Zeevervoer steeds riskanter Vermageringskuur voor veel Amerikaanse auto's AUTOBIOGRAFIE Driekwart eeuw Nederlandse benzine Kapitein verantwoordelijk voor mensen aan de wal Dit jaar één auto per drie Duitsers J.L. SPOORMAKER B.V. leerling magazijnbediende verkoper Nie MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 Sicco de Jong door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Het vastlopen van de met gevaarlijke chemische produkten geladen Attican Unity in de Westerschelde; ongelukken met tankschepen die op een kust liepen en met hun uitvloeiende lading hele gebieden bedreigden; zeetransporten met gekoeld en gecomprimeerd aardgas, uit al deze zaken blijkt dat aan het zeewezen een nieuwe verantwoordelijkheid is toegevoegd. De heer A. Webster, adjunct-direc teur. hoofd van de afdeling navigatie en nautisch expert van het Neder lands Maritiem Instituut, zegt in een gesprek met ons ..De kapitein van een zeeschip heeft naast zijn verant woordelijkheid die hij van oudsher heeft voor zijn schip, bemanning en lading, nu ook een verantwoordelijk heid tegenover de gemeenschap. Die wordt immers blootgesteld aan de gevaren die de lading kan brengen. Men kan van de bemanning op een LNG-carrier een schip ingericht voor vervoer van gecomprimeerd en gekoeld aardgas zeggen dat die dit beroep op dat schip vrijwillig heeft gekozen. Maar de bevolking van een kust waarlangs zo'n LNG-carrier vaart, heeft om dat risico niet ge vraagd. Ook voor dat risico is. en dat is een nieuwe factor, de kapitein verantwoordelijk." Het Nederlands Maritiem Instituut is een economische, nautische en so ciale maritieme instelling, die zich via het MariUem Informatie Cen trum ook bezighoudt met algemene voorlichting op dit gebied. ..Die in formatie geven wij aan iedere geïnte resseerde". zegt de heer Webster. ..vooral natuurlijk aan de zeevaren den. die de weg naar het instituut terdege kennen." Niet alleen De heer Webster, die zelf een loop baan als kapitein van grote zeesche pen achter de rug heeft, wil natuur lijk niet zeggen, dat de kapitein van een schip met gevaarlijke lading al léén staat: „Vervoer op zee van ge vaarlijke stoffen is een belangrijk onderwerp binnen de IMCO. de in ternationale maritieme organisatie, die een onderdeel is van de organisa tie van de Verenigde Naties. De IMCO is verantwoordelijk voor de SOLAS, die de veiligheid ter zee re gelt. De SOLAS-conventie (Safety of Life at Sea) houdt maatregelen in ten behoeve van constructie en uit voering van veiligheidsmiddelen, ten behoeve van bemanningen, aan gaande communicatie en ladingen van schepen." „Dergelijke regels worden internati onaal aanvaard in de IMCO-assem- blee en na ratificatie komen ze te recht in de nationale wetgevingen. Daarin kunnen wel afwijkingen naar boven worden gegeven, maar nooit naar beneden. Een land kan dus strengere maatregelen nemen dan de SOLAS-bepalingen voorschrij ven. nooit zwakkere In de SOLAS is een hoofdstuk gezamenlijke goede ren en daarin is een gascode in voor bereiding. die regels bevat voor ver voer van gekoeld en gecomprimeerd vloeibaar gas." Er bestaan in Neder land een Schepenwet en een Sche penbesluit waarin deze SOLAS-be palingen worden vastgelegd Een vaarwater, waar de verantwoor delijkheid voor de veiligheid van de bevolking aan land bijzonder be langrijk is. vindt men in de haven monden en zeegaten. In ons land is." zegt de heer Webster daarover, „de situatie in de toegang tot de Rotter damse havens