PvdA en D'66 laten g Van Thijn en Terlouw vrij te onderhandelen Medische zorg nogal scheef verdeeld VVD stuurt aan op betere contacten met de vakbeweging Iniatiefnemer De kleine aarde neemt ontslag CH Unieraad keurt Kruisinga's beleid bij formatie goed W^- „Geen mes op tafel" bij zetelverdeling kabinet „Abortusregeling haalt beslist de Staatscourant" g© Uitvoer ging in juli-omlaag Daders overval snel gegrepen ARP teleurgesteld over Zuid-Afrika Aantjes: formeren is niet sterkste kant van Den Uyl Hoogovens gaat werk inventariseren Ondanks verzet drie Kamerleden: Twee doden bij botsing auto op lantaarnpaal nog 2 dagen 'Spectaculaire gevallen krijgen voorrang' Groepsleider bij brand paviljoen ernstig gewond MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE i Wi Op de partijraad van de PvdA in Zeist was dit vooral een gevolg van het beslist optreden van Van Thijn. Er werd nogal wat druk op partijlei- ders en partijraad uitgeoefend om derliikt ultimatieve uitspraken te doen. «ais Van verscheidene kanten waren voorstellen ingediend om vast te leg- ik nieti 6611 Jaï de "ünsteus de helft wat ten slotte, in een door het partij- u J van het aantal ministerszetels m- ha.»..,.- npnr|>' clusief de zetel van de premier zou Snn» bezetten of dat de zetelverdeling ie Knoe acht pvdA zeven CDA en één D.66 zien ze, te es kan n als ei ht vrees i er op x kan i aan de coalitie zou meedoen. Een motie waarin deze eis onder woorden gebracht was was met veertig tegen 52 stemmen verworpen, nadat Van Thijn openlijk had laten blijken dat hij haar toch naast zich neer zou leggen. De fractieleider voerde aan dat ulti- ^oen11 matieve eisen ziJn onderhandelings positie er niet sterker op zouden ma- is het ken. „Dwing mij niet aan de voor avond van de onderhandelingen, misschien van een harde confronta tie, mijn onderhandelingskaarten op tafel te leggen. Het is ook mijn in stelling, eruit te halen wat mogelijk is. Onze opstelling is volstrekt rede lijk, het is dus helemaal niet nodig door ultimatieve uitspraken twijfel te zaaien aan ons eigen zelfvertrou wen," aldus Van Thijn. God! ;n niet rdtde irinmai ;gen icht! Geen mes op tafel de Gi ag: dr rt-Rot -e Pe* •ga: S nekom nlss. pn er, Lie* Rlti BV) predil laag: ld. us tad 0 sclï de pi om I lie Hiji I 1 us nt ens een' Hij meende dat het standpunt „van partij, kiezers en nu ook van de frac tie" algemeen bekend is en hij ver wachtte daarover dinsdagoahtend wanneer het formatieoverleg wordt hervat het gesprek te kunnen be ginnen in redelijkheid „zonder mes sen op tafel", zoals Van Thijn zei, verwijzend naar eisen die van de kant van CDA-leider Van Agt zijn gesteld. De onderhandelingen wor den achter een gesloten deur ge voerd: „van mij mag die deur van jlas zijn," zei de fractieleider. bestuur ontworpen resolutie, tèrzake van de zetelverdeling alleen werd uitgesproken was dat de formule 8-7- 1 „in de rede ligt" gezien de verkie zingsuitslag. Losse schroeven De brieven die Van Agt respectieve lijk Van Thijn aan informateur Ve- ringa over het abortusakkoord heb ben geschreven kregen ter vergade ring van de partijraad nog een ver volg toen een motie werd ingediend waarin stond dat de opstelling van Van Agt dit akkoord op losse schroeven heeft gezet. Deze motie werd verworpen nadat Van Thijn had uitgelegd dat Van Agt geen her opening van de onderhandelingen heeft gevraagd en dat hijzelf herbe vestiging van zijn eigen uitleg van het abortusakkoord verwacht. Ministerssalaris De partijraad drong ook nog aan op matiging van de salarissen van mi nisters en andere politieke functio narissen en van topambtenaren. Het Tweede-Kamerlid Dolman verklaar de niet anders te verwachten dan dat een van de eerste daden van het nieuwe kabinet zal zijn te besluiten dat de koopkracht van de ministers erop achteruit zal gaan. Wat Dol man betreft behoeven hiervan de Tweede-Kamerleden niet uitgeslo ten te blijven. Geen kruimeltjes Hoewel in de partijraad van D'66 gevreesd werd dat D'66 bij de zetel verdeling de verliezer zal worden. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM De WD stuurt aan op betere contacten met de vakbeweging. Volgens WD-fractievoorzitter Wiegel hebben „beide partijen de plicht het oor bij elkaar te luisteren te leggen." Met name de Amsterdamse hoogle raar A. Pais. sinds kort lid van de Eerste Kamer, bepleitte zaterdag op de partijraad van de WD „een ge sprek op korte termijn." Tussen ver tegenwoordigers van vakbeweging diend. Gewacht wordt op de rege ringsverklaring van het nieuwe kabi net en de wijzigingen die dat kabinet in de begrotingsstukken zal aan brengen. en WD. „Daarbij moeten we overi gens niet de illusie hebben elkaar voor honderd procent te kunnen overtuigen." aldus Pais. Hij wees erop, dat de WD bij de laatste ver kiezingen „enkele honderdduizen den georganiseerde werknemers on- der haar kiezers telde." chj WD-voorman Wiegel kondigde aan, d'du B in een notitie van zijn hand bin nenkort suggesties gedaan zullen worden voor het leggen van contac ten „met reeksen van maatschappe lijke organisaties". In dit verband noemde hij organisaties op het ge bied van onderwijs, welzijnszorg en milieubescherming. Bezuinigingen smati: rden. g ZÓ! ing ze s zod h er er! seling rschu ïtlng ken. i. eer rken, t gen vo< ra. Wi des st sle-gr e vrs it Coi raegoi wille atuur raks schat iwcla een om: ïadui n. Ik bove en d van Wiegel hield de partijraad voor, dat de WD-fractie In de Tweede Kamer de komende jaren geen „oppositie van de botte bijl" zal voeren, maar „concreet zal pleiten voor een pak ket maatregelen om de economie te saneren." De WD zal voorlopig nog niet met een „tegenbegroting" ko men als reactie op de door haar fel bekritiseerde miljoenennota, die vo rige week bij de Kamer werd inge- DEN HAAG - De Nederlandse uit voer is in juli vergeleken met de overeenkomstige maand van vorig jaar gedaald. Volgens voorlopige gegevens van het CBS verminderde de waarde van de uitvoer met 4 procent van 8.146 miljoen gulden tot 7.844 miljoen gulden. De prijzen van de uitvoer stegen met 2 procent. De waarde van de invoer van ons land nam daarentegen met 4 pro cent toe en wel van 7.991 miljoen gulden tot 8.337 miljoen gulden. De prijzen van de invoer waren 3 pro cent hoger dan in juli 1976. Wanneer men de in- en uitvoer van aardolie en aardolieprodukten. schepen en vliegtuigen, die aan ster ke fluctuaties onderhevig zijn bui ten beschouwing laat en voorts cor rigeert voor overloop, dan bedroeg in juli 1977 de invoer 6 590 (juli 1976: 6 108 miljoen) en de uitvoer 6.436 miljoen (juli 1976: 6.318 miljoen). De financiële en economische speci alist van de WD-fractie, drs. Van Aardenne, meende dat de aangekon digde „miljarden-injectie" om de koopkracht van de doorsnee-werk nemer op peil te houden gekoppeld moet worden aan verdergaande be zuinigingen door de overheid. Plan nen daartoe moeten nu al voorbereid worden. Gebeurt dat niet, dan dreigt het financieringstekort van de over heid groter te worden, maar niet tijdelijk, zoals de regering hoopt. „Een vergroot financieringstekort kan de inflatie tot