Veel zwerfdieren afgemaakt Actie voor opvang apen De tekening van een lezer Commentaar Het ongelijk van de Staat der Nederlanden Actie om overbevolking van honden en katten tegen te gaan Drie doden bij auto-ongeluk Regen en wind 'vs boek verknippen heel gewoon 'J& aft!? romantisch liefde uitzondering ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Het is niet onbelangrijk dat de pre sident van de Haagse rechtbank minister Van Kemenade gedwon gen heeft het overleg met de leraren over zijn salarisbeleid te herope nen. Uit deze uitspraak van mr. J. H. Blaauw blijkt immers dat het georganiseerd overleg tussen minis ter en ambtenarcncentrales meer is dan een wassen neus. Zelfs een minister kan de regels van dat over leg niet straffeloos schenden. De ambtenaren-centrales verkeren in het overleg met de regering so wieso in een moeilijke positie. An ders dan bij onderhandelingen tus sen werkgevers en (gewone) werk nemers. beschikken de ambtenaren niet over sancties. Het stakingsrecht van ambtenaren is nog altijd niet geregeld en dat betekent dat de centrales het in het overleg alleen van hun argumenten moeten heb ben. Als een minister niet bereid is aan hun argumentatie recht te doen. is hun verzet vrijwel kans loos. Slechts de volksvertegenwoor diging kan een minister dan nog tot de orde roepen, of, zoals in dit geval, de rechter. Binnen een parlementaire democra tie behoort het parlement het laat ste woord te hebben. Maar dat hoeft niet te betekenen dat het overleg tussen ministers en ambte naren gedegradeerd mag worden tot een monoloog van de kant van de minister. De uitspraak van mr. Blaauw onderstreept dat nog eens. Het zou goed zijn als de wetgever in de toekomst daaraan de consequen tie verbond, dat ambtenaren ook het stakingsrecht moeten hebben, tenzij hierdoor vitale belangen ge schaad worden. Minister Van Kemenade heeft ver klaard, dat hij het overleg in de bijzondere commissie voor onder wijs zal heropenen. Duidelijk is dat de rechterlijke uitspraak meer vraagt dan alleen dat. De bedoeling van mr. Blaauw is, dat de regering met de leraren in discussie gaat over de vraag hoe de salarisverlaging voor beginnende academici vertaald moeten worden voor eerstegraads leraren. Zijn er (historische) argu menten aan te voeren voor een hogere inschaling van beginnende leraren (vanwege hun extra verant woordelijkheid) en zo ja, is er in deze tijd van matiging voldoende aanleiding om leraren extra achte ruit te zetten? Als de minister van onderwijs die mening is toegedaan, zal hij dat moeten aantonen. Zonder op het verdere overleg vooruit te lopen, herinneren wij hier aan eerder door ons gedane suggesties. Onze voorkeur gaat uit naar een oplossing waarbij de les taak van de beginnende leraar iets wordt verlicht en tegelijkertijd zijn salaris wordt terug gebracht tot het niveau van andere beginnen de academici in overheidsdienst. Maar om niet het risico te lopen dat de president van de Haagse recht bank ons boos aankijkt, haasten wij ons eraan toe te voegen dat de betrokkenen hier in het overleg maar eens over moeten stoeien. MAqON (Frankrijk. ANP) Bij de verkeersongeluk op de autoroute A 6, Vlakbij Demigny in het centrum van Frankrijk zijn drie Nederlan ders om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de veertigjarige L. Brugman en zijn 34-jarige vrouw uit Hoogerheide (gemeente Woens- drecht) en een broer van de heer Brugman, de 28-jarige Robert Brug man uit Dordrecht. Het ongeluk ge beurde toen mevrouyw Brugman de macht over het stuur verloor, door de middenberm reed en op een te genligger botste. HARMELEN