan het kleine clubje van het chris telijke cultureel studieeëntrum zal het niet liggen. Voorzitter drs T. M. Gilhuis beschikt over een prognose van 300 leerlingen per academie. Aan de vestiging in Kampen is de voorkeur gegeven (de gemeente heeft plaats aangeboden in de oude Van Heutszkazerne), omdat deze vestiging in de regio de kans op het „groene licht" van het departement vergrootte. Bovendien wordt de rela tie met andere christelijke hogere beroepsopleidingen in Kampen en Zwolle van belang geacht. Hier staat weer tegenover, dat de opleidingen niet zullen functioneren temidden van het gevarieerd cultu rele leven in Holland. Voor een aca demie voor vrije expressie bijvoor beeld is de directe invloed van het drukke toneelleven in Amsterdam en Den Haag met name niet te ver onachtzamen. Recht Opvallend is dat de christelijke aca demies gaan beginnen terwijl er inog) geen duidelijke filosofie over christelijke kunst en kunstbeoefe ning voorhanden is. Wel zijn er frag mentarische opmerkingen over ge maakt. Ook was er door twee docto raal studenten kunstgeschiedenis van de VU. John Vrieze en Paul Clowney. een profielschets geschre ven voor een christelijke academie voor beeldehde vorming. Deze schets werd gunstig op het departe ment van onderwijs beoordéeld en droeg veel bij tot het positief besluit van de staatssecretaris de academies op het scholenplan te plaatsen. Het ontbreken van een duidelijke levensbeschouwelijke rechtvaardi ging voor de oprichting van de aca demies wordt niet als een groot be zwaar gevoeld. De filosofie zou im mers kunnen ontstaan met de ont wikkeling en de groei van de acade mies zelf. De academies moeten er komen, omdat er gewoon behoefte aan be staat. Het protestants christelijk volksdeel heeft, aldus de redenering, recht op deze opleidingen, zoals het ook recht had op eigen scholen, or ganisaties. instanties en perio dieken. Twee jaar geleden richtte het CCS het blad „Kunstzinnig" op met het doel het contact tussen het protes tants christelijk publiek en de kunstuitingen te vergroten en de oprichting van de academies te be geleiden. (De prijs van Kunstzinnig is tien gulden per jaar. Adres: Van Vredenburchweg 162 a, Rijswijk. Z.H.) Sinds kort is ds Alfred C. Bronswijk, leraar godsdienstonder wijs aan het protestants lyceum te Eindhoven, eindredacteur van dit blad. Hij vertelt, dat wanneer de christelijke academie voor beelden de kunst eerder had bestaan hij geen predikant maar kunstenaar Ds Alfred C. Bronswijk belangrijke sector van het leven ontbreekt van beroep was geworden Ds Bronswijk denkt, dat veel artistiek talent niet wordt ontwikkeld, omdat er geen opleiding is, die aansluit bij het milieu van het protestants chris telijke publiek. Die aansluiting is wel nodig. Om hierin te voorzien, begon het CCS in 1970 een oriënte ringsjaar voor Jongelui, die naar een kunstacademie wilden. Sluis De christelijke academies moeten een sluis zijn tot dat publiek. De verbinding moet tot stand komen. In reformatorische kringen heeft het levensbeschouwelijk accent altijd zwaar gelegen op het werken en het weten, de prestatie en de kennis. Het onberedeneerde en de spontani teit werden weggedrongen. De ver bazing over dat j2 leeft en over wat er leeft is er te weinig. Het verhaal van ds Bronswijk is een gedegen pleidooi voor de stichting van de academies, juist terwille van de reformatorische christenen. Hij wil de christen zien ais en bewust levende en genietende mens. Door dat genieten en door de expressie