ongekende hoog ten aanzwengelen," waarschuwde Van Aardenne. Via een kun it je bokj- jesséti betalen. Van onze parlementsredactie j ZEIST/UTRECHT De partijraden van PvdA en D'66 hebben de fractieleiders Van Thijn en Terlouw niet gebonden aan een aantal ministerszetels als voorwaarde voor deelneming aan het I nieuwe kabinet. stelde men zich daar tevreden met de opmerking van Terlouw dat D'66 hard zal onderhandelen en geen ge noegen zal nemen met kruimeltjes. Terlouw noemde zelf ook uit tacti sche overwegingen geen aantallen maar hij zei de door de PvdA geëste verdeling van acht PvdA, zeven CDA en één D'66 ministerzetel erg mager. D'66 zal, als de partij slechts met één ministerspost genoegen moet nemen, een zware post eisen bijvoorbeeld in de sociaal-economi sche driehoek zoals Terlouw desge vraagd meedeelde. „In Staatscourant" Volgens D'66-fractieleider is in het regeerakkoord het abortusvraag stuk bevredigend geregeld. Hij is er van overtuigd dat de abortusrege ling de Staatscourant zal halen, ook als Van Agt weer op justitie komt. „Van Agt heeft tijdens de onderhan delingen er geen twijfel over laten bestaan dat hij een eventueel initia tiefwetsontwerp dat op fatsoenlijke manier tot stand is gekomen, niet zal tegenhouden. Hij zal mogelijk aftreden en er zal misschien een kabinetscrisis ontstaan, maar hij.zal dat wetsontwerp niet tegenhouden. Na zijn eventuele aftreden zal een minister ad interim het initiatiefont- werp van het contraseign kunnen vooizien." Volgens Terlouw hebben de partijen zich verplicht bij de beslissing of een initiatiefwetsontwerp kracht van wet moet krijgen, dus of de minister van justitie zijn handtekening moet zetten, serieus te bekijken hoe het CDA over dat ontwerp denkt. „Het CDA moet echter goed begrijpen dat het voor D'66 een principiële zaak is dat een door het parlement aanvaarde abortusregeling ook ge contrasigneerd wordt." Dit is vol gens Terlouw de enig juiste uitleg van de abortusafspraak in het re geerakkoord. RIDDERKERK (ANP) - Een over val, vrijdag gepleegd op een post kantoor in Ridderkerk is snel opge lost. De politie heeft dit weekeinde twee daders aangehouden, de 21- jarige A. M. uit deze gemeente en de 23-jarige P. J. K. uit Rotterdam, die bij eenzelfde bedrijf werkten. Door dat de beheerder van het postkan toor tijdig wist te ontsnappen, vluchtten de daders eveneens. Er werd geen geld buit gemaakt. UTRECHT (ANP) - Het AR-Partij- bestuur heeft met teleurstelling en verontwaardiging kennis genomen van de weigering van de Zuidafri- kaanse regering het hervormd mo- deramen toe te laten. „De ARP, is een principieel tegenstander van de apartheid en een overtuigd voor stander van de dialoog. Wanneer Zuid-Afrika echter voortgaat de dia loog onmogelijk te maken, zelfs tus sen de kerken, brengt zij zichzelf in een absoluut isolement en dwingt zij anderen het apartheidsbeleid met andere dan vreedzame middelen te bestrijden. Het partijbestuur doet een beroep op de Zuidafrikaanse regering de geweigerde visa alsnog te verlenen," aldus het partijbe stuur. (Na dc training naar de Amro, dus.) Van een onzer verslaggevers HILVERSUM - Mr. W. Aantjes, vi- ce-vooizitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, ment dat het formeren van een nieuwe kabinet „niet de sterkste kant" is van de huidige demissionaire premier Den Uyl. De heer Aantjes zei dit zaterdag in het VARA-programma In de Rooie Haan. Volgens de heer Aantjes is drs Den Uyl een „bekwame man", maar blijkt uit de duur van de huidige kabinetsformatie (nu al vier maan