h C&A. presenteert; voorbode van 'n strenge winter. Mag Pronk blijven? Neutronenbom Zwolsman Ml Günther Wallraff Kok en de kerken Prinses Bernhard UIT DE WEEKBLADEN Rechtsherst eg KNIL heeftjf eis verzwaa Günther Wallraff Scholten Honig Uit Scandinavië en omstreken komen pas goeie ideeën. Daar zijn ze er wel achter hoe lekker gebreide truien zitten. Extra dik, extra wijd. Ze noemen't "Nordic Look'en 't is'n trend. De witte en beige tinten doen denken aan de besneeuwde poolvlakte. 45r Debreiselszijndik en komfortabel. Eén recht, één averecht. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 TROUW/KWAR bouwcoöperaties hebben het moei lijk Uit alle hoeken en gaten duiken voormalige grootgrondbezitters op om hun grond terug te eisen. Het instituut dat indertijd werd opgezet om de coöperaties technisch en eco nomisch bij te staan houdt zich nu alleen nog maar bezig met het uit meten van de grond die teruggege ven moet worden". aldus de Groene. Henk Hoekstra, de voorzitter van de CPN heeft 12 augustus, een tot nu toe geheim gehouden redevoering gehouden. In de Groene staat de rede afgedrukt. Verder in het blad Politieke gevan genen in Indonesië blijven ballin gen. de Chinezen van Ivens eten ook bloemkool en vrouwenarbeid in de negentiende eeuw. De Tijd Rob Vermaas van De Tijd belicht het wel of niet aanblijven van minis ter Jan Pronk van ontwikkelingssa menwerking. Bij de vorming van een nieuw kabinet zal het volgens Vermaas om de vraag gaan of de CDA de defensie dan wel ontwikke lingssamenwerking probeert te be machtigen. „Mocht het defensie worden, dan komt Den Uyl voor het. conflict: „Van der Stoel of Pronk. Het zal een Salomonsoordeel moe ten worden, want zomin als Den Uyl zijn gewaardeerde minister van bui tenlandse zaken kan laten vallen, kan hij openlijk zijn vroegere kroon prins Pronk passeren", aldus Vermaas. In het blad een interessant artikel over het legaal verstrekken van opi aten in Engeland. De zwarte markt is in Engeland niet verdwenen door de gratis verstrekking. „Verslaving aan heroïne begint nu eenmaal via de zwarte markt. Gemiddeld duurt het ongeveer drie jaar voordat ie mand besluit naar een kliniek te gaan". Maar „algemeen is men in Engeland van mening dat het sys teem van de poliklinieken, hoeveel bezwaren er ook aan kleven, toch de minste van alle kwaden is", aldus het artikel. In de Tijd verder aandacht voor de „ondergang en wedergeboorte van Amsterdams Museumplein", de Fi lippijnen en de terreur onder het bewind van president Marcos, en Paul Verhoeven en zijn nieuwste film „Soldaat van Oranje". De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie wijdt een groot deel van de voorpagina apn de neu tronenbom en vooral wat Luns ero ver zegt als secretaris-generaal van de Navo. Luns tegen de interviewer „Ja noch u, noch ik. noch die andere die dit zeggen of degenen die iets anders beweren weten het pre cies, ook de Amerikaanse regering niet. De bom is een tekening". In het blad een hele pagina over sex in Rotterdam. Uit de doeken wordt gedaan hoe het met het rosse leven in de Maasstad staat en hoe het in de toekomst zal toegaan. „D'r op of d'r onder". Andere onderwerpen in de Nieuwe Linie: Een gesprek met Kamerlid Roethof over de „geboorte van een Perswet", de onderwijsmanifestatie op 24 september en de radicaliteit van de Italiaanse vrouwen. Accent Accent ging op bezoek bij Reinder Zwolsman, „de eens zo ongenaakba re onroerend-goed magnaat". Het blad trof een droevige „eenzame kluizenaar" aan. „Weer barst Rein der Zwolsman in tranen uit", zo wordt vol medelijden geschreven. „Het is tekenend voor de gedaante verwisseling die de keiharde zaken man van weleer heeft ondergaan. De Zwolsman van nu is een overgevoeli ge, wat wazige en uiterst beminnelij ke AOW'er die helemaal in het verle den leeft". Hans Knoop had