'Politie nog niet goed ingesteld op terrorisme' Trouw vraagt 'doeners' Overheid opent deur voor alternatieve rechtshulp öjppi Niet vrij van school om extra vakantie JNF van Vitaal belang^ Hoofdcommissaris C. van Doesburg: Uniek optreden van de „ISRAELI CHASSIDIC SONGFESTIVAL GROUP" 'Trouw-lezers, U bent geweldig!' Tunnel Dordtse Kil gaat maandag open „Advocaat geen monopoliehouder" DE GRAAF Voorlichting reisbureaus gaat tegen leerplichtwet in Van Kemenade: verzuim een ernstig feit Zigeuners posten nu voor Soestdijk ideeënbeurs ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Er is alles aan gedaan om de veiligheid van de bij de actie betrokken politiemannen optimaal te doen zijn. We hebben ook de mensen gewezen op de risico's die ze liepen." Dit verklaarde hoofdcommissaris C. van Doesburg gisteren na de aanslag in. Utrecht van donderdagavond. ..Achteraf gezien kunnen deze tragi sche gebeurtenissen een les voor ons zijn. Misschien is de Nederlandse po litie mentaal nog niet voldoende in gesteld op dit soort gangstermetho den," aldus Van Doesburg. „De les die dit ons leert is dat we misschien nog alerter moeten zijn." In gelijke bewoordingen liet mr. F Smits van Oyen, hoofd van het bu reau openbare orde van het kabinet van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland zich uit op het con gres van de international police asso ciation in Hillegon zich uit. Hij zei, dat de Nederlandse politie mentaal niet is afgestemd op de bestrijding van terroristen. Ze is er ook onvol doende voor uitgerust." De politiemensen inHillegom na men een minuut stilte in acht voor hun collega brigadier A. Kranenburg (46, gehuwd en drie kinderen) die donderdagavond in Utrecht door de 25-jarige Knut Folkerts, lid van de Westduitse Rote Armee Fraktion (RAF), werd neergeschoten. De 35- jarige hoofdagent L. Pieterse ligt nog steeds zwaar gewond in een Utrechts ziekenhuis, maar is niet in levensge vaar. Knut Folkerts en de vrouw, die hij bij zich had, de 28-jarige Brigitte Mohnhaupt, zijn beiden lid van de stadsguerrillagroep RAF, zo is vast komen te staan. Het treffen had plaats in de garage van het verhuur bedrijf Budget Rent a Car aan de Croeselaan. Dank zij tips van de Haagse politie en de Centrale Re cherche Informatiedienst wist de Utrechtse politie precies hoe laat de man en vrouw bij deze garage zou den aankomen. Overrompeld Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De actie voor het Agogo-ziekenhuis in Ghana van me vrouw Margreet Vonk-Schaeffner uit Westervoort heeft tot nu toe 150.000 gulden opgebracht. Daar naast is er, sinds 6 augustus toen Trouw een artikel over de situatie in dit ziekenhuis publiceerde, voor 100.000 gulden aan goederen bin nengekomen. Mevrouw Vonk: „Om uit de veelheid van schenkingen maar iets te noe men een compleet instrumentari um voor een operatiekamer met 600 stuks operatiekleding en een volle dige apotheek. Verder medicijnen, verbandmiddelen, pleisters, gipsver banden enz." In een brief aan de hoofdredactie van Trouw verzoekt mevrouw Vonk haar dank aan de lezers over te brengen. Ze schrijft: „U bent geweldig. Dat zullen ze ze ker weieens vaker tegen u gezegd hebben, maar ik meen het uit de grond van mijn hart. Heel, héél har- {ADVERTENTIE) Er werden twaalf rechercheur^ bij het bedrijf geposteerd: tien man vormden een ring om de garage en twee man zaten constant binnen. Men hield er nog rekening mee, dat het duo na de schietpartij ln Den Haag de auto onderweg zou „drop