Vreedzame vuist tegen Kalkar Mij niet kiezen svp, vroeg kandidaat Zit u lekker? Gezond of niet 'Als je mensen wilt bereiken kan dat niet met geweld' Wetenschap en techniek ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 19 :jk door Peter van den Berg De smalle landweg van Hönnepel bij Kalkar; zaterdag vierent wintig september negentienzevenenzeventig. Links van de weg de landerijen van boer Maas op wiens terrein een betonnen bovengrondse bunker, oftewel de snelle kweekreactor van Kal kar, gebouwd wordt. Geklemd tussen de weg en de Rijn. Een slotgracht en een zwaar hekwerk moeten deze burcht bescher men tegen demonstranten, die hier trouwens niet mogen komen. Dat is verboden. Even buiten het dorp Kalkar is het gebied rond de kweekreactor hermetisch door de politie afgesloten. Er zal geen muis in en uit kunnen, laat staan een betoger. Maar ondanks de beperkingen gaat de demonstratie gewoon door. Die beperkingen zijn deze week op gelegd door de Oberkrelsdirektor van het district Kleef, dr. Hans Schneider In overleg met de minister van binnenlandse zaken van West- Duitsland Hirsch. Een voorwaarde ls dat demonstranten zich moeten op stellen In blokken van precies hon derd man en in rijen van vier. Kleine re groepen zijn niet toegestaan. In de demonstratieve tocht mogen geen auto's meerijden, ook geen gelulds- wagens en hulpwagens van de orga nisatie. Aan de manifestatie die aan de beto ging voorafgaat heeft Schneider ook een aantal voorwaarden gesteld. Op elke honderd demonstranten moet één ordedienstman zijn; op elke groep van duizend betogers één tol- letwagen. De bussen die uit Frank rijk, Zwitserland. België en Neder land komen mogen niet in een geslo ten convooi naar Kalkar rijden, waardoor de kans op een verkeers chaos toeneemt „Beschermingsmid delen" als helmen, gasmaskers, monddoeken, en zelfs citroenen tegen gas zijn verboden. Spandoe ken mogen wel, mits ze aan stokken zijn bevestigd die niet dikker dan twee centimeter en niet langer dan een meter vijftig zijn. Waarom die drukte? Niet mis allemaal, maar vanwaar al die drukte? Waarom protesteren zo n slordige 10.000 Nederlanders In Duitsland en waarom raakt men daar zo opgewonden? De Duitse pers spreekt al weken over „onweerlegba re bewijzen" dat „chaoten" de boel op stelten willen zetten. Men denkt aan een tweede Malville waai in de zomer van dit jaar bij een betoging tegen een snelle kweekreactor hon derden mensen gewond raakten en er zelfs een dode viel. Waarom pro testen tegen een project dat toch door de Nederlandse, Westdultse en Belgische regering op poten ls gezet en waarvan we de energie hard nodig zullen hebben omdat anders, zo wordt met een waarschuwende wijs vinger opgemerkt „de lichten In de Jaren tachtig zullen doven". Eerst een stukje geschiedenis. Tien Jaar geleden besloten Nederland, Duitsland en België al tot het sa menwerken bij de bouw van een snelle kweekreactor. Die zou aan vankelijk in de buurt van Aken ko men, maar omdat daar de bevol kingsdichtheid nog iets te groot was, besloot men uit te wijken naar Kalkar, een aardig Hanzestadje op ongeveer veertig kilometer van Nij megen. Boren en meten In 1972 begon men voorzichtig op het land van boer Joseph Maas bij Hönnepel met „boringen en metin gen" voor waterdoorlatingen". Al thans zo werd het toen aan Maas verkocht. „Er is lüer enorm met on waarheden gewerkt", zegt hij aan de vooravond van de demonstratie. „Daarom vecht ik ook het verlenen' van de bouwvergunning voor het project aan". Boer Maas kreeg steun van verschillende Duitse milieu groepen van het Landelijk Energie Komite (LEK) uit Nederland. Een beslissing is er echter nog niet geval len. Vorige maand nog werd de zaak bij het Constitutioneel Hof in Karls ruhe opgeschort, waardoor de beslis sing voor de derde bouwfase van de snelle kweekreactor bij Kalkar voor uitgeschoven ls. De bouw gaat dus gewoon door, zeven mammoetkranen steken hoog boven het sinistere bouwwerk uit. De regering van Noordrijn-Westfa- len vreest bij een