Vannacht uur langer slapen De tekening van een lezer Commentaar Weinig klachten over de zomertijd Met de neus er bovenop Ski-vakantie West-Duitsland doet in 1978 weer niet mee Zonnige verrassing zin in een krokodillenkroket? wintertijd stuur een brief verkocht gids BINNENLAND Al aanstonds na de verkiezingen van 25 mei heeft voor ieder al kunnen vaststaan in welke richting ons land de komende jaren zal worden gere geerd. De kiezers hebben de politici geen andere keus gelaten dan de vorming van een tweede kabinet- Den Uyl dat wordt gedragen door PvdA en CDA. Weinigen zullen toen evenwel heb ben voorzien welk een duw en trek- werk er desondanks voor nodig zou zijn, de opdracht te volbrengen die het electoraat zo onomwonden op het Haagse Binnenhof heeft gedepo neerd. Het is een hele opluchting dat aan de al bestaande afspraken over vermogensaanwasdeling, soci aal-economisch beleid en abortus zich deze weck eindelijk ook het akkoord over de laatste negen be leidsonderdelen heeft toegevoegd. Een opluchting omdat zo veel sle pende moeite en chagrijn de aan dacht niet meer gevangen houdt behalve misschien van diegenen die ertoe veroordeeld zijn, dit gemilli- meter elke dag van nabij te moeten meemaken. De heer Van Agt zal het gevoelen van menigeen hebben ver- tolkt toen hij donderdagavond ver klaarde dat de kabinetsformatie een vreugdeloos gebeuren is. Wie draagt de schuld van dit einde loze gepalaver? Het is voor ieder zichtbaar dat het CDA klaarblijke lijk grote moeite heeft, de realiteit Eén van de symptomen van onze welvaart is dat we steeds meer met vakantie gaan. Steeds langer, steeds verder en steeds vaker. Natuurlijk zijn er nog grote groepen voor wie vakantie een bijna onbekend genot is: mensen met lage inkomens, lang durig zieken, gehandicapten en be jaarden. Maar het algemene pa troon is toch wel: meer, meer, meer. Naarmate mensen njeer vrije tijd krijgen zal dit nog wel verder toene men. Het ziet er nog niet naar uit dat de wat minder florissante econo mische situatie deze tendens zal om buigen. Eén van de nare gevolgen van dit verschijnsel (beslist niet het enige) is dit kinderen buiten de officiële schoolvakanties van school gehou den worden, al of niet met toestem ming van het hoofd der school. Een enkele maal is het al tot een straf- van de verkiezingsuitslag te verwer ken. En de PvdA is wel erg gauw geërgerd wanneer zij het onmiddel lijk en ten volle gelijk krijgt. Maar de schuldvraag blijft in de politiek altijd onbeantwoord; zij is trouwens niet wezenlijk. Wat zich ook deze laatste maanden weer voordoet is het regiem van de „directe demo cratie" het systeem van partijen en groepen die met hun neus voor- aanstaan bij de vorming van het beleid en die afwijking van hun plannen en inbreuk op hun belangen niet dan met de grootste moeite verdragen. Onder die omstandigheden is het sluiten van akkoorden een moeiza me bezigheid geworden. De resulta ten van vier maanden onderhande len dragen daarvan de sporen. Op belangrijke onderdelen van het ak koord, zoals abortus, defensie en energiebeleid kan men niet eens van overeenstemming spreken, maar hoogstens van de bereidheid on danks onoverbrugbare verschillen van mening het nog enige tijd met elkaar uit te houden. Het is de nieuwe stijl van politiek bedrijven die de eerste coalitie-Den Uyl heeft gekenmerkt en die gedu rende de formatie, zij het uiteraard in wat minder verbulder vorm, ge woon is voortgezet. En, naar moet worden gevreesd, ook binnen de toekomstige coalitie aanvaarde praktijk zal blijven. rechtelijke veroordeling gekomen. Hopenlijk heeft dat enig effect, al schijnen er zelfs ouders te zijn die een boete op de koop toenemen. Als je in het goedkope seizoen met vakantie gaat, ben je per saldo nog voordelig uit. Of de belangen van het schoolgaande kind hiermee zijn gediend, is een andere vraag. Onderwijskundig zitten er grote na delen aan dit soort illegale vakan ties. Elders in deze krant is daar meer over te lezen. Hier