Bond kraakt sociaal beleid textielcoöperatie - Y - D Een spaarder kan in principe drie kanten op: parlementparlementairparlementariërparlementarismeparlementenparlementeren Nieuwe boeken CDA organiseert (3) Weduwnaars Inflatie Agenda §a.ri.ementparlementairparlementariërparlementarismeparlementenparlementeren Klemvast? Niet vastzetten. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. De Amro Bank is er voor alle spaarders. DINSDAG 4 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P9-RHS11 „Geen bevoegdheden voor ondernemingsraad" UTRECHT (ANP) „Ik dacht dat het sociaal beleid bij de Confectie Coöperatie Nederland (CCN) in de grondverf stond, maar het staat nog niet eens in de plamuur. Het is knudde". Zo karakteriseerde W. L. Verstraeten, bestuurder bij de Industrie bond NKV, gisteren het overleg over het sociaal beleid bij de CCN met de president van de raad van bestuur van de coöperatie en commissaris Herrema. Redactie: Ferry Mingelen, Bijdragen: Theo Koelé, Dick van Vliet, Gerard van der Wulp. De Confectie Coöperatie is een pro ject in het kader van het herstructu- reringsbeleid van de overheid. De Nederlandse herstructureringsmaat schappij is nauw betrokken geweest bij de oprichting in 1976 ervan. Bij de CCN zijn zeventien bedrijven aan gesloten met 33 ateliers en ongeveer 2700 werknemers, van wie 400 in het buitenland. Doel van de coöperatie is werk zoeken op de buitenlandse markt. De CCN heeft een omzet van 200 miljoen nu, en die moet stijgen naar ongeveer 266 miljoen in 1980. De overheid betaalde in 1977 de helft van de kosten, 2,5 miljoen gulden. Geen bevoegdheden Het belangrijkste bezwaar van de vakbonden tegen de coöperatie is het ontbreken van een duidelijk so ciaal beleid. Volgens Verstraeten wreekt zich het feit dat de raad van bestuur geen enkele bevoegdheid heeft. „De bedrijven bepalen de koers. Ze willen de vakbonden bui ten de deur houden en hun geen inspraak geven. Bovendien zien ze de ondernemingsraad als een instru ment om tegenaan te praten zonder dat de OR bevoegdheden heeft ge kregen. laat staan mag amenderen tegen besluiten". De beide CCN-vertegenwoordigers hebben van de bonden te horen ge kregen dat zij de directies van de zeventien aangesloten bedrijven van de ernst van de situatie op de hoogte moeten stellen. De bonden krijgen dan, zo is toegezegd, de meningen van de directies op papier. „Als die niet willen veranderen, dan zullen de bonden een definitief nee tegen de coöperatie uitspreken", aldus Ver straeten. De bonden zullen in 'dat geval het ministerie van economi sche zaken adviseren geen gelden voor deze herstructurering beschik baar te stellen. De overheid draagt tweederde in de kosten bij als een herstructurering geschiedt op STRUCON-voorwaarden. Een derde van de kosten betalen de deelnemen de bedrijven zelf. J. van Heerden: Tussen psychologie en filosofie, essays, Uitg. Boom, Mep- pel 1977, 132 blz„ 19,50. Het boek van Van Heerden bevat een bundeling van eerder gepubli ceerde opstellen op het grensgebied van psychologie en filosofie. Hij schrijft over het Oedipuscomplex, over de projectie en over de filosofen Austin, Ryle en Sartre. Hij besluit zijn boekje met opstellen over psy choanalyse en taal, en over weten schap en maatschappij. Frederic Vester: Handboek voor mi lieuproblemen. Uitgave Het Spec trum, Utrecht/Antwerpen. 320 pag., prijs: 13,50. Het Handboek voor milieuproble men is voortgekomen uit een studie van de „Studiengruppe für Biologie und Umwelt" uit 1971, verricht op verzoek van de gemeente München. Het boek geeft een overzicht over de milieuproblematiek en aanwijzin gen voor mogelijke oplossing. Het wil vooral de nadruk leggen op de wisselwerking tussen de probleem gebieden. Het onopgemaakte bed, door F. Sa- gan. Uitg. Elsevier, Amsterdam. 220 blz. S 16,90. Bij de Zuldhollandsche uitgevers maatschappij te Baarn verscheen de 13e druk van Soldaat van Oranje 40-45 van Erik Hazelhof Roellzema. Het voorwoord Is van prins Be- rnhard 256 blz - 18,50. Geïllu streerd met authentieke foto's. Bij uitgeverij Querido, Amsterdam verscheen Salamander-pocket nr 423: De maker van H. Bernlef. 143 blz 5.75. Zuid-Afrika, door G. Cubitt en A. Helfet. 208 blz - 48.