Moeilijke politieke situatie op Antillen Informateurs kunnen het nog niet eens worden Welkome huisvriend Twee nieuwe christelijke academies 'Ministers moeten snel antwoorden' Regering kan niet tot stand komen fysiotherapeut(e) Strijd om zetelverdeling duurt voort Energieraad meer geld voor woningisolatie Beeldende kunst en 'expressie door woord en gebaar' Voorkeur: vestiging in Kampen 1957 Jubileumconcert 1977 HET BEGIN IN ONS MIDDEN De geschiedenis van Ambon en de Zuid-Molukken UITGEVERIJ T. WEVER B.V. BON ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAQ Op de Nederlandse Antillen is een moeilijke politieke situatie ontstaan, nu het op 17 Juni gekozen nieuwe parlement om formele redenen niet bijeen kan komen en dus ook niet de benoeming van de nieuwe, door Boy Rozendal geformeerde regering kan bekrachtigen. De demissionaire premier Evertsz is inmiddels afgetreden. De andere demissionaire ministers blijven voorlopig aan, tot een oplossing is gevonden voor deze unieke moeilijkheden. De demissionaire minister van justitie, Leo Chance zal als waarnemend premier optreden. De eerste vergadering van het nieuw gekozen parlement is donderdag in een chaos geëindigd. Betlco Croes. de leider van de MEP maakte zich op een gegeven ogenblik meester van de voorzittershamer en Wilson Go- dett van de Frente (en nog steeds demissionair minister van sociale za ken) greep de presentielijst en wierp die met een verachtelijk gebaar tus sen het publiek op de tribune. De moeilijkheden zijn in feite woens dag begonnen, toen het oude parle ment voor het laatst bijeen moest komen om de geloofsbrieven te on derzoeken van de leden van het nieu we parlement. De vergadering was bijeengeroepen door voorzitter Amos Nita van de MEP. op verzoek van de gouverneur. Nita weigerde echter de door hem bijeengeroepen vergadering te lelden en toen plaats vervangend voorzitter Osbaldo Croes de namen op de presentielijst telde, bleek dat er niet voldoende parlementsleden aanwezig waren om wettig te vergaderen ment moest onderzoeken Donder dag kwamen de nieuw gekozen le den wel bijeen, maar meteen begon het geharrewar al. Deze vergadering moest omdat er nog geen voorzit ter gekozen was worden geleid door het oudste parlementslid. Wer- leman, toevallig net een partijge noot van Betico Croes. Deze heeft aangekondigd de nieuwe regering- Rozendal met alle middelen (ook met herrie) te bestrijden, omdat hij en zijn partij bij de formatie buiten spel zijn gezet (net als de Frente van Curacao, waarvan de leiders ook niet voor een kleintje vervaard zijn). Werleman ging meteen op de forme le toer. ..Mijn geloofsbrieven zijn niet onderzocht, ik ben dus geen parlementslid en kan dus ook geen vergadering leiden". Daarop begaf het op één na oudste lid. Boy Rozen- dals partijgenoot Bikker zich naar de voonzitterstoel met de bedoeling de vergadering te leiden, maar dat was voor Betico Croes aanleiding de voorzittershamer te grijpen. Onder- Ontsla? tussen smeet Wilson Godett de pre- 6 sentielijst weg. Betico Croes. Bikker weigerde echter om van zijn hoge zetel te wijken en zowaar kreeg hij de vergadering aan de praat. Werleman zwichtte voor het door Bikker aangevoerde gezag van de goeverneur (die als vertegenwoordi ger van de Koningin wordt gezien) en opende formeel de nieuwe zit tingsperiode 1977-1981 van het par lement. om daarna meteen de verga dering te schorsen. (ADVERTENTIE) Sluiting Croes heeft daarop wel het formele gebaar gemaakt door de zitting 1973-1977 van het parlement offi cieel te sluiten een gebaar, dat hem nu al direct hoogst kwalijk wordt genomen door de kenners van het Antilliaanse staatsrecht. Door die formele sluiting ontbreekt nu namelijk het orgaan, dat de ge loofsbrieven van het nieuwe parle- Op korte termijn willen wij een aanstellen, die belangstelling heeft voor het behandelen van onze verpleeghuispatiënten. Belangstellenden, die zelfstandig kunnen werken, over een zekere dosis geduld beschikken en enige