Werkgroep Israël veroordeelt contact met PLO niel Verbod 'Amicales' gevraagi Zoekacties een bureaudirecteur bouwkundig opzichter Christelijke scholengemeenschap Amsterdam Oost CONCIËRGE (m) ballast (J) nedarrr Rotterdam krijgt eigen KMAN-afdeling Ontslagen directeur Groenoordhallen wil functie terug grootei's bouwmaatschappij b.v. bedrijfsleider (Technical Manager) hoofduitvoerder (Site Manager) uitvoerder HOOFD PERSONEELSZAKEN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet VEI door A. H. Werthelm Onder de suggestieve kop „werkgroep Israel vergaloppeerde zich" (Trouw 14 september 1977) wordt de Werkgroep Israël onder meer afgeschilderd als „hypocriet", „politiek oppertunistisch", „lopen aan de leiband van het Joodse en Israëlische establishment" en „links progressief omdat het modieus Is" Dtt alles wegens onze „scherpe ver- oordeling" van de gesprekken tussen de PLO en enkele leden van de Soci alistische Zionisten vorige week. vanwege een uitlating van de oud voorzitter van de Werkgroep Israël Ronny Naftaniel. die in ander ver band samenwerking met de Socialis tische Zionisten niet meer zag zitten (namelijk tussen drie zionistische groeperingen binnen de Nederlandse Zionistenbond) en tenslotte op grond van ..privé" gesprekken met enkele leden van de Werkgroep Is rael. die zouden hebben ..toegegeven dat men woedend is omdat men zelf niet op het idee kwam met de PLO te gaan praten" Het is onthutsend dat de pen van een journalist die zo goed op de hoogte is van onze organisaties zulk een boulevard-journalistieke prestatie heeft voorgebracht. Botsing Wij zien het Israëlische-Arabische geschil als een botsing tussen twee legitieme volksbewegingen Ener zijds de bevrijdingsbeweging van-het Joodse volk. de zionistische bewe ging. en anderzijds de Palestijnse Bevrijdingsbeweging in monster- bond met Israëls Arabische buurlan den die zelf ieder voor zich delen van Palestina (het hele gebied ten wes ten van de Jordaan) opeisen. Dit laatste op grond van een mengsel van Islamitische wereldbeschou wing. Arabisch nationalisme en feo dale veroveringszucht. Het zionisme heeft zijn hoofddoel bereikt. De Joodse staat is er. Wan neer het Palestijnse nationalisme zijn doel bereikt zullen de Arabische landen hun aanspraken op Palesti na moeten laten varen De verwe zenlijking van het Palestijnse recht op zelfbeschikking zal dus niet al leen de bevrijding van het Palestijn se volk inhouden maar tevens de weg openen naar een definitieve vre desregeling in het Midden-Oosten. concessies Om dit te bereiken moeten beide partijen concessies doen. Israël moet met een palestijns buurland instemmen en de PLO met een joods buurland. De situatie is echter niet symmetrisch. De PLO kan haar maximalistische aanspraken op heel het grondgebied van Palestina (neergelegd in haar handvest) blij ven handhaven dank zij de Arabi sche steun Israël echter is ondanks de verharding van zijn politiek se dert de verkiezing van Begin wel degelijk gevoelig voor internationa le en vooral Amerikaanse druk en kan tot concessies worden ge dwongen. Het is daarom noodzakelijk naast Israël de PLO met alle middelen onder druk te zetten. Daarom zijn wij alleen voorstanders van contac ten met de PLO wanneer die leiden tot druk op de PLO om zich te matigen. Ieder gesprek met de PLO dient, in hoe geringe mate ook, de vredesinspanningen in het Midden- Oosten te ondersteunen. Dat kan alleen met de grootst mogelijke openbaarheid omdat de gespreks partners dan publiekelijk verant woordelijk kunnen worden gesteld voor wat zij zeggen. Daarom waren de Parljse gesprekken tussen de PLO en Israëlische Zionisten zo ver heugend. De betrokken PLO-afge- vaardigden onderschreven publie kelijk het principe van Joodse zelf beschikking. Dat dit door de PLO- leiding in een later stadium werd teruggenomen ls betreurenswaar dig. maar het heeft mede veroor zaakt dat de PLO onder grote druk kwam te