Woningbouw in komende jaren geleidelijk terug O 'Geestesziekte heeft met onszelf te maken' Gevecht om zetels Congres in Leiden tegen apartheid Verdere toename aantal vakanties te verwachten GaNMB-girosparen. Da's'nheel ^voordeliger! Ambtenaren informeren bij grote ondernemingen Gruijters in nota bouwprognoses 1977-1982: 800 MILJOEN MENSEN VRAGEN U DEZE ADVERTENTIE TE LEZEN... ze kynnen het zelf niet! Schorsing Henk v. Hoorn opgeheven 'Twee miljoen werklozen in Zuid-Afrika' rtoHj Pessimisme over kansen voor spreiding Kamer akkoord met verhoging boetes '%vt Vrijgemaakte academie krijgt rijkssubsidie J. van Londen op jubileumbijeenkomst zenuw- en geesteszieken igph '<É1 DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van on2e parlementsredactie DEN HAAG De woningbouw in Nederland moet de komende jaren getemperd worden, omdat er anders in de jaren tachtig een te plotselinge terugval van het aantal te bouwen woningen komt. Zo'n afname van de bouwproduktie over een korte termijn zou plotseling afvloeien van grote aantallen werknemers tot gevolg hebben. Dat staat in de Nota Bouwprognoses 1977-1982, die minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening vandaag aan de Tweede Ka mer toestuurt. Verwacht wordt dat er dit Jaar bijna 116.000 woningen in aanbouw zullen worden genomen, veel meer dan de geplande bijna 110.000. Als de bouw produktie in de komende jaren zo groot blijft, raakt men aan het maxi mum van de geplande behoefte, al dus de regeringsnota. Een gevolg hiervan is, dat de bouwproduktie vanaf nu tot het eind van de jaren tachtig geleidelijk moet worden te ruggebracht van 116.000 tot onge veer 88.000. In verband met deze prognoses acht men op het ministe rie van volkshuisvesting „een grote toename van het aantal in aanbouw te nemen woningen uit het oogpunt van continuïteit van de bouwpro duktie ongewenst." De bouwprognoses tot 1982 voorzien in een geringe daling van het aantal te bouwen woningen (van 106.000 volgend jaar tot 102.000 in 1982) maar in een verdubbeling van het aantal wooneenheden (van 4000 naar 8.000). Daarmee werden de zgn. „Van Dam-woningen bedoeld, wooneenheden voor alleenstaanden of huishoudens van twee personen. Premiewoningen Belangrijkste moot van de te bou wen woningen vormen de premie koop-woningen. Het aandeel koop woningen in de bouwmarkt wordt volgens de prognoses steeds groter. Zo ziet het nu voorziene programma voor de bouw voor 1982 er als volgt uit: 28.000 woningwetwoningen. 7.000 premie-huurwoningen, 43.000 premie-koopwoningen, 24.000 onge- Vervolg van pagina 1 socialist gedraagt. Met name wordt erop gewezen, dat Veringa zijn naam ook heeft verbonden aan de maandag door de beide informa teurs gedane voorstellen voor de in vulling van de 8-7-1, respectievelijkk 7-7-2 zetelverdeling. De kritiek vanuit het CDA heeft Veringa inmiddels niet onberoerd gelaten, zo lijkt het. Gisteravond, werd bekend, dat hij Van Agt heeft laten weten, zelf ook de 8-7-1 zetel verdeling niet zo aanvaardbaar voor het CDA te vinden. Dat betekent, dat het voor Den Uyl nog moeilijk zal zijn om tot overeenstemming met Veringa te komen over een eventueel uiteindelijk voorstel. Ondanks de blijvende zakelijke me ningsverschillen werd zowel in CDA als in PvdA-kring gisteren bena drukt dat het persoonlijk gesprek gedurende het uur van Van Thijn met Van Agt gisteren de verstand houding tussen de heren aanmerke lijk heeft verbeterd. De verstand houding met D'66 daarentegen is wat verkoeld. De D'66 fractieleider vond het begrijpelijk niet erg leuk dat de beide gToten in een onderons je een oplossing vor de zetelverde ling trachtten te bereiken. Terlouw vroeg zich in de onderhandelingen zelfs af of het voor D'66 wel interes sant