pen", maar de Duitsers doken toch donderdag aan het eind van de mid dag met de wagen bij het verhuurbe drijf op. Hoewel de actie volgens hoofdcom missaris Van Doesburg zeer zorgvul dig was voorbereid, werden de re chercheurs, die toen in het kantoor zaten brigadier Kranenburg en hoofdagent Pieterse toch over rompeld. De Duitsers vuurden zo snel, dat de twee rechercheurs niet in staat waren het vuur te beant woorden. Toen de „buitenwacht" in het geweer kwam, was het al te laat. Folkerts had het dodelijke schot ge lost, terwijl Brigitte Mohnhaupt Pie terse onder vuur had genomen in wat Van Doesburg een „sinistere taakverdeling" noemde. Folkerts wist men buiten staande te houden, maar Brigitte Mohnhaupt maakte handig gebruik van de grote toeloop van mensen, dook in de me nigte onder en verdween tussen het winkelende publiek in het aangren zende Hoog Catharijne. Het wordt echter niet uitgesloten geacht, dat ze hulp van buitenaf heeft gekregen Onmiddellijk na de fatale schietpar tij zijn enkele rechercheurs van het Bundes Kriminal amt (centrale re cherche) uit Wiesbaden overgeko men, die de identiteit van Folkerts, die ook wel gebruik maakte van de schuilnaam Axel Egelsberger, wis ten vast te stellen. Geen idee De politie heeft er geen idee van hoe lang de beide RAF-leden al in Ne derland zijn en waarom ze'hier naar toe zijn gekomen. De mogelijkheid bestaat dat ze Duitsland hebben verlaten om uit handen van de justi tie daar te blijven. Even goed is het ADVERTENTIE Een wervelende show van muziek, zang en dans op 9 oktober om 20.00 uur in Amsterdam, Kon. Inst. v. d. Tropen 10 oktober om 20.00 uur in Rotterdam, De Doelen BESTEL NU REEDS UW KAARTEN f25 en r35,* Voor Amsterdam: Op postgiro 49998 t.n.v. Het Joods Nationaal Fonds te Amsterdam of telefonisch 020-736750 toestel 5, Bronckhorststraat 16 hs, A'dam. Voor Rotterdam: Op postgiro 317597 ^t.n.v. Het Joods Nationaal Fonds te Rotterdam^ of telefonisch 010-145541. telijk dank voor uw medewerking!", aldus mevrouw Vonk. Weliswaar is de eerste nood gelenigd, maar finan ciële hulp blijft welkom op gironum mer 38.29.400 van de stichting Ago go-ziekenhuis Ghana te Wester voort, besluit Margreet Vonk- Schaeffner. DORDRECHT Van de twee bij Dordrecht in aanbouw zijnde tun nels is die onder de Dordtse Kil nu zo ver gereed dat het verkeer er met ingang van maandag 3 oktober doorheen mag. De Drechttunnel onder de Oude Maas tussen Dor drecht en Zwijndrecht wordt dins dag 15 november in gebruik geno men. Het verschil tussen beide tunnels is dat de Drechttunnel een rijksvoorziening is ter vervanging van de al sinds jaren in capaciteit tekort schietende verkeersbrug over de Oude Maas en dat de Kil- tunnei tot stand gekomen is in opdracht van een stichting. In deze stichting participeren de provincie Zuid Holland, de stad Dordrecht en enkele gemeenten in de Hoekse Waard. Aangezien het rijk niet bereid was financiële steun aan de bouw te verlenen wordt van de gebruikers van de Kiltunnel gedurende een reeks van jaren tol verlangd. Die tol is om te beginnen vastgesteld op 3.50 gulden voor een personenauto en op zes gulden voor een vrachtwa gen. Hij zal zo nodig telkens wor den bijgesteld. Voetgangers, fiet sers, bromfietsers en mensen die gebruik maken van het openbaar vervoer mogen kosteloos onder de Dordtse Kil door. Het vervallen van de kosten van een veerkaartje komt hun echter wel op een eind verder rijden te staan om de tunnel te bereiken. Een politieman met karabijn