let genie Edison en zijn zwakheden Democratie geen oplossing voor ontwikkelingslanden ^Vlot stuk geschiedschrijving over honderd jaar fonograaf en grammofoon nog 3 dagen! Nieuwe boeken Studiebijeenkomst van Quakers in Montreux Derde wereld zelf schuldig RjlAAI ,NDAG 26 SEPTEMBER 1977 TROUW/KWARTET RH 9 Joor Willem Schrama de serie boek- en plaatpro- hukties, die De Gooise Uitge verij voor de komende jaren op ^tapel heeft staan, kan de on- angs verschenen uitgave LDank u, meneer Edison" nau welijks nog in belangwekkend heid worden overtroffen. Met pen bijna ontwapenend en- housiasme, maar secuur tot in geringste details, beschrijft eonard de Vries hierin de woe lige geschiedenis van honderd jaar fonograaf en grammofoon, uitvinding waarvan het be ng heden ten dage niet meer overeien. istorici mogen dan nog kibbelen iver de vraag wie het meeste denk werk heeft verricht ten behoeve van Ie totstandkoming van de eerste fo- iograaf de Franse schrijver en wetenschapper Charles Cros die het ipparaat „theoretisch" gereed had, if zijn landgenoot Scott de Martin- die reeds in 1857 kans zag geluid registreren, maar niet het weer te ven feit is dat de Amerikaan omas Alva Edison eind november 17 na nachtenlange inspanningen ior het eerst via de fonograaf zijn gen stemgeluid wist weer te geven, ic aaa iiadat hij op spichtige toon het kin derversje „Mary had a little lamb" aan etad ingesproken. in vTelefoon .B®! Toch is dat niet het moment waarop ook gfcje Vries met zijn geschiedschrijving v jggjnt Hij verzuimt niet uitvoerig in aaaBjg gaan op het technologisch mi- waaruit de fonograaf (de voor- oper van de grammofoon) is voort- /rekomen, namelijk dat van de tele- hn' 00n en de telegraaf, omdat beide h t )rinciPes geënt waren op een sys- de sta teem van opnemen en weergeven S/wan geluidstrillingen via membra- DeteKjjjen. Het gaat op deze plaats te ver )m zelfs maar in verkorte versie aan geven in welk een maalstroom (verschillende vitale ontdekkingen ilkaar halverwege fle vorige eeuw loorkruisten, maar afdoende is wel- icht De Vries' constatering dat de loofstommenleraar Alexander Gra in Bell even goed de fonograaf had unnen uitvinden, en dat Edison in •ite de eerste goed bruikbare tele- ton construeerde. Jisons aanleg voor allerhande ont dekkingen manifesteerde zich al Edison vroeg. Om zijn experimenten te kun nen bekostigen aanvaardde hij als jongeman een baantje als nachttele grafist, waarbij hij vaak prompt in slaap viel. Toch was hij verplicht elk uur het cijfer zes over te seinen als teken dat hij wakker was. Een klok, een tandwiel en een paar contactve ren bleken voldoende om aan deze verplichting „automatisch" te vol doen. terwijl de jonge onderzoeker kon uitrusten van zijn dagelijkse be slommeringen. Gemiste kansen De Vries beschrijft met een zekere liefde voor de persoon Edison dit soort details, maar gaat zich niet te buiten aan persoonsverheerlijking. Want hoe geniaal Edison ook was als scheikundige, werktuigkundige en elektrotechnicus, zijn zwakheden waren een tekort aan zakelijkheid en een gering inzicht in de theoreti sche wetenschappen wiskunde en natuurkunde. Dat heeft hem een groot aantal gemiste kansen opgele verd. Zo voorzag hij vroegtijdig het enorme belang van wat hij destijds „aetherkrachten" noemde (hij be doelde radiogolven), maar kon er niet mee uit de weg. Hetzelfde kan gezegd worden van het feit dat zijn uitvinding van de fonograaf in we zen de uitvinding van de tape-recor der in zich droeg, al verliep de opna me van geluid dan langs mechani sche in plaats van magnetische weg. (ADVERTENTIE) 21e jaarbeurs van het oosten zutphen 21 t/m 28 scpt. 1977 Geopend, werkdagen 14 - 22 uur talerdag 10 - 14 uur zondag gesloten Illustratie uit