De zeventienjarige Charles van der Gun uit Vleuten is overleden na een ongeluk in Harme ien. De auto waarin hij meereed, botste tegen een boom en raakte in een sloot toen hij plotseling voor een linkerrijdende tegenligger moest uitwijken. Een andere passagier werd gewond, de bestuurder niet. De auto die volgens de politie het onge luk veroorzaakte is zonder stoppen doorgereden. door Hans Schmit DEN HAAG In de tachtig asiels van de Nederlandse vere niging tot bescherming van dieren zijn de eerste zes maan den van dit Jaar 36.000 zwerf honden en honden voor wie geen thuis meer was, afgele verd. Voor 26.000 van deze hon den kon een nieuwe baas wor den gevonden de andere tienduizend moesten worden afgemaakt. In dezelfde periode moesten bijna 23.000 katten in de asiels worden opgenomen, van wie slechts 43 procent kon worden geplaatst dertien duizend katten moesten der halve worden afgemaakt. Frits Tikkemeijer, hoofdbestuurslid van de (nog steeds in bestuurlijke zorgen verkerende) Dierenbescher ming, noemt de aantallen kleine huisdieren die in de asiels moeten worden afgemaakt, „aan de hoge kant". Ze onderstrepen duidelijk een probleem dat de afgelopen jaren met name in de grote steden zorgelijke vormen heeft aangenomen. Alleen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bedraagt het overschot aan honden en katten al tussen de hon derdvijftig- en honderdtachtigdui zend. In 1974 begon de Dierenbescherming met de actie „Beter voorkomen dan zwerven", waarbij op ruime schaal folders werden verspreid om de aan dacht op het probleem van de zwerf dieren te vestigen. Eind vorig Jaar begon de Dierenbescherming een nieuwe actie, samen met de Belan gengroep Rechten voor al wat leeft en Amivedi, onder het motto „1 1 geen 2". Met de nieuwe actie hoopt men de mensen er toe te krijgen dat zij hun kater laten castreren, hun poes laten steriliseren, of hun teef door een injectie onvruchtbaar laten maken. Mochten er toch onverhoopt nestjes worden geboren, dan kunnen deze worden afgegeven (en als dat niet kan, worden ze afgehaald) bij de dierenasiels om ze te laten inslapen. Op die manier zou op de lange duur de overbevolking van honden en kat ten moeten worden teruggedrongen. In grote steden Het probeleem van de zwerfdieren werd voor het eerst in de grote ste den gesignaleerd. Frits Tikkemeijer: „Eerst kregen we vooral in sane ringsbuurten, van waaruit de men sen moesten verhuizen, steeds meer AMSTELVEEN De Stichting apen adoptie en protectie (AAP), die zich bezighoudt met de op vang van apen en andere exotische dieren, is gisteren een actie begonnen om geld in te zamelen voor verbetering en uitbreiding van het opvang centrum in Amstelveen. De stichting hoopt mini maal vijftigduizend gulden bijeen te krijgen. De stichting verwacht door de inwerkingtreding van de Wet bedreigde uitheemse diersoorten, waarbij onder meer het houden van apen als huisdier wordt verboden, een toename van het aanbod dieren. Momenteel zijn 81 apen in het centrum aanwezig. De apen worden niet aan parti culieren ter hand gesteld, maar worden uitslui tend groepsgewijs aan dierentuinen e.d. overge daan. Het laatst is een groep van 21 apen in de dierentuin van Norg ondergebracht. Bij de start van de actie ontving de actrice Caro van Eyck ter adoptie een aap van de Amsterdam se zakenman Loe Lap (zie foto). zwerfdieren, maar daarna ook in nieuwbouwwijken. In de Bijlmer meer in Amsterdam liepen tijdens de bouw een paar zwerfkatten, die door de mensen die daar werkten, werden verzorgd. Die dieren hebben zich voortgeplant en komen nu in grote aantallen voor. Aleen