Meer aanbod, maar vergelijk de prijzen Wegen naar de sneeuw 'IE IK ET J UDAG 23 SEPTEMBER 1977 WINTERSPORT 21 n een alles:! Twee aan- nog isport, winter staat er weer gekleurd op. In eigen ,d mogen dan de eer ste aankondigingen van een nieuw seizoen grauw nat gestempeld zijn, in de tientallen van de pers gekomen nieuwe reisbrochures voor de winter lacht royaal de zon over besneeuwde bergen, zuidelijke cos- ta's en exotische verweg- dorado's. Kleur, vrolijkheid, sfeer, be loften van paradijslijk geluk: het lijkt allemaal niet op te kunnen. Een paar weken ro mantiek proeven in be sneeuwde kerstkaartdorpjes, een weekendje wegwezen in een van Europa's metro- lolen, luieren aan nog rede- ijk warme stranden, je zorge loos laten verwennen aan sa! b°ord van een luxe-cruise nd. h< schip of op ontdekkingsreis gaan in tropische paradijzen, de brochures staan er bol van. Wie nog tijd (en vooral geld) over heeft kan alle kanten uit. En dat dit zeker niet al leen de financiële elite is, be wijzen de statistieken: het aantal vakantiegangers, dat naar de wintersport gaat, loopt het half miljoen al voor bij. het aantal zonzoekers kan op enkele tienduizenden worden geschat enhet legi oen stedentrippers op nog meer. 26 358 i) data Meer folders Veel reisorganisatoren heb ben om de aanbiedingen overzichtelijk te houden vescheidene brochures uit gegeven. Holland Internatio nal, de grootste, zelfs vijf: sneeuwvakanties, zonvakan ties, korte reizen, verre reizen urschol en vaarvakanties. Een kost- 88-2701 bare zaak- maar ook i°nend- ^want de reisorganisator denkt tijdens de winter maanden 30 tot 40 procent van de hele jaaromzet te rea liseren. nbi rw. ting !l de post- OUW De sneeuwbrochure (132 pa gina's) bevat aanbiedingen in de Alpenlanden, Roemenië, Bulgarije en Noorwegen (Oslo) met ditmaal een.groot aantal bestemmingen, waar men met de eigen auto naar toe kan. In de meeste centra worden langlauf evenementen geor ganiseerd. De beginnende skiërs wordt de mogelijkheid beboden voor vertrek een cursus op de kunstskibanen van Duinrell in Wassenaar en II Primo in Bergen te volgen voor een prijs, die 20 procent onder de normale ligt. In het zonprogramma is nieuw een arrangement naar het Afrikaanse Togo (vanaf 1395 gulden voor negen da gen). Hen. die nog maar wei nig vrije dagen over hebben, maar er toch nog wel een weekendje of iets langer tus senuit willen biedt Holland International zgn. minivlug-- jes naar Mallorca. de Costa del Sol en de Costa Blanca (prijzen tussen de 300 en 400 igulden). Nieuw zijn de „specials": een [volledig aangeklede week in Tunesië, Mallorca, Benidorm of Torremolinos. Wel wat prijziger, maar er zitten ook nogal wat extra's in. Zo bevat het pakket Benidorm bij voorbeeld onder meer een ezelsafari, een dagtrip naar Alicante en een barbecue. In de brochure korte vakanties worden behalve de bekende stedentrips ook speciale kor te reizen naar dichtbijhuis- bestemmingen als Duitsland, België en Luxemburg (mees tal busreizen) gebracht. Op vallend zijn de Nederlandse arrangementen (per bus en eigen auto). Gratis auto Christoffel, die dit jaar zijn zilveren jubileum viert en goede tweede is op de rang lijst van reisorganisaties, biedt als feestklapper op Spaanse en Portugese be stemmingen een gratis huur auto aan. Dat wil zeggen de huur hoeft niet betaald te worden, de kilometerprijs, de benzine, de belasting en de verzekering wél. Een stuntje ook bij de vliegreizen naar Londen Parijs: deelnemers krijgen een gratis „count down cash card", op vertoon waarvan in een groot aantal winkels, cafés, clubs enz. 10 procent korting wordt gegeven. Voor hen, beginners én gevor derden, die voordat hun ei genlijke skivakantie begint alvast een voorproefje willen nemen, biedt de touroperator een aantal vijfdaagse