Protest in Kalkar zonder incident De schizofrenie van Strindbergs De Vader Krebbers dirigeerde Ned. Kamer Orkest [ars begon uren te laat door vertragingsacties douane schoji oekomst Scholten-Honig Jnln beslissend stadium Nog twee vrouwen gezocht KUNST Jroot verlies over 1976/77 Tijdelijk bestuur van PPR gekozen iNDAG 26 SEPTEMBER 1977 7 ving® ic als <f »f kostl •s dat I en is. L heden ok op verschillende bruggen over de Rijn voerde de Duitse politie „verkeerscontroles" uit. Hier irdt op de Rijnbrug bij Emmerik gecontroleerd. Bij zoekacties in heel Duitsland werden volgens akken^ grote partijen helman, gasmaskers en stokken in beslag genomen. iar binl Ongeveer honderd zwaar bewapende Duitse politiemannen hielden zaterdagmorgen even buiten het station van Kalkar een trein aan omdat er bewapende demonstranten in zouden zitten. De. machinist kreeg door luidpsrekers te horen dat hij moest stoppen. |Tan een onzer verslaggevers Amsterdam ondanks rertragingsacties van de Duit douane en grootscheepse ontroles van de politie is de hassale protestdemonstratie legen de bouw van de snelle tweekreactor in Kalkar zonder ficidenten verlopen. nissen de dertig en de veertigdui zend demonstranten trokken, enige iren later dan gepland was, in een icht kilometer lange stoet naar de landerijen van boer Maas, die al ja- jen actie voert tegen de bouw van de weekreactor. Ondanks een verbod op dit gebied te demonstreren reep de politie, bestaande uit onge ler tienduizend zwaarbewapende bannen, niet in. De protestmars ein- fligde met een massale bijeenkomst [egenover de in aanbouw zijnde cernreactor. grensovergang te wachten. Dat was op het tijdstip waarop oorspronke lijk de protestmars ln Kalkar zou beginnen. Omdat vele duizenden de monstranten te laat zouden arrive ren besloot de demonstratieleiding de mars pas tegen vier uur te begin nen. Een uur later ging de laatste Nederlandse bus pas de grens over. Protesttelegram De Nederlands-Duitse-organisatoren van de demonstratie beklaagden zich in de loop van de middag via een protesttelegram aan de Westduitse minister van binnenlandse zaken Hirsch over de vertragingsacties bij de grens. De leiding eiste een onmid dellijke opheffing van de belemme ringen en verweet de minister dat hij zijn toezeggingen niet was nageko men. Ook een bus met geluids apparatuur van de demonstratielei ding werd uren aan de grens vastge houden. Van de ongeveer 15.000 Nederlan ders die aan de demonstratie meede den waren er een kleine duizend op de fiets vanuit Nijmegen gekomen. Bij het passeren van de grens wer den de losse kettingsloten van hun rijwiel in beslag genomen. De doua ne nam aan de Nederlandse grens ook een breekijzer en een stofzui- keerscontroles. Alle bruggen over de Rijn waren afgezet. Een konvooi dat uit Hannover vertrok werd even bui ten de stad al tot stoppen gedwon gen en ondercocht. Volgens de Duit se politie is bij de controles materi aal in beslag genomen "dat alle ver wachtingen overtrof." De politie van Hamburg zegt twee vrachtwagens nodig te hebben gehad om de lading in beslag genomen materiaal, be staande uit gasmaskers, brillen, stokken en helmen, af te voeren. Fouilleren Een optreden van Nederlandse pop groep Normaal in Kalkar kan niet doorgaan omdat /ie zangers hun gi taren aan de grens moesten achter laten. Ook in het plaatsje Kalkar zelf waren zeer strenge controles. Treinreizigers werden niet alleen tweemaal in de trein gecontroleerd maar op het station van Kalkar door ongeveer tweehonderd gehelmde en met stenguns bewapende agenten