arter maakt eis langs cht landen Portugal draait landhervormingen terug Israël en Arafat Indianen stellen eisen ILinks Frankrijk blijft verdeeld Kan Bonn nog af van snelle kweekreactor? Eigen regeringen op eigen grond Onderhandelingen afgebroken Amerika open voor Concorde Hevige strijd om Khiam in Libanon Rhodesië uitgezet De Chinezen en de journalistiek In dekens gehuld Straaljagers tegen landarbeiders ATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet VASHINGTON (Reuter, AP) De Amerikaanse president Jim- nv Carter zal dit najaar een elfdaagse wereldreis maken waarbij lij acht landen zal bezoeken. De tocht zal hem onder meer naar flgeria voeren en dat zal de eerste keer zijn dat een Amerikaanse ur een resident een Afrikaans land bezoekt, Oud« Voor )e reis van Carter werd gisteren cert in oegelicht door diens adviseur voor eiligheidszaken. Zbig Brzezinksi. )p het iï vai W beperkte zich tot algemeenhe- lor erlen Zo zei hiJ dat Carter in alle gspriji loofdsteden zaken van wederzijds i5+'en jelang zal bespreken en dat de reis Be samenwerking tussen de Verenig- ie Staten en andere landen zal sym- loliseren. Amerikaanse wensen. Brzezinski noemde ook de „matigende invloed" die Nigeria heeft op de politiek in Afrika. Topgesprekken la°den die de president gaat be- een :oeken zijn: Venezuela. Brazilië. Ni geria. India. Iran. Polen. Frankrijk n België Het bezoek aan de Belgi- che hoofdstad is in de reis opgeno- nen omdat daar de hoofdkwartieren tan de Europese Gemeenschappen pn de NAVO zijn gevestigd. Jon anden Opvallend is de plaats die Carter op in Wa zijn eerste grote rondreis heeft inge ruimd voor landen in de derde we reld. Dat past duidelijk in de buiten ter waarin nauwere relaties met ont wikkelingslanden hoge prioriteit hebben. Dat Carter Nigeria gaat bezoeken bevestigt het vermoeden dat de Ver- een pro 1 voor erken. i „hu r late dsver Zowe sledei ;se la le ver- latsgé!M aagdelandse politiek van de regering-Car- cennis" de ge- daar- 10 uur aan inforjenigde Staten dit land hebben uitge kozen om een stevige voet op Afri kaanse bodem te verwerven. Nigeria is als olie-producent erg belangrijk voor de VS. Dit land voert binnen de eiJAfrikaanse familie een politiek die aardig in de richting komt van de Carters reis biedt twee mogelijkhe den voor topconferenties. In Brussel zou hij de leiders van de westerse landen kunnen ontmoeten. In de Poolse hoofdstad Warschau 2ou hij een gesprek met leiders van het Oostblok kunnen hebben. In Washington werd gisteren gezegd dat dergelijke topbesprekingen nog niet op het programma staan. Maar de mogelijkheid om iets dergelijks nog te regelen werd duidelijk open gehouden. Bij de westerse landen bestaat wel behoefte aan een herha ling op niet al te lange termijn van de topconferentie die dit voorjaar in Londen werd gehouden. Carter heeft deze week nog tegeno ver de Russische minister Gromlko gezegd dat hij binnenkort Breznjew wel eens wil ontmoeten. Het wordt daarom niet uitgesloten geacht dat Carter in Warschau meer dan alleen Poolse leiders zal spreken. Zelfs is het niet onmogelijk dat hij een uit stapje zal maken naar Moskou. De president zal zijn vrouw Rosalyn meenemen op reis. Minister van bui tenlandse zaken zal in elk geval het grootste deel van de reis meemaken. door J. den Boef De massale demonstratie die vandaag ln het Westduitse Kalkar zal worden gehouden, komt op een ogenblik dat de regeringspar tijen ln Bonn de besluitvorming afronden over het al dan niet voortzetten van het bestaande grootscheepse plan tot ontwikke ling van kernenergie voor vreedzaam' gebruik. Vervolg van pagina 