ski- vluchten tussen 31 oktober en 18 december naar de 3200 meter hoge Stubaigletscher in Oostenrijk (prijs vanaf 359 gulden half pension). Om nog even bij de sneeuw te blijven: gezien de snel toene mende populariteit van de langlauf wordt in de gids door middel van een speciaal merkteken aangegeven wel ke plaatsen over goede lang- lauftrajecten beschikken. Andere troeven waarmee Christoffel aan de weg tim mert, zijn de kerst- en nieuw- jaarsreizen per touringcar naar België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Enge land en Oostenrijk. Als toppers kondigt de reisor ganisatie aan vier dagen Lon den voor 395, vier dagen Pa rijs voor 315 en tien dagen Wenen voor 885 gulden aan met inbegrip van kerst- en oudejaarsdiner met bal. In het vliegreizenprogramma ook dit jaar acht dagen Rome (vanaf 365 gulden). Nieuw in het programma zijn rondreizen per huurauto in Marokko, Israël, Tunesië en Maleisië. Men vliegt naar de plaats van bestemming, waar de auto gereed staat hotels onderweg zijn besproken. Uiteraard zijn deze arrange menten duurder dan de nor- .male. In Israël betaalt men bijvoorbeeld voor vliegen en hotel (met alleen ontbijt) 1100 tot 1600 gulden per vijf tien dagen en daarbovenop komt dan nog eens de huur •van rond de 700 gulden per week voor een middenklasse auto (inclusief verzekering en kilometerprijs; Voor het eerst heeft Christofiel in zijn winterprogramma ook Egyp te opgenomen (een acht daags verblijf is al mogelijk voor 990 gulden). Arke-reizen heeft vooral zijn wintersportarrangementen Foto: Alexander van Heeteren Lichtveld en Maurice Boyer. in de Italiaanse Dolomieten uitgebreid. Het vorig jaar ge ïntroduceerde plaatsje Cervi- nia staat opnieuw en uitge breider in het programma. Ook het aantal bedden in Val Gardena, St. Ulrich en Wol- kenstein is uitgebreid. Nieu we bestemming in Italië is Bormio. In Frankrijk werden bedden gecontracteerd in het massa le en luxe skicentrum Avo- riaz, 70 km ten zuidoosten van Genève. Voor het eerst neemt Arke deze winter ook Noorwegen op in het programma. Een aarzelend begin nog, want de belangstelling voor dit land is bij de Nederlanders gering, vooral door de hoge prijzen. Evenals andere touropera tors legt Arke het zwaarste accent op Oostenrijk, waar voor komende winter 2500 bedden zijn ingekocht. Be halve met vliegtuig, trein en eigen auto, biedt de reisorga nisator ook de mogelijkheid per bus 10-, 13- en 14-daagse busreizen naar Oostenrijk te maken. Over de heen- en te rugweg wordt telkens twee dagen gedaan. De prijzen van deze arrangementen liggen zeker enkele honderden gul dens lager dan die van vlieg reizen (voor de hand liggend, want met zo'n touringcarreis valt de touroperator zich nooit een buil. Is het gezel schap te klein dan zet hij gewoon een kleinere bus in). In een apart programma heeft Arke enkele tientallen eigen autoreizen opgenomen naar bestemmingen in de Al penlanden en het Duitse Sau- erland. De reisorganisator verwacht voor deze reizen ko mende winter ongeveer 10.000 boekingen. Naast de traditionele winter reizen ook zonreizen naar Spanje, verre landen en Por tugal (nieuw hier een 5-daags weekend voor vanaf 340 gulden). „Doorzonners" Opvallend in de meeste pro gramma's is de uitbreiding van de arrangementen Cana- rische eilanden. Necker- mann, met zo'n 90.000 vlieg- passagiers vierde in de reis wereld, heeft er zelfs 200 keu zemogelijkheden. Ook de Spaanse programma's heeft Neckermann uitgebreid: veel korte reizen (van een week) naar Mallorca en de zuidelij ke kusten, maar ook langere. De touroperators noemen ze echter geen overwinterings- reizen meer, maar „doorzon ners". Dit alleen omdat de oude naam te veel het imago zou hebben van bejaardenreizen Waarom zouden ook jonge ren er in de winter niet eens vier weken