zou blijven om aan de formatie ADVERTENTIE deel te blijven nemen, maar heeft aan deze vraag voor zoverbekend geen consequenties verbonden. „Verziekend" Wat analfabetisme is hoeft niemand ons uit te leggen Maar wat het werkelijk in houdt daar hebben we geen idee van Meer dan 800 miljoen mensen van 15 jaar en ouder in Afrika, Azié en Latijns-Ame- rika weten daar alles van. Zij hebben nog nooit een leesboekje van buiten of bin nen gezien. Zij behoren tot de armsten van de armsten. Zij worden meer dan de anderen geteisterd door honger en ziek ten, en sterven jonger Werk van enige betekenis is voor hen met weggelegd Het Nederlands Bijbelgenootschap wil hen met in de kou laten staan. Daarom is er een speciaal fonds in het leven geroe pen het abc fonds Dit fonds wil op ge richte wijze hulp bieden aan al die vol wassenen die het abc nog maar net heb ben geleerd, die proberen zich te ontwor stelen aan de ketenen van het analfabe- tisme.en met langer speelbal en voetveeg willen zijn van anderen Wèg uit de hoek waar altijd de klappen vallen Het abcfonds vraagt dringend uw hulp Voor beginnende lezers drukken de bij belgenootschappen speciale bijbelge deelten In de allereenvoudigste taal en met grote letters. Dit is voor miljoenen mensen het enige boekje om zich verder in hel lezen te bekwamen. Bovendien is het huneerste kontakt met de bijbel. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan zulke boekjes in 286 talen. Maar dat is slechts de top van de ijsberg Er moet nog veel meergebeuren.Dat kèn.Mel uw hulp Stuur onderstaande bon in en maak uw bijdrage over op postgiro 34034 t.n.v abc. fonds. Postbus 620. Haarlem. Doe het vandaag nog Ik steun hel werk van hel abc fonds mei een gifi van In het vandaag verschijrtende AR- blad Nederlandse Gedachten laakt mr. Aantjes nog eens de opzet van de PvdA van Agt van justitie af te houden. „Niets is zo verziekend als het toespitsen van zakelijke me ningsverschillen rond de persoon", aldus Aantjes. Hij ijst er op dathet CDA aanvankelijk helemaal niet keihard de eis heeft gesteld dat Van agt weer op kustitie zou moeten terugkeren. Nu de PvdA Van Agt voor die functie heeft gediskwalifi ceerd zou, aldus Aantjes het naar voren chuiven van andere CDA-jus- titie-minister niet anders kunnen worden uitgelegd dan het onder druk van de PvdA laten vallen van de CDA-lijstaanvoerder en fractie voorzitter. „Het is het fanatiek door trekken van de lijn Kosto („Van Agt is niet bekwaam voor Justitie" -red.) die Nederland na vier en een halve maand formeren al.snog het kabinet dreigt te onthouden, dat op grond van de veizkiezingsuitslag het meest voor de hand ligt, aldus Aantjes. Overigens kritiseerde hij ook de door de Van Agt zelf uitgesproken bereid heid voor de PvdA-druk te wijken. „Het CDA heeft gekozen bij zijn be noeming tot fractievoorzitter. Van Agt heeft gekozen door die functies te aan vaarden. Niet alleen de persoon van Van Agt, maar in de persoon van Van Agt wordt de CDA gediskwalificeerd. Het CDA is het aan Van Agt verplicht daarvoor niet te zwichten, hoezeer dit nu eerst met recht als een persoonlijk offer moet worden aangemerkt. Ook dit is een blijk van de hardheid van het politieke ambacht, aldus Aantjes Van onze radio en tv redactie HILVERSUN - Henk van Hoorn, redacteur van de parlementaire tele visierubriek van de IOS, Den Haag Vandaag, zal weer gewoon zijn werk zaamheden kunnen doen en op het telvisiescherm te zien zijn. Na wat wordt genoemd een „verheldereiïd gesprek" met de personeelscommis saris van de hOS, drs. C. G. G. Spaan, het hoofd van de NOS-televi- sie Carel Enkelaar en Van Hoorn is besloten dat de preventieve schor sing van hem zal worden opgeheven. Eind vorige week had Carel Enke laar bevolen