Verwachte ontwikkeling ■ninimumloon 'zorgelijk' Adviseur heeft ,humaniserende'functie Vakbonden tegen afstoten Duphar Herstel van wereldeconomie op agenda I. r» Kwaliteit ondernemer laat te wensen over in noorden des lands IMF draagt zorg voor ordelijk geldverkeer jc)'NO: Nivellering heeft averechts effect w 4 <a r JiSf N I' b 't NOM-directeur ir. H. A. Wisman: Prinses Beatrix bij doop schip Export chemische produkten stagneert Verzekeringen menselijk en begrijpelijk maken Heidemij-Grontmij bij plan woestijnstad AARVERGADERING WERELDBANK EN IMF ERDAG 24 SEPTEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 hió emaalc n een onzer verslaggevers JN HAAG Als gevolg van het wettelijk indexerings-mechanisme dreigt per 1 Januari opnieuw situatie te ontstaan, dat de verhoging van het minimumloon zal uitgaan boven die van de CAO- en. Deze te verwachten ontwikkeling baart zorg, aldus het Verbond van Nederlandse Onderne- ngen (VNO) in het weekblad „Onderneming". st met en der :il itten. H n die Jicap- VNO grondt deze uitspraak op verwachtingen van het Centraal nbureau ten aanzien van de ver ing van de CAO-lonen (prijscom- isatie van 2,1 procent) en op eigen ekeningen van het Verbond ten izien van de verwachte stijging het minimumloon (tenminste 3,3 cent) Op grond daarvan wordt wacht dat bij handhaving van indexeringsmechanisme het ümumloon met ruim één procent er zal stijgen dan de CAO-lonen. t zal weer betekenen dat een ex- druk ontstaat op de loongroepen it boven het minimumloon, ter- bekend is dat juist in zwakke toren veel werknemers In die ngroepen voorkomen (uitstra- gseffect). Een en ander zal ook er van invloed zijn op de post cidenteel". t VNO meent dat er daarom alle ilelding is tot herbezinning over functie van het minimumloon en maatstaven die daarbij een rol ren te spelen. Met name is deze ikgeversorganisatie van oordeel, t de overheid er voor moet zorgen, de verhoging van het minimum- >n wordt afgestemd op de algeme- verhogingen die in het bedrijfsle- worden gegeven. Gebeurt dit •t, dan zal deze problematiek ertoe. leiden dat wederom door een belang rijk aantal met name zwakke secto ren een beroep op de overheid om steun moet worden gedaan (mini mumloonsubsidie). Ongezond Dat wordt een ongezonde gang van zaken geacht. Immers op deze wijze wordt de oorzaak van de problemen niet aan de orde gesteld (het mini mumloon moet weer een rol gaan spelen als bodemvoorziening voor de laagste inkomens) maar blijft het Bedenking een „kurieren am Symptom". ken over de verdere verkleining van de inkomensverschillen". Het VNO vestigt in dit opzicht de aandacht op de veranderingen in het reëel vrij beschikbaar inkomen (in procenten) over de periode 1973-1977 en de ver wachting voor 1978. „Daaruit blijkt, dat met name de middengroepen steeds verder in de knel komen of anders gezegd, dat hun relatieve po sitie ten opzichte van de lagere inko mensgroepen steeds meer in ongun stige zin verandert". Van een onzer verslaggevers DRACHTEN „Is de kwaliteit van de ondernemers niet één van de belangrijkste redenen, waarom het ln een landstreek econo misch niet zo best gaat? Ondernemers praten veel over wat er in de regio moet gebeuren en weinig over hun interne problemen, maar ts het daar allemaal wel zo goed?" Bovendien zal, aldus het VNO, de verdergaande nivellering een ave rechts effect hebben op de producti viteit, op de bereidheid met creativi teit bij te dragen aan oplossing van problemen in de onderneming, ter wijl overigens ook de motivatie tot de arbeid zich in ongunstige zin zal aanpassen aan de daling van de koopkracht van deze groepen". De voortschrijdende geforceerde ni vellering is één van de punten die, volgens het Verbond, aandacht vraagt in verband met het arbeids voorwaardenbeleid voor 1978. „In de begroting van de minister van Socia le Zaken wordt de loftrompet gesto- Tegen een dergelijke ontwikkeling bestaan ernstige bedenkingen. De minister wijst zelf reeds op „het ge vaar dat bepaalde