staan zich te matigen. Het gesprek tussen de Socialistische Zionisten en de PLO is echter in het strikste geheim gehouden. In gehei me besprekingen dragen de betrok kenen geen enkele verantwoording over hetgeen ze zeggen en kan alles achteraf weer worden ontkend. Zij zijn ontsteld over de onbenullige wijze waarop de Socialistische Zio nisten zich hebben laten gebruiken om de PLO in Nederland aan een progressief gematigd imago te hel pen. terwijl de radicale opvattingen van de PLO netjes binnenskamers konden blijven: De verontwaardi ging van leden van de Werkgroep Israël als Ronnie Natanlel is dus goed te begrijpen en geenszins in strijd met de principes van de Werk groep Israël. De Socialistische Zio nisten hebben een unieke gelegen heid laten schieten om de PLO on der publieke druk te zetten zcih te matigen. Verontrusting Ondanks deze onverkwikkelijkhe den heeft de Werkgroep Israël geen scherpe veroordeling uitgesproken over de gesprekken, zoals James Dorsey het doet voorkomen. In de door hem aangehaalde verklaring wordt nadrukkelijk niet van afkeu ring maar van verontrusting gespro ken omdat, zo heet het. verder de schijn gewekt wordt dat de PLO een gematigde organisatie is zonder dat de PLO ook maar een van haar uitgangspunten hoeft op te geven. Tenslotte nog een laatste opmer king. Wij voeren een actief beleid in Nederland om een verantwoorde meningsvorming te doen postvat ten. Zo geven wij voorlichting op scholen en bij diverse openbare bij eenkomsten voorlichting over zowel de Joodse als Palestijnse achter gronden van het conflict. Wij publi ceren een tweemaandelijks opinië rend blad waarin wij onze visie uit dragen. Onze activiteiten hebben herhaaldelijk bijgedragen aan me ningsvorming in de media en binnen de politieke partijen. Gezien deze staat van dienst is het onvoorstel baar dat Dorsey, zelf notabene voor stander van een PLO-kantoor in Ne derland. van mening zegt te zijn dat wij. omdat we geen Joodse of Zionis tische organisatie zijn ook geen ge sprekspartners kunnen zijn voor de PLO. Immers, zo schrijft hij, de werkgroep Israël wil zich slechts in zetten voor een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten. Hoe haal Je het bij elkaar. A. H. Werthelm is lid van het bestuur van de Werkgroep Israël. Naschrift James Dorsey In zijn antwoord op mijn artikel van 14 september onttrekt Werthelm zich enigszins aan de kern van mijn kritiek. Ik wil op enkele punten in het artikel Ingaan. Werthelm verwijt de Socialistisch Zionisten in het ge heim met vertegenwoordigers van de PLO te hebben gesproken. Na tuurlijk zou de voorkeur aan open bare gesprekken moeten worden ge geven. Maandenlang spraken Israë li's en Palestijnen echter niet alleen in Parijs maar ook elders met el kaar, voordat er uiteindelijk beslo ten werd om daar officieel rucht baarheid aan te geven. Sinds het Palestijnse nationale congres in maart van dit jaar zijn er nauwelijks nog berichten over dergelijke ont moetingen tussen Israëli's en Pales tijnen. Toch zijn de besprekingen niet volledig stopgezet. Werthelm verwijt de Socialistische Zionisten verder dat zij „zich heb ben laten gebruiken om de PLO in Nederland aan een progressief ima go te helpen, terwijl de radikale op vattingen van de PLO netjes bin nenskamers konden blijven". Het is een illusie om te geloven dat de PLO tijdens besprekingen met westerse politici en Journalisten het achterste van haar tong zal laten zien. Inte gendeel, de PLO zal zich bij dergelij ke gelegenheden, ook binnenska mers van haar meest gematigde kant laten zien. De verstrekkende ideologie wordt netjes in mooi klin kende diplomatieke taal verpakt. Aanvaardbaarheid van de PLO wordt niet bepaald door het feit dat zij wel of niet bereid is in het geheim met zionisten te praten. Aanvaard baarheid wordt bepaald dóór de po litieke opstelling van de betrokken partijen in het Midden-Oosten, de PLO in het bijzonder. De