dat Van Hoorn niet meer op het scherm zou mogen ver schijnen, in verband met een weige ring van hem om zijn plotseling ziek geworden collega Ton Planken te vervangen. Oorzaak van de weige ring van Van Hoorn was eerdere kritiek van de NOS-tv-leiding op zijn losse manier van interviewen en zijn kleding. subsidieerde woningen en 8.000 wooneenheden. De sector grond-, weg- en water bouw zit dit jaar op een dieptepunt en zal daar ook volgend jaar nog niet uitkomen. Pas daarna kan deze sector, die wat opdrachten betreft vrijwel geheel op de overheid is aan gewezen, weer een opleving ver wachten.^ Die opleving komt dan vooral voort uit de omvangrijke ac tiviteiten voor de afsluiting van de Oosterschelde, en uit toenemende activiteiten voor scheepvaartwegen. Het nu bereikte dieptepunt wordt met name veroorzaakt door sterke afname van de activiteiten voor de bouw van rijkswegen, en door de afname in 1976 van de waterstaat kundige werken. De Hout- en Bouwbond CNV is in een reactie vooral ingegaan op die sector wegenbouw uit de nota Gruij ters. Uit de nota blijkt, aldus de Hout- en Bouwbond, dat de wegen- bouwproduktie in 1982 zal zijn te ruggelopen tot slechts 50 procent van het niveau dat in 1975 werd gehaald. Daarmee is de wegenbouw duidelijk het kind van de rekening in het overheidsbeleid, zo zegt de bond. Onverteerbaar In de prognoses is, aldus het CNV, weliswaar sprake van een stijging van de waterbouw met 50 procent tot boven het niveau dat in 1975 werd gehaald, maar het is voor de bond twijfelachtig of die stijging de teruggang in de wegenbouwsector kan compenseren. „De vraag is of de mensen die in de komende jaren in de wegenbouw overbodig worden, wel voor de produktie in de water bouw ingeschakeld kunnen worden. Een machinist in de wegenbouw is nu eenmaal geen betontimmer- man", aldus de bond. De Hout- en bouwbond vindt het een onverteerbare zaak dat op korte termijn gezien de nieuw bouw in de grond-, weg-, en water- bouwsector fors achteruit gaat om dat deze sector in 1977 ook al een fikse achteruitgang moest boeken. Dat in de bouwprognoses op langere termijn (tot 1982) een langzaam her stel is gepland in deze hoek van de bouw door met name het onderhoud naar voren te schuiven, is voor de hout- en bouwbond CNV slechts een kleine pleister op de grote wonde die nu bestaat. „De werkloosheid in een aantal regio's wettigen een extra impuls van de overheid." Geboortecijfers Bij beschouwing van de bouwindu- strie als geheel (woningen, kantoren, ziekenhuizen, wegen en waterwer ken) komt de Nota tot de conclusie dat er een vrij definitieve daling kan worden verwacht. Dit ondanks het feit dat de totale bouwproduktie in de komende vier jaar nog iets zal toenemen. Als oorzaken noemt de nota de dalende geboortencijfers en de afname van de lnkomensgroei. Voor dit jaar is een toename van de werkgelegenheid in de bouwnijver heid geraamd van 384.000 naar 394.000 manjaren. Die groei wordt voorts toegeschreven aan de toene mende activiteiten in de woning bouw. In de sector grond- weg- en waterbouw neemt de werkgelegen heid dit jaar juist af. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ambtenaren zullen bij grote ondernemingen in ons land op bezoek gaan om Informatie ln te winnen over de verwachte mogelijkheden voor werkgelegenheid, produktie en export. De komende dagen houdt de Boycol Outspan-actie in Leiden een congres over Zuid-Afrika. Hier Jan Ruyter van de Outspan-actie, Anthonie Nugale en Stephen Thobias. Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Stop de emigratie naar Zuid-Afrika. Door emigratie neemt de werkloosheid onder zwarte arbeiders toe Er zijn nu al twee miljoen werklozen." Dat zei Stephen Tobias, bestuurslid van de verboden Zuidafrikaanse vakcentrale Sactu gisteren op een persconferentie in Den Haag. Volgens minister Lubbers (economi sche zaken) lijkt het mogelijk die informatie te krijgen op basis van vrijwilligheid en vertrouwelijkheid Lubbers heeft met name het oog op bedrijven met meer dan vijfduizend man personeel. Wegens hun omvang hebben deze bedrijven vaak een gro te invloed op de bedrijfstak, waartoe zij behoren Lubbers zegt eén en ander in de inleiding op de „bedrijfstakverken ningen". beschrijvingen van het Ne derlandse bedrijfsleven naar sector, die hij gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gezonden. De beschrijvin gen zijn bedoeld als hulpmiddel bij het „gezondmaken" van bedrijfstak ken. de herstructuering. waaraan zo wel werkgevers als overheid en vak beweging meewerken Enquête De verkenningen bieden nog infor matie, die Lubbers zich wenst, maar hij hoopt dat een betere opzet voor „informatieoverdracht" daar veran dering in zal brengen. Het bezoek aan grote bedrijven is één van de middelen. Een ander instrument is de nieuwe statistiek, die thans ontwikkeld wordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek Dit jaar zal voor het eerst een enquête gehouden wor den, gericht op balansen en verltes- en winstrekeningen van industriële bedrijven. Later zal de enquête naar meer economische sectoren worden uitgebreid In de inleiding op de ..Bedrijfstak verkenningen noemt Lubbers al de eerste resultaten van een nieuwe vorm van onderzoek, het zogeheten kwarten-onderzoek Dit toont aan dat al in 1974 een belangrijk deel bijna veertig procent van het per soneel in de industrie werkzaam was in bedrijven met een „onvoldoende of tekortschietende exploitatie." UTRECHT De zwakzinnigenin richtingen dreigen in zodanige fi nanciële moeilijkheden te komen dat zij personeel moeten laten af vloeien. De inrichtingen zijn in de tang geraakt tussen de nieuwe CAO voor het ziekenhuiswezen en de fi nanciële normen van het Centraal orgaan ziekenhuistarieven (COZ>. aldus het maandblad Klik van het Nationaal orgaan zwakzinnigen zorg. De persconferentie was belegd ter gelegenheid van het Zuid-Afrikacon- gres, dat de komende drie dagen in Leiden wordt gehouden. De manifes tatie is georganiseerd door de BOA (boycot outspan-actie) en staat in het teken van een uitspraak, die een ander bestuurslid van het Sactu vo rig jaar heeft gedaan: „De solidari teit met de strijd van de zwarte ar beiders in Zuid-Afrika vindt haar basis in de internationale arbeids klasse." De slogan, waaronder het Zuid-Afrika congres wordt gehouden •luidt: „Proletariërs aller landen verenigd tegen apartheid." Vervolg boycot Organisator BOA hoopt, dat met name vakbondsleden de bijeen komst in Leiden zullen bijwonen. „Niet alleen om op de hoogte te raken over de situatie in Zuld-afrika, maar ook om concrete plannen uit te werken voor praktische steun." De BOA hoopt met name op een vervolg op de „boycot week", die in januari werd uitgeroepen door het internationaal verbond van vrije vakverenigingen. Aan de oproep werd ln ons land gehoor gegeven door de FNV. Op het congres in Leiden zal de voorzitter van de verboden vakcen trale, Stephan Dlamin, vooral aan dacht vragen voor een reeks eisen, die zijn organisatie het afgelopen voorjaar heeft voorgelegd aan de werkgevers in Zuid-Afrika. De tekst is door de Zuidafrikaanse regering tot verboden publikatie verklaard. Enkele van de eisen zijn: een natio naal minimumloon voor alle arbei ders. ongeacht ras of geslacht; de opheffing van het pasjessysteem („de arbeiders worden hun hele pro- duktieve leven lang ergens geplaatst waar het de werkgevers goed dunkt"): „een betaald verlof van vier weken per jaar voor iedere arbeider; gratis medische voorzieningen