Overheid moet eisen stellen ten aanzien bedrijfsdemocratisering Aardgas terminal op zee bepleit Aardgas nagenoeg eenderde duurder Sombere voorspellingen over wereldeconomie zijn sterk overdreven Fusie Kloos- Hollandia op til Veel meer consumptief krediet Bij subsidiëren van ondernemingen in nood President Duitse centrale bank: Meer woningen onder garantie Spouwmuurisolatie Hiswa wil steun voor jachtbouw Lepelbaggeraar naar Arabië Grote stijging van hypotheken In le halfjaar 30 procent hoger POMPEN Aantrekkelijk Investeringen Nederland in VS 15 miljard ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 Van onze sociaal-economische redactie BORNE Prof. dr. H. J. van Zuthem vindt, dat de overheid bij het subsidiëren van noodlijdende bedrijven eisen moet stellen met betrekking tot de bedrijfsdemocratisering. In de eerste helft van dit jaar heeft de overheid 67 bedrijven geholpen. Uiteraard stemt dat aantal geenszins tot vreugde, maar daar gaat het nu niet om Wanneer we dat aantal ge makshalve aknhouden. zou het nieu we kabinet de komende vier jaar in ruim 500 bedrijven democratie-eisen kunnen stellen." aldus prof dr Van Zuthem gisteren op een studiedag van de Volkshogeschool ..Het Witte Huis" in Borne. De hoogleraar bedrijfssociologie aan de TH in Twente wees erop dat er een wet op komst is. waarin wordt voorgeschreven dat een aantal com missarissen door werknemers moet worden gekozen Het zou volgens hem veel waard zijn. wanneer er eni ge ervaring was opgedaan met geko zen commissarissen. Het feit dat de overheid de laatste jaren niet van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt oir gekozen commissarissen te eisen bij het subsidiëren van bedrijven noemde hij een gemiste kans. Wanneer we bedenken dat de mi nister van sociale zaken op het ogen blik probeert met veel hangen en wurgen in tien bedrijven democra tie-experimenten op gang te brengen met een subsidie van enkele ton nen per bedrijf dan is duidelijk, dat de overheid ook nog wel andere wegen zou kunnen bewandelen We gen. die sneller tot meer inzicht in de mogelijkheden en grenzen van de bedrijfsdemocratie hadden geleid." aldus prof. Van Zuthem. Meer begrip Hij verdedigde ook de stelling dat bedrijfsdemocratie bijdraagt tot meer begrip voor de economische omstandigheden, tot een grotere aanvaarding van onafwendbare maatregelen en wellicht in een niet gering aantal gevallen tot betere op lossingen. ..Wanneer werknemers niet alleen tijdig worden ingelicht, maar bovendien de zekerheid heb ben dat in de leiding door eigen vertrouwensmannen ook naar hun belangen wordt gekeken, is een men selijker benadering van de economi sche problemen mogelijk," aldus Van Zuthem. ..Ook al zal wellicht de uitkomst dezelfde zijn." Terecht stellen, volgens hem, vele werknemers, ook degenen die begrip kunnen opbrengen voor inkrimping en sluiting, dat vooral de manier waarop zij erbij betrokken zijn ge weest of liever niet bij betrokken Prof. dr. H. J. van Zuthem zijn geweest hen het meest heeft geraakt. Behalve het belang van in spirerende en inventieve voorbeel den op het vlak van de bedrijfsdemo cratie benadrukte hij ook de waarde van experimenten voor de ontwikke ling van de sociale wetenschappen. Volgens de hoogleraar zijn er ook bezwaren verbonden aan het stellen van extra democratie-eisen bij het subsidiëren van noodlijdende bedrij ven. Zo zou de democratisering kun nen worden beschouwd als iets waar aan wordt toegegeven als het schip zinkende is. dus wanneer het geen kwaad meer kan In dat verband drong