1 Arafat's uitlatingen de PLO pas aan vredesonderhandelingen op basis van resolutie 242 kunnen deelnemen als zij hiertoe door een speelhal hier voor bijeen geroepen vergadering van het Palestijns Nationaal Con gres wordt gemachtigd. PLO-functi- onarissen geven dit toe maar voegen hieraan toe dat het Palestijnse ver zet ook wel aan de onderhandelingen wil deelnemen om daar hun huidige GENÈVE (DPA) De internationale conferentie van Indianen, die ging over de discriminatie van de oorspronkelijke bewoners van Amerika, is vrijdag geëindigd met de aanneming van een reeks resoluties. Daarin wordt onder meer geëist erkenning van de Indiaanse volkeren onder eigen roeringen, duidelijk afgebakende eigen gebieden voor de Indianen en het recht om zelfstandig diplomatieke betrekkingen met andere landen aan te knopen. een n van r leer- en cur- n sa-1 De Verenigde Staten en verscheide- ïrirJne Latijnsamerikaanse landen, in HJCjhet bijzonder Brazilië, zijn op deze conferentie, gehouden onder auspi ciën van de V.Nscherp veroordeeld en aangeklaagd wegens hun politiek tegenover de oorspronkelijke bewo ners van Noord- en Zuid-Amerika. Deze landen zijn beschuldigd van ublt^discriminatie. landroof, onderdruk king en volkerenmoord. In een van de resoluties wordt ge zegd dat geen enkel land het recht e heeft zijn wetten toe te passen op een ander land of aparte volksgroep het niet door verdragen daartoe is gemachtigd. Er mag geen aan spraak worden gemaakt op delen of bodemrijkdommen van Indiaanse gebieden als dit niet duidelijk in verdragen is vastgelegd. Menings- ande-verschillen moeten door onderhan delingen op basis van het volkeren- 15a iq f. D erda Aar e leel kun ,.D( infor- n alle beleid renin- tantal recht uit de weg worden geruimd. Het doel van de conferentie was een analyse van de huidige situatie on der de Indianen en de opstelling van een actieprogram voor de opheffing van de rassendiscriminatie, Bij monde van de Amerikaanse am bassadeur bij de V.N. in Genève, William van den Heuvel, heeft de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen de weigering van de conferen tieleiders vertegenwoordigers van de V.S. te laten spreken, in het bijzon der in verband met de beschuldigin gen inzake volkerenmoord en racisme. Van den Heuvel zei vrijdag op een persconferentie dat er „nu toch veel voor de Indianen wordt gedaan". Hun gezondheidstoestand is aan merkelijk verbeterd." aldus de Ame rikaanse ambassadeur. ofoojjparijs (Reuter, UPI) De Franse linkse partijen hebben recre- j" ge elijkf r zij gij g vai iziek' gisteren hun onderhandelingen over een gezamenlijk verkie- £™]zingsprogram afgebroken. Op verschillende onderdelen bleek t wed Mé mg leder itwijl eden- De leiders van de communistische partij, de socialistische partij en en kele kleinere radicale groeperingen hebben deze week vele uren verga derd over een verkiezingsprogram, aalte Daarv00r hadden stafleden van de e e* partiien wekenlang geprobeerd de 8 'standpunten dichterbij elkaar te krijgen. Vrijdagmorgen bleek dat ondanks al dit werk een overeen komst er niet in zat. Over de sociale w :j politiek, de defensie en over de vraag d hé lloevee^ nationalisaties er nodig zijn aai b'even grote meningsverschillen be staan. Bij dit laatste punt hadden de ziin communisten al veel water ln de t Kjwijn gedaan, maar nog niet voldoen- HQ A l~f\ 4a l-AAtolinfAA A tl A 4 i r~T f A ITO. blij e vaa spre an df ge m dt P «I eede r hel geen overeenstemming mogelijk. Dit betekent dat de toekomst van het linkse blok in Frankrijk, dat volgens opiniepeilingen op dit moment een meerderheid onder de kiezers