praktijk ervaring hebben, worden uitgenodigd hun sollicitaties te richten aan de Personeelsdienst van de Stichting. Telefonische informatie wordt gaarne ver strekt door dokter Th. J. M. van Dongen, bij voorkeur tussen 14 en 16 uur. Stichting Christelijke Verpleeghuizen, Hugo de Grootkade 20, Amsterdam. Telefoon 020 - 82 63 05. Inmiddels heeft de demissionaire premier Evertsz zijn ontslag aange boden. Dat is op zichzelf niet zo'n verrassing, want Evertsz had met een na de verkiezingen in juni al gezegd op 29 september (de dag van het optreden van het nieuwe parle ment) te zullen terugtreden. Evertsz' partij (en daarmee Evertsz zelf) heeft op 17 juni een gevoelige ver kiezingsnederlaag geleden en Evertsz wil zich nu tijdelijk uit de politiek terugtrekken om zijn partij organisatorisch op poten te zetten. Overigens was het natuurlijk wel de bedoeling van Evertsz geweest zijn ambt over te dragen aan de voorzit ter van de na de verkiezingen ge vormde regering, Boy Rozendal, maar die kan nu geen investituur van het parlement krijgen. Hoe alle problemen moeten worden opgelost, is ook voor kenners van het Antil liaanse staatsrecht voorlopig nog een raadsel. ADVERTENTIE HANDBIJBEL MET OPZOEKFLAP Vorig jaar introduceerde het bijbelge nootschap zijn eerste btjbel met opzoek- flap. een combinatie van een alfabeti sche inhoudsopgave en bladwijzer Daarom zijn zojuist twee nieuwe uitgaven in de NBG-Vertalmg-1951 verschenen. Formaat 9.5 x 14,5 cm. Omvang 1436 blz. Luxe editie op dundrukpapler: Pnis 42,50 (exclusief verzend kosten) ook verkrijgbaar bij de boekhandel Nederlands Bijbelgenootschap Postbus 620, Haarlem. Tel. 023-259501 xp.ef&n Van onze parlementsredactie DEN HAAG De informateurs Den Uyl en Veringa hebben de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 gistermiddag nog geen eensluidend voorstel voorgelegd over de zeterverdeling in het nieuw te vormen kabinet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Lubbers (economische zaken) moet meer geld beschikbaar stellen voor de iso latie van woningen. Dat is de me ning van de algemene energieraad, een adviesgroep van de regering. De raad betreurt het dat Lubbers de bestaande subsidieregeling voor wo ningisolatie slechts wil verlengen. De informateurs en de fractievoor zitters zaten gisteravond voor de tweede maal met elkaar rond de ta fel over het hete hangijzer van de zetelverdeling; bij het sluiten van deze editie duurde die vergadering achter gesloten deuren nog voort en was over het resultaat niets bekend. De informateurs hadden het plan gisteren de fractievoorzitters een be spreekbaar. en voor wijziging vat baar voorstel over de zetelverhou ding voor te leggen, maar naar ver luidt waren zij het niet geheel met elkaar eens. Er lag dan ook geen concreet voorstel te midden van Van Thijn, Van Agt en Terlouw. Vijftien of zestien De strijd tussen de partijen gaat nog steeds om de kernvraag of er in het nieuwe kabinet vijftien of zestien ministers moeten komen. De PvdA opteert voor zestien, waarvan acht PvdA, zeven CDA en één D'66. Het CDA wil er vijftien; zeven PvdA. zeven CDA en één D'66. Terlouw's D'66 wil er weer zestien, maar in een andere verhouding dan de PvdA wenst: zeven PvdA, zeven CDA en twee D'66. Alle vragen rond de portefeuillever deling concentreren zich rond de vraag hoeveel ministers er uiteinde lijk zullen komen. De voorstellen om deelgebieden van de verschillende partijen komen dan ook steeds neer op het door hen zelf gewenste totaal aantal ministersposten. Zo wil het CDA het huidige ministersaantal met één tot vijftien terugbrengen door de minister zonder portefeuille voor wetenschapsbeleid op te doe ken en weer bij onderwijs onder te brengen. De PvdA wil dat ook. maar wil daarentegenover een nieuwe mi nister zonder portefeuille onderge bracht bij economische zaken scheppen voor technologie en inno vatie. De PvdA blijkt te zijn afge stapt van de wens van vorige week om een minister te benoemen voor