gefouilleerd. Er waren geen vrouwe lijke agenten om vrouwelijke de monstranten te fouilleren, hoewel dat formeel geëist had kunnen wor den. De controles waren zo streng dat zelfs lucifersdoosjes werden geo pend en viltstiften uit elkaar werden gehaald. tor waren afgezet met containers met zand, dranghekken, prikkel draadversperringen en grintbarri- cades. Toen tegen vier uur de demonstra tieleiding het sein gaf voor de pro testmars, bleek de politie zich ge heel teruggetrokken te hebben. Alle wegversperringen waren nog intact, maar onbemand. Bij de afslag naar het plaatsje Hönnepel nam de stoet opnieuw een zware versperring en sloeg daar linksaf, het land op van boer Maas, hoewel dit door de West duitse overheid was verboden. Te gen het vallen van de avond was de stoet uiteindelijk tot vlak voor de kweekreactor gekomen die door zwaar bewapende politiemannen werd bewaakt. In de stoet werden spandoeken mee gevoerd met teksten als „Weg mit dem snellen Brüter" (kernreactor). De demonstratielelding zag later af van het laten spreken van enkele Nederlandse en Duitse tegenstan ders van kernenergie omdat het al donker was geworden. Ook het aan gekondigde spreken van Boer Maas ging niet door. De demonstratie werd tegen half tien beëindigd. BIJ de betoging in Kalkar waren twee leden van de Tweede Kamer aanwezig: de PSP'er Van der Spek en het PvdA-Kamerlid Van der Doef. De landelijke kerngroep" van de PPR heeft in de zaterdag gehou den vergadering in Utrecht scherp geprotesteerd tegen de houding van de Westduitse overheid. „De West duitse regering moet de Euopese samenwerking ook aanvaarden op het terrein van de buitenparlemen taire actie, net zoals dat gebeurt op het terrein van de economie, de ter reurbestrijding en dergelijke", aldus de PPR kerngroep in een verklaring. Overwinning De organisatoren van de demonstra tie hebben na afloop van de mars kritiek geuit op de uiterst strenge controle van de politie. Ze hebben daarvoor de Westduitse minister Hirsch verantwoordelijk gesteld. De minister zei zelf dat dankzij deze acties veel militanten de gelegen heid was ontnomen om tot geweld over te gaan. De politie in Duitsland hield bij de controles 112 mensen aan, de meesten omdat zij stonden geregistreerd. In het gebied rond Kalkar werden 37 personen aange houden onder wie twee Nederlan ders. Zij waren volgens minister Hirsch in het bezit van wapens. Het Landelijk Energie Komité ziet de vreedzame demonstratie als „een morele overwinning" omdat er zon der één incident is betoogd. „Wij hebben een politieke overwinning behaald door te protesteren op de plaats die wij zelf hebben uitgeko zen. Het comité zal ook in Nederland de acties tegen kernenergie voort zetten. Vele tienduizenden demonstranten „doodden" hun tijd op het Marktplein van Kalkar tot het begin van de protestmars. Die begon pas in de namiddag. De stemming in Kalkar hield tot voor de dinars het midden tussen een ouderwetse love-in, een popconcert en een demonstratie. Ongeveer veertigduizend betogers trokken ondanks het demonstratieverbod om bij de kweekreac tor in Kalkar te komen toch door de afzettingen en beëindigden de mars in de landerijen van boer Maas, vlak vóór de kernreactor. Irisl lutch ^AMSTERDAM Het ziet ernaar uit, dat vandaag beslissingen zullen worden genomen met betrekking tot de toekomst van Koninklijke Scholten-Honig. van van in miss opi De heer R. F. van Heusden, de man die de „Nederhorst-affaire" afwikkel- /sde en die benoemd is tot gedele- ie, geerd-commissaris van KSH, gaat de herstructurering van het