heeft, weer erg onzeker is geworden. de om de socialisten volledig te ge rieven. De socialistische leider Fran cois Mitterrand vreest dat een pro gram waarin wordt gezegd dat veel particuliere bedrijven door de over heid zullen worden genationaliseerd veel kiezers aan de rechterkant van de socialisten zal afstoten. Voor de communisten is nationalisatie juist een belangrijk principieel program mapunt. De communistische leider Georges Marchais toonde zich na urenlange onderhandelingen erg ver moeid. Maar vol strijdlust daagde hij onmiddellijk zijn socialistische te genspeler Mitterrand uit voor een televisie-debat. Het doel van de onderhandelingen was om het al lang bestaande geza menlijke linkse programma wat aan te passen aan de actualiteit. Al di rect was duidelijk dat bij deze gele genheid wel eens duidelijk zou kun nen blijken dat de twee grote linkse partijen veel minder eensgezind zijn dan hun „gezamenlijk programma" doet geloven. Nu het gesprek is vast gelopen houden beide partijen vol dat zij trouw zijn gebleven aan dat gezamenlijke programma en dat het de ander Ls die afdwaalt. Formeel Formeel is het blok nog steeds in- takt en de leiders kunnen elk mo ment weer gaan praten over de ge wenste wijzigingen. Een datum voor een volgend gesprek is niet vastge steld. Waarschijnlijk zullen beide kampen zich nu eerst intern zeer uitvoerig beraden. Naar buiten zul len ze hun houding bij het mislukte gesprek trachten te rechtvaardigen. De kans dat de tegenstellingen daardoor worden verscherpt is nog al groot. Het rechtse blok. dat op dit moment nog regeert in Frankrijk, heeft te vreden maar niet al te uitbundig gereageerd op de verdeeldheid van links. Rechts heeft één belangrijke reden om wat terughoudcend te zijn: zijn onderlinge tegenstellingen zijn niet minder diepgaand dan die van links. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse regering wil de supersonische Concorde in principe op alle vliegvelden toelaten mits de toestellen niet meer lawaai maken dan nu het geval is. Dit maakte minister Adams van verkeer gisteren bekend bij het aflopen van de proefperiode van 16 maanden waarin uit Londen en Parijs diensten op Washington wer den gevlogen. Luchthavens mogen volgens het voorstel zelf beslissen of de luidruchtige Concordes wel kom zijn, mits ze dat volgens niet disriminerende normen doen. BEIROET (UPI, Reuter) - Rechtse Libanese eenheden gesteund door Israël hebben het strategische dorp je Khiam in het zuiden van Libanon op de Palestijnen veroverd. Dit heeft het radiostation van de recht se Libanese falangisten gisteren ge meld. Een woordvoerder van de ver enigde Palestijnse en linkse Libane se eenheden verklaarde gisteravond echter dat er nog steeds hevig om Khiam wordt gevochten, maar dat zij nog steeds het dorpje in handen hadden. bezwaren tegen de resolufle kenbaar te maken. In de Israëlische pers circuleerden gisteren berichten over een compro misvoorstel voor de Palestijnse deel name aan de Geneefse conferentie. Volgens dit voorstel zouden de Pa lestijnen aan de openingsplechtighe den van Geneve mogen deelnemen als onderdeel van een verenigde Ara bische delegatie. Tijdens de werke lijke onderhandelingen, namelijk dan wanneer de conferentie in com missievergaderingen wordt voortge zet zouden de Palestijnen deel uit moeten maken van de Jordaanse de legatie. In deze commissies zou Israël afzon derlijk met de verschillende Arabi sche staten zaken doen. Volgens dit voorstel zouden geen leiders van de PLO die als zodanig bekend staan aan de onderhandelingen mogen deelnemen. Dergelijke voorstellen zijn tot nu toe