met de Nieuwe Water weg en Hoek van Holland heel voor uitstrevend. veel verder dan elders op de wereld. Dat is ook niet te verwonderen, hier passeren per dag tweehonderd schepen, een ander zo groot havengebied is er niet Van de grootste oliehaven ter wereld mag je verwachten dat de mensen daar niet zitten te slapen." Veiligheid Daarbij is er de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, die zich met de veiligheidsaspecten van alles wat er op de Noordzee gebeurt bezighoudt. Het Nederlands Maritiem Instituut werkt nu, samen met die directie Noordzee en de dienst verkeerskun de van Rijkswaterstaat, aan een in ventarisatie van de scheepsdicht- heid en de routeverdeling op het hele Nederlandse deel van het conti nentale plat in de Noordzee. Het is moeilijk te zeggen wanneer die in ventarisatie gereed is, die zaak is heel gecompliceerd. Bekend is de risico-analyse van TNO aangaande de aanvoer naar een overslag van gecomprimeerd en gekoeld vloeibaar gas op de Maas vlakte. Die kwam tot stand in op dracht van de minister van sociale zaken. Het aandeel van het Neder- lans Maritiem Instituut in deze ana lyse betrof het maritieme risico. Het instituut heeft een aantal mogelijke veiligheidsmaatregelen met alterna tieven voorgesteld. Maar het is aan de politici om beslissingen te ne men. Er is al een regelmatige vaart van LNG-carriers tussen Algiers en Londen. Men heeft dus al ervarin gen. Deze schepen blijven buiten de vastgestelde vaarroutes in het Ka naal, maar ze varen in het midden, waar weinig of geen verkeer is. Zij zijn bovendien uitgerust met zeer vooruitstrevende navigatie-appara- tuur. Toezicht „Maar het voornaamste punt bij het vervoer van alle gevaarlijke stoffen is: kunnen we dit vervoer in handen houden van de traditionele goedwil lende scheepvaartlanden? Dat wil dus zeggen die landen, waar de nati onale overheid beschikt over een apparaat om toezicht te houden op de naleving van de IMCO-bepalln- gen. Dat kan alleen wanneer we (zo als wat er nu bestaat voor kernener gieschepen) aan het land dat die schepen moet ontvangen, het recht toekennen van voorkennis ten aan zien van de genomen veiligheids maatregelen en van controle op die maatregelen. Als je daaraan gaat beginnen, moet je meteen zekerhe den inbouwen tegen misbruik: er moet worden gewaakt tegen discri minatie. Die zaak is zowel bij de IMCO als bij de UNCLOS (Conferen tie der Verenigde Naties voor de wetgeving ter zee) al ter discussie." De heer Webster geeft toe: „Inder daad malen deze molens traag, er zitten zoveel mensen aan één tafel, die lang niet allemaal dezelfde be langen hebben. Zo zijn er kuststaten die niets met scheepvaart hebben te maken. UNCLOS en IMCO dekken elkaar bovendien nog lang niet." Over de situatie in eigen land zegt de heer Webster: „Het Nederlandse Maritiem Instituut heeft voortdu rend over allerlei IMCO-zaken con tact met de Nederlandse overheid. Wij brengen ideeën aan en over veel zaken wordt ons gevraagd, hoe wij er tegenover staan. Wij doen risico- onderzoeken en wij zullen veel meer doen dan het bekende LNG-onder- zoek. Maar we kunnen moeilijk zelf standig iets ondernemen, wij be schikken daarvoor niet over geld en dat is ook niet de bedoeling. Boven dien kunnen wij alleen het maritie me deel overzien. Belangrijk zijn voor ons de zittingen van de Raad voor de Scheepvaart en van het Britse Admirality Court over onge lukken met schepen met gevaarlijke lading. Die zijn voor ons directe aan