Houdini's boodschap verdween in een spektakelverpakking Menselijkheid en humor bij Proloog Academisch Ziekenhuis Utrecht hervat open hartoperaties museum het prinsenhof delft vacatures inde nczoiidlicidszarij Bakuba met Chaotisch Legende Afrikaans toneel Romantiek Rubens ontdekt in Stockholm H, /erpleegkundigen Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum 125 jaar ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 door R. N. Degens AMSTERDAM Het loopt met de produktie van Nederlandse opera's nog wel niet zo'n vaart als met die van de Neder landse speelfilms, maar de wereldpremière van Peter Schats ..Houdini" donderdagavond in het Amsterdamse Carré, was toch weer een bewijs van de muziekdramatische vruchtbaarheid van he' huidige Nederlandse com ponistengeslacht. Ondanks de vlot verlopene symbolische geboorte van e hoofdpersoon Houdini aan fct begin van het eerste bedzlf. lijkt de levensvatbaarheid «n het werkstuk als geheel tch twijfelachtig doordat, wegns het ontbreken van een strkke dramatische vormgeving, de onderliggende ideologie niet voldoende overkomt Peter Schat en alle medewerkrs die hij met zijn idee voor een opea over de fascinerende figuur van d legen darische boeienkoning Houcm kon warm maken, blijken Houdii's ver mogen te missen een zelf tdachte. onmgelijk lijkende opgave tot een goeceinde te brengen Die'Pgave was voor de makers van dez ..circusopera", de showman Hodini als symbool voor de bevrij- dir van de geknechte mensheid ten toele te voeren. Op zichzelf een agdige vondst: de bevrijding van de rrnsheid uit haar ketenen (van wel- k aard dan ooki te projecteren in de guur van de circusartiest die zich in e meest hopeloos lijkende situaties n een kist. hangend aan een touw of nder water) van deskundig aange- egde boeien wist te ontdoen van de boze machten dezer wereld AMSTERDAM Detoneelgroep ..Bakuba" treedt van ftot en met 9 oktober op in het „Scterijn". Lin- neausstraat 2. Amsteïam met een bijzondere theaterpr*entatie: ge baseerd op de NOS-ptduktie „Tus sen Mythe en Maskr' brengt de Nederland werkendi Surinaamse groep op initiatief vn „Soeterijn" een aantal tableaus an gedramati seerde Afrikaanse mthen. verhalen en liederen. Evenals de NOS-prduktie van Bert van der Zouw heeftle presentatie in Soeterijn tot doel Ie functie te be lichten. die het tneel in de Afri kaanse samenlevig heeft. De ta bleaus die „Bakba" onder regie van Eroll Caprin brengt, werden gekozen in oveeg met Mineke Schipper-De Leeiv. die ook voor de vertaling zorgde (ADVERENTIE) 13okt. t/m2nov 1977 Weekdagen van 1000-17 00 uur Zondags van 13.00 17 00 uur Bovendien dinsdag en donderdagavond van 1900 22.00 uur Houdini was vermaard en werd een legende door de manier waarop hij met zijn (grotendeels op zorgvuldig voorbereide trucs berustende) ont snappingen zijn toeschouwers in spanning hield Niemand ook Houdini zelf niet dacht daarbij aan bevrijding van het mensdom* Daar kom je trouwens bij het zien en horen van deze opera ook nauwelijks aan toe. Doordat de aandacht door lopend wordt afgeleid door wat er tn de, als circuspiste fungerende, to neelruimte .wordt vertoond. Een veelkoppige menigte van dansers, zangers, acrobaten en een vuurvre ter is daar in steeds andere kostume ring een voortdurend levendig en beweeglijk in de weer als decor voor bepaalde gebeurtenissen uit Houdi ni's leven. Diens ontsnappingskun sten worden door een tweetal „stand-ins" (de danser Clint Farha en de „escapoloog" Howard Peters) zowel gestyleerd als realistisch ver toond. Dat laatste nogal stuntelig in vergelijking met wat volgens de overlevering Houdini zelf op dit ge bied presteerde Maar het eist alle maal zo nadrukkelijk de aandacht op. dat de door componist en tekst