altijd door de PLO en de Arabische staten van de hand gewezen. De verschillende Israëlische kranten spraken zich gisteren tegen over de vraag van wie dit compromisvoorstel afkomstig was. Terwijl het, avond blad Ma'ariev meende dat het een Amerikaans voorstel was stelde het ochtendblad Ha'aretz dat het voor stel van Dajan afkomstig is. De Is raëlische kranten wisten verder te melden dat het plan voorziet in de mogelijkheid om de zaak van de Palestijnen buiten het kader van Ge nève tussen Israël. Egypte, Syrië en Jordanië te laten bespreken. De Amerikaanse non Janice Mc- Luaghlin, die door Rhodesië is uit gewezen, kwam gisteren op het vliegveld in New York. Tegen jour nalisten zei ze dat ze naar Rhodesië terug wilde gaan zodra de mensen daar „in vrede en rechtvaardigheid" zouden leven. De Amerikaanse is door de blanke Rhodesische rege ring uitgewezen omdat zij sympa thie zou hebben getoond met de zwarte beweging die strijdt voor een meerderheidsregering in Rhodesië. Zij heeft de Rhodesische autoritei ten ervan beschuldigd de zwarte be volking te onderdrukken door inti midatie. Volgens haar worden zwar te gevangenen gemarteld. In New York gaf ze nog als haar mening over de zwarte vezetsstrljders: ..Ik beschouw hen niet als guerrilleros. maar als goede mensen die strijden voor vrijheid en rechtvaardigheid In hoeverre een eventuele bouwstop voor een periode van enkele Jaren ook betrekking zal hebben op het project voor de snelle kweekreactor ln Kalkar, valt nog niet te bezien. Een uitspraak van het hoogste Fede rale gerechtshof in Karlsruhe over de vraag, of de bouw van dit soort reactoren niet in strijd is met de Westduitse Atoomwet van 1959, kan beslissend zijn. In afwachting van de gerechtelijke uitspraak is de bouw in Kalkar voortgezet. De regering van Noord- rijn-Westfalen, de deelstaat die ver gunning moet geven voor een verde re ontwikkeling van een bouwpro ject, heeft de toestemming voor het ingaan van de derde fase van de werkzaamhedenin Kalkar echter nog niet gegeven. Ook zij wil afwach ten, wat het Hof in Karlsruhe beslist. Parlement Mocht het Hof tot de conclusie ko men, dat de bouw van snelle kweek reactoren in strijd moet worden ge acht met bedoelde Atoomwet. dan is het aan de regering in Bonn of zij het parlement wil voorstellen, deze wet zodanig te wijzigen, dat alle juridi sche problemen worden weggeno men. Het debat over het kernener gieprogram komt dan eindelijk op de plaats waar het hoort, de Bondsdag. Het zal echter de vraag zijn of de regering ln Bonn gelegenheid krijgt, de wetgeving aan te passen aan de hedendaagse ontwikkelingen bij de bouw van kernreactoren Vast lijkt te staan dat de SPD zich op haar congres in Hamburg in november voor een bouwstop van drie tot vijf jaar zal uitspreken Van de liberale regeringspartner FDP wordt een soortgelijke beslissing verwacht. Niet aannemelijk is dat de sociaal democratische kanselier Helmut Schmidt, die nu nog zegt, eventueel een besluit van zijn partij naast zich neer te zullen leggen, tegen de uit drukkelijke wens van zijn eigen par tij zal handelen door te pogen, met de hulp van de oppositie in de Bondsdag zijn kernenergie-pro gramma voor een bouwstop te be hoeden. Aangenomen mag daarom worden, dat in West-Duitsland vóór het eind van het jaar de bouw van kernreactoren zal worden gestaakt. Deskundigen hebben gewaar schuwd dat een uitstel ernstige ge volgen kan hebben voor de energie verzorging in West-Duitsland en voor de exportkansen van de indu strieën, die zich bezighouden met kernenergie-projecten. Dit argu ment wordt klemmender nu het er, naar uitziet dat