Israël maakt zich sterk tegen Amerika Labour denkt al aan de verkiezingen Arrestatie in West-Duitsland Zo min mogelijk kerncentralesin West-Duitsland Sow jet-parlement vandaag bijeen Voorkom confrontatie over mensenrechten Stemming in Belgrado: Soares in Brussel Speculaties over vice-president Partijcongres probeert beeld van saamhorigheid te scheppen Ontvoering in Genève DINSDAG 4 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet BONN (DPA. Reuter) In West- Duitsland moeten niet meer kern centrales worden gebouwd dan ab soluut nodig Is. Dit hebben minis ter Matthöfer van onderzoek en voorzitter Vetter van de Duitse vakbondsfederatie gisteren op een internationaal congres over kern energie in Bonn gezegd Matthöfer verklaarde dat de Westduitse be hoefte aan elektriciteit niet zo sterk hoeft te groeien als tot nu toe al te dikwijls en te lang is voorgere kend door de energiebedrijven Beide heren zeiden met nadruk dat de Bondsrepubliek niet geheel kan afzien van het gebruik van kern energie. Bij het ontwikkelen van andere energiebronnen mag niet al les op één kaart worden gezet en er mogen bij het ontsluiten van nieu we energiebronnen geen fouten worden gemaakt, aldus de mi nister. Naast het belang dat zij blijft hech ten aan de ontwikkeling van de snelle kweekreactor, blijkt de Westduitse regering de afgelopen weken een zwaarder accent te leg gen op de toepassing van zonne- energie. Voor het kernenergiecen trum in Karlsruhe Is goedkeuring verleend voor het in gebruik nemen van een experimenteel kweekreac- tortje. De installatie, met een ver mogen dat enkele procenten be draagt van dat van de demonstra tiereactor in Kalkar, zal worden gebruikt voor onderzoek van koel systeem en brandstofelementen. Intussen is de officiële schatting van het aandeel van zonnewarmte in het Duitse energieverbruik aan het eind van de eeuw in enkele stappen van één naar vijf procent opgetrokken. Mensen diezonne-ap- paratuur aanschaffen, komen in aanmerking voor subsidies die op lopen tot twintig procent van de installatiekosten. De deelstaat Ba den-Württemberg vult de federale subsidie voor haar inwoners aan tot 30 procent. Over de gevaren van de versprei ding van kerntechniek komen som bere geluiden uit New York. In te genstelling tot de eerste berichten, is de conferentie van 15 exportlan den vorige maand ln Londen een mislukking geweest, verneemt de New York Times in regeringskrin gen. Door dwarsliggen van Frank rijk en de Sowjet-Unie zou er geen kijk zijn op gezamenlijke exportre- gels om de spreiding van het bezit van kernwapens tegen te gaan. Men is het er alleen over eens om volgend jaar verder te praten. Wel hebben Frankrijk en West-Duits land beloofd om voorlopig geen (plutonium producerende) opwer- kingslnstallaties te verkopen. Maar ondanks aandringen van de Ameri kaanse delegatie hebben deze lan den hun standpunt in Londen niet schriftelijk willen bevestigen. door J. den Boef BELQRADO Aan de vooravond van de conferentie over de naleving van het Helsinkl-akkoord van 1915 Is het In de Joegosla vische hoofdstad al duidelijk dat de kwestie van de mensenrech ten niet op het scherp van de snede zal worden uitgevochten. TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA) Israël is niet van plan te wijken voor de druk die de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie momen teel uitoefenen om het land te bewegen tot terugtrekking uit de bezette gebieden en erkenning van de rechten van de Palestij- nen. De Israëlische regering begon gisteren voorbereidingen te treffen om eventuele druk op economisch terrein te kunnen weerstaan. Een woordvoerder van de Israëlische regering verklaarde dat zijn land in hoge mate afhankelijk is van Ameri