eventuele bouw- stop dat de zeer belangrijke indu strie van dit gebied in de toekomst met een energietekort zal komen te zitten, waarbij ook de term werkge legenheid opdoemt. Maar de rechter kan niet om de wet heen. Hierdoor bestaat de kans dat het groot scheeps opgezette energieplan voor de bouw van kerncentrales in Duits land op een zeer laag pitje komt te staan. De bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar. Inzet van een massale demonstratie die vandaag gehouden wordt. Heffing Na protesten en demonstraties van gezamenlijke groeperingen hebben Duitse rechters besloten de bouw van kerncentrales bij Wyhl, Brok- dorf en Grohnde op te schorten. Ook heeft de regering van Noordrijn- Westfalen besloten om de komen den vijf Jaar niet aan de bouw van nieuwe kerncentrales te beginnen. Hoe sterk is de eenzame demon strant Koren op de molens van de verschil lende milieu- en actiegroepen, die in het begin van de Jaren zeventig al succes hadden met het opheffen van de zogeheten Kalkarheffing. Iedere Nederlander betaalde drie procent extra bij zijn elektriciteitsrekening om het project in Kalkar te kunnen financieren. In een folder, uitgege ven uit protest tegen een voorlich tingsbrochure van de samenwerken de Elektriclteits-Produktie-Be- drijven staat te lezen: „Kernenergie is een levensgevaarlijke zaak. De straling die daarbij vrijkomt kan dodelijk zijn voor elke vorm van leven en moet terdege worden afge schermd. De hoeveelheid radio-ac tieve stoffen die in een kerncentrale is opgesloten is bijzonder groot. Om ervoor te zorgen dat de straling niet naar bulten komt ls het nodig dat er een apparatuur is met een afzonder lijk hoge graad van perfectie; dat er een zeer uitgebreide meet-regel-vei- ligheld en noodsysteem is en dat het bedienend personeel nooit fouten mag maken". Geen eenvoudige opgave. Maar ook uit meer officiële hoek zijn er meer malen bezwaren naar voren geko men. Een onderzoekteam van de Technische Hogeschwol Twente en van de universiteiten van Utrecht en Groningen kwam vorig Jaar tot de conclusie dat bij een ongeluk een kerncentrale van J000 Megawatt (die van Kalkar is 300 Megawatt) een lap grond van ongeveer 3000 vierkante meter voor ongeveer vijf Jaar onbruikbaar zou zijn voor be woning. De Vereniging van Actiegroepen Mi lieubescherming in Karlsruhe bere kende dat bij een ongeluk in een opwerkingsfabriek voor radioactief afval alleen al in West-Dultsland dertig miljoen mensen aan radio actieve straling kunnen sterven. Soms wordt er ook gewezen op de dreiging van een overval op een kerncentrale. Materiaal waarvan kernbommen kunnen worden ge maakt kan worden gestolen, verder kan het worden gebruikt als chanta ge of sabotagemiddel. Ook met de uiterst belangrijke koelinstallatie van een kerncentrale Jus worden geknoeid. 30.000 Om al deze bezwaren nog eens te benadrukken en om Boer Maas te steunen in zijn acties tegen Kalkar zullen vandaag naar schatting 30.000 betogers naar Kalkar gaan. Alleen al uit de omgeving van Nij megen komen vierduizend „man", Uit Frankrijk ongeveer drieduizend. Ze komen bijeen omdat het volgens de woordvoerder van het Landelijk Energie Komité Dolf Janssen an ders „volkomen uit de hand gaat lopen met de kernenergie. De gevol gen van zo'n snelle kweekreactor zijn niet te overzien. Het ls trouwens een politieke vraag of de bevolking zoiets opgedrongen mag krijgen. We willen boer Maas steunen in een nieuw proces waarin hij een bouw- stop eist tot de eigenlijke beslissing in Karlsruhe is gevallen. Verder ei sen we afzien van verdere deelname van Nederland en stopzetting van het Kalkarproject en ook het intrek ken van de wet financiering van de snelle kweekreactor." Afgelopen maandag sprak een dele gatie van de Duitse milieugroepen met minister Hirsch over de demon stratie. Berichten over het wel of niet geheel of gedeeltelijk verbieden van de demonstratie vroegen om aanvulling. Minister Hirsch kon die niet geven. Wel stond woensdag al vast dat er rond het terrein van de kweekreactor