bewapend op wacht in het Utrechtse hoofdbureau van politie. echter mogelijk, dat ze in Nederland een actie wilden ondernemen. Afgelopen maandag deden ze in Den Haag van zich spreken ln de buurt van een Haags autoverhuurbedrijf. Hierbij werd de Haagse politieman S Siersema (21) getroffen door een loden prop-kogel uit een „punt 45" pistool. Bij deze actie moeten ten minste vier personen betrokken zijn geweest, aldus de Haagse politie. Er werd gericht op de agent geschoten met de bedoeling hem te doden, zo vertelde hoofdinspecteur J. Posthu mus van de Haagse recherche. Na de gebeurtenissen in Den Haag nam de politie contact op met Inter pol, waarna de identiteit van het tweetal Folkerts en Mohnhaupt kon worden vastgesteld, dat een auto wilde huren met valse papie ren. De politie beschikte over vingerafdrukken en een tas, die de voortvluchtige schutter had achter gelaten in een Haags buurtcafé Het tweetal werd na de aftocht uit de garage in de Trompstraat opgepikt door een gele Opel Kadett en hier achter reed een gele Datsun, waar van de inzittenden ook tot het com- plot behoorden. Wij van de krant denken vaak. dat onze lezers óók de hele dag met hun dagblad bezig zijn. Dat is misschien een begrijpelijke, maar niet helemaal verklaarbare soort bedrijls- blindheid. Dagelijks ontvangen wij immers een zo om vangrijke hoeveelheid reacties uit die grote lezers-familie, dat wel bewezen wordt dat Trouw de abonnee na aan het hart ligt. Men is snel met kritiek. Dat mag. Men is snel met reacties op artikelen. Dat is ons welkom. Men haast zich om ons op fouten te wijzen Dat maakt het spreekwoord waar over die vriend, die ons onze feilen toont Er is ook lof. En dan zijn er nog die vele abonnees, die daadwerkelijk meehelpen aan de verdere uit bouw van hun krant. Zij vullen van tijd tot tijd de bon in. die dagelijks rechts onderin op de voorpagina staat. Zij helpen ons door het aanbrengen van nieuwe abonnees Laten we eerlijk zijn: kritiek is nuttig en nodig. Een dagblad vervaardigen is haastig mensenwerk. Een goedkeuring ontvangen wij ook graag. Maar van het alleen maar gekapitteld worden kan de schoorsteen niet roken Nu Trouw binnen Perscombinatie een gezon de, en als vanouds, redactioneel zelfstandig opererende, krant is gebleven, zijn wij in rustiger vaarwater terecht gekomen. Deze periode hebben wij aangegrepen om plannen voor een nóg beter produkt op stapel te zetten. Het wordt nu tijd om die plannen dan ook van stapel te laten gaan. Dat is de reden, waarom wij als directie van de krant in deze hoek gastvrijheid van de hoofdredac teur hebben gevraagd en gekregen Zoals u weet, is de hoofdredacteur verant woordelijk voor de inhoud en is de directeur naast de zakelijk leider, uitsluitend de sterk- geinteresseerde lezer, die weliswaar dichter bij het vuur zit dan u. als abonnee, maar zijn positie is weinig anders dan de uwe Als directeur, maar als gretige lezer tevens, zou ik het een goede zaak vinden, als wij lezers er onze schouders onder zouden zetten om de redactie van Trouw in staat te stellen op korte termijn haar plannen voor een nög betere krant te verwezenlijken. Dat kan. Maar dan moet het abonneecijfer groeien, want dan komt er meer geld U kent in uw omgeving hetzij kerkelijk, hetzij politiek, of gewoon in uw familie- of kennis senkring ongetwijfeld mensen, die alleen maar dat kleine zetje nodig hebben in de goede richting: abonnee worden van Trouw Een kleine rekensom: als tien procent van onze abonnees