het boek ,,Dank U, meneer Edison". En niet in het minst faalde Edison bij de ontdekking van de gloeilamp met-elektrode, waaruit later de meest wonderlijke technieken van de hedendaagse elektronica tevoor schijn zouden komen. Ook miste Edison de boot met een vrijwel vol ledig ontwikkelingsschema van draadloze telegrafie, toen de Itali aan Marconi er in 1895 door een combinatie van eerdere ontdekkin gen en eigen experimenten mee op de proppen kwam. Toch nam Edison althans voor zichzelf wel telkens revanche met andere, zij het minder schokkende, ontdekkingen, en natuurlijk met de verdere ontwikkeling van zijn fono graaf. Want het prototype bleek voor de Amerikanen slechts goed voor enkele jaren van stomme ver wondering, daarna was de pret er gauw af. Gloeilamp Toch zou het qaht jaar gaan duren, voordat Edison weer voor de volle honderd procent deelnam aan de concurrentiestrijd rond de ontwik keling van de fonograaf. Slechts en kele maanden na zijn spectaculaire uitvinding was hij al gegrepen door iets anders: de mogelijkheid van elektrische verlichting. Na ander half jaar zwoegen presenteerde hij in oktober 1879 de eerste bruikbare gloeilamp hij noemde het zelf zijn dierbaarste uitvinding die onmid dellijk een gigantische Industrie in het leven riep, waarbij Edison jaren lang betrokken bleef. Zo zou het tot 1888 duren voordat hij met een ge perfectioneerde fonograaf op de proppen kwam, andermaal het ge volg van grote buitenlandse concur rentie die een voorsprong van jaren had genomen. Edisons gemis aan zakelijkheid had hem echter toen al in een ware octrooienoorlog doen belanden, waaruit hij niet zelden ten onrechte als verliezer tevoorschijn kwam. Allemaal zaken, die hier slechts summier worden genoemd, maar die Leonard de Vries zeer nauwgezet, in een goede chronologische volgorde en bepaald niet kritiekloos uiteen zet. Zijn boek volgt met argusogen de ontwikkelingen die uiteindelijk zouden leiden tot de opkomst van de grammofoonplatenindustrie aan het begin van deze eeuw en de daar uit voortvloeiende perfectionering van de hedendaagse geluidsappara tuur. De veelheid aan tekst (192 pa gina's) wordt afgewisseld met vaak zeldzame illustraties, en het enige wat je als lezer van zo'n massa fei tenmateriaal eigenlijk mist is een behoorlijke indexering. Wat de bijbehorende langspeelplaat betreft, die is al niet minder belang wekkend. Hij heeft een speelduur van 65 minuten en laat behalve Edison zelf historisch stemmen- materiaal horen van Florence Nigh tingale, keizer Franz Joseph, keizer Wilhelm II, de ontdekkingsreiziger Stanley en de eerste muziekopna men van Enrico Caruso, Adelina Patti, de sopraan-castraat Allessan- dro Moreschi en andere curiosa. Ver der de eerste grammofoon-ontwik- kelingen van eigen bodem met lied jes van een nog zeer jonge Louis Davids, Speenhof! en Pisuisse. „Dank U, meneer Edison" is on danks zijn juichende titel een boei end stukje geschiedenis, die een ge combineerde uitgave van boek en plaat bepaald rechtvaardigd. En dat is voor het eerst. ,,Dank U, meneer Edison", bock en plaat, geschreven en samengesteld door Leonard de Vries. De Gooische Uitgeverij, Bussum. Prijs: 29,90, na 1 januari 39,90. ADVERTENTIE) Dr Errit van der Velde: ..Rede en vrede. Over wijsbegeerte en openba ring" Inaugurele oratie bij de aan vaarding van het ambt van buiten gewoon hoogleraar in de algemene wijsbegeerte aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen. 31 blz.; ƒ9,90. Uitgave Kok. Kampen. „Proef en toets". Feestbundel bij gelegenheid van het tienjarig be staan van de katholieke theologi sche hogeschool te Amsterdam. 