Socialisti sche Zionisten gingen het gesprek aan onder het motto als niemand luistert naar niemand vallen er do den in plaats van woorden. Tijdens het gesprek hebben leden van de Socialistische Zionisten duidelijk laten weten dat zij niet bereid zijn om een erkenning van de PLO te ondersteunen zolang de PLO de staat Israël niet heeft erkend. Wat betreft de verklaring van Joods Nederland: in deze verklaring wordt het 'onbegrijpelijk' genoemd dat 'mensen die zeggen zionistische or ganisaties te vertegenwoordigen zich ertoe lenen mee te werken aan pogingen de PLO langzamerhanj aanvaardbaar te maken in Neder land.' Voor een werkgroep die stel^ zoals in nevenstaand artikel, genit anceerd te denken over het conflijj in het Midden-Oosten was een w^ genuanceerdere reactie op gesprek ken tussen zionisten en Palestijn^ meer op z'n plaats geweest. In mijn artikel heb ik mij niet keerd tegen contacten tussen werkgroep en de PLO. Wel heb i gesteld dat gezien de manier waai de werkgroep zich zelf ziet, dergelli ke contacten buiten het kader val gesprekken tussen de rechtstreek! betrokkenen, namelijk zionisten en: Palestijnen zouden vallen. en* It v. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Zowel het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) als dl®2,5 Stichting hulp aan buitenlandse werknemers sluiten zich aan bij het beroep van de stichting Pre?.? Gastarbeiders om de fascistische Marokkaanse „Amicales" in ons land te verbieden. Daarbij beseffen beide organisaties echter terdege, dat een dergelijk ver bod juridisch heel moeilijk uitvoer baar zal zijn, terwijl, mocht het tot zo'n verbod komen, doelmatig toe zicht op de naleving ervan vrijwel onmogelijk is. De „Amicale"-mensen treden, aldus voorzitter Abdul Me- nehbi van het KMAN, nu al in het verborgene op en ontkennen bij hun intimidatie-acties iedere connectie met de „Amicales". Verder zullen de stichting Hulp aan buitenlandse werknemers en het KMAN de feestavond, die vorige week in De Doelen werd verstoord, op 16 oktober herhalen in „Het Tref punt" aan de Veemarkt in Rotter dam en in ieder geval gaat de oprich ting van een KMAN-afdeling in Rot terdam door. De Dlannen voor een Rotterdamse KMAN-afdeling ziet de heer Menehbi als directe aanleiding tot de moeilijkheden. „Er werken duizenden Marokkanen in Rotterdam en omgeving en er is helemaal geen eigen kader, er is hier een enorme culturele leegte," zegt hij. „Wij wilden met de opzet van onze nieuwe afdeling vorige week beginnen en we kozen daarvoor ons „suikerfeest". Dat is een werelds feest, direct na het eind van de vas tenmaand Ramadan. De inhoud van dat suikerfeest is niet anders dan de wens, dat het komende jaar voor alle betrokkenen zoet zal zijn. De Amica les zijn het met de organisatie van Marokkanen via het KMAN hele maal niet eens, vormen voor ons een duidelijke bedreiging via intimidatie en maffia-methoden. In de zaal wer den de moeilijkheden ingezet mef kreten als: Leve Koning Hassan I^n t Er was in de zaal een groep twintig tot dertig man, die georganl seerd optrad. Wij hadden de SticM ting hulp aan buitenlandse werkne® mers gewaarschuwd, dat er van d!* kant van de Amicales, die in Rotter* dam heel sterk zijn vertegenwooif digd, moeilijkheden zouden kunnen komen. Maar wij hadden niet op eei georganiseerde en met messen gewajp d pende knokploeg gerekend". oter Mr. A. W. van Lijssel van de Stich|ig n ting hulp aan buitenlandse werkne*n mers: „Wij hebben vaker feesten vai rijs deze aard georganiseerd, samen me^ vertegenwoordigers van buitenland se werknemers. De zaak is nog nooi zo uit de hand gelopen. Vervolg van pagina 1 evenals zijn chauffeur. Een politie man raakte zwaargewond en over leed later in een ziekenhuis. Op 3 mei arresteerde de Westduitse poli tie de RAF-leden Oünther Sonnen- berg en Verena Becker. BIJ hen zou Folkerts zich hebben aangesloten, nadat hij eerder behoord zou heb ben