kaanse hulp waardoor het bijzonder kwetsbaar is voor politieke druk. Daarom zijn er maatregelen in voor bereiding om die afhankelijkheid te verkleinen. Deze maatregelen bete kenen dat de Israëliërs de broekriem zullen moeten aanhalen. Aan alle ministeries Is gevraagd programma's op te stellen voor het minimaal noodzakelijke. De belastingen zullen verder omhoog gaan om de interne consumptie te beperken en de uit voer te bevorderen, aldus de rege ringswoordvoerder. De voorgenomen maatregelen on derstrepen de Israëlische woede over de Amerikaanse houding ten aan zien van Israël. Politieke waarne mers spreken van één van de ernstig ste crises in de Israëlisch-Ameri- kaanse betrekkingen. Minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan zei gisteren dat de nieuwe houding van de Verenigde Staten erop neerkomt dat de PLO niet meer door de achter deur maar door de hoofdingang naar de besprekingen in Genève gebracht wordt. Hartklachten Inmiddels heeft de socialistische op positie de door minister van finan ciën geopperde gedachte voor de vorming van een regering van natio nale eenheid verworpen. Ehrlich, die als woordvoerder van de regering optreedt nu premier Begin in het ziekenhuis ligt wegens hartklach ten. opperde deze gedachte afgelo pen zondag in verband met de nieuw ontstane situatie. Overigens lijkt premier Begin nog niet te herstellen. Gisteren trad een complicatie op in zijn toestand door een ontsteking van het hartvlies. Eerder dit jaar had Begin een hartaanval. Van Amerikaanse kant doet men zijn uiterste best het begin van pa niek in Israël in te dammen Een woordvoerder van de Amerikaanse regering zei dat er geen sprake was van een crisis in de verhouding met Israël. ..We zijn het op tal van pun ten met onze Israëlische vrienden eens", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken Hodding Carter, ..maar we verschillen van mening over de concrete aanpak van be paalde politieke problemen". Hij voegde eraan toe dat de Verenigde duimschroeven"aa^te^etterfdoor De Portugese premier Mario Soares (links) bracht gisteren in Brussel een bezoek aan de voorzitter stopzetting van economische of mi- van de Europese Commissie, Roy Jenkins, in verband met de Portugese aanvraag voor toetreding tot litaire hulp de Europese Gemeenschap. Er zijn daarvoor tenminste twee redenen. De eerste is dat de voorbe reidende besprekingen (van half juni tot begin augustus) hebben geleerd dat een confrontatie op het punt van de toekenning van de rechten van de mens in de communistische landen, voor de bevolking van die landen bepaald geen verlichting zal bren gen. Misschien zelfs eerder het te gendeel. Een andere oorzaak ls dat de westelijke landen de afgelopen maanden gelegenheid hebben gehad om van een nogal emotionele bena dering van het probleem tot een meer zakelijke opvatting te komen. Dit mede omdat het eigen systeem ook niet vlekkeloos werkt. Niet zon der belang ls dat de Amerikaanse delegatie onder leiding van de vroe gere VN-ambassadeur Goldberg heeft laten weten, het niet op een botsing te zullen laten aankomen. Uiteraard zal wel op een discussie worden aangestuurd over de verwe zenlijking ln alle landen van wat ln het slotakkoord van Helsinki werd overeengekomen. Maar dat is geen nieuws, omdat de conferentie Juist werd georganiseerd om naleving van dat akkoord, uiteraard door alle deelnemende landen, te toetsen. Factor Intussen ls het een belangrijke fac tor dat enkele Oosteuropese landen in het vrij recente verleden stappen hebben gedaan die hoe onvol doende ook ter oplossing van het probleem zelf de spanning wat hebben verminderd Vooral met Po len is dat het geval, dat amnestie verleende aan de in 1976 gearresteer de stakers en