emancipatie-zaken. Men wil genoe gen nemen met een staatssecretari aat hiervoor, nadat uit christen-de mocratische kring zo'n staatssecre taris niet uitgesloten werd. Technologie Bij het CDA bestaat overigens ook een duidelijke wens om te komen tot een bewindsman speciaal belast met technologische zaken, maar daar stuurt men momenteel aan op een staatssecretaris ondergebracht bij economische zaken. In een eer der stadium werd ln christen-demo cratische kring nog overwogen voor te stellen een ministerschap te creë ren voor technologie, milieubeheer en innovatie. Het milieudeel van het op te heffen huidige ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne zal dan onder deze nieuwe minister ressorteren, terwijl het volksgezond- heid-deel terug zou vallen naar so ciale zaken, waar het vroeger over- gens ook onder ressorteerde. Die op tie bleek echter ln een vroeg sta dium al niet haalbaar, reden om nu aan een staatssecretariaat vast te houden. Vierhoek Op de achtergrond speelt hier overi gens zeer sterk de krachtsverhou ding in de zogenaamde sociaal-eco nomische driehoek in het nieuw te vormen kabinet, de ministerschap pen van financiën, economische za ken en sociale zaken. Twee van de drie (de twee laatsten) waren nu in handen van het CDA, maar de PvdA heeft op basis van de verkiezingsuit slag een uitbreiding van invloed in de sociaal-economische sector ge vraagd. Zowel CDA als PvdA streven met hun gedachten tot installatie van een bewindsman voor technolo gie na, om de sociaal-economische driehoek uit te breiden tot een vier hoek. Daardoor zou eventueel de voorkeur die de PvdA uitsprak voor het overnemen van sociale zaken, kunnen vervallen. Schakel twijfelt Wat betreft de ministerskandidaten een in Den Haag met overgave gebezigd schimmenspel met perso nen werd gisteren duidelijk dat Kamerlid Schakel, één van de be langrijkste a.r.-kandidaten. eventu eel wel bereid is om minister te worden, maar zeker niet staat te dringen. „Ik sta bepaald niet te drin gen. ik hoop dat het zo loopt dat ik niet in de situatie kom dat ik ja moet zeggen, maar ik zeg niet: nooit. Dat is iets waar je erg voorzichtig mee moet zijn", aldus Schakel gis teravond. Naar verwachting worden de besprekingen over de zetelverde ling tussen de fractievoorzitters en de informateurs maandag voort gezet. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Een christelijke academie voor expressie door woord en gebaar en een christelijke academie voor beeldende kunst-onderwijs kan volgend jaar van start gaan. Staatssecretaris K. de Jong van onderwijs heeft deze opleidingen geplaatst op het scholenplan 1978-1980, waarvan het Koninklijk besluit over een maand verschijnt. Dat wil zeggen dat de bekostiging van de opleidin gen is verzekerd. Aan de christelijke academie voor beeldende kunst wordt nog een opleiding eerste graads leraren tekenen en handvaardigheid verbonden. De nieuwe opleiding gaat uit van de Stichting Chris telijk Cultureel Studiecen trum De doelstelling van deze in 1964 opgerichte stichting is het protestants- christelijk volksdeel te hel pen aan een christelijke academie voor toegepaste kunsten. Aan Kampen wordt de voorkeur gegeven als vesti gingsplaats. omdat in deze stad en in Zwolle meer insti tuten voor christelijk hoger beroepsonderwijs zijn ge vestigd. zodat samenwer king goed mogelijk is. Voor de gereformeerde theologi sche hogeschool in Kampen wordt een samenwerking met de academie voor vrije expressie van groot belang geacht. Ook wordt gedacht aan een nauwe relatie met de Vrije Universiteit in Am sterdam en met name met de studierichting kunstge schiedenis. De plaatsing op het scho lenplan betekent dat de op leidingen volgend Jaar kun nen beginnen, maar zeker over twee jaar gerealiseerd moeten zijn. De stand van zaken nu is, dat de twee academies nog geheel uit de grond moeten worden ge stampt. De stichting heeft een bestuur, een academie- raad en een club van gasten van de academleraad. waar in geïnteresseerden in de chistelljke kunstbeoefening zitting hebben. Aan de be noeming van een directeur en docenten wordt nu gedacht. De voorzitter van de stich ting. drs T. M. Ollhuis. zei dat met de oprichting van de academie eindelijk een verzuim uit het verleden is goedgemaakt. De bedoeling is vooral de uitingen van kunst dichter bij het protes tantse volksdeel te brengen en talenten uit dit volksdeel de gelegenheid te geven zich te ontwikkelen. De Stichting Christelijk Cultu reel Studiecentrum geeft al enkele jaren het blad „Kunstzinnig" uit. even eens met het doel het con tact met de kunst te bevor deren. Op deze plaats hebben wij vorige week zater dag een beroep gedaan op onze lezerskring om daadwerkelijk mee te gaan werken aan de werving van nieuwe abonnees. De reacties zijn niet uitgebleven. Onze afdeling propa ganda kreeg in de voorbije week veel meer aanmeldingen te verwerken dan gebruikelijk is. Wij zullen er geen doekjes om winden: -er waren ook mensen die reageerden: wij zijn het zo vaak oneens met Trouw, dat wij voor die krant géén goed woord kunnen doen. Gelukkig waren er niet zoveel reacties in deze geest. Toch willen we er even bij stil staan. En dan komt allereerst een vraag: bent u het altijd en in alle opzichten eens met degenen, die u het liefst zijn: uw vrouw, man, uw kinderen, uw ouders, uw meest intieme vrien den? Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Op zich zelf helemaal niet erg en ook niet verwonder lijk. Het is niet voor niets, dat onze lezers zich kerkelijk en politiek over diverse groeperin gen spreiden. Wél verbazingwekkend wordt het, als men van een krant, die onder leiding van de hoofdredacteur dagelijks gevuld wordt met het werk van ruim zeventig redac teuren en nog tal van medewerkers, ver wacht, dat men het daarmee wél in alle opzichten eens is. Uw meest welkome huis vriend brengt ook wel eens een onderwerp ter berde, waarover u (soms diepgaand) van me ning met hem verschilt. Zo'n welkome huis vriend wil Trouw zijn. Voor nog duizenden mensen méér in Nederland. Mensen, die het in principe wel met Trouw eens zijn, maar misschien op onderdelen met haar van me ning verschillen. Die mensen horen ook bij Trouw. Als abonnee of, als ze dat liever willen, als lid. Wij zeiden het u vorige week al: de Trouw- redactie wil haar en uw krant verder uitbou wen, heeft plannen voor die groei, maar meer lezers zijn nodig om die plannen te kunnen verwezenlijken. U kunt die meehelpen ver schaffen. Daarom doe ik. na de prettige reac ties van vorige week, des te vrijmoediger een beroep op u om in uw naaste omgeving propagandist voor Trouw te zijn. Naast kritiek oogsten wij en dat werkt vaak als een verfrissende douche ook veel lof. Vooral de laatste jaren, waarin Trouw al zo sterk ten goede veranderd is. Wij constate ren wel eens, dat ex-lezers hun oordeel ten onrechte op Trouw van zeg tien jaar geleden baseren. Hun oordeel zou dan een veroorde ling worden, zonder dat men weet waarover men praat. Ook dat is een argument dat door ons groeiend legertje propagandisten ge bruikt kan worden. Met vriendelijke groet, O. Postma directeur Naschrift: de eerste pogingen van abonnees om aan deze wervingsactie in een bijdrage van maximaal 500 woorden mee te doen, kwamen al binnen. De tien beste worden beloond met een royale boekenbon en in onze krant gepubliceerd. ADVERTENTIES INTERKERKEUJK JEUGDKOOR WATERGRAAFSMEER O.I.V. PETER DOGGER donderdag 6 oktober a.s. Concertgebouw. Amsterdam 20.15 Progr o.a. Mozart. Haydn. Franck en de moderne liederencyclus ..LEEF VANDAAG", diverse medewerkenden Kaarten 10 a d zaal en bij de kosterij van de Konmgskerk, Pasteurstraat 40 (tel 020-942888) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer. dr. A. Vonde ling wil dat de ministers voortaan eerder schriftelijke vragen van Kamerleden beantwoorden. Hier toe heeft hij de commissie voor de werkwijze van de Tweede Kamer gevraagd of hij de ministers mag aansporen indien die. zonder ge gronde motieven, te lang op hun antwoord laten wachten. De normale termijn voor beant woording is drie weken. In het afgelopen Jaar werd die termijn 105 maal overschreden. De groot ste boosdoeners hierbij waren de ministers Duisenberg (Financiën) en Lubbers (Economische Zaken). Verder wil de Kamervoorzitter meer beperkingen aanbrengen in de spreektijden van ministers (de helft van de tijd van de Kamer) en ook wil hij hen verplichten om in principe de donderdagochtend vrij te houden voor de beantwoor ding van mondelinge vragen uit de Tweede Kamer. Illustratief voor de trage wijze waarop vragen soms zonder geldi ge reden lange tijd niet beant woord worden is het feit dat pas gisteren vragen beantwoord wer den door minister De Gaay Fort man over de toneelgroep Proloog. Deze vragen waren al op 3 decem ber 1974 gesteld door het toenma lige VVD-kamerlid Van Dijk In een toelichting op zijn ant woord zegt minister De Gaay Fortman dat dit antwoord voor eind 1974 klaar was. maar dat het door een misverstand is blijven liggen. Hij biedt hiervoor zijn ex cuses aan. nu rJan in de boekhandel Prof dr. E. J. Beker Prof. dr. K. A. Deurtoo aspecten van bijbels scheppmgsgeioof paperback f 13,50 een uitgave van Ten Have „Het is thuis een grote rommel, mam. maar dat mag ik u eigenlijk niet ver-' tellen ADVERTENTIE Deze maand verschijnt: door Dr. H. J. de Graaf Met een woord vooraf van Prof. Dr. H. Baudot Omvang 304 pagina's, geïllustreerd. In geheel linnen band met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk.Voorintekenprijs 39,50; na verschijning 49,50. In zijn woord vooraf, persoonlijk gericht aan de schrijver, zegt de Groningse hoogleraar Prof. Dr. H. Baudet o.m. het volgende; „Ik heb Uw manuscript met grote belangstelling gelezen en ik meen. dat het alle eigenschappen bezit om te voldoen aan de beide doeleinden die U zich als schrijver ervan gesteld hebt. Ik acht die doeleinden belangwekkend en ze zijn naar mijn mening terecht gekozen U hebt ten eerste aan de tienduizenden, het Nederlands goed beheersende Molukkers hier te lande zo objectief mogelijk hun geschiedenis willen vertellen, sedert de dagen van de eerste aanrakingen van de Molukken met de Westerse wereld, drie. vier eeuwen geleden Een dergelijk boek, dat een boeiend en leerzaam leesboek zal kunnen zijn voor zeer velen, ook van de meest uiteenlopende interessen en opvattingen, bestond tot nu toe niet De inhoudelijke kwaliteit van Uw text heeft daarbi| geen verlies geleden door Uw streven naar leesbaarheid Het daartoe vereiste talent is in Nederland nogal zeldzaam U hebt ten tweede een bi|drage willen leveren tot vermindering van de misverstanden, die t*i zovele Nederlanders leven ten aanzien van dit speciale hoofdstuk uit de koloniale geschiedenis van desti|ds en ten aanzien van een aantal consequenties daarvan nu. in hedendaagse omstandigheden en verhoudingen Ik meen dat Uw boek ook in die opzet zal kunnen slagen. De onbevangenheid en onpartijdigheid die U zo merkbaar hebt nagestreefd, hebben bi| U, en ik vind dat zeer juist, niet betekend afwezigheid of zelfs maar terughoudendheid van oordeel, U hebt de grenzen daarvan getrokken, zoals U dat gedaan hebt en zeker niet zonder goede redenen Ook binnen die grenzen biedt Uw boek aanknopingspunten voor beleidsbeschouwingen in overvloed. Niet in de laatste plaats déérom verwacht ik, dat hei gelezen zal worden en besproken en dat het zfjn werk zal doen, zoals U het bedoeld hebt." Hef book „Do goochlodonlt van Ambon on do Zuld-Molukkan". door Dr. H. J. do Groot, vorachl/nt nog dozo meend. U kunt hot boatollon door gobrulk te makon van navanataanda BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Zend mi| bij verschijning legen voonntekenprijs rechfsfreeks/via boekhandel EX Dr H J de Graaf. DE GESCHIEDENIS VAN AMBON EN DE ZUID-MOLUKKEN Gebonden 39,50 Naam Straal Fhaats Gironummer Doorhalen wat u met wenst Oatum

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3