leiding voor een analyse en ook voor de opgave: wat kunnen wij concreet doen om de situatie die in zo'n zit ting naar voren kwam te verbeteren. In ons land volgt na zo'n zitting een nauw overleg met de scheepvaartin spectie. die intensief gebruik maakt van ons instituut en de hier verenig de wetenschappelijke maritieme kennis." Ingewikkeld Nu de politieke verantwoordelijkhe den. De heer Webster zegt daarover: „De verhoudingen tussen de poli tiek verantwoordelijke instanties in onze zeegaten is heel gecompliceerd gegroeid. Zo is het loodswezen ver antwoordelijk voor de begeleiding van schepen binnen de Nederlandse wateren en voor de betonning, beba- kening en bevuring (bouw, inrich ting en onderhoud van lichttorens). Doch er is wel een loodsplicht, maar geen loodsdwang. Een schip is ver plicht loodsgeld te betalen maar be hoeft voor dat geld de loods niet aan boord te nemen. Dit komt telkens aan de orde, als door weersomstan digheden de loodsdiensten moeten worden gestaakt. Het beheer van de Nederlandse wa teren is toevertrouwd aan rijkswa terstaat. Maar het vaarbeheer bin nen de Rotterdamse havenbekkens berust bij de gemeente Rotterdam, terwijl de radarketen weer een zaak is van het loodswezen, dus van het rijk. Gebeurt er een ongeluk, dan komen rijkswaterstaat en scheep vaartinspectie in de weer. Loodswe zen, rijkswaterstaat, scheepvaartin spectie zijn rijksdiensten. Maar óók Rijnmond en de provincie Zuid-Hol land hebben bevoegdheden. Hier liggen enorme stukken overlap in het beheer van bijvoorbeeld alles wat met de toegang tot en het ver blijf binnen de Rotterdamse havens heeft te maken, die de zaak nooit helemaal duidelijk maken. In Rotterdam heeft men nu een coördinatiecentrum, waarin al deze instanties overleg hebben. Daarbij is ook nog aangesloten het bureau Dirkzwager, een particulier nau- tisch-expertisebureau, dat een inter nationale naam op zee heeft Moeilijk Het Noordzeekanaal is minder druk en heeft een veel minder gecompli ceerde structuur. Maar de moeilijk ste situatie hebben we in de Wester schelde. Die heeft juridisch een ei gen structuur, is een „gespleten wa ter" van twee nationaliteiten en bo vendien is het de toegang tot de belangrijkste haven van België. Rond Antwerpen is een eigen petro chemische industrie gevestigd, het is dus logisch dat over de Wester schelde produkten van die industrie worden vervoerd. De Belgen betalen Twee reusactige tankers, de Universe Iran van meer dan 325.000 en de Chevron Brussels van meer dan 250.000 ton bijeen aan oliesteiger in Europoort. de radarketen langs de Westerschel de. Die is dus duidelijk ten behoeve van het verkeer op Antwerpen. Maar er is géén meldingsplicht voor ge vaarlijke goederen zoals geldt voor de Nieuwe Waterweg, men weet op de wal niet wat de schepen in hun buik hebben! Hier komt de verantwoordelijkheid van de kapitein ten opzichte van de mensen aan de wal aan bod. In de UNCLOS is deze situatie, die op de wereld vaker voorkomt, een moei lijk punt. Denk maar aan het con currentiebeding. Nederland kan van België moeilijk eisen gegevens te verstrekken over ladingen in België bestemde schepen, kan van Nederland toch ook gegevens eisen over ladingen Nederlandse havens? En komt ook nog dat de een heel wat moeilijker dan de Nieuwe Waterweg naar terdam. De toegang naar pen is tweemaal zo lang als de we Waterweg, biedt, zoals de tiek uitwijst, viermaal -een zo kans op ongelukken. Dat dat de Westerschelde per tweemaal zoveel