een gesprek met de Westberlijnse CDU-voorzitter dr. Peter Lorenz, die in 1975 ontvoerd werd, over de ontvoering van werk geversvoorzitter Schleyer. Lorenz vreest dat extreem rechts de terreur van links kan gaan uitbuiten. „Wie verhinderen wil dat extreem linksen zoals ook in 1933 de kiezers in de handen van extreem rechts drij ven, moet ijveren voor een sterke democratische rechtsstaat waarin zelfbenoemde heilpredikers van het geweld geen kans hebben". Het blad biedt verder nog stof over het „hel denepos Soldaat van Oranje" en over „sex op de buis". In Vrij Nederland schrijven verder twee redacteuren over „Amersfoort en de hypocrisie van De Gaay Fort man". gaat Igor Cornlissen wat die per in op de zaak Menten en schrijft Vincent Bakker over de strijd van verkeersslachtoffers tegen hun ver zekeraars. an o tdact De kleurenbljlage is geheel gewijd aan boeken. Met name Herman Gor ter krijgt veel aandacht in dit nummer. Haagse Post Ook in de Haagse Post een interview met Günther Wallraff over zijn avonturen bij het Springer-concern. Zijn boek dat in oktober waarschijn lijk uitkomt, gaat over het wel en wee op de redactie van Bild. „De Bild valt niet onder wat de grondwet onder journalistiek verstaat. Het is eerder reclame dan informatie. Als je ergens zorgvuldig over bericht dan brengen ze het niet", vertelt Wallraff. TRE hrist ïidsp andl ichti ges issen verhe opl( an hi nbes lenin aar t eid v Leon de Wolff, schrijft in de HP een artikel over „de macht van het Plan bureau", over de „opkomt en ver schraling van een invloedrijk insti tuut". „Het zijn de effecten, niet de motieven die het Planbureau zijn invloed geven", meent De Wollf na zijn naspeuringen. „Het gedreven elan van weleer is verbleekt. Het creatieve experiment In de tijd is verschraald tot een nijver, wat bloe deloos instituut". In de Haagse Post verder een dos sier van de Scientology-sekte, aan dacht voor de typograaf in de serie „Werk", en een vervolg op „het aca demisme in de literatuur". Hervormd Nederland In Hervormd Nederland een gesprek met Wim Kok, de voorzitter van de FNV. Federatie Nederlandse Vakbe weging Kok sluit geloof en vakbe weging niet principieel uit „Ik vind het van groot belang daar binnen de FNV nader met elkaar over te pra ten Maar we wijzen het niet princi pieel af Dan zouden we er bij de vorming van de federatie geen af spraken over gemaakt hebben", al dus Kok Cees Veltman interviewde Anton Koolhaas, directuer van de Amster damse filmacademie, maar meer be kend als schrijver Koolhaas ziet als ernstigste verschijnsel van de „hui dige geestelijke crisis" het feit dat niemand meer geloofwaardig is in deze wereld. „Dat wordt met de dag erger Er is een totale inflatie van de geloofwaardigheid Andere onderwerpen in Hervormd Nederland „Fluitend aan het werk. dat is de toekomst", de EO-serie over evolutie, en „Man en vrouw delen een baan", een verhaal over het secretariaatsechtpaar Maka- 11 wy. Elseviers Magazine Alice Oppenheim, de Bibeb van El sevier. ging op bezoek bij prins Bernhard om over sport en invalidi teit te praten „Als ik het voor het zeggen zou krijgen, zou ik bijvoor beeld volgend jaar zelf een sportdag voor gehandicapten organiseren in bij voorbeeld Amsterdam of Rotter dam Ik zou naar de mensen van bij voorbeeld het Olympisch Stadion gaan en zeggen „Jongens, jullie moeten mij die kuip een halve dag geven, of een dag. want we moeten geld bij mekaar brengen voor de Wereldspelen voor gehandicapten", zo vertelt prins Bernhard Elsevier besteedt aandacht aan de zinloze dood van Ibrahim Usal, de Turk die in Amsterdam door een stel ..lieverdjes" in het water is ge gooid en daarbij is verdronken Een Turkse vriend zegt er het volgende van Vlak na de dood van Usal kon ik merken dat er haatgevoelens on der de Amsterdamse Turken leef den Maar wij probeerden