hij bij vakbeweging en onder nemingsraadsleden er op aan de kansen op verdere democratisering grondig te bezien. Gezond maken In ieder geval zou niet elk noodlij dend bedrijf in aanmerking dienen te komen voor verdere democratise ring. Het bezwaar dat noodlijdende bedrijven wel wat anders aan hun hoofd hebben dan het ontwikkelen van de democratie wees hij van de hand. Waarom zou juist de democra tisering niet kunnen bijdragen tot het weer gezond maken van het bedrijf? Is er voor een betere produk- tiviteit niet een grotere inzet van de mensen nodig? zo vroeg hij zich af. Globale eisen De overheid zou volgens prof. Van Zuthem. kunnen volstaan met het stellen van globale eisen. Van belang leek hem deelneming van werkne mers of vertegenwoordigers van werknemers in het toezicht op de directie, bijvoorbeeld in de raad van commissarissen; een geregeld con tact tussen de raad van commissaris sen en de ondernemingsraad en ee zodanig organisatie van het werk overleg dat zoveel mogelijk werkne mers op de hoogte kunnen komen van de beleidsvraagstukken van het bedrijf. T^n slotte wees de hoogleraar op de mogelijkheid van allerlei vormen van mede-eigendom van werkne mers Wanneer de overheid deel neemt in het aandelenkapitaal en zeker wanneer zij bedrijf helemaal overneemt, ontstaat de mogelijk heid een vorm. zoals die bij het be drijf Breman in Oenemulden wordt toegepast, op grotere schaal uit te proberen, aldus prof. Van Zuthem. In dit bedrijf hebben de werknemers een vergaande vorm van zelfbestuur. Zij huren de produktiemiddelen van de eigenaars en regelen regelen zelf de gang van zaken in de werkmaat schappijen. In vesteringen. benoe ming van bestuurders van de werk maatschappijen. hoogte van de lo nen e.d. zijn een aangelegenheid van de werknemers zelf. met name van de ondernemingsraad. De invloed van de kapitaalverschaffer is niet verdwenen, maar wel sterk terugge bracht. Via huurcontracten en rege lingen omtrent winstdeling worden de belangen van de kapitaalver schaffer veilig gesteld. Volgens prof. Van Zuthem heeft de overheid hier een mogelijkheid de bedrijfsdemocratie een belangrijke nieuwe impuls te geven. Met name in Twente zou volgens hem een aantal bedrijven in aanmerking komen voor het aangaan van experimenten met vormen van medezeggenschap, zoals die zich ook bij Breman ont wikkelen. WASHINGTON De sombere prognoses voor de ontwikkeling van de wereldeconomie, die tijdens de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank naar voren zijn gebracht, zijn sterk overdreven. Dit heeft de president van de Westduitse Bundes bank, Emminger, in Washington gezegd. Volgens Emminger zal het de Euro peanen nog enige tijd minder voor de wind gaan Toch is er vooruitgang te bespeuren bij het aanpassingspro ces van de betalingsbalansen en bij het gevecht tegen de inflatie. De I Van een onzer verslaggevers I ROTTERDAM Met ingang van 1 januari 1978 gaan (ook) de huizen die worden gebouwd door aanne mers die lid zijn van de Vereniging van Nederlandse Projectontwikke ling-Maatschappijen (NEPROM) en van de Vereniging van Systeembou wers (VvS) onder de bepalingen van het Garantie Instituut Woningbouw vallen. De drie partijen hebben namelijk in beginsel overeenstemming bereikt over de volgende drie punten: de betrokken ondernemingen zullen een regeling treffen, waardoor de oplevering van woningen wordt gewaarborgd en wordt voorzien in eventuele kwaliteitsgebreken; als voorwaarde voor de toetre ding geldt een kwaliteitscontrole bij die ondernemingen; het garantie-certificaat