en een achturige werkdag. Van onze correspondent HELMOND De Helmondse PvdA- wethouder Hardenberg heeft het aan de stok met de plaatselijke af deling van zijn partij. De afdeling eiste vorige week in een motie dat wethouder Hardenberg zich zou neerleggen bij het partijstandpunt over het natuurgebied „Het Groot Goor". De wethouder heeft de motie echter naast zich neergelegd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nationaal Bureau voor Toerisme ver wacht, dat Nederlanders in 1980 elf miljoen vakanties zul len opnemen, waarvan vijf mil joen in het binnenland. Dat is ruim drie miljoen meer dan op het ogenblik. Het NBT zegt dit in een nota over vakantiesprei ding. Over de vooruitzichten op een betere spreiding is het bureau nogal pessi mistisch. Weliswaar zal de toene mende belangstelling voor een win- tervakantie enig soelaas bieden (in 1975 was de zomer-win ter-verhou ding nog 88 tegen twaalf procent; in 1980 waarschijnlijk 81 tegen negen tien procent), maar het probleem zal blijven zolang niet in breder interna- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zonder uitvoerige discussie is de Tweede Kamer giste ren akkoord gegaan met het wets ontwerp tot verhoging van de be- voegdheidsgrens van de kanton rechters in burgerlijke zaken van 1500 naar 3000 gulden. Ook de ver hoging van de appèlgrens bij het kantongerecht van 500 naar 1500 gulden ondervond in de Kamer geen enkele moeilijkheid. ADVERTENTIE )00,- geen 1% extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- per maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen, moeiteloos via de brievenbus. inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk Teesten in Nederland! ICDERLANDSCME MCOENSTANDSBANK tionaal verband afspraken worden gemaakt. Het bureau pleit voor af spraken op regeringsniveau binnen de organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling. De belangrijkste problemen doen zich nog steeds voor met de Duitsers. 'Verhuizen naar Groningen' Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De vrijgemaakt gere formeerde sociale academie in Zwol le krijgt subsidie van het rijk. Als voorwaarde aan deze subsidie heeft staatssecretaris De Jong gesteld dat de academie moet verhuizen naar Groningen. Staatssecretaris De Jong vindt het gewenst dat de academie naar Gro ningen verhuist omdat er in Ede al een gereformeerde sociale academie staat (overwegend uit de rechter vleugel van de gereformeerde ge zindte) en in Kampen een (synodaal) gereformeerde academie De directeur van de academie, drs G. H. de Leeuw, is uiteraard erg blij met de beslissing van de bewind sman om de school nu voor subsidie in aanmerking te laten komen „We hebben tot nu toe vijleneenhalf jaar ongesubsidieerd gedraaid en daar mee een groot offer gevraagd van de vrijgemaakt gereformeerde bevol king- De wens van de staatssecretaris om naar Groningen te verhuizen be grijpt hij echter niet goed. „We zijn de enige vrijgemaakte gereformeer de academie. Dat andere gerefor meerde academies in de buurt staan is volgens mij niet belangrijk. Wij bijten elkaa» niet! Ook het Zwolse gemeentebestuur is bepaald niet ingenomen met het vertrek van de sociale academie Het gemeentebestuur zou liever zien dat deze school binnen de Zwolse gemeentegrens bleef. Of het stap pen gaat ondernemen tegen het be sluit van de staatssecretaris is nog niet bekend. West^Duitsland heeft zijn rouleer- schema al tot 1986 vastgelegd. Dit betekent, dat de schoolvakanties van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len volgend Jaar bijzonder ongunstig zullen vallen. Het NBT vreest een ophoping van vakantiegangers om dat ook de school- en collectieve bedrijfsvakanties in Nederland al ze ventig procent