den) en het feit dat de heer Den Uyl twee keer is ontspoord, dat forme ren hem niet gemakkelijk valt. Over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet zei mr Aantjes dat zowel Partij van de Arbeid als het CDA duidelijke standpunten innemen, maar dat er wat het CDA betreft geen sprake Is van „ultimata of drammerigheid". Hij zei dat als PvdA en CDA ieder zeven zetels krijgen en de PvdA de minister president levert, het verschil van vier zetels in de Tweede Kamder is uitgedrukt in de extra zwaarte van het premierschap. Als mogelijkheid om uit de problemen over de zetel verdeling te komen, opperde de heer Aantjes twee staatssecretarissen te vervangen door bij voorbeeld twee ministers zonder portefeuille, waar door zowel PvdA als CDA acht mi nisters en D'66 één minister kunnen leveren. Dit zal de schatkist nauwe lijks extra geld kosten. De heer Aan tjes zei verder bereid te zijn minister te worden, maar niet op jusitie te willen gaan zitten als de PvdA de CDA-fractieleider Van Agt niet op die plaats wil hebben. VELSEN— De directie van Hoog ovens IJmulden heeft de industrie bonden toegezegd, dat zij het voor handen zijnde werk in IJmuiden zal inventariseren naar taken en manja ren. De bonden hadden hierop aan gedrongen. De chefs in het bedrijf hebben een aanvullende opdracht gekregen dat deze inventarisatie niet mag worden vertaald naar het aantal arbeidsplaatsen, dat precies moet verdwijnen. Zoals bekend, wil Hoogovens het personeelsbestand, thans circa 23.000, met 2500 man verminderen. Ongeveer duizend van deze 2500 zul len worden ontslagen, de rest zal verdwijnen via interne verschui ving, natuurlijke afvloeiing en ver vroegde pensioenen. De bonden zul len waarschijnlijk, eind deze week een gesprek hebben met de ministe ries van economische en sociale za ken. Zij willen de ministers hun ideeën aan de hand doen over een betere spreiding van het werk bij Hoogovens. De Industriebond NW zal binnen kort contact opnemen met de raad van bestuur van Estel, het moeder bedrijf, omdat een landelijke aan pak van problemen bij het concern is gewenst. Bij het hele concern moet namelijk ongeveer 500 miljoen gulden per jaar worden bezuinigd. Dit betekent, dat ook andere Estel- bedrijven in Nederland door bezui nigingsmaatregelen zullen -worden getroffen. Sietz Leeflang; 't werd te bureaucratisch Van een onzer verslaggevers BOXTEL Siets Leeflang, initiatiefnemer tot en sindsdien de man achter het biologisch-dynamische landbouwproject „De kleine aarde" in Boxtel heeft dit weekeinde met onmid- delijke ingang ontslag genomen. Zijn vrouw die ook nauw was betrokken bij „De kleine aarde" heeft haar als redactie secretaresse van het blad „De kleine aarde" neergelegd Directe aanleiding tot het ontslag aarde" is dat er langzamerhand te was, naar Sietz Leeflang ons gister- veel mensen bij betrokken zijn ge- avond vertelde, het ontslaan door raakt. Er zijn op het ogenblik veer- het bestuur van een belangrijke tig medewerkers. Vooral de nieuwe- medewerker. „Dit gebeurde zonder lingen hebben vaak heel andere mijn medeweten en op onrechtma- ideeën dan degenen die de eerste tige gronden. De betrokken man is moeilijke tijden hebben meego- drie jaar op ,,De kleine aarde" maakt. Ze zijn te veel met zichzelf werkzaam geweest; ik heb hem al- bezig in plaats van de belangen van tijd als een trouwe medewerker be- anderen in het oog te houden Wij schouwd en doe dat nog steeds, begonnen als idealisten, hadden er Daarom kan ik me daar niet in alles voor over. Ik heb mijn baan schikken. Dat