Nederland dreigt slag m kennis te verliezen Levie wil honderd man kwijt inter decor Ontduikers vervoers- CAO worden aangepakt Krachtwedstrij d landbouwtrekkers >rmas data- systemen Goldmines niet meer alleen in Zuid-Afrika Half miljoen mensen in Nederland leeft van auto 1 erlouw pleit voor staatssecretaris "technologie" Hoogovens neemt Pieconbedrijf over Kamercommissie wil met EG praten over Hoogovens Zeepfabriek 'De Klok' naar personeel Witteveen weg bij IMF Kritiek op verkoop Outspan-vruchten in NOS-kantine Hypotheekrente per 20 sept. Koerswijziging door politieke situatie Reële inkomens zelfstandigen in '77 en '78 lager Zesde fase van Hoog-Catharijne in Utrecht open Tien man zonder meer op straat U H jONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet ps 19 - r 21 - h 23 an e an een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederland is bezig de concurrentieslag om de tennis-intensieve produkten te verliezen van vergelijkbare indu- ;trielanden als de Bondsrepubliek, Zweden, Frankrijk, de Vere- ligde Staten en Japan. Als de inkomsten uit het aardgas gaan lalen zullen wij die achterstand op wetenschappelijk en tech- üsch gebied merken, aldus de fractieleider van D'66, Jan Ter- ouw, tijdens een symposium over innovatie (vernieuwing) in Amsterdam. Terlouw deelde zijn gehoor mee, dat D'66 tijdens de kabinetsformatie dan ook heeft gepleit voor tenminste een staatssecretaris voor technologie, binneii het ministerie van economische zaken, om een gericht innovatiebeleid tot stand te brengen. In zijn rede bood Terlouw een lijst van dertien innovatiebevorderende overheidsmaatregelen. Enkele daar van zijn: fiscale maatregelen inhoudende verhoogde afschrijving (120 tot 130 procent) van de kosten van onder zoek en ontwikkeling boven die van het gemiddelde van de voorgaande drie jaren. Deze maatregel is vooral bedoeld om de grote bedrijven te stimuleren hun research in Neder land te houden en uit te breiden. Introductie van een overheids- aankoopbeleid, dat niet gericht is op autarkie (op de eigen markt), maar op het tot stand brengen en behou den van nieuwe produkten en dien sten in Nederland om daarmee later ook op de buitenlandse markt te kunnen concurreren. t Op grond van milieu- en veilig heidswetgeving zoeken naar en in troduceren van nieuwe, schone en veilige produktieprocessen. Het opzetten van een groot pro gramma gericht op humanisering van de arbeid, inhoudende naast participatie vooral verbetering van de werkomstandigheden. Het opzetten van een agentschap voor het overdragen van uitvindin gen en ontwikkelingen uit het weten schappelijk onderwijs naar het be drijfsleven. Goed instrument De Wet op de Investeringsrekening (waarover een akkoord is bereikt tij dens de formatie) zou voor de ge noemde maatregelen een goed in strument opleveren, aldus Terlouw. Daarvoor is evenwel nodig, dat de selectiviteit in de WIR sterker tot uitdrukking wordt gebracht en het begrip investeren wordt uitgebreid tot o.a. speur- en ontwikkelingswerk, veranderingen in de produktie-orga- nisatie, bevorderen van creativiteit en het verbeteren van het manage ment. Terlouw zette zich sterk af tegen de geruchtmakende rede, die premier Den Uyl drie jaar geleden in Nijme gen hield. Daarin betoogde Den Uyl tegen mechanisering en rationalisa ties, omdat dit arbeidsplaatsen kost. Terlouw hierover: „als technologi sche vernieuwing arbeid uitstoot, dan is de oplossing niet om technolo gische vernieuwing tegen te houden. De oplossing moet worden gezocht in de bevordering van innovaties, die lieden tot nieuwe produkten, nieuwe activiteiten". De fractieleider van D'66 was het ook niet eens met de critici, die het in de kabinetsformatie bereikte so ciaal-economische akkoord te vaag en te globaal vinden. Terlouw: „In een tijd van economische verande ring. waarin het CPB elke paar maanden met nieuwe prognoses komt, zou het een dwaze pretentie zijn om het beleid voor vier jaar vast te leggen." Jan Terlouw: tcntie. .dwaze pre- Marge Volgens ing. J. Klevering. voorzitter van de stuurgroep „Industriële In novatie", is de nullijn van de heer Den Uyl „vechten in de marge". De werkelijke prijsverschillen in een produkt ontstaan niet in de eerste plaats door de hoge loonkosten, maar doordat de