25 docenten en afgestudeerden geven een indruk van de wijze, waarop zij theologisch bezig zijn. o.a. Ben He- melsoet, Jehuda Aschkenasy. Hans Goddijn. Piet Hoogeveen geeft een interessant opstel over Miskotte en de moderne literatuur (en toont aan, dat Miskotte bijna restloos teksten van anderen over kon nemen, „soms zonder te vermelden wie de oor spronkelijke auteur was"). 298 blz.; 20. Uitgave De Horstink, Amers foort. C.H. Mackintosh: „Christus, méér dan voldoende". Over het komen tot geloofszekerheid. Mackintosh, een Brit uit de 19e eeuw, werd vooral bekend door zijn „Aantekeningen op de vijf boeken van Mozes". 46 blz.; 3,50. Uitgeverij H. Medema te Apeldoorn. Friedhelm König: „Het gaat om jou". Korte verhalen voor jonge mensen, geschreven door een soort Duitse Sipke van der Land. die heenwijzen naar Christus. 157 blz.; 6,90. Uitgave H. Medema te Apel doorn. Acht kampdiensten over het (eerste) Scheppingsverhaal uit Genesis, zo mer 1976 uitgezonden door de IKON. Bedoeld als materiaal om zelf met kampdiensten aan de gang te gaan. 38 blz. Uitgave Stichting interkerkelijk oriëntatiecentrum voor de recreatie, postbus 38. Drie bergen. De schepping, De ark van Noach, Jona en de grote vis. De drie eerste deeltjes in de nieuwe serie Bijbelkij- ken voor kleuters, 4,75 per deeltje. Uitgave Kok, Kampen. Bij uitgeverij Elsevier te Amster dam zijn de volgende boeken ver schenen: Zien met de geest, paranor male vermogens onderzocht door Russell Targ en Harold Puthoff, na tuurkundigen die als wetenschappe lijk onderzoeker verbonden zijn aan het Stanford Research Institute in Californië. De inleiding is van M. Mead. (220 blz. - 24,50) Fit en ge zond door yoga, door K. Zebroff (184 blz. 16,90; Slow-motion mens. In dit boek stelt Fred Polak (futuro loog) de vraag of sedert de verschij ning van de mens de hoogste top van de evolutie metterdaad defini- f tief is bereikt. (272 blz. 22,50). En r voor de visliefhebbers: Kanjers door R. Walker, bewerkt door K. Ketting (247 blz. 26,50), 200 ZEEHEN- GELTIPS VAN Iwan en Igor Gary en 200 ruisvoorntips met vlieg en vlok door K. Ketting en H. Peeters (per deel 100 blz. 9,90) ranspi en au aanha door Nico Kussendrager MONTREUX „Vrede, begrip ie komen rechtvaardigheid" schrijven i op »de Quakers hoog in hun vaan- iekcr idel. Daarom hebben zij de afge- 1 «lopen twee jaar een serie bij- 'eenkomsten gehouden over de «verhouding tussen Noord en |andtZuid, tussen rijke en arme auto panden, nelijk] Daar tOnlangs werd in het Zwitserse Mon- >ersonitreux gepraat over de vraag: als we Juitslahet hebben over een nieuwe (econo- i, waaimische) wereldorde, waar denken we de vieidan aan? Welke wegen moeten derde landen bewandelen om tot ontwik- :eling te komen en ook: wat is ont wikkeling? Verschillende sprekers adden daarover zeer uitgesproken :edachten, maar één van de meest ipvallende was toch wel de Ameri- rriam !,{aanse hoogleraar (geschiedenis) voor Geoffrey Barraclough van de Walt- ham universiteit in Waltham, Massa chusetts. Niets veranderd Ir. de verhouding tussen Noord en Zuid is de afgelopen drie jaar niets verbeterd, aldus de hoogleraar, on danks de wereldhandelsbijeenkomst Unctad (in Nairobi) en het Parijse Noord-Zuidgesprek. Dat er iets moet veranderen stond voor de Ameri kaan als een paal boven water, en dat niet alleen uit economische over wegingen. Gezegd wordt wel dat de derde lan den meer ontwikkelingshulp en meer handelsmogelijkheden moeten krijgen, om hun koopkracht te ver groten. Zij zullen dan meer produk- ten kopen in de westerse industrie landen. zodat die er wel bij varen. Onder andere premier Den Uyl zit op die lijn. zo bleek vooral tijdens een rede die hij aan de vooravond van de towel ppen e een aring kom- in de ver- ddels Per- met 1600 idmg cente verkiezingen in Eindhoven hield, zij het niet als eerste minister, maar