—. Geïllu streerd met 636 foto's, waarvan 500 in kleur. Uitgave van Balkema in Rotterdam. AO-boekje 1681: Kinderen, ja of nee? Schrijvers: Ir M. Niphuls-Nell en drs M. L. den Bandt. Uitgave: stichting IVIO, Lelystad. 20 blz 1.75. Bij uitgeverij Elsevier te Amster dam zijn vier kookboekjes versche nen in de serie Burda-culinair: 200 recepten voor de koude keuken; 200 slakrecepten; 250 soepen, sausen, sa lades; 200 bakrecepten. Per deeltje 142 blz. - 14,90. Avonturen van een diepzeeduiker, door P. Diolé en AlFalco. Herinne ringen van Albert Falco, de eerste duiker van de Calypso, met een voorwoord van J. Cousteau. Geïll. met 131 kleurenfoto's. Uitg. Bruna, Utrecht. 296 blz - 45,—. Piratenzenders, door J. F. J. Gorus. Europese en internationale aspec ten. Ingeleid door prof. dr F. de Pauw. Uitg.. Scriptoria, Antwerpen. 214 blz - geen prijsopgave. Behalve dat de CDA-partiJen zich het komende Jaar bezig zullen hou den met strikt gescheiden leden werving (zie deze rubriek van vori ge week» blijven de zusterpartijen KVP. ARP en CHU ook alles op alles zetten om hun eigen landelij ke en regionale organisatleverban- den in stand te houden. Vanuit de partijtoppen zijn de laat ste tijd al diverse brieven naar de regionale en plaatselijke afdelin gen gegaan, waarin het lagere par tijkader op het hart gedrukt krijgt om vooral de organisatie van de afzonderlijke partijen niet te laten versloffen. Men mag (en moet trou wens ook, als het aan de CDA-top ligt) best alle inzet geven aan het van de grond brengen van plaatse lijke CDA-structuur, maar het kan volstrekt niet ten koste gaan van de eigen, afzonderlijke partij-orga nisatie* Bij die aanwijzingen voor de basis wordt bij voortduring benadrukt dat het CDA nog steeds niet meer is dan een federatie van partijen, geen fusie. De aandrang om de af zonderlijke partijstucturen volle dig intact te houden komt vooral uit de kringen van ARP en CHU, maar als een soort reactie daarop is nu ook de KVP druk bezig, om gelijkwaardig straks de voorziene CDA-fusie in te trekken. Bij de KVP heeft men het trouwens verre weg het moeilijkst met het blijven organiseren van de eigen basis, om dat deze partij, veel meer dan de beide andere CD A-partners al ja ren op z'n retour is en op vele plaatsen allang helemaal geen plaatselijke organisatie meer heeft. In menig dorp of stad deed die ene plaatselijke voorzitter of secretaris die nog overgebleven was al Jaren niets meer. en toen het CDA plaat selijk van de grond kwam, stortten deze KVP-ers zich in het nieuwe CDA-elan, met verwaarlozing van de doodgebloede KVP-afdeling. Bij AR en ook wel bij de CHU. is dit probleem veel geringer van om vang. omdat daar als vanouds de organisatie hecht in elkaar zat. Ook daar echter wordt gevreesd dat er langzamerhand een te groot beroep op de inzet van het plaatse lijk kader wordt gedaan dat im mers in feite twee partijen (de eigen partij en het CDA) moet beman nen. Maar vooral in AR-kring blijft men hameren op de extra inzet, waarbij niet nagelaten wordt erop te wijzen dat de drie partijen het over de grondslag van het CDA nog steeds niet eens zijn. Het lijkt er overigens op dat deze druk vanuit de partijtoppen aan de basis in toenemende mate met ge mor zal worden ontvangen. Ruim een Jaar geleden kwam de landelij ke CDA-samenwerking na veel af houden tenslotte tot stand dankzij acties vanuit de partij-basis, waar Zo gaat het dus niet. Als Den Uyl de ministers zomaar als waren het rijpe appeltjes voor het plukken had, dan zou de formatie heel wat sneller rond zijn. Wat er werkelijk gaande is binnenskamers, is een harde machtsstrijd tussen PvdA en CDA met name over het aantal zetels en de mensen die daarop moeten ko men, mensen waarvan de keus ook het totale zeteltal kan beïnvloeden. Krijgt D '66 bijvoorbeeld twee zetels, dan vindt de PvdA dat niet leuk. Maar zit oud-fractieleider Van Mier- lo op één daarvan, dan denkt PvdA daar heel anders over, Van Mierlo kennend als een goede PvdA-vriend. Van Mierlo is dus een soort prijsap- pel. Grootste prijsappel in de forma tie blijft echter de CDA-fractieleider Van Agt, die gewoon weer graag op justitie wil terugkeren. De PvdA wil In zeer veel gemeenteraden al ge ruime tijd werd