a Het komplete kamerplanten boek f19,50 Hoe in de Nederlandse Antillen zaken worden gedaan ^mifi Een drama op St. Eustatius, of: Kinderen vervroegd naar school FNV: niet meer kerncentrales Werkgevers slikken bezwaar tegen hoge loongrensfonds in Johan Friso morgen 9 fUl Prins Bernhard en prins Claus proefpersonen Echtpaar komt om door kolendamp CNV wil betere regeling voor één-oudergezinnen T H10 rERDAG 24 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 por Jan Kuijk onderwijzer Jan Smit van de Governor de Graaffschool in Oranjestad-St. Eustatius moet soms kinderen van zijn klas vragen zelf potlood en papier van huis mee te nemen, omdat het idbestuur geen geld heeft iets te kopen. ikter Albert van der Waag, die als enige arts op dit eiland verantwoordelijk is voor de tondheid van mens en dier (en dus 168 uur per week beschikbaar moet zijn en zich op die manier t een vrijwillige banneling op het eiland heeft gemaakt) ls er op uit zijn apotheek van zoveel Dgelijk proefmonsters te voorzien om op die manier geld te sparen. Soms is er voor een bepaald tdicijn geen geld. Dat betekent, zegt hij, dat er hier op St. Eustatius iemand dood gaat omwille n een bedrag van een tweehonderd gulden." iderwijs en gezondheidszorg zijn in de Antillen voor armsten gratis. Dat wil op St. Eustatius zeggen, voor chtig procent van de bevolking. In het Antilliaanse latsbestel worden beide taken echter niet door de ntrale regering geregeld en betaald, maar door de onderlijke eilanden. Curacao met 156.209 bewoners een aantal redelijk florerende bedrijven doet dat; uba met zijn 61.982 man en zijn rijk van casino's orziene hotels doet het en ook St. Eustatius met zijn 63 bewoners en het eilandbestuur als enige werkgever geroepen het te doen. n zich dat even voor te stellen van de beroepsbevol- ïg van zo'n 350 man heeft alleen de dienst openbare rken van het eiland al 163 man lager personeel in nst. Het moet één van de grootste zorgen van het andbestuur zijn, al die mensen elke dag iets te doen te ven (wat niet al te veel aan materiaal mag kosten.) :t is duidelijk: de dienst openbare werken is een ander Dord voor werkverschaffing Dat betekent tegelijk, dat een groot deel van de inkom sten van het eiland opgaan aan personeelskosten Uit eigen bronnen (plaatselijke belastingen) kan het eiland jaarlijks slechts een half miljoen gulden putten. Meer is er niet en ook in de troepen kun je niet van een kikker plukken. De centrale regering in Willemstad spijkert nog eens één miljoen bij. De eindtelling van de begro ting beloopt vier miljoen.'Het jaarlijks tekort is dus 2.5 miljoen. Is het in deze omstandighden begrijpelijk, dat er instel lingen zijn die het eiland niet meer willen leveren (potloden, schriften, medicijnen) omdat oude rekenin gen nog niet voldaan zijn? Er doen daarover kleurrijke verhalen de ronde op St. Eustatius. Zo bijvoorbeeld over een bestelling van 4.000 gulden, die de overheid vanwe ge het spoedeisende karakter bij vooruitbetaling vol deed, maar die toch niet werd uitgevoerd omdat er nog een schuld va 12.000 gulden open stond. irt. iswald G. Bell is dertig jaar. ij is sinds augustus vorig jaar inistrateur van St. Eusta- zeg maar: burgemees- ir, al gaat de vergelijking niet elemaal op. Hij bestuurt het land, samen met twee gede- uteerden. Die drie vormen et bestuurscollege, dat over- g moet plegen met een ei- indsraad van vijf man. eD is afkomstig van St. Maarten, laar hij heeft zeker tien jaar in ederland gewoond, waa^ hij tot oor kort werkte op de gemeente- ecretarie van Capelle aan den IJs- ïl. Hij is vol ambitie in zijn nieuwe aan begonnen, maar hij moet ui- irst voorzichtig manoeuvreren bin- en het