kans biedt op lukken als de Waterweg! Deze maand heeft de Shell-raffina- derij te Pernis het 75-jarig bestaan gevierd: sinds september 1902 heeft Nederland nu driekwart eeuw benzi ne van eigen bodem. Al komt de ruwe olie vrijwel geheel uit buiten landse bodem, met de Rotterdamse raffinaderij de grootste ter wereld is benzine ook een belangrijk ex- portprodukt geworden: vooral Bel- gië en de Duitse bondsrepubliek ko pen de Nederlandse benzine. Het was de grote voorman van de „Koninklijke", Sir Henry Deterding, die aan het begin van deze eeuw constateerde dat met het beginnend autobezit de vraag naar benzine mo gelijkheden bood om daarvan in Ne derland de raffinage ter hand te ne men. De Rotterdamse gemeente raad, die de eerste grond zou verhu ren, aarzelde echter nogal met oog op de bedrijfsveiligheid bij de opslag van benzine. Nu heel de Rijnmond vol raffinage-installaties en opslag tanks staat en er voor miljarden geinvesteerd is, kan men zich de bezorgdheid van toen wel voorstel len. Al ging het bij de eerste raffina-* derij nog maar om een investering van tweehonderdduizend gulden. In die tijd kostte een liter nog lang niet „super" geraffineerde benzine de automobilist twee dubbeltjes. Totdat in 1947 de benzine-accijns werd ingevoerd kwam daar nauwe lijks verandering in. Tot december 1972 heeft trouwens benzine exclu sief belastingen steeds een prijs van rond twintig cent behouden, maar sinds de oliecrisis en de gevolgen daarvan is nu die basisprijs verdub beld tot ruim veertig cent, al wordt aan de pomp één gulden zes tot één gulden acht betaald. De Shell-raffinaderij heeft sinds 1946, toen de Nederlandse aardolie- produktie te Schoonebeek op gang kwam, de capaciteit opgevoerd van één miljoen ton tot 25 miljoen ton. De problemen van overcapaciteit worden ondervangen door meer hoogwaardige lichte olieprodukten, zoals benzine voor het toenemend Europees autopark, te produceren. Ter gelegenheid van het jubileum heeft Shell vierhonderdduizend gui- den het dubbele van de eerste investering aan de gemeente Rot terdam geschonken voor de inrich- Shells eerste benzinetranspl I ten door Nederland: een au I mocht toen nog twee aanha" gers hebben. ting van een heem tuin te HoogvBl De Duitse automobielindustrie heeft zulke goede verwachtingen van de verkoop tijdens en na de zondag te sluiten Frankforter autotentoonstel ling, dat zij een personenautobezit van één wagen per drie inwoners nog vóór het einde van dit jaar verwacht. De bondsrepubliek wordt daarmee na Zweden en Luxemburg het derde Eu ropese land dat deze mijlpaal bereikt. Frankrijk zal dat niveau begin 1978 halen. Duitsland is hiermee Frankrijk ge passeerd. De bondsrepubliek over schreed de één auto per vier inwoners in 1971 en heeft er dus zes jaar over do< MO gedaan om naar één op drie te kon*®n 1 Nederland behaalde de één op ((Që 1 twee jaar geleden en zal dus zeker (del. vier jaar nodig hebben om tot Blopi gelijke „autodichtheid" te komen <een die welke nu in de bondsrepubliek bereikt. *eV Tot nu toe heeft slechts één landj^11' volgende mijlpaal van één auto jlaih twee inwoners behaald, namelijk Verenigde Staten in 1975. Daar tOnk men thans circa 110 miljoen personttreu auto's tegen 19 miljoen in Duitsléhet en bijna evenveel voor Japan, waatmisc Frankrijk met 17 miljoen op de viefdan plaats volgt. land pcelir AUTOMOBIELBEDRIJVEN vraagt voor haar magazijnen aan de Nieuwe Binnenweg/Duyststraat een met rijbewijs B/E en