technologische overheadkosten (dat zijn kosten van hooggespecialiseerde staffunctiona rissen en kosten van apparatuur voor onderzoek en ontwikkeling) een steeds groter percentage van de kostprijs vormen, terwijl de serie- produktie niet in adntallen toe neemt. De oplossing is, volgens de heer Kle vering, meer export tegen een lage prijs. De overheid kan daarbij hulp bieden naar Zweeds voorbeeld. Daar financiert de overheid de voorraden, waardoor grotere produktieseries kunnen worden opgezet, waardoor de kostprijs per eenheid pro'dukt daalt en de exportpositie verbetert Drs J. J. van Kappel, plaatsvervan gend directeur van de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM, de organisator van het symposium) vertelde, dat de maatschappij (met de overheid als enige aandeelhou der) als gevolg van de teruglopende conjunctuur weinig bedrijven meer kon interesseren voor vestiging in het noorden van het land. Daarom is de NOM ongeveer anderhalf jaar geleden begonnen met het zoeken naar kennis, die de basis zou kunnen vormen voor nieuwe industriële ac tiviteiten in het noorden. De NOM, verbaasd over de grote hoeveelheid kennis die men al zoe kende tegenkwam, heeft ongeveer 40 projecten op industriële moge lijkheden onderzocht. Een aantal daarvan kon de toets der kritiek uiteindelijk niet doorstaan. Aan een 20-tal projecten wordt nu gewerkt. Bij tien daarvan is de NOM financië le verplichtingen aangegaan voor de verdere ontwikkeling. Daarmee is ongeveer een miljoen gulden ge moeid, aldus de heer Van Kappel. NIJMEGEN (ANP) - Esmil in Amersfoort, de Estel-dochter voor milieutechniek, heeft met Piecon Colsulting Engineers in Haarlem overeenstemming bereikt over over neming van dit bedrijf door Esmil, aldus een mededeling van Estel (Hoogovens-Hoesch). Piecon, met ruim 20 man personeel, is gespecialiseerd op het gebied van ont2ilting (verdampingsinstalla ties). waterzuivering, afvalverwer king. pijpleidingen en opslag van gassen. Voor Esmil betekent de overneming een verdere completering van haar leveringsprogranima op het gebied van de waterbehandeling. Piecon biedt Esmil de mogelijkheid de zee- waterontzoutingsmarkt te betreden. Het Piecon-bureau zal worden over geplaatst naar het Esmil-hoofdkan- toor in Amersfoort. Het personeel is ingelicht en zal geen nadelige socia le gevolgen hiervan ondervinden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer commissie voor economische zaken denkt erover met de Europese com missie (dagelijks bestuur van de EG) te gaan praten over de toekomst van Hoogovens. Een rechtstreeks con tact tussen Nederlandse parlement sleden en „Brussel" over een concre te aangelegenheid is er nog niet eer der geweest. Daarom wil de Kamer commissie de komende dagen bekij ken of zo'n experiment wel mogelijk en zinvol zal zijn. Het initiatief hier toe is afkomstig van het CDA-Ka- merlid Van Houwelingen, voorzitter van de Kamercommissie. De commissie zal half oktober op nieuw met minister Lubbers (econo mische zaken) praten over de moei lijkheden en mogelijkheden van Hoogovens Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Ondernemingen in het beroepsgoederenver- voer over de weg die hardnekkig blijven weigeren om de CAO toe te passen lopen een goede kans dat zij hun vervoersvergyinnin- ?en kwijtraken. Een wetswijziging in die zin van staatssecretaris Tan Huiten (Verkeer en Waterstaat) is al gepubliceerd in de Staatscourant. Dit meldt de Vervoersgederatie FNV hj haar blad „Onderweg". Volgens bestuurder B. Hoekstra van de fede ratie betekent dit een spectaculaire ontwikkeling in de strijd tegen wan toestanden in het beroepsgoederen- vervoer. „We hebben nu voor het eerst een wetgeving in de hand die het moge lijk maakt om de roofvogels in het wegvervoer uit te schakelen en de siervogels over te houden", zegt hij. De gewijzigde wet autovervoer goe deren voorziet in de instelling van een raad van toezicht voor het be- roepsgoederenvervoer; een bedrijfs orgaan waarin werkgevers en werk nemers zitten, en een college van advies, waarin werkgevers, de werk nemers en de overheid zijn vertegen woordigd. De raad van toezicht heeft tot taak om er op toe te zien dat de bepalingen van de CAO worden na geleefd. Ontstaat er een conflict tus sen de raad en een individuele