dichter beoogde ideologische achter grond onopgemerkt blijft. Los van die achtergrond is het op zichzelf ook maar matig boeiend. Zo zijn de als „Politie Macht der Wereld" ver klede dansers en koorleden die Hou dini vergeefs trachten te knechten en te knevelen, meer schertsfiguren dan angstaanjagende handlangers Voorbeelden van de soms kitscheri ge. en meestal chaotische regie zijn de scène van de dood van Houdini's moeder in witte sluiers en lakens, en ook de operetteachtige spitiristische seance met als slot een kinderlijk ballet van doden en een geraam te. Een van de weinige boeiende scè nes (in zijn betrekkelijke soberheid dramatisch werkend) is die waar Houdini de stomp in de maagstreek krijgt waarop hij niet voldoende was voorbereid, en waaraan hij ook in werkelijkheid is gestorven. Gezien de nauwe samenwerking van componist Peter Schat met de En gelse tekstdichter Adrian Mitchell, de Amerikaanse regisseuse Donya Feuer en de ontwerpers van decors en kostuums (Floris Guntenaar en Leonie Polak) kan men het rommeli ge visuele aspect van deze opera als een collectieve prestatie zien. waar voor Schat mede de verantwoorde lijkheid draagt De basis-idee en de muziek zijn ech ter van hem alleen. En hoewel hij naar mijn mening de geweldige moeilijkheden (om niet te spreken 0061(16110 van onmogelijkheden) van een „ide ologische" opera heeft onderschat, getuigt zijn strikt persoonlijk aan deel in het geheel, te weten de muzi kale partituur, van een grote emotio nele betrokkenheid met dat wat hij als achtergrond en ondergrond van dit werk naar voren wilde brengen drukking komt. Op een manier die doet denken aan de in 1915 gestor ven Russische componist Alexander Skrjabien; met wie Schat ook de voorliefde voor kolossale middelen gemeen heeft Voor Houdini zijn het voltallige Con certgebouworkest. een elektrisch psalterkwintet en een steelband in de weer. Ze nemen in Carré de hele begane grond rondom het toneel- plankier in beslag. Dan is er het mee- acterende Operakoor en een groot aantal vocale solisten. Met als vertol kers van de voornaamste partijen Jerold Norman (Houdini). Sarah Vel den (Houdini's moeder). Jennie Veeninga (Houdini's vrouw). Jan Derksen (manager). John Bröcheler (dokter). Pieter van den Berg (Sir Arthur Conan Doyle) en Elisa Gala- ma (zijn vrouw). Vooral voor de rol van Houdini's moeder heeft Schat een paar heel mooie, bijna ontroerende „aria's" ge schreven die door Sarah Velden magnifiek werden gezongen. Trou wens de muzikale vertolkingen in het algemeen waren, mede dank zij de kundige leiding van Hans Vonk. voortreffelijk. Hij heeft daarbij een „toonspraak" gehanteerd die melodisch en harmo nisch naar een algemene, directe ver staanbaarheid streeft. Waarin zo men wil een nieuwe romantiek door klinkt. waarin ook als een soort „rode draad" aan de „Internationa le" ontleende trompetsignalen ge bruikt worden, en waarbij vooral in de vaak indrukwekkende koren een pathetische bewogenheid tot uit De partituur van dit werk bevat, hoofdzakelijk in het eerste bedrijf, talloze fragmenten waarvan de ge heel eigen, sterk beeldende muzikale zeggingskracht op een ontwikkeling in Schats componeren wijst op grond waarvan men hem met recht Neerlands hoop voor de opera kan noemen. Maar om dat waar te ma ken zal hij toch een minder ambi tieus project moeten kiezen dan deze „Houdini". waarvan de boodschap: „Volkeren van de wereld verbreekt uw ketenen" helemaal in de circus achtige spektakelverpakking is ver dwenen. De Nederlandse Operastichting geeft nog voorstellingen van Houdini (alleen in Carré) op 1. 3, 5. 7. 