komt de echte bevrijding. Ds Bronswijk gelooft niet, dat er christelijke kunst sec bestaat. Een kunstuiting mag ook niet onderge schikt zijn aan filosofie. In Oost- Duitsland bijvoorbeeld bespeur je het nadeel dat de kunst onderwor pen is aan de filosofie van het socia listisch realisme. De kunst moet wél dienstbaar zijn aan de filosofie en dus aan de chris telijke gedachte. In de laatste uitga ve van Kunstzinnig schrijft hij de Drs T. M. Gilhuis onbekend terrein be treden kunst te willen zien als een bril. waardoor je je eigen naaktheid ziet en tegelijk het mysterie van deze schepping ontwaart. Een mens ver liest veel. zegt ds Bronswijk er nog bij. wanneer hij zijn blik op de kunst niet ontwikkelt en scherpt. Het pro testantse deel van de bevolking, constateert ds Bronswijk, is vaak behoudend Het artistieke element ontbreekt dikwijls. De burgerlijk heid en middelmatigheid overheer sen in deze kringen. Onbekend Dit zijn allemaal overwegingen voor hem te ijveren voor de christelijke kunstopleidingen en de uitgave van het blad Kunstzinnig voort te zet ten. CC8-voorzitter Gilhuis zegt: „We gaan nu met de stichting van de academies een onvolkomen onbe kend terrein betreden". Staatssecretaris De Jong, voor hij tot deze post werd geroepen voorzit ter van het CCS, heeft door de aca demies op het scholenplan te plaat sen de initiatiefnemers voor het blok gezet. Er is nog niets Namen voor de directie en voor het docen tenkorps moeten zelfs nog genoemd worden. Het pad door het onbekende terrein is onzichtbaar. Alleen is er en dat bewijst ook het bestaan van het christelijk cultureel studiecentrum de stellige overtuiging, dat de christelijke kunstopleidingen er moeten komen. Een dergelijke over tuiging, zo leert de geschiedenis, heeft vaker bergen verzet. Er zijn levenskansen voor het nakomertje. openbaarheid en een betere infor matie-overdracht naar de agent, die in de praktijk niet altijd op de hoog te blijkt te zijn van de nieuwste ontwikkelingen rond terreurmetho des en -groeperingen, aldus de bonden ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De schietoplei ding van Nederlandse politiemen sen zal in de komende jaren dras tisch worden verbeterd. In de ko mende jaren zal minstens tien mil joen gulden worden geïnvesteerd in de bouw van tien schietbanen op verschillende plaatsen in het land. Ook zullen de dienstpistolen* worden verbeterd. Dit is de politiebonden meegedeeld door de ministeries van Justitie en binnenlandse zaken naar aanleiding van de recente gewelddadige ge beurtenissen in Assen, Bovensmilde en Utrecht. De tamelijk verouderde dienstpisto len het type FN 22 waarop in politiekringen vaak kritiek wordt geleverd krijgen een zogenaamde signaalstift waardoor duidelijk zichtbaar en voelbaar wordt of het pistool gespannen is. Ook worden ze voorzien van een „doorkijkje" om te zien of er een patroon in de kamer zit. Vorig jaar is reeds een begin gemaakt met deze verbeteringen (waaronder ook een beter richtme- chanlsme), maar zulks geschiedde altijd in het geheim. Door de bonden is nu ook aangedrongen op meer het vers gebraden «minuten haantje van Herman Kramer. Joure *t ligt t»j de vleeswaren Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politie» sterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste p te prent. Postbus 859, Am. •renten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Gistermorgen was de natuur na regen in de nacht erg joviaal. De wind was weggevallen en er scheen een zonnetje. Een