het ontslag boven- bij Philips opgegeven en mijn huis dien is gegeven op het moment dat verkocht, toen ik met. dit werk be- die man na een zware operatie in gon. Dat het zakelijk een succes het ziekenhuis ligt maakt de zaak zou worden konden we toen niet nog ernstiger." aldus Sietz Leef- weten. De problemen zijn eigenlijk lang. begonnen toen wij een paar Jaar geleden de medewerkers een minu- A1 enige tijd waren er problemen, mum-salaris konden gaan uitbeta- Dat was ook de reden dat Sietz len. Vanaf dat moment wilde men Leeflang in mei aftrad als project- steeds meer Dat is op zichzelf In leider om zich helemaal te gaan gisch. maar het werk leed er ernstig wijden aan het periodiek van „De onder. „Alles werd te burcaucra kleine aarde", dat thans in een op- tisch" aldus Sietz Leeflang lage van elfduizend exemplaren re- geimatig verschijnt Met blote handen Het grote probleem bij „De kleine Dat het zo is gelopen gaat Sietz Siefz Leeflang Leeflang naar hij toegeeft „heel erg aan zijn hart" „Mijn vrouw en ik hebben .De kleine aarde' met blote handen opgebouwd Er is met veel mensen een heel persoonlijke band ontstaan Dat dit nu ineens is weg- gevalen vinden we heel erg In de afgelopen zes jaar is veel bereikt wat Sietz Leeflang zich als ideaal had gesteld. „Ik ben er van overtuigd dat door de initiatieven van .De kleine aarde' veel mensen een beetje anders over de moderne welvaart zijn gaan denken. Dat is Iets dat voldoening geeft." Plannen voor de toekomst heeft Siets Leeflang die nu 44 jaar is nog niet. „Ik ga eerst even op verhaal komen want de laatste tijd is erg enerverend geweest Maar al te lang kan dat natuurlijk niet duren. Ik moet zo gauw mogelijk werk zien te vinden. Of ik het weer in de richting van „De kleine aarde" ga zoeken? Dat hangt van veel facto ren af!" ADVERTENTIE Via een ftmro Pru/e Rekening" kun - - Van onze parlementsredactie UTRECHT De Unieraad van de CHU heeft het beleid van de CH-voorman Kruisinga in de formatie goedgekeurd. Het verzet van de CDA-Tweede-Kamerleden Van Dijk, Van der Mei en Wisselink (allen CHU) tegen het uiteindelijk bereikt regeerak koord kreeg in de Unieraad weinig steun. Parkeer 'ns bij dc Amro, dus. BREUKELEN (ANP) - De 23-jarige George F. J. Bordes uit Utrecht en de 21-jarige Hendrikus J. Wester uit Lelystad zijn in de nacht van zater dag op zondag ln Breukelen omge komen toen hun auto tegen een lan taarnpaal botste. LEKKERKERK - De dertigjarige W. A. Kers uit Schoonhoven is in Lekkerkerk omgekomen toen de auto waarin hij zat na een boom geschampt te hebben in een sloot reed. Er waren twee gewonden, één zwaar en één licht. SPIJK 22-jarige D. Roelfa uit Oosteinde is in Spijk (gemeente Bie- rum) met zijn motor over de kop geslagen en om het leven gekomen. HOORN De 25-Jartge P. Smit uit Enkhuizen Is op de weg Berkhout- Enkhuizen met zijn auto tegen een boom gereden en overleden. Wel viel zaterdag in Utrecht kritiek te beluisteren op de mate. waarin de CDA-informateur Veringa tegenspel heeft weten te bieden aan Den Uyl. De scheidende CHU-voorzitter mr. O. W. A. baron van Verschuer vroeg zich openlijk af of Veringa zich er voldoende van bewust is dat hij Den Uyi moet corrigeren omdat Den Uyl onvoldoende boven de partijen staat. Zowel Kruisinga als Van Ver schuer keerde zich heftig tegen de kritiek van VVD-zijde op het feit dat de CHU, nu de partij deel uitmaakt van het CDA, van de oppositie naar de regeringskant is overgestapt De CH-voormannen maakten duidelijk dat de kansen op samenwerking tus sen CDA en VVD op