wijzen we slechts op één nog weinig gebruikt argument: de ongelijkheid die ont staat doordat één of meer kinderen in een klas twee weken gaan skieën, terwijl de rest op school zit. Onge lijkheid in vakantiebesteding is er natuurlijk altijd. Maar of men die buiten de officiële vakantieperiode zo moet accentueren, wagen wij te betwijfelen. door Peter van Lakerveld AMSTERDAM Morgenavond zullen miljoenen Nederlanders weer bij kunstlicht eten. Vannacht om drie uur gaan de klokken massaal een uur achteruit, wat betekent dat de zon morgen al weer om half zeven ondergaat. Met de lange lichte avonden is het dan afgelopen tot volgend jaar 2 april, maar daartegenover staat dat we vannacht een uur langer kunnen slapen. „Let maar op, als de zomertijd voorbij is, heb je met dat kille, sombere weer helemaal het gevoel dat het bijna winter is," zei iemand deze week. Inderdaad, meer dan anders worden we met onze neus gedrukt op het korten van de dagen en dat kan volgende week best even een lichte kater veroorzaken. Zoals de zomertijd ons ook op andere momenten dit jaar niet onberoerd heeft gelaten. Dat was al zo op 3 april (de dag waarop de klok een uur vooruitging) en op de volgende dagen. Kinderen, maar ook volwassenen, kwamen wat moeilijker het bed uit want half acht was volgens de oude tijd half zeven. Lang duurde dit euvel niet. Tenslot te doen bezoekers van Amerika of Canada, die met vijf of zes uur tijds verschil te maken hebben, ook slechts een paar dagen over hun aan passing. Kinderen buiten We raakten daarom gauw uitgepraat over dit „probleem". Het volgende stond echter al voor de deur. Half mei toen de dag 's avonds was ge groeid tot een uur of half tien, begon- nep ouders te klagen dat ze de kinde ren zo moeilijk in bed konden krij gen. Want als Jantje van de buren nog laat over straat mag zwalken, kun je het je eigen kind toch niet aandoen het al binnen te roepen. Er waren waarnemingen over slape rige kinderen op school, een ver schijnsel dat zich bleek te beperken tot de derd^ en vierde klas. De jong- sten sliepen overal doorhéén en de oudste leerlingen van de basisscho len konden er best tegen iets later naar bed te gaan. Tot klachten uit onderwijskringen hebben de lichte avonden trouwens niet geleid, zei een lid van de Commissie Zomertijd, een instantie die ressorteert onder het ministerie van CRM. Kinderen die te laat naar bed gingen, doen dat anders ook vaak. zeiden de onderwij zers. Dat wijst er al op dat die hele zomer tijd niet zo schokkend was voor de doorsnee burger. We wonden er ons niet over op en vonden het wel aar dig. Een NIPO-enquête bewees dat. Tweeënzestig procent van de Neder landers wil volgend jaar weer een zomertijd en van de andere 38 pro cent is slechts een minderheid echt tegen. Een middengroep staat onver schillig tegenover het verschijnsel. Toch zullen ook bij die grote meer derheid die vóór is. lang niet alle verwachtingen zijn uitgekomen. Illu sies over lange zomeravonden in de tuin werden verstoord door het vaak kille en sombere weer. Energie Voor echte voor- en nadelen moeter we niet kijken naar de ervaringen van de gemiddelde burger maar naai afzonderlijke sectoren in de samen leving. Eén daarvan is de energie. De SEP (Samenwerkende Elektriclteits Produktiebedrijven) heeft uitgere kend dat we in de afgelopen zes maanden één procent minder ener gie hebben verbruikt, of 250 miljoen kilowatt uur ter waarde van 35 mil joen gulden. .De vraag is natuurlijk of die ene procent en die 35 miljoen wel hele maal kloppen. Vorig Jaar scheen ie dere avond de zon en de afgelopen zomer was de lucht zo zwaar bewolkt als maar zelden gebeurt. De duister nis viel dus naar verhouding eerder in: binnenshuis zal van het uur voor deel ten gunste van het daglicht nau welijks meer dan een half uur zijn overgebleven. Voordelen waren er duidelijk voor de sportbeoefenaars. De 300.000 tennis sers bijvoorbeeld speelden rond de langste dag niet zoveel langer dan ze anders gewend