jls er geen ander middel dan 'het evenwicht van dreiging?' 'Nederland is een spookrijk land!' IKV: een „atoomloos" gebaar? Personalia De defensie in het regeer-akkoord Kamer achter uitbreiding van Gorinchem 'Gipsverband' met rits Bpóókt het des nachts in het oude Europa? Bedoeld wordt in hoeverre romantisch, mysT tiek verleden nawerkt in onze eeuw van nationalisme, er sprake is van verschijning van geesten en geheimzinnige ge luiden worden gehoord, bij voorbeeld in kastelen, paleizen en historische landhuizen. De beantwoording van de vraag, ook al brengt men bijvoorbeeld de parapsychologie in het ge ding, zal zich telkens bewegen tussen twee polen: de volstrek te afwijzing, dan wel de stelling dat er altijd veel onverklaar- aars zal blijven bestaan tus- ;n hemel en aarde. Haagse docent geschiedenis O.. J J. M. Mostard. die in cultu- •eel-historisch opzicht voortreffelij- e boeken op zijn naam heeft staan zoals twee delen over Londen ^ïeeft het thema van geestverschij ningen in vogelvlucht, van Schot land tot Europees Turkije geregis treerd door de bekendste spookge schiedenis op te tekenen. Hij neemt geen standpunt in, bepaalt zich tot permelding aan de hand van volks overleveringen. Volkskarakter Hij meent dat de aanwezigheid van spookverschijningen nauw samen hangt met de tradities en het karak ter van bepaalde volkeren, dus met de folklore. De Romaanse volken koesteren weinig of in het geheel geen belangstelling voor parapsy chologische verschijnselen. Bij Ger maanse en Slavische volkeren, en bij Keltische volkeren in het bijzonder, leeft het geloof in spook- en geestver- chijningen vrij vruchtbaar voort, in ieder geval als een belangstellings- veld. De Britse eilanden gaan daar bij voorop, met als nevenfactor land schap (verlatenheid) en klimatologi sche omstandigheden. Dat geldt ook voor Scandinavië en eveneens, gelo kaliseerd. voor plaatsen die in de historie, liefst middeleeuws, zijn ge worteld. Het aantal spooklegenden en verwijzing naar geheimzinnige verschijningen is in Noord en Noord west-Europa. maar toch ook in de Balkanlanden. groter dan men zou vermoeden. Angstaanhagend De auteur heeft meer dan tweehon derd verhalen, karakteristieken ver zameld. die overwegend een gruwe lijke teneur hebben, want spookver schijningen hebben in de regel niet een harmonieuze oorsprong. Het is een angstaanjagende verzameling geworden over: kindermoordenaars, (-moordenaressen). ingemetselde moeders met hun kind. ontzielde boodschappers van onheilstijdingen, spoken, gebochelde roofridders, lie den die de duivel tot vriend hadden, onthoofde koninginnen, gedrochten, trollen en ook koploze dieren. De korte geschiedenissen zijn niet al leen bloedig en huiveringwekkend, maar ook wel semi-actueel. wanneer de Duitse Bondsrepubliek ge wag wordt gemaakt van occulte cen tra van de nationaal-socialisten, in Brunswijk, in 1937 ingericht als „na tionaal heiligdom", het andere, de Wewelsburg, bij Paderborn. Daar zou de schim van een kerstman zich manifesteren. (Heinrich Himmler heeft er destijds als kerstman voor kinderen gefungeerd. Er is nog steeds een commissie, geleid door de dompredikant in Brunswijk. die zich bezighoudt met het occultisme in het Derde rijk). Nederland Spookt het ook in Nederland? Dat zou kunnen in Den Haag. in het Hof Onderscheiding Professor dr H. C. J. Duijker, die als voorzitter van de raad voor de beroepskeuzevoorlich ting afscheid neemt wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mi nister Boersma reikte hem de bij de onderscheiding behorende versier selen uit. Professor Duijker heeft sedert 1945 