tot de groep „doeners" be hoort. en dat geloven we zeker, dan moeten zij in staat zijn ons 15.000 nieuwe abonnees te laten inschrijven. Hoort u bij die tien pro cent? Graag! O POSTMA DIRECTEUR/LEZER NASCHRIFT Er zullen zeker lezers zijn. die van hun ge zichtshoek uit, evenals hierboven een beroep kunnen doen op de abonnees om aan de werving mee te werken. Wie daarin slaagt in maximaal 500 woorden, is welkom. De tien beste inzendingen belonen we met een royale boekenbon Hun bijdragen zullen we in de wervingsactie gebruiken En als er tegelijk een ingevulde bon voor een nieuwe abonnee meegaat, des te beter. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De overheid wil niet alleen met de Nederlandse orde van advocaten, maar ook met „andere groepen" van gedachten wisselen over de toekomst van de rechtshulp. De advocaat is niet de „monopoliehouder van de rechtshulp". Andere groepen rechtshelpers zijn uit een nieuw rechtshulpbestel niet meer weg te denken. Een kleine duizend van de ongeveer eens nadrukkelijk naar voren ge- drieduizend advocaten die lid zijn bracht, van de orde kregen dit gisteren te horen van minister van Justitie mr. De in 1975 opgerichte Vereniging W. F. de Gaay Fortman op een in «voor rechtshulp, waarvan ongeveer Amsterdam gehouden bijeenkomst 400 „alternatieve" rechtshelpers lid ter gelegenheid van het 25-jarlg be- zijn, beschuldigt de orde ervan de staan van de beroepsvereniging van ontwikkeling van de rechtshulp te advocaten. blokkeren en zichzelf, naar de woor- De uitlating van de minister was van den van de minister als „monopolie- belang, omdat.de zogeheten alterna- houder van de rechtshulp" te be- tieve rechtshelpers er al geruime tijd schouwen, op aandringen te worden toegelaten tot het overleg met het ministerie De deken van de orde, mr. H. Kuij- van justitie. Op een vorige week za- per. reageerde gisteren op die kritiek terdag eveneens in Amsterdam ge- door op te merken dat de orde „hele- houden congres van deze „sociale" maal niet wars (is) van experimente rechtshulpverleners (zoals wetswln- le rechtshulpvormen" en dat in het kels, medewerkers van bureaus voor verleden ook steeds heeft laten blij- rechtshulp en leden van advocaten- ken. Volgens de deken moet er collectieven) werd dit verlangen nog slechts voor gewaakt worden dat (ADVERTENTIE) PIANO'S-VLEUGELS ELEKTRONISCHE ORGELS Stemmen-onderhoud- verhuur Hanekamp - Zwolle Tel. 05200 - 35587 Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Reisbureaus suggeren ten onrechte dat ouders hun kinderen buiten de officiële vakanties van school mogen houden voor extra vakantie. Deze voorlichting van sommige reisbureaus is in strijd met de leerplichtwet. Minister van Kemenade (on derwijs) heeft er gisteren nog eens op gewezen dat school verzuim vanwege extra va kantie een ernstig feit is. De leerplichtwet bepaalt dat kinderen van zes tot zestien jaar niet van school gehou den mogen worden tenzij hiervoor een gewichtige re den bestaat. Voorkeur voor een vakantie buiten het hoogseizoen wordt niet als gewichtige reden beschouwd. Onder gewichtige redenen verstaat de leerplichtwet: ziekte van de leerling, be smettelijke ziekte in het ge zin. begrafenis van naaste fa milieleden, huwelijk van ge zinsleden, godsdienstige plichten en jubilea in het gezin. Geheel in strijd met deze be palingen is bijvoorbeeld de tekst van de reisgids die Hol land International voor de „sneeuwvakanties" '77/'78 heeft uitgegeven. Daarin staat: „Heeft