of langer op mo gen uittrekken? zegt Necker mann. Nieuw in het zon-pro- gramma is het arrangement Sicilië met daaraan gekop peld vijf dagen shoppen in Rome. Zoals gebruikelijk zijn de wintersportmogelijkheden bij Neckermann aanzienlijk beperkter dan de zon- en ver wegreizen. Toch zit er dit jaar opnieuw enige uitbreiding in met reizen naar de Franse Alpen (Les 2 Alpes) ert de Italiaanse Dolomieten (Aprica). Wat de verwegreizen betreft: dit jaar voor het eerst staan ook Jamaica en Cuba als ex clusieve trekkers op het pro gramma (twee weken Jamai ca al voor 1295 gulden, in combinatie met Cuba vanaf 2350 gulden). Nieuw voor Neckermann is, dat men nu ook met busrei zen is begonnen. „Kattesprongen" Hotelplan, dat dit seizoen met vijf programma's uit komt, heeft extra accent ge geven aan de korte extra va kanties (de zgn. „Kattespron- getjes") Dit jaar met vooral veel binnenlandse bestem mingen (naast de klassieken als Londen, Parijs, Wenen. Een aparte brochure is ge wijd aan „sfeervolle kerstrei- zen": voor een groot deel naar Europese steden, maar ook in eigen land (bijvoor beeld een aangeklede over nachting in het luxe Haagse hotel Des Indes met een gala diner en een ontbijtbuffet prijs 235 gulden). In de sneeuwbrochure kon digt Hotelplan voor het eerst ook busreizen naar Oosten rijk aan (uiteraard naast de bekende Hotelplantreinrei zen). De bestemming: Nie- derau. Nieuw in dit programma zijn ook Valmorel in de Franse Savoie (een nieuw skidorp niet te massaal opgezet met appartementen en hotelac commodatie, nog niet hele maal gereed, maar wel al heel goed bruikbaar), de autop lan-bestemming Argentière in de Franse Alpen bij Cha- monix en de bestemmingen in de Italiaanse Dolomieten Ortlsei en Castelrotto (per trein en eigen auto) en Cervi- nia (per vliegtuig en eigen auto). Voor jongeren van 18 tot 31 jaar heeft de Club Escolette (ook van Hotelplan) voor het eerst ook een winterprogram ma uitgebracht. Naast dit alles, traditiege trouw ook weer veel ver wegreizen met als bekende toppers Sri Lanka en andere bestemmingen in het Verre Oosten en even gebruike lijk dè zonbestemmingen in Zuid-Europa. Bussen NRV Hoüday heeft naast Oostenrijk, dat voor deze touroperator hét winter- sportland is, toch ook het Zwitserland-programma uit gebreid (nieuw: de gebieden van Pertisau en Achenkirch in Oostenrijk en in Zwitser land het gebied Obertoggen- burg met onder meer Wild- haus als centrum). Wegens succes geprolon geerd: de NRV Holiday Ex pres Speciaal: busarrange menten, waarbij men in één dag naar Oostenrijk wordt gereden. Wat de zonbestemmingen be treft. zijn hotels en bunga lowparken aan de Portugese Algarve nieuw voor NRV. Verdere NRV-troeven: een kerstweekend voor eenza men in Oisterwijk (vorig Jaar aangeslagen met direct al 300 deelnemers), de Seghersclub in Estepona aan de Costa del Sol. waar men de hele dag wordt beziggehouden vanaf de ochtendgymnastiek tot de dansles in de avond (nieuwe attractie is, dat wanneer voor twee weken wordt geboekt men de derde week gratis krijgt als men met twee of meer personen is), een levens middelenpakket voor 'de eer ste behoeften bij aankomst als men voor een apparte ment boekt, meer bungalows in de wintersportgebieden en dan natuurlijk de verweg-arrangementen. Keus genoeg Dit alles is nog maar een be scheiden greep uit de veel heid van aanbiedingen. Alle tientallen brochures te be spreken is onmogelijk. Wie er deze winter (en in voor- en najaar) op uit wil, heeft keus te over en hoeft maar naar een reisbureau te stappen om de honderden pagina's kleu rendruk in huis te halen (vraag ook eens de ook op de stations verkrijgbare brochure NS-minitrips met tips voor spoorarrangemen- ten in eigen lang, dichtblj- huis-over-de-grens, maar ook in de Alpengebieden en naar die