me nou? endatdrinkje. Maggie, wat maak je KUNST Kort literair En dan nog. Grafiek 77: goede prenten voor weinig geld Sieraden van Italiaanse edelsmid in Stedelijk Prijs voor verhalend proza toegekend Uitgesteld concert Bevolking groeit niet meer DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 VENLO Voor de negende maal organiseren het Cultureel Centrum Venlo. De Vaart te Hilversum en De Krabbedans te Eindhoven een originele verkoopexpositie van Nederlandse grafiek. dan twee prenten mag kiezen. De prijs per map met tien prenten is 500 gulden. Daar kan dan nog eens 100 af door toepassing van de aankoopsub- sidieregeling. Tien bekende grafici werken aan „Grafiek 77" mee. Zij aanvaardden elk een opdracht tot het maken van vijf prenten (ets. litho, lino of zeef druk). Zo komt een tentoonstelling tot stand van vijftig nieuwe grafi sche werken, die op zaterdag 12 no vember gelijktijdig in de drie centra wordt geopend. Ook nu weer bestaat de mogelijk heid in te tekenen op een map met tien prenten. De inhoud van deze map kan de koper zelf bepalen door een keuze te doen uit een totaal van vijftig. De enige beperking is dat men van één kunstenaar niet meer De prenten worden gedrukt op eer ste kwaliteit papier, ze worden ge nummerd en gesigneerd en de opla ge zal minimaal 75 en maximaal 100 bedragen. Inschrijfformulieren de intekentermijn eindigt vrijdag 11 no vember zijn te krijgen bij het Cultureel Centrum Venlo. Begijnen gang 4. Venlo. De Vaart, Vaartweg 163 Hilversum en De Krabbedans, Stratumseind 32, Eindhoven. Een prent van Carla Kleekamp. AMSTERDAM In het Stedelijk Museum Amsterdam is er van 7 oktober tot 14 november een nieuwe collectie sieraden en tekeningen te zien van de Italiaanse edelsmid Giampolo Babetto. De sieraden zijn eenvoudig geome- ontstaat een spel met licht, dat door trisch opgebouwd en meestal ge maakt van goud, gecombineerd met ebbehout, ivoor of schelp, Babetto maakt soms ook gebruik van de oude techniek niello, die bijna niet meer wordt toegpast: hierbij wordt serie sieraden te zien zijn die in een Babetto geaccentueerd wordt door de combinatie van goud met donke re materialen zoals ebbehout. Op deze expositie zal een nieuwe een legering van sulfaat, koper, lood en zilver verhit en daarna op goud gestreken, waarmee het een verbin ding aangaat. Dikwijls zijn de afzonderlijke ele menten, waaruit de sieraden zijn sa mengesteld, ten opzichte van elkaar te bewegen. Door deze flexibiliteit oplage van tien is gemaakt. Deze serie wordt uigegeven door de Gale rie Nouvelles Images in Den Haag. De tekeningen zijn gedetailleerde ontwerpen voor sieraden en hebben naast een documentaire waarde een zodanige kwaliteit, dat ze zelfstandig geëxposeerd kunnen -orden. door T. van Deel Dichters van vroeger. Een bloemle zing uit acht eeuwen Nederlandse poëzie, samengesteld door Garmt Stuiveling. P. N. van Kampen I Zoon, Amsterdam/Standaard Uitge verij, Antwerpen. 440 blz. 18.50. Van Hadewijch tot Roland Holst. Een goede, maar weinig opzienba rende. want nogal traditionele keus. I Voorzien van 50 blz. aantekeningen en verklaringen. Te beschouwen als tegenhanger van de bekende bloem lezing: Dichters van deze tijd. Ludwig AIcne. Averij. Nijgh Van Ditmar/Sonneville, 's Gravenhage/ Brugge. 1977. 83 blz. 19.50. Ge- I dichten. D. J. Malta. Literatuuronderzoek en schriftelijk rapporteren. Centrum voor Landbouwpublikaties en Land- I bouwdocumentatie. Wageningen, I 1977. 2de. geheel herziene en aange vulde druk. 227 blz. 25.-. Omwer- I king van Wageningse colleges ten I gerieve van allen die over een gege- ven onderwerp literatuur willen op- 1 sporen en een scriptie of onderzoek- verslag moeten schrijven. Hoewel in I zijn algemeenheid beslist bruikbaar I en nuttig voor iedereen is deze hand- I leiding toch vooral op studenten en I onderzoekers in de natuurweten schappen gericht. Hans Wap. De olifant en andere in secten diergedichten. Opus 2 Publishers. Kortgene (Z). 1977. 8,75. Gebundelde rijmprenten. De versjes bij de afbeeldingen (die meestal uit oude dierkundeboeken afkomstig lijken) vallen vooral op door hun meligheid: „En hiero dan een apie Dat zittend op zijn tak Denkt aan zijn middagslapie En aan een warme prak". Oubollige hu mor, die een enkele keer doet scha terlachen. Jacobus P. Bos. Magritte of niet Opus 2. Kortgene (Z), 1977. 