gecompliceerde politieke ldje van de Bovenwinden, waar lemocratische Partij van Claude iey van St. Maarten het al meer 'air25 Jaar met een uiterst solide teerderheid voor het zeggen heeft. tij maakt geen gelukkige indruk en terughoudend met zijn medede- ngen. ells eerste zorg gaat beslist niet uit aar de voortgang van de restaura- e van het historische St. Eustatius. oven aan zijn wenslijstje staat een ieuw ziekenhuis met alles wat aarbij hoort zoals een polikliniek n faciliteiten voor bejaarden. (La- er zal dokter Van der Waag zeggen: Ach, dat tegenwoordige gebouw is rel verouderd, maar belangrijker is at hier geen enkele gediplomeerde erpleegster is. Als het erop aan- omt, is het personeel belangrijker an het gebouw zeker in omstan- igheden als hier. In noodgevallen pereert het Rode Kruis zelfs in een :nt. Dat kan, als er maar goed ersoneel is.") ells tweede zorg geldt voor een oede watervoorziening voor het ei- and. Het mag er nu allemaal mooi roen uitzien na een pfiar flinke re- enbuien het vervelende voor tatius is dat het grootste deel van e regen onmiddeUijk afvloeit naar ;e en dat het ook veel te onregel- latig regent. In 1952 en 1953 was et bijvoorbeeld zo droog, dat bijna I het vee is omgekomen en het rinkwater van het zoveel grotere en iet meer bronnen toegeruste St. litts moest worden aangevoerd ien jaar geleden herhaalde dat zich og eens. edereen is afhankelijk van de re- enwater, dat in putten bij het huis 'ordt bewaard of moet het water alen bij een van de twee geschikte ronnen, die het eiland telt. Dat eeft bijvoorbeeld grote invloed op hygiënische toestand. (Dokter an der Waag zegt een beetje ver- oelijkend: „Als Je steeds met een mmertje water moet halen, dan be- enk je je wel eer je nog even tussen- oor je handen wast.") erdere bestuurlijke wensen van lell zijn een lagere technische hooi en een sportcomplex om de pfcroeiende jeugd wat ontspanning geven, want verveling leidt maar ot rare dingen. Bell heeft lang genoeg en ook op het Juiste tijdstip in Nederland gewoond om te weten dat het best» mooi en aardig is als iemand in de westerse wereld zo vriendelijk zou willen zijn om een doos potloden of medicijnen naar Jan Smit of dokter Van der Waag te sturen, maar dat St. Eustatiui daar niet blijvend mee geholpen is. Het eiland moet zijn eigen inkomsten-bronnen aanzien lijk vergroten om zo doende niet van de gunsten van anderen afhankelijk te zijn; om aan „self-reliance" te kunnen doen, zoals dat in het ont wikkelingsjargon heet. Dat inzicht heeft Bell in de afgelo pen weken in een scherp en princi pieel conflict gebracht met de auto riteiten in Willemstad een con flict, dat mij karakteristiek lijkt voor de interne verhoudingen bin nen de Nederlandse Antillen en mis schien zelfs voor heel wat landen in de derde wereld. Het verhaal begint op Curasao, waar de Shell sinds kort aan de Bullebaai de beschikking heeft over een overslagbedrijf voor ruwe olie. Amerika heeft te weinig havens waar grote mammoettankers kun nen afmeren en daarom wordt de voor de Amerikaanse raffinaderijen bedoelde ruwe olie aan de Bullebaai op Curacao van mammoettankers (via opslag in gigantische reservoirs) overgeslagen in kleinere tanksche pen, die wel in de Amerikaanse ha vens kunnen binnenlopen. Economisch een belangrijk werk, dat echter vrijwel zonder man kracht wordt uitgevoerd en dus nau welijks werkgelegenheid biedt. Lang heeft het eilandbestuur van Curacao zitten dubben hoe het toch een graantje kon meepikken van deze gigantische economische be drijvigheid, waarvoor het „bij u, maar zonder u" gold. De plaatselijke Curacaose bestuur ders hebben er wat op gevonden door een gloednieuwe belasting uit te vinden: de belasting op de hori zonvervuiling. Dat heeft uiteraard nogal wat stampei gegeven, maar Curacao heeft |het gewonnen en de Shell betaalt nu jaarlijks een paar miljoen gulden belasting aan het eiland. Een luchtfoto van St. Eustatius. Duidelijk is te zien dat het eiland van Vulkanische oorsprong is. Het is ongeveer zo groot als het voormalige eiland Wieringen, maar omdat de bergen nogal wat ruimte in beslag nemen, blijft er voor de mens maar een betrekkelijk kleine cultuurvlakte (van de zes vierkante kilometer) over. Seth Gaaikema schijnt de Antillianen ooit eens te hebben vermaakt met het grapje: „St. Eustatius dat zijn twee bergen met een voetbalveld er tussen". Twijfel Terug naar St. Eustatius. Daar komt precies zo'n overslagbedrijf, nu geëxploiteerd door een geheim zinnige N.V. „The Statia Terminal". Alles was in kannen en kruiken (con tracten getekend, plaats van vesti ging aangewezen en het bos kaalge slagen) tot Oswald Bell blijk begon te geven van twijfels over het nut van die hele onderneming. Het nut voor St. Eustatius, wel te verstaan, want in zijn instructie en ambtseed staat dat hij vooral de belangen van St. Eustatius moet voorstaan. Het werd al ras duidelijk: hij dacht er aan vroeg of laat eenzelfde opera tie te kunnen uitvoeren als Curacao had gedaan. Maar dat kwam hele maal niet te pas in de kraam van de centrale regering in Willemstad, die de anonieme Statia Terminal N.V. ezel is op SI. Eustatius nog een heel gewoon vervoermiddel. Hij wordt als I* en lastdier gebruikt. juist als lokkertje een aantal jaren vrijdom van belasting had toege zegd. Minister Voges van vervoer (die ook nog de Bovenwinden vertegenwoor digt in de centrale regering) stuurde op 7 juni administrateur Bell een telex, waarin hem de letterlijke tekst werd gedicteerd van een brief je dat Bell namens het bestuurscol lege van St. Eustatius moest sturen aan de Statia Terminal N.V. „Nee" „Dat briefje kan ik niet schrijven", dacht Bell, maar tegelijk werd hij geconfronteerd met een nieuw pro bleem, namelijk: „hoe zeg ik 'nee' tegen een minister?" Intussen liet minister Voges door middel van krante-Interviews weten dat Bell on middellijk zou worden ontslagen als hij niet binnen tweemaal 24 uur na mens het eilandbestuur de Statia Terminal N.V. vrijdom van belas ting voor nu en de toekomst had beloofd Dat verhaal over het ontslag bleek mee te vallen, maar eind augustus stapte minister Voges persoonlijk onverwacht en onaangekondigd het kantoor van administrateur Bell binnen. Na de gebruikelijke koetjes en kalfjes kwam al dra de concept brief aan Statia Terminal N.V. ter sprake. Wat er verder allemaal in dat kan toor besproken is die dag, laat zich raden. Waarschijnlijk heeft minister Voges de twee gedeputeerden die dag ook nog even onder druk gezet Hel resultaat is in elk geval geweest dat begin deze maand de meerder heid in het bestuurscollege van St Eustatius (de twee gedeputeerden contra de administrateur) besloot de brief te versturen Brief getekend Als uitvloeisel van dat besluit moest Bell zelf en tegen zijn zin de omstre den brief tekenen. Hij heeft dat vori ge week gedaan, maar tegelijk de door hem getekende brief ter vernie tiging voorgedragen aan de gouver neur. o.a. met het argument dat er hier ook voor andere eilanden UTRECHT (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging vindt dat er niet meer kerncentrales gebouwd moeten worden in ons land. De noodzaak daartoe is onvoldoende aangetoond, aldus de FNV in haar nota over het energiebeleid Ook vindt de FNV dat minister Lub bers de risico's van kernenergie ver doezelt. Daarnaast wordt te snel ge grepen naar de mogelijkheid om via energieprijsverhogingen