Hulp moet je durven vragen Onenigheid bij vogelbeschermers 9 "hetwesterhonk" "hetwesterhonk" Vergadering van vandaag moet duidelijkheid brengen ledereen heeft weieens problemen psychologisch assistente een ervaren telefoniste administratief medewerker Bij botsing gedood ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 BINNENLAND T rouw/KwartetH 11 Ieder mens heeft weieens pro blemen, raakt in de knoop met zichzelf of zijn omgeving. Daar aan is eigenlijk niets bijzon ders, want dat brengt het leven nu eenmaal met zich mee. Vaak is men best in staat z'n eigen boontjes te doppen en die problemen zelf op te lossen. Het komt echter ook voor, dat iemand hier niet in slaagt en met zijn problemen blijft zit ten. Dat brengt spanningen te weeg met als gevolg, dat men in de war raakt en er niet meer uitkomt. Je kunt dan in je een tje blijven doormodderen, waardoor de situatie er niet be ter op wordt, maar je kunt ook op zoek gaan naar hulp. Dat laatste kost moeite, evenals trouwens het krijgen van hulp, want iedereen wil 't liefst zelf iets oplossen en is daar dan trots op. Hulp zoeken is echter ook iets, wat je zelf doet en al krijg je dan hulp, je zult toch voornamelijk zelf aan de oplossing van je problemen moeten werken. In de folder „Leven is de moeite van geholpen worden waard" van de Nederlandse vereniging voor ambu lante geestelijke gezondheidszorg (NVAGG), die onlangs is uitgeko men, gaat voorlichter Wim Geradts nader in op dat hulp vragen en hulp krijgen. Hij geeft aan welke gees telijke of psychische problemen er zo al zijn, welke instellingen er be staan en wat een hulpvrager en hulp verlener kunnen verwachten. Niet alleen volwassenen, maar ook kinderen kunnen in het leven vastlo pen. Ze gaan dan bijvoorbeeld leer problemen vertonen, zijn erg schuw, overmatig bang of juist agressief, hebben steeds nachtmerries, zijn on gezeglijk in huis, worden altijd ge plaagd door andere kinderen of heb ben helemaal geen vriendjes. Kort om: ze zijn „vreemd". Ook bij vol wassenen komen dergelijke proble men voor, bijvoorbeeld in de vorm van eenzaamheid, teruggetrokken heid of overmatige agressiviteit. Angst voor contact met anderen kan iemands leven bederven. Twijfel over zichzelf (ik ben niets waard en mislukt) kan iemand zelfs tot zelf moord brengen. Sommige mensen uiten hun angst in grote „onredelijke" moeite met be paalde handelingen: de deur open doen als er gebeld wordt, de straat op gaan, in de trein stappen. Andere mensen leven met een bepaalde dwang, die hun hele leven beheerst: alles moet tot in de puntjes opge ruimd zijn, anders voelen ze zich niet goed. Weer anderen zijn zo gauw in de war of verlegen, dat ze van die spanningen haast gek raken. Mensen met zo'n gedrag zijn vaak niet gemakkelijk in de omgang. Ze veroorzaken ongewild dikwijls heel wat spanningen in hun gezin, bij vrienden en kennissen, maar het kan ook omgekeerd. Dan gaat een be paalde groep mensen zo gespannen met elkaar om, dat leden in die groep steeds verwarder worden. Zo kunnen in een gezin spanningen tussen de gezinsleden bestaan, waardoor één persoon die geestelijk de zwakste is, van slag raakt. Het lijkt dan alsof deze de problemen maakt, maar in feite is het andersom en hebben de spanningen tussen de anderen hem of haar moeilijk gemaakt. Als derde mogelijkheid stipt Wim Geradts aan, dat op zich niemand echt zwak of moeilijk is, maar dat er zoveel aan het omgaan met elkaar hapert, dat iedereen evenveel van slag raakt. Moeilijkheden in het omgaan met elkaar komen natuurlijk veel voor bij groepen mensen, die sterk op elkaar zijn aangewezen: tussen ge huwden of samenwonenden, in ge zinnen, maar ook in werksituaties. Opnieuw kan het lijken, dat één van de partners „moeilijk" is, maar vaak blijkt, dat alle mensen in die groep moeilijk met elkaar omgaan. Ze kun- n nen elkaar niet bereiken of voelen zich geremd door elkaar. Er kunnen dan