concern uitvoeren. In het weekeinde heeft jhij, volgens de bonden, te horen ge- ykregen van de overheid, welke geld middelen hij daarvoor tot zijn be schikking krijgt en onder welke voorwaarden. het voorafgaande boekjaar werd on geveer 7 miljoen verloren. Om het bedrijf te kunnen saneren in het kader hiervan wordt, zoals bekend, gesproken over een bunde ling van de zetmeelactiviteiten met die van de Avébé zou KSH zeker 100 miljoen gulden van de overheid nodig hebben. Van onze parlementsredactie UTRECHT De PPR-kerngroep heeft in Utrecht een tijdelijk be stuur gekozen ter vervanging van het enige tijd geleden na intern ge ruzie afgetreden bestuur. Voorzitter van het interimbestuur is mevrouw Eeltje Terpstra, tot dusverre voor zitter van de PPR Noord-Brabant. Volgens de nieuwe voorzitter zal de PPR „in de komende tijd een crea tieve en uitdagende oppositie moe ten voeren, om ingrijpende maat schappelijke hervormingen te be werkstelligen". De tot nog toe bij de formatie gesloten akkoorden zou den volgens haar niet leiden tot de door de PPR gewenste maatschap pij. Je „zenuwenoorlog" rond KSH laai- -jr de eind vorige week nog even sterk •^«p, nadat berichten ln omloop waren l liigekomen, dat een lid van de raad ^P*van bestuur zich zou hebben laten L ontvallen, dat het met het concern I7 ielemaal „mis" was. De ministeries 1 -f van landbouw, van economische za- 7 +Jken en van financiën zouden hebben besloten de financiële kraan dicht te I draaien Het concern zou daardoor genoodzaakt zijn uitstel van beta- ing aan te vragen. Deze berichten werden later echter van de zijde van as nfle ministeries tegengesproken. Q I* spon lertc Inmiddels schijnt het wel vast te 34. w staan. dat KSH in het per eind au- pani Justus j.l. geëindigde boekjaar 1976/ corr 77 een zeer groot verlies heeft gele- - wetjden Naar verluidt, zou dit de 30 miljoen gulden te boven gaan. Over Simpkins „Simpkins leert Vervolg van pagina 1 gens hun instructies wel aan hadden moeten hebben. Donderdagmiddag zal de Utrechtse burgemeester in de gèmeenteraad een verklaring af leggen. Nederlandse Justitieautoriteiten hebben zondag het bericht van het in Hamburg verschijnende week blad „Bild am Sonntag" dat Knut Folkerts het plan zou hebben gehad prins Claus te ontvoeren naar het land der fabelen verwezen. In Utrecht noch in Den Haag zijn gege vens gevonden waaruit dat zou zijn af te leiden, aldus het ministerie van justitie. Advocaat Mr H. P. Bakker Schut, die de verde- giging van Knut Folkerts op zich heeft genomen heeft fel gereageerd op een verklaring van de Westduitse federale recherche in Wiesbaden dat hij al jarenlang samenspant met Westduitse terroristen. „Dat is de gebruikelijke psychologi sche oorlogsvoering van de West duitse justitie", aldus mr Bakker Schut. „Toen ik de verdediging van Knut Folkerts op me nam was een derge lijke verklaring te verwachten. Sinds ik Ronald Augustin verdedig de strooit de Westduitse justitie ver dachtmakingen rond. Tweemaal ben ik ln Duitsland aangehouden en gefouilleerd waarbij de politie ook nog bedreigingen uitte", aldus de Utrechtse advocaat. Sinds hij vrijdagavond bekend maakte de verdediging van Knut Folkerts op zich te zullen nemen wordt hij ook door landgenoten re gelmatig telefonisch bedreigd met „Rooie rothond" en „Ik krijg je wel". Verhoord Knut Folkerts wordt volgens mr Bakker Schut nog steeds verhoord door Duitse politiebeambten, met name over de zaak van de ontvoerde Westduitse werkgeversvoorzitter Schleyer. De Utrechtse advocaat heeft de officier van justitie die