al op het terrein van de NDSM in Amsterdam komt een concentra tie van 250 zwerfkatten voor. In een nieuwbouwwijk in Amsterdam noord was één zwerfkat, die door de mensen werd gevoed. Zeven jaar la ter wareh er veertig zwerfkatten en die vormden toen een probleem: ze bezorgden de bewoners overlast en bedreigden de volksgezondheid. Maar de mensen blijven ze voeren, meestal in de tuin van een ander. Het kwalijke is dat eerst als er spra ke van overlast is, de Dierenbescher ming te hulp wordt geroepen. Soms ook komen bewoners in actie en gaan zelf, op vaak verschrikkelijke manier, de beesten afmaken." Mentaliteit De mentaliteit van de mensen ziet de Dierenbescherming als de belang rijkste oorzaak. In de eerste plaats is het onverstandig zwerfdieren te blij ven voederen in de tweede plaats zouden de mensen ervan doordron gen moeten zijn dat hun dier zich niet zomaar moet kunnen voortplan ten, omdat er voor de kleine katjes en kleine hondjes gewoon niet vol doende mogelijkheden zijn ze ergens onder te brengen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Na een redelijke middag met wasdrogersweer en een zonnetje is het vandaag opnieuw para- pluweer. Het frontensysteem met bewolking en regen (uitlo per van een Schotse stormde- pressie) is naar onze omgeving getrokken. De aanwakkerende zuidelijke wind, aan de kust hard, zal de temperatuur wel licht een of twee graadjes kun nen optrekken, daarna is er op nieuw enige daling te verwach ten in de wat koudere polaire lucht vanuit west tot noordwest achter een koufront. Die wijzi ging zal zich woensdag vermoe delijk op de meeste plekken hebben voltrokken, maar een scherpe temperatuurdaling is niet erg waarschijnlijk. De wel bekende buien keren dan terug, geflankeerd door de zon. Een hogedrukgebled, wat verder weg op de oceaan, bevordert dit wis selvallige spel. Finland kwam maandag nog wat steviger in de wintersfeer. Het sneeuwde er aan de noord zijde van de omvangrijke de pressie. die ons daarvoor het le ven zuur had gemaakt, en bij bedekte lucht wees de thermo meter er 0 tot -2 graden. Op het wel vaker genoemde Noord- zweedse station Storlien-Visjö- valen, kwam er in de nacht van zondag op maandag zelfs 6 gra den vorst op het scorebord: ma tige vorst. Gistermiddag om 4 uur vroor het op dat station nog 3 graden en was het dus een ijsdag. Het kan best zijn, dat de ganzen dit winterse oord verla ten en meer zuidelijk warmere streken gaan opzoeken bijvoor beeld ons land. Naar ik meen zijn de eerste waarnemingen van dergelijke wintergasten ge daan, maar dit houdt niet auto matisch in dat wij ook in de greep van de winter zullen ra ken. Een mysterieus meteorolo gisch voorgevoel komt er niet aan te pas De vogels voelen alleen dat het kouder wordt tus sen de veren en volgen de in stinctieve drang: op de wieken en wegwezen. De tekenen wijzen erop, dat „de oceaan" ons verder deze week blijft bedienen. De westelijke circulatie in de hogere niveaus haalt in het zeegebied ten wes ten van weerschip Charlie, mid den op de oceaan, nog altijd een snelheid van 192 km per uur uit westnoordwest. De vorstgrens was gisteren boven Duitsland en Oostenrijk gedaald tot 1000 me ter (meer buien daar dan bij ons), boven Zuid-Zweden en Finland zelfs tot 400 500 meter. Tegelijkertijd werd het 0 graden Celslus boven het zeegebied ten zuidwesten van Engeland en Ierland op 3500 meter gepeild, ten westen van Schotland op 1500 meter. Een weerkaart van Parijs Luchtvaart gaf een lang gerekte enigszins golvende 400 500 km brede corridor te zien met CAT, dat zijn sterke lucht- woelingen bij heldere hemel tus