problemen ontstaan op seksueel gebied, omdat men niet bij machte is om zich te uiten. Ook problemen met drank en drugs ko men vaak voort uit persoonlijke leefproblemen. Veelal kunnen ook gebeurtenissen als verhuizing, pen sionering, een nieuwe baan, maar ook echtscheiding of een sterfgeval tot een in de war raken leiden. Soms kan er ook een lichamelijke ooizaak zijn. Al met al kunnen persoonlijke pro blemen voortkomen uit iemand zelf, maar de manier waarop mensen met elkaar omgaan en andere invloeden van bulten doen er ook heel veel aan af of toe. Soms uiten leefproblemen zich in spanningen tussen mensen, soms in „gek" gedrag van één per soon. Het een is niet los te zien van het ander en daarom wordt veelal niet alleen die ene afwijkende per soon apart geholpen, maar probeert men ook de omgang tussen de ande re leden van de groep te verbeteren. meer gespecialiseerd zijn in het be handelen van persoonlijke proble men en waarbij men rechtstreeks kan aankloppen. Wie dit toch maar eng vindt, kan contact zoeken via helpers in eigen omgeving, zoals een huisarts of het maatschappelijk werk, die als het goed is nauw samenwerken met deze instellingen. Zoals gezegd biedt in je eentje door modderen met je problemen nauwe lijks perspectief, want juist in moei lijkheden hebben mensen elkaar no dig. Lukt het niet om iemand te vinden in de naaste omgeving, die er de tijd voor vindt om naar je te luisteren of als dat niet voldoende helpt, dan wordt het tijd iemand aan te schieten, die mogelijk meer hulp kan bieden, zoals een huisarts, een geestelijke of de wijkverpleeg kundige. Goed thuis in dergelijke problemen zijn ook de mensen van het maatschappelijk werk, ook wel maatschappelijke dienstverlening genoemd, die in bijna iedere plaats zijn te vinden. Verder zijn er de instellingen voor geestelijke gezondheidszorg, die nog De instellingen voor geestelijke ge zondheidszorg (tweehonderd ver spreid door het hele land) werken ambulant. Dat wil zeggen, dat ie mand die geholpen wordt, niet wordt opgenomen, maar in zijn ge wone doen blijft en volgens af spraak regelmatig contact heeft met zijn hulpverlener. De kern van het werk is dat is althans het streven mensen te helpen beter met zich zelf en anderen om te gaan. Daarbij worden allerlei methoden en tech nieken toegepast, verzameld onder de noemer „psychotherapie". Dit ge beurt zowel individueel als in gezins- of groepsverband. Er bestaan nogal wat instellingen op dit gebied, die zich ieder vanuit hun eigen historisch gegroeide ach tergrond met een bepaalde proble matiek bezighouden en geleidelijk aan hun werkterrein dusdanig heb- Een serie over hulpverlening m de geestelijke gezond heidszorg dóór Cisca Dresseihuys en Kees de Leeuw ben uitgebreid, dat er hier en daar sprake is van overlapping. Dit is dan ook de reden, dat er de laatste jaren gestreeft wordt naar een bundeling in de geestelijke gezondheidszorg, al gaat dat langzaam. Zo heb Je de medisch opvoedkundi ge bureaus (MOB's), bureaus voor levens- en gezinsvragen (LGV's), so ciaal psychiatrische diensten'jeugd psychiatrische diensten (SPD- en JPD-en), instituten voor multidisci plinaire psychotherapie (IMP's), stichting geestelijke gezondheids zorg (GGZ), consultatiebureaus voor alcohol en drugs (CAD's), cri siscentra, jongeren adviescentra (JAC) en de zelfstandig gehuisveste zenuwartsen/psychiaters/psycho logen. Het medisch opvoedkundig bureau helpt vooral bij het oplossen van problemen bij kinderen, te beginnen bij een verkenning van deze proble men en daarna behandeling/begelei ding van óf het kind óf de ouders óf het hele gezin samen. Bij school gaande kinderen gebeurt dit in dien nodig in samenspraak met de school, de daaraan verbonden arts of adviesdienst, terwijl oudere kinderen ook zonder ouders terecht kunnen. Het bureau voor levens- en ge zinsvragen helpt met enkele advies- gesprekken of met een langere be