ft Ferme jongens in het verzet Een film over vrijheid ir Nog nooit werd alles wat u weten wilt zó duidelijk en zó mooi in beeld gebracht! computer voor 't grove werk DIT IS JE WERELD Soldaat van Oranje sta Het gebeurde in 1995 Oog om oog tand om tand Oproep tot bloedwraak Prolongaties en reprises /ind Besterm. Airport '77 Nieuwe geluids projector? Sankyo *TE1 IIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 bieden mie. da ing voo 'h{ dam. Dealer d< lancien ord door W. Wielek-Berg Producent Rob Houwer en regisseur Paul Verhoeven zijn, zoals menigeen weet, hèt succeskoppel van de Nederlandse film: met „Wat zien ik", „Turks Fruit" en „Keetje Tippel" lokten ze het publiek in scharen naar de bioscoop. Aangezien dat het doel was waarnaar zij streefden (hun commerciële ambitie en afkeer van elitaire aspiratie hebben ze nooit onder stoelen of banken gestoken) mag men hen daarmee van harte geluk wensen. Nu hebben zij de tanden gezet In de nationale bestseller „Soldaat van Oranje", de autobiografie van Erik Hazelhoff Roelfzema, die in de oor log Engelandvaarder werd, vele stou te stukjes uithaalde en het tenslotte bracht tot adjudant van koningin Wilhelmlna. Houwer had zoveel fidu cie in het project dat hU de helft van iet voor Nederlandse verhoudingen ongekend hoge budget (vijf miljoen gulden) zelf fourneerde. Scenario schrijver Gerard Soeteman (de der de in het verbond) bewerkte het boek, tezamen met Kees Holierhoek en Paul Verhoeven. Zij veranderden het. vulden het aan (Roelfzema was het grootste deel van de oorlog in Engeland, dus kon hij niet weten hoe het in Nederland gesteld was) kor tom. zij maakten het hapklaar voor de bioscoop. Niet Jan de Bont doch Joost Vacano werd aangetrokken als cameraman. Nu draait hij dan, in 52 bioscopen, Ingeluid door opmerke lijk vertoon van gala-premières. Een Gebeurtenis dus? 't Is maar hoe Je het neemt. In elk geval nletdè film over „Hèt Verzet" (de hoofdletters zijn ontleend aan de persfolder) als u dat soms mocht menen. Dat kan ook niet, want het verzet had tè veel fracties en facetten, werd gedragen door te veel vogels van diverse plui mage om dat allemaal in één film te stouwen. Een deel van het verzet wordt wel degelijk in „Soldaat van Oranje" getoond: niet dat van de rechtschapen huisvaders die met sidderend hart hun geweten volg den; niet dat van de politiek bewus- ten, die oorlog en inval allang had den zien aankomen en allang had den besloten hun Ideaal te blijven nastreven; niet dat van de gefru streerden en door allerlei innerlijke en uiterlijke omstandigheden geke- tenden, die er als het ware in vlucht ten; zelfs niet dat van de bittere avonturiers, maar dat van de Jonge ferme Jongens en de jonge stoere knapen uit goede familie, die er best voor voelden de moffen te pesten en zó van de ontgroening op de studen- tensoos in de conspiratie rolden. Zes levens De film vertelt, zeer fragmentarisch, het verhaal van zes jonge studenten, van wie er slechts twee de oorlog overleven. De „soldaat van Oranje", die in de film Erik Lanshof wordt genoemd (Rutger Hauer) gaat. zoals bekend, naar Engeland, wordt op spectaculaire wijze tweemaal naar Nederland gebracht om daar als ver bindingsman op te treden en vliegt voor de RAF tot de koningin hem roept; zijn grote vriend Guus (Jeroen Krabbé), ook naar Engeland ge vlucht en weer naar Nederland ge bracht. schiet een buurjongen die verrader is geworden neer en wordt door de Duitsers onthoofd; de derde. Nico (Lex van Delden) komt om bij een mislukte Engelandvaart; de vier de. Jan, een jood, (Hulb Rooymans) wordt al in het begin van de oorlog op de Waalsdorper Vlakte gefusil leerd; de vijfde. Alex (Derek de Lint) gaat bij de SS en wordt in Rusland door een klein jongetje in de lucht geblazen; de zesde. Jacques (Dolf de Vries) studeert op zijn dooie akkertje af en blijft ongeschonden. Helemaal geen slecht uitgangspunt, zo'n pano rama van Nederlandse levens in een schrikbarende tijd, al zijn ze zozeer gelijk van afkomst en milieu dat van een panorama van het Nederlandse volk geen sprake kan zijn. Geen sfeer, geen diepgang Erger is, dat van de sfeer in bezet Nederland zo weinig overkomt. Dat ligt niet aan evidente fouten (al mag er