tot de groep rond de in novem ber 1976 gearresteerde Jurist Sieg fried Haag Knut Folkerts heeft tot nu toe nog geen enkele verklaring afgelegd. HIJ is overgebracht van het Utrechtse politiebureau naar een geheime plaats. Volgens hoofd commissaris Van Doesburg wenst hij rechtskundige bijstand, maar hij wilde geen namen noemen van raadslieden, die in verband hiermee zijn benaderd. Mr P H Bakker Schut, de Utrecht se advocaat die het Nederlandse RAF-lid Ronald Augustin in West- Duitsland verdedigt, verklaarde gis teravond dat hij tot dusver niet was benaderd. Volgens Bakker Schut zal Knut Folkerts maandag worden voorgeleid aan de rechter-commis- saris. Geen uitlevering Het Westduitse ministerie van justi tie in Bonn is niet van plan Neder land om uitlevering te vragen van Folkerts De Duitse Justitie vindt, dat Nederland nu de ..eerste rech ten" heeft, nu Folkerts een Neder landse agent heeft gedood, aldus het Westduitse persbureau DPA Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gisteren zijn medeleven betuigd met de na bestaanden van de donderdag in Utrecht doodgeschoten politieman, en met de twee agenten die bij de schietpartijen in Utrecht en Den Haag gewond zijn geraakt. Hij deed dat in een telefonisch onderhoud met premier Den Uyl. Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN De gemeente Leiden ^al de ontslagen directeur van de Leld- se Groenoordhallen. de heer T. C. Daey Ouwens weer in dienst moeten nemen. Dit is de conclusie, die de heer Daey Ouwens zelf verbindt aan de uitspraak van het Haagse ambte narengerecht. dat het ontslag van de heer Daey Ouwens onrechtmatig heeft verklaard. De zaak dateert van januari 1974. Hij werd toen ge schorst in afwachting van een on derzoek naar de vraag hoe hij func tioneerde als directeur van de Groenoordhallen Op advies van de commissie, die het onderzoek ver richtte, bekrachtigde de Leidse ge meenteraad half 1976 het ontslag van Daey Ouwens Nobelweg 6. telefoon 020-35 47 30 voor atheneum en havo Gevraagd (n tijdelijke dienst (vervanging wegens ziekte). Indiensttre ding zo spoedig mogeli|k Salaris volgens rijksregeling min f 1 470,- per maand max 1 794.- per maand AOW-premie voor rekening van de werkgever Gegadigden kunnen inlichtingen inwinnen bij de rector. Drs G van Stei|n en hun sollicitaties richten aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs. Joh Jongkindstraat 127. Amsterdam-Overtoomseveld G'.vraagd op makelaarskantoor in onroerende goederen te AMSTERDAM Het makelaarskantoor is actief betrokken bij het beheer van een belangrijk aantal woningen van oudere en jongere datum. Daartoe beschikken wij over een beperkte onderhoudsafdeling. Belangrijker werk wordt veelal uitbesteed aan aannemingsbedrijven. De gezochte opzichter - beoordeelt de wijze waarop de werkzaamheden, hetzij in eigen beheer, hetzij door derden wor den uitgevoerd - plant het werk van enkele medewerkers - maakt globale begrotingen voor de grotere werkzaamheden - houdt na aanbesteding toezicht op kwaliteit en voortgang van het werk Gevraagd wordt - een opleiding op niveau HTS Bouwkunde of vergelijkbare op leiding - ervaring in soortgelijke functie of bijv. als uitvoerder bij aanne mersbedrijf - goede contactuele eigenschap pen. Geboden wordt een zelfstandige en afwisselende funktie met een goede honorering. Uw sollicitatiebrief mat uitvoerige gegevens gelieve U te richten aan H.J. Swears Er Zn., makelaars o.g., Serphetipsric 128, Amsterdam - tel.: 728213. is een Groepsonderneming van de Ballast-Nédam Groep N V die haar aktiviteiten speciaal richt op woningbouwpro jecten. Sinds enige tijd is G.B.M bezig in verschillende landen van de wereld woningbouwbedrijven te vestigen. Zij doet dit te zamen met lokale ondernemingen. Deze nieuw gevestigde bedrijven - waarin G.B.M. en de lokale bedrijven samen werken - houden zich bezig met het uitvoeren van grote woningbouwprojecten. Deze vorm van