be langstellende Rotterdammer vertrouwde mij toe, de merels te hebben gehoord. Hij had voor zichzelf zo'n beetje de gedachte, dat het weer na dit rustpuntje wel zqu loslopen. Toen ik hem uitlegde dat er van de oceaan storingen onderweg waren, wierp hij tegen, dat de weerkun digen er toch ook wel eens naast tasten. Ik heb hem op dit punt gelijk moeten geven, waarna hij blijkbaar om de pijn wat te ver zachten aanvoerde, dat de at mosfeer dan toch ook wel een bijzonder complex geheel is en soms erg ontoegankelijk en in feite te vergelijken met de mens. Terecht.Van buiten mooi en innemend, van binnen soms on gepolijst. minder sympathiek en ten prooi aan allerlei spannin gen en woelingen. Voor het goed doorgronden van personen kom je zonder een flinke dosis men senkennis niet ver, voor inzicht in de ontwikkelingen in de „luchtzee" kom je er ook niet met alleen wat schema's, sjablo nen of panklaar clichévoorstel lingen in je achterhoofd. JSet zijn niet zelden de kleine dingen of bijkomstigheden die je op een bepaald spoor brengen. Dat on peilbare en onberekenbare geeft de weerman Juist zo een boeien de baan. Zonder verrassingsele ment zou het maar een dooie boel zijn. Op de oceaan is het ook allerminst een dooie boel op het ogenblik. Een breed golvende circulatie tussen zuidwest en noordwest trekt er aanhoudend hard aan. Een vliegtuig rapporteerde op elfduizend meter hoogte een or- kaanwind uit noordwest tot noord-noordwest van meer dan 290 km/u. Positie: midden boven de oce aan. Een naar het noorden op stekende maar wel erg smalle uitloper van het Azoren-hoge- drukgebied ten westen van de naar Schotland getrokken stormdepressie uit IJsland, zal vermoedelijk geen stabilisering Weerrapporten van pateravond 19 uur van betekenis teweegbrengen. Hij bevordert wel de aanvoer van poollucht uit noordwest en de vorming van buien in de noordwestelijke stroming, plaa'tselljk met onweer in de tweede helft van deze week. Aan zijn westelijke flank wordt dat systeem alweer gevolgd door een depressie uit Labrador. Attentie voor de droogte van september. Hier het gebruikelij ke, uitvoerige neerslagverslag van „beginnen laag" naar ,hoog'. Dventer: 0: Ede en Aalten 1; Herwijnen 2; Arnhem II 2,5; Giessendam-Hardinxveld en Arnhem 13; Deelen en Nijmegen 4; Almkerk, Hoogkeppel, Zwijn- drecht en vliegbasis Twente 5; Losser, Apeldoorn 6; Alkmaar. Scheveningen, Marken en Dinx- perlo 7; Papendrecht en Deurne 8; Fijnaart en Bussum 9; Rotter dam-centrum, Oud-Beijerland en Andljk 1:; Hazerswoude en Roosendaal 11, Bilthoven en Stroet 12; Santpoort 13; Maas tricht 14; Kampereiland en Hui zen 19; stad Groningen 21; Texel. Musselkanaal en Emmen 23; Oostkapelle 25; Siddeburen 27; Ulrum, Hoogsoeren en Wa genborgen 30; Ten Post 31; Ba- flo 33; Mellskerke 45; Uithuizer- meeden 50 mm. Normaal is van 60 in Brabant tot 80 in noord west-Nederland. In Meliskerke werden op 9 sep tember duidelijk windhozen waargenomen, de zon scheen in Stroet (N.H.) 101 uur en tien minuten, in Losser staan perce len maïs die helemaal bevroren zijn door de zware nachtvorst en in Swifterbant deed zich op 30 september een stof-storm voor als gevolg van de droogte. In Almkerk werden op 4 september drie zeer fraaie meteoren waar genomen. weer max temp Ami te rd am regen 16 De Bilt zwaar bew 16 Doelen zwaar bew 15 Eelde geheel bew 15 Eindhoven regen 16 Den Helder geheel bew 16 Rotterdam zwaar bew 14 Twente zwaar bew 15 Vlissingen geheel bew 15 Aberdeen zwaar bew 12 Athene onbewolkt 22 Barcelona