sen 8 en 12'/, km hoogte. Hij verliep via de Britse eilanden en de Noordzee ook over onze om geving om vla Midden-Europa in noordoostelijke richting af te buigen naar Rusland. Een kleine uitdieping voor de „gevorderden": de intertropi- sche convergentiezone: een equatoriale zone van lagedruk, waar de passaatwinden vanuit verschillende hoek elkaar ont moeten en de lucht gedwongen is naar boven uit te wijken, ver liep maandagmiddag door Sene gal en Mali naar Tsaad en Soe dan. De meest noordelijke wol kengrens reikte van de Kaap- verdlsche eilanden via Maureta- nië en Mali naar de zuidelijke Sahara om daar zuidwaarts af te buigen naar Tsaad. Ten zuiden van de convergentiezone deden zich onweersbuien voor in Sene gal en Guinea in het westen (toppen 12.000 meter) en onder meer ook in het oosten van Ka- perioden met regen i— <§£V-<-(fiSPi w„, V Frits Tikkemeijer: „De mensen moe ten de noodzaak zien om het over schot in te perken; je zult de dieren, en dan met name de katten, moeten steriliseren of castreren. Dat is een onnatuurlijke ingreep, inderdaad, maar er is ook sprake van een onna tuurlijke situatie. Het aantal zwerf dieren is zo uit de hand gelopen, dat we niet anders dan onnatuurlijk kunnen ingrijpen. Ik zie liever dat de mensen op dierendag hun poes laten steriliseren dan dat zij een lepeltje of een kalender kopen. Of dat, wanneer iemand de ingreep niet kan betalen, de buren die poes van de buurvrouw meenemen naar de dierenarts. Overigens is het overschot op het platteland aanzienlijk kleiner dan in de stad. Daar moeten de dieren zich zelf zien te redden; daar wordt niet BLEEM NIET IN DE HAND. DOE Met vignet van de actie die de Dieren bescherming, Rechten voor al wat leeft en Amivedi voert om het overschot aan honden en katten In te perken. bijgevoerd, zodat er meer selectie plaatsvindt." Toch bestaan er nog weerstanden tegen sterilisatie of castratie van het huisdier. De Amerikaanse dierenbe scherming heeft een aantal argu menten en de tègen-argumenten op een poster weergegeven. Een greep hieruit: De ingreep is te duur. Dat is op den duur niet Juist: een zwanger dier vraagt extra voedsel, de dierenarts moet worden betaald, de Jonge die ren moeten worden gevoed. Ik wil mijn kinderen de geboorte laten ziea OK. zeggen de Amerika nen. maar laat ze dan ook het eind in de asiels zien. Het dier moet een nestje hebben gehad. Dt is niet Juist: het niet heb ben van jongen heeft geen invloed op de persoonlijkheid of de gezond heid van het dier. Het ene nestje voegt alleen dieren toe aan het grote aantal dat jaarlijk moet worden worden afgemaakt Ik wil het dier geen pijn laten lijden. De Ingreep is echter pijnloos. Ik vind wel een thuis voor ze. De praktijk wijst het tegendeel uit. Beroering meroen (toppen ook 12.000 meter). Jan Visser geeft uitsluitsel over het Gouwzeewater in septem ber. Dat was gemiddeld 15.7 gra den Celslus warm. Op 10 cm in de grond was het op Marken 15.5 graad Celsius gemiddeld, op 30 cm: 15,8, op 50 cm ook 15.8 en 1 meter onder het maaiveld: 15.5 graden Celslus. Op 1 oktober jl. was het weerstation „Water land" drie Jaar operationeel. HOOOWATBR woensdag 5 oktober Vlts- singen 8 29-20 53 HarlngvlleUluüen 6 44- 19 08 Rotterdam 8 2C 21.07 Rchevenlngcn 7 4 0-20 04 IJmulden 8 2*30 53 Den Helder 12 02- - - Harllngen 1.58-14 37 Delfzijl 4 06- 16 31 Zolang echter een overschot aan kleine huisdieren blijft bestaan en er niet voldoende plaatsingsmoge lijkheden zijn, zullen in de asiels dieren moeten worden afgemaakt. In 1975 ontstond over de wijze van afmaken de nodige beroering in de Dierenbescherming, waarop