32 blz. 8,75. Uit fragmenten bestaande tekst „Dit verhaal is nog altijd géén verhaal" schrijft Bos tegen het. einde die eerder werd opgenomen in de Vlaamse Gids. Anna Vali. Méér gepraat dan poëzie. Hollandia, Baarn 1977. 40 blz. 4,90. Dichtbundel die had moeten heten: Meer gepréét dan poëzie. Voorbeeld (Trouwen van ouden): „Twee dren kelingen die zich vastklampen aan elkaar kunnen nog, zonder te wachten op vast land, lol trappen in het reddingsbootje". Onvoldragen poëzie. Altijd Brink. Groeien naar een onder dak. Een relaas. De Beuk/Amster dam, 1977. 56 blz. 17,50. A. Roland Holst. Deidre en de zonen van Usnach. Bert Bakker, Amster dam. 1977. 11de druk, 80 blz. 14.50. Herdruk van Roland Hoists popu lairste tekst, „een verhaal van liefde, sterk als de bergstroom, en van ver langen, als de zee eindeloos". Bewer king van een oude Keltische sage. Van 23 tot 26 Juni 1978 zal in Washington het Internationaal Jo- han Sebastiaan Bach-concours voor I cellisten en violisten van 17 tot 35 [jaar worden gehouden: aanmeldin- gen moeten vóór 15 april 1978 wor- I den gericht aan Raissa Tselentis, 1211 Potomac Street N.W. Washing- I ton D.C. 20007. Van 1 juni tot 20 augustus 1978 zal in Warschau de 7e Internationale Poster Biennale worden gehouden waarvoor eventuele deelnemers vóór 30 oktober 1977 aanmeldingsformu lieren en reglement kunnen aanvra gen bij het bureau van de Biennale, Plac Malchowskiego 3. 00-916 Wars- zawa, Polen. NIJMEGEN (ANP) - De 8tijn Streu- velsprijs voor verhalend proza, groot 7000 gulden, is toegekend aan Renee van Hekken uit Antwerpen voor „Het gesloten oor" en aan John Groosman uit Gent voor „Dieper dan huiddik". Voor deze prijs die door uitgeverij Orion In Brugge werd ingesteld, komen debuterende au teurs in aanmerking die jonger zijn dan 35 jaar. Er werden ditmaal 42 scripten beoordeeld. De jury werd gevormd door Bernard Kemp. Jan Francois, Fons Sarneel, Adriaan van der Veen en Paul de Wispelaere. Er werden 18 inzendingen uit België en 10 uit Nederland nader bekeken. De beide bekroonde auteurs delen sa men de prijs die op 30 oktober in Antwerpen wordt uitgereikt in het kader van de Vlaamse boekenbeurs. AMSTERDAM Wegens ziekte is- de violist Herman Krebbers verhin derd op te treden in het concert van de Schubert Serie dat hedenavond (donderdag) in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw zou worden gegeven. In verband hiermee is het concert, waaraan ver der meewerken Danièle Dechenne (piano) en Jean Decroos (violoncel) verplaatst naar dinsdagavond 1 no vember, 20.15 uur kleine zaal. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse bevolking groeit niet meer: het aantal kinderen dat hier geboren' wordt weegt al lang niet meer op tegen het aantal sterfgevallen. Neder land is in Europa een van de landen met zeer lage geboorte cijfers. De „nieuwkomers" kunnen in aantal de oude ge neraties niet meer vervangen. Dit zei secretaris-generaal dr. P. Siderius van het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, toen hij de inter departementale commissie be volkingsbeleid Installeerde. Volgens dr. Siderius bedroeg het aantal geboorten in 1970 nog 18,3 per duizend inwoners. In 1976 daalde dat getal naar 12,9, terwijl in de eerste maand van dit jaar 11,7 Nederlander- tjes werden geboren per dui zend inwoners. Dat is volgens' de secretaris-generaal 21 pro cent onder het „vervangingsni veau". Toch is de regering be zorgd voor de overbevolking. In de commissie hebben bijna alle departementen een verte genwoordiger, terwijl prof. G. Goudswaard die enkele da gen geleden afscheid nam als directeur van het centraal bu reau voor de statistiek voor zitter is. room" in een loodzwaar arrangement van Jan Akkerman, die op.Fools together" incidenteel meespeelt. We kunnen nog wel even doorgaan, maar dat wordt vervelend. De conclusie is, dat Maggie MacNeal lof verdient voor een periode van hard werken, met als balans een lp met overwegend prima songs. Akkerman We noemden hem zojuist al: gitarist Jan Akkerman, die deze week eveneens een nieuw album het licht deed zien. De titel is gewoon „Jan Akkerman" (Atlantic), en die vlag dekt de lading eigenlijk niet omdat zich op deze plaat een collectief van begaafde musici manifesteert waarin ieders inbreng van volstrekt gelijke waarde is. Wel schreef Akkerman alle zeven composities, maar daaraan moet niet al te