als econoom uit Buitenveldert. Deze acht herstel van onze marktecono mie nog mogelijk door een doelbe wuste vergroting van de vraag in ontwikkelingslanden. Volgens Barraclough echter is de rechtvaardiging van een betere ver deling tussen Noord en Zuid niet economisch in de eerste plaats, maar moreel. Uit naastenliefde en dergelij ke schone overwegingen vooral moe ten de levensomstandigheden van de miljarden mensen in de derde wereld verbeterd worden. Bovendien zo bleek'uit de rest van zijn betoog de soort ontwikkeling die hij voor staat zal er niet direct toe leiden dat mensen in derde landen in de rij staan voor onze produkten. Hoe dan ook: dat er iets moet veran deren is duidelijk en dat er tot nu toe weinig is gebeurd óók. Reden: onmacht De reden daarvoor is volgens de Amerikaanse hoogleraar niet de on mogelijkheid van derde landen om tot ontwikkeling te komen, maar veeleer hun onmacht. Niet gebrek aan technische kennis bijvoorbeeld is een reden, maar de politieke en economische structuur in veel lan den van de derde wereld. Een opvat ting die de Amerikaan gemeen heeft met zijn collega-hoogleraar Leontief, die onlangs in een mede met Neder lands geld betaalde studie hetzelfde opperde. De echte oplossing, zei Barraclough, ligt in de derde landen zelf en niet in de eerste plaats in een verbetering van de verhouding tussen Noord en Zuid. Landbouw is daarbij naar zijn mening het sleutelwoord „Als de landbouw gezond is gemaakt zal al het andere kinderwerk zijn". De we reldbank geeft In haar zojuist ver schenen jaarverslag eveneens hoog op van de mogelijkheden die de landbouw biedt om derde landen tot ontwikkeling te brengen. Industrie opzetten en werkgelegen heid scheppen is afhankelijk van de landbouw. De boeren zullen het voedsel voor de industriearbeiders moeten voortbrengen en met hun inkomen de industrieprodukten moeten kopen. In de studie van de Vrije Universi teit „Mensen tellen" staat ook al in het middelpunt dat bij vergroting van de koopkrachtige vraag van de boeren die het leeuwedeel van de bevolking in derde landen uitmaken verdere ontwikkeling mogelijk zal zijn. Zolang dat niet gebeurt zullen de ontwikkelingslanden steeds verder in het moeras zakken, aldus profes sor Barraclough tijdens de Quaker bijeenkomst in Montreux. Zij moe ten zich steeds dieper in de schulden steken, voedsel invoeren tegen hoge prijzen en uitverkoop houden van grondstoffen om iets te verdienen. Mogelijkheden De Amerikaanse hoogleraar reikte wat mogelijkheden aan om uit de kwaadaardige cirkel te komen: De derde landen zullen moeten proberen meer op zichzelf te staan en meer onderling samen te werken. „De oplossing hebben zij in eigen handen". Landhervorming is bitter hard nodig om de voedselopbrengsten in ontwikkelingslanden te vergroten. Op het ogenblik is te veel grond in handen van te weinig mensen die geen enkele behoefte hebben veel te verbouwen; Zuid-Amerika is daar van het meest schrijnende voor beeld. „Door de landbouw moet er een thuismarkt geschapen worden in de ontwikkelingslanden zelf", herhaalde de Amerikaanse hoogle raar. Er ls behoefte aan een grotere politieke wil. „Er wordt veel gepraat over het gebrek aan politieke wil bij de rijke landen om te komen tot een nieuwe economische wereldorde, maar meer zou moeten worden ge zegd over het ontbreken van de wil om tot veranderingen te komen in de ontwikkelingslanden zelf. De parlementaire democratie is geen oplossing om tot die hervor mingen te komen. „Democratie (in derde landen) wordt te vaak mis bruikt door speciale belangen", van een kleine groep politiek en econo misch machtigen. „Een autoritair regime dat oog heeft voor de noden van de massa's hoeft niet vanzelf sprekend onderdrukkend te