waren maar daar staat weer tegenover dat in april/mei en augustus/september 's avonds aanzienlijk langer van de banen ge bruik kon worden gemaakt dan in voorgaande jaren. Ook voor de competitielelders van veldsporten betekenden de lange avonden een verruiming van de mo gelijkheden. Verder is er vrij druk gefietst in de avonduren. De al genoemde Commissie zomer tijd noemt als voordelen nog de gele genheid voor toeristische attracties om 's-avonds langer open te blijven. Daar heeft ondermeer de directie van het Amsterdamse Artis van ge profiteerd; in de avonduren ontving zij dertig procent meer bezoekers dan vorig jaar. Dit ondanks de over het geheel afgenomen belangstelling voor de hoofdstedelijke dierentuin. Nadelen Bij de nadelen van de zomertijd wordt in eerste instantie meestal gedacht aan de landbouw. Nu zijn door de ver doorgevoerde mechani satie de gevolgen veel minder ingrij pend dan tijdens de zomertijd van voor 1940. De commissie kreeg dan ook nauwelijks reacties uit de hoek van akkerbouw en veeteelt. Wel wa ren er vragen op dit punt maar de indruk bestaat dat zij afkomstig wa ren van mensen buiten de agrari sche sector. Als ander nadeel is de afgelopen maanden wel genoemd het verlate bezoek aan cafés en restaurants, waardoor de horeca omzet zou mis sen. Van enkele kanten is hierop gereageerd door te zeggen dat het uurtje extra daglicht ten onrechte als enige „zondebok" wordt gezien. De maatschappij is Ingewikkeld en niet onmogelijk is daarom dat een bepaald gevolg aan de verkeerde oorzaak is gekoppeld. Dat gebeurt vaker. Wel lijkt het duidelijk dat kantines op campings 's avonds een deel van hun omzet moesten prijsge ven. Ouders bleven bij hun kinderen in tent of caravan zolang het nog licht was. Voor echt aanwijsbare nadelen moe ten we naar de gevolgen van het uur tijdsverschil tussen Nederland en West-Duitsland kijken. Zo had het personeel van de Harwich Ferry Agentuur in Hoek van Holland te lijden van het feit dat de laatste trein uit Keulen een uur later arri veerde. Omdat deze trein aanslui ting geeft op de nachtboot naar Har wich, moest het personeel een uur langer werken zodat sommigen de laatste veerpont in Maassluis mis ten op weg naar huis. Het vrachtverkeer over de weg heeft in tegenstelling tot de verwachtin gen nauwelijks Iets gemerkt, zegt een woordvoerder van NOB-weg- transport. Des te groter was de in vloed op de Aalsmeerse bloemenvel-' ling, die grotendeels leeft van de export op West-Duitsland. Op het moment dat de velling 's morgens open ging (zeven uur) lagen de Duit se Importeurs nog op één oor. Zij meldden zich pas later op de och tend met als gevolg een ongebruike lijke schommeling in de vraag en daardoor ook in de prijzen. Verschil blijft Het ziet er helaas niet naar uit dat het uur tijdsverschil met de Bondsrepubliek in de zomer van 1978 verleden tijd zal zijn. De Bondsdag, het parlement, had het wetsontwerp zomertijd al in twee van de drie voorgeschreven lezingen goedgekeurd toen de vakbonden en enkele andere groepen plotseling met bezwaren kwamen. „Hoe reage ren arbeiders in ploegendienst op een zomertijd," willen de bonden weten en anderen willen inlichtin gen over het gezondheidsaspect. Een commissie onderzoekt dit nu en zal waarschijnlijk pas over een paar maanden klaar zijn. Als de bonds dag dan alsnog het ontwerp goed keurt. is het te laat om in 1978 op de zomertijd over te gaan. De dienstre gelingen van treinen en vliegtuigen liggen dan al klaar. Die vertraging heeft gevolgen voor Zwitserland, Oostenrijk, Denemar ken en Italië. Het Oostenrijkse par lement heeft het kabinet al gemach tigd de zomertijd in te voeren. De verwachting is echter dat de rege ring dit pas zal doen als de Bondsre publiek zover is. Voor Denemarken geldt ongeveer hetzelfde. Ook in Zwitserland is een wetsontwerp aan hangig gemaakt maar ook daar zal men zich waarschijnlijk op West- Duitsland richten. Italië ten slotte, dat op een afwij kende datum met de zomertijd be