handeling (jong-)volwassenen met contact- of huwelijksproblemen, persoonlijke en rouwproblemen. De sociaal psychiatrische of jeugd psychiatrische dienst biedt hulp bij alle persoonlijke problemen aan mensen van alle leeftijden. De nadruk ligt op snelle actie bij wijze van eerste hulp en verkenning voor verdere hulp. Bovendien kan deze dienst bij situaties, die dat vereisen, bemiddelen voor opname of veran deren van woon-, school- of leefsi tuatie. Begeleiding op langere ter mijn wordt ook gegeven, evenals in toenemende mate gespreksthe rapie. Het instituut voor multidiscipli naire (ook wel medische) psychothe rapie beperkt zijn hulp tot ge sprekstherapie volgens omschreven methoden, waardoor aan sociale of acute problemen minder aandacht kan worden gegeven. Het gaat voor al om langdurige en intensievere vormen van gesprekshulp door the rapeuten, afkomstig uit verschillen de beroepen. Multidisciplinair heet dat met een moeilijk woord. Men vindt er dan ook psychiaters, psy chologen, agogen en maatschappe lijk werkers. De stichting voor geestelijke ge zondheidszorg is doorgaans een bundeling van bureaus als MOB, LGV en SPD Soms zijn deze bu reaus nog aparte afdelingen van de grote stichting, maar steeds meer komt het voor, dat zo'n stichting alle soorten van hulp tegelijk en door elkaar heen biedt. Al naar ge lang het beste is voor de situatie van de hulpzoeker. Het consultatiebureau voor alco hol en drugs is er speciaal voor men sen, die op dit gebied moeilijkheden hebben. Niet alleen en uitsluitend met ontwenning, maar ook met de persoonlijke of relatieproblemen daarachter. Het één kan niet los worden gezien van het ander. De polikliniek voor psychiatrie helpt bij leef- en relatieproblemen door regelmatige gesprekken op de spreekuren, veelal ondersteund door medicijnen. De particuliere zenuwartsen zijn zoals alle specialisten bereik baar na verwijzing door de huisarts. Sommigen zijn alleen „neuroloog". Dat wil zeggen: behandelen de zenu wen lichamelijk. Anderen zijn psy chiater. hetgeen inhoudt dat ze zijn ingesteld op behandelen van leef- en omgangsproblemen. Particuliere psychologen zijn vrij toegankelijk De crisiscentra zijn bedoeld om mensen in crisissituaties op te van gen. Ze zijn soms vrij toegankelijk, soms alleen vla de' GGD en bestaan in enkele grote steden. Doorgaans geven deze centra hulp, totdat de crisis over het hoogtepunt is en zij zorgen ondertussen voor verdere opvang. Bij jongeren advies centra kun je als jongeren tot pak weg dertig jaar gewoon binnenlopen. Hier is op kor te termijn steun te vinden bij vele problemen, zoals op juridisch of huisvestingsgebied, maar ook voor weglopen-van-huis. contact- en per soonlijke problemen kun je er terecht. Wat de financiën betreft, dat hoeft voor niemand een probleem te zijn. Alle hulp is doorgaans gratis. Wel is het zo. dat particuliere psychologen niet onder het ziekenfonds of ziekte verzekeringen vallen, terwijl verder bij instituten voor multidisciplinai re psychotherapie en bij bureaus voor levens- en gezinsvragen een ei gen bijdrage op tafel moet komen. Deze is afhankelijk van het inkomen en niet ondraaglijk hoog. Al met al zijn er nogal wat mogelijk heden om met je problemen ergens om hulp te vragen. Om er achter te komen wat in een bepaald geval het beste is kan men of zelf opbellen de instellingen staan in het telefoon boek om advies of bijvoorbeeld de huisarts, een geestelijke of het maatschappelijk werk om advies vragen. In een hierna volgend aantal artike len worden mensen aan het woord gelaten, die bij instellingen om hulp hebben aangeklopt. Zij vertellen wat het is om als hulpvrager te wor den geholpen. De een heeft er meer baat bij gevonden dan de ander. Duidelijk komt echter wel naar vo ren, dat iedereen het als goed heeft ervaren dat men deze stap heeft gedaan. Hun leven is er weer wat draaglijker door geworden en dat is al heel wat. kHEEREN