u er al eens aan gedacht om het schoolhoofd toestemming te vragen uw kinderen buiten het hoogsei- zoen mee op vakantie te ne men? Het is op de bestem mingen dan veel rustiger en het scheelt u honderden gul dens. Als u niet langer gaat dan twee weken is men over het algemeen geneigd deze toestemming te geven." Volgens de leerplichtwet kan het hoofd der school kinde ren maximaal tien dagen vrij geven indien er een gewichti ge reden is. Willen ouders meer dan tien dagen per schooljaar extra vrij voor hun kinderen dan moet een verzoek worden ingediend bij de leerplichtambtenaar van de gemeente. De laatste jaren komt het steeds meer voor dat ouders bij het schoolhoofd extra vrij vragen. Sommige ouders plakken een paar dagen aan de officiële vakanties vast. anderen gaan zonder dwin gende noodzaak midden in het schoolseizoen weg. De eerste piek zit dan in het win tersportseizoen, de tweede in de periode tussen pinksteren en de grote vakantie. Het gebeurt niet zoveel dat ouders veroordeeld worden vanwege een overtreding van de leerplichtwet. Toch heeft bijvoorbeeld de kantonrech ter in Sneek onlangs een boe te opgelegd van vijfhonderd gulden waarvan een deel voorwaardelijk aan ouders die zonder toestemming hun zoon twee weken hadden meegenomen op wintersport vakantie. Veel aanvragen Mevrouw J Veldhuis, leer plichtambtenaar in Sneek. zegt ter toelichting: „Het aantal aanvragen voor extra vakantie was de laatste jaren zo toegenomen, dat de hoof den van scholen zelf gingen vragen om maatregelen Voor hoofden is het erg moeilijk te bepalen in welk geval ze wel en niet toestemming moeten geven. Vandaar de behoefte aan meer duidelijkheid. Ge lukkig is het aantal aanvra gen nu reeds teruggelopen tot een kwart van het aantal van vorige jaren. Over de extra wintersportva kantie zegt mevrouw Veld huis. „Juist in de periode van kerst tot pasen zitten de kin deren nog midden in het leer proces. Ze kunnen in die peri ode nog goed de leerstof op nemen en dan is het onver standig hen van school te ha len." Ook in de periode tus sen pinksteren en de grote vakantie is extra vakantie schadelijk. Mevrouw Veld huis: „Als je kinderen in het goedkope seizoen een paar weken van school houdt, gaat de zomervakantie alles bij elkaar al gauw twee en een halve maand duren. Dat betekent dat kinderen er veel te lang uit zijn, en dan erg moeten wennen als ze terug komen." Volgens mevrouw Veldhuis wordt de leerplichtwet over het algemeen soepel toege past. Als ouders echt niet in de officiële vakantie weg kunnen, bijvoorbeeld vanwe ge werk in de seizoenindus trie. wordt daar wel toe stemming voor gegeven. Of wanneer een vakantie in het water is gevallen vanwege Uit een folder van land International" ,Hol- een sterfgeval, en mensen tij dens het volgend schooljaar toch nog even op vakantie willen, wordt daar wel een mouw aangepast In de mees te gevallen blijkt dat ouders ook wel inzien dat het onver standig is hun kinderen zon der gewichtige reden van school te houden Slechts in uitzonderlijke gevallen komt het tot een strafrechtelijke vervolging. Uit gegevens van het ministe rie van onderwijs blijkt dat in het schooljaar 1974 *75 (het laatste jaar waarover lande lijke gegevens beschikbaar rijn) 12.000 verzuimen gecon stateerd zijn waarvoor geen toestemming was verleend (Het werkelijke cijfer kan ho ger zijn, dit zijn alleen de geregistreerde gevallen.) In 322 gevallen is toen proces verbaal opgemaakt en in 159 gevallen zijn de ouders schul