langere termijn door de botte oppositie die de VVD lijkt te gaan voeren, niet groter worden. Geen oren aannaaien Senator prof dr J. W van Hulst zei dat de CHU zich. wat de personele bezetting van het nieuwe kabinet betreft geen oren moet laten aan naaien. Volgens prof Van Hulst heb ben de CHU-kiezers zich bij de Twee de-Kamerverkiezingen van 25 mei. uitermate trouw aan het CDA be toond. „Dat moet worden gehono reerd in de personele bezetting, ook in de sociaal-economische-financiële sector, of op het terrein van buiten landse zaken/binnenlands beleid." zei prof. Van Hulst, en hij claimde voor de CHU een zware ministerze tel „In het nieuwe kabinet kan het buitenlands beleid niet door twee socialisten behartigd worden. Ook wat de staatssecretarissen betreft moet de CHU scherp toezien dat de CHU krijgt, waarop zij recht heeft." Kruisinga had gezegd dat voor hem de 7-7-1 formule een vast gegeven is. Van Hulst laakte het, dat in de troonrede van dinsdag beleidsuit spraken voorkwamen. „Wij hebben geen behoefte aan een uitleg van de verkiezingsuitslag, want dat is in strijd met de mondigheid van poli tieke partijen en de kiezers. De uit leg was ook een verdekt verwijt aan het CDA. dat het er zolang over deed om met de PvdA tot overeenstem ming te komen." aldus prof. Van Hulst ADVERTENTIE 21e jaarbeurs van het oosten rutpben 21 t/bi 28 sept. 1977 Geopend werkdagen 14 - 22 uur zaterdag It - 10 uur zondag gesloten 3 Van onze redacteur wetenschappen WAGENINGEN Mensen met bepaalde ziekten, die verenigd zijn in bepaalde pressiegroepen zoals hartpatiënten, krijgen de meest spectaculaire medische zorg. Daardoor blijft er te weinig over voor categorieën die niet zulke opvallende zorg behoeven, zoals de chronische zieken. Deze waarschuwing liet dr F. Sturmans horen bij de aan vaarding van zijn buitenge woon hoogleraarschap in de epidemiologie, de studie van de omstandigheden waaron der ziekten optreden, aan de landbouwhogeschool. De oorsprong van deze 6cheve verdeling van medische aan dacht zag hij in de geschiede nis van de traditionele ge neeskunde, die alUjd de kant van het individu heeft geko zen. Zij is geneigd daarmee onbeperkt door te gaan (al leen het beste is goed genoeg) en steeds ingewikkelder en kostbaarder technieken toe te passen in de zorg voor de individuele patiënt. Daarbij wordt volgens porf. Stur mans onvoldoende nagegaan wat de consequenties zijn voor de gezondheidstoestand van de gemeenschap, en wat bijvoorbeeld de economische gevolgen zijn. Epidemieën In het verleden is al aan vaard. betoogde hij. dat bij dreigende epidemieën de zorg van de arts voor de indi viduele patiënt onvoldoende is: de staat moet dan algeme ne maatregelen nemen. Dat geldt ook. meent hij. voor onze tijd, nu niet zo zeer bac teriën en virussen voor de epidemieën zorgen, maar wij zelf. doordat we ons materië le en maatschappelijke mi lieu verpesten. Voorbeelden van zulke he dendaagse epidemieën zijn volgens Sturmans sommige vormen van kanker die in be paalde beroepen worden op gelopen, geslachtsziekten als gevolg van grote seksuele vrijheid, hart- en vaatziekten als gevolg van roken en ver keerde voedingsgewoonten, longkanker als gevolg van ro ken een aandoeningen door overmatig gebruik van alco hol en geneesmiddelen. Om die nieuwe epidemieën te kunnen bestrijden, zal vol gens de nieuwe hoogleraar enige inperking nodig zijn van de individuele vrijheid Maar dan constateert hij bij het publiek wel grote aan drang op de overheid tot het nemen van materiële maatre gelen voor