de leden van het Comi té ter verdediging van de arbeiders. Hierbij dient te worden opgemerkt dat het in de eerste plaats binnen lands-politieke motieven zijn ge weest. die tot de vrijlatingen hebben geleld Dit laatste geldt ook voor de DDR (Oost-Duitsland). Zij heeft een aan tal maatregelen genomen die de groeiende spanning als gevolg van sociaal-economische tekortkomin gen moesten wegnemen. Systeem- critici werden uitgewezen nadat zij uit gevangenschap waren ontslagen Hun gedwongen vertrek was be paald niet in overeenstemming met de bepalingen betreffende de rech ten van de mens Charta 77 Tsjechoslowaklje heeft eveneens systeem-critici naar andere landen laten vertrekken in een poging om de achterblijvende mensen van Charta 77 te ontmoedigen (hetgeen volgens de berichten van de laatste weken niet is gelukt). De onderteke naars van Charta 77 worden nu ech ter minder fel aangepakt dan aan vankelijk het geval was. Voor de belangrijkste ondertekenaars die niet bereid zijn hun land (voorgoed) te verlaten ls echter ln wezen niets veranderd, De onvrijheid blijft be staan. maar valt wat minder op door het vertrek van mensen die het leven van de dissident (andersdenkende) niet konden volhouden. De tragiek blijft. Alleen de 8owjet-Unie weigert haar houding tegenover de pleitbezorgers van de mensenrechten te verzach ten. De neiging in het Westen om dit verschijnsel te zien als een demon stratieve uitdaging aan het adres van de westelijke en neutrale lan den. kan wel eens misleidend blijken te zijn. Want de Sowjet-Unie kan zich minder dan de van haar afhan kelijke landen veroorloven om dissi denten met fluwelen handschoenen aan te pakken Zij kan eenvoudig geen tegemoetkomende houding aannemen, omdat die zou neerko men op de erkenning dat er iets aan het systeem mankeert. En dat zou bij wijze van spreken het begin van het einde zijn. Voor de niet-communistische landen zal het een moeilijke opgave zijn om op te komen voor de rechten van de mensen in Oosteuropese landen, zonder dat onder die mensen (zoals dat al eerder is gebeurd) te hoge verwachtingen worden gekweekt en zonder dat net verloop van de confe rentie er nadelig door wordt bein vloed. MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De president van de Sowjet-Unie Leonid Breznjew opent vandaag een vierdaagse bijeenkomst van de opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet-Unie. Tijdens deze bijeenkomst zal het parlement de nieuwe grondwet goedkeuren. De afgelopen week hebben een con stitutionele commissie, het presi dium van de opperste Sowjet en het centrale comité de amendementen goedgekeurd die door Breznjew naar aanleiding van de uitgebreide dis cussie in den lande zijn voorgesteld. Het centrale comité van de commu nistische partij heeft gisteren twee nieuwe kandidaatleden voor het po- litburo aangewezen. Het zijn eerste onder-minister van buitenlandse za ken, Vasily Koeznetzow en Konstan- tin Tsjernenko. De laatste staat be kend als iemand die heel dicht bij president Breznjew staat. Hij wordt al mogelijke kandidaat beschouwd voor de post van vice-president. Tsjemenko is 65 Jaar, Koeznetzow 76. Tsjernenko is het hoofd van het departement van het centraal comi té, een post die hij al twaalf jaar bekleedt. In de loop van deze week zal duidelijk worden of hij inderdaad Breznjews kandidaat voor het vice- presidentschap is. Het parlement zal een dergelijke voordracht namelijk moeten bekrachtigen. Een van de speculaties die verder de ronde doet, is dat Koeznetzow op de nominatie staat om minister van buitenlandse zaken Gromiko op te volgen. Gromiko zou ln dat geval kandidaat voor het vice-presldent- schap zijn. Een derde mogelijkheid is dat men Koeznetzow zelf ais kan