9 en 11 oktober. Jerold Norman als Houdini in de gelijknamige opera van Peter Schat die donderdagavond in Amsterdam in première ging. De bedrijfsledengroep vergadert hard, maar er is een grens." Proloogs nieuwe voorstelling ..Kei- door André Rutten UTRECHT De toneelwerkgroep Proloog heeft een nieuw programma gereed, dat „Keihard, maar er is een grens" heet (woorden ontleend aan een toespraak van minister-presi dent Schermerhorn in 1946). en dat vooral bestemd is voor werknemers, al dan niet lid van de vakbonden. De voorstelling wil laten zien. hoe je als gewone werknemer actief voor je eigen en andermans rechten kunt opkomen, ook buiten de vakbond. Daartoe zijn twee situaties naast el kaar gezet, die in de periode 1944- 1946 en die van 1977. beide gezien bij Philips in Eindhoven. In de eerste periode bestond de Eenheidsvakbe weging. blijkbaar al in het bevrijde zuiden gestart toen de rest van het STOCKHOLM(ANP) - In het Nati onaal Museum te Stockholm is een schilderij van Rubens „Allegorie van de onbezorgde jeugd" ontdekt. Het doek meet 212 bij 146 centime ter en is eigendom van de Zweedse staat sedert de plundering van Praag in 1648. Het is gesigneerd door Rubens' leermeester Otto van Veen. maar deskundigen zeggen, dat het door Rubens is geschilderd tussen 1594 en 1596, toen hij bij Van Veen in de leer was. Het schilderij doet enigszins denken aan „Allegorie van de oorlog en de vrede" dat hij latèr schilderde. w He A.Z.U. maakt een nieuwe start met opn hartoperaties. De staf van hoog gewalificeerde medewerkers, met name he team van verpleegkundigen, dient zo spedig mogelijk te worden uitgebreid. \/ij nodigen uit toe te treden tot dit team. Wij zoeken verpleegkundigen met erva ring op het gebied van post-operatieve zorg van cardiochirurgische patiënten. Ook verpleegkundigen die bekend zijn met de moderne technieken van open hartope raties en een opleiding coronary care, intensieve care of operatieve-verpleeg- kundige hebben gevolgd. zi|n welkom. Bovendien bestaat de mogeli|kheid m cardiochjrurgische centra van Nederland se of buitenlandse ziekenhuizen verdere vakbekwaamheid op te doen Salarissen en arbeidsvoorwaarden vol gens Ri|ksregeling Hoe solliciteert u? U kunt solliciteren op 2 manieren. 1. U belt Mevrouw F de Haan, telefoon 030-373250. 2. U schrijft een brief mét duidelijke vermelding van het vacaturenummer 6130/594 op brief en envelop aan het Hoofd van de afdeling Personeels zaken van het Academisch Ziekenhuis Utrecht, Catharijnesingel 101 te Utrecht. Academisch Ziekenhuis Utrecht DEN HAAG Op 7 oktober is het 125 jaar geleden, dat het Rijksmu seum Meermanno-Westreenianum aan de Princessegracht te Den Haag voor het publiek werd opengesteld. De op 2 november 1852 overleden Baron van Westreenen van Tiel- landt had bij testament bepaald dat, „al zijne bijeengebrachte verza melingen van boeken, handschrif ten, kaarten, platen, schilderijen en zeldzaamheden, benevens al zijne familieportretten, papieren, archie ven, decoratiën. meubelen en huis sieraden zouden vereenigd blijven in het door hen te 's Hage bewoonde huis. zonder ooit verplaatst of met andere verzamelingen of boekerijen verenigd te mogen worden". Ter gelegenheid van het jubileum zal van 8 oktober tot 6 januari een expositie worden gehouden waar mee de aandacht zal worden geves tigd op het oudste deel van het rijke handschriftenbezit van het mu seum. De tentoonstelling omvat alle handschriften uit de tijd van de Me- rovingen, uit de tijd van Karei de Grote en uit de elfde en twaalfde eeuw. Bij de tentoonstelling is een catalo gus gemaakt, waarin vele tot nu toe onbekende gegevens over hand schriften zijn vermeld. De catalogus vormt in zekere zin een voorproef van de grote handschriftencatalo gus van het museum, die over enke le jaren zal kunnen verschijnen. De tentoonstellingscatalogus geeft een volledig overzicht van