zwaar worden getild omdat zeer ervan slechts een soort sfeeromlijsting zijn waarbinnen zich een volwassen stuk jazz-rock afspeelt, met fenomenale bas- en pianopartijen van respectievelijk Cees van der Laarse en Joachim Kühn. Alleen het tien minuten durende „Angel watch" roept hier en daar nog Focus-sferen op. en dat brengt me nog even bij de onvriendelijke constatering dat we hier echt riiet met „de beste gitarist ter wereld" (zoals zo vaak beweerd) te doen hebben. Akkerman is gewoon een sfeerrijk improvisator die zijn kunsten baseert op een brok gedegen techniek, en dat moet het ophouden. Dan hij ook tot fraaie prestaties op de akoestische gitaar in staat is, bewijst het mooie „Gate to Europe", dat overigens totaal buiten het hierboven geschetste concept valt. Overgaauw Van niet minder kwaliteit is de nieuwe lp van jazzgitarlst Wim Overgaauw, „Blue guitar" (Polydor), met negen titels waarin het woord „blue.' is verwerkt. Overgaauw bedient zich weer van een zeer conventioneel repertoire, relaxed musicerend, schijnbaar simpel, maar in wezen veel stijlgevoel etalerend. Toch en dat klinkt dan misschien tweeslachtig kun je je afvragen of het voor hem niet eens tijd wordt zijn stijl te vernieuwen, of hij nu niet, lang genoeg hetzelfde weggetje bewandelt. Enige jaren geleden leek die tijd van verandering aangebroken, toen hij Elton John's ballad „Your song" in een prachtig gitaresk jasje wist te steken, maar zulk een pret was van korte duur, waarmee een wat groter publiek voor zijn platen zeker zal uitblijven. Soldaat Tenslotte dan nog aandacht voor de filmmuziek van „Soldaat van Oranje" (Polydor). geschreven door Rogier van Otterloo en gespeeld door nagenoeg dezelfde (Engelse) musici waarmee hij zijn eerder uitgebrachte albums „On the move" en „The French Collection" opnam. De verrassing van deze lp is uiteraard het onmiskenbaar mooie filmthema, maar daar blijft het dan ook bij. want veel van de resterende klanken lijden aan het manco van veel filmmuziek, namelijk datze zonder de bijbehorende beelden vaak bitter weinig te vertellen hebben. „Wait", nu op country-leest geschoeid en voorzien van een pittige driekwartsmaat. Niet minder pakkend is haar versie van het oude Cream-succes „White Het gebeurt bepaald niet elke dag dat er uit de wonderstamppot van het Nederlandse amusement een produkt verrijst dat er wezen mag. Meestal hebben we te maken met groepen of artiesten voor wie een ferm applaus in een lokale Harmoniezaal alweer ruimschoots voldoende is om nog jaren op de ingeslagen weg te blijven voortgaan, zelfvoldaan en kritiekloos. Dat het ook nog anders kan bewijst de deze week uitgebrachte lp „Fools together" (Warner Bros.) van Maggie McNeal ofwelSjoukje Smit, die eind 1974 door ruzies werd losgeweekt van het toen nog zo succesvolle duo Mouth McNeal. Haar bepaald niet sprankelende nogal theatrale stem bleek niettemin goed voor een redelijk succesvolle solo-carrière zolang ze zich bleef werpen op tamelijk gedragen composities zonder al te vele muzikale diepgang en raffinement. Dat ze wel degelijk tot subtieler en artistieker werk in staat is, kan een ieder nu horen opFools together", een plaat die als enige dieptepunt een draak van een titelsong laat horen, maar daarna verrassing na verrassing ventileert. Sjoukje had de hand in zes van de elf composities op deze plaat, waaronder de mooiste als „You and I", „Empty place, empty space" en de balled „My lovely friend". Dit soort titels verraden een weinig omslachtige en dus doeltreffende manier van liedjes schrijven. De kracht van een song ligt Immers altijd in een zo eenvoudig mogelijke muzikale structuur, mits het arrangement dan maar goed is. En ook dat is in bijna alle gevallen raak. Goed gedoseerde studiokoortjes en een compact opererende begeleidingsgroep geven de meeste liedjes de allure die we op eigen bodem zo zelden aantreffen. Een opvallend staaltje vanzo'n goede bewerking is bijvoorbeeld Maggie's interpretatie van de lang niet sterke Beatles-song Maggie MacNeal is goed 't is grolsch Dat zeg je als je grolsch drinkt. Grolsch bier is vers bier op natuurlijke wijze - gebrouwen en daarna lang gerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid. fi Grolsch bier is er in pijpjes, beugelflessen en tinnetjes. Vakmanschap is meesterschap

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11