van touringcar-specialist De Jong Intratours, die het zelfde gebied bestrijkt maar dan per bus). Ook déérom is het aan te raden zoveel mogelijk bro chures te vragen omdat er soms nogal wat prijsverschil len tussen touroperators on derling voorkomen (wat de speciale reclame-aanbiedin gen betreft dan). Wat de prijzen verder betreft: houd er wel rekening mee dat vooral bij de wintersport gro te verschillen bestaan tussen hoog- en laagseizoen. Decem ber, rond de Kerst, liggen de prijzen soms 200 gulden per arrangement hoger dan bij voorbeeld in de laagseizoen- maand januari. (Overigens: wie er met Kerst nog op uit wil, moet wel héél snel zijn omdat bijna alle reizen al zijn uitverkocht.) Wat dit nieuwe winterseizoen in de brochures doet verschil len met de vorige is het sterk toegenomen aanbod van bus reizen en vakanties per eigen auto. Vooral in die laatste sector hebben vrijwel alle touroperators zich ingespan nen zoveel mogelijk arrange menten te brengen. Noodge dwongen. want aan dit soort activiteiten wordt nu een maal minder verdiend dan aan complete vliegarrange- menten. Maar waar vraag is, moet geboden worden, al was het alleen maar om klanten vast te houden. Ooe-het-zelvers Voor die eigen auto-reizen is men echter lang niet altijd afhankelijk van wat tourope rators op de markt brengen. Wie de moeite neemt zelf wat te organiseren, kan ook (en soms voordeliger) uit de voeten. Tip voor die doe-het-zelvers: ga daarvoor te rade bij (bij voorbeeld) het Oostenrijks. Zwitsers. Frans of Duits ver keersbureau in Amsterdam. Daar heeft men speciale bro chures met adressenlijsten van hotels en pensions, die kamers aan particulieren ver huren. Veelal wordt ook in formatie gegeven over het dorp (hoe hoog ligt het en hoe sneeuwzeker is het, kan men er langlaufen?) In dit verband mag ook het boekwerkje van Swiss Chalet Interhome (020-459828) wor den genoemd: een brochure met enkele honderden hotels, chalets en pensions in de al penlanden: wel wat duurder dan wanneer men zelf een hotelier benadert, maar ook zekerder (het kén tenslotte gebeuren, dat het meisje ach ter de telefoon van dat hotel uit de verkeersbureaufolder vergeet de reservering te no teren en dan sté je in de kou met je gezin en een auto vol koffers). Wat uit bestudering van de brochures óók blijkt, is de teruglopende belangstelling voor Oosteuropese landen als Roemenië en Bulgarije. Hoe wel deze landen in het verle den (en nu nog) doorgaans goedkoper aan de markt wa ren en zijn, hebben veel tour operators hun vakantiepak ketten daarnaar toch vrij drastisch ingekrompen. Het relatief grote aantal klachten over deze arrangementen zal daar niet vreemd aan zijn. Het is al gezegd: wie dit na jaar of komende winter of het nieuwe voorjaar een paar da gen (of langer) weg wil, kan vele kanten uit. Naar de sneeuw, de zon. maar ook en meer dan ooit tevoren naar binnenlandse bestem mingen. Opmerkelijk is het grote aan bod in deze sector. Met name Hotelplan heeft er nogal wat werk van gemaakt in haar brochure „Kattespronge- tjes". Aanleiding tot dit vrij nieuwe initiatief is de sterk groeiende vraag naar dit soort verzorgde arrangemen ten. Niet iedereen kan zich tenslotte een een- of twee- weekse buitenlandse vakan tie veroorloven. En zeker geen wintersportvakantie, die met alle „erop en eraans" vrijwel nooit onder de dui zend gulden per persoon komt. Alles op een rij zettend: het aanbod voor tweede (of der de. vierde) vakanties is groter dan ooit Dicht-bij-huis. Al pen. Spaanse zon. verweg-be- stemmingen als het Verre Oosten. Amerika, Afrika, het staat allemaal in de folders Maar beslis nooit gelijk, maar vérgelijk eerst. Zoek de voordeligste mogelijkheden Want mét uitbreiding van het aanbod, is óók de onoverzich telijkheid groter geworden! :T" t|K jaar