LTS-diploma-auto- techniek. Leeftijd 18 iaar Gaarne Uw sollicitatie na telefonische afspraak 010 19.63.11 toestel 139. of schriftelijk aan ons hoofdkantoor Aristotellesstraat 34, Rotterdam Ons warenhuis aan de Hoogstraat in Rotterdam j- heeft in de sektor woninginrichting plaats voor r1 0 een ft"" tapijten meubelen keukenmeubelen verb in de leeftijd van 20 35 jaar. Wij zoeken zowel r,an^ een actieve jonge kracht, die zijn eerste stappen ^nc' op het verkooppad reeds heeft gezet, alsmede een Noot ervaren meubelman. die op een ruime ervaring vera: kan bogen en beschikt over een dienovereenkom- kaar stige vakkennis. De jongere kracht wordt in de (lat i gelegenheid gesteld zich middels de praktijk ver- «vegi der te bekwamen in de woninginrichting middels een studie voor het vakdiploma. {Geze Geïnteresseerden kunnen solliciteren bij de Per- soneelsdienst Hoogstraat van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 12.00 uur en van 14.30 16.00 y> uur of schriftelijk met vermelding v«n opleiding en ervaring en onder bijvoeging van een recente j*n pasfoto, te richten aan Vroom Drecsmann •*n^1 Rotterdam, postbus 1176 te Rotterdam. yodi die l VROOMS DREESM AfCÜ De Amerikaanse autofabrikanten zetten vaart achter hun zuiniger mo dellen. Voor 1978 hebben zij hun middenklassers een fikse vermage ringskuur laten ondergaan, nieuwe of vernieuwde kleine modellen aan hun programma toegevoegd en deze week is ook de eerste Amerikaanse dieselpersonenauto verschenen. In geen twintig jaar zijn de veranderin gen voor een nieuw modeljaar zo omvangrijk geweest. Er Is ruim zes miljard gulden aan ten koste gelegd. In de autostad van de Verenigde Staten. Detroit, spreekt men van het ..downsizing" voor de „mld-size" mo dellen. Dat wil zeggen het terugbren gen in maten van de middelmaat, die 54 procent van alle verkochte wa gens uitmaakt. Het gaat daarbij niet alleen om de maten, maar ook om de gewichten. Oeneral Motors, 's we relds grootste autoconcern, gaf vorig jaar al deze richting aan door de grootste sleeën in te korten. Maar nu volgen Ford. Chrysler en American Motor tegelijk met de grote model len en de middenklassers. Dit alles ligt in de Ujn van het rege ringsprogramma tot energiebespa ring de auto verbruikt in Amerika veertig procent van alle energie. Hoewel president Carter tot nu toe zijn fiscale maatregelen om zuiniger aan te doen met benzine niet door het Congres krijgt, geldt namelijk al wel een wettelijke els aan de con structeurs. Voor 1978 moeten zij zich houden aan een gemiddeld verbruik van al hun auto's, dat één liter op 7.7 km bedraagt, in 1980 wordt dat 1 op 8.5 en in 1985 uiteindelijk 1 op 11.7. Krimpen Dé manier om aan deze wettelijke eisen te voldoen is de auto's te laten krimpen. Zo is de nieuwe Chevrolet Malibu ruim 40 cm korter, bijna 20 cm smaller en 300 kilo lichter dan het vorige model, al gaat dat dan nog altijd om een lengte van 4.90 en een gewicht van 1 400 kg De Amerikaan se middenklasser begint nu overeen te komen met een grote Europese auto. De Amerikaanse concerns, die deze maten „compact" noemen, hebben besloten hun programma voor „sub- compacte" auto's uit te breiden. Daartoe behoren GM's Chevrolet Chevette de wereldauto, die afge leid werd van de Opel Kadett City een nieuwe wereldauto van Chrysler die begin volgend Jaar in produktie komt en een verkorte American Mo tors Hornet, welk model nu Concord gaat heten Van de Chevrolet Chevette is een verlengde „vijfdeurs" uitvoering ver schenen