zeker niet gedemon streerd mag worden. Toen al werd het terrein scherp bewaakt. Op on geveer één kilometer van de „Schnelle Bruter", zoals Duitsers de kweekreactor noemen, stonden pa trouilles politieagenten die passa giers van auto's controleerden op identiteitspapieren. Geweldloos Vrachtwagens die bouwmateriaal voor de reactor aan- en afvoeren werden niet aangehouden. „Vanaf het begin al hebben we de nadruk gelegd op de geweldloosheid van de actie", zegt Dolf Janssen. „De anti- kernenergiewereld kan zich geen en kele vorm van geweld permitteren. We willen de mensen bereiken en dat doe Je niet met geweld. De de monstratie moet in het teken staan van een vreedzame vuist tegen de Kalkarreactor. De ruim tienduizend politiemensen („het hoogst mogelij ke politieaanbod zal worden gemo biliseerd", zei Hirsch eerder) moeten voor Joker komen te staan omdat ze niets te doen hebben gehad. Wij zijn realisten die er een leefbare wereld op na willen houden en geen wereld vreemde mensen die terug willen naar de tijd van zeilschepen en olie lampen, zoals in de Franse pers na de betoging bij Malville werd gesug gereerd. We hebben alleen kernener gie nodig als we doorgaan met een overmatig energieverbruik. Dat wat we hebben moet meer doelmatig worden gebruikt". •Ook boer Maas is daarvan over tuigd. Aan het eind van de dag zal hij de menigte in Kalkar toespre ken. Andere sprekers zijn onder meer enkele vakbondsleden uit Ne derland en Duitsland, advocaat De Witt die het proces tegen Kalkar leidt, wetenschapsmensen op het gebied van de kernenergie uit Ame rika en Arend Voorman van de Par tij van de Arbeid, die ook nogal wat kanttekeningen plaatst bij het kern- beleid. Boer Maas: „Op zo'n geweldi ge reactie vanuit Nederland had ik niet gerekend. Hier in Duitsland probeert de overheid, gesteund door de pers. de mensen bang te maken en van de demonstratie af te hou den. Maar iedere burger hier heeft het recht te demonstreren bij het object waartegen hij demonstreert. Dit heeft ook niets meer met poli tiek te maken. Een kwestie als kern energie loopt door alle partijen heen". 'Rustig De bevolking van Kalkar blijkt on dertussen voorlopig vrij rustig bij het vooruitzicht van de invasie. Be richten dat winkeliers vandaag slui ten en hun ramen gaan blinderen zijn uit de lucht gegrepen. De eige nares van een groente- en wijnzaak op het Marktplein in Kalkar heeft zelfs besloten een uur eerder dan gewoonlijk, om zeven uur, open te gaan. Aan de bar van een herberg word Je als Nederlander wat achter dochtig aangekeken. Uit een relaas blijkt dat men eigenlijk niet zo goed weet waartegen nu precies gede monstreerd wordt. De Juiste voor lichting bereikt de mensen kenne lijk niet. Wel wordt zonder omhaal verteld dat het huis van bewaring in Kleef ls vrijgemaakt om als tijdelij ke behuizing voor „chaoten" te dienen. Voor de rest lacht men maar wat en het bier smaakt weer best. Op weg naar het Informatiecentrum van de milieugroepen, vlakbij de kweekre actor. worden we opnieuw door een politiepatrouille aangehouden. Er wordt gevraagd waar we naar toe gaan en wat we willen. Dolf Janssen, naast mij in de auto: „We willen vreedzaam demonstreren". „Dat mag", zeggen de mensen met de stengun in de hand, „we hopen ook dat er geen moeilijkheden zullen ontstaan". Als we weer verder mo gen rijden krijgen we een hand van hen. „Misschien kan dat na de de monstratie weer", laten zU er nog hoopvol op volgen. door J. G. A. Thijs Misschien is het méér mensen opgevallen dat afgelopen woensdagavond op radio en televisie maar zo terloops en kortstondig aandacht gegeven werd aan een gebeurtenis die beslist beter verdiende: de verkiezing van een viertal nieuwe gemeenteraden ln de west-Betuwe. Weliswaar begonnen het late tv-joumaal en de radiorubriek Den Haag vandaag ermee en werden de uitslagen pas laat bekend, maar wie er toevallig even aan dacht dat het gebied waar de kiezers hun stem konden laten gelden het wat inwonertal betreft wint van het Antilleneiland Aruba, moest