gaan meer sneeuw- roekers per eigen vervoermid- 'del naar de sneeuw. Dat de grote reisorganisatoren dit jaar meer dan ooit tevoren eigen-auto-reizen in hun pro gramma's hebben opgenomen (lelf reizen, maar ter plaatse een gereserveerd onderko men) hoeft dan ook niet te bevreemden. Wegen Voor die automobilisten de "olgende adviezen: Wie Oostenrijk wil aanrei- een via Kufstein (onder Miin- fhen) is de nog vrij rustige *eg via Kassei aan te bevelen. Na Oberhausen rijden naar bet Kamener Kreuz richting Hannover en via het knoop punt Dortmund-Unna richting Kassei. Dan richting Bad Hersfeld en via Würzburg oos- 'jlijk om München heen rich- bng Rosenheim en Innsbruck. Ook voor Joegoslavië (Slo- vanië) en de Italiaanse Dolo mieten is deze route aan te bevelen. Voor Joegoslavië kiest men vanaf Kufstein de Felbertkuerntunnel en voor Italië de Brenner-autotolweg. Voor Zwitserse bestemmin gen en plaatsen in westelijk Oostenrijk (Vorarlberg) is de autobaan aan de linker Rijn- baan de beste (enig bezwaar: men vindt er weinig campings en benzinepompen). Deze weg begint bij Duisburg en gaat via Bonn. Koblenz en Ludwigshafen naar het zui den. Pas vlak voor Karlsruhe komt de weg weer op de „oude route" naar het zuiden en richting Bazel. De (nieuwe) verbinding is aanzienlijk rus tiger (en beter) dan de oude weg van Düsseldorf via Keu len naar Frankfurt. Het Zwitserse Rhóneda! (Wallis) bereikt men het snelst door na Basel de weg te nemen via Bern en Thun naar Kandersteg. Vanaf Kander- steg kan men met de autotrein door de Lötschenbergtunnel naar Goppenstein (zonder die trein kan het ook via een om weg via Montreux en Martigny rijden). Wie mocht opzien te gen de steile berghellingen na Goppenstein, kan ook vanaf Kandersteg met de autotrein naar Brig. Wat de Franse wintersport gebieden in de Savoie en de Haute Savoie betreft: die kan men langs twee wegen berei ken. De eerste is de Franse autoroute via Parijs en Lyon naar Chambéry, de andere de al genoemde route via de lin ker Rijnoever en via Bazel naar Genève. Kettingen Aan te raden is altijd sneeuw kettingen bij zich te hebben, al was het alleen al omdat die op sommige trajecten in de bergen verplicht zijn (dc poli tie houdt streng toezicht). Verreweg de beste zijn stalen kruiskettingen omdat die ook in zijwaartse richting goede greep op de weg geven (kunst stofkettingen zijn op veel tra jecten niet toegestaan!). Het eenvoudigst is deze ket tingen in Nederland te huren of te kopen omdat men dan vooraf kan oefenen met het omleggen ervan (niet zó ge makkelijk!). Wie voor het eerst gaat, kan het beste hu ren (ongeveer vijf gulden per dag per set van twee de ANWB heeft een lijst van ver huurders). Kopen is een stuk duurder (rond de 275 gulden per set). Wie eenmaal op de plaats van bestemming autotochten wil maken kan winterhanden wor den geadviseerd (grof geprofi leerde radiaalbanden): ideaal voor trajecten met afwisse lend droge en besneeuwde ge deelten (men hoeft dan niet steeds de kettingen te verwij deren en opnieuw aan te brengen). Ook deze banden kunnen zo wel gekocht als gehuurd wor den. Maar omdat van deze banden vier stuks nodig zijn, wordt kopen een vrij kostbare zaak (gemiddeld zo'n 175 gul den per stuk) beter is dan ook gecoverde banden te ne men, die soms voor de helft voordeliger zijn). Huren kan men de banden voor ongeveer 20 gulden per dag per set van vier. Attributen Verder: zorg ervoor dat de ban denspanning met 0,2 atmos feer moet worden verhoogd (vanwege de lage temperatu ren) en dat men behalve de normale uitrustingsstukken ook handige attributen bij zich heeft als een plankje (ter on dersteuning van de krik), een oud kleedje (om eventueel op 'te liggen), een zakje zand of een antislipmatje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21