licht bew 25 Berlijn hall bew 17 Bordeaux onweer 21 Brussel regen 15 Frankfort regen 14 Oenève zwaar bew 22 Helsinki regen 7 Innsbruck onbewolkt 21 Klagenfurt onbewolkt 20 Kopenhagen licht bew 14 Lissabon zwaar bew 22 Locarno geheel bew 12 Londen regen 14 Luxemburg mist 12 Madrid hall bew 27 Malaga licht bew 25 Mallorca onbewolkt 27 München hall bew 21 Nice geheel bew 19 Oslo zwaar bew 9 Parijs zwaar bew 15 Rome licht bew 22 Bplit onbewolkt 20 Stockholm licht bew 12 Wenen onbewolkt 22 Zunch zwaar bew 21 Casablanca zwaar bew 23 HOOGWATER vrijdag 7 oktober VIlMln- gen 9 05-21 36 HanngvlieUlutzen 9 03-21 45; Rotterdam 10 43 23 45, Scheve ningen 10 05-22 46 IJmuiden 10 51 23 32 Den Helder 1 04-14 00. Harlingen 3 32-1644. DeUzij] 5 53-18 51 onder redactie van Loes Smit Op 6 oktober, om tien over acht. begon een radio-avond met de vol gende programma-onderdelen: een pianostuk, twee liederen door een dubbel mannenkwartet. toespraak van een gereformeerd predikant, weer een stemmig lied. een „goed modern" pianowerk, vervolgens het tweede gedeelte van des domi nees toespraak, vier „Hollandsche paneeltjes" voor piano, nu een vro lijk lied door het dubbelkwartet en tot slot een slaaplied in het Duits. Daarna u>as het afgelopen met het luistergenot en mocht iedereen gaan slapen, want meer bracht de radio niet ten gehore. Het was dan ook pas 6 oktober 1926. toen dit programma werd uit gezonden en in die tijd viel er nog niet veel te beluisteren. Er waren wel al radio-verenigingen, maar die hadden nog geen eigen zend tijd Wie geld had. kon zendtijd kopen Dij de (toen) enige die een zender bezat: de Nederlandse Sein- toestellen Fabriek in Hilversum. In „Hier Hilversum, de NCRV" ver telt Oerard Hoek, hoe deze oudste onder de omroepverenigingen zich voor drieduizend gulden verzeker de van zendtijd op de woensdaga vonden gedurende een vol jaar. en hoe bijvoorbeeld begin 1924 vrien den van de Maranatha-beweging geld inzamelden voor een evange lisatie-avond. te vullen door Jo hannes de Heer. Zo huurde ook het weekblad Het Schouwvenster" weekillustratle voor het Christe lijk gezin") voor één avond de Hil- versumse NSF-zender af. Het mooie, stichtelijke programma. waarvan we de onderdelen hierbo ven hebben opgesomd, kon de lucht Ongetwijfeld werd er lang vóór de uitzendingsdatum al hard gepie '/imiiiwimiiuiiiuiiuiiww/iutiiiiuiiiuiuuuiiimiiiwuuuuiiiutJwuuuitumiwuiiuiiiiiuwiiMMiiuiiiiiuiiuwiiiiiiiiijjuuiiiilL kerd en druk vergaderd om tot de samenstelling van een verant woord programma te komen. Zo'n uitzending was een hele gebeurte nis en die werd dan ook in het weekblad breed uitgemeten. Niet éénmaal, maar minstens twee keer, getuige dit regeltje: „Wij laten hier nog eens volgen het uitgebreide programma met verschillende toe lichtingen voor den „Schouwven- ster-Radioavond." Er was een hele pagina uitgetrokken en niet zo'n kleintje om de luisteraars zo goed mogelijk te informeren over wat hen die zesde oktober te wach ten stond. Dat mocht ook wel, want een omroepblad bestond toen nog niet. In de toelichting op het Schouw venster-programma mocht infor matie over de belangrijkste mede werkers van die avond natuurlijk niet ontbreken. Ds. Van ArkeL „reeds meerdere jaren medewerker aan „Het Schouwvenster" had juist een reis naar Egypte en het Heilige Land achter de rug. Hij zou daarover in het blad schrijven, maar „voorloopig wil hij dezen avond tot de Schouwvenster-lezers en verdere belangstellenden een persoonlijk woord spreken naar aanleiding