van de mensen bindt aan het hoogseizoen. Het bureau erkent, dat pogingen om beter te spreiden staan of vallen met de aard van het toeristisch aanbod Zo zal moeten worden gestreefd naar betere accommodaties voor slecht weer. ruimten voor indoor-sport en spel. en aanbrengen van centrale verwarming in bungalows en appar tementen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT „De beweegreden om te helpen is van liefdadigheid en christelijke naastenliefde verschoven naar de overtuiging dat geestesziekte iets met onze maatschappij en met onszelf te maken heeft, en als men wil weten hoe de maatschappij moet worden veranderd, moet men bestuderen op welke wijze die maatschappij slachtoffers maakt". it ANDRÉ KERSTENS Mi|n gift heb ik overgemaakt op pcrigiro34034 invabc fonds. Poslbuf 620 Haarlem w Plaais Deze bon in open enveloppe zenden aan abc.fonds, Nederlands Bijbelgenootschap, I Antwoordnummer 2722003 RP Haarlem (Postzegel plakken is met nodig Dit zei directeur-generaal voor de volksgezondheid J. van Londen ter gelegenheid <van het 50-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken (VHS) in Amersfoort. De vereniging telt vijf psychi atrische inrichtingen, een so ciaal-psychiatrische dienst, vier instellingen voor zwak zinnigen en een verpleeghuis voor psychisch gestoorde be jaarden De heer Van Londen sprak op de landelijke jubileumbijeen komst van de VSH. die giste ren werd gehouden in het psychiatrisch centrum „Zon en Schild". Hij stond stil bij de veranderingen, die er de laatste jaren gaande zijn bin nen de geestelijke volksge zondheid en en zei. dat „niet langer de dominerende in spanning geldt in de therapie de patiënt zich te laten aan passen aan de maatschappij, maar dat van de gemeen schap mag worden gevraagd dat deze naar samenlevings vormen zoekt, waarin de aan passing in omgekeerde rich ting geschied bijvoorbeeld therapeutische leef- en woon gemeenschappen" „De scheiding tussen rede en waanzin is mogelijk niet meer zo absoluut als een hal ve eeuw terug. De mens. lij dende aan geestelijke stoor nissen of verstandelijke te korten (zwakzinnigheid) is niet langer maar object van onderzoek, behandeling en verzorging, maar er is een we zenlijke nieuwsgierigheid naar en belangstelling voor zijn belevenissen, zijn lot en achtergronden, naar hoe het allemaal zo is gekomen". Cultuurplan Dr A. C. van Peursen, hoog leraar in de wijsbegeerte te Leiden, ging dieper in op de veranderingen in ons cul tuurpatroon en de geestelijke gezondheidszorg Hij stelde. dat oude waarden en gebor genheden zijn weggevallen, maar dat in de noodzaak om tot nieuwe echt-menselijke relaties te komen, de stimu lans moet worden gevonden om zelf nieuwe maatstaven op te stellen voor zijn doen en laten „Juist het contact met de lij dende medemens kan tot dat besef van waarden en verant woordelijkheden leiden. Daardoor kan wat een per soonlijk beroep op ons wordt in de gezondheidszorg van vandaag een ruime waarde krijgen, voor de hele huidige samenleving" Op de jubileumbijeenkomst werd ook bekend gemaakt, dat de instellingen die de ver eniging nu telt binnenkort zullen worden samenge bracht in een rechtspersoon onder de nieuwe naam „De Open Ankh". Opgemerkt werd dat het ankhteken. af komstig uit het oude Egypte en ook bekend als het vroeg christelijke kruis van de Koptische christenen, al lan ge tijd is opgenomen in het vignet van de vereniging als symbool voor de geestelijke gezondheidszorg m Neder land Met de naamswijziging zal tevens dc vanouds Her vormde grondslag van de ver eniging worden veranderd m een algemeen-christelijke fW fl 11 y ..En zeg legen Tommy's moeder, dal hel je spijl, als jc daar weggaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3