samengewerkt. Het komt bij sommigen bijvoorbeeld niet plezierig aan, dat een geza menlijke ledenwerfcampagne van de CDA-partiJen uitblijft. Begrip daarvoor bestaat in ,de CDA-top wel. maar op de vraag waarom de landelijke werf-actie dat niet, en vraagt, indien het toch onvermijdelijk is, een zeer hoge prijs daarvoor. Dat zijn nog maar twee voorbeelden van de vele problemen die bij de samenstelling van een kabinet opko men. Langs welke rechte en slinkse wegen men echter ook probeert de zaak rond te krijgen, een ding staat vast, die ministers-kandidaten kun nen zonder akkoord van hun fractie leiders niets doen. Zou Den Uyl bijvoorbeeld, ten einde raad, probe ren een stel linkse CDA'ers voor zijn kabinet te interesseren zonder toe stemming van Van Agt, dan wacht het tweede kabinet-Den Uyl een triest lot. Het zou dan bij het eerste optreden door de CDA-fractie weg gestemd kunnen worden. uitblijft wordt als formele hoofdre den opgegeven dat er geen geld voor is, terwijl er bovendien een periode komt van regionale verkie zingen, zodat de ledenwerving pri mair daar vandaan moet komen. Het wordt in CDA-krlng echter een publiek geheim genoemd dat de huidige federatie-structuur van het CDA op sommige punten domweg verlammend werkt. Zo ook bij de ledenwerving. Van nature zullen de partijen aanwas van rechtstreekse CDA-leden tegenhouden en eigen aanwas bevorderen. Stel het CDA krijgt honderdduizend rechtstreek se leden, niet gebonden aan één van de drie moederpartijen. De po sitie van bijvoorbeeld de CHU met 25.000 leden zou dan erg moeilijk worden. Complicaties in de huidige federatieve structuur zijn bij grote groei van CDA-leden onvermijde lijk. Zo houdt bijvoorbeeld de in dat geval relatief kleine CHU vol gens de afspraken veto-recht, en kan zelfs eventueel het dan explo sief gegroeide CDA van zijn naam en handelsmerk ontdoen. Die naam CDA is namelijk eigendom van de drie moeder-partijen. Als één eruit stapt, kan deze de overge blevenen beletten de naam verder te gebruiken. Het is al weer drie Jaar geleden, dat de Tweede Kamer staatssecretaris Van Rooljen (financiën) vroeg we duwnaars met Jonge kinderen meer financiële armslag te geven. Er moet. zei de Kamer, een regeling komen die het mogelijk maakt dat weduwnaars gezinshulp kunnen betalen. Volmondig stemde de Ka mer in met een motie van het toen malige Kamerlid Vermaat (AR), waarin werd gezegd dat de belas- Ungwetgeving te weinig rekening houdt met extra kosten, waarvoor weduwnaars komen te staan bij de verzorging van hun kinderen. Door „vele werkzaamheden in de wetge vende sfeer" is Van Rooijen er pas het afgelopen voorjaar in geslaagd een regeling op tafel te leggen. Deze week spreekt de Kamer zich erover uit. Het gaat in Van Rooijens plan niet alleen om weduwnaren, maar ook om andere één-ouder-gezinnen: ge scheiden mannen en vrouwen, we duwen, ongehuwde vaders en moe ders. allen met tenminste een kind dat nog geen veertien jaar is. Van Rooljen gaat ervan uit, dat gezins hulp minder noodzakelijk is naar mate kinderen ouder en zelfstandig worden. De ontworpen regeling komt erop neer, dat uitgaven voor gezinshulp „buitengewone lasten" worden, zo als de loon- en inkomstenbelastin gen die kennen. De fiscus houdt er dan rekening mee, dat de kosten voor gezinshulp een fikse hap ne men uit het besteedbare inkomen van een ouder. De Tweede Kamer is er nog niet van overtuigd, dat de regeling voldoende soelaas biedt voor mensen met lagere Inkomens Van Rooijen zal daarover aan de tand gevoeld worden. In de Jaren, dat op het ministerie van financiën gewerkt werd aan de regeling, zijn steeds meer mensen ertoe overgegaan een risicoverze kering te sluiten op het leven van hun echtgenoot of echtgenote Wanneer een van de partners komt te overlijden heeft de ander een financiële steun in de rug. aldus Van Rooljen. De achterblijvende ouder moet echter vaak constate ren. dat de uitkering te klein is. gelet op de kosten en de duur van gezinshulp. In de verzekeringswe reld wordt dat beaamd. Daar wordt echter aan toegevoegd, dat „men zich vaak verkijkt op de snelle kos tenstijging in de gezinsverzorging." Zien de verzekeraars in een rege ling van Van Rooijen nu een „con current" van hun