president Carters" plan om af te zien van verdere ont wikkeling van snelle kweekreacto ren. van de hand zal worden gewezen. Het is echter ook waar dat het huidi ge Westduitse kernenergie-program langs de weg van de minste weer stand tot stand is gekomen, zonder dat de problemen zijn opgelost die te maken hebben met het opslaan van radio-actieve afvalstoffen en een afdoende beveiliging van reac torvaten. Ook is niet voldoende on derzocht welke alternatieve energie bronnen beschikbaar zijn. Als besloten wordt om met de bouw van kernreactoren pas op de plaats te maken, moet dat niet in de eerste plaats gebeuren omdat men in ver antwoordelijke kringen bang is voor de massale demonstraties die nogal eens uit de hand lopen. Het mag alleen gedaan worden om later be slissingen te kunnen nemen die in alle opzichten verantwoord geacht kunnen worden gesteld dat dit laatste al mogelijk is. Wat Kalkar betreft is overigens een belangrijk gegeven dat dit project nu al zo duur is geworden, dat het de grote vraag is of de snelle kweekre actor een betaalbaar produkt kan leveren. Mogelijk zullen toch econo mische overwegingen een grote rol spelen bij de besluitvorming over de vraag of nu zo nodig op de reeds ingeslagen weg moet worden voort gegaan. PEKING (Reuter) Een journalist dient zinnige en ware dingen te schrijven en ze gewoon hij hun naam te noemen. Een spade moet dus een spade heten net zo goed als het leger het aantal in het gevecht buitgemaakte geweren juist moet opgeven. Een verslaggever die zichzelf respec teert dient zich erop in te stellen dat hij het nieuws niet van de officiële instanties moet krijgen, maar dat hij het oor te luisteren moet leggen bij het volk en schrijft over de echte problemen van de gewone mensen, al vinden sommigen dat onbenullige verhalen, zo schrijft het Chinese persbureau Nieuw China. Als voorbeeld van hoe een journalist moet werken haalt het bureau de grote voorzitter Mao aan die „bijzon der ingenomen" bleek te zijn met een stuk over de kool (groente) voor ziening in de Chinese hoofdstad Pe king dat het Volksdagblad in 1954 op dc voorpagina bracht. „Eindelijk komen ze met iets goeds, nieuws over kool op de voorpagina, houdt het zo," had Mao toen gezegd. Deze Ierse vrouwen, naar eigen zeg gen slechts gekleed in dekens, demon streren voor de Britse ambassade in Den Haag. Zij zijn de moeders van zonen die in de Noordierse Long Kesh-gevagenis zitten en daar weige ren gevagcniskleding te dragen zolang zij niet zijn erkend als politieke ge vangenen. De mannen zitten vast op beschuldiging van terreurdaden. De autoriteiten weigeren hen andere dan gevangeniskleren te verschaffen en daarom hebben de mannen slechts dekens om wat warm te blijven. Van daar dat de demonstrerende vrouwen ook dekens droegen. van onze medewerker J. Halkes Terwijl deze week de gijzelingsactie in de gevangenis van Custoi- as nog niet van de voorpagina's in Portugal verdwenen was. begon het ministerie van landbouw en visserij een groot offensief in het omstreden landbouwgebied van de Alentejo provincie. Met honderden manschappen te paard, en pantserwagens en met honden; ja zelfs met helikopters en laag overvliegende straaljagers trad de politie op tegen duizenden demonstrerende landarbeiders. De effectenbeurs in Parijs was wel duidelijk in haar reactie: de gemid delde koers van effecten steeg vier WeQddl procent. Aandelen van bedrijven die volgens het linkse programma gena tionaliseerd moeten worden stegen gemiddeld zelf zeven procent. In een paar dagen tijd werden op die manier op vijf verschillende plaat sen in de districten Evora en