groepen eigen be langen sterker gaan benadrukken, alsmede op het risico van afwente ling der lasten van sociale premies en belastingen via eisen van netto lonen". Het VNO tekent hierbij aan dat deze typering het verbond negatief voor komt. Geheel voorbijgegaan wordt aan het feit dat er wel degelijk rede nen zijn voor de ondernemer om bepaalde categorieën werknemers een salaris te betalen, dat in overeen stemming is met hun verantwoorde lijkheid. De onheilspellende situatie met name in de scheepsnieuwbouw verdween vrijdag in Rotterdam even bij de doopplechtigheid van hel containerschip „Cornelis Houtman" door prinses Beatrix. Rijn-Schelde-Verolme, die hel derde-generatie-containerschip bouwde, heeft vier jaar moeten wachten voor dat koninklijk bezoek opnieuw naar een RSV-werf kwam voor een dergelijke plechtigheid. Het voorschip van de Houtman werd bij de NDSM in Amsterdam gebouwd, het achterschip kwam gereed bij de Verolme-werf op Rozenburg. De Houtman wordt ingezet op een dienst tussen Europa en Australië/Nieuw Zeeland. Per reis kunnen 2454 containers van 20 voet mee. De RSV-groep heeft een zusterschip in aanbouw. Beide schepen gaan varen voor de Koninklijke Nedlloyd Groep. DEN HAAG Uit de gegevens van het CBS blijkt, dat de Nederlandse uitvoer van chemische produkten stagneert. De export van bepaalde chemische produkten heeft het moeilijk, zegt de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Vooral de fabrikanten van bulkpro- dukten. die met behulp van grote investeringen grote hoeveelheden grondstoffen voor andere chemische bedrijven produceren, lijden onder slechte prijzen, onder andere door onderbezetting De fabrikanten van chemische specialite's, die op een betrekkelijk klein terrein toepas sing vinden, lijken minder te lijden te hebben van de economische re cessie, zoals de VNCI het noemt. Het ziet er echter naar uit, dat zij het in de toekomst steeds moeilijker zul len krijgen, ook op de exportmarkt. Hand over hand neemt het aantal landen toe. dat van de fabrikant van chemische stoffen vraagt aan te to nen, dat hun produkten aanvaard bare risico's voor mens en milieu hebben Dat vroeg ir. H. A Wisman, directeur van de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij (NOM) zich af. tijdens een forumdiscussie te Drachten over de economische problemen in het noorden van het land. Wisman vond dat van een sterk bedrijfsleven in een bepaalde regio nog de grootste wervingskracht uit gaat Een con centratie van marginale onderne mingen heeft een slechte invloed. Volgens de NOM-directeur laat de kwaliteit van het ondernemersschap wel wat te wensen over in het noor den van het land. Om dit te verbeteren wil de heer Wisman industriële vernieuwingen binnen de bestaande bedrijven door voeren. Nieuwe vestigingen bieden op lange termijn wel een oplossing voor de werkgelegenheid. Maar voor een snelle verbetering zal men het tóch in verbetering binnen de be staande vestigingen moeten zoeken. Weerwoord Uitspraak over de kwaliteit van het management bleef in het gezelschap van overwegend ondernemers niet zonder weerspraak. Zo meende ir H. G. Strating, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Oost-Oronin- (ADVERTENTIE) Gevestigd: A. J. M. Dubois Registeraccountant een onzer verslaggevers EDA De assurantieadviseur heeft een „humaniserende" eet ie inctie. De verzekeraar kent zijn verzekerde niet. De afstand ?weg hssen hen is groot en dq kans op conflicten is dan ook aanwezig. r? assurantieadviseur, die een deskundig en onafhankelijk idernemer moet zijn, kan de verzekeringen menselijk en begrij- k maken. lus enkele uitspraken, gedaan tij- plexer wordt en de consument be- ins het gisteren gehouden congres de Nederlandse Vereniging van turantieadviseurs NVA. Thema dit congres „Het particuliere ikeringsbedrijf in de socio- iartt" Over deze „socio-markt", de •At van de wezenlijke behoefte het individu als lid van de ge- ieenschap, sprak dr. J. H. Th. de mg, directeur-econoom van