didaat voor het vice-presidentschap naar voren zal schuiven. Door de twee nieuwe benoemingen is het aantal kandidaatleden van het polit- buro gestegen tot acht. Het aantal stemhebbende leden ls onveranderd veertien gebleven. Een demonstatie van vijftig Russi sche Joden die gisteren zou plaats vinden bij de gebouwen van het Rus sische parlement ls door de Russi sche politie verhinderd. Joden die een visum voor Israël hebben aange vraagd mogen op last van de politie hun huizen niet verlaten. De vijftig waren van plan in het parlementsge bouw te blijven totdat zij uitsluitsel zouden hebben gekregen over hun verzoek om een uitreisvisum. Zes Georgiërs hebben twee dagen doorgebracht in de Amerikaanse ambassade in Moskou, terwijl de Amerikanen uitzochten of er moge lijkheid was voor hun emigratie naar het Westen. Het bleek voor het am bassadepersoneel onmogelijk uit te vinden of de zes familie in het Wes ten hadden en zij zijn door personeel van de Amerikaanse ambassade naar de trein gebracht die hen weer terugbracht naar hun geboorte streek. Het is onbekend of de Russi sche autoriteiten daarna hebben in gegrepen. door Bert van Panhuis De laatste minuten van een partijcongres van de Britse Labour- partij zijn altijd de bedrieglijkste van het hele circus. Iedereen kruist de armen voor het lichaam en houdt de handen van zijn buren vast. Licht wiegend wordt dan hét lied van de socialisti sche broederschap en solidariteit „Auld Lang Syne" gezongen, en dat terwijl men de dagen ervoor elkaar over het algemeen slechts met rotte vis wilde vergelijken. Het partijcongres van vorig jaar oktober was er een zeer gaaf voorbeeld van. Dit jaar zal het anders gaan. wordt in elk geval de vuile was zoveel moge lijk binnen gehouden. Dat komt niet omdat de verschillende vleugels bin nen de partij van James Callaghan elkaar ineens gevonden hebben maar om de simpele reden dat het waarschijnlijk de laatste grote sa menkomst voor de volgende algeme ne verkiezingen zal zijn. en dus moet de LabourpartiJ voor de kiezers het toonbeeld van saamhorigheid en re delijkheid lijken. De eigenaren van de congresgebouwen in Brighton, de Zuidengelse badplaats waar vorige week de roerige Liberalen ook al bij elkaar waren, hoeven niet bang te zijn dat deze week alsnog de ruiten zullen sneuvelen. Gevierde held Het Labourgongres van deze week zal in de allereerste plaats een ere- schavot zijn voor premier Callaghan en zijn kroonprins Denis Healey. de veelgeplaagde minister van finan ciën Stond Healey vorig jaar om deze tijd nog'voor de rekenmeesters van het Internationale Monetaire Fonds, het IMF, om met de pet in de hand te vragen om een nieuwe geld lening. ditmaal is hij een gevierde held Healey moest vorig jaar beter schap beloven, anders zou hij geen cent meer van het IMF krijgen En kijk ..de kanselier van de schatkist" is met vlag en wimpel geslaagd Bra vo. sprak eind september de direc teur van het IMF dr Han Witteveen Meneer Healey u hebt een wonder baarlijke stimulans aan de Britse economie gegeven. En als blijk van waardering kreeg Healey ook nog eens het voorzitterschap van de inte rimcommissie van het IMF. één van de belangrijkste beleid-beïnvloeden- de organen van het geldfonds De minister zou bijkans een traan van onder de borstelige wenkbrauwen hebben moeten wegpinken. De kans ls echter groot dat de stem ming onder de socialisten gaat oms laan en dat de meerderheid van de partij meent dat de bomen nu weer tot in de hemel groeien. Callaghan en Healey zullen al hun gezag moe ten blijven uitoefenen om het niet zover te laten komen. Daarnaast wil Labour ook niet uit het oog verliezen dat er waarschijnlijk met een jaar algemene verkiezingen zullen wor den gehouden en dat de