Portale- gre, landgoederen, landbouwmachi nes en vee teruggegeven aan de vroe gere eigenaar. In de gemeente Arrai- olos kwam het daarbij tot een treffen tussen politie en demonstranten waarbij 48 mensen gewond raakten, onder wie twee agenten. Het vreemde is dat de nieuwe wet op de landhervorming die ln juli door het parlement werd aangenomen nog niet van kracht ls. De wet is pas vorige week goedgekeurd door de revolutionaire raad en wacht nu nog op de handtekening van president. Eanes om afgekondigd te worden. Volgens de vakbonden van de land arbeiders zijn de huidige teruggaves dan ook illegaal. Maar volgens het minsterie van landbouw gaat het slechts om uitvoenng van de oude wet die nog van kracht ls. Ook de oude wet regelt teruggave van een deel van de in 1975 bezette en ontei gende landbouwgronden. Maar dan als een vorm van schadevergoeding aan vroegere grootgrondbezitters die nu als zelfstandige boer, hun leven willen beteren. De nieuwe wet maakt veel meer teruggaves mogelijk Zij gaat uit van een principe dat er een evenwicht moet bestaan tussen par ticuliere boerenbedrijven en collec tieve boerderijen of coöperaties. De incidenten die er nu gebeuren zijn dus nog maar een voorproefje van wat de landarbeiders en boeren te wachten staat als de nieuwe wet zal worden uitgevoerd. Woede De woede bij de landarbeiders van de collectieve boerderijen in de Alentejo is er echter niet minder om. Het overgrote deel van hen is analfa beet De politiek van de heren in Lissabon is voor hen net zo moeilijk als lezen en schrijven Vaak leeft men min of meer in een isolement vanwege de grote afstanden, de slechte verbindingen, de kleurloos heid van radio- en tv-programma s. Maar over de teruggave van land aan de vroegere landheren hebben ze een duidelijke mening. De groot grondbezitters beheerden hun land goederen als middeleeuwse edelen. Duizenden hectares lagen braak omdat de opbrengst hun niet inte resseerde. De arbeiders werkten van zonsop- tot zonsondergang. Vaak werd zelfs op zondag geen vrijaf gegeven. Was er geen werk dan werd iedereen zonder pardon ontslagen. De heren zelf zag men slechts enkele weken per Jaar. als zij op Jacht gin gen of feesten organiseerden in een van hun buitenhuizen. Die landhui zen worden nu gebruikt als opslag plaats. of de arbeiders zijn er zelf gaan wonen. De paarden zijn ver kocht en de karossen staan te rotten in de schuur. Maar duizenden hecta ren grond zijn voor het eerst sinds mensenheugenis ontgonnen en inge zaaid. Er zou nog meer grond ontgonnen kunnen worden als de regering meer kredieten zou verschaffen, als er elektriciteit werd aangelegd en wa terbouwwerken om de grond te ïm- geren zouden worden uitgevoerd Maar in de ogen van landbouwmi nister Barreto zijn de kredieten slechts een verkapte vorm van werk verschaffing en zouden duizenden arbeiders moeten afvloeien naar de industrie. Voor de landarbeiders is Barreto een „fascist" en ze beloven hem niet veel goeds Maar om in actie te komen kunnen zij niet zonder de hulp van de communistische partij. De com munisten zijn bijzonder populair in de Alentejo. Zij zijn in de „lange nacht van het fascisme" de enigen geweest die het verzet wisten te or ganiseren. ZIJ beheersen dan ook de vakbonden die vrijwel overal het werk regelen op de collectieve boer derijen De technici van de vakbon den zijn voor de landarbeiders vaak het enige contact met de buitenwe reld. Het vermoeden bestaat dat Mario Soares de communisten nu uit hun tent probeert te lokken, om ze nóg voor de nieuwe wet gaat komen definitief te verslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7