werk- ETTEN-LEUR (ANP) Dou- ma Verenigde Bedrijven in Et- ten-Leur heeft met de onderne mingsraad van Zeepfabriek „De Klok" in Heerde (een dochteronderneming van Dou- ma) besprekingen gevoerd over een eventuele overdracht van de aandelen van „De Klok" aan het gezamenlijke personeel van deze zeepfa briek. De ondernemingsraad heeft in eerste instantie positief op de voorstellen van Douma gerea geerd. De vakbonden zijn over de plannen ingelicht, zo heeft Douma bekendgemaakt. De verdere uitwerking van de voorwaarden van een eventue le overdracht zal plaatsvinden door een college van onafhan kelijke vertrouwensmannen, die door beide partijen zullen worden benoemd. Zeepfabriek „De Klok" is fa brikant van o.m. fosfaatvrije en -arme wasmiddelen. gevér dan spant de raad een proce dure aan bij het college van advies. Dit college stelt dan uiteindelijk maatregelen voor (zoals intrekking van de vervoersvergunningen) aan de commissie vervoersvergunningen van het ministerie van verkeer en waterstaat. Een dergelijk advies zal de commissie normaal gesproken zonder meer overnemen. WASHINGTON (Reuter) De alge meen directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF), dr. H. J. Witteveen, stelt zich om persoon lijke redenen niet beschikbaar voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Dat heeft een woordvoerder van het IMF gisteren meegedeeld. De heer Witteveen heeft de directeu ren van het IMF van zijn beslissing op de hoogte gesteld. Hij werd op 1 september 1973 algemeen directeur van het Fonds. Zijn ambtstermijn loopt derhalve op 31 augustus 1978 af. Op 7 en 8 oktober worden in de Flevohof tijdens de wereldkampioenschappen ploegen krachtwedstrij den voor landbouwtrekkers gehouden. Hiervoor hebben zich tot nu toe dertig deelnemers aangemeld. (De aanmeldingstermijn staat nog open tot eind deze maand). Op de foto: De Amerikaan, Les Houck, in volle actie tijdens een trekpoging. GRONINGEN (ANP) De directie van de herenkledingfabriek v/h Gebr. Levie in Groningen (en een vestiging in Leeuwarden) wil het aantal arbeidsplaatsen met een honderdtal verminderen. De vakbonden hebben dit plan al van de hand gewezen. (ADVERTENTIE) In een persbericht zegt de directie de. produktiecapaciteit te willen aan passen aan de afzetverwachtingen voor het komend jaar. In verband met het natuurlijke verloop zal wor den nagegaan, in hoeverre de ver mindering van arbeidsplaatsen tot ontslag zal moeten leiden. De direc tie wil verder geen enkel commen taar op deze voornemens geven. De vakbonden hebben zich van het plan van Levie gedistantieerd. Vol gens de Industriebond-NVV gaat het om een vermindering van 115-120 arbeidsplaatsen. Maar omdat het. be drijf veel parttimers telt, zouden in totaal zo'n 150 werknemers worden getroffen. Naar schatting werken in beide Levie-vestigingen zo'n 450 mensen. Vooral In de Groningse ves tiging zou het aantal arbeidsplaat sen worden teruggebracht. Volgens de bond streeft Levie een andere opzet van de produktie na, met niet alleen vermindering van arbeids plaatsen maar ook verschuiving van de personeelsleden binnen de twee vestigingen. De industriebond noemt het ridicuul dat het bedrijf, dat in het verleden alles buiten de bonden om zou heb ben gedaan, nu opeens met lokale districtsbestuurders over problemen wil praten. „Wij zijn niet bereid op lokaal niveau te praten. Eerst moet het Nehem-rapport over de moeilijk heden in de Nederlandse confectie- industrie. dat over een paar dagen verschijnt, worden afgewacht. We zullen ons verzetten tegen elke maatregel bij Levie, die gedwongen ontslagen inhoudt". VFW-FOKKER: Het concern moet, aldus de directeur voor ver koop en personeelszaken Bernd Ko- segarten, op eigen kracht proberen het bedrijf weer gezond te maken. Volgens hem heeft het geen zin te wachten tot er een fusie met Mes- serschmidt-Bdelkow-Blohm (MBB) is, want dat zal nog een hele tijd duren. ODS-GROEP: Bij Ovlng-Diepe- veen-Struycken NV (groothandel in metalen enz.) heeft het eerste half jaar van 1977 een positief resultaat na belasting van 105.000 opgele verd. Over geheel 1976 bedroeg het verlies na belasting 2,05 min. Daar de verwachtingen voor de handel in walserijprodukten en buizen, als ge volg van de zwakke internationale markt, ongunstig blijven en