gint (eind mei), had zich bereid ver klaard net als een serie andere lan den volgend Jaar op 2 april te begin nen. Voorwaarde was dan wel de deelname van Zwitserland en Oos tenrijk. Aangezien die twijfelachtig is zal het daarom wel hetzelfde groepje landen zijn als dit jaar dat op 2 april de klok vanuit de Midden- Europese tijd een uur vooruit zet: de Benelux, Frankrijk, Spanje en Polen. Tekeningen, bij voortceur kt Hggend formaat, sturen aan: Trouw, jury poWieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam an adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten ia er een boekenbon. «it «*»ta «et* mos - t* -TtM» ace»4wr** i4d« 7 tOK»* »K 2ou #0* wai watsw «aara^de* - e« eoK e»AA* CA* weaot et- ze ou Óm de uitbreiding van de Europese Gemeenschap HET WEER door Hans de Jong Wat een meevaller gistermiddag ln het noorden! Na een erg som bere ochtend met grauwe wol kenvelden, nevel en mist klaar de het snel op en kreeg het weer een volkomen nazomers allure. Niet dat de temperatuur echt in stijl was, bij voorbeeld boven 20 graden (maximum overigens in Gorredijk 19 graden, het Friese record voor deze tijd 29 graden op 20 september 1926. Sittard toen33 graden), maar door het vrijwel ontbreken van wind nodigde het weertype uit om in de tuin te gaan zonnen wat som mige mensen dan ook deden. Op hetzelfde moment hingen meer zuidelijk over ons land nog de nodige wollige lappen. Ook in het uiterste zuidelijke puntje van Zuid-Limburg, in Eijsden, waar een nieuwe medewerker, de heer Ruissen ons vanaf he den op de hoogte houdt van zijn regionale typische Zuidlimburg se weertje. Het wil ook daar nog wel eens afwijken van het meer landelijke gemiddelde, vandaar, aldus medewerker Ruissen, dat er in zijn omgeving veel naar het Belgische Ukkel wordt geluis terd. Die zonnige verrassing, in de aanvang genoemd, was een ges te van het stokoude hogedruk- gebled bij Schotland, dat een uitloper speciaal in de richting van Nederland deed bewegen. Ook vandaag zit er in een groter deel van het land vermoedelijk nog wel wat moois in zodra de zon mistvelden of wolken zal hebben overwonnen. Maar gelei-, delijk aan wordt de atmosfeer toch wat onstandvastiger, zo doende werd ook gisteravond in De Blitse weerberichten voor het eerst gewag gemaakt van een plaatselijke bui. De tempe ratuur valt niet tegen met waar den van vijftien tot achttien gra den celsius. Die „verzachting" van ons klimaat komt groten deels voor rekening van een om vangrijk en diep depressiege- bied ten westen van de Britse eilanden. Ook deze depressie heeft tentakels en een ervan trekt ln noordoostelijke richting over de Britse eilanden. De eer ste regen had Valentia in het begin van vrijdagmiddag be reikt waar de barometer drie mb ln drie uur zakte. Zo op het oog ging die nattig heid in noordoostelijke richting, maar aangezien de luchtdruk boven de Noordzee tot op hoog ten van twaalf km dalende was, is de kans niet gering dat dit neerslaggebied zich meer ooste lijk gaat uitbreiden en het weer van zondag in ons land gaat beïnvloeden met name het noor den en noordwesten. Hoe dat allemaal precies zal lopen was vrijdagavond nog niet erg dui delijk, evenmin of die regen van betekenis zal zijn of niet. In elk geval rekene men op bewolking en verder is het verstandig de barometer goed in het oog te houden omdat die van uur tot uur aangeeft hoe het met de situatie staat. Verderop gekeken zal het weer een variabel karakter hebben en zo moeten we begin volgende week rekenen op een afwisseling van wat zonneschijn en dan weer een bui. De „oceaan" gaat dus weer leveren. Regen van be tekenis viel er vrijdagmorgen in het oost-Italiaanse Ancona te weten 27 mm in zes uur. In zuld- west-lerland werden aan de kust stormvlagen uit oostzuidoost van kracht negen tot tien waar- genomea Over Scandinavië stroomt drogere, maar ook kou dere lucht: Helsinki zes graden (dauwpunt zeven, Ivalo in noord-Finland meldde natte sneeuw bij +vier graden. Boven noordwest-Rusland