het ver bruik in de huishoudens terug te dringen, terwijl vooral Juist de indu strie voor sterke stijging van het energieverbruik heeft gezorgd Er moet voorrang worden gegeven aan een nationaal programma voor warmteisolatie van woningen, ge bouwen en aan de ontwikkeling van stadsverwarming, meent de FNV. (ADVERTENTIE) voor veel succes met uw planten Russell C. Mott met ruim 350 fraaie kleurenillustraties groot formaat-gebonden slechts Van onze onderwijsred actie DEN HAAG Ruim zevenhonderd kinderen zijn dit Jaar eerder tot de lagere school toegelaten dat de wet, strikt genomen, mogelijk maakt. Het gaat om tamelijk uitzonderlijke gevallen van kinderen die tussen 1 en 15 oktober zes Jaar worden en die gezien hun ontwikkeling eigen lijk niet langer kunnen wachten Het Koninklijk Besluit dat dit regelt dateert van 17 maart van dit jaar. Sindsdien kan de minister van on derwijs toestemming geven bepaal de kinderen eerder toe te laten tot de lagere school. Hij gaat daarbij af op het advies van de kleuterleidster en andere instanties. Er zijn voor de in augustus begonnen cursus 1075 verzoeken tot vervroegde toelating ingediend. Op 739 daarvan is posi tief beslist. De minister is enigszins terughoudend bij het geven van toe stemming „om kinderen niet de dupe te laten worden van al te ambi tieuze ouders". Moeilijk Oswald G. Bell, de administrateur van St. Eustatius tegen de achtergrond van The Quill, de hoogste vuikaantop van het eiland. een geweldig precedent was gescha pen en St Eustatius op deze manier werd afgesneden van een belangrij ke bron tot self-reliance. Die procedure tot vernietiging loopt via de gezaghebber van de Boven windse Eilanden, Max Pandt (toe vallig ook net van St. Eustatius af komstig). Ik heb gezaghebber Pandt nog even gevraagd of hij zijn mede werking bij de vernietiging van het besluit zal verlenen, maar dat bleek niet het geval. Hij gaf mij grif toe dat Bell natuurlijk wel gelijk heeft, maar dat hij binnen de Antilliaanse verhoudingen natuurlijk nooit zijn gelijk zal krijgen en daar gaat het in het leven immers om? Het is misschien waar. Bell is te lang in Nederland geweest en nog te kort in de Antillen terug om zich te herin neren hoe daar de verhoudingen lig gen. Wat dan verder te verwachten van het oordeel van een Nederlan der? Maar al ken ik dan nog lang niet de duizenden verhalen van alle zes de eilanden: het drama van de nieuwe bestemming van St. Eustati us' beschutte baai met het mooie zand en de mooie naam Tumble Down Dick Bay komt mij als uiterst illustratief voor. Dit is het laatste van een serie van twee artikelen over St. Eustatius één van de zes eilanden van de Neder landse Antillen. Het eerste verhaal stond in onze krant van gisteren. Minister Van Kemenade zegt in ant woord op vragen uit de Tweede Ka mer dat het uiterst moeilijk is objec tieve maatstaven te hanteren bij dit soort beslissingen. Dat geldt ook voor de toelating van kinderen die wel de vereiste leeftijd hebben, maar volgens de ontvangende school onvoldoende „schoolrijp" zijn. Op grond daarvan hebben scholen in Schaesberg en Nieuwenhage een kind afgewezen dat (reeds) op 28 september zes Jaar werd. De minis ter van onderwijs meent dat een schoolbestuur de vrijheid heeft een kind af te wijzen, indien een schoolrljpheidstest daartoe aanlei ding geeft. Aan het eind van zijn beantwoor ding spreekt minister Van Kemena de de hoop uit dat dit soort óver- gangsproblemen de wereld uit ge holpen kunnen worden door een nieuwe wet op het basisonderwijs In een aaneengesloten school voor vier- tot twaalfjarigen is de toelating op zesjarige leeftijd Immers geen punt meer. AMSTELVEEN (ANP) - De verte genwoordigers van