de tichting Doetinchemse Zieken- lizen. IJ wees erop, dat het diepste verlan- n van de consument in feite een iciaal verlangen is, nl. de ontwikke- ig van zijn eigen persoonlijkheid men met die van alle anderen. Zo irmen de consumenten een socio- arkt, waarvan de betekenis hoe nger hoe sterker wordt naarmate :t maatschappelijk leven com- wuster. Socio-markt Deze socio-markt vraagt veel meer dan alleen materiële bevrediging. Het is een markt van het welzijn in plaats van welstand. Overheid en bedrijfsleven hebben in hun marke ting deze verlangens met tè povere, dikwijls puur politieke of commer ciële instrumenten benaderd. Daar door worden bij de consument fru straties opgeroepen. Mr. J. J. van Rijn, lid van de raad van bestuur van de Nationale Nederlan den, constateerde dat het verzeke ringsbedrijf de uitdaging van de so cio-markt wel degelijk verstaat. Als dat niet het geval zou zijn, zou het er slecht voor deze sector uitzien. Het vrije ondernemen wordt in het alge meen erg kritisch bejegend, maar het particuliere verzekeringsbedrijf ontvangt meestal een nóg kritischer benadering. Ten aanzien van de vraag: particu liere óf verplichte sociale verzeke ring merkte de heer Van Rijn op. dat uit onze gekozen/aanvaarde econo mische orde voortvloeit, dat wij de, verplichte verzekering moeten ver werpen, behoudens in concrete situ aties, bijvoorbeeld als de kosten van de bedrijfsvoering te hoog zouden zijn. Doch dit speelt niet ln de prak tijk. Naast elkaar De tijd is voorbij, zo meende spreker, dat men óf voorstander van particu liere óf van verplichte verzekering moest zijn. Naast elkaar bestaande kan ieder het terrein bestrijken dat daarvoor het meest geëigend is er bestaat tussen beide geen koude oor log. Het is daarom onontkoombaar dat het particuliere verzekeringsbe drijf (mede) uitvoerder wordt van verplichte verzekeringen. NVA-voorzitter J. Schouten stelde vast, dat de sociale verzekeringen een groot goed vormen. Omdat deze verzekeringen geen rekening kunnen houden met individuele wensen was hij van mening, dat indien de overheid tot verdere uitbouw zou willen besluiten op haar de bewijs last rust om aan te tonen, dat het particuliere bedrijf een bepaalde taak niet minstens zo goed zou kun nen uitvoeren. Accountantskantoor Dubois Stadionweg 70 Amsterdam-Z. Telefoon: 769686 ARNHEM De Egyptische rege ring heeft aan een combinatie van twee Egyptische ingenieursbureaus en aan Uaco uit Arnhem (waarin GrontmiJ en Heidemij samenwer ken) opdracht gegeven voor het ma ken van het ontwerp voor een stad van 500.000 inwoners op ongeveer 35 km. ten zuidwesten van de haven stad Alexandrië. Deze stad. die de naam El Ameriyha krijgt, is een van de drie nieuw te bouwen steden in Egypte. EINDHOVEN De vakbonden zijn het oneens met de plannen om Philips Duphar te verkopen aan de Duitse Schering. ADVERTENTIE Na een gistermorgen tussen verte genwoordigers van de Industriebon den NKV-NW-CNV. Unie BLHP en VHP Philips Duphar en de directie van Philips Duphar gehouden be spreking hebben de vakorganisaties besloten hun leden te adviseren de plannen om Philips Duphar aan 8chering te verkopen af te wijzen. Op 30 september zullen de bespre kingen worden voortgezet, aldus een gezamenlijke mededeling van Phi- Ups-Duphar en de vakorganisaties. De vakbonden wijzen de overname af, omdat zij vrezen dat het Duitse farma-bedrijf alleen de goed rende rende onderdelen van Philips-Du- phar „in zal pikken" en dat Philips het maar moet zien te rooien met de slecht draaiende bedrijven. WIJK HERINGA: De gang van zaken bij van Wijk en Heringa in de eerste acht maanden van dit jaar wettigt de verwachting, dat het ge consolideerde exploi tatieresultaat voor 1977 aanzienlijk hoger zal zijn dan in 1976 en dat over dit jaar een hoger dividend kan worden betaald dan over 1976 (was 12 pet), aldus het bedrijf. Van Wijk gaat het gehele aandelen kapitaal overnemen van O en R Inktchemie in Zaandam. Dit bedrijf, waar 50 mensen werken, heeft