ook de provisiezaken in toenemende mate de invloed ondergaan van de voort durende geringe investeringsge neigdheid, houdt de directie voor het (ADVERTENTIE) #\ORMAS BV gehele boekjaar rekening met een negatief resultaat, zij het dat het verlies geringer zal zijn dan dat over 1976. VLIET-WERNINK: Bouwbedrijf Van der Vliet-Wernlnk Beheer ver wacht dat de winst van de onderne ming in 1977 ten opzichte van 1976 verder zal stijgen. Aan dit resultaat zullen alle sectoren van de onderne ming bijdragen, hoewel zoals reeds ln het jaarverslag gesignaleerd, de bijdrage van de utiliteitsbouw klei ner zal zijn dan in 1976. BORSUMY: De omzet van Borsu- mij (internationale handelmaat schappij) over het eerste halfjaar van 1977 is, vergeleken met 1976, gestegen van 364 min tot 482 min. Deze sterke omzetstijging van 32 pet moet volgens het bedrijf voor ca tweederde deel worden toegeschre ven aan een verhoogde produkte- nomzet. Het voorlopige netto resultaat lag ca. 20 pet hoger dan medio 1976. Voor het gehele jaar verwacht het bestuur dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, deze winststij ging van 20 pet zal kunnen blijven gehandhaafd. Over 1976 behaalde Borsumij een netto resultaat van 10,1 min op een omzet van 777 min. LENING: De koers van uitgifte van de 7,5 pet tienjarige obligatiele ning 1977 van 60 min ten laste van Pierson, Heldring 8c Plerson is vast gesteld op 99 pet. De inschrijving staat open tot en met morgen. DEN HAAG (ANP) - De boycot Outspan Actie (BOA) heeft gisteren in een open brief aan de voorzitter van de NOS, mr. Jurgens, geprotes teerd tegen de verkoop van Zuidafri- kaanse Outspan-sinaasappels in de NOS-kantine. De BOA is hierop door een aantal personeelsleden van de NOS attent gemaakt. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages mei ronder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 15 15 8.5 8.25 8.5 825 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 1 5 2.- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.9 8.5 8.3 8.9 8.5 8.3 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 8.5" Ennla 10 jaar - 8.5 8.7 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 8.5 8.5 8.7 8.7 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A dam 5 jaar 1 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 510 jaar 5 10 Jaar variabel 2 2- 2- 8.3 8.7 8.9 8.5 8.9 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Ook deze week zijn er weer enkele banken die hun hypotheekrente iets verlaagd hebben. Het laagste percentage voor leningen met gemeente garantie en een vijf Jaar vaste rehtevoet blijft echter liggen op 8,25 procent. (Publlkatle samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het beleggingsfonds Goldmines, dat belegt in aandelen van goudmijnen heeft besloten zijn aandacht niet meer uitsluitend te richten op Zuid-Afrika. De „moeilijke politieke en economische situatie waarin het land in de loop van 1976 is komen te verkeren", is voor directie van Goldmines reden geweest voor de beleidswijziging. Hoewel de beleggingsmogelijkheden in goudmijnen elders in de wereld beperkt zijn, heeft Goldmines een deel van het vermogen kunnen be leggen in Noord-Amerika wat ge beurde door aankoop van aandelen Dome Mines en Homestake Mining. Ook werden aandelen Consolidated Gold Fields en De Beers gekocht, in Engeland gevestigde financierings- en holdingmaatschappijen. Deze DEN HAAG De economische ont wikkeling in 1977 en 1978 bij het midden- en kleinbedrijf zal naar ver wachting een daling van de reële inkomens van zelfstandigen met zich mee brengen terwijl de rende mentspositie zorgwekkend zal blijven. Dat blijkt uit een rapport van het Economisch instituut voor het mid den- en kleinbedrijf (EIM). Het rapport „economische verken ning midden- en kleinbedrijf 1977/ 1978" schetst de verwachte gang van zaken bij het midden- en klein bedrijf in 1977 en 1978 aan de hand van de macro-economische verken ning 1978, de jaarlijkse publikatie van het Centraal Planbureau. Uit het EIM-rapport blijkt ook dat in de midden- en kleinbedrijven in detailhandel een teruggang van de winstgevendheid zal optreden, ter wijl die enigszins kan stijgen bij de midden- en kleinbedrijven in de nij verheid. Als rekening wordt gehouden met de fiscale