een commissie uiteindelijk een aantai richtlijnen bepleitte voor het behan delen en doden van dieren. Frits Tikkemeijer: „Vorig jaar heb ben we een motie aangenomen, waarin de asiels wordt gevraagd de dieren met een injectie door de die renarts te laten afmaken. Dat ge beurt nu al in de meeste asiels. De vraag is echter in hoeverre een injec tie de enige methode is. Dat is een zaak voor de dierenarts: een dier is soms zo wild dat een injectie niet mogelijk is. Verder zijn we bezig regelement op te stellen voor de asiels. De asiels die zich aan de reglementen houden, zullen een soort erkenning krijgen. Aan asiels met misstanden zullen we die waar dering onthouden. We hopen dit re glement komend voorjaar te kun nen aannemen. In het reglement, dat is aangepast aan het Honden- en kattenbesluit, zal mogelijk de bepa ling komen dat alleen gesteriliseer de en gecastreerde dieren worden afgeleverd. Dat kost echter wel weer extra geld. Het opzetten van een asiel kost ongeveer een miljoen gul den, leder dier dat wordt afgeleverd moet worden geènt, drie weken ge voed en dan ook nog onvruchtbaar worden gemaakt. Als je die kosten moet gaan verhalen, moet een hond 150 gulden gaan kosten en een kat 75 gulden. We zouden dan ook graag meer steun van de gemeente krijgen bij het asielwerk. In sommige plaat sen gebeurt dat wel, maar nog lang niet ln alle plaatsen waar dat nodig is." Zo n twintig, dertig Jaar geleden zat je nog echt in de rats als je een boek naar de bibliotheek terug moest brengen waarin Je een ezels oor of een vetvlek had gemaakt Zouden ze het bij het inleveren merken? In dat geval zat er min stens een reprimande aan vast. want het was tenslotte niet jóuw boek Zo werd het je ook thuis nog geleerd en Je was er dan ook diep van doordrongen dat je héél voor zichtig met andermans spullen moest omspringen. Blijkbaar is dat tegenwoordig niet meer zo Er worden erg veel boeken vernield, maar in de bibliotheken is het meestal zo druk dat je rustig een boek kunt inleveren zonder dat de beschadiging opvalt. Ze merken het natuurlijk wel: veel later, als zo'n kapot boek opnieuw wordt uit geleend bijvoorbeeld. Dan worden de vernielingen wel ontdekt, want de boeken zijn meestal niet zo n beetje beschadigd: hele stukken worden er uitgeknipt. Op het ogen blik loopt het met de vernielingen zelfs zo de spulgaten uit, dat de Openbare Bibliotheek Velsen de di recteuren en hoofden van scholen in de buurt een brief geschreven heeft met het verzoek er alsjeblieft op te letten dat de leerlingen geen of tenminste niet veel illustraties bij hun werkstukken hoeven te plakken. Want daarin zit het euvel: werkstukken, „scripties", zijn in; je kunt zo gek niet bedenken, of een klas maakt er wel een scriptie over. Plaatjes fleuren zo'n werkstuk na tuurlijk lekker op en dus scheuren en knippen de leerlingen naar har telust illustraties uit hun biblio theekboeken. Daarom staat in de brief van de bibliotheek ook de wanhoopskreet, of de leerkrachten dan tenminste aan hun leerlingen willen vragen waar ze die mooie plaatjes vandaan hebben gehaald. Is daar niet eenvoudig paal en perk aan te stellen door ln het bijzijn van het kind dat het geleende te rugbrengt, het boek even te contro leren? „Dat proberen we wel," zegt adjunctrdirectrice mevrouw Rlenks, „maar het ls zo druk en het moet allemaal zo vlug. dat de kin deren meestal al weg zijn voor we iets ontdekken. Bovendien gaat de ponskaart met het herkennings nummer meteen in de computer, zodat Je aan het boek niet meer kunt zien wie het geleend heeft. Trouwens, bewijs maar eens dat het de schuld van de