milieuverbetering, maar weinig neiging om over heidsmaatregelen te accepte ren ten aanzien van het socia le milieu. Er worden wel har de acties ondernomen tegen bedrijven die het milieu be dreigen. maar niet tegen de sigarettenindustrie of tegen sigarettenrokers. Schaden Veel mensen, aldus Stur mans, vinden dat zij zelf mo gen bepalen hoeveel risico zij willen lopen en hoe zij hun leven wensen in te richten. Maar het argument dat zij met dit gedrag anderen niet schaden, gaat volgens hem niet op. Zij schaden die ande ren ten minste financieel, want de aan hen verrichte medische ingrepen worden door alle verzekerden samen betaald. Bovendien moeten bijvoorbeeld niet-rokers die een hartoperatie moeten on dergaan, langer wachten. Het zou dan ook redelijk zijn, meent Sturmans, als niet-ro kers voor zulke operaties voorrang kregen. Onheilsprofeet Hij noemt zichzelf een onheilsprofeet als hij het heeft over bevolkingsonder zoek. het ln zo vroeg mogelijk stadium opsporen van afwij kingen die mogelijk tot ziek te zullen leiden. Bij de mees te ziektes waarop onderzocht wordt, zoals baarmoederhals kanker en borstkanker, gaat het om een relatief klein aan tal zieken dat door het onder zoek ontdekt moet worden. (Het Jongste voorstel werd vorige week in Rotterdam ge daan door prof dr F. H. 8chroeder. die bij één op de 600 mannen boven 45 jaar prostaatkanker denkt te ont dekken, wat dan in ruim 40 procent van de gevallen ge neeslijk zou zijn.) Als de gebruikte methode bij bevolkingsonderzoek een kleine kans ln zich bergt dat een niet-zleke als ziek wordt aangeduid, dan zal dit als ge volg van het grote aantal on derzochte mensen, absoluut gezien, toch een groot aantal mensen opleveren die ten on rechte als ziek worden be schouwd. Dat aantal kan ln sommige situaties het aantal •werkelijk zieken overtreffen, waarschuwde Sturmans Het grote'vertrouwen van artsen en publiek in een medische behandeling heeft geleid tot de beslissingsregel dat ln ge val van twijfel wordt aange nomen dat iemand ziek is. Die overschatting in onzeke re situaties resulteert volgens de Rotterdamse hoogleraar in het opdringen van de zie- ke-rol aan een te groot aantal mensen. Gezien de beperkte middelen lijkt het hem lo gisch dat van iedere nieuwe voorziening wordt nagegaan of het beoogde doel wordt bereikt, of de voordelen op wegen tegen de nadelen, en of hetzelfde doel niet met goedkopere middelen bereikt zou kunnen worden. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Bij een brand ln een paviljoen van het pensionaat „Eikenburg" van de Broeders van Liefde Is zaterdagmorgen de 45-Jari- ge groepsleider broeder Johannes ernstig gewond. De brand brak uit in het paviljoen „Pannenhoef' waar meestal veertig leerlingen verblijven. Op het mo ment van de brand waren er slechts vier aanwezig, de andere Jongens waren op weekend-verlof. De Jon gens slaagden er zelf in zich in velig- heid te stellen. Broeder Johannes werd door de brandweer naar buiten gebracht. De brand vernielde een gang en een paar kamers. Over de oorzaak is nog niets bekend. In Lekkerkerk ontstond zondag tweeëneenhalve ton schade bij een brand ln een hooiberg en een heren huis. Van het herenhuls ging de bo venverdieping verloren. In het Lim burgse plaatsje Nleuwstadt ging za terdagochtend een hooischuur met landbouwmachines ln vlammen op. De schade wordt geraamd op 75000,-. Over de ooizaak is niets bekend. „U hoeft me niet te helpen met reke nen. We maken toch een gelijk aantal fouten." i

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3