bevindt zich een koudeput met op 5000 meter een laagste temperatuur van -33 graden (-20 boven onze hooiden). Geen wonder dat er uit dit omgeving ook natte en droge sneeuw gemeld wordt. Jan Visser ln Marken berichtte me nog dat er vorige week zater dag tijdens de koulnval in Scan dinavië in west-Zweden de eer ste verse sneeuw van het nasei zoen is gevallen: vier cm ln Stor- lien-Visjvölen. Je mag daar geen gedachte aan een eventuele strenge winter aan vastknopen. Wat dit betreft zijn we allemaal even dom van dr. Schuurmans van het KNMI tot boer Meeuw- sen in Brabant. Ik betwijfel of laatstgenoemde het daar wel mee eens zal zijn... HOOGWATER ZONDAG 25 «pt*mb«. VlUslngrn l 17-12.39. HarlngvlicUluUen 1 21-12 52, Rotterdam 2 26-14 35, Schwe ninger» 2 23-13.52. IJmulden 2 00-14 35. Den Helder 6 15-18 23. Harlingen 823-20 45. Delfzijl 10 11-23.00 (rekening ge houden met overgang naar wtnterujdi TTOOOWATER maandag 26 september. Vliwlngen 105-13 19. HaringviieUluüen 1.12-1337. Rotterdam 3 16-15 17. Scheve nlngen 213-14.36. Umulden 2 46-15 09. Den Helder 7 14-19 18. Harlingen 9.18-2138, Delfzijl 11 06-23 45 Vroeger krioelde het ln de moeras sige inhammen aan de kust van Singapore van de krokodillen, maar nu zijn ze er zeldzaam. Geen wonder: in Singapore zijn ze zo gek op deze diersoort, dat krokodillen het er zelfs ais huisdier al aardig ver geschopt hebben. Zo bezit een jonge onderwijzeres er eentje van twee meter lengte. ZIJ zal dan ook wel tot de gegoede standen gere kend kunnen worden, want voor een huisdier van een dergelijke om vang heb je een flinke waterplas en dus een groot huis nodig. Dat er in de voormalige Britse kroonkolonie ineens 2oveel 'liefde' wordt opgebracht voor een dier. waarnaar de meeste mensen alleen maar met afgrijzen kunnen kijken, komt waarschijnlijk doordat half Singapore bezeten is geworden van het fokken van krokodillen. Van wege het geld natuurlijk, want vooral Japanse. Australische en Westeuropese toeristen kopen maar wat graag artikelen van kro kodillenleer. En dus is er een bloei ende leerindustrie ontstaan, die handtassen, schoenen, ceintuurs, portefeuilles en porie monnaies, sleutelringen, sigarettenetuis en al les wat er maar van leer te maken valt. in grote hoeveelheden produ ceert. Om dat te kunnen doen moe ten er weer veel dieren voorradig zijn en omdat de handel een aardi ge cent oplevert, staan de kwekers in de rij. Er zijn zelfs veeboeren die er een paar krokodillen bij geno men hebben; veel werk is er niet aan, zegt men. en het brengt altijd wel een extraatje op. Maar de echte kwekers werken toch al gauw met zo'n zeshonderd van die vervaarlij ke dieren. Ze zouden nog wel een groter bedrijf willen ook. maar daarvoor biedt de op een schierei land gelegen stad staat Singapore nauwelijks mogelijkheden. Nu gaat het de handelaars om het vel van het beestje. Ze voeren de hulden uit, voorzover ze ze niet aan de leerverwerkende industrie leve ren en hun kwekerijen zijn nog altijd zo'n bezienswaardigheid, dat steeds meer toeristen zich aan de bassins vol reptielen komen verga pen en ook vaak zelf een dier willen kopen. Nog meer inkomsten dus voor de krokodillenfokkers. Behal ve met de huid doen ze verder niets met hun 'vee'. De vrachten vlees zouden weggegooid worden, als de Chinese restauranthouders van Singapore die ook niet vies zijn van maaltjes vleermuis, slang, ha gedis. hond en vogelnestjes op tafel er niet iets mee probeerden te doen. Wie daar een Chinees restau rant binnenstapt, zal bijvoorbeeld een krokodillen biefstuk op het menu vinden. Die wordt als een delicatesse gepresenteerd, maar fietst er (nog) niet bijzonder in. Misschien gaat dat beter, als de eet-automaten gevuld worden met broodjes krokodil, krokodillenkro- ketten, krokodillensaté en hot cro codile in plaats van hot dogs; haas tige eters kopen zulke kleine hap jes wel. Door de schaarste aan 'wilde' kro kodillen voor de eigen kust wordt de meeste huiden in Singapore ove rigens