en de re geling inzake bindende adviezen bij geschillen, zullen onverkort van toe passing zijn. De overeenstemming is van groot belang, omdat het gaat om zo'n achtduizend tot twaalfduizend huizen. mogelijkheid voor stimulering van de binnenlandse economie bestaat echter nog slechts in Nederland, Bel gië. Zwitserland en enige „landen overzee". De Britten zouden nog een half jaar moeten wachten alvorens zij de binnenlandse economie gaan prikkelen. Emminger verwacht, dat de reële economische groei van West-Europa dit jaar 3 tot 3.5 procent zal bedra gen. vergeleken met 2.5 procent in 1976. De Zuideuropese landen, zoals Spanje. Portugal. Griekenland en Turkije, zouden zeer snel conjunctu rele maatregelen moeten nemen om dat zij anders bankroet dreigen te gaan. Inmiddels is in Washington besloten de volgende bijeenkomst van het zogeheten interimcomité van het In ternationale Monetaire Fonds niet in maart van het komende jaar te hou den. maar in april. Het interimcomi té bestaat uit vertegenwoordigers van twintig landen, die zijn belast met de voorbereiding van de hervor ming van het internationale geld stelsel. Daaraan wordt al weer enige jaren gewerkt. De plaats van de bij eenkomst wordt vermoedelijk Mexico. Shell heeft een nieuw systeem ontwikkeld voor de spouwmuurisolatie van woningen en gebouwen. Bij dit systeem worden bolletjes van polystyreen (een kunststof) via in de buitenmuur aangebrachte gaten in de spouw geblazen. Een bindmiddel zorgt dat de korrels niet via kieren wegstromen. AMSTERDAM De exporterende Nederlandse jachtwerven en aan verwante bedrijven, die zeer ar beidsintensief zijn. achten steun maatregelen van overheidswege noodzakelijk, omdat op het ogen blik de Nederlandse export op het i gebied van de jachtbouw stagneert. Dit heeft de Hiswa (Nederlandse vereniging voor handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en waterporti in een nota aan de leden van de Tweede Kamer geschreven. De vereniging wijst erop. dat ook in andere landen aan deze bedrijfstak steun wordt verleend De Neder landse jachtbouw verliest zijn in de loop der jaren opgebouwde positie aan andere landen (nieuwkomers) met de daaruit voortvloeiende nega tieve effecten voor de werkgelegen heid Verder zegt de Hiswa in de nota. dat het af te raden is de recreatie- en beroepswateren in beheer te geven bij lagere overheden, die niet vol- doende middelen voor onderhoud hebben. Ook pleit de vereniging voor wat zij noemt het helen van de I breuken in het waterwegenareaal, die in het verleden soms zijn voort gevloeid. om uit onvoldoende lange termijnvisie KINDERDIJK KRIMPEN a/d IJSSEL De metaalconstruc tiebedrijven F. Kloos en Zonen werkplaatsen in Kinderdijk en Machinefabriek Hollandia in Krimpen aan den IJssel voeren besprekingen over een volledig samengaan. Bij Kloos werken ongeveer 700 mensen en bij Hollandia ruim 1.000. Volgens een woordvoerder van de Industriebond CNV brengt het sa mengaan van beide bedrijven de werkgelegenheid op korte termijn niet in gevaar Wel verwacht hij, dat op den duur de personeelsbezetting zal teruglopen door het niet meer vervangen van dubbelfuncties. Ge zien de problemen in de metaalindu strie acht men in CNV-kringen de fusie geen slechte zaak. De machinefabriek Hollandia is ei gendom van de familie Lubbers Mi nister drs. R.F.M. Lubbers heeft des tijds echter zijn aandelenpakket on dergebracht in een stichting opdat hij als minister niet in belangencon flicten verzeild zou raken. Toen Hol landia destijds samen met De Groot betrokken