vele activiteiten ont plooid op het terrein van de beroeps keuzevoorlichting. Onder zijn voor zitterschap van de adviescommissie voor de beroepskeuzevoorlichting kwam onder meer de rijkssubsidie regeling voor de bijzondere beroeps keuzebureaus tot stand en ontstond in 1964 de raad voor de beroepskeu zevoorlichting. Hij is tevens voorzit ter geweest van het Nederlands in stituut voor psychologen in Am sterdam. van Assendelft aan het Westeinde. huidige woonplaats van de Britse ambassadeur Daar moet dan in don kere nachten de geest rondzwerven van de Frangaise Catherine Le Chas seur, 'n herbergiersdochter uit Orlé- ans, die gehuwd was met Gerrit van Assendelft, later president van het Hof van Holland. Catherine leefde als een verstoten vrouw in Den Haag. maakte zich schuldig aan valse mun- terij en is in de zestiende eeuw in de Gevangenpoort terecht gesteld. Het griezeligste kasteel van Neder land moet*-het Faustslot. de Waar denburg, zijn. gelegen aan de Waal tegenover Zaltbommel. De meest roemruchte bewoner van dit dertien de eeuwse kasteel was dr. Faust. magiër en alchimist. De geleerde is hier door de duivel weggevoerd. Het echtpaar Van Goelst-Meyer, de enige bewoners van de Waardenburg, heb ben verklaard dat ze 's nachts op de trappen horen lopen en gesteun ho ren. Men heeft er overigens verschei dene paranormale verschijnselen ge constateerd. Mostard volgt ook het spoor aanwezig in „Spoken en kaste len in Nederland", van Anton van Oirschot. Slot Assumburg met het spook van 'n krankzinnige slotbe- waarster. het Friese spookdorp Veenwouden. de man zonder hoofd van de Stierstins, Groningen, met spokende krijgers bij de Nienpoort. Vooral Gelderland heeft nogal wat in huis; men denke onder meer aan de zwarte vrouw van kasteel Staverden, de heks van Doorwerth en Loeve- stein dat iets met het dolende spook schip „De Vliegende Hollander" van doen zou hebben. En Neercanne, in Limburg, met de spookkoets en de juffer zonder hoofd van de burcht ruïne van Valkenburg mogen er ook zijn. Vrij omvangrijk wordt verhaald over adembenemende gebeurtenis sen op het spookslot Genhoes in oud-Valkenburg, dat kan bogen op een duizendjarig verleden, en dan is er een aantal verschijningen (intelli- gentia) van liefst veertig, een ver dienstelijk record, met William Hale wijn als aanvoerder. Al met al is Nederland één van de spookrijkste landen van ons werelddeel! Men leest met een glimlach of mogelijk bevestigend over spookoorden in bijna veertig landen en landstreken, vertellingen op kloeke pagina's met passende, fantasierijke illustraties van Wim Verboven. J. J. Mostard Spoken en kastelen in Europa uitgave: Het Spectrum B.V., Utrecht. Prijs 2»,50. rdoor prof. dr. A. J. Rasker Met gespitste aandacht begon ik het artikel in „Trouw" van 29 september „De defensie in het regeerakkoord" te lezen, waarin mr. W. Aantjes het standpunt van het CDA onder woorden bracht Ik moet bekennen, er erg in teleurgesteld te zijn. Het stuk wordt beheerst door drie formele criteria: 1 de defensienota van 1974. 2. de bestaande meerjaren ramingen. 