De wagen is tien centime- Amerikaanse makelij. Niettemin is de verwachting uitgesproken, dat de achtcilinder zal verdwijnen. De zui- nigheidseisen van de regering te Washington geven daartoe wel aan leiding. Andere mogelijkheden om aan deze steeds scherpere eisen te voldoen bieden brandstofinspuiting, turbola ding. elektronische regulering zo als voor de ontsteking en uiteinde lijk ook de dieselmotor. De vraag naar diesels is de laatste paar jaar in Amerika sterk toegenomen, on danks dat men daarvoor bij veel minder pompstations terecht kan dan in Europa het geval is. Merce des-Benz en Peugeot hebben sterk van deze belangstelling geprofiteerd. Bovendien biedt Mercedes zijn nieu we turbodiesel 300 SD in de Verenig de Staten aan en heeft Volkswagen ook plannen voor een Golf-turbodle- seL Het kon niet uitblijven of General Motors, dat reeds via Opel in Duits land met de dieselpersonenauto ver trouwd is. moest deze ontwikkeling wel volgen Tot de 1978-modellen van GM behoort dan ook een Old- smobile V 8-diesel van 5.7 liter in houd. die geleverd wordt op de grote modellen 88 en 98. Het vermogen ligt met 120 pk twintig procent lager dan dat van de vergelijkbare benzinemo tor, maar is nog altijd fors en er De Oldsmobile 88, de eerste „Amerikaan" met dieselmotor: een achtcilinder 5,7 liter. wordt 25 procent brandstof mee be spaard. Overstag De Amerikanen, die altijd sceptisch waren tegenover het geringere acce leratievermogen. het motorlawaai en de uitlaatgasstank van de diesel, zijn overstag. GM heeft de nadelen aar dig onder de knie gekregen en prijst de zuiniger Olds aan als ideaal in onderhoud: er zijn geen bougies en verdeelpuntjes aan een diesel en de levensduur is langer. Het enige probleem van de diesel Is de eis voor minder stikstofoxiden in de uitlaatgassen, waaraan technisch nog niet voldaan kan worden. Maar de schonere uitlaatgassen zijn ook al een punt van discussie bij de benzi nemotoren: de modellen voor 1978 voldoen namelijk net niet aan de normen, die de regering voor vol gend jaar beeft gesteld. De autofabrikanten hebben het er op laten aankomen. Zij hebben het Congres voor de keus gesteld de nor men te wijzigen of de produktie stop te zetten. Het compromis zal voorlo pig wel in verzachting van de eisen gevonden worden. Motoren Toch blijven de zescilinder- en acht- cihndermotoren nog volop in pro duktie Voor GM's middenklassers variëren de keuzemogelijkheden bij Buick. Chevrolet. Oldsmobile en Pontiac van 3.2 tot 5.7 liter inhoud. Alleen de „wereldauto's" van GM en Chrysler hebben een viercilinder van ter langer dan de gewone Chevette met twee zijportieren. Ook Chrysler komt met een vijfdeurs wagen, die in Amerika onder de namen Dodge Omni en Plymouth Horizon zal ver schijnen en in Frankrijk vermoede lijk Chrysler-Simca Horizon zal he ten. Dit model krijgt in tegenstelling tot de Chevette en de Concord voor wielaandrijving. De Franse versie zal volgend voorjaar in Nederland ver krijgbaar zijn. Ford heeft besloten de Europese Fiësta in Amerika te importeren: deze voorwielaandrijver krijgt daar toe een 1.6 liter motor. Een subcom- pacte auto in Amerika bouwen afgezien van de Pinto is Ford niet van plan. GM heeft zijn evenknie van Ford's Pinto, de Chevrolet Vega. uit produktie genomen, maar Ford heeft ook bijvoorbeeld de sportieve Maverick laten vervallen: de Ameri kaanse concerns rationaliseren voor 1978 meer dan ooit tevoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8