dig verklaard. Ruim een kwart Hoe hoog conflicten tussen schoolhoofden en ouders kunnen oplopen blijkt nog uit een mededeling van een hoofd van een lagere school in de gemeente Haarlemmer meer Op deze school was de laatste week voor de grote vakantie meer dan een kwart van de kinderen afwezig In enkele gevallen heeft het hoofd toestemming gewei gerd. waarna de ouders beslo ten hebben hun kinderen voortaan naar een andere school te sturen. Zo worden de kinderen de dupe. zegt dit hoofd Ter verontschuldiging van zijn eigen strengheid voegt hij eraan toe. „Als ik niet de hand hou aan de wet. riskeer ik zelf een boete van maximaal 2000." Ons commentaar staat op pagina 5 „overhaaste beslissingen" worden genomen en moeten de experimen ten „beheersbaar" blijven. Hij voeg de eraan toe steeds bereid te zijn tot een discussie met de „alternatieve" rechtshulpverleners. Tijdens een gistermiddag gehouden discussie sprak ook het merendeel van de aanwezige advocaten zich ondubbelzinnig uit voor overleg en samenwerking met wat de minister van justitie „andere groepen" noem de. Opmerkelijk was dat ook een fors aantal leden van de orde zich wrevelig toonde over een beleid waarin tot nog toe van een bereid heid tot coöperatie met anderen bit ter weinig te merken is geweest. De discussie spitste zich toe op de vraag of een statuut dat de orde wil creëren zich moet beperken tot de advocatuur, of dat daarin ook regels voor andere rechtshelpers moeten worden opgenomen. Het ging er, met andere woorden om, of de advo catuur zich geïsoleerd moet opstel len. of tot samenwerking met andere rechtshelpers dient te komen. Het was wellicht tekenend voor de houding van het bestuur (de algeme ne raad) van de orde, dat al 's mor gens, voordat de jubileumbijeen komst geopend was, in een persbe richt viel te lezen dat tijdens een discussie (die toen nog gehouden moest worden) het merendeel van de aanwezigen zich uitsprak voor een statuut voor de advocatuur, dat wil zeggen: voor een geïsoleerde po sitie. In werkelijkheid sprak een kleine minderheid zich na de discus sie voor zo'n statuut uit. Het meren deel van de aanwezigen maakte dui delijk dat aansluiting bij andere rechtshelpers gezocht moet worden. Ter gelegenheid van het advocaten- jubileum is de door zes Juristen ge schreven bundel „De toekomst van de rechtshulp" verschenen De de ken reikte gisteren het eerste exem plaar van dit boek uit aan de Konin gin. die niet het met de heftige dis cussie. maar met keurige toespra ken gevulde deel van de bijeen komst bijwoonde. DEN HAAG De 160 zigeuners zijn gisteren uit Den Haag vertrokken en hebben nu hun kamp opgeslagen voor paleis Soestdijk. De zigeuners zijn niet eerder van plan te vertrek ken dan wanneer koningin Juliana een petitie heeft aangenomen, waar in een vaste standplaats wordt geëist. „Als je dal allemaal alleen opeet, word je zeker ziek Van lomervakantie tot lomervakantie is een lange weg. De behoefte aan onderbreking van dat drukke. Jachtige trajekt wordt Jaarlijks Sterker gevoeld. Als het even kan pakken we een tweede vakantie. In het belang van geiin en geiondheid. Verken jw mogelijkheden en kom "beslagen ten Ijs". Eerst een orttntatiebezoek aan "tweede vakantie", de beurs die boi staat van ldee«n over sportieve reizen, overwinteren, gezonde ontspanning, wintervermaak, vitaal teven, en fit zijn. gezonde dosis extra informatie w 23-27 september 1977.. U Julianahal. Utrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3