zijn". De afhankelijkheid van de ont wikkelingslanden van uitvoer is fout, zeker als het gaat om afhanke lijkheid van de industrielanden. „Derde landen zouden onderling meer handel moeten drijven." Ove rigens bepleiten ook de Unctad en de Wereldbank dit. Daar is het idee geopperd van een onderlinge voor keursbehandeling en waardever mindering van de munt van de der de landen, zodat handel met elkaar aantrekkelijker wordt. Er zijn technische veranderingen nodig in landbouw en industrie in derde landen. Zij zullen meer ge bruik moeten maken van eigen men sen. kennis en materialen." Techni sche verandering is de motor van economische ontwikkeling, niet de handel. Handel is smeerolie, geen brandstof." Landbouw is de sleutel tot ontwikkeling in derde-wereldlanden. Derde landen moeten zich niet ophangen aan het soort ontwikke ling dat het westen heeft doorge maakt. Dat ls niet alleen onmoge lijk, maar ook onverstandig. Basisbehoeften Wat voor soort ontwikkeling er dan wel zou moeten komen, was te be luisteren in het betoog van dr. Eddy Lee van het Internationale Arbeids bureau (ILO) in Genève. Dat pleit voor bevrediging van wat het noemt basisbehoeften in ontwik kelingslanden. en vergroting van de werkgelegenheid daar. in stede van economische groei als alleen zalig makend te beschouwen. Een grote economische groei in ontwikkelings landen betekent niet zelden grotere verschillen tussen arm en rijk, in plaats van kleinere. Basisbehoeften zijn: iets te eten hebben, een dak boven je hoofd, kleren aan je lijf, onderwijs en ge zondheidszorg en vooral ook werk Een grote economische groei in ont wikkelingslanden betekent niet zel den vergroting van de verschillen tussen arm en rijk in plaats van het kleiner worden. Ook de Wereldbank bepleit een herverdeling In de derde landen zelf, omdat ook op die ma nier een groeiende vraag bereikt kan worden die verdere ontwikkeling mogelijk maakt. Weg kapitalisme Met het kapitalisme zoals wij dat in het Westen kennen en zoals dat ook in veel derde landen bestaat, ls dat volgens de vertegenwoordiger van het Internationale Arbeidsbureau niet mogelijk. Het kapitalistische stelsel van vrij ondernemerschap en winst maken sluit het bevredigen van basisbehoeften uit, omdat dat geen geld oplevert. Armoede, viel dr. Lee prof. Barraclough bij. hoort he laas bij het economische systeem in veel ontwikkelingslanden. Het ma ken van een tegenstelling tussen Noord en Zuid is in zoverre verhul lend dat economische en politieke machthebbers in derde landen be lang hebben bij dit systeem, en ook bij de verhouding tussen Noord en Zuid omdat zij verdienen van de handel zoals die op het ogenblik toegaat. Grote boeren verkopen vla kapitaalkrachtige handelaren han delsgewassen aan de westerse lan den, houden daar goed geld aan over, beheersen de regering en heb ben geen oog voor de belangen en de noden van de grote massa, om de zaken zeer versimpeld voor te stellen. Veranderen van de ene dag op de andere doet dat zeker niet De ILO- man had genoeg werkelijkheidszin om dat te erkennen, maar kwam aan het slot van zijn betoog tocb niet verder dan meer gelijkheid In derde landen, om een ontwikkeling ten behoeve van iedereen en niet van een kleine groep op gang te brengen. Ook in de discussies daarna werd daarover veel gepraat, zonder dat iemand wist hoe die te bereiken. Bovendien ls er het verwijt van der de landen, dat het westen zich nu eindelijk eens met eigen zaken bezig moet houden in plaats van met de vraag hoe ontwikkelingslanden hun samenleving moeten inrichten. Een verwijt dat wel weer van vaak een kleine elite groep in die landen komt. Het leeuwedeel van de bevol king heeft geen stem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9