kiezers waar dat nog mogelijk is eniszins mild moeten worden gestemd. Anders is de overwinning van de Conservatie ven. die er nog steeds in zit. zo goed als zeker Healey schijnt dan ook van plan te zijn dit najaar met een aantal voorstellen te komen, die met name op het vlak van de directe belastin gen enige verlichting zullen bieden aan de Britten. Gekonkel Nu de economie weer aan het her stellen is heeft de LabourpartiJ weer alle gelegenheid kwesties van ogen schijnlijk de tweede categorie aan de orde te stellen. Dat zijn dan voorna melijk interne politieke kwesties Er ligt bijvoorbeeld een plan om een procedure te aanvaarden, waarbij vertegenwoordigers van een kiesdis trict regelmatig voor de Labourafde- ling in dat district verschijnen om te horen of ze nog wel voldoen. Tegen een dergelijke procedure bestaan bii Dc ..verbroedering" aan het eind van het vorige Labour-congrcs. In het midden premier James Callaghan. Bonn wil nieuw contact met ontvoerders KARLSRUHE (DPA, Reuter) De Westduitse politie heeft in de nacht van zondag op maandag een man en een vrouw in voorlopige hechtenis genomen. Dit gebeurde in de huidige „actie tot opsporing van terroristen in de Bondsrepubliek." De aanhou dingen vonden plaats in een D-trein in de buurt van Bremen. Of de aanhoudingen verband houden met de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns Martin Schleyer wilde de politie niet meedelen. in Bonn werd gisteren vernomen dat de federale recherche aan de ont voerders van Schleyer een nieuwe mededeling heeft gestuurd. De rege ring wil daarmee de Impasse ln het contact met de ontvoerders door breken. De ontvoerders wendden zich twee weken terug via enkele kranten tot de Bondsregering en lieten weten pas met Bonn verder te willen onder handelen als de regering de tactiek van het winnen van tijd zou op- teven en de geëiste vrijlaUng van elf aader-Melnhofgevangenen zou voorbereiden In de laatste mededeling aan de ont voerders zou de regering dezen op roepen de contacten vla de Zwitser Payot te laten lopen en niet via de kranten, om onjuiste Informatie te voorkomen. Inmiddels is de vorige week aanvaar de wet tot het isoleren van bepaalde gevangenen een dag na de inwer kingtreding ook in West-BerliJn toe gepast De senator voor juatitle. Jür- gen Baumann. gaf opdracht 19 ge vangenen elk contact te onthouden. Zondag had de minister van Justitie in Bonn, Hana-Jochen Vogel, al op dracht gegeven hetzelfde te doen met 70 gevangenen in de Bondsrepu bliek. In Parijs heeft het hof van appel gisteren geen besluit genomen over de vraag of de voormalige Duit se advocaat Klaus Croissant gevan gen moet blijven of niet. Volgende weck maandag komt men opnieuw bij elkaar en tot zo lang blijft Crois sant, die verdacht wordt van steun aan de Baader-Meinhofgroep in ie der geval in hechtenis Het hof moet ook een beslissing nemen over het verzoek van Bonn tot uitlevering van Croissant. die afgelopen vrijdag in Parijs gearresteerd werd. grote groepen van de partij ernstige bezwaren De tegenstanders zijn bang dat parlementariërs, die tot een bepaalde uitgesproken vleugel van de partij behoren, door gekonkel en „nachten van de lange messen" zullen worden verstoten en dat slechts parlementsleden over blij ven, die geen enkele eigen inbreng durven te leveren en aan de hand lopen van een kleine groep partij activisten. De tegenstand is niet uit de lucht gegrepen de algelopen jaren zijn er diverse Labourpolitici bij hun kies districtsafdeling in ongenade geval len Voor het overgrote deel betrof het parlementariërs, die tot de rech terkant van de partij behoren Dat juist deze mensen het slachtoffer werden van acties is niet zo vreemd omdat het actieve deel van de afde