was bij de overneming van het staalbedrijf van Nederhorst. liet de bewindsman deze zaak ook behandelen door zijn collega Boersma. Als de fusie doorgaat, zal dit plaats vinden door middel van een bod van Kloos op Hollandia. Kloos zal in ruil voor de aandelen Hollandia eigen aandelen uitgeven aan de eigenaars van Hollandia en tevens nog een toebetaling doen. In overleg met de Hollandia-eigenaars blijft Kloos ech ter de beschikking houden over het bedrag van deze toebetaling, in feite is dit dus een lening aan Kloos. De bijzonderheden van deze lening staan nog niet vast Naar het Financiëele Dagblad meldt, neemt de kleinste onderne ming (Kloos) de grootste over. om dat Kloos op de beurs is genoteerd en Hollandia niet. Bij dit soort fu sies krijgt de grootste onderneming echter de leiding over het samenge voegde geheel. Vorig jaar bedroeg de winst van Kloos 670.000 tegen ƒ831.000 in 1975 en werd het dividend verlaagd van 15 tot 10 per aandeel van 100 De omzet steeg van 31,1 min tot 41.1 min. Aanvankelijk waren de vooruitzich ten voor 1977 bij Kloos niet positief, maar eerder deze maand maakte het bestuur bekend, dat oyer 1977 een positief resultaat werd voorzien, zij het lager dan over 1976. Kloos zit samen met vijf andere staalconstructiebedrijven in het ex port-ingenieursbureau UDEC. waar in ook de overheid deelneemt. KSH: Volgens de Stichting Be drijfsinformatie (SOBI) heeft Schol- ten-Honig het recht van hypotheek gegeven aan een aantal financiële instellingen, waaronder de AMRO Bank en Bank Mees Hope. dit voor een totaal van 150 miljoen. Aan een aantal institutionele beleg gers en verzekeringsmaatschappij en zou voor 112 miljoen recht van hypotheek zijn gegeven. Dit bete kent dat wanneer KSH in gebreke blijft, de genoemde instellingen.het onroerend goed van KSH als onder pand kunnen opeisen. AMRO en Mees Hope zullen bovendien ge leende gelden onmiddellijk kunnen opeisen, zo meent 80BI. Deze Stichting, die reeds geruime De Adriaan Volker Groep heeft een lepelbaggervaartuig in gebruik genomen dat zal worden ingezet bij de aanleg van een nieuwe handelshaven te Jubail in Saoedi-Arabië. Scheepswerf De Donge in Raamsdonkveer construeerde het apparaat uit op verschillende andere plaatsen gefabriceerde onderdelen. De lepelbaggeraar wordt toegepast bij het opruimen van harde rotslagen in de haven van Jubail en kan op een afstand van 13 meter nog 40 ton tillen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederland se publiek heeft in de eerste helft van dit jaar 30 procent meer geld geleend voor con sumptieve doeleinden dan in de eerste zes maanden van 1976. Aan consumptief krediet werd in totaal 3,8 miljard ver strekt; geld dat over het alge meen wordt gebruikt voor gro tere uitgaven als de aankoop van een nieuwe auto of een kleuren-tv of voor het inrichten van een nieuwe keuken. Het grootste deel van het krediet, nl. 2,0 miljard, werd gegeven in de vorm van persoonlijke leningen. Doorlopend krediet (een leenvorm waarbij men steeds tot een bepaald plafond rood mag staan) was goed voor 1,2 miljard en afbetalings- of huurkoopkrediet had een omvang van 0,6 miljard. Hoe deze cijfers in het eerste halfjaar van 1976 waren, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek niet, omdat door een heel nieuwe opzet vergelijking niet goed mogelijk is. Wel staat vast dat de 30 procent stijging van het consumptief krediet groter was dan de toeneming in 1976 (27 procent). Verder heeft het CB8 geconstateerd dat het doorlopend krediet snel in populariteit toe neemt: In de eerste zes maanden steeg het aantal rekeninghouders met 20 procent. Deze mensen zagen hun schuld aan de financiers oplo pen van 1,39 tot 1,82 miljard. Het totale debiteurenbestand groeide van 6,6 tot 7,6 miljard. tijd strijd levert met het KSH-be- stuur beweerde onlangs dat KSH dit jaar 180 miljoen zou verliezen als haar eigen saneringsvoorstellen aan minister Van der Stee doorgang zou den vinden. Exclusief bijzondere lasten en boekverliezen zou KSH 35 miljoen verliezen. VAN OMMEREN heeft in het eer ste halfjaar 1977 een bruto resultaat behaald van 24,4 min tegen 33,7 min In hetzelfde tijdvak van 1976. De geconsolideerde netto winst kon nog van 1,8 min tot 2,4 min stij gen. Besloten is opnieuw geen inte rimdividend uit te keren DEN HAAG Aan de buitenge woon sterke groei van de hypotheek verlening is nog steeds geen einde gekomen. Nadat in 1976 al 43 pro cent meer aan leningen vla een hy potheek was verstrekt dan in 1975, kwam het eerste halfjaar van 1977 nog eens 44 procent boven dezelfde periode van 1976. In cijfers: 26,3 miljard in de eerste helft van dit Jaar tegen 18,3 miljard in de eerste zes maanden van 1976. Het aantal ver leende hypotheken steeg van 162.000 tot 197.000. Het merendeel van de hypothecaire leningen is verstrekt voor de aan koop van woonhuizen, nl. bijna 20 van de 26,4 miljard gulden. Een deel van de leningen ls echter ook opge nomen voor consumptieve doelein den. De gemiddelde hypotheek voor een woonhuis nam toe van 89.000 tot 107.000. C Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het voorstel van de regering het btw-tarief op aardgas van vier op achttien procent te brengen, leidt voor de gemiddelde particuliere verbruiker tot een prijsstijging van het aardgas met 3.5 cent per kubieke meter. Wanneer de laatste tariefsverhoging (op 1 juli jl) hierbij in aanmerking wordt geno men, betekent dit dat de aardgasprijs in een half jaar tijd met bijna dertig procent omhoog zal gaan. Dit zegt de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Neder land (VEGIN), hierbij nog opmer kend dat aanvaarding van dit rege ringsvoorstel een doorkruising bete kent van de beleidslijn die de vereni ging had uitgestippeld. Al geruime tijd liepen namelijk be- sprekingingen tussen de VEGIN. de Nederlandse Gasunie en het ministe rie van Economische Zaken over de ontwikkeling van de aardgastarie ven voor kleinverbruikers In de ko mende jaren. Deze besprekingen wa ren al zover gevorderd, dat de VE GIN de ledenvergadering die eind september zou worden gehouden over dit onderwerp voorstellen wilde doen. waarover tussen de onderhan delingsdelegaties van VEOIN en Ne derlandse Gasunie overeenstem- (ADVERTENTIE) Noordzee Eiland Groep Maasvlakte te beperkt Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het indirecte ruimtebeslag (waarin begrepen bijvoorbeeld de veiligheidszo ne) van een terminal voor vloei baar aardgas op de Maasvlakte legt ernstige beperkingen op aan de activiteiten, die op de Maasvlakte begonnen kunnen worden. Daarenboven ben ik er niet zeker van, dat een LNG (vloeibaar aardgas)-terminal op de Maasvlakte de overige scheepvaart in de havenmond van Hoek van Holland niets in de weg zal leggen. Dit zei drs. G. A. N. H. 8chreuder, secretaris van de Noordzee Eiland Groep (N8IG) in een reactie op de recente publikaties van de Stuur groep Noordzee Eilanden en Termi nals (STUNET). De heer Schreuder sprak gisteren tijdens een studiedag van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening voor Zuid- Holland. De secretaris van