één niet »on vermeld blijven: de lallende gasten op een feest van Duitse officieren zingen „Bei mlr bist du sjeen", een Amerikaans-Jid disch liedje) doch aan de instelling 15 Rutger Hauer en Andrea Domburg in „Soldaat van Oranje" van de makers. Handig en behaag ziek wordt gelonkt naar het publiek door een uitgekiende afwisseling van spektakel (de chaos en ontred dering bij het uitbreken van de oor log; de avonturen van de soldaat van Oranje die tweemaal vanuit En geland landt op het Noordzeekust pal voor het Duitse Marine Hoofd kwartier); sex; zieligheid (de arme Jood wiens kar door NSB-ers in het water wordt geduwd); feestgedruis; grapjes; gruwelen (fusillering en onthoofding) en samenzweringen in donkere achterkamertjes. De bere kening die uit de hele opbouw spreekt maakt, dat de film vlak is, levenloos en kil. Als ik even persoon lijk mag worden: ik, die zo gevoelig ben voor alles wat met verzet en bezetting te maken heeft, werd er niet één ogenblik door geraakt, ge roerd of geschokt, geen beeld bleef mij bij, geen sfeertekening wekte herkenning. Daaraan konden nóch de vele bekwame acteurs (aange vuld met buitenlanders: de Duitser René Kolldehoff en de Engelsen Ed ward Fox en Susan Penhaligon) nóch de frappante gelijkenis van Andrea Domburg met koningin Wil helmlna iets veranderen. Dat men sen die er niet bij zijn geweest toch de sfeer van de bezetting indringend kunnen oproepen blijkt onder ande re uit films als „Mr Klein" van Jo seph Losey en „l'Affiche Rouge" van Frank Cassenti. Doch de makers van „Soldaat van Oranje" hebben daarvoor, geloof ik niets eens hun best gedaan. Ze wilden een smake lijke film maken van een populair onderwerp en daarmee uit. Mis schien is ze dat wel gelukt, doch het is geen feit om ophef over te maken en het behoort ook niet tot de zaken waarin een klein volk groot kan zijn. Films als „Soldaat van Oranje" vindt men in het buitenland dertien In het dozijn. AMSTERDAM-Tuschinski 1; Den Haag-Passage en Corso; Rotterdam- Thalia en Grand cn voorts nog 46 andere bioscopen; 16 jr. evens ot. MI lulden 010-7' e Po Iblad 'en een iie 15 rtboe 41 8872. to'n titel „Het gebeurde in ]>95" moet wel op science ficti on slaan. Goed geraden, maar het niveau van deze Zweedse film ligt aanmerkelijk hoger dan het gebruikelijke ongebrei delde fantasiewerk. Er zit iets in van Orwell en Kafka (wie kan daar omheen?) doch scena rioschrijver-regisseur Kenne Fant heeft geen epigonenwerk geleverd. Hij trekt ondemocra tische totalitaire tendenzen, die zich op het ogenblik ook in West-Europa (vooral in Duits land) aftekenen logisch door en ontwerp een toekomststaat, die griezelig geloofwaardig is. In het land Monlsmania wordt, tien jaar na de beëindiging van de derde wereldoorlog, met de grondwet ge schermd om het recht te verkrach ten en de vrijheid te doden. Luid sprekers roepen voortdurend de staat van alarm af, een dreigende oorlog wordt voorgewend om het binnenland lam te leggen. Een on derwijzer (Erland Josephson, de mannelijke* hoofdrol uit Bergmans „Scènes uit een huwelijk", een tele visieserie die op het ogenblik in Ne derland wordt vertoond) probeert zijn leerlingen een minimum aan krl- Scène uit „Het gebeurde in 1995' tisch denken bij te brengen door ze te confronteren met een gloeiende stip in een donkere kamer, die schijnbaar verschuift doch in werke lijkheid op zijn plaats blijft. Zijn activiteiten worden bespied door de conciërge, een doodzieke man die hem verklikt om aan de nodige me dicijnen te komen. De onderwijzer wordt verhoord, vervolgd en veroor deeld, maar tijdens het proces stijgt hij boven zichzelf uit. Zo Indringend is zijn pleidooi voor het vrije denken, voor het recht op een afwijkende mening, dat hij een paar aanwezigen bekeert. Zij komen zwijgend in ver zet en vormen de pioniers van een opstand, die waarschijnlijk niet meer te stuiten is. Daardoor krijgt de sombere film geen uitzichtloos einde: er is hoop zolang er denkende mensen leven. Ingmar Bergman heeft „Het gebeur de in 1995" lovende woorden ter in troductie meegegeven. Niet ten on rechte: alleen al de waardigheid dwingt bewondering af, niets is ge daan om de toeschouwer te behagen, ook de beroemde cameraman Sven Nykvist