dat te onderdrukken We weten ook wel dat we geen andere keus hebben dan het aanvaarden van het lot van Usal We moeten alles slikken Wij zijn maar Turken" Verder in Elsevier onderwerpen als de miljoenennota, de vertrossing en „Redt Hannie Joop? of te wel wordt 7TRI tichl ergai oppe inne: olgei e Ne Dit z raetei 1 Stn t blai anleic xucoi >or di an ee lOTTl tairer ch ja ip pro at 43 'ordt i tadiur og mi joring as lat jke k ngski an vij >P gro r F. anvaa :hap ersitei evolki anker aar ru er IOC ioorbe ing k riedui ind w< en ou <3 (**l AMSTERDAM De Rechtsherstel KNIL heeft ii viel proces tegen du staat dei landen haar eis vorzwaard. heden vorderde zij een scl goeding. wegens onthouden Japanse krijgsgevangensch de toenmalige KNlX-militaii n t drieëneenhalf jaar- Nu besef de stichting de staat ook va ding van de volksvertegei ging in de jaren vijftig en tere Hierdoor zou - aldus de sticht schade zijn vergroot door r lies. Op 1 maart 1954 hebbLcns gens de stichting *le ministe onc en. Luns en Van de Kieft men Tweede Kamer verzwegen, i een vijftal ordonnanties Nederlab'inet: die tot bezoldiging van de soldaten verplichète. Het jener renteverlies wordt berekend januari 1955 tot 1 «juli 1977. centage van 273.53. De sticht groot de te vergoeden schade theoretisch getal Van zevenhf risic miljoen gulden, i Vrij Nederland Martin van Amerongen van Vrij Ne derland sprak met Günther Wallraff over zijn nieuwste stunt: Het wer ken bij Europa's grootste boule vardblad. het Duitse Bild van de Springer-pers. Vier maanden heeft hij bij Bild gewerkt en wat hem het meest verschrikte was. dat die Bild- mensen In doorsnee helemaal niet die spijkerharde mensen verachten de reactionaire types waren" „Het zijn mensen die vaak bij Bild zijn gaan werken, omdat ze schulden hebben, of omdat ze werkloos zijn geraakt. Die worden binnen de kortst mogelijke tijd een willoos ra dertje in een moorddadig, ziekma kend apparaat, dat op zijn beurt weer Journalistiek produceert die anderen ziek en kapot maakt", al dus Wallraff, die zoals hij zegt zelf aan den lijve heeft ondervonden dat men in dit milieu fysiek en psy chisch beschadigd raakt. Bibeb interviewde de vrouwelijke filmregisseur Nouchka van Brakel, die zich op het ogenblik sterk inzet voor de vrouwenbeweging. „Ik heb altijd gezegd dat de vrouwenbewe ging niet gescheiden kan worden van de noodzakelijke emancipatie van mannen, kinderen en oude men sen Maar ik span me het liefst in voor de vrouwen, omdat ik hun ach terstelling het sterkste vind", zo meent Nouchka van Brakel Hannie van Leeuwen minister van volksgezondheid?. De Groene Amsterdammer De Groene Amsterdammer geeft uit gebreid de achtergronden van de lange lijdensweg van KSH (Schol ten Honig), bekend van de soepen, de Beterham. spaghetti. Momento rijst en aardappelmeel Volgens de Groene is KSH anno 1977 ..onmis kenbaar het verhaal van een niet verwerkte fusie en een mede daar door voortdurend misgokkend management, van een verwoede strijd om de Europese suikermarkt en een daarop vrij eenzijdig inha kend EG-beleid, van een uiterst te genstrijdige Haagse subsidiepoli tiek en last but not least van onfris touwtrekkende clubjes CDA- politici". In het blad een artikel over de „ver beten loopgravenoorlog" om de Por tugese grond. „De Portugese land- Deze wollen-Noord-pool-trui is nog edel handwerk. Daar kun je de winter mee doorkomen. (36-42) 'n Zeer origineel breisel in de Nordic-look. Lekker grote opgestikte zakken. (36-42) Wie voelt zich niet thuis in zon royaal gebreid huigje. Zo pak Je Jezelf lekker in als't fris wordt 't Materiaal is 'n Acryl/wol samenstelling. (38-44) 55r Zon wollen Scandinavische trui is nota bene helemaal handwerk. In werkelijk sublieme kleurkombinaties. P«-«)49r C&jliitbcAstoolcleiifex!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8