uit Indonesië ingevoerd. Tot ook daar alle krokodillen uitge roeid zullen zijn. zoals het al zoveel dieren vergaan is die in een bege renswaardig vel staken. Het is weliswaar nog maar net herfst, dat neemt niet weg dat we morgen weer met wintertijd reke ning te houden hebben. Dat doen deze aapjes ook. Ze wonen in de Hamburgse dierentuin en hebben dus, als alle bewoners van West- Duitsland, niets met zomertijd te maken gehad. Maar frisjes is het er wel, net als bij ons, en waar vindt een apenfamilie dan meer en be haaglijker warmte dan dicht tegen elkaar aan? Het komt ln Argentinië steeds va ker voor dat familieleden van men sen die van linkse sympathieën ver dacht worden, onwettig opgepakt worden en gevangen gehouden, worden gemarteld of zelfs ver moord. Op de lijst van Amnesty International staat onder meer het achttienjarige meisje Adriana Oat- ti de Rey, van wie al sinds 9 april van dit Jaar niets meer is verno men. Op die datum werd ze in de Argentijnse hoofstad Buenos Aires ontvoerd. Ze moet in vergevorder de staat van zwangerschap zijn. Adriana is de dochter van Oerardo Gatti, een bekend vakbondslid uit Uruguay die met zijn gezin naar Argentinië getrokken was. Midden vorig Jaar was hij een van de dertig in Argentinië wonende Uruguaya- nen die ontvoerd werden. Later kwam Amnesty ter ore dat Oatti wekenlang in een huis in Buenos Aires gevangen is gehouden, hij was gemarteld en zijn gezondheid was niet best meer. Sinds augustus 1976 heeft niemand meer iets over hem gehoord. Hetzelfde is nu zijn dochter Adriana overkomen. Hoe wel mevrouw Oattl na de arrestatie van haar man met haar jongere kinderen Argentinië zo gauw moge lijk verliet, wilde Adriana niet mee. Ze was er van overtuigd dat ze niet in direct gevaar verkeerde en bleef in Buenos Aires om haar studie af te maken. Brieven, waarin in beleefde be woordingen wordt aangedrongen op bekendmaking van de verblijf plaats van Adriana Oattl de Rey en op haar vrijlating, kunnen gericht worden aan: Exmo. Sr. Presidente. Oeneral Oorge Rafael Videla Casa de Oobierno Buenos Aires. Argentina; Oeneral de Division Guillermo Suarez Mason. Primer Cuerpo de) EJerclto Av. Santa Fe y Luis M. Campos Buenos Aires, Argentina. Of aan de Argentijnse ambassadeur in ons land, in de Javastraat 20 ln Den Haag. Aan de laatste kan in het Nederlands ge schreven worden, aan de anderen in 8paans, Frans of Engels. er bij te vermelden dat Je kunt willen programmeren wat Je wilt. maar dat die gids er natuurlijk niet voor een heel jaar vooruit Is. Zó progressief zijn ze daar nou ook weer niet „Sommtge nieuwe kleuren-tv.'s die op de Internationale Funkausstel- lung in Berlijn zijn geïntroduceerd, hebben een elektronisch geheugen Hun microcomputer maakt het mogelijk met de VARA-glds in de ene en de afstandsbediening in de andere hand maximaal een jaar van tevoren vast te leggen naar welke programma's er gekeken gaat worden." We citeren deze regels uiteraard uit de VARA-glds, die verzuimt Wat gaat er in een groot warenhuis alzo over de toonbank? Heel wat. als je het lijstje ziet dat de Neder lands-Duitse Kamer van Koophan del afdrukt met gegevens van een Duits warenhuisconcern. In alle fi lialen van die onderneming samen verkochten ze vorig Jaar: 4 miljoen herenkostuums, broeken en colber tjes; 3,5 miljoen Jurken, bloesjes, rokken en andere dameskleren; 42 miljoen paar kousen en panty's; 129 miljoen pakken en blikken met levensmiddelen; 31 miljoen flessen wijn en geditilleerd; 8,8 miljoen grammofoonplaten en cassettes; 1,3 miljoen boeken; 1,8 miljoen hor loges, klokken en wekkers; 981.000 radio- en t.v.-toestellen en grammo foons; 130.000 gouden sieraden. 53.000 diamantringen en 85.000 bontmantels. Zo gauw we gegevens uit onze el- gen warenhuizen te pakken kun nen krijgen Je weet maar nooit of die niet ook eens willen vertellen hoeveel hoeden, petten en dames korsetten zij verkopen zullen we dat laten weten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5