deze zaak behandelt, mr T. van Dijk, ge vraagd op welke rechtsgrond dit ge beurt maar de heer Van Dijk wil daarop geen antwoord geven. Mr Bakker Schut heeft zijn veront waardiging uitgesproken over het feit dat de voeten van zijn cliënt ook 's nachts geboeid blijven en telkens na zijn bezoeken uitvoerig wordt gecontroleerd. Volgens hem is hier mee ook in Nederland „de Duitse methode van criminalisering van verdedigers geïntroduceerd". Hier berecht Premier Den Uyl vindt dat Knut Folkerts in Nederland moet worden berecht. Hij zei dit voor de NCRV- televisie. Hem was niets bekend ge weest dat zich RAF-leden in Neder land bevonden. Volgens de heer Den Uyl zijn dit soort acties nooit hele maal te voorkomen en mag het in Nederland nooit zover komen dat men de methoden van een politie staat gaat toepassen. Dat betekent dat de maatregelen die getroffen kunnen worden om dergelijke acties te voorkomen beperkt zijn, aldus de heer Den Uyl. Onthullende voorstelling bij Theater door André Rutten NIJMEGEN - Van „De Vader" van Au gust Strindberg heeft Ger Thijs bij de toneelgroep The ater een voorstel ling gemaakt, die zaterdagavond in de stadsschouw burg van Nijmegen haar première be leefde. Een langdu rig applaus aan het slot, vooral voor Bernhard Droog, maar ook wat men sen die in de pauze weggingen. Het is ook een wrang, een hard drama, eigenlijk an ti-feministisch be doeld. De vader in de rolverdeling heet hij „de rit meester". zijn vrouw en zwager noemen hem Adolf denkt dat zijn vrouw bewust bezig is hem gek te ma ken en dus wordt hij het ook. Zo is het stuk, als je het op de keper be schouwt. Maar het ziet er voor mensen, die gewend zijn aan het toneel zoals bijvoorbeeld Strindbergs tijdgenoot Ibsen schreef, net iets anders uit. Het lijkt, dat de ritmeester, die het vaderlijk gezag met stevige hand wil handhaven als het gaat om de ver dere opvoeding van hun beider eni ge dochter, heel sluw naar de waan zin gedreven wordt, zodat hij aan het slot, door zijn oude voedster heel uitgekookt in het dwangbuis geslo ten, een beroerte krijgt. Dat zie je als toeschouwer tenslotte allemaal gebeuren. Maar feitelijk brengt Strindberg in beeld hoe de ritmeester, wat zijn vrouw en de andere vrouwen om hem heen doen. vertekent. Dat doet Strindberg niet eens opzettelijk, want hij heeft het stuk in korte tijd. in een soort roes geschreven: de reacties van de rit meester onthullen de ervaringen van Strindberg, in een gefantaseer de situatie dramatisch op de spits gedreven. In het programmaboekje wordt dat alles degelijk toegelicht en uitge legd. maar niemand heeft tijd om dat vóór de voorstelling te lezen, en het lijkt me onmogelijk het stuk zo te spelen, dat de onvoorbereide toe schouwer dit ongewone perspectief doorziet. Bernhard Droog als de ritmeester. Nettie Blanken als zijn dochter in Strindbergs „De vader" bij Theater Toch hebben Ger Thijs en zijn me dewerkers zijn vertaler. Strind- bergkenner Karst Woudstra. zijn de cor- en kostuumontwerper Tom Schenk, en zijn spelers Bernhard Droog, Elisabeth Andersen, Nettie Blanken, Arthur Boni. Edmond Classen, Annie Langenaken, Andy Daal zeer veel gedaan om het stuk doorzichtig te maken. De enige reële figuur is de ritmeester van Bernhard Droog, die een zeer labiele figuur is, in zijn woede-aan vallen gekenmerkt door een toene mende hysterie, in zijn behoefte aan tederheid in foetus-houding terug kruipend in de moederschoot, ook als hij in het dwangbuis een beroer te krijgt. Alle andere figuren zijn in de manier waarop zij gespeeld worden bewust