LOO Chr. Inrichting voor Geesteszwakken. Monster. Tel. (01749) 5730* In de psychologische dienst van onze inrichting hebben wij plaats voor een in het bezit van het diploma Psych. ass.. N.I.P. of hiervoor studerend. Wij verwachten dat betrokkene in staat zal zijn zelfstandig te werken en belangstelling heeft voor het werken met zwakzinnigen. Belangstellenden met een positief christelijke levensopvatting kunnen zich voor telefonische inlichtingen wenden tot het Hoofd van deze afdeling Mevr. U. S. Kempers-Wolke (toestel 136). Sollicitatie uitsluitend schriftelijk te richten aan de geneesheer-directeur, Postbus 1035. 2680 B A. Monster. door Hans Schmlt AMSTERDAM Binnen de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels zijn de gemoederen de laatste drie jaar behoorlijk verhit en staan twee groepen leden lijnrecht tegenover elkaar. Oorzaak van al die emoties is de vraag of een vogelbeschermer ook het geweer mag hanteren om die vogels in de vlucht neer te halen en, als de vogelbeschermer zelf niet jaagt, of hij anderen dan wel de ruimte tot de vogeljacht mag laten. opgeroepen de vergadering van van daag te bezoeken ook de vogel wacht Utrecht heeft een geselec teerd aantal leden opgeroepen om „de onruststokers" weg te stemmen. De beschuldigende vinger wordt hierbij uitgestoken naar de stichting Kritisch Faunabeheer die de discus sie over de Jacht over de schouders van de vogelbescherming zou willen uitvechten. Die leden maken, aldus het bestuur, de vogelschermlng ver dacht door te stellen dat deze vereni ging de jagersbelangen behartigt en maken bovendien de vergaderingen tot „een hoogst onplezierig ge beuren". Wie inderdaad mocht denken dat Die vraag is opgeworpen door (veelal jonge) vogelbeschermers, die menen dat wie vogels wil beschermen, zich ook tegen de Jacht dient te keren. In de Inmiddels 78-Jarlge vereniging, waarin tot dan toe gezelligheid en leerzaamheid troef waren, viel die vraag niet bij iedereen in goede aar de. Geen wonder, want de voorstan ders van de Jacht zijn in de leiding en het bestuur van de vereniging in ruim aantal vertegenwoordigd. Zo is de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging (KNJV). H. J. E. van Beuningen, hoofdbe stuurslid van de vogelbescherming en zijn directeur De Bruin en admi nistrateur Gommers eveneens ja gers. Personeel voor de vereniging werd in het verleden ook mede aan getrokken via advertenties in De Ja ger, het blad van de KNJV. „Onruststokers" Drie vergaderingen zijn de laatste Jaren chaotisch, rommelig en voortij dig beëindigd de laatste, in mei van dit Jaar. zal vandaag in Zeist worden voortgezet. In het laatste nummer van De Lepelaar, het blad van de vogelbescherming, wordt (on der het kopje „alarm") de indruk gewekt dat het maar een klein groep je onruststokers is dat de vergade ringen „verstoord". Iedereen wordt slechts om een klein groepje notoire jeugdige dwarsliggers gaat die de vogelbescherming proberen te on dermijnen, zal die mening inmiddels (ten dele) moeten herzien. Want ook de nestor onder de Nederlandse vo gelaars, de 86-Jarlge Jan P Strijbos, heeft zich tegen het beleid van het bestuur uitgesproken. Jan 8triJbos, erelid van de vereniging, schreef half september in een brief aan en kele duizenden leden dat de oorzaak van de moeilijkheden niet moet wor den gezocht bij een zeer klein aantal leden die hun eigen stokpaardjes berijden, maar „in het beleid en de vergadertechniek van het huidige bestuur. Het aantal intriges en fou ten vraagt zo langzamerhand om een nieuwe wind." Een van de punten van geschil was het advies van de vogelbescherming over de (Inmiddels door de Tweede Kamer aangenomen) wijziging van de jachtwet, dat het bestuur na an derhalf jaar een zware druk vanuit de vereniging uiteindelijk heeft ge publiceerd en door velen ais uiterst mager wordt beschouwd. Aanvan kelijk wilde het bestuur de Jacht met netten op