3. onze NAVO-verplichtin- jen. Aan deze drie wordt niet ge tornd onze betrouwbaarheid m iet defensiebondgenootschap staat ïovenal. De vraag, waarom we daarin op deze wijze betrouwbaar moeten zijn. •komt ter sprake onder het hoofd: de overheidstaak De overheid heeft tot laak een schild te zijn voor de zwak ken. te beschermen wat zichzelf niet tan beschermen. De vraag, of de wapenen, die daarvoor in NAVO-ver- )and beschikbaar zijn, dit doel wer- telijk kunnen dienen, wordt niet gesteld. En toch is het zo. dat wij daarvoor wapens gereed hebben en in onze defensie plannen laten functioneren, lie als ze gebruikt worden alles wat er mee beschermd zou moeten torden. alleen maar kunnen vernie tigen onze cultuur, onze religie, onze vrijheden, ja het bestaan zelf van onze volgende generatie We zeggen wel. dat het niet onze Woeling is. ze te gebruiken, maar we zeggen tegelijk, dat onze dreiging [eloofwaardig moet zijn. de te ver- vachten tegenstander moet over tuigd zijn. dat we de dreiging ernstig tienen Daarom wezen onze rege- Ing. en ons parlement in grote meer- lerheid. dan ook. nu ongeveer een aar geleden, een ..no first use ver- (laring en een voorstel, het instellen Van een kernwapenvrije zone in Eu ropa opnieuw te overwegeij. af. Inmiddels geven we in dit bondge nootschappelijk verband aan de ar men van deze wereld in grote mate wapens voor brood, en verbruiken we daardoor een aanzienlijk deel van <fe kostbare en onvervangbare [rondstoffen. die hun en hun toe- comstige generaties ten goede zou den kunnen komen voor een mens waardiger bestaan. Zo verloochenen we de armen en de zwakken nü al en voor lange tijd in de toekomst, met de middelen, waarmee wij zeggen, hen te willen beschermen Demonie Dat deze dingen onze gewetens ra ken. dat we steeds ongeruster wor den over de demonische machten, die we ontketenen, en aan wier ver dere ontwikkeling als in een onweer staanbaar voortgaand proces we ho rig zijn geworden, en die op een kwade dag ons ten verderve kunnen voeren daarover zou ik graag veel meer willen herkennen in de gedach ten. die het CDA zich over het defen- sie-beleid maakt. Tenminste zou de vraag overweging verdienen, of onze betrouwbaarheid jegens onze bond genoten niet al lang een „tot hiertoe en niet verder" had moeten inhou den Maar wij maken met de Hei- delbergse Catechismus gesproken de schuldjjog dagelijks groter (nie mand maakt mij wijs. dat dit alleen voor het persoonlijke leven geldt en hier niet van toepassing is). Het is opmerkelijk, dat in het hele artikel van mr Aantjes en in alles wat we van de discussie over de defensie-paragrafen bij de kabinets formatie vernemen (het is niet veel. er is over zaken van veel minder levensbelang waarachtig wel uitvoe riger en luidruchtiger gebakkeleid) niets doorwerkt van de waarschu wingen van de kerken, die toch niet gering in aantal zijn. Ik noem van de vele maar enkele: het kernwapen rapport van de hervormde synode van 1962. de encycliek Pacem in Ter- ris van paus Johannes XXIII van 1963. het anti-militarisme-projekt van de wereldraad van kerken van 1975, het IKV-programma van dit najaar Ook merken we er niets van. dat de herhaalde waarschuwingen van generaal M H von Meyenfeldt gehoor vinden, zoals zijn nog on langs in „Trouw" <15 september 1977) verschenen artikel „wederzijd se dreiging met massale vernietiging door atoomwapens onaanvaardbare zaak: grens van het toelaatbare is overschreden". Weten we werkelijk geen ander mid del voor onze veiligheid? We hebben als kinderen al geleerd te zingen „vest op prinsen geen betrouwen, daar men nimmer heil bij vindt" maar wat doen we anders, dan die prinsen wel te vertrouwen: de Ameri kaanse president in wiens hand in laatste instantie de beslissing over de inzet van atoomwapens gelegd is. de kopstukken van de NAVO. die al verklaard hebben niet gekant te zijn tegen de neutronenbom en de hoog ste generaal van de NAVO die er naar hunkert, ze in eigen regie te krijgen; de kopstukken van heel dat militair-industriële complex waar niemand minder dan Eisenhower al tegen gewaarschuwd heeft, de be langhebbenden bij heel die econo mie