vertekend: zij doen en zeggen wat de ritmeester denkt dat zij doen en zeggen. Zodra je dat door hebt wordt het een tamelijk onthutsende voorstelling, die vooral verstande lijk boeit, maar naarmate je inzicht duidelijker wordt, wel degelijk raakt AMSTERDAM Het is nog niet zo lang geleden, dat Herman Krebbers zijn 40-jarig jubileum heeft gevierd als concertviolist. Daarnaast was en is hij sedert vele jaren concertmees ter, eerst van het Residentie Orkest en thans van het Concertgebouwor kest. Tijdens het concert, dat het Ned. Kamerorkest zaterdagavond in de Grote Zaal gaf, was hij echter in een andere rol te zien, nl. als dirigent en als solist. Daarmee werd min of meer teruggegrepen naar vroeger tijden, waarin de dirigent of aan de clave- cimbel zat, óf de eerste viool be speelde. Tot uitvoering kwamen de Vier jaar getijden van Antonio Vivaldi en Mo- zarts Divertimento in D (K V. 334). Omtrent de technische en artistieke kwaliteiten van de violist Herman Krebbers is ln deze rubriek reeds zo dikwijls en uitvoerig geschreven, dat het nauwelijks mogelijk is, daaraan nog iets wezenlijks toe te voegen. Ook deze avond voldeed zijn spel weer in beide opzichten aan zeer hoge normen. Vandaar, dat mijn be langstelling ditmaal voornamelijk uitging naar hetgeen Krebbers als dirigent zou presteren. In de Vier jaargetijden van Vivaldi lukte alles uitstekend. Krebbers speelde de vioolsoli en beperkte zich er toe. de eerste inzetten aan te ge ven. Het orkest heeft dan voldoende routine om de solist te accompagne ren. Op deze wijze kwam een goed sluitende uitvoering tot stand. Voor de pauze, in het Divertimento van Mozart, liep het minder goed. Krebbers had zijn viool niet bij zich en trad nu op als „echte" dirigent Maar om de intenties die Krebbers zonder twijfel heeft om Mozart mooi te spelen te realiseren moet Je over een heel arsenaal van bewegingen beschikken om je bedoelingen dui delijk te maken, zelfs bij het beste orkest. En op dit punt schoot Kreb bers op bijna pijnlijke wijze te kort Gevolg: een weinig boeiend spel van een onzeker orkest, dat buiten zijn schuld soms in moeilijkheden ge raakte. Slotsom. Wanneer Krebbers op deze weg wenst voort te gaan. zal hij zich moeten gaan verdiepen in de tech niek die (ook) bij het dirigeren te pas komt. Jac. Kort Overleden De grafisch en indus trieel ontwerper Piet Zwart is in Voorschoten overleden Piet Zwart studeerde van 1902 tot 1907 aan de voormalige rijksschool voor kunst nijverheid in Amsterdam en werkte daarna als leraar tekenen en kunst geschiedenis in Leeuwarden. Na de mobilisatie van 1914-1918 werkte hij op de architectenbureaus van Jan Wils en H P Berlage, daarna werkte hij zelfstandig als ontwerper van onder meer meubilair en interieurs, glasserviezen en straatlantaarns Van 1919 tot 1933 gaf hij les aan de Rotterdamse academie voor beel dende kunst en technische weten schappen Zijn baanbrekende ideeën over het kunstonderwijs leg de hij neer in veel artikelen en rap porten. In 1938 ontstond Zwarts we reldberoemd ontwerp voor keuken inrichtingen, opgebouwd uit losse elementen. Sedert 1927 beoefende Plet Zwart de fotografie die hij trachtte „tot schone eenheid te bin den met onze typografische midde len Goede voorbeelden van zijn typografie zijn: advertenties en ca talogus voor de Nederlandse Kabel Fabriek te Delft (1929), publiciteits- en gebruiksdrukwerk voor de PTT en postzegelontwerpen en boekom slagen. Het werk van Piet Zwart is ondergebracht in het Haags Ge meentemuseum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7