wel tot de conclusie komen dat de eraan bestede zendUJd wat mager was. Nu loopt er in Tiel en contreien bij mijn weten geen onafhankelijkheidsprediker la Betico Croes rond en laat Ik die vergelijking met Aruba dus direct maar weer varen, maar het is toch niet niks als zo'n kleine 45.000 mensen de democratie weer eens in praktijk mogen brengen. Daarnaast had het nieuws een interessante afwisseling van het politieke .menu" kunnen zijn en zo'n afwisseling is niet te versmaden nu de trage ontwikkelingen op het centrale politieke toneel de belangstelling voor de politiek-in-hetralgemeen wel eens geen goed zouden kunnen doen. Er ls kennelijk niet erg veel nodig om de gedachte dat de politiek maar een vreemd (om geen sterker woord te gebruiken) zaakje ls bij veel mensen weer te doen opleven. Die gedachte komt trouwens ln de beste kringen voor. De in 1924 na een lange staat van dienst overleden chris te lijk-historische politicus jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman uitte eens de mening dat de politieke praktijk soms „identiek met leugen en onwaarachtigheid" scheen. Ook noemde hij de politiek eens „een noodzakelijk kwaad", „vuile boel" en „een kwelling des geestes", en zei hij eens dat men soms een afschuw van politiek heeft omdat die zoveel van het innerlijke van de mens doet zien. Overigens weet Je niet goed hoe zwaar en serieus Je dergelijke klachten moet nemen, want Lohman heeft een dikke veertig Jaar politiek bedreven en daarbij (hóewei hij niet vooropliep bij wat we nude maatschappij vernieuwers zouden noemen) toch menige opvallende gedachte gespuid. Zo heeft hij eens voorgesteld om de kiezers boven de 45 jaar een dubbele stem te geven. Kleurrijk Maar om tot de gemeenteraden terug te Jhr mr D. J. de Geer op latere leeftijd keren: wie van nabij veelvuldig de stads- of (vooral) de dorpspolitiek gevolgd heeft, weet dat het daarin zeker zo kleurrijk kan toegaan als in „Den Haag". Dat kleurrijke hoeft niet altijd in het grappige vlak te liggen hoewel dat, als het zo is, mooi meegenomen is. Zo vertelde een collega mij eens dat hij een raadslid in een kleinere plaats bij de behandeling van de begroting bezorgd heeft horen vragen wat toch die hoge post aan vervoerskosten bovenaan elke bladzij („transport" het totaal van de vorige pagina) te betekenen had. En in de landelijke politiek zal ook niet denkbaar zijn dat iemand, die kandidaat gesteld ls voor een zetel, publiekelijk verzoekt niét op hem te stemmen. Dat staaltje werd ln 1901 geleverd door een veel Jongere politieke vriend van Lohman, de toen ruim dertigjarige jhr. mr. D. J. de Geer. wiens politieke loopbaan veertig Jaar laterzo slechtzou eindigen. De Geer werkte ln het begin van deze eeuw bij Lohmans blad „De Nederlander" ln Rotterdam en werd tégen zijn zin (hij ambieerde aanvankelijk de praktische politiek niet, zei hij later) kandidaat gesteld voor de raad. Zijn reactie was: een advertentie plaatsen waarin hij de kiezers smeekte hun stem op een ander uit te brengen. Het verzoek had geen resultaat: De Geer werd gekozen en bezweek ook voor de aandrang die een deputatie van de kiesvereniging op hem kwam uitoefenen om de zetel toch te gaan bezettea Of de stijl waarin dat verzoek hem gedaan werd de doorslag gaf vermeldt de historie niet De deputatie richtte zich tot hem (vertelde De Oeer een dikke twintig Jaar later, toen hij al twee Jaar minister geweest was) met de volgende zinsnede:Als ge nu zoudt bedanken, dan zljt ge gelijk aan Jona, die naar Nineve moest doch een andere richting uitging". Zó kleurrijk kan het in de plaatselijke politiek toegaan. Volgend Jaar. wanneer de rest van Nederland nieuwe gemeenteraden gaat kiezen, zullen we van die kleur wel weer meer merken. Het zaaien van gerechte twijfel kan even bevredi gend zijn als het opbouwen van briljante inzichten. Weten dat Je iets niet weet, is een solide basis om op verder te bouwen. En zeker wanneer Je dacht dat Je het wél wist, kan nieuwe twijfel dus pure winst zijn. Deze bespiegeling