des doods, die het wantrouwen tussen oost en west gaande houdt en het gevaar dat er eens een uitbar sting komt alleen maar vergroot? Zou er werkelijk geen ander middel voor onze veiligheid zijn, dan de drei ging. het zogenaamde „evenwicht van dreiging", dat in werkelijkheid helemaal geen evenwicht is. maar in een stijgende spiraal van bewape ningswedloop en -vindingrijkheid steeds hoger wordt opgedreven tot steeds gevaarlijker risico? Is het ne men van dit risico werkelijk wijzer, werkelijk meer in overeenstemming met ons christelijk geloof, dan het zou zijn. het omgekeerde risico te nemen, van vastberaden vooreerst nog kleine, voorzichtige, maar wel vastberaden en duidelijk zichtbare stappen in tegengestelde rich ting? Er is meer dan eens gezegd ook in de kerkelijke uitspraken en pauselij ke encyclieken waarnaar ik verwees dat wie bereid is vertrouwen te schenken ook mag verwachten ver trouwen te ontvangen Zou het met christelijker en ook praktisch wijzer kunnen zijn. het hiermee te wagen, dan altijd weer het wantrouwen te gen de onderstelde tegenpartij luid keels als de eigenlijke werkhypothe se van ons verdedigingsbeleid uit te roepen? Met andermans ogen Overigens hoe vaak of liever: hoe weinig hebben we geprobeerd de situatie ook eens met de ogen. vanuit het gezichtspunt en de erva ringen van die tegenpartij te zien? Zou het zelfs geen zin hebben, ons af te vragen wat er van waar zou kun nen zijn. dat de Russen zich ook door de NAVO bedreigd voelen? Zou het niet kunnen zijn. dat het trauma in de Russische ziel wegens de westerse invasie van 1917, de invasie van Hit- Ier in 1941. de roll-back-politiek van Foster Dulles in de jaren na 1945 nog niet genezen is? Zou het niet kunnen zijn. dat er reden is om de talrijke Russische voorstellen tot beperking van de bewapening veel meer au serieux te nemen, dan men in het westen geneigd is te doen? Zou het niet kunnen zijn. dat juist kerken en individuele christenen, en niet in de laatste plaats ook een politieke partij die zich naar Chris tus noemt, een roeping hebben, om hier meer rekening mee te houden, om de „ander" voor wie men bang is. beter te leren kennen en begrijpen, en zo tot de bediening der verzoe ning tussen de volkeren bij te dragen? Wat zou onze teleurstelling in dank baarheid kunnen veranderen, als de partij, waarvan mr, Aantjes woord voerder was. in deze zin haar eigen, karakteristieke bijdrage zou geven in de onderhandelingen over de ka binetsformatie en in haar deel aan de Nederlandse politiek in de ko mende jaren. Dr. A. J. Rasker is emeritus-hoogle raar in de christelijke ethiek aan de rijksuniversiteit te Leiden. MAASSLUIS Naar aanleiding van protesten, onder meer van de zijde van de Consumentenbond, hebben b. en w van Maassluis besloten de eerste vijf jaar geen antenneverbod in te stellen. De bepaling dat de individuele antenne verboden wordt, is weliswaar opgenomen in de deze week gewijzigde bouwverordening, maar zal (nog) niet toegepast worden. M. H. von Meyenfeldt heeft zich in Trouw van 15 september gericht tot degenen die aarzelen zich bij de actie van het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad) aan te sluiten. H. J. Neuman heeft op 16 september enige kritische kanttekeningen bij het streven van het IKV gezet Ik wil reageren op het artikel van von Meyenfeldt, omdat ik meen dat het te veel vragen onbeantwoord laat en de erin vervatte conclusie lang niet zonder gevaar is. Laat ik beginnen met de stelling dat de grens van het toelaatbare zou zijn overschreden. Ik vraag mij af wan neer die grens is overschreden en waardoor Door