een vestiging in de VS en agenturen in de meeste Westeurooese landen. Van Wijk heeft tevens een belang van 25 pet verworden in een Neder landse beleggingsmaatschappij, die, geadviseerd door een bureau in de VS. deelneemt in het kapitaal van Amerikaanse ondernemingen. De rest van de beleggingsmaatschappij is in handen van drie andere Neder landse maatschappijen. IHC-HOLLAND: De onzekere si tuatie in de scheepsbouw en de in vloed van het aannemen van verlies gevende orders zullen het resultaat van IHC Holland voor het lopende boekjaar nog kunnen beïnvloeden. Onvoorziene omstandigheden voor behouden verwacht het bestuur evenwel 1977 te kunnen afsluiten met een winst, die niet veel afwijkt van de winst over 1976 die 15,4 min bedroeg, zo wordt ln een tussentijdse mededeling gezegd. INVENTUM: De verwachting van Koninklijke Fabriek Inventum (me- taalapparatuur, huishoudelijke arti kelen) dat de winst in 1977 gehand haafd kon worden is voor het eerste halfjaar uitgekomen, maar voor ge heel 1977 zijn de vooruitzichten som berder, zo blijkt uit een tussentijds bericht. In het eerste halfjaar steeg de omzet met ruim 10 pet en was de winst aanmerkelijk groter dan In het eer ste halfjaar van 1976. Voor de tweede helft van het Jaar moet echter wor den verwacht dat de omzetstijging zich niet zal voortzetten en dat onder druk van de concurrentie de marges van enkele produkten zuilen ver kleinen. STEVIN: Op grond van de uit komsten van de eerste zes maanden en de verwachtingen voor de tweede helft van dit Jaar verwacht het be stuur van de Stevln Groep, dat de winst over heel 1977 ongeveer 30 min zal bedragen tegen 21,6 min in 1976, aldus een tussentijdse medede ling. gen. dat de directeur tegenwoordig bedolven wordt door de veelheid van instellingen en bepalingen waarmee hij te maken heeft. „Daar ls hij niet voor opgeleid", zei de heer Strating. die zich cr over beklaagde dat de ene regeling nog niet is afgekondigd, of het volgende beleidsvoornemen wordt al weer be kend gemaakt. Andere woordvoer ders noemden in dit verband de moeilijke of trage besluitvorming bij het krijgen van vergunningen Kennelijk is een gebrek aan deskun digheid bij zowel gemeentebesturen als bedrijven hier een handicap, zei wethouder Schurer van Smallinger- land ons later in een commentaar De wethouder heeft al eerder gewe zen op de noodzaak voor kleinere gemeenten om op milieugebied kun diger ambtenaren aan te stellen, om zodoende het contact met het be drijfsleven te vergemakkelijken. In de bijeenkomst in Drachten, die was belegd door het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, stond aanvankelijk de vraag centraal wel ke plaats het regionaal economisch beleid moet hebben in de regerings plannen. VNO-voorzitter Van Veen had in een inleiding gesteld, dat er zonder een goed nationaal beleid geen effectief regionaal geleid kan zijn. Als het nationaal beleid ontoe reikend ls, wordt ook elk regionaal beleid dubieus, aldus Van Veen. De Groningse FNV-dlstrictsbe- stuurder Muller vond die woorden weinig belovend voor het noorden van het land. Hij beproefde de bena drukking van de economisch sterke landstreken. Ook de directeur-generaal voor de regionale politiek van het ministerie van economische zaken, drs Miede- ma was het niet helemaal eens met Van Veen. Wél erkende hij dat de randstad de kurk Is waarop Neder land drijft maar zo zei hij, kan bij voorbeeld de Eemshaven ook geen trekpaard zijn voor een groot deel van Nederland? Miedema wilde de stelling van Van Veen omdraaien Is, zo merkte hij op, een goed regionaal beleid ook geen voorwaarde voor een goed nationaal beleid? Men zegt wel eens aldus Miedema, dat de overheid te veel steun geeft aan de regio. Dan moeten we echter wel bedenken dat tegenover 3.000 mil joen steun voor de nationale econo mie niet meer dan 250 miljoen regionale hulp staat. Overigens vonden nogal wat deelne mers, dat er te veel regio's in de belangstelling van de overheid staan. De Friese gedeputeerde Hila- rides meende dat alleen daarom al een verscharing naar het nationaal beleid op treedt. Graag wilde hij de échte aandacht voor de achterlig gende regio's terug, met name voor het Noorden en Zuid-Limburg. Waarop iemand opmerkte, dat door de teruglopende economie steeds meer regio's ln de problemen ko men. Die krijgen steun. Ja, maar regionaal werk is het dan nauwelijks meer. 