is opgeroepen door de man die helemaal nog niet zo zeker weet of de moderne mens wel lijdt aan bewegingsarmoede. Minder en beter eten, minder roken en meer bewegen, dat ls het vaste drieluik uit campag- ■es tegen hart- en vaatziekten, langzamerhand in ons geheu gen gegrift, zij het nog niet ln leefpatronen verankerd. In het maandblad TNO Project zet de arts J. Zaal van het Cen traal instituut voor voedings onderzoek achter de rol van het bewegen welsprekende vraagtekens. Het lijkt wel simpel, vindt Zaal, Juist ln de tijd waarin beroepsarbeid verregaand ge mechaniseerd werd, de werk week teruggebracht tot 40 uur, traplopen werd vervangen door liftgebruik en er een toe nemend te kort ontstond aan parkeergelegenheid, vond ln de westerse landen een bijna explosieve toename plaats van het aantal hart- en vaatziek ten." Maar dat bewijst nog niet dat het één het ander (mede) veroorzaakt. Over onze feitelijke hoeveel heid lichamelijke acUvitelt be staan weinig degelijke gege vens. De huidige westerse mens besteedt 70 procent of meer van zijn tijd aan zitten en (al of niet slapend) liggen. Bo vendien mag het merendeel van de huidige beroepswerk zaamheden lichte arbeid he ten: het energieverbruik ligt omstreeks 150 Watt. met zo nu en dan een plek tot 250 W. Ter vergelijking: zitten vergt onge veer 90 W, rustig wandelen tus sen 200 en 300 W. Dat maakt Inderdaad een weinig beweeglijke indruk.- Maar Bosjesmannen en Au stralische inboorlingen blijken ook 70 procent van hun tijd zittend of liggend door te bren gen. En ondanks hun vrij hoge niveau van lichamelijke activi teit worden de Inwoners van Finland in Europa het meest door hart- en vaatziekten ge troffen. Het bewijst niet, aldus Zaal, dat er geen bewegingsar moede zou bestaan, maar het wijst evenmin op heldere oor zakelijke verbanden. Beroep Pogingen om daartoe wel te komen, zijn nogal eens gedaan door het optreden van hart- en vaatziekten te registreren bij verschillende beroepen. Maar ook daar dreigen voetangels en klemmen. Veronderstelde ver schillen ln lichamelijke activi teit tussen beroepsgroepen, blijken hij netjes meten vaak gering te zijn. Ze vallen dan weg tegen de grote spreiding binnen de groepen: de ene gla zenwasser beweegt minder dan de andere. En de concentratie op het beroep laat de vrije tijdsbesteding bulten het on derzoek, waarin ook grote ver schillen kunnen optreden. Een voorbeeld van hoe goed Je moet uitkijken, leverde een onderzoek bij personeel van het Londense vervoerbedrijf. Geheel volgens verwachting bleken de trapjesklimmende conducteurs van de dubbel deksbussen minder hart- en vaatziekten te krijgen dan de chauffeurs op hun stoel voorin. Pas Jaren later bleek dat de bulkomvang van de chauffeurs reeds bij hun indiensttreding gemiddeld groter was. Dat dik kere mensen meer hart- en vaatziekten krijgen, was be paald geen nieuwe ontdek king. Ze hebben bovendien vaak een voorkeur voor zitten de beroepen. Maar wat ls nu de oorzaak van wat? Het ls een moeilijk uit elkaar te plukken complex. Hoewel patiënten met een doorge maakt hartinfarct daarvóór ln het algemeen lichamelijk min der actief waren, gebruikten ze vaak ook meer vet, waren de cholesterolwaarden ln het bloed hoger en werd meer ge rookt Bovendien, aldus Zaal, blijkt deze groep vaak psycho logisch vlugger uit het even wicht en ondervinden ze meer „stress" van de werksituatie. Het verband met de lichame lijke beroepsarbeid, als het al bestaat, is veel zwakker dan dat met andere beroepsfac toren. Onderuit Mogen wij nu. wat de heer Zaal betreft, rustig onderuit zakken om voorlopig niet meer uit de stoel te komen? Bepaald niet. HIJ begint met een klein prikje, door met instemming twee collega's te citeren dat het ln dit stadium niet Juist is om het trimmen, min of meer dreigend, aan te bevelen ter voorkoming van hart- en vaat ziekten. „ZIJ voegen daar ech ter tevens aan toe dat aan li chamelijke acUvitelt geen na delen zijn verbonden." Zaal ziet zelfs voordelen, wanneer hij gaat kijken