goud plevieren en ganzen maar laten voorbestaan. La ter werd dat advies na veel geharre war (en te laat) Ingetrokken. Strij bos vindt het onbegrijpelijk dat, wanneer de minister die Jacht (voor consumptie) wil verbieden, de vere niging daarmee niet direct is meege gaan: „voor u en mij zou het eenvou dig zijn Vogelbescherming be schermt vogels waar zij kan, punt uit." Motie Deze wijziging van de jachtwet heeft er ook toe geleid dat in mei van dit Jaar een motie werd aange nomen waarin het aftreden van het hoofdbestuurslid ir. D. 8. Tuynman wordt geëist. Als lid van de tweede kamerfractie van de WD stemde STICHTING AA.Z.-NUTSZIEKENFONDS 'S-GRAVENHAGE Op ons kantoor kan worden ge plaatst die met een tweetal collega's in goede samenwerking de telefoon kan bedienen. Sollicitaties kunnen worden gericht aan de directie, Loosduinseweg 9, 's-Gravenhage. Ook kan telefonisch een afspraak worden gemaakt 070-924331. kHEÊRÈN LOO Chr. Inrichting voor Geesteszwakken, Monster. Tel. (01749) 5738* Op onze inrichting hebben wij per 1 november 1977 plaats voor een De aan te stellen functionaris zal, in samenwerking met de loon-administrateur. belast worden met alle op de afdeling Loonadministratie voorkomende werkzaamheden. Gezien de in uitvoering zijnde uitbreiding van de inrichting van 300 naar 550 bedden zal het huidige bestand van 250 personeelsleden in de toekomst belangrijk toenemen. Voor de verwerking van de administratie wordt gebruik gemaakt van ons eigen computer centrum. Gelet op de aard der werkzaamheden alsmede op het belang van deze functie zouden wij gaarne in contact treden met sollicitanten die voldoen aan de navolgende eisen: opleiding MAVO of MEAO bezit van het Praktijkdiploma Boekhouden studie voor het diploma MBA bekendheid met de loonadministratie leeftijd ongeveer 25 jaar. Gezien de grondslag van onze inrichting stellen wij een prot. christelijke levensbeschouwing op prijs. Het voor deze functie geldende salaris bedraagt, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring f 2.337,60 tot 2.817,62 bruto per maand. Telefonische inlichtingen kunt u verkrijgen bij de Administrateur van de inrichting, dhr. W. Teljeur, t. 225. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige inlichtingen worden gaarne ingewacht bij de geneesheer-directeur, Postbus 1035, Monster. deze voor de Jechtwet en daarmee, aldus zijn tegenstanders onder meer voor de Jacht met slechtvalken en haviken, het uitleggen van gifeieren en het gebruik van lokvogels en te gen het onder, de vogelwet brengen van vele soorten watervogels Het bestuur echter heeft de motie naast zich neergelegd en zich achter Ir. Tuynman geschaard. In Zeist zullen vandaag onder meer een aantal nieuwe bestuursleden moeten worden gekozen, waarbij te- kend voor de huidige sfeer is dat in de Lepelaar wel de door het bestuur kandidaat gestelde leden worden geïntroduceerd, maar niet de tegen kandidaten. Ook het rapport van de jachtadviescommissle. dat dit voor jaar werd gepubliceerd, zal ter spra ke komen. Een discussie over de inhoud zal (nog) achterwege blijven het bestuur wil alleen de procedure voor de verdere behandeling vast stellen. Tenslotte zal ook het beleid van het bestuur in de afgelopen ja ren ter discussie worden gesteld. Jan 8trijbos schrijft daarover in zijn brief: „Dat er de laatste tijd ernstige strubbelingen voorkwamen heeft menigeen gegriefd, maar ze waren een gevolg van het gevoerde beleid. DARMSTADT - De 21-jarige bijrij der Petrus Pankras uit Hoorn is gisternacht op de verkeersweg Frankfort-Keulen om het leven ge komen toen de vrachtwagen waarin hij meereed op een ervoor rijdende, eveneens Nederlandse vrachtwagen botste. De 22-jarige chauffeur, en de chauffeur van de voorste wagen raakten ernstig gewond De brand weer moest de slachtoffers uit de wrakken bevrijden. De ravage was erg groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11