de bom op Hiroshi ma? Dat bombardement heeft ons in ieder geval zo bewust gemaakt van de aan kernenergie verbonden geva ren. dat zelfs de bouw van kerncen trales in Nederland lijkt te worden geblokkeerd. Of is het de potentie van de supermogendheden de we reld enige malen te vernietigen0 Bei de staten zijn in moeizaam verlopen de besprekingen bezig de invloed van het kernwapen terug te dringen. Ook in die landen is blijkbaar het besef aanwezig dat de bewapenings wedloop niet op dezelfde voet door kan blijven gaan. Is de geldende NAVO-strategie on verantwoord? Deze strategie houdt onder meer in dat een conventioneel begonnen agressor moet kunnen worden teruggeslagen met conventi onele wapens (tanks, vliegtuigen en dergelijke) Opmerkelijk is dat de landen van het Warschaupact niet bang behoeven te zijn dat de NAVO agressie zal plegen. Wij zijn daar niet op voorbereid en de huidige krachts verhoudingen verhinderen ons om ook maar met enige kans op succes een aanval te beginnen Wat als de tegenstander, van wie we weten dat zijn conventionele macht hem wel in staat stelt door te stoten, onze verde diging oprolt? Gebruiken we dan de militair niet-bruikbare tactische kernwapens? Het antwoord hierop is dat daarover geen zekerheid bestaat Die onzekerheid maakt het voor de tegenstander uitermate onaantrek kelijk agressie te plegen Verwijderen Boven: de nachtelijk do lende herbergiersdochter in het Haagse Hof van As sendelft. Onder: Geheimzinnige, soms wanstaltige figuren behoren bij spookkastelen. GORINCHEM (ANP) - De Kamer heeft zich woensdag akkoord ver klaard met de uitbreiding van de gemeente Gorinchem. De uitbrei ding is noodzakelijk om een gunstig woonklimaat en een harmonische bevolkingsopbouw tot stand te brengen. Gorkum zal worden uitgebreid met delen van de gemeenten Arkel. Heu- kelum. Hoogblokland en het tot Gelderland behorende Vuren. In het wetsontwerp wordt ook voorzien in een wijziging van de grens tussen de provincies Zuid-Holland en Gelder land. Maken we nu onze strategie meer verantwoord door die tactische kern wapens uit Nederland te verwijde ren? Von Meyenfeldt meent van wel als ook onze conventionele bewape ning wordt verbeterd. Duidelijk is dat het laatste onze geloofwaardig heid bij onze bondgenoten verhoogt. Het IKV tilt daar minder zwaar aan Als ik het goed begrijp is ook de conventionele bewapening de Vre- deskrant een doorn in het oog. Het zal er dus wel op neer komen dat de bij ons opgeslagen kernwapens naar de Bondsrepubliek verhuizen zonder dat we ons defensiebudget verhogen. Wie gelooft dat dat land als tweede de kernwapens van zijn grondgebied verwijdert heeft er geen weet van hoe onze oosterburen zich bedreigd voelen door de bewapeningsopbouw van het Warschaupact. Voorts vult de Bondsrepubliek al de gaten die wij laten vallen in de verdediging van het gebied dat onze landmacht is toegewezen. De Duitsers zullen onze stap op weg naar meer veilig heid derhalve ervaren als vergroting van de onveiligheid in Europa. Voorbeeld? Kunnen wij dan een voorbeeld zijn voor de rest van West-Europa? Mis schien willen de kleinere landen ons voorbeeld op den duur wel volgen en in een later stadium zijn wellicht Engeland en Frankrijk ook te ver murwen. Wat Frankrijk betreft is het evenwel uitgesloten dat het zijn met moeite opgebouwde onafhankelijke positie zal verlaten. Zelfs de commu nisten daar hebben onlangs nog ver klaard dat ze de ..force de frappe" onmisbaar achten Ook Engeland is nog steeds de mening toegedaan dat het een eigen kernmacht moet hand haven De kleinere landen zullen dus na afstoting