naar de relatie tussen energiever bruik en de bron van die ener gie, de voeding. De gemiddelde Nederlander is de afgelopen Ja ren vetter geworden. „Dat kan berusten op meer eten, op min der lichamelijke activiteit of op beide. Welke factor het be langrijkst ls, is vaak moeilijk vast te stellen, ook ln individu ele gevallen. Dat 'elk pondje door het mondje komt', is wel duidelijk. Maar wat er daarna met dat pondje gebeurt, ls in dividueel zeer verschillend." Wel staat vast dat bij voldoen de lichamelijke activiteit er een regelmechanisme werkt dat het evenwicht ln stand houdt: de gegeten hoeveelhe den blijven in overeenstem ming met de verrichte arbeid, zodat ook het lichaamsgewicht gelijk blijft. Maar bij te weinig arbeid gaat er, zowel bij men sen als bij proefdieren, iets met die regeling mis. ZIJ gaan dan. merkwaardig genoeg, Juist méér eten, en dat kan lelden tot zwaarlijvigheid. „BIJ som migen onzer, is dat duidelijk te zien." noteert Zaal wat harte loos. „De vraag ls echter, wat deze dikkere mensen onderscheidt van de overige bevolking: meer eten, minder activiteit, of mo gelijk een ander stofwisse lingsmechanisme? Waarom sommigen kunnen eten wat ze willen zonder aan te komen, en anderen kunnen aankomen zonder te willen (en zelfs zon der veel te eten) is nog steeds niet afdoende beantwoord." Niet alleen de opname van energie, ook het verbruik voor bepaalde acUviteiten vertoont grote individuele verschillen. Zo worden voor lopen met een snelheid van 5 km per uur waarden gemeten die uiteenlo pen van 320 tot 510 watt. In een opmerking teizijde stelt Zaal vast dat het menselijk lichaam overigens wel een zeer dure machine is. „Zouden wij ook benzine als energiebron kun nen gebruiken, in plaéts van vetten, koolhydraten en eiwit ten, dan zou dat per Jaar niet meer dan een Uentje kosten." Over de conditie van die ma chine heeft Zaal ook nog boel ende mededelingen. Een maat voor de lichamelijke conditie is de hoeveelheid arbeid die het lichaam bij een bepaald tempo van het hart (bijvoor beeld 150 of 170 hartslagen per minuut) kan leveren. Die hoe veelheid arbeid, en dus de be lastbaarheid van het lichaam, kan door gerichte training wor den vergroot Dat gebeurt al léén wanneer de training zo intensief is, dat de hartslag tot tenminste 130 140 per mi nuut oploopt Bij matige in spanning, die het hart minder opjaagt, blijft het trainingsef fect uit. Tijdens de normale dagelijkse activiteiten komt de hartslag meestal niet boven de 110 120 per minuut, en bereikt slechts 'sporadisch de 140. Dat hadden we na het voorgaande al kun nen vermoeden: conditietrai ning ls niet iets dat zich spon taan voordoet. Conclusie van Zaal: „Het is dan ook denk baar dat de dagelijkse arbeids belasting van de moderne huisvrouw niet minder ls dan die van haar grootmoeder, on danks alle vol-automatische was- en andere keukenappara- tuur welke haar ten dienste staat." 't Is een idee. Waar schijnlijk zorgde het klassieke wasbord nog wél eens voor een hartslag van 140, en daarmee voor het opbouwen van licha melijke belastbaarheid. Tekorten Het laatste argument van de heer Zaal om ons toch maar in beweging te krijgen, ls rond weg verrassend. Als we ons toeleggen op een zittend be staan, en de daarbij passende bescheiden hoeveelheden voedsel gebruiken, dreigen we te weinig van verschillende vi taminen en mineralen binnen te krijgen. („Vooral bij de hui dige onevenwichtige samen stelling van het voedselpak ket, waarbij 50 tot 60 procent van de energie afkomstig is uit puur vet en suiker.") BIJ tal van studies van de voe dingstoestand ln westeree lan den, worden tekorten aan bij voorbeeld ijzer gevonden. Of het nu hiervan komt, is nog de vraag, geeft Zaal toe. Maar dit zou mede een reden kunnen zijn om te streven naar een verhoging van de lichamelijke activiteit van de bevolking. Dat wordt dus twéé blokjes om, vanavond, en daarna een stevige bruine boterham. Ten zij u wat te zwaar bent natuur lijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19