leerling is. Zelfs als we tijdig een vernieling zien en we vragen meteen: wat is daarmee gebeurd? zegt hij of zij nog dat het al zo was toen le het kreeg." Zou het niet helpen om de ouders een vergoeding te vragen? Onze ervaring is," aldus mevrouw Rienks, „dat boetes meestal weinig zin hebben. Daar geven ze niets meer om. De vernielingen zijn al veel langer aan de gang, maar het wordt steeds erger. Het beste is echt als de scholen er op gaan letten." Moe van het fietsen? Klap dan uw stoel uit en ga, nog steeds op de fiets, even lekker zitten. Dan kan als Georg Walk uit Düsseldorf het zover krijgt dat zijn uitvinding in produktie komt. HIJ bedacht een met zeildoek bespannen klapstoel tje dat aan de bagagedrager vastzit 'en van daaruit kan worden uitge klapt. Deze Shetland pony heeft geen kromge groeide benen. Het zijn z'n hoeven die door schande lijke verwaar lozing zo uitge groeid zijn, dat de voeten en benen van ,,King" er gru welijk mis maakt door zijn geworden. Een Ameri kaanse inspec teur van de dierenbescher ming vond hel dier in een stal van drie bij drie meter, het kon nau welijks meer op zijn benen staan. Zijn baas, die King twee jaar lang in de kleine stal opgesloten heeft gehou den zonder hem behoorlijk te verzorgen, kan een aan klacht wegens dierenmishan deling tege moet zien. De verloving van de negentienjari ge Stewart McPhee uit Olasgow zag er heel chic uit: hij had een witte Rolls Royce met chauffeur gehuurd, haalde daarmee zijn aan gebedene Frances Flannigan van huis, schoof haar een verlovings ring aan de vinger en vroeg haar nog ln de auto zijn vrouw te wor den Op zoiets kun Je geen nee zeggen en Frances beloofde hem ter plekke dan ook eeuwige trouw, hoewel ze wist dat er geen gouden toekomst voor haar is weggelegd; Stewart had zijn allerlaatste spaar centjes ruim vierhonderd gulden aan zijn verloving besteed en toen was er geen cent meer, want hij is een van Engelands 1,6 miljoen werklozen en dat is geen vetpot. Nou Ja, het romantische paar had na de afrekening met de chauffeur nog net genoeg over voor een uit stapje (de bioscoop) en een verlo vingsdiner: twee porties "fish and chips", die ze onderweg mét Rolls en chauffeur even bij de visboer haalden. En natuurlijk hebben ze voor de rest van hun leven de herin nering aan een onvergetelijke dag. Inhakend op het speelse .omroep- ABC' dat de KRO-gids Studio we kelijks ln gedeelten afdrukt, rea geert een lezer in die gids: „Is ln het omroep-ABC bij de letter G onder de noemer Geloof geen vergissing gemaakt? Moet dit niet als volgt lulden: Geloof, bekend uit de trits Oeloof, Hoop en Liefde? Met dien verstande dat Geloof ln onze om roep een niet onbelangrijke rol speelt, terwijl de Liefde aldaar (uit gesloten de platvloerse versie) nau welijks aan bod komt?" Odile Perquln, een 28-jarlg Parijs meisje, gaat met de even oude Tlan Li uit Peking trouwen. Dat lijkt niet de moeite van het vermelden waard, maar toch ls het Iets bijzon ders: het gebeurt niet zo gauw dat een westerllng(e) toestemming krijgt om met een Chinese man of vrouw te trouwen (of beter: anders om). Deze twee hebben er dan ook niet weinig moeite voor gedaan Na eerst verschillende keren hun neus te hebben gestoten, schreef OdUe deze zomer in wanhoop een lange brief aan vice-premier Teng Hsiao ping zelf. Van hem heelt ze nu toestemming gekregen, anders dan het Australische meisje 8usan Day die zo graag met een Chinese leraar wil trouwen Ook zij geeft het niet op en ls vastbesloten ln Sjanghai te blijven tot de zaak helemaal ln orde la.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5