het oudste handschriftenbezit in het museum. Bij de opening van de tentoonstel ling verschijnt ook de Catalogus Griekse Oudheden van het mu seum. Deze catalogus beschrijft alle Griekse antiquiteiten van het mu seum en van elk voorwerp is tenmin ste één foto in reproduktie toege voegd. De catalogus beschrijft de objecten stuk voor stuk en geeft ook een overzicht van de ontwikkeling en van de velerlei technieken. Deze catalogus is een eerste stap naar de volledige beschrijving van het mu- seumbezit. Dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur. Simpkins ..Je kri jet itraks een ku>- je van haar Het is een voorstelling geworden, waarin je goed herkenbare mensen ziet, die met gevoel en met humor heel goed gespeeld worden, zodat het geheel behalve informatief ook onderhoudend is, verlevendigd trou wens door wat strijdliederen Zelfs de vergaderscènes, eigenlijk wat ha chelijk op het toneel, worden karak teristiek en dus onderhoudend ge speeld: iedereen blijkt er met enige vreugde van alles in te herkennen Wel kun je je afvragen, of er niet erg veel gechangeerd moet worden Leiders Schrijvershuis treden terug AMSTERDAM Drs Daniel de Lan ge en Ernst R van Altena. respectie velijk voorzitter en secretaris van de Stichting Het Schrijvershuis van de Stichting tot Exploitatie en Be schernvng auteursrechten (SEBAi, hebben hun functies beschikbaar gesteld. Op verzoek van de Vakbond van Schrijvers/Vereniging van Let terkundigen zijn ze bereid tot 1 no vember de lopende zaken waar te nemen. Het Schrijvershuis bericht, dat De Lange en Van Altena van oordeel zijn, dat hun aanblijven meer kwaad dan goed zou doen aan de beharti ging van schrtjversbelangen op de verschillende fronten waaraan zij werkzaam waren Ze noemen dit een gevolg van een lastercampagne die van verschillende zijden is gevoerd en die de basis van vertrouwen heeft ondermijnd, aldus het Schrijvers huis. ADVERTENTIE Het museum zoals het in „Het Vader land" van 11 december 1852 stond afgebeeld. WJ VANAVOND HULDIGING ELEGANTSTE BEZOEKSTER door Hans van Willigenburg tijdens modeshow in Rotonde HOUTRUST DEN HAAG land nog bezet gebied bleef en de officiële vakbonden nog op non-ac tief waren. De voorstelling nu laat zien, hoe die Eenheidsvakbeweging of - centrale (EVB of EVC genoemde, en vrij snel voor communistisch uit gekreten), in feite door de arbeiders van alle richtingen samen was opge zet en uitgebouwd, en hoe dat de houding van enkele oud-EVB-ers en hun activiteit in 1977 mede bepaalt. Die activiteiten worden in de voor stelling ondernomen door werkne mers die een eigen inzicht, een eigen aard hebben gekregen. Met als mid delpunt Klaar en Toon. die in 1944- 1947 nog erg jong en erg verliefd, maar ook al erg actief waren of wer den Toon bijvoorbeeld deelt bij een staking in 1946 pamfletten uit en richt zich wat aarzelend tot de voor bijgangers. hun vragend met de EVB mee te doen. en zegt dan een paar keer: wat zal ik van mijn vader op mijn donder krijgen, maar ik héb het gezegd. Toen heeft hij gedurfd tegen de keer in te gaan. en dat doet hij in 1977 opnieuw, uitstekend gestimu leerd. Klaar, als hij er langzaam ach ter komt. dat er in het bedrijf waar hij werkt stiekume dingen gebeuren, waardoor er steeds meer arbeids plaatsen geruisloos verdwijnen Om dat laatste concreet te maken is er gebruik gemaakt van de resulta ten van een onderzoek van de Stich ting Onderzoek Bedrijfstak Elektro techniek (SOBE), die aangeven dat er bij Philips Nederland de laatste zeven jaar 20.000 arbeidsplaatsen zijn verdwenen. De voorstelling laat zien. hoe Toon als individuele werk nemer achter de werkgeverstactiek komt en wat hij er tegen onder neemt (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9