risicoverzekering, die met grote reclamecampagnes omgeven is? Dat lijkt niet het ge- - val. Er wordt op gewezen, dat de verzekeringswereld vorig Jaar be ducht was voor de komst van de algemene arbeidsongeschiktheids wet (AAW). Later bleek die vrees niet gegrond. Integendeel, het pu bliek werd meer „verzekeringsbe- wust" en dat leidde zelfs tot een flink aantal aanvullende verzeke ringen. Sinds 1 december 1970 mogen kan tonrechters burgerlijke zaken als geldvorderingen en zo behande len tot aan een grens van 1500 gulden. Gaat een zaak over een hoger bedrag dan moet de arron dissementsrechtsbank er aan te pas komen. Vóór 1970 lag dit bovengrensbe drag vanaf 1942 op 500 gulden, maar door de inflatie was de wetge ver genoodzaakt deze te verhogen, al was het alleen maar om een enorme toeloop naar het arrondis sementsgerecht te voorkomen. Morgen komt in de Tweede Kamer een dergelijke aanpassing aan de inflatie opnieuw aan de orde. nu van 1500 naar 3000 gulden. Tegelijk hiermee wordt ook voorgesteld om de grens waarbij iemand na het kantongerecht nog in hoger beroep kan gaan te verhogen van 500 naar 1500 gulden. Voor 1970 lag deze appèlgrens op 200 gulden. Ook hier speelde de Inflatie een rol, al ontkent minister Van Agt. die het wetsontwerp per 31 december vorig jaar indiende, niet dat ook vast wat is vooruitgelopen op de Inflatie van de komende Jaren. Dit om in de nabije toekomst tegen te gaan dat weer nieuwe wetswijzigin gen nodig zijn. De agenda van de Tweede Kamer is, in afwachting van een volwaar dig kabinet, nog steeds mager. Deze week worden onder meer be handeld: nieuwe belastingfacilitei ten voor onvolledige gezinnen, ver hoging van de bevoegdheid voor de kantonrechter en de zogeheten sanctiewet (boycot Rhodesiè) Bij de Zuldhollandsche uitgevers maatschappij te Baarn verschenen: Duik en val aan, oorlogsroman van Douglas Reeman 255 blz - 22,50 en Rosa, roman van C. Marchant (pseu doniem van C. Cookson) 211 blz 23,90. Ds W. C. Verstoep: „Genesis Glo baal", met toelichting bij Genesis 1- 11 voor gebruik in gespreksgroepen, met verwerkings- en gespreksugges- ties. 36 blz - 3,95 (te bestellen door storting op giro 42618 t.n.v. Centrale voor Vormingswerk/HVD, Drie bergen). Kruisgang van het Woord, door M. C. Capelle. Uitg. Oosterbaan Si le Coin- tre. Goes. 202 blz - 17.90. AO-boekje no 1682: Latijns Ameri ka, door P. Hintzen. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz - 1,75. De vlindervergadering. Een aan drugs verslaafd meisje vindt via de Mexicaanse gevangenis haar weg te rug. Susan Nadler geeft in dit boek een verslag van het verblijf in de gevangenis. Uitg. Becht, Amster dam. 189 blz - 18,90. Elseviers gids van edel- en sierste- nen, door W. Schumann. Geïllu streerd met 1500 afbeeldingen in kleur. Uitg. Elsevier, Amsterdam. 256 blz - 35,—. Ongewild kunnen werknemers mms met problemen in de klem zitten. Het CNV is er om te helpen. Belangenbehartiging van persoon en groep Niet met grof geweld, wel met overleg, vanuit ren overtuiging, eerlijk en gemotiveerd. Zó werkt het CNV Ook voor u! Sla sterk met 't CNV'^-^ Wl lr\ Bel 030-941041 Va/11 L/ Chr Nationaal Vakverbond, Utrecht, Ravrllaan IPostbus 2475. ADVERTENTIE mm 'tJk m DEN HAAG De Koreaanse am bassadeur in ons land, Ha Koo Yeon. heeft gisteren op de Haagse begraafplaats Nieuw Eik en Duinen een monument onthuld voor de Ko reaanse nationale held Yi Dzjoen, die daar begraven heeft gelegen. Yi Dzjoen overleed in 1907 in Den Haag. dat hij bezocht tijdens de Tweede Haagse Vredesconferentie. Sindsdien is zijn graf een pelgrims oord geworden voor alle Koreanen die Nederland aandoen Het monu ment, een bronzen buste, is in Zuid- Korea vervaardigd. Yi Dzjoens stof felijk overschot werd in 1963 overge bracht naar Seoel. Van links naar rechts: burgemeester F. Sehols van Den Haag, de klein dochter van Yi Szjoen, mevrouw S. C. Yi, ambassadeur Ha Koo Yeon en de schepper van de buste uit brons, prof. M. K. Baik Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van 4% Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn zc goed voor maar liefst LoL7% Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot 8%

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11