's Middags kwam de ABN-topman Langman nog terug op het thema regionale politiek. Hij deed dit ln een rede ter gelegenheid van de ope ning van een nieuwe industriehaven in Drachten. Langman beklemtoon de. dat het zeer gevaarlijk ls voor gebieden met veel werkloosheid om arbeidsintensieve Industrieën bin nen te halen waarover vaak wordt geschreven. Volgens Langman haalt men op die manier „de stroppen van morgen" binnen. an een onzer redacteuren MSTERDAM De 32ste arvergadering van het Inter- atlonale Monetaire Fonds en e Wereldbank wordt ditmaal (houden tegen de achter- ■ond van een moeizaam her- el van de wereldeconomie na. e ernstige recessie uit de jaren 174/75, hardnekkige betalings- aiansproblemen, hoge infla- epercentages en grote werk- osheld in tal van landen. Ver acht wordt daarom dat de iscussies in Washington zich It jaar zullen toespitsen op de ionomlsche ontwikkelingen vooruitzichten in vele inden. ijdragen aarbij zal het moeilijke probleem in het terugdraaien van de werk osheid zonder de inflatie ln deze nden opnieuw aan te zwengelen ^getwijfeld aan de orde worden ge- eld Meer in het internationale vlak J worden gesproken over het fun- sen van het internationale mone- 'ire systeem, alsmede over de "aag. of het IMF op dit moment 'er voldoende middelen beschikt op een passende wijze zijn steen- e te kunnen bijdragen aan het weg- n van betalingsbalansrooeiiljk- heden bij een aantal landen. In het kader van het laatste zal tij dens de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank traditio neel een belangrijke plaats voor de uitwisseling van meningen door de presidenten van de centrale banken en de ministers van financiën een verhoging van de bijdragen van de leden-landen aan het IMF uitvoerig ter discussie worden gesteld. Eind augustus jl. waren 33 landen, aange sloten bij het IMF en gezamenlijk ruim 44 procent van de totale bijdra gen voor hun rekening nemen, in principe akkoord met een verhoging van hun bijdrage. Begin deze week ls over het punt van de bijdragen tussen de EG-landen in Brussel van gedachten gewisseld. Een gemeenschappelijk standpunt kon echter niet worden bereikt. Ter wijl de meeste EG-landen voorstan der zijn van een niet al te grote verhoging (ongeveer 30 procent), zijn er ook landen (Italië en Engeland), die een verhoging van 50 procent van de bijdragen toch wel een minimum vinden. Nederland, met een aandeel in het kapitaal van het IMF van thans 2,41 procent, zou tot het eerste percentage neigen. 131 leden Momenteel belopen de bijdragen van de leden-landen aan het IMF een totaal van SDR's 29.217,5 mil joen. (Dit na toetreding van Guinea- Bissau en de Seychellen als lid van het IMF, dat daarmede nu 131 lan den telt). De bedoeling ls dit bedrag te verhogen tot SDR's 39 miljard Verder zal de bijeenkomst van het Muntfonds en van de Wereldbank ln Washington worden aangegrepen om te praten over een wijziging van de statuten van het IMF Een en ander tegen de achtergrond van een proces, bedoeld op den duur te ko men tot een wijziging van het huidi ge internationale monetaire sys teem In principe hebben 48 landen, tezamen 53 procent van de uit te brengen stemmen vertegenwoordi gende, zich al uitgesproken voor een wijziging van de statuten. Wil deze evenwel van kracht kunnen worden, dan zullen tenminste 78 landen er mee moeten Instemmen. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het Internationale Monetaire Fonds (IMF), ook wel het Muntfonds genoemd, en de Wereldbank danken hun ontstaan aan de in 1944 gehouden monetaire conferentie van een 44-tal landen in het Amerikaanse Bretton Woods. Opzet van deze conferentie was o.a. een chaotische geldsituatie na het beëindigen van de Tweede Wereldoor log te voorkomen. Tot dat doel sloten deze 44 landen een overeenkomst voor een betere regeling van het internatio nale betalingsverkeer en voor het be vorderen van de onderlinge samen werking op monetair gebied. Van het IMF directeur de Neder landse oud-minister van financiën, dr H. J. Witteveen maken thans 131 landen deel uit. De Wereldbank telt 129 leden. Voornaamste taken van het IMF zijn het zorgen voor een ordelijk geldverkeer in de wereld en het verle nen van kredieten, indien een land wordt bedreigd met een verstoring van zijn betalingsbalans. De Wereld bank houdt zich In het bijzonder bezig met het verstrekken van financiële en technische hulp voor de economische ontwikkeling van arme landen. Alle landen, die lid zijn van bet IMF, hebben bij hun toetreding een be paald bedrag moeten storten als bij drage. Een en ander overeenkomstig bun financiële en economische sta tus. Nauw verbonden met de financië le deelneming In het IMF is het stem recht, dat een land In het Muntfonds kan uitoefenen. Hoe groter de bijdra ge hoe groter het stemrecht. Het IMF geeft een soort eigen geld uit. Dit tijn de sgn. speciale trek kingsrechten (special drawingrights, of SDR's), ook wel papiergoud ge noemd. Met behulp van deze SDR's (de waarde daarvan was oorspronke lijk één dollar, of 3,60) zorgt het IMF ervoor, dat de aangesloten landen over voldoende middelen kunnen be schikken om de groeiende omvang van de wereldhandel te kunnen finan cieren. De wereldbank krijgt het merendeel van haar middelen door het uitgeven van obligaties op de kapitaalmarkt van vele landen. Terwijl een aantal jaren geleden de gelden van de Wereldbank nog in hoofdzaak bestemd waren voor omvangrijke, onpersoonlijke projec ten richt de bank zich thans meer op de directe hulpverlening aan de bevol king van arme landen. De gezamenlijke vergadering van IMF en Wereldbank begint op 26 september met een drietal redevoe ringen en wel van de voorzitter, de Ier George Colley, van de directeur van het IMF, dr. H. J. Witteveen, en van de president van de Wereld bank, Robert McNamara. Daarom heen vinden allerlei andere bijeen komsten plaats in kleiner verband, die overigens niet zonder belang zijn. Zo vergadert op 24 september het 20 leden tellende zgn. Interlm-comit- toe van het IMF, het voornaamste politieke orgaan van het Muntfonds. Op de agenda staat o.a. de verkie zing van een voorzitter van dit Inte rim-comité. die de Belg WUJy de Clercq moet opvolgen, die het com mittee sinds Januari 1976 heeft ge leld. (Het Interim-comité bestaat uit de ministers van financiën en de presidenten van de centrale banken van een 20-tal landen Het adviseert de raad van gouverneurs van het IMF ln belangrijke zaken o.a op het gebied van het internationale mone taire systeem). In kringen van het IMF bestaat nog al wat verzet togen de kandidatuur van minister Dulsenberg als opvol ger van De Clercq. waarvoor overi gens ook de Britse minister van fan- ciën Healy wordt genoemd. Met name zouden enkele landen van oor deel zijn, dat Nederland in het inter- George Colley AMSTERDAM - De Jaarlijkse vergadering van het Internati onale Monetaire Fonds en van de Wereldbank wordt dit Jaar van 20-30 september in Wash ington gehouden. Voorzitter ls de Ierse plaatsvervangend eer ste minister en minister van financiën George Colley. Tijdens de openingszitting op 26 september zal behalve door de voorzitter het woord wor den gevoerd door de ..manag ing director" van het IMF, de Nederlander dr h. J. Witteveen. alsmede door de president van de Wereldbank Robert S. McNamara. nationale flnancleel-economische vlak al genoeg te zeggen heeft In dat verband worden veelvuldig de namen genoemd van dr Witteveen. de directeur van het IMF, en van Jhr. Van Lennep, de secretaris-generaal van de OESO. de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29