heeft zich gehouden aan de soberheid die hier was geboden. Het is meer een praatfilm dan een beeld film, de tekst ?ou ook als hoorspel kunnen dienen, maar er wordt zoveel zinnigs in gezegd dat men dit niet als tekortkoming of gemis ervaart. Ge weld wordt niet getoond, doch de dreiging is van begin tot eind aanwe zig, tezamen met het lugubere gevoel dat deze toekomst al is begonnen zonder dat we ons daarvan ten volle bewust zijn. Een belangrijke film dus, een film waarvoor ik er honderd van het gangbare repertoire cadeau geef. Aan het publiek om ervoor te zorgen dat hij niet na een week wegens gebrek aan belangstelling weer van het bioscoopprogramma verdwijnt. Amsterdam-City 4, 16 jr. Films, waarin de sympathie uitgaat naar personen die door persoonlijke wraakneming recht en orde herstellen, wor den de laatste tijd nogal eens gemaakt, vooral in Amerika: denk aan „Death Wish" en „Taxi Driver". Zij vertolken wellicht de „stem des volks", doch tasten in hun essentie de democratie en de rechtstaat aan. Het wekt enige verbazing dat de bejaarde Edward Dmytryk (vooral bekend geworden door zijn films „Crossfire" en „Give us this Day" uit de Jaren veertig) zich met „The Human Factor" („Oog om oog, tand om tand") in deze rij heeft ge schaard, want van hem zou men zuinigheid op de democratie ver wachten: hij heeft namelijk vlak na de oorlog danig te lijden gehad on der fascistoïde praktijken van de heksenjager McCarthy. In „Oog om oog, tand om tand" vervalt een Amerikaanse computer deskundige van de Nato, woonach tig in Napels, tot haat en vertwijfe ling, wanneer zijn vrouw en kinde ren worden vermoord door een ter roristen-bende, die door dagelijkse overvallen de vrijlating van hun kor nuiten uit Europese gevangenissen wil afdwingen. De man gebruikt alle elektronische foefjes en snufjes die De Komedianten Meesterwerk van Theo Angelopoulos over een bewogen tijdvak in de Griekse geschiedenis dat zich weerspiegelt in de wederwaar digheden van een reizend to neelgezelschap. De gehele week in Filmhuis Delft De Markiezin van O Perfec te zedenkomedie van Eric Rohmer, naar een novelle van Helnrich von Kleist De gehele week in Studio. Utrecht. L'Affiche Rouge Briljante film van Frank Cassenti over een verzetsgroep in de oorlog, waarbij heden en verleden vloeiend in elkaar overgaan. De gehele week In Filmhuis Breda. Casanova Nieuwste film van Federico Fellini, waarin hij de legendarische vrouwenheld als een soort sexmachlne plaatst in een decor van bizarre en barbaarse fantasie. De gehele week in Victoria. Alkmaar; Luxe, Arnhem; Studio. Maas tricht. Three Women Psychologlsch- surreallstische film van Robert Altman over de verweven le vens van drie vreemde vrou wen. De gehele week in City 2, Amsterdam. Mr KLein Meedogenloze schil dering van een man die zijn identiteit verliest in kil en on verschillig bezet Parijs van re gisseur Joseph Losey met Alain Delon in de hoofdrol. De gehele week in Studio, Nij megen. Dc verschrikkelijke man uit Saffie. Uitstekende politiefilm van Bo Widerberg, gebaseerd op een der succesromans van het echtpaar SJöwall en Wah- löör. De gehele week in City, Kampen. Die verlorene Ehre der Katari- na Blum Voortreffelijke film van Volker Schlöndorf over een vrouw die door politie en sensatiepers tot moord wordt gedreven, gebaseerd op de ro man van Heinrtch Böll. De ge hele Week in Bio, Schiedam. La Règlc du Jeu Prachtige, niet in het minst gedateerde, kome die uit 1939 van Jean Renoir. 23 en 24 sept Filmhuis Delft Casablanca „Evergreen" uit 1942 met Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Peter Lorre. Claude Rains, Sidney Green- street en Paul Henreid, gere gisseerd door Michael Curtlz. De gehele week in Kriterion, Amsterdam. George Kennedy, in „Oog om oog, tand om tand" hem uit hoofde van zijn beroep ten dienste staan om de daders te vin den, rijdt de politie die uiteraard ook op Jacht is danig in de wielen en slaagt er tenslotte in allen te doden waardoor ze aan de volgens hem ontoereikende rechtspleging wor den onttrokken, 's Mans haat is be grijpelijk genoeg en wordt niet In voelbaarder door van de terroristen sadistische monsters te maken, die liever martelen en wurgen dan hun machinegeweren