van de bij hun opgesla gen kernwapens meer afhankelijk worden in hun verdediging van de „grote drie" in West-Europa Indien dit het IKV als meet verantwoord voor ogen staat, kan ik mij in een dergelijke opvatting moeilijk vin den. Het lijkt mij dat wij dan juist de verantwoordelijkheid van ons af schuiven Raakt ons volk dan meer betrokken bij onze veiligheidsproblematiek als we geen tactische kernwapens meer in Nederland hebben? Zelfs in de tijd dat Nederland helemaal op eigen be nen stond, toen onze neutraliteit moest worden verdedigd, was de be trokkenheid bij het defensie-appa raat minimaal Het is niet duidelijk waarom de kernwapens juist de be langstelling van het publiek voor de fensieaangelegenheden in de weg staan. Dit probleem zit dieper Uit de historie blijkt dat we alleen in geval van nood offers voor onze verdedi ging willen brengen Neutronenbom Wat zouden dan wel verantwoorde stappen op weg naar meer veiligheid zijn? In de eerste plaats meen ik dat de neutronenbom hoe zinloos de toepassing ervan mag zijn in teder geval gebruikt kan worden om de Sowjets te dwingen nu eindelijk eens ernst te maken met de SALT en MBFR-besprekingen Tot dusver hebben de Sowjets zich. weer mees terlijke schaakspelers getoond tij dens die besprekingen. Zij wachten rustig onze eenzijdige stappen af. terwijl de tijd in hun voordeel werkt. Hun angst voor de neutronenbom kan voor ons een sterke troef zijn. In de tweede plaats dienen wij in onze conventionele verdediging meer het accent te leggen op de toepassing van moderne wapens met een grote richtnauwkeurigheid. on geschikt om er een aanval mee uit te voeren, maar uitstekend inzetbaar tegen massa's tanks en pantservoer tuigen. Ten derde kunnen wij de betrokken heid van ons volk bij defensie verbe teren door meer open dagen, vloot dagen en dergelijke te houden Bo vendien zou verplichte voorlichting op scholen kunnen worden overwo gen. Als laatste dient te worden be-' zien of de versnipperde research op het gebied van vrede en veiligheid kan worden gebundeld. In dit ver band pleit ik voor een samengaan van bij voorbeeld het Polemologisch Instituut van de Universiteit van Groningen, het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken en het De fensie studiecentrum Gezamenlijke studie leidt wellicht tot de ontwikke ling van nieuwe zienswijzen, bij voor beeld op het gebied van de territoria le en sociale verdediging Ofschoon Von Meyenfeldt beweert dat het niet de bedoeling is dat wij met schone handen langs de kant van de weg plaatsnemen, meen ik dat dat het enige positieve resultaat is dat wij met de verwijdering van de kernwapens uit Nederland zullen be reiken. Het IKV doet daarom een ..atoomloos" gebaar. De huidige NA VO-strategie stelt ons gelukkig in staat het klimaat te verdedigen waarin deze problematiek in alle openheid kan worden besproken De heer A. C. Tjepkema i» kapitein van de koninklijke luchtmacht. In het St. Barbaraziekenhuis in de Westduitse plaats Gladbeck worden gebroken benen niet meer in het gips gezet. Men gebruikt daar sinds kort liehte kunststof met ritssluiting in plaats van gips Er zijn nogal wat voordelen op te sommen: het plaatsen van de kunststof kan heel preeies gebeuren, de ritssluiting maakt een betere hygiëne mogelijk en bij jeuk is het been toegankelijk voor krabben. Hel belangrijkste is dat bij het nemen van röntgenfoto's een minimum aan bestraling nodig ia. VlfcNDERDAG 6 OKTOBER 1977 Vlysteries van Europese kastelen in boekvorm Ooor: Jan Roelfs TROUW/KWARTET RH 13 door A. C. Tjepkema

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13