lingen ln meerderheid links georiën teerd is. Het is maar de vraag of dit plan nu al zal worden aanvaard. Het ligt veel meer voor de hand dat Labour vlak voor de verkiezingen geen onrust wil zaaien in een aantal kiesdistricten en dat pas na de vol gende stembusstrijd iets dergelijks wordt ingevoerd Bestuur rustig Van interne betekenis maar ook be palend voor het gezicht van de par tij naar de doorsnee-kiezer toe is de samenstelling van het partijbe stuur Dit bestuur heeft zich de afge lopen maanden, grotendeels tegen eigen gevoelens in. tamelijk rustig gehouden omdat het gevaar be stond dat de Liberalen, die de La- bour-mlnderheidsregerlng ln het za del houdt, er de brul aan zou geven als Callaghan niet eens in staat zou blijken In zijn eigen huls orde op zaken te houden. Het was voor het partijbestuur. NEC geheten, een zaak van slikken of stikken Desondanks proberen leder jaar weer de diverse vleugels van de par tij een meerderheid ln het bestuur te krijgen. De afgelopen vijf, zes jaar heeft de linkervleugel telkens net een meerderheid weten te verwer ven maar het heeft er alle schijn van dat daar dit Jaar verandering ln komt en dat de meerderheid nu cen trum-rechts wordt Tenslotte speelt ook nu de kwestie van het Britse lidmaatschap van de Europese Gemeenschap een rol al lijkt die groter dan werkelijk het geval is. De groep rond minister Tony Benn van energiezaken blijft zich fel verzetten tegen voortzetting van dit lidmaatschap maar premier Callaghan heeft er het afgelopen weekeinde ln een brief aan het con gres geen twijfel over laten bestaan dat Groot-Brittannié wat hem aan gaat ln de EG blijft en dat er geen stap terug ls zolang Callaghan aan de macht is. Wel heeft de premier tacticus als hij nog steeds ls een aantal „hervormingsplannen voor de EG en haar functioneren voorge steld Vaderlanden Eén van die voorstellen ls om de nationale soevereiniteit van de lid staten een zaak die vooral in de discussies vooraf aan het EG-refe- rendum In juni 1975 een grote rol speelde meer dan tot nu toe ge beurt te eerbiedigen. AI eerder had minister van buitenlandse zaken David Owen op dit aspect de aan dacht gevestigd. Het lijkt nog te vroeg om te zeggen dat Labour be keerd is tot het Gaullistische stand punt van het Europa der vaderlan den maar wel kan worden gezegd dat ook de „Europeanen' binnen de partij de ergste weerstanden tegen de gemeenschap willen wegwerken om niet ieder jaar weer een oeverlo ze discussie te krijgen. De eerste vruchten van deze poli tiek. die op rekening kan worden geschreven van de premier en zijn minister van buitenlandse zaken, beginnen al te rijpen Een enkel» minister, die tot voor kort erg ge kant was tegen de EQ. laat zich al veel minder horen. Dat wil niet zeg gen dat het helemaal pais en vree U. Er ligt ook nog de overeenkomst met de Liberalen over de recht streekse verkiezingen voor het Euro pese Parlement Callaghan zal er de grootst mogelijke moeite mee heb ben de partij achter de verkiezingen te krijgen. Het ziet er nog steeds naar uit dat Labour hier niet alleen de steun van de Liberalen maar zelfs van de Conservatieven nodig zal hebben OENéVE (UPI, Reuter) - Twee ge wapende mannen hebben gisteren de vijfjarige Oabrlelie Ortiz, een lid van de rijke Boliviaanse tin-familie Patino, ontvoerd. Oabrlelie is de kleindochter van Simon Patino, eens eigenaar van een groot aantal Boliviaanse tinmijnen Oabrlelie werd gistermorgen ontvoerd toen zij op weg ging naar school. Haar bege leider werd bij de ontvoering ernstig mishandeld en moest in een zieken huis worden opgenomen De twee ontvoerders, tussen de 26 en 30 jaar. hadden volgens de politie een La tijns uiterlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7