samenwerken is ge kozen omdat ze de beste waarborg biedt voor de continuïteit van opdrachten in het betreffende land. De belangrijkste taak van G .B.M.in deze samenwerking is het leveren van technieken, systemen en het toezicht op de wer ken In het Midden Oosten zi/n de eerste projecten reeds gestart Op basis van deze plannen, die al in een vergaand stadium van realisatie zijn, wilG B M. haar kaderaanzienlijkuitbreiden. Wij zoeken daarom kandidaten voor de volgende funkties: Ervaring op het gebied van moderne woningbouw op grote schaal en kennis van de Engelse taal zijn zeer gewenst. Het tijdstip van uitzending naar het buitenland is afhankelijk van de aanwezige ervaring bij de kandidaat en de benodigde inwerkperiode bij G.B.M. op werken m de Benelux Belangstellenden verzoeken wij hun sollicitaties te richten aan de afd Personeelszaken van G.B.M Limburglaan 24a te Eindhoven, telefoorv040-5135 32 (toestel 38) internationale bouwindustrie De Stichting Unie „SCHOOL EN EVANGELIE" is een organisatie, die zich ten doei stelt de bezinning op het protestants christelijk onderwijs bij voortduring nieuwe impulsen te geven en daarnaast gelden te verwen/en voor de steun aan het protestants christelijk onderwijs in het binnen- en buitenland. Door de toename van het aantal werkzaamheden is professio nalisering van het secretariaat van de Unie (thans gevestigd te Amsterdam) noodzakelijk. Vandaar dat de Raad van Beheer heeft besloten over te gaan tot de benoeming van (mnl/vrl) die onder direkte verantwoordelijkheid van het dagelijks bestuur van de Unie in elk geval de zorg zal dragen voor de coördinatie van het secretariaat, documentatie, archivering en voorlichting. De te benoemen functionaris zal zich moeten herkennen in de onderstaande profielschets: akademische vorming of hogere beroepsopleiding of aan toonbaar vergelijkbaar niveau; inzicht in financiële en administratieve processen; het werken in organisatorisch verband dient hij/zij als een uitdaging te beschouwen; beantwoord dient te worden aan de (hoge) contactuele eigenschappen die deze functie met zich meebrengen; hij/zij dient een overtuigd voorstander/voorstandster te zijn van het christelijk onderwijs. Afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring zal salaire inpas sing plaatsvinden op een niveau overeenkomstig schaal 130 van het BBBRA. Voor een adequate pensioenvoorziening wordt gezorgd. Inlichtingen over deze functie zijn te verkrijgen bij de voorzitter van de Unie. de heer Drs. T. M. Gilhuis. Apollolaan 179', Amsterdam-1009, telefoon 020-73 24 75. Sollicitaties, voorzien van een curriculum vitae. dienen binnen 3 weken na verschijning van deze advertentie te worden gezonden aan de secretaris van de benoemingscommissie, de heer D G. Bijl, Weth. Dijkshoornlaan 1 A, Maasland. HERVORMDE STICHTING CRABBEHOFF Groen van Prinstererweg 38 DORDRECHT Wegens vertrek van de huidige functionaris vaceert de functie van De Stichting heeft het beheer over een verpleeghuis en twee bejaar denhuizen met een. totaal personeelsbestand van 360 medewerkers. De functionaris ressorteert rechtstreeks onder de directie en dient deze o.a. te adviseren inzake het te voeren personeelsbeleid met betrekking tot: werving, selectie en introductie beoordeling, promotie en ontslag begeleiding in overleg met de hoofden van dienst toepassing c.a.o.'s personele organisatie en administratie Van de functionaris wordt gevraagd: leeftijd van tenminste 30 jaar opleiding M.B.O.-niveau goede contactuele eigenschappen en gespreks vaardigheid protestants christelijke levensovertuiging ervaring in vergelijkbare functie Salariëring geschiedt volgens de richtlijnen van de N.Z.R. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectie procedure. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht door de directie op bovengenoemd adres. lydens lydens

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 26