de werkgevers in de ziekenfondsraad hebben gisteren hun bezwaren ingeslikt tegen een „reële" verhoging van de loongrens voor de verplichte ziekenfondsver zekering. In de commissie die het advies over de verhoging van de loongrens (het inkomen waarboven de werknemers niet meer in de verplichte zieken fondsverzekering vallen) heeft voor bereid, wilden zij zich baseren op de door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde indexcij fers van de lonen per 31 juli De loongrens gaat doorgaans omhoog met hetzelfde percentage als het in dexcijfer Dit jaar heeft het CPB echter laten weten dat de lonen waarschijnlijk meer zijn gestegen dan het indexcijfer van juli aan geeft. aangezien veel cao's in 1977 later dan normaal zijn afgesloten De werkgevers wilden de loongrens nu 33.650,volgend jaar aan vankelijk op 35.800 brengen. Ze legden zich gisteren echter neer bij het meerderheidsadvies, de grens op te trekken tot 36.850 In dat geval zal het aantal verplicht verzekerden ongeveer gelijk blljvea HHr .y/ Prins Johan Friso, zoon van prinses Beatrix en prins Claus, viert morgen zijn negende verjaardag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prins Bernhard en prins Claus zullen hun medewer king verlenen aan een onderzoek naar het gebruik van de Nederland se taal door Duitstaligen. Het onder zoek wordt uitgeoverd door prof. dr A. H. Touber van de Universiteit van Amsterdam. Aan het onderzoek hebben tot nu toe ongeveer honderd mensen meegewerkt. Prins Bern hard komt komende week naar het Duits seminarium in Amsterdam, prins Claus half oktober Voor prof. Touber zijn, zo meldt het universiteiteblad Folia Civitatis. de heren Von Lippe Biesterfeld en Von Amsberg „niet zomaar twee proef personen" In het blad zegt prof Touber dat het voor hem vooral van belang is dat hij niet alleen hun spreken nü kan bestuderen, maar dat ook veel geluidsmateriaal uit de voorafgaande periode beschikbaar is. zodat het mogelijk is een ontwik keling te volgen. TEXEL (ANP) De heer T van Lenten en zijn 68-jarige vrouw C. A van Lenten-Buijs zijn in hun woning door kolendamp om het leven geko men. De kolendamp werd veroor zaakt door een slechttrekkende kachel. UTRECHT (ANP) Het wetsont werp buitengewone lasten één-ou dergezinnen van staatssecretaris Van Rooijen betekent voor veel ge zinnen, waarvan de moeder of de vader ontbreekt, niet meer dan een noodoplossing Vooral bij lage inko mens biedt de in het ontwerp ge noemde mogelijkheid van belasting aftrek wegens kosten van gezinsver zorging nauwelijks soelaas. Een fis cale tegemoetkoming kan voor deze gezinnen nooit een afdoende oplos sing geven. Een meer omvattende oplossing voor de ernstige proble men blijft dringend nodig. Dit schrijft het CNV in een commen taar op het eerder dit jaar versche nen wetsontwerp buitengewone las ten één-oudergezinnen aan de Twee de-Kamercommissie voor financiën Het CNV betreurt het dat staatsse cretaris Van Rooijen de lange tijd van voorbereiding niet heeft benut om samen met de minister van soci ale zaken of CRM een meer algeme ne regeling te treffen. Het ls aldus de kritiek van het CNV dringend nodig, dat op korte termijn een ant woord komt op de vraag of er al dan niet een algemene weduwnaarsver zekering dan wel een aanvullende voorziening voor weduwnaarspensi oen moet komen. Ook heeft de rege ring nog steeds geen oordeel gege ven over de vraag of de alleenstaan de man, die ter wille van de verzor ging van kinderen niet of minder wiJ werken, een vergoeding voor inko mensderving moet ontvangen Simpkins een uitgave van In den Toren bij uw boekhandel ..Precies wat ik dacht: waterverf

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11