invloed en de veranderin gen in de sociale verzekeringspre mies en met de verwachte prijsstij gingen zal het reëel beschikbaar in komen van een zelfstandige in het midden- en kleinbedrijf dalen met ongeveer 0,5 pet in 1977 en met 1,5 8 2 pet in 1978, aldus het rapport. ROTTERDAM Ondanks de betrekkelijk geringe omvang van de autoindustrie in Nederland, leeft ruim een half miljoen mensen van deze bedrijfstak. Dat is meer dan in de gehele bouwnijverheid. Direct zijn 150.000 mensen voor hun .boterham afhankelijk van de autohandel en -industrie. Van hen zijn 60 000 werkzaam in auto- en garagebedrijven, 40.000 bij benzinemaatschappijen en pompstations 20.000 bij de fabricage en handel in onderdelen en 17.000 bij autofabrie- ken en importeurs. Indirect zijn 360.000 mensen bij de auto betrokken. Er zijn 270.000 chauffeurs in eigen en het beroepsgoederen vervoer, 12.000 buschauf feurs en 10 000 rij-instructeurs. Ongeveer 45.000 mensen werken aan de wegenbouw en bij aanverwante bedrijven. Om het belang van deze industrie te onderstrepen houdt het VW In Rotterdam onder auspiciën van de RAI een autotentoonstelling, die de gehele EG bestrijkt. Van de honderd miljoen arbeidsplaatsen in de EG-landen hebben elf miljoen betrekking op de autolndustrie. Dit komt erop neer, dat elke negende werknemer van de auto leeft De EQ- landen produceerden vorig jaar 9.7 miljoen personenauto's en 1,3 miljoen vrachtwagens en autobussen. De expositie wordt van 22 september tot en met 2 oktober op het terrein Pompenburg ln de Maasstad gehouden. hebben weliswaar ook Zuid-Afri kaanse belangen maar zij hebben (vooral De Beers) hun geld ook el ders belegd. Niet onvermeld mag blijven aldus het verslag dat vorig jaar de in Zuid-Afrika gedeponeerde aandelen die eigendom zijn van Goldmines naar Londen zijn overgebracht. Door enkele ongunstige factoren zoals po litieke moeilijkheden en valutawijzi gingen is de basiswaarde van de par ticipatie Goldmines in het op 31 mei geëindigde boekjaar 1976-1977 met 35,5 pet gedaald van ƒ616,35 tot 397,85. Het vermogen van „Gold mines" daalde van 16,9 min tot 11,4 min. Het aantal participaties, uitgedrukt in de kleinste coupure, steeg als gevolg an belangstelling op het sterk verlaagde koersnlveau met 6.400 tot 143.719 stuks. De uitkering per participatiebewijs is (zoals al werd verwacht) verlaagd van 61 tot fjy UTRECHT De zesde fase van het Hoog-Catharijne-proJect in Utrecht het Glldekwartier is gisteren geopend. Er zullen dan, naast de 30.000 m2 kantoorruimte die eind dit jaar zullen worden opgeleverd, dertig winkels en bankfilialen wor den toegevoegd aan de honderdvijf tig die er al ln de rest van dit winkel en kantorencentrum aanwezig zijn. Van de winkels die zich gaan vesti gen ln het Glldekwartier is 12 pet. afkomstig uit de binnenstad, aldus president-directeur ir. A. Fedders van Bredero, de bouwers en ontwik kelaars van Hoog-Catharijne Zes winkels zijn sinds de opening van het winkelcentrum in 1973. uit Hoog-Catharijne verdwenen, waar van volgens Fedders geen enkele via een faillissement. In het Glldekwartier zijn 41 wonin gen opgenomen, waarvan de mees ten volgens Bredero inmiddels zijn verhuurd dan wel verkocht. Hoog-Catharijne, zo verwacht Fed ders. zal omstreeks 1982 geheel zijn voltooid. Binnenkort wordt gestart met de bouw van de fasen 7 en 8. die geprojecteerd zijn aan het Leidse- veer. De gebouwen, die hier zullen verrijzen, zijn kleinschaliger van op zet dan de kolossen, die thans het beeld van het complex bepalen. HUIS8EN (ANP) - Het tien man tellende personeel van de metaalwa- renfabriek Oud Hollandsch b.v is ontslagen zonder doorbetaling van loon of enige vorm van een afvloei ingsregeling. Dat is een gevolg van het feit dat de geldschieter van het bedrijf, een bank, de kredieten heeft stopgezet. De Industriebond NKV. die de slui ting van het bedrijf bekendmaakte, stelt pogingen in het werk om het bedrijf failliet te laten verklaren, zodat wettelijke doorbetaling via de bedrijfsvereniging mogelijk zou zijn. De directie van het bedrijf was niet voor commentaar bereikbaar I Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten woning en huishoudtextiel Jaarbeurs-Utrecht w 21-22-23 en 26 27-28 sept 1977

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21