van wat door hem op reis gezien werd." Het dubbel man nenkwartet Entre Nous komt ver der niet ter sprake, maar des te uitvoeriger Jac. Bonset, dirigent, pianist en componist. Hij is, schrijft Het Schouwvenster, „geen onbekende voor ons christelijk pu bliek, en zeker niet voor het pu bliek in de hoofdstad de» rijks, waar de heer Bonset bovenal be kend is als organist der Oude Lu- thersche Kerk op het Spui." Het blad weet nog veel meer over hem: „Als componist is Bonset een na tionaal bezit. Hij heeft een vrucht baren geest. Het aantal uitgegeven werken beloopt over de honderd. En Bonset is Jong (hij was toen 46 - red.) en nog frisch genoeg om dat aantal te vergrooten. Enkele zijner composities zijn orgelwerken. Het merendeel is geschreven voor man nen-, gemengd- en kinderkoor." De pagina is graai geïllustreerd: natuurlijk eèn ovaal portret van de predikant, ds. R. E. van Arkel te Utrecht, een foto van het dubbel mannenkwartet drie heren zit tend. vijf daarachter staand keu rig poserend in pak met vest en hoge boord, net als de dominee, en een derde portret, ook in een ovaal- tje, van pianist dirigent Jac. Bon set. Voorts een plaatje van een ka thedraal ter illustratie van Debus sy's „La Cathedrale engloutie." en nog een kerkje met de titel van een ander pianowerkje „Une vieille ég- lise"; de vertaling „een oude kerk" stond er ook bij. Er was een romantisch fotootje van een onbekend meisje in witte Jurk. dat bij het lied ..Bruidsvaart in Har- danger" hoorde, en ten slotte een collage van plaatjes onder aan de pagina met deze verklaring: „Wij hebben aan het einde van de pagi na een cliché afgedrukt waarin het Hollandsch schoon, dat den heer Bonset inspireerde, is verwerkt," Het is een foto van de Haarlemse St Bavo, met inzetjes waarop de Zaanse molens, de Alkmaarse kaasmarkt en Volendam en Mar ken met enige moeite te ontdekken zijn. Samen dus de „Hollandsche paneeltjes" van Jac. Bonset Op dat ene „avondje Schouwven ster" ging het internationaal toe. Het mannenkoor droeg een Franse naam (Entre Nous) en het zong liederen in het Nederlands, Duits en Latijn, van Nederlandse, Noorse en Duitse componisten. Jac. Bon set speelde werken van Debussy, Turina en Bonset, en ds Van Arkel vulde zijn dubbele spreekbeurt met wat hem in de bezochte landen in het Midden-Oosten was opge vallen. „Door de directie van Het Schouw venster zal een aanvangs- en slot woord worden gesproken". Zo ein digde de „omroeppagina" van 6 ok tober 1926. Vandaag ls het weer 6 oktober, maar de directie van de NCRV die vanavond, de hele dag trouwens, het radioprogramma op Hilversum I verzorgt zal géén aanvangs- en slotwoord spreken Leg je de twee programma's met een verschil van een halve eeuw naast elkaar, dan zijn er toch wel een paar overeenkomsten Oewijde muziek is er vanavond ook. in het verzoekplatenprogramma „De we reld zingt Gods lof" en het Leger des Heilskwartier Ds. Van Arkel mocht eenenvijftig Jaar geleden dan tweemaal op één avond spre ken, de NCRV gooit er twee predi kanten en een professor tegenaan: ds. W R. van der Zee (leerhuis,, dr J. J Buskes (boekbespreking) en de Brusselse prof. dr. G. van Leeuwen (in „Rondom het Woord"). Aan po litiek deden ze ln de Jaren twintig nog niet daarvoor was de zend tijd te duur en te kort maar vanavond zijn er buiten het nieuws wel drie programma's op dat ge bied. En wat in 1926 natuurlijk he- leméil ondenkbaar was. is een pro gramma als „de draaischijf".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5