te gebruiken. Dat laatste heeft Dmytryk kennelijk ge daan om tegemoet te komen aan de welhaast onverzadigbare trek naar het zien van afzichtelijkheden van het huidige publiek. Wurgen of doodschieten, geen mens kan het de beroofde man en vader euvel dulden dat hij uittrekt om te wreken, doch het feit dat hij slaagt waar wet en recht falen kan men moeilijk anders opvatten dan een opwekking om terug te keren tot het tijdperk van de vendetta. Daarop zal dan ongetwijfeld de politiestaat volgen. De film is vakkundig gemaakt, heeft ritme, een goede timing en uitste kende acteurs (George Kennedy, John Mills, Raf Vallone en Rita Tus- hingham, die we lang niet hebben gezien) maar er zit een onsmakelijk luchtje aan. Amsterdam-Cinerama; Den Haag-As- ta; Rotterdam-Calypso, 16 jr. (ADVERTENTIE) Zelden heeft de Nederlandse pers zich unaniem zó lovend uitgelaten over een naslagwerk als over 'Dit is je wereld! Terecht, want 'Dit is je wereld' is een spektakelstuk, een soort doos van Pandora: welke bladzij je ook opslaat je wordt zó geboeid dat je verder leest,dat je meer opsteekt en opsteken wilt dan je ooit gedacht had. Miijoenen mensen in vijftien landen zullen door 'Dit is je wereld' meer kennis opdoen in kortere tijd dan op enig andere wijze. Dit moet u gezien hebben. Ga naar de bockhandel of stuur de bon op en vraag deel 1 ter inzage - dan weet u waarom! ad. >1 niet ••I J Hierbij vraag ik deel 1 van 'Dit is je wereld' 10 dagen I I thuis op zicht. AU ik dit deel behoud betaal ik f 75,— I I (intekenprijs) ineens (of in drie maandelijkse termij- nen van f 25,-). Anders stuur ik het per omgaand j retour. Tegelijk met deel 1 ontvang ik bovendien j grétis vier originele place-mats die ik houden mag. j Naam: I Adres: I I I I I I Svp zonder postzegel in open envelop sturen aan: Het Spectrum, Antwoordnummer 1060, Utrecht of i ga naar uw boekhandel. Het derde deel van de „Air- porf'-serie, die zich bezighoudt met rampspoed in de lucht, gaat over een vliegtuig vol kunstkenners, -verzamelaars, -schatten, dat op weg ls naar een rijke Mecenas. Het wordt door drie bemanningsleden ge kaapt, de operatie loopt mis en het belandt In de beruchte „Bermuda-driehoek". Daar ligt het op de zeebodem, nog in tact, doch onzichtbaar voor redders op zee en in de lucht. Hoe lang zal het duren voor het uit elkaar barst? Rampenfilms komen altijd uit ge programmeerde computerbreinen, doch de een wil wel eens wat verfijn der wezen dan de ander. Voor .Air port 77", in het Nederlands geheten „Verdwenen in de Bermuda-drie hoek", werd het denkraam wel zeer grof gespannen. De figuren, voor een niet gering deel beroemde en be daagde sterren (James Stewart. Jo seph Cotton, Olivia de Havilland), aangevuld met wat Jonger goed (Jack Lemmon, Brenda Vaccaro), zijn clichés van clichés. Hun ontmoe tingen, verstandhoudingen en bot singen worden afgeraffeld met de snelheid van het licht en dat heelt rampzalige gevolgen. Want wat kan het Je schelen wie er overleeft en wie sterft als Je niet de gelegenheid hebt gekregen voorkeu ren en aversies op te bouwen? Bo vendien: water en nog eens water dat Doch helemaal slecht ls de film niet: de reddingsactie met bergingsvaar tuigen ls door zijn voortreffeUJke ti ming Imposant en doet bijna docu mentair aan. Maar daar moet Je wel lang op wachten. Amsterdam Cinema International en Cineac Damrak; Den Haag Me- tropole I; Rotterdam Corso; Gronin gen Camera: Hilversum Euro 1 en 2; Utrecht Catharijne 1; Haarlem Lidio; Tilburg Midi; Breda Grand; Den Bosch - Euro 3 en 4; Heerlen Hl, 12 Jr. (ADVERTENTIE) Do Sanity o Sound 700 Bekend om n kwaliteit Scène uit „Verdwenen in de Bermuda-driehoek' over dik, kamerbreed tapijt drup pelt, vloeit en stroomt gaat alras vervelen. De oude garde weet er ken nelijk ook niet goed raad mee: Ja mes Stewart loopt en praat als een half-afgewonden mechanische pop, Joseph Cotton beperkt zich tot het fronsen van het reeds zwaar gerim pelde voorhoofd. Olivia de Havilland grijpt vele malen de kans om het te deppen met een zakdoekje dat ze uit haar ampele boezem trekt. en sound- on- sound. veel Sound 700 en 501 (Vwnxontlnanto) Wibeuljlrêil 712 Am»l«rd«m

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15