de NSIG vond die negatieve factor van het „indirecte ruimtebeslag" In het rapport van de STUNET (die evenals N8IG onder leiding staat van oud-premier Bles heuvel en de overheid moet advise ren over een LNG-terminal, eventu eel in te richten op een eiland in zee) niet als een kostenfactor opgevoerd Deze post is echter wel van funda mentele betekenis bij de macro-eco nomische weging tussen lokatie op de Maasvlakte of in zee. Het rapport tendeert naar vestiging van de terminal op de Maasvlakte. Volgens de N8IG zal een lokatie op de Maasvlakte juist door het indirec te ruimtebeslag een ernstige belem mering betekenen voor de verdere bezetting van de Maasvlakte. Hier mee kunnen nieuwe arbeidsplaat sen, hoger ladingaanbod voor de ha ven en grootschaliger grondgebruik op de Maasvlakte op de tocht komen te staan. De NSIG lijkt het. politiek en econo misch, het aantrekkelijkst de LNG- terminal ln zee te bouwen waar die „als trekpaard in een compleet che misch complex zich zonder bezwaar voor milieu en veiligheid kan ont wikkelen" Een ander voordeel van vestiging van een LNG-terminal op een eiland in de Noordzee, waarover voorstan ders van vestiging op de Maasvlakte niet reppen, is „de positie van Neder land als draaipunt ln een gigantisch nieuwe vervoersstroom van vloei baar aardgas niet alleen naar Neder land, maar naar heel Europa Waaro ver wij niet geïnformeerd worden is de vraag of er naast de Nederlandse Gasunie nog andere Europese gas distributiebedrijven zijn die eventu eel geïnteresseerd zijn om over een Nederlandse terminal aardgas aan te voeren." aldus de beer 8chreuder ming was bereikt. Deze vergadering is nu uitgesteld tot 3 november Voorstel De voo-stellen van de VEGIN waarbij werd (en wordt) uitgegaan van een ongewijzigd btw-tarief behelsen in grote lijnen dat eerst per 1 oktober volgend jaar het tarief voor het verbruik boven 600 m zal worden verhoogd van 23 cent naar 26 per m'. Tegenover de verhoging voor de eerste 600 m' wordt verlaagd van 27 cent naar 26 cent per m' Dit laatste betekent dat dan voor het gehele kleinverbruik (tot 170 000 m1) één m'-prijs zal gelden van 26 cent. Van groot belang ls dat in het VE- GIN-voorstel in 1979 geen verdere tariefsverhogingen zullen plaatsvin den De VEOIN is van oordeel dat aldus in voldoende mate wordt bij gedragen tot een redelijke en gefa seerde prijsaanpassing van aardgas De VEGIN beraadt zich over nieuwe voorstellen voor het geval het btw- voorstel van de regering door het parlement zou worden aangenomen DEN HAAG - De Nederlandse in vesteringen ln de Verenigde Staten bedragen tot nog toe ln totaal 6.2 miljard dollar Dit komt overeen met meer dan 15 miljard gulden Dit heeft de American Chamber of Commerce, een vereniging van Amerikaanse zakenlieden in ons land, medegedeeld ter gelegenheid van het verschijnen van de Nether lands-American Trade Directory 1977-1978. Een gids voor het han delsverkeer tussen de Verenigde Staten en Nederland. De Amerikaanse investeringen in Nederland bedragen 3.7 miljard dol lar, of ongeveer tien miljard gulden De Verenigde Staten zijn daarmee de belangrijkste investeerder in ons land. terwijl Nederland de op twee na belangrijkste buitenlandse Inves teerder in het Amerikaanse bedrijfs leven ls. De Nederlandse uitvoer naar de Ver